Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

θέλουν να βλέπουν το παιδί χωρίς εμένα


MikroThiriaki

Recommended Posts

Καλημερα σε ολο το φορουμ..

θα σας πω το προβλημα μου κ θελω να μου πειτε ειλικρινα εαν εισασταν στην θεση μου τι θα κανατε?

ειμαι παντρεμενη κ εχω ενα αγορακι 3 ετων..

ο μικρος εχει απιστευτη αδυναμια στον πεθερο μου κ στην πεθερα μου..

οι γονεις μου μενουν μακρια.. τους βλεπει σπανια και με στεναχωρει αυτο πολυ.. αλλα τι να κανουμε? τεσπα..

Το προβλημα μου ειναι με την πεθερα μου , εμενα δεν θελει ουτε να με βλεπει... θεωρει οικογενεια της μονο τον γιο της (τον αντρα μου δλδ ) και το μονακριβο εγγονι της.. (το παιδι μας)

κανει πολυ εκνεβριστικα πραγματα.. εκτος οτι δεν θελει ουτε να με βλεπει , να με ακουει κλπ... θελει να της πηγαινουμε μεν το παιδι.. να μπαινει μεσα στο σπιτι της ο αντρας μου με το παιδι κ γω να περιμενω απ εξω.. πραγμα που με βγαζει απ τα ρουχα μου.

ο αντρας μου δεν συμφωνει με ολο αυτο κ φυσικα δεν επιτρεπει τετοια συμπεριφορα απεναντι μου.. και το διχνει καθε φορα με τις συγγρουσεις που γινονται αναμεσα στα 2 σπιτια.

οσον αφορα το μικρο.. θελει να πηγαινει εκει επειδη του κανουν τα χατηρια ολα.. ενω εμεις οχι!!

Τι να κανω??? να τον στελνω να τον βλεπουν ? ΄η οχι ? εσεις τι θα κανατε??? σας παρακαλω να λειπουν σχολια τυπου.. ο αντρας σου τι κανει κλπ!! θελω ειλικρινα μια λυση κ μια απαντηση στο ερωτημα --> εσεις τι θα κανατε στην θεση μου ???????? ειμαι απελπισμενη.. νιωθω ενα τπτ καθε φορα που την βλεπω.. με κανει σκουπιδι... :( :( και ο γιος μου τους εχει αδυναμια... αυτο με σκοτωνει.....

(( δεν ξερω αν εγραψα στο σωστο σημειο... αν εκανα λαθος ας το μεταφερουν οι διαχειριστες , ευχαριστω ))

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εγώ δε θα το πήγαινα, εφόσον μου φέρονταν με τέτοιο τρόπο λες και είμαι ξένη.Δεν είμαι καλοδεχούμενη στο σπίτι τους? καλώς ,δεν ξαναπάω αλλά ούτε το παιδί μου θα ξαναπάει. θα τους έλεγα όμως αν θέλουν να έρχονται σπίτι μου να το βλεπουν.

Link to comment
Share on other sites

τι λες τωρα κοπελα μου?ακου εκει περιμενεις εξω!!!ποτε δε θα ξαναπηγαινα το παιδι μου εκει.θα τους ελεγα πως αν θελουν να βλεπουν το εγγονι τους θα ερχονται αυτοι στο σπιτι σας.μην το ανεχεσαι αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Θα γράψω στο 1ο ενικό πρόσωπο γιατί θα προσπαθήσω να μπω στη θέση σου.

Λοιπόν το να με αγαπάνε τα πεθερικά μου δεν με ενδιαφέρει το να με σέβονται όμως το απαιτώ. Γιατί λοιπόν να φέρνω σε επαφή το παιδί μου με ανθρώπους που δεν γνωρίζουν τι θα πει σέβομαι τον διπλανό μου? Τι αρχές μπορούν να δώσουν στο παιδί μου τέτοιοι άνθρωποι? Όχι λοιπόν δεν θα τους πήγαινα το παιδί μου...

Αναρωτιέμαι όμως αν μπορεί να γίνει μία συζήτηση μεταξύ ενηλίκων όπου θα απιτήσεις τον σεβασμό τους ή έστω την ανοχή τους.

"Ο φανατισμός είναι η μόνη μορφή θέλησης που μπορεί να διαπνέει τους αδύναμους"

Link to comment
Share on other sites

ούτε εγω θα τους πήγαινα το παιδί. Τα κορίτσια από πάνω έχουν δίκιο. Μπορείς να πεις ξεκάθαρα στον άντρα σου εφόσον καταλαβανει ήδη ότι η συμπεριφορά τους ειναι λάθος πως ή θα καταλάβουν ότι εσύ γέννησες αυτό το παιδί που λατρεύουν και θα σου φέρονται αναλόγως ή γιοκ το μπεμπέ!

 

Εμένα ο μικρός μου έχει αδυναμία στον πατριό μου και αντιστοίχως τα πεθερικά μου μένουν μακρυά και τους βλέπει σπάνια. Επειδή δεν μας αρέσει αυτό το κόλλημα με τον πατριό μου όμως (και φυσικά του κάνει ολα τα χατήρια) είπαμε να αραιώσουμε όσο γίνεται τις επαφές.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να πηγαίνετε μαζί και να μένεις εσύ απέξω. Εγώ, που η πεθερά μου μιά χαρά θέλει να με βλέπει, όμως στέλνω τα παιδιά με τον άντρα μου μία φορά την εβδομάδα, κάθονται εκεί 2-3 ώρες και τη βλέπουν, κάνω κι εγώ κάτι που με ευχαριστεί εκείνη την ώρα και μετά γυρνάμε όλοι μαζί σπίτι και είμαστε όλοι ευχαριστημένοι. Την άλλη εβδομάδα πάλι. εγώ πάω τις απαραίτητες φορές...

Κάτω από τις δικές σου συνθήκες, όχι δεν θα το άφηνα εκεί. Με το μπαμπά του όμως γιατί να μην πάει να δει τη γιαγιά? Και δεν είναι κακό να το κακομαθαίνει και λίγο, γιαγιά είναι. Την ανατροφή την παίρνουν τα παιδιά από τους γονείς, το έχω διαπιστώσει και στα δύο μου παιδιά. Κακώς δεν σε θέλει, μεγάλη αγένεια το βρίσκω αλλά μην εμπλέξεις το παιδί σε αυτό. Απλά κράτα την αξιοπρέπειά σου, και σίγουρα μην περιμένεις απέξω!:shock::shock::shock::shock:

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολο το φορουμ..

θα σας πω το προβλημα μου κ θελω να μου πειτε ειλικρινα εαν εισασταν στην θεση μου τι θα κανατε?

ειμαι παντρεμενη κ εχω ενα αγορακι 3 ετων..

ο μικρος εχει απιστευτη αδυναμια στον πεθερο μου κ στην πεθερα μου..

οι γονεις μου μενουν μακρια.. τους βλεπει σπανια και με στεναχωρει αυτο πολυ.. αλλα τι να κανουμε? τεσπα..

Το προβλημα μου ειναι με την πεθερα μου , εμενα δεν θελει ουτε να με βλεπει... θεωρει οικογενεια της μονο τον γιο της (τον αντρα μου δλδ ) και το μονακριβο εγγονι της.. (το παιδι μας)

κανει πολυ εκνεβριστικα πραγματα.. εκτος οτι δεν θελει ουτε να με βλεπει , να με ακουει κλπ... θελει να της πηγαινουμε μεν το παιδι.. να μπαινει μεσα στο σπιτι της ο αντρας μου με το παιδι κ γω να περιμενω απ εξω.. πραγμα που με βγαζει απ τα ρουχα μου.

ο αντρας μου δεν συμφωνει με ολο αυτο κ φυσικα δεν επιτρεπει τετοια συμπεριφορα απεναντι μου.. και το διχνει καθε φορα με τις συγγρουσεις που γινονται αναμεσα στα 2 σπιτια.

οσον αφορα το μικρο.. θελει να πηγαινει εκει επειδη του κανουν τα χατηρια ολα.. ενω εμεις οχι!!

Τι να κανω??? να τον στελνω να τον βλεπουν ? ΄η οχι ? εσεις τι θα κανατε??? σας παρακαλω να λειπουν σχολια τυπου.. ο αντρας σου τι κανει κλπ!! θελω ειλικρινα μια λυση κ μια απαντηση στο ερωτημα --> εσεις τι θα κανατε στην θεση μου ???????? ειμαι απελπισμενη.. νιωθω ενα τπτ καθε φορα που την βλεπω.. με κανει σκουπιδι... :( :( και ο γιος μου τους εχει αδυναμια... αυτο με σκοτωνει.....

(( δεν ξερω αν εγραψα στο σωστο σημειο... αν εκανα λαθος ας το μεταφερουν οι διαχειριστες , ευχαριστω ))

 

Ειλικρινά εγώ θα έκοβα κάθε επαφή.. όσο αδυναμία έχει το μικρό στους παππούδες δεν ξέρεις τι του λένε για σένα.. επίσης όλο αυτήν την αρνητικότητα απο μέρους τους απεναντί σου να ξέρεις το παιδί την λαμβάνει... εγώ θα τους ξέκοβα τελείως μέχρι να βάλουν μυαλλό να μου συμπεριφέρονται καλύτερα και να γίνονται τα πράγματα όπως θέλω εγώ όχι όπως θέλουν αυτοί.. ξέρω είμαι σκληρή αλλα η ζωή είναι έτσι δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα... βεβαία είναι και θέμα χαρακτήρα αλλα ελπίζω να βρεις μια άκρη

Link to comment
Share on other sites

ειλικρινα σας ευχαριστω ολες για τις απαντησεις σας!!!

αυτο θα κανω θα κοψω καθε επαφη. κ ας ξινισουν.. λυπαμαι πολυ για το παιδι που θα στεναχωριεται... τπτ αλλο..! αλλα κ γω δεν ειμαι ξενη.. ειμαι η μανα του! τον πρωτο λογο τον εχω εγω κ ο μπαμπας του!!

σας ευχαριστω κ παλι.... :)

Link to comment
Share on other sites

εαν κρατήσετε με τον άντρα σου μια αυστηρή και ξεκάθαρη θέση θα πάρουν τα χαμπάρια τους και θα στρώσουν. Με κάθε παράπτωμα όμως θα επέλθεται τιμωρία.

Πρέπει να τους εκπαιδεύσεις σαν τα σκυλάκια ;)

Link to comment
Share on other sites

και φυσικα δεν μπορεις να της εχεις εμπιστοσυνη οτι δεν θα βαζει λογια στο παιδακι σου εναντιον σου?? μπορεις να το ρισκαρεις? για μενα η μονο με την παρουσια του μπαμπα μπροστα η σπιτι σου μονο(με το καθολου δεν συμφωνω). και φυσικα οταν ο μπαμπας με το παιδι επισκεπτονται τους παππουδες εσυ να κανεις κατι για τον εαυτο σου. να νιωθεις κι εσυ καλα. ;)

s-age.png

 

PBYUp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ετσι όπως το γράφεις, δεν θα τους επέτρεπα να ξαναδούν το παιδί. Από καθαρή εκδίκηση(άκου εκεί να με αφήνουν να περιμένω απ'έξω!!!). Δε μπορώ όμως να ξέρω τί έχει συμβεί μεταξύ σας και έχετε οδηγηθεί σσε αυτό το σημείο.

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται απίστευτο αυτό που λες...ήθελα να σε ρωτήσω...

έχεις καθίσει απέξω όσο ο σύζυγος και ο γιος σου ήταν στην πεθερά σου;;; Αυτό, αν έχει συμβεί, έχει δημιουργήσει ένα προηγούμενο που σαφώς πρέπει να ανατρέψεις.

 

Η γνώμη μου είναι ότι δεν πρέπει να κόψεις τις επαφές. Τουλάχιστον όχι αμέσως...

 

Θα βάλεις τους κανόνες σου πρώτα και αν δεν γίνουν σεβαστοί, κόβεις επαφές.

 

Να έρχονται επίσκεψη στο σπίτι σας να βλέπουν το μικρό, φυσικά και εσύ παρούσα ως μαμά και ως οικοδέσποινα.

 

Να πηγαίνετε και οι τρεις μαζί επίσκεψη στο σπίτι τους για να βλέπουν το μικρό και να ανέχεστε την παρουσία ο ένας του άλλου για λίγη ώρα.

 

Δεν θα άφηνα το παιδί μαζί τους χωρις να είμαι παρούσα. Δεν θα το άφηνα να πάει και μόνο με τον πατέρα του επίσκεψη σε αυτούς έτσι όπως περιγράφεις την κατάσταση.

 

Αν δε δεχτούν αυτά...τότε απλά δε θα σας ξαναδούν. Ας πηγαίνει ο άντρας σου επίσκεψη μόνος του.

 

Το παιδί είναι και δικό σου, πρέπει να σε σέβονται ή έστω να προσποιούνται ότι σε σέβονται.

 

Αύριο μεθαύριο το παιδί θα μεγαλώσει....τι θα του πεις;; πήγαινε στη γιαγιά αλλά εγώ θα κάτσω απέξω, γιατί δε θέλει να με βλέπει;; Πώς θα φανεί αυτό λες στο παιδί σου;;;

a9X0p3.pngmrSbp3.png
Link to comment
Share on other sites

ειλικρινα σας ευχαριστω ολες για τις απαντησεις σας!!!

αυτο θα κανω θα κοψω καθε επαφη. κ ας ξινισουν.. λυπαμαι πολυ για το παιδι που θα στεναχωριεται... τπτ αλλο..! αλλα κ γω δεν ειμαι ξενη.. ειμαι η μανα του! τον πρωτο λογο τον εχω εγω κ ο μπαμπας του!!σας ευχαριστω κ παλι.... :)

 

ελπιζω να ειναι ανθρωπος με κατανοηση...

Link to comment
Share on other sites

Πάντα έτσι ήταν οι σχέσεις σας ή κάτι προέκυψε στην πορεία;

 

ετσι ηταν απ την αρχη μετα παραγινε !

οταν καναμε τ παιδι ηθελε να μου περασει το μνμ οτι τπτ δεν εκανα σωστα.. ολα τα εκανε μονη της ακομα κ το γαλα... με προσβαλε αρκετες φορες μπροστα σε ξενους μεχρι που εγινε το παιδι 1 ετους αυτο το μαρτυριο..

(μενει απο πανω μας δυστυχως κ καθε μερα εκει ηταν )

μετα μετακομοισαμε με τον αντρα μ σε αλλο μεγαλυτερο σπτι εκει αρχησε ο πολεμος ο διαχρονικος..!!

δεν θελει ουτε να με βλεπει...

μονο το παιδι θελει κ τον γιο της... κ γω στην γωνιτσα μου σαν σκυλιτσα!

Ε ΟΧΙ!! δεν το δεχομαι.. σπασανε τα νευρα μου πια!!! ελεος!!! δεν προκειτε να ξανα παμε εκει.. εγω κ το παιδι τουλαχιστον!!

δεν αντεχετε αυτο!

κ οταν μεγαλωσει το παιδι θα του εξηγησω!

κ αυτο γτ??? επειδη τους εχει αδυναμια . για κανεναν αλλο λογο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να πηγαίνετε μαζί και να μένεις εσύ απέξω. Εγώ, που η πεθερά μου μιά χαρά θέλει να με βλέπει, όμως στέλνω τα παιδιά με τον άντρα μου μία φορά την εβδομάδα, κάθονται εκεί 2-3 ώρες και τη βλέπουν, κάνω κι εγώ κάτι που με ευχαριστεί εκείνη την ώρα και μετά γυρνάμε όλοι μαζί σπίτι και είμαστε όλοι ευχαριστημένοι. Την άλλη εβδομάδα πάλι. εγώ πάω τις απαραίτητες φορές...

Κάτω από τις δικές σου συνθήκες, όχι δεν θα το άφηνα εκεί. Με το μπαμπά του όμως γιατί να μην πάει να δει τη γιαγιά? Και δεν είναι κακό να το κακομαθαίνει και λίγο, γιαγιά είναι. Την ανατροφή την παίρνουν τα παιδιά από τους γονείς, το έχω διαπιστώσει και στα δύο μου παιδιά. Κακώς δεν σε θέλει, μεγάλη αγένεια το βρίσκω αλλά μην εμπλέξεις το παιδί σε αυτό. Απλά κράτα την αξιοπρέπειά σου, και σίγουρα μην περιμένεις απέξω!:shock::shock::shock::shock:

 

Συμφωνω με τα παραπάνω. Δεν θα εμπλεκα το παιδί σε τέτοια παιχνίδια. Οταν μεγαλώσει, μόνο του θα καταλάβει και θα τους απομακρύνει.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως θα απαιτούσα, αν ήθελε να βλέπει το παιδί να ανέχεται και εμένα μαζί. Δηλαδή μπροστά στο παιδί θα απαιτούσα να έχουμε έστω τις τυπικές σχέσεις.

Είναι δυνατόν να βλέπει το παιδάκι ότι η γιαγιά του δεν επιτρέπει στη μαμά του να μπει στο σπίτι και ότι δεν είναι ποτέ στον ίδιο χώρο μαζί?

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

Είναι λίγο ακραία η συμπεριφορά της πεθεράς σου!

 

Ούτε εγώ θα πήγαινα το παιδί μου εκεί. Και επειδή είμαι και σκύλα όταν με αδικούν, δεν θα το άφηνα να πάει ούτε με τον άντρα μου. Μόνο σε φωτογραφίες θα το βλέπανε!

 

Αλήθεια ο πεθερός σου τι στάση έχει κρατήσει σε όλο αυτό? Συμφωνεί μαζί της?

 

Και απορώ και με εσένα που έκατσες απ'έξω. Εγώ θα έμπαινα με θράσσος μέσα!

Αυτό μου θυμίζει την πεθερά μου που μου έχει επιβάλλει να της μιλάω στον πληθυντικό. Και καλά τώρα που δεν έχω παιδί οκ, αλλά όταν κάνω παιδί θα αλλάξουν τα πράγματα όπως νομίζω εγώ. Γιατί βλέπω και τώρα οτι τσαντίζεται που ο άντρας της κουνιάδας μου τους μιλάει στον ενικό, γιατί λέει οτι έτσι δεν τους σέβεται. Μα το παιδί θα τους μιλάει στον ενικό και ο γαμπρός και η νύφη στον πλυθηντικό???

 

Κάτι ανάλογο κάνει και η δικιά σου που μπαίνει όλη η "οικογένεια" μέσα και εσύ η ξένη μένεις απ'έξω....

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μου έξησες παλιές πληγές τώρα... μου συνέβη κι εμένα αυτό μ'είχε διώξει η ''κυρία'' από το σπίτι της δεν ήθελε να με βλέπει γενικά ούτε να πατάω εκεί βέβαια. μου χε τύχει πολλές φορές να πάμε σπίτι της κι εγώ να περιμένω στο αμάξι όση ώρα διαρκούσε η επίσκεψη.. τραγικό; ναι, αξιολύπητο; ναι. το δεχόμουν όμως και άρα έφταιγα κι εγώ σ'αυτό. τι έκανα; χωρίσαμε τι άλλο δεν είχαμε παιδί βέβαια ήμαστε όμως μια ανάσα πριν παντρευτούμε, δεν γινόταν είναι δύσκολο να προχωρήσει μια τέτοια σχέση.. γνώμη μου είναι όπως είπαν και οι προηγούμενοι αν θέλει να δει το παιδί πλέον να έρχεται αυτή σπίτι σας γιατί αν δεν είσαι εσύ μπροστά δεν ξέρεις τι μπορεί να του λέει μην ξαναδεχτείς να περιμένεις απέξω είναι πάρα πολύ άσχημο και ταπεινωτικό εγώ θυμάμαι τότε ένιωθα όπως το πες κι εσύ σκουπίδι η αυτοεκτίμηση μου είχε πέσει στο πάτωμα δεν σου αξίζει μια τέτοια κατάσταση και μην το ξαναδεχτείς και αν γύριζα το χρόνο πίσω δεν θα το είχα κάνει ποτέ αυτό το έχω μετανιώσει χίλιες φορές:cry::cry::cry:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι που δεν έχω τσακωθεί με τα πεθερικά μου , απλά δεν αντέχω την ξερολίαση και την αδιακρισία του πεθερού μου,κάνω το εξής: επειδή δεν θεωρώ σωστό να μην βλέπουν τα παιδιά μου τους παπούδες, πηγαίνει τα παιδιά ο άντρας μου στο σπίτι τους χωρίς εμένα 1 φορά περίπου στις 2 εβδομάδες.Εκείνη την ώρα εγώ θα κάνω καμιά δουλειά στο σπίτι ή θα βγω μια βόλτα με την ησυχία μου.Βέβαια η περίπτωση δεν είναι η ίδια γιατί εμένα είναι επιλογή μου να τους βλέπω αραιά και που.Επίσης γνωρίζω πως έχουν το επίπεδο να μην με κακολογούν στα παιδιά.

Εγώ πάντως στη θέση σου θα τα έστελνα στην γιαγιά με την παρουσία του άντρα σου και στο σπίτι μου δεν θα τους δεχόμουν ούτε με σφαίρες.

Τι να πω κορίτσι μου , καλά ξεμπερδέματα!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι έχει γίνει ακριβώς μεταξύ σας αλλά νομίζω πως υπο αυτές τις συνθήκες δεν γίνεται τα πεθερικα σου να έχουν και το γάιδαρο χορτάτο και την πίτα ολόκληρη. Δηλαδή και εσένα να μη βλέπουν καθόλου και το εγγόνι τους να βλέπουν. Εσύ έχεις κάνει ήδη υποχώρηση - τους πηγαίνετε το παιδί να το βλέπουν. Νομίζω είναι η σειρά τους να κάνουν μια υποχώρηση. Εννοείται πως όποτε πηγαίνει εκεί ο μικρός σου δε χρειάζεται να είσαι και εσύ μαζί ή να κάθεσαι εκεί συνέχεια. Αλλά να μπορείς να μπείς, να πιείς ένα καφέ (άμα θέλεις) και να φύγεις.

 

Αυτή τη στιγμή η κατάσταση είναι σαν να είστε με τον άντρα σου (χτύπα ξύλο) χωρισμένοι. Συνήθως όταν έχεις πάρει διαζύγιο τότε δε βλέπεις τα πεθερικά σου ποτέ και απλώς ο άντρας σου τους πηγαίνει το παιδί χωρίς εσένα ;).

 

Σέβομαι που γράφεις στο πρώτο μήνυμα να μη ρωτήσουμε για τον άντρα σου τι κάνει (προφανώς για τους δικούς σου λόγους) και δε θα ρωτήσω. Απλά πρέπει να σου πω πως μαζί πρέπει να αντιμετωπίσετε τους γονείς του και φαντάζομαι αυτός τους ξέρει (και απο την καλή πλευρά και από την κακή πλευρά) καλύτερα απο 'σενα και κάποιο τρόπο ίσως να μπορεί να σκεφτεί για να χειριστείτε την κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...