Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

σταμάτημα πιπίλας


Recommended Posts

SOS:sad:!!!!Εχω ένα μωράκι 40 ημερών και ως πρωτάρα έκανα το λάθος να του δωσω πιπίλα για κανα 2 μερες επιδη πηγαμε στην παιδιατρο και επρεπε να ειναι ηρεμςο για τις εξετασεις του και την συνηθισε αμεσως!!!!Τωρα πια μολις πίνει το γαλα του(του δίνω μπιμπερό) μετα απο 10 λεπτά την ζητάει επίμονα, οχι μονο για να κοιμηθει αλλα και όταν ειναι ξυπνιος. δενε χω προβλημα να του την δινω για τον υπνο, αλλα τις υπόλοιπες ωρες δεν θελω να την μαθει.εχω στενοχωρηθει παρα πολυ και ψαχνω απεγνωσμενα τροπο για να του την κοψω γιατι πριν μαθει σε αυτην ηταν γενιικα πολυ ησυχος. Τωρα αν δεν του την δωσω κλαιει. μηπως ειναι πολύ αργα τωρα να την κοψω?Βοηθηστε με γιατι δεν ξερω τι να κανω.θελω να μην την εχει συνεχεια στο στοματακι του, τουλαχιστον μονο οταν θελει να κοιμηθει να του την δινω.Τι να κανω?να του την κοψω τελειως μια και καλη και να τον αφησω να κλαιει συνεχεια(σπαραζει και η καρδια μου) ή σιγα σιγα?θα καταφερω τιποτα η πλεον δεν μπορω να του την κοψω?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Τα μωρά χρησιμοποιούν το πιπίλισμα διότι ειναι κάτι που τους ηρεμεί και τους χαλαρώνει (ακομή και μέσα στην κοιλιτσα της μαμάς το μωράκι πιπιλίζει το δαχτυλό του).οπότε το συνδυάζουν κάπως ετσι τα μωράκια!

γιατί θέλεις να το σταματήσεις την πιπίλα?επειδή κλαίει πιο συχνά?

Δεν υπάρχει ασχήμια στην εγκυμοσύνη διότι, δεν υπάρχει ασχήμια στη μητρότητα.!

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω και γω.Τα μωρά θέλουν να πιπιλάνε.Τώρα ή στήθος θα πιπιλάνε ή δάχτυλο ή πιίλα.Εγώ έδωσα και στα 2 μου παιδιά πιπίλα.Την έδινα κυρίως όταν γκρινιάζανε πολύ και στον ύπνο.Την κόψαμε εύκολα όταν γίνανε 1,5 χρονών.Καμιά φορά διαβάζω εδώ πολλά αρνητικά λόγια για την πιπίλα και απορώ μήπως είναι διαβόλου πράμα(ουυυ,εξ'αποδώ):lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Tα μωρακια εχουν αυτη την αναγκη να πιπιλανε και να βαζουν στο στομα τα χερακια και οτι αλλο βρουν(αργοτερα).Γνωμη μου ειναι να μην το στρεσαρεις το μωρακι και εφ οσον ηρεμει ετσι δεν πειραζει!Αν θες ντε και καλα να την κοψετε νωρις εχε το νου σου να του τη δινεις μονο οταν κλαει και νυσταζει!Αργοτερα που θα μεγαλωσει θα μπορεις να τον ξεγελας με κανα παιχνιδακι αλλα και μονο του θα ξεχνιεται οταν αρχισει να μπουσουλαει!Οσο ειναι μωρακι ασ το να πιπιλαει!

Link to comment
Share on other sites

την ζηταει σχεδον αμεσως μολις φαει και χωρις να θελει να κοιμηθει.απλα θελει να την εχει στο στομα του και να πιπιλαει.αλλιως γκρινιάζει.ειναι φυσιολογικο να την θελει συνεχεια?και φοβαμαι οτι οσο μεγαλωνει δεν θα την κοβει αυτη την συνηθεια και θα ειναι ενα μωρο που θα εχει παντα μια πιπιλα συνεχεια στο στομα του.μου ειπε και η μαμα μου οτι ετσι εκανα και εγω και την ειχα συνεχεια μερα νυχτα στο στομα μου μεχρι 2 ετων που μου την εκοψε με το ζορι. δεν θελω να ειναι και το μωρο μου ετσι, ολη μερα με την πιπιλα.αυτο φοβαμαι και θελω να την κοψω από τοσο νωρις.δεν ξερω ομως αν κανω καλα.:(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

συμφωνω αλλα αν γκρινιαζει συνεχεια γιατι την θελει, τι να κανω?να του την δωσω και να μην ξερω πως να την κοψω τουλαχιστον οταν θα ειναι ξυπνιος μετα απο 4-5 μηνες?ή να προσπαθησω να του την κοψω τωρα που ειναι νωρις και ας κλαιει?δεν ξερω

Link to comment
Share on other sites

Τα μωρά χρησιμοποιούν το πιπίλισμα διότι ειναι κάτι που τους ηρεμεί και τους χαλαρώνει (ακομή και μέσα στην κοιλιτσα της μαμάς το μωράκι πιπιλίζει το δαχτυλό του).οπότε το συνδυάζουν κάπως ετσι τα μωράκια!

γιατί θέλεις να το σταματήσεις την πιπίλα?επειδή κλαίει πιο συχνά?

ναι γιαυτο θελω να την κοψω.γιατι εκει που πριν ητα πολυ ησυχος τωρα αν δεν εχει πιπιλα κλαιει και γκρινιαζει.δεν ξερω τι να κανω.HELP!

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω και γω.Τα μωρά θέλουν να πιπιλάνε.Τώρα ή στήθος θα πιπιλάνε ή δάχτυλο ή πιίλα.Εγώ έδωσα και στα 2 μου παιδιά πιπίλα.Την έδινα κυρίως όταν γκρινιάζανε πολύ και στον ύπνο.Την κόψαμε εύκολα όταν γίνανε 1,5 χρονών.Καμιά φορά διαβάζω εδώ πολλά αρνητικά λόγια για την πιπίλα και απορώ μήπως είναι διαβόλου πράμα(ουυυ,εξ'αποδώ):lol::lol::lol:

την ζηταει σχεδον αμεσως μολις φαει και χωρις να θελει να κοιμηθει.απλα θελει να την εχει στο στομα του και να πιπιλαει.αλλιως γκρινιάζει.ειναι φυσιολογικο να την θελει συνεχεια?και φοβαμαι οτι οσο μεγαλωνει δεν θα την κοβει αυτη την συνηθεια και θα ειναι ενα μωρο που θα εχει παντα μια πιπιλα συνεχεια στο στομα του.μου ειπε και η μαμα μου οτι ετσι εκανα και εγω και την ειχα συνεχεια μερα νυχτα στο στομα μου μεχρι 2 ετων που μου την εκοψε με το ζορι. δεν θελω να ειναι και το μωρο μου ετσι, ολη μερα με την πιπιλα.αυτο φοβαμαι και θελω να την κοψω από τοσο νωρις.δεν ξερω ομως αν κανω καλα.:-(

Link to comment
Share on other sites

ναι γιαυτο θελω να την κοψω.γιατι εκει που πριν ητα πολυ ησυχος τωρα αν δεν εχει πιπιλα κλαιει και γκρινιαζει.δεν ξερω τι να κανω.HELP!

Προσπάθεισε να μην την δίνεις όλη μέρα και την ώρα που θα γκρινιάζει να τον ξεγελάς με κάτι άλλο π.χ να του μιλάς, να τον αλλάζεις πάνα για να ξεχαστή, να του δίχνεις ένα πολύχρωμο παιχνίδι, να τον κάνεις μια βόλτα μέσα στο σπίτι!με αυτο τον τρόπο μπορεί να την ξεχάσει την πιπίλα!όμως κατα τη διάρκεια της ημέρας δεν κοιμάται?υπάρχει περίπτωση να την θέλει και τότε για να ηρεμήσει και να κοιμηθεί!μπορεί να την έχει συνδιάσει την πιπίλα μαζι με τον ύπνο δηλαδή πριν κοιμηθεί να την πιπιλά!για να την σταματήσεις απότομα ειναι λίγο δύσκολο γιατι θα γκρινιάζει ενώ σταδιακά μπορεί και να το πετύχεις!

Δεν υπάρχει ασχήμια στην εγκυμοσύνη διότι, δεν υπάρχει ασχήμια στη μητρότητα.!

Link to comment
Share on other sites

την ζηταει σχεδον αμεσως μολις φαει και χωρις να θελει να κοιμηθει.απλα θελει να την εχει στο στομα του και να πιπιλαει.αλλιως γκρινιάζει.ειναι φυσιολογικο να την θελει συνεχεια?και φοβαμαι οτι οσο μεγαλωνει δεν θα την κοβει αυτη την συνηθεια και θα ειναι ενα μωρο που θα εχει παντα μια πιπιλα συνεχεια στο στομα του.

Ki εμενα τα μωρα μου σε αυτη την ηλικια ηταν ολη μερα με ενα βυζι στο στομα!Κι αναρωτιομουν...θα σταματησει ποτε???:lol:ολη μερα ηθελαν να πιπιλανε!Ειναι φυσιολογικο.Πιπιλα ο ενας επιασε 2,5 μηνων,ο μικρος 5 μηνων.Μην ανησυχεις,ειναι ενστικτο το πιπιλισμα!Μργαλωνοντας θα βρει αλλους τροπους να παρηγορηθει!Ασε που αν το μωρακι σου θελει τοσο πολυ να πιπιλαει μπορει να ανακαλυψει τον αντιχειρα και αυτο ειναι δυσκολοτερο να κοπει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αυτο κανω και εγω για να ξεχαστει.τον αλλαζω την πανα, του μιλαω και τον παω βολτα μες στο σπιτι.αλλα μου φαινεται τελικα οτι θα κοψουμε την πιπιλα και θα εθιστουμε στην αγκαλια και στην βολτα!εννοειται οτι οταν ειναι να κοιμηθει ειτε μερα ειτε νυχτα του την δινω παντα.αλλα αφου περναει κανα μισαωρο και βλεπω οτι δεν εχει σκοπονα κοιμηθει, απλα θελει να την εχει του την παιρνω και αρχιζουμε τις βολτες για να ξεχαστει.ισως ειμαι και εγω λιγο υπερβολικη.το θεμα ειναι να μην κοψουμε την μια συνηθεια και αποκτηουμε αλλη, οπως την αγκαλια και την βολτα συνεχεια.θα προσπαθησω να γινω πιο ελαστικη.θα ρωτησω και την παιδιατρο την δευτερα που εχω ραντεβου, αλλα φανταζομαι οτι θα μου πει τα ιδια που λες και εσυ.και μαλλον εχεις δικιο, απλα εχω κολλησει με αυτο το θεμα και προσπαθω για το καλυτερο. θα δουμε τι θα γινει.ευχαριστω πολυ για την συμβουλη

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Κοριτσάκι μου είναι απολύτως φυσιολογικό! Και εγώ του την έδωσα νωρίς και εννοείται πως ο μικρός εθίστηκε αμέσως. Κοντά στους 5-6 μήνες όμως άρχισα να του την κόβω μέσα στη μέρα. Τώρα την χρησιμοποιεί μόνο για να κοιμηθεί (άντε και στο γιατρό χαχα!). Αυτό που θέλω εγὠ να ρωτήσω τις μεγαλομανούλες ( ο μικρός μου είναι 18 μηνών), είναι το πως κόβουμε και το βράδυ -εννοείται πως δεν θα το επιχειρήσω από τώρα αλλά κοντά στα 2 -αλλά έχω περιέργεια αφού πραγματικά έχει συνδυάσει τον ύπνο με πιπίλα..! Τι κάνατε εσείς?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κορίτσια του την έκοψα γύρω στα 2,5 πολύ εύκολα

Του εξήγησα ότι ειναι για μωρά και ότι μεγάλωσε πια , ότι είναι βρώμικη και την πέταξα μπροστά του στα σκουπίδια (αφού τον ρώτησα για τυπικούς λόγους) Μετά όταν μου την ζήτησε του θύμισα το γεγονός και δεν μου την ξαναζήτησε. Η αλήθεια ότι φοβόμουν ότι θα δυσκολευτώ αλλά ο γιος μου με εξέπληξε ευχάριστα !

Nozmp3.pngyF2Vp3.png]
Link to comment
Share on other sites

Και το βράδυ μπορούσε να αποκοιμηθεί χωρίς την πιπίλα του?Εγώ μόνο αυτό φοβάμαι..αφου το βράδυ ξυπνάει και την ψάχνει (γιατί εννοείται πως όταν τον πάρει ο ύπνος του φεύγει από το στοματάκι του).

Link to comment
Share on other sites

Κ ο δικός μου 43 ημερών ή το στήθος θα πιπιλάει ή την πιπίλα... Από τη στιγμή που είναι ήρεμος γιατί να τον κάνω να κλαίει? Αν είναι έτσι να μην τον αφήνω να πιπιλάει ούτε στο στήθος.... Εμένα παρηγοριέται από τους κολικούς με το πιπίλισμα κ το μόνο που με αγχώνει είναι το ορθοδοντικό κ όχι πως θα την κόψει.... Θα τη κόψει όταν θα έρθει η ώρα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

43 ημερών ειναι πολύ μικρός γιατί να του την κόψεις ? Μιλάμε τώρα για μετέπειτα ηλικίες 2, 3 ετών.

Titina τα πρώτα βράδια ξύπναγε αλλά δεν επέμενε οπότε δεν είχα θέμα. Ο δικός μου κάνει και βαρύ ύπνο ίσως γι αυτό να μην δυσκολεύτηκα ...

Nozmp3.pngyF2Vp3.png]
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...