Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Να αφηνω τον μπεμπη στο σπιτι της πεθερας μου?


gogobaby

Recommended Posts

Κοριτσια αντιμετωπιζω το εξης: Μεχρι στιγμης η πεθερα μου κρατουσε το μωρο σπιτι μασ οσο ημουν στη δουλεια.Δεν μενουμε και πολυ κοντα αλλα την πηγαινοεφερνε ο αντρας μου.Τωρα που πρεπει να ξαναπαω δουλεια θελει να τον πηγαινουμε σπιτι της για να μπορει και εκεινη οπως λεει να φτιαχνει κανα φαι για τον πεθερο μου και να κανει καμια δουλεια. Το θεμα μου ειναι ομως οκ τωρα που ακομα ειναι καλοκαιρι αλλα μες τον χειμωνα να ξεσηκωνω το παιδι κριμα δεν ειναι; Κι αν βρεχει; Χιονιζει;αν κοιμαται;Γιατι να τον ξεσηκωνω; Ασε που πρεπει να αγορασω ολοκληρη προικα, πιατακια,κουταλακια,ποτηρακι,καρεκλακι φαγητου,παρκοκρεβατο.Θα λειπω περιπου 7ωρες και αργοτερα που δε θα χω μειωμενο 9ωρες. Τι λετε να κανω; Εσεις πως το κανατε; Πηγαινατε τα παιδια σε γιαγια η' ερχοταν σε εσας;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Νομιζω πρεπει να βρεις μια λυση που να σας εξυπηρετει ολους. Η πεθερα σου εχει το σπιτι της και τον αντρα της και εχει οντως καποιες δουλειες οποτε λογικο ειναι να θελει να ειναι σπιτι της.

Μπορεις να βρεις καποιον να στο κραταει σπιτι? Σιγουρα θα ειναι ταλαιπορια για το μωρο να βγαινει καθε μερα εξω. Απο την αλλη ολα τα μωρακια που πανε στον βρεφονηπιακο αυτο κανουν. Το σπιτι της πεθερας σου ειναι στο δρομο σας για την δουλεια? Θα μπορουσε πχ να το παει καποιος λιγο πιο αργα? Μετα θα σχολας και θα γυρνατε σπιτι ή πχ θα περιμενεις να γυρισει ο αντρας σου?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι η πεθερά σου έχει δίκιο. Θα σκέφτηκε προφανώς η γυναίκα ότι εντάξει, τον πρώτο χρόνο που είναι μωρό να μην το βγάζουν από το σπίτι, αλλά τώρα που μεγάλωσε λίγο να βρούμε όλοι έναν ρυθμό.

Όπως είπε και η κοπέλα πιο πάνω, αν τον πήγαινες στο βρεφονηπιακό πάλι θα τον έβγαζες έξω κάθε μέρα.

Νομίζω ότι είναι λογικό αυτό που ζητάει, εκτός προφανώς από τις ημέρες που μπορεί ο μικρός να είναι άρρωστος. Αν εσύ λείπεις 9 ώρες αυτή δεν θα βρίσκεται καθόλου στο σπίτι της.

Link to comment
Share on other sites

Mια χαρά θα είναι να το πηγαίνεις. Να μην έχεις και την πεθερά μέσα στο σπίτι:wink:. Φαντάζομαι σε ακραία καιρικά φαινόμενα, ή αν το μωρό είναι αδιάθετο, θα μπορεί να έρχεται εκείνη εξαιρετικά.

Την προίκα δεν θα την κουβαλάς κάθε μέρα. Αναγκαστικά θα έχεις από ένα σετ στη γιαγιά...

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είναι ταλαιπωρία και για σένα και για το παιδί, αλλά εγώ προτιμούσα να πηγαίνω το γιο μου στο σπίτι των πεθερικών μου, παρά να έρχεται η πεθερά μου στο δικό μας, γιατί είχαμε πολύ διαφορετικές αντιλήψεις και νοοτροπία και δεν ήθελα να τον μπερδέψω. Έτσι ξεχώριζε ότι αυτά που έκανε η γιαγιά δεν είχαν ισχύ στο δικό μας σπίτι.

etCDp3.png hk8kp3.png

 

Η μαμά του Ευριπίδη και της Ιφιγένειας

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

συμφωνώ με τα κορίτσια. η γυναίκα όντως θα θέλει να δει λίγο το σπίτι της. μπορείς να το πηγαίνεις εκεί και όταν είναι άρρωστο το παιδί ή έχει πολύ κρύο έρχετε η πεθερά σου.. άλλη μια λύση που σου προτείνω εγώ είναι να χωρίσετε τις μέρες δηλαδή δευτέρα τετάρτη στην πεθερά σου και τρίτη πέμπτη παρασκεύη παραδείγματος χάρη σε σας.. έτσι και το μωρό θα είναι στο περιβάλλον του και η πεθερά σου θα μπορεί να κάνει δουλειές στο σπίτι της μέρα παρά μέρα. όσο για την προίκα του μωρού δες ποιος φίλος συγγενείς έχει μεγάλα παιδιά και ρώτα τι έχουν και αν μπορούν να στα δώσουν. εμένα η κόρη μου είναι 40 ημερών και το μόνο που αγόρασα ήταν μπιμπερα αποστειρωτης πιπίλες ξέρεις τα βασικά του φαγητού μια συρταριερια και το καθισματάκι του αυτοκινήτου όλα τα υπολοίπα κρεβατακι καρεκλάκι φαγητου παρκο παρκοκρέβατο πορτ μπεμπε και ένα σωρο άλλα μαζί με τα ρουχαλάκια μου τα έδωσαν φίλοι και συγγενείς και λειτουργουν όλα άψογα;)

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως η πεθερας σου εχει δικιο ..αν δεν εχεις καποιο αλλο θεμα απο πισω που να το σκεφτεσαι..ειναι το πιο σωστο που μπορεις να κανεις (επισης να ξερεις οτι το σπιτι σου θα μενει πιο καθαρο...απ οταν θα εχεις συνεχεια ενα ατομο να τριγυρνα ..οποτε πιο πολυ χρονο να ασχοληθεις με το παιδι σου οταν γυρνας)

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι ή θα ξεσηκώνεις το παιδί, ή θα ξεσηκώνεις την πεθερά μέσα στο κρύο. Και η πεθερά δεν είναι και υποχρεωμένη να ξεσηκώνεται, οπότε λογικές τις βρίσκω όλες τις παραπάνω απαντήσεις. Ύστερα το παιδάκι σου θα αρχίσει να συνηθίζει σ' αυτό το πρόγραμμα κι όταν θα πάει παιδικό δε θα μοιάζει σαν έξτρα φόρτωμα στο πρόγραμμά του το πρωινό σήκωμα και το δρομολόγιο.

Μου άρεσε πολύ και η απάντηση της Αφροδίτης ότι το σπίτι σου θα μένει καθαρό, κάτι που θα βοηθήσει πιο πολύ εσένα στο υπόλοιπο της ημέρας σου.

Η φαντασία είναι πιο σημαντική από τη γνώση.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ ακριβώς τα ίδια με εσένα σκεφτόμουν, πως θα πηγαινοέρχεται το παιδί κλπ καθώς τα πεθερικά είχαν προθυμοποιηθεί να τον κρατήσουν όταν γυρνούσα για δουλειά... μέχρι τότε τον είχα μόνη μου.... 2 εβδομάδες πριν γυρίσω για δουλειά, αποφάσισαν ότι τελικά δεν μπορούσαν να τον κρατήσουν και πηρα γυναίκα :) είπα να πω και λιγο τον πόνο μου πριν σε συμβουλέψω... λοιπόν εάν η πεθερά σου είναι νορμάλ άνθρωπος και συννενοήσιμος μπορείτε να μοιράσετε τις μέρες... κάποιες μέρες θα τον έχει στο δικό σας σπίτι κάποιες στο δικό της.... προικα δεν χρειαζετε να εχεις διπλή... θα πάτε με τον σύζυγο ένα καλό σούπερ μαρκετ και καποια πράγματα (π.χ. φαγώσιμα / πανες/ γαλατα /κρεμες ) θα υπάρχουν και στα 2 σπιτια.... δες το θέμα ασφάλειας στο σπίτι των πεθερικών σου (πρίζες / σκαλιά κλπ) για να έχετε ασφαλή 2 σπίτια για το παιδί... τις μέρες που το παιδάκι π.χ. αρρωστήσει ή χιονίσει θα μπορεί η πεθερά σου να έρχεται στο δικό σας σπίτι.. επίσης λάβε υπόψη σου ότι τώρα το μωρό είναι μικρό μετά που θα καταλαβαίνει καλύτερα, όταν σε βλέπει να φεύγεις το πρωί είναι προτιμότερο γι' αυτό να φεύγει μαζί σου, γιατί αισθάνεται ότι κάπου πάει και αυτό, δεν κάθεται πίσω κλεισμένο..... άσε που θα αλλάζει και παραστάσεις....

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω την πηγαινω στο σπιτι των γονιων μου καθε πρωι. Να σου πω, το πρωι δεν τη ντυνω, την παιρνω οπως ειναι κοιμισμενη, το χειμωνα της φοραω καλτσακια και μπουφαν και την πηγαινω. Το μεσημερι παω και την παιρνω. Ετσι κι οι γονεις μου δεν παιδευονται και κανουν ταυτοχρονα τις δουλειες τους. Οταν βεβαια κανει πολυ κρυο, βρεχει ή ειναι αρρωστη η μικρη, ερχονται εκεινοι. Απο πραγματακια, εννοειται οτι εχω αφησει πολλα εκει και δεν κουβαλαω καθε μερα. Γαλατα, φρουτα, κλπ, τους τα πηγαινω απο το ΣΚ κι εχουν για ολη τη βδομαδα. Μια χαρα βολευει και τους δυο πιστευω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνω απολυτα με οσα λετε και προτεινετε.Απλα τον θεωρω λιγο μικρουλη ακομη για να βγει απο το χωρο του, ειναι 7,5 μηνων. Για να πω την αληθεια θα προτειμουσα μεχρι την ανοιξη να ερχοταν εκεινη σε μας. Σκεφτομαι οτι στο σπιτι μας χει τα παιχνιδακια του, τα ρουχα του αν χρειαστει αλλαγμα, γενικα οτι χρειαζεται ενα μωρο. Να φανταστειτε οτι εργαζομαι κιολας σε παιδικο σταθμο και τα λυπαμαι τα καημενα οταν τα φερνουν τοσο νωρις το πρωι και τοσο μικρουλια...παντως ευχαριστω για τις προτασεις!!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω την πηγαινω στο σπιτι των γονιων μου καθε πρωι. Να σου πω, το πρωι δεν τη ντυνω, την παιρνω οπως ειναι κοιμισμενη, το χειμωνα της φοραω καλτσακια και μπουφαν και την πηγαινω. Το μεσημερι παω και την παιρνω. Ετσι κι οι γονεις μου δεν παιδευονται και κανουν ταυτοχρονα τις δουλειες τους. Οταν βεβαια κανει πολυ κρυο, βρεχει ή ειναι αρρωστη η μικρη, ερχονται εκεινοι. Απο πραγματακια, εννοειται οτι εχω αφησει πολλα εκει και δεν κουβαλαω καθε μερα. Γαλατα, φρουτα, κλπ, τους τα πηγαινω απο το ΣΚ κι εχουν για ολη τη βδομαδα. Μια χαρα βολευει και τους δυο πιστευω.

έτσι έκανα κι γω όταν ήταν πολύ μικρό το παιδί και είχα ανάγκη να δουλέψω πρίν βρω νταντά. Για να μη παρεξηγηθεί και η πεθερά και για να μη πηγαινοφέρνω το παιδί μες το κατακαλόκαιρο...

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...