Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΑΘΑΤΕ ΤΟ ΦΥΛΟ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ ΣΑΣ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ


ΜΑΘΑΤΕ ΤΟ ΦΥΛΟ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ ΣΑΣ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ;  

1.705

  1. 1. ΜΑΘΑΤΕ ΤΟ ΦΥΛΟ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ ΣΑΣ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ;



Recommended Posts

Εγώ δεν ήθελα να το μάθουμε, αλλά ο άντρας μου και οι λοιποί είχαν σκυλιάσει να μας το πει ο γιατρός μας. Το παίζανε και στοίχημα. Καλά που δεν είχαμε και ΤΖΑΚ ΠΟΤ. Φτάσανε σε σημείο να λένε να το μάθει ο άντρας μου κρυφά από μένα, να τους το πει και εγώ ας μην το ξέρω. Ε! Γίνεται αυτό; Δεν γίνεται. Τελικά στο Β΄Επιπέδου το μάθαμε. ΚΟΡΙΤΣΙ. Κόκκαλο ο άντρας μου. Απάντησε στο γιατρό "Ε! Ας είναι και κορίτσι. Τι να κάνουμε." Ήταν βλέπετε σίγουρος ότι είναι αγόρι. Την πάτησε. Εμένα βέβαια με έπιασε σπαστικό γέλιο μπροστά στο υπερυχογραφιστή. Σκηνές απείρου κάλους. Βέβαια όταν γεννήθηκε η κόρη μας, άλλαζα το μωρό άλλαζα και τον άντρα μου που χεζ....ταν από τη χαρά του για την κόρη. Τώρα λέει δεν την αλλάζει με τίποτα στον κόσμο. Καμιά φορά του λέω έλα να κάνουμε ένα ακόμα παιδάκι μπας και κάνουμε το γιο που τόσο ήθελε και μου απαντάει "Καλά είναι και τα κοριτσάκια. Τι έχουνε;"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εγω στην αρχη δεν ηθελα να το μαθω αλλα επειδη εαν με βλεπατε ολα πανω μου φαινοντουσαν για αγορι ρωτησα το γιατρο να μου πει..τελικα ηταν κοριτσι ακομα και την μερα που γεννησα ολες οι νοσοκομες και μαιες μου ελεγαν οτι εχω αγορι και θα το πιστευα και εγω εαν δεν ειχα κανει αμνιο..

N2dVp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

δεν θα αντεχα να το μαθω μετα την γεννα, αντε και τα αγοραζα ολα σε ενα ουδετερο χρωμα, αλλα και παλι θα ειχα τρελαθει απο αγωνια να μαθω.δεν γινεταια να εχει τετοια ανχη μια εγκυος

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κορίτσια μόλις χθες μάθαμε το φίλο ( αν και μας το έλεγε από την αρχή η γιατρός ) περιμένουμε λοιπόν αγοράκι αν και δεν έχουν κατεβει ακόμα μερικά εργαλεία αν καταλαβαίνετε τι εννοώ :-P υπάρχει περίπτωση να κάνει λάθος ???

mVgep3.png

 

 

N63tp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...
  • 2 εβδομάδες μετά...

ειναι ενα απο τα λιγα πραγματα στον κοσμο που μπορουν να αποτελουν εκπληξη αλλα δεν ειχαμε και πολυ υπομονη!!! αγορι!! και ολα τα πηραμε γαλαζακια και κιτρινακια.αν και ο κουμπαροσ μου πριν κανω την αυχενικη μου λεει 'για να σε δω καλα ξερω εγω,η μανα μου ηταν μαμη και ξερω τα κολπα'και μου το πε πριν τον υπερηχο οτι ηταν σιγουροσ οτι θα ειναι αγορι και αυτο απο τον τριτο μηνα!!!! τι να πεισ καμια φορα η επιστημη σηκωνει τα χερια ψηλα!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Εγώ όταν έκανα αυχενική διαφάνεια, ρώτησα για το φύλο του παιδιού και μου είπαν ότι είναι πολύ νωρίς για αυτά..... Γιατί?

Βέβαια γερό να είναι και ότι να είναι αλλά γιατί δεν μου είπαν?????

 

Καλησπέρα!!! Το έμαθες το φύλλο? ή ακόμα? Αν όχι ακόμα θα μπορούσα να σου πω....Αν μου γράψεις ημερομηνία γέννησης, Μέρα-μήνα-χρονιά!!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες τις κυρίες του site...Απευθύνομαι στις κύριες που είναι σε εγκυμοσύνη και δεν έχουν μάθει ακόμα το φύλλο του μωρού τους.Αν κάποια θα ήθελε να μάθει μπορεί να το μάθει πολύ εύκολα...Απλά αν μου γράψει την ακριβής ημερομηνία γέννησης της!!!! Τότε θα της απαντήσω!!!! Ευχαριστώ!!!! :-P :razz: :-P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα σε όλες τις κυρίες του site...Απευθύνομαι στις κύριες που είναι σε εγκυμοσύνη και δεν έχουν μάθει ακόμα το φύλλο του μωρού τους.Αν κάποια θα ήθελε να μάθει μπορεί να το μάθει πολύ εύκολα...Απλά αν μου γράψει την ακριβής ημερομηνία γέννησης της!!!! Τότε θα της απαντήσω!!!! Ευχαριστώ!!!! :-P :razz: :-P

 

 

Τι εννοείς?????? με την ηλικία βρίσκεις το φύλλο του μωρού?..άρα μπορείς να βρεις τι μωρό θα κάνει κάποιος σε 2 χρόνια από τώρα ας πούμε?

Link to comment
Share on other sites

να ξεκαθαρισω οτι ηξερα οτι και τα 2 ειναι κοριτσακια απο την πρωτη στιγμη πουτα "εποιασα".και τωρα ξεκινανε τα ευτραπελα!

στην πρωτη μας ειπε ο γιατρος στην β' επιπεδου οτι ειναι κοριτσι γιατι ηθελε να ειναι σιγουρος.χαρα εγω αλλο πραγμα.ο ηλιας ηταν καπως και στο αυτοκινητο που γυρηζαμε τον ρωτησα τι εχει.η τοπ ατακα που μου ειπε?"ε να εγω πρωτο παιδι αγορι,η θεια μου αγορι,ο ξαδερφος αγορι,νομιζα οτι κι εμεις αγορι θα εχουμε".του ειπα λοιπον οτι επιδη αποτελει εξαιρεση θα ειναι πιο καλα.η πεθερα μου δε να σκασει απο τον καημο που δεν ηταν αγορι.και καποια στιγμη που κοντεψαμε να χασουμε το μωρο σχεδον 6 μηνων γυρναει και μου λεει"ε πως κανεις ετσι?δεν ειναι δα και αγορι.θα κανεις αλλο".ακομα την μισω για την εν λογω κουβεντα καθως και για το γεγονος οτι ακομα δεν μου εχει πει "να σου ζησει".

 

στο δευτερο ελεγα ειναι κορη και λυσαξαν ολοι οτι εχω αγορι.παω στην αυχενικη μονη μου(ο ηλιας δουλευε)και τον ρωταω."κατα 85% κοριτσι".περνω τηλ τον ηλια στη δουλεια"να σου ζησει η 2η κορη του λεω".η πεθερα μου λυσα κακια."ειναι αγορι και κανει λαθος ο γιατρος,θα δεις".μπηκα προσχθες στον 8ο.χω κανει 10 υπερηχους,ολοι δειχνουν κοριτσι και καθε φορα ρωταει τι ειναι το παιδι.δεν παλευεται η γυναικα.και εν κατακλειδη"η αχρηστη η γυναικα σου μονο κορες ξερει να κανει.ενω ο ξαδερφος σου...2 παιδια και τα 2 αγορια".

 

τι να πεις???????εγω παντως πολυ χαιρομαι που θα της μεινει η κακια κι εμενα δυο κοπελαρες τελειες!!χιχιχιχιχι.αφου σκεφτομαι να κανω και 3ο,το οποιο θα ειναι παλι κοριτσι απλα και μονο για να δω τα μουτρα της να ξυνιζουν!!!!:-P:razz::-P

Link to comment
Share on other sites

Και εμείς νωρίς το μάθαμε, δεν θα αντέχαμε να κρατηθούμε αν και θα το θέλαμε, αλλά έτσι και αλλιώς από την 14η εβδομάδα "φάνηκε"..:rolleyes:

Αν και πάντα ήθελα κοριτσάκι τελικά αγόραρος και από ότι λέει και η ιατρός μας "με πολλά προσόντα" με τον δε σύζυγο να καμαρώνει...:D:D:D:razz:

Τι να πεις..:rolleyes::rolleyes:

BqDkp3.png
Link to comment
Share on other sites

να ξεκαθαρισω οτι ηξερα οτι και τα 2 ειναι κοριτσακια απο την πρωτη στιγμη πουτα "εποιασα".και τωρα ξεκινανε τα ευτραπελα!

στην πρωτη μας ειπε ο γιατρος στην β' επιπεδου οτι ειναι κοριτσι γιατι ηθελε να ειναι σιγουρος.χαρα εγω αλλο πραγμα.ο ηλιας ηταν καπως και στο αυτοκινητο που γυρηζαμε τον ρωτησα τι εχει.η τοπ ατακα που μου ειπε?"ε να εγω πρωτο παιδι αγορι,η θεια μου αγορι,ο ξαδερφος αγορι,νομιζα οτι κι εμεις αγορι θα εχουμε".του ειπα λοιπον οτι επιδη αποτελει εξαιρεση θα ειναι πιο καλα.η πεθερα μου δε να σκασει απο τον καημο που δεν ηταν αγορι.και καποια στιγμη που κοντεψαμε να χασουμε το μωρο σχεδον 6 μηνων γυρναει και μου λεει"ε πως κανεις ετσι?δεν ειναι δα και αγορι.θα κανεις αλλο".ακομα την μισω για την εν λογω κουβεντα καθως και για το γεγονος οτι ακομα δεν μου εχει πει "να σου ζησει".

 

στο δευτερο ελεγα ειναι κορη και λυσαξαν ολοι οτι εχω αγορι.παω στην αυχενικη μονη μου(ο ηλιας δουλευε)και τον ρωταω."κατα 85% κοριτσι".περνω τηλ τον ηλια στη δουλεια"να σου ζησει η 2η κορη του λεω".η πεθερα μου λυσα κακια."ειναι αγορι και κανει λαθος ο γιατρος,θα δεις".μπηκα προσχθες στον 8ο.χω κανει 10 υπερηχους,ολοι δειχνουν κοριτσι και καθε φορα ρωταει τι ειναι το παιδι.δεν παλευεται η γυναικα.και εν κατακλειδη"η αχρηστη η γυναικα σου μονο κορες ξερει να κανει.ενω ο ξαδερφος σου...2 παιδια και τα 2 αγορια".

 

τι να πεις???????εγω παντως πολυ χαιρομαι που θα της μεινει η κακια κι εμενα δυο κοπελαρες τελειες!!χιχιχιχιχι.αφου σκεφτομαι να κανω και 3ο,το οποιο θα ειναι παλι κοριτσι απλα και μονο για να δω τα μουτρα της να ξυνιζουν!!!!:-P:razz::-P

 

 

κ εμένα η πεθερά μου αγόρι περίμενε να κάνω...!!όταν της λέγαμε απο την αυχενική οτι είναι κοριτσάκι δεν το παραδεχόταν κ έλεγε "εντάξει μην το δένουμε κ απο τώρα" όταν στη β' επιπέδου επιβεβαιώθηκε κ της το είπαμε απο το τηλ δεν πολυχάρηκε κ παραξενεύτηκε πολύ που ο άντρας μου ήθελε κορίτσι κ όχι αγόρι..:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:

κ πριν 3 εβδομάδες που ήρθε να μας δει είπε οτι ήθελε το πρώτο να είναι αγόρι.... κ να κάνω τόσα παιδία μέχρι να βγάλω το αγόρι...:shock::shock::shock::shock::shock::confused::confused::confused: μα ήθελα να'ξερα τί πίνουν οι πεθερές?????!!!!!κ εννοείται πως δεν πρόκειται να πάρει το όνομά της κ το ξέρει....:lol::lol::lol::lol::lol::lol:

ntRCp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς θέλουμε να το μάθουμε. Η οικογένειά της θέλει αγοράκι, η δικιά μου κοριτσάκι. Η αυχενική δεν αποκάλυψε τίποτα, σε 2 εβδομάδες έχουμε αμνιο οπότε κοντός ψαλμός αλληλούια.

Και βέβαια αφού θα πάρουν εμένα τηλέφωνο για τα πρώτα αποτελέσματα, θα παιδέψω 2-3 μέρες τον κόσμο. Μαζί και τη γυναίκα μου. 4 μήνες με έχει γλώσσα γραβάτα λαχανιασμένο στο τρέξιμο, να μην κάνω και γω λίγο χουνέρι για 2-3 μέρες; :twisted:

Σωκράτης

Link to comment
Share on other sites

to κόλπο για το κορίτσι θα μας το πείς ή .....όχι?

 

 

 

να σου πω και τα 2 μου παιδια τα "εποιασα"στον καναπε.λες να φταιει αυτο?????????????:oops:χιχιχιιχιχιχιχ:-P:razz::-P

 

παντως συνηθως το ενστικτο της μανας δεν πεφτει εξω.απο την πρωτη στιγμη το ελεγα οτι θα ειναι κοριτσια.ο αντρας μου θελει και 3ο και του λεω"και αυτο κοριτσι θα ειναι".η απαντηση?"μια χαρα,εγω οι γυναικαρες μου,τι αλλο να ζητησω απο την ζωη????"

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 1 month later...

Γεια σας! Βρίσκομαι στον τέταρτο μήνα και σήμερα έμαθα ότι μάλλον θα κάνω κοριτσάκι.. από την αρχή δεν είχα καμία προτίμηση στο φύλλο και χάρηκα που το έμαθα, ο άντρας μου όμως ξενέρωσε, δε μιλιέται!! Αντί να χαρεί που όλα πάνε καλά μέχρι τώρα λέει τι κακό πάθαμε! Έχω στεναχωρηθεί πολύ με την αντίδραση του..

έχει αντιμετωπίσει καμιά σας κάτι παρόμοιο;

Link to comment
Share on other sites

αχ καλη μου μη δινεις σημασια, οι περισσοτεροι αντρες ετσι κανουν και μολις παρουν την κορακλα αγκαλια ξετρελενονται, και ο δικος μου ετσι εκανε οταν εμαθε για την μπουμπουκα μας

με το καλο σου ευχομαι, να εχις μια καλη και τελειομηνη εγκυμοσυνη

Link to comment
Share on other sites

δε μπορω να καταλαβω το κολλημα με τα αγορια.. τα κοριτσια ειναι πιο κοντα στη μαμα και το μπαμπα με αγκαλια μεχρι να παντρευτουν και ακομα παραπερα, ενω ταγορια μετα το γυμνασιο δε σε φιλανε/αγκαλιαζουν και πολυ. ντρεπονται. βεβαια ο κανονας θελει οτι το αγορι ειναι καμαρι, αλλα μηπως ειμαστε στην ινδια ρε παιδια να καμαρωνουμε μονο ταγορια?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Βρίσκομαι στον τέταρτο μήνα και σήμερα έμαθα ότι μάλλον θα κάνω κοριτσάκι.. από την αρχή δεν είχα καμία προτίμηση στο φύλλο και χάρηκα που το έμαθα, ο άντρας μου όμως ξενέρωσε, δε μιλιέται!! Αντί να χαρεί που όλα πάνε καλά μέχρι τώρα λέει τι κακό πάθαμε! Έχω στεναχωρηθεί πολύ με την αντίδραση του..

έχει αντιμετωπίσει καμιά σας κάτι παρόμοιο;

 

χαχαχαχα, εγώ έχω αντιμετωπίσει ακριβώς το αντίθετο!!!

ο άντρας μου ήθελε να κάνει κόρη, γιατί πίστευε ότι τα κοριτσάκια είναι πιό τρυφερά. όταν έμαθα το φύλο του 1ου παιδιού (ο άντρας μου έλειπε για δουλειά στο εξωτερικό) και του ανακοίνωσα ότι ήταν αγόρι, μου απάντησε, απογοητευμένος: ε, τί να κάνουμε, αφού αυτό μας έστειλε ο Θεός....

με το που γεννήθηκε όμως, το λάτρεψε κι έγιναν αυτοκόλλητοι. ακόμη και τώρα λιώνουν ο ένας για τον άλλον.

στο 2ο μωρό, όταν μάθαμε το φύλο (ήταν κορίτσι) δεν έδειξε ιδιαίτερο ενθουσιασμό (αφού είχε δει ότι και τα αγοράκια μια χαρά γλυκά και αγαπησιάρικα και τρυφερά είναι). τώρα πάλι, που η μικρή έχει αρχίσει τις ζουζουνιές, τον έχει επίσης ξετρελάνει.

μην ανησυχείς, όταν γεννηθεί με το καλό η κορούλα σας και αφού μεγαλώσει και λίγο, θα τον τρελλάνει τον μπαμπά!!!

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια εγώ τις γλίτωσα αυτές τις ιστορίες εκατέρωθεν γιατί το φύλο του παιδιου το έμαθα στη γέννηση του...δε λέω ότι δεν είχα αγωνια αλλα αυτό το μυστήριο μου άρεσε πολύ....:P

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια εγώ τις γλίτωσα αυτές τις ιστορίες εκατέρωθεν γιατί το φύλο του παιδιου το έμαθα στη γέννηση του...δε λέω ότι δεν είχα αγωνια αλλα αυτό το μυστήριο μου άρεσε πολύ....:P

 

να σου πω...καλυτερα...κ εγω τι καταλαβα...στην αρχη ημουν σιγουρη οτι ειναι κοριτσακι κ σκεφτομουν ροζουλια...μετα εμαθα αγορι....στο τελος αποφασισα οτι το χρωμα λιγο με νοιαζει.οτι κ να ηταν θα το λατρευα...:-)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...