Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ρωτήστε τον ειδικό:κο Γιώργο Μιχαλόπουλο Μαιευτήρα Χειρουργό Γυναικολόγο


Recommended Posts

κατάλαβα ευχαριστώ πολύ πολύ!

Μου λύσατε όλες τις απορίες μου.

Ναι πρέπει να μιλήσω με το γιατρό αλλά κι σείς είστε εξαιρετικός και μπαίνετε αργά, ώρες που το γυναικείο μυαλό σκέφτεται, ίσως και διογκώνει πράγματα!;)

 

Καλώς ή κακώς οι γιατροί μας είστε και οι ψυχολόγοι μας, και σας ευχαριστούμε :cool: Απορώ πραγματικά πως αντέχετε με τόσες γυναίκες και τις παραξενιές μας, ειδικά στην κύηση!:D

 

 

Δεν είναι ότι ο κόσμος είναι παράξενος, μπερδεμένος είναι γιατί υπάρχει έλλειμμα ενημέρωσης. Συμβάλλουν δυστυχώς και κάποιοι συνάδελφοι που δεν ενδιαφέρονται να εξηγήσουν στις ασθενείς τους τι τους συμβαίνει οπότε κι αυτές ψάχνουν απαντήσεις όπου μπορούν. Προσωπικά αν ήξερα ότι οι ασθενείς μου ψάχνουν απαντήσεις στο ίντερνετ θα θεωρούσα ότι κάτι δεν κάνω καλά στην επικοινωνία μου μαζί τους, αλλά ξέρω ότι δεν το βλέπουν όλοι έτσι.

Να είστε καλά και να μην αγχώνεστε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δεν είναι ότι ο κόσμος είναι παράξενος, μπερδεμένος είναι γιατί υπάρχει έλλειμμα ενημέρωσης. Συμβάλλουν δυστυχώς και κάποιοι συνάδελφοι που δεν ενδιαφέρονται να εξηγήσουν στις ασθενείς τους τι τους συμβαίνει οπότε κι αυτές ψάχνουν απαντήσεις όπου μπορούν. Προσωπικά αν ήξερα ότι οι ασθενείς μου ψάχνουν απαντήσεις στο ίντερνετ θα θεωρούσα ότι κάτι δεν κάνω καλά στην επικοινωνία μου μαζί τους, αλλά ξέρω ότι δεν το βλέπουν όλοι έτσι.

Να είστε καλά και να μην αγχώνεστε!

Ετσι όπως τα λέτε είναι, αλλά όχι πάντα. Κι γω όταν πρωτοείδα το θέμα σκέφτηκα "μα ποιός θα ρωτήσει τί εκεί"

Ομως τελικά και μια δεύτερη γνώμη, έστω εξ αποστάσεως, είναι πάντα ανακουφιστική.

Κι αν δε συμβαδίζει με την πρώτη γνώμη σίγουρα σε "ξεξυπνάει" να ψάξεις το θέμα βαθύτερα, οπότε πάλι κερδισμένος είναι ο χρήστης του θέματος.

 

Τώρα σχετικά με τις απαντήσεις στο ίντερνετ είναι πολύ όμορφο να υπάρχει κάποιος που ξέρει τί λέει την προχωρημένη ώρα που το μυαλό μας μπερδεύεται και δεν έχει που να το πεί (για παράδειγμα εγώ μόλις τώρα σκέφτηκα για τις ορμόνες του θυροειδούς και τις άλλες και διατύπωσα την ερώτηση μου).

Και οι γυναίκες μπορεί να μην κοιμηθούμε μετά αν στριφογυρίζει κάτι στο μυαλό μας, ως γνωστόν. Αλίμονο στον άντρα που κοιμάται δίπλα μας :D

 

Πέρα από το χιούμορ, ξέρετε μερικές φορές και οι "ασθενείς" δεν ακούνε το γιατρό τους.

Για παράδειγμα μου έτυχε πολλές φορές στην κύηση, όπου με συνόδευε ο άντρας μου στις επισκέψεις στο γιατρό, να μου λέει "καλά δεν άκουσες τί είπε? ευτυχώς που ήμουν κι γω μαζί".

Οπότε υπάρχει κι αυτή η κατηγορία παραξενιάς, μετά δε τον ερχομό του παιδιού αυτό μεγενθύνεται!

Είναι κανείς τόσο απορροφημένος με το παιδί και την δουλειά του που βάζει τον εαυτό του σε δεύτερη μοίρα, κι όταν θα χρειαστεί να "καθησυχαστεί" δεν θυμάται τίποτε!

 

Μακρυγόρησα όμως, καλό ξημέρωμα! Πιστεύω το επαγγελμα σας είναι από τα πιο δύσκολα και μπράβο σας που έχετε και χρόνο για εμάς :D

 

ΥΓ ναι είναι πολλοί οι γιατροί που δεν θα προβληματίζονταν αν οι ασθενείς τους έψαχναν απαντήσεις στο ίντερνετ. Φταίει ο ασθενής πελάτης σε αυτές τις περιπτώσεις κι όχι ο γιατρός που...επαναπαύεται!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Η επανάληψη της β' επιπέδου (σε άλλο υπερηχογραφιστή) έχει νόημα για δυο λόγους: πρώτον ότι παίρνετε και μια δεύτερη γνώμη από ειδικό εξειδικευμένο σε τέτοια θέματα και δεύτερον ότι μερικές φορές η ανάπτυξη του εμβρύου στις 3 εβδομάδες που θα έχουν μεσολαβήσει μπορεί να κάνει την εικόνα πιο ξεκάθαρη, ειδικά σε ό,τι αφορά στην απεικόνιση της καρδιάς. Πάντως και η χρονική στιγμή του πρώτου β' επιπέδου που κάνατε (20+3) ήταν καθόλα αποδεκτή και σύμφωνα με τα διεθνή στάνταρντ.

 

Σε ό,τι αφορά τον τράχηλο θα σας συμβούλευα να ρωτήσετε επί τούτου και το συνάδελφο που θα σας δει στις 23 εβδομάδες, για μια δεύτερη μέτρηση. Προσωπικά δεν είμαι οπαδός των περιδέσεων και υποθέτω ότι ούτε ο γυναικολόγος σας είναι, οπότε η συντηρητική αντιμετώπιση δεν είναι κακή ιδέα. Μια τακτική παρακολούθηση όμως έχει νόημα. Προσωπικά αν δε μεσολαβούσε το υπερηχογράφημα των 23 εβδ. θα σας συμβούλευα ότι το να περιμένετε μέχρι τις 28 εβδ. θα ήταν μάλλον μεγάλο διάστημα.

 

 

Γιατρέ μου καλησπέρα σας και πάλι!

 

Θέλω να σας ευχαριστήσω για τις άμεσες και κατατοπιστικές σας απαντήσεις!

 

Επανέλαβα την β' επιπέδου και από ελάσσονες δείκτες δεν βρέθηκε κανείς!ΟΚ λέω μεγάλωσε το μωράκι και εξαφανίστηκαν όλα!Εκείνο που με θορύβησε όμως ήταν ότι ο νέος υπερηχογραφιστής που με εξέτασε μου βρήκε μήκος τραχήλου 31mm έναντι 17mm που μου είχε βρει ο άλλος πριν από 3 εβδομάδες!

 

Πως εξηγείτε εσείς αυτή την διαφορά¨

c3uigj8l12ghbm4e.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. Η τελευταία μου περίοδος μου ήρθε μια βδομάδα πριν την τακτική ημερομηνία. Ξεκίνησε με καφέ - ροζ - κόκκινα υγρά, άλλες φορές πολλά, άλλες φορές λιγότερα και την ημέρα που ήταν να αδιαθετήσω, αδιαθέτησα κανονικότατα, με πολύ αίμα. Ουσιαστικά είμαι τώρα στην 11η ημέρα και δεν ξέρω πότε θα τελειώσει! Μπορείτε να μου πείτε τι εξετάσεις πρέπει να κάνω??? Γιατί σίγουρα κάτι δεν πάει καλά. Να σας πώ ότι γέννησα πριν 9 μήνες και δεν θήλασα. Προσπάθησα αλλά έβγαιναν σταγόνες. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Μετά από εμβρυομεταφορά κρυοσυντηριμένων εμβρύων είμαι έγκυος. Την 5η βδομάδα κύησης είχα καφέ υγρά αλλά σε σχετικά μεγάλη ποσότητα, πήγαμε στον γιατρό και στο διακολπικό υπερηχογράφημα είδαμε 2 σακους. Ο ένας φυσιολογικός ο άλλος ήταν ψηλά δεξιά και φαινόταν σαν διπλός... Ο γιατρός δεν μπορούσε να πει κάτι παραπάνω ανάφερε cornual pregnancy αλλά έπρεπε να πάω σε 4 μέρες να με ξαναδεί. Σταμάτησα τις clexane και τα καφέ υγρά φαίνεται να σταμάτησαν. Πόνο δεν έχω ούτε είχα.

 

Την επόμενη εβδομάδα είδαμε και ακούσαμε 2 καρδούλες αλλά πάλι ο ένας σάκος ήταν παράξενος... Ο γιατρός μου είπε ότι δεν πρέπει να είναι cornual αλλά πρέπει να βρισκεται σε κάποιο παράξενο σημείο και να διπλώνεται διότι τώρα φαινόταν τριπλός! Με την μετακίνηση του ultrasound ενώνονταν τα 2 μέρη του σάκου και φαινόντουσαν σαν ένας ενώ το τρίτο μέρος ήταν κολλητό δίπλα...

 

Είναι δύσκολο να το περιγράψω αλλά μήπως έχετε ξανακούσει τέτοια περίπτωση??? Μπορει να είναι εκτοπική κύηση?

 

Ευχαριστώ.

TFPMp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γιατρε καλησπερα,

ειχα επικοινωνησει μαζι σας πριν λιγες ημερες καθως εχω επιπωματικο πλακουντα. Καθως μου αναφερατε το ενδεχομενο βαριας αιμορραγιας σας εχω ενα καινουργιο ερωτημα (μαλλον ολες οι εγγυες ολο ερωτηματα ειμαστε και ανησυχιες!!). Εξαιτιας προηγουμενης παλινδρομης κυησης παιρνω καθημερινα Salospir. Μηπως ομως σε περιπτωση αιμορραγιας το χαπι αυτο επιτεινει το προβλημα και χρειαζεται να το σταματησω;; Ρωτησα ηδη το γιατρο μου και μου ειπε πως δεν συνδεονται αλλα μια δευτερη γνωμη ποτε δε βλαπτει!! Σας ευχαριστω για μια ακομη φορα!

Link to comment
Share on other sites

Γιατρέ μου καλησπέρα σας και πάλι!

 

Θέλω να σας ευχαριστήσω για τις άμεσες και κατατοπιστικές σας απαντήσεις!

 

Επανέλαβα την β' επιπέδου και από ελάσσονες δείκτες δεν βρέθηκε κανείς!ΟΚ λέω μεγάλωσε το μωράκι και εξαφανίστηκαν όλα!Εκείνο που με θορύβησε όμως ήταν ότι ο νέος υπερηχογραφιστής που με εξέτασε μου βρήκε μήκος τραχήλου 31mm έναντι 17mm που μου είχε βρει ο άλλος πριν από 3 εβδομάδες!

 

Πως εξηγείτε εσείς αυτή την διαφορά¨

 

Καλησπέρα,

 

Η εξήγηση είναι ότι μόνο η μια από τις δυο μετρήσεις είναι σωστή. Ο τράχηλος αν είναι να αλλάξει μήκος μπορεί μόνο να κοντύνει όχι να μακρύνει οπότε δεν τίθεται θέμα αλλαγής του τραχήλου μεταξύ μετρήσεων, μόνο λάθος μέτρησης. Πάντως δεδομένης της απουσίας ιστορικού και της φυσιολογικής προηγούμενης εγκυμοσύνης θα έτεινα να πιστέψω περισσότερο το 31 παρά το 17...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. Η τελευταία μου περίοδος μου ήρθε μια βδομάδα πριν την τακτική ημερομηνία. Ξεκίνησε με καφέ - ροζ - κόκκινα υγρά, άλλες φορές πολλά, άλλες φορές λιγότερα και την ημέρα που ήταν να αδιαθετήσω, αδιαθέτησα κανονικότατα, με πολύ αίμα. Ουσιαστικά είμαι τώρα στην 11η ημέρα και δεν ξέρω πότε θα τελειώσει! Μπορείτε να μου πείτε τι εξετάσεις πρέπει να κάνω??? Γιατί σίγουρα κάτι δεν πάει καλά. Να σας πώ ότι γέννησα πριν 9 μήνες και δεν θήλασα. Προσπάθησα αλλά έβγαιναν σταγόνες. Ευχαριστώ.

 

Καλησπέρα,

 

Κάποια παροδική διαταραχή του κύκλου δε σημαίνει αυτομάτως και σοβαρό πρόβλημα. Πολύ συχνά τέτοιου τύπου διαταραχές μπορούν να συμβούν ένα μήνα, λόγω π.χ. στρες ή άλλων παραγόντων, και μετά ο κύκλος να επανέλθει στο φυσιολογικό. Εάν δεν είχατε στο παρελθόν αντίστοιχα προβλήματα και το αίμα δεν είναι υπερβολικό θα σας συμβούλευα καταρχάς να κάνετε υπομονή μέχρι να τελειώσει η περίοδος. Εάν οι διαταραχές συνεχίσουν και τους επόμενους μήνες να συμβουλευτείτε τότε το γιατρό σας. Ο λόγος είναι ότι δεν είναι μόνο θέμα αιματολογικών εξετάσεων, θα χρειαστεί κλινική εξέταση και υπερηχογράφημα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Μετά από εμβρυομεταφορά κρυοσυντηριμένων εμβρύων είμαι έγκυος. Την 5η βδομάδα κύησης είχα καφέ υγρά αλλά σε σχετικά μεγάλη ποσότητα, πήγαμε στον γιατρό και στο διακολπικό υπερηχογράφημα είδαμε 2 σακους. Ο ένας φυσιολογικός ο άλλος ήταν ψηλά δεξιά και φαινόταν σαν διπλός... Ο γιατρός δεν μπορούσε να πει κάτι παραπάνω ανάφερε cornual pregnancy αλλά έπρεπε να πάω σε 4 μέρες να με ξαναδεί. Σταμάτησα τις clexane και τα καφέ υγρά φαίνεται να σταμάτησαν. Πόνο δεν έχω ούτε είχα.

 

Την επόμενη εβδομάδα είδαμε και ακούσαμε 2 καρδούλες αλλά πάλι ο ένας σάκος ήταν παράξενος... Ο γιατρός μου είπε ότι δεν πρέπει να είναι cornual αλλά πρέπει να βρισκεται σε κάποιο παράξενο σημείο και να διπλώνεται διότι τώρα φαινόταν τριπλός! Με την μετακίνηση του ultrasound ενώνονταν τα 2 μέρη του σάκου και φαινόντουσαν σαν ένας ενώ το τρίτο μέρος ήταν κολλητό δίπλα...

 

Είναι δύσκολο να το περιγράψω αλλά μήπως έχετε ξανακούσει τέτοια περίπτωση??? Μπορει να είναι εκτοπική κύηση?

 

Ευχαριστώ.

 

 

Καλησπέρα,

 

Ομολογώ ότι η περιγραφή σας δε μου θυμίζει κάτι που έχω ξανακούσει και δεν ακούγεται για τυπική εξωμήτριος. Συνήθως με την εξέλιξη της εγκυμοσύνης και τη μεγέθυνση των σάκων η κατάσταση σταδιακά ξεκαθαρίζει οπότε μάλλον πρέπει να κάνετε υπομονή για λίγο ακόμα.

Σας εύχομαι να πάνε όλα καλά!

Link to comment
Share on other sites

Γιατρε καλησπερα,

ειχα επικοινωνησει μαζι σας πριν λιγες ημερες καθως εχω επιπωματικο πλακουντα. Καθως μου αναφερατε το ενδεχομενο βαριας αιμορραγιας σας εχω ενα καινουργιο ερωτημα (μαλλον ολες οι εγγυες ολο ερωτηματα ειμαστε και ανησυχιες!!). Εξαιτιας προηγουμενης παλινδρομης κυησης παιρνω καθημερινα Salospir. Μηπως ομως σε περιπτωση αιμορραγιας το χαπι αυτο επιτεινει το προβλημα και χρειαζεται να το σταματησω;; Ρωτησα ηδη το γιατρο μου και μου ειπε πως δεν συνδεονται αλλα μια δευτερη γνωμη ποτε δε βλαπτει!! Σας ευχαριστω για μια ακομη φορα!

 

 

Καλησπέρα,

 

Η αλήθεια είναι ότι η ασπιρίνη έχει όντως επίδραση στην πηκτικότητα του αίματος άρα και στην τάση για αιμορραγία. Το καλό είναι ότι στις χαμηλές δόσεις που χρησιμοποιείται στη Μαιευτική αυτή η επίδραση είναι σχετικά περιορισμένη, όμως υπαρκτή.

 

Αν η μόνη ένδειξη για να πάρετε Salospir ήταν η προηγούμενη παλίνδρομη κύηση και δεν υπάρχει άλλο ιστορικό γνώμη μου είναι ότι δεν έχετε ιδιαίτερο όφελος να το συνεχίζετε και θα ήταν όντως ασφαλέστερο να το διακόψετε. Νομίζω όμως ότι πρέπει να το κάνετε σε συνεννόηση με το γιατρό σας γιατί ίσως να έχει και άλλους λόγους που θέλει να το παίρνετε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα γιατρέ και συγχαρητήρια για την συμβολή σας στο φόρουμ. Θα ήθελα την γνώμη σας..

 

Γέννησα πέρυσι τον Νοέμβριο και από τον Μάιο (5 μηνών) έχω κανονική περίοδο παρόλο τον θηλασμό (ακόμη συνεχίζουμε). Ο κύκλος δεν φαίνεται να έχει σταθεροποιηθεί αφού οι κύκλοι από τότε έχουν πάει ως εξής: 17/5 , 27/6, 30/7, 2/9, 9/10 (δηλ 41ημ, 33ημ,33ημ και 37ημ).Φυσιολογικά περιμένω περίοδο στις 9/12 αν θεωρήσω ότι έχω 30 μέρες κύκλός. Στις 30/11,1/12 και 2/12 υπήρξε επαφή και το βράδυ στις 30/11 ένιωθα χαμηλά πόνο και βάρος όπως σε ωορρηξία. Θα μπορούσε να προκύψει εγκυμοσύνη με βάση τα νούμερα αυτά?Σας ευχαριστώ πολύ

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα γιατρε, σας ειχα ξαναγραψει ζητωντας τη συμβουλη σας (επισυναπτω στο τελος το πρωτο μου μηνυμα για να διευκολυνω τη συνεννοηση μας).

 

μετα απο 9 μηνες θεραπειας με αντισυλληπτικα η κυστη μειωθηκε σε μεγεθος κατα 9 χιλιοστα συνολικα και εφτασε να υπολογιζεται ως 4 εκατοστα (αν τη θεωρησουμε στρογγυλη). ο γιατρος μου προτεινε να συνεχισω τη θεραπεια εξηγωντας μου πως στατιστικα μια κυστη 4 εκ. συνηθως τεινει να εξαφανιζεται πληρως.

 

ομως εγω καπως απογοητευτηκα.. με τον αντρα μου θελουμε πολυ να κανουμε παιδακι και δεν νομιζω πως αντεχω να περιμενω αλλους 9 κι αλλους 9 κοκ μηνες μεχρι να φυγει η κυστη.

 

γι αυτο ηθελα να σας ρωτησω εαν υπαρχει καποιο οριο μεγεθους της κυστης την οποια εαν επιτυχω θα μπορω να εχω μια εγκυμοσυνη χωρις απροοπτα?

επισης εαν αντι της λαπαροσκοπικης αφαιρεσης επελεγα την παρακεντηση και ακολουθως επεδιωκα εγκυμοσυνη, θα μπορουσε να χαρακτηριστει ασφαλης επιλογη?

και μια τελευταια ερωτηση, πιστευετε πως απο τη στιγμη που επεσε επιτελους το μεγεθος της, στη συνεχεια θα συνεχισει να μειωνεται η μπορει να αυξηθει και παλι (δεδομενου ομως οτι παιρνω τα χαπια κανονικα). η μειωση απο δω και επειτα ενδεχεται να ειναι εκθετικη η θα συνεχισει με αυτον τον πολυ αργο ρυθμο η καλως η κακως ειναι καθε περιπτωση μοναδικη?

 

ευχαριστω.

 

 

Γιατρε, πολυ χαιρομαι που σας βρηκα στο φορουμ μιας και ειστε εξειδικευμενος στην λαπαροσκοπικη χειρουργικη.

 

Ειμαι 25 χρονων με ιστορικο κυστης στην ωοθηκη την οποια ανακαλυψαμε οταν ημουν 19 χρονων.Ειχα απευθυνθει στο γυναικολογο μετα απο ορμονικες εξετασεις που δεν βγηκαν πολυ φυσιολογικες (δεν θυμαμαι ποιες ηταν ανεβασμενες και ποιες οχι, μονο οτι ειχα υψηλη προλακτινη). Απο την αρχη της εμμηνου ρυσης η οποια ηταν πολυ αστατη ειχα τρομερους πονους που εφτανα μεχρι να κανω εμετο και να μην βρισκω καμια παρηγορητικη σταση για μιαμιση μερα.Επισης ειχα και καπως αυξημενη τριχοφυια.

Οταν ειδαμε την κυστη (μονο μια στη μια ωοθηκη) ηταν γυρω στα 3 εκατοστα.. Ο γιατρος μου εγραψε θεραπεια εξαμηνη με γιασμιν (και parlodel) και ζητησε να με ξαναδει στο τελος. Εγω πηρα ευλαβικα τη θεραπεια αλλα αμελησα να παω για εξεταση.

 

Απο τοτε σταματησαν οι εντονοι πονοι, ο κυκλος μου εγινε σταθερος στις 30-33 μερες και μειωθηκε και το αιμα που εχανα.

 

Πριν 7 μηνες εκανα παλι υπερηχο και ειδαμε 2 κολλητες κυστεις (4.90/4.07 η μια και 5,35/4,20 η αλλη) παλι στην ιδια ωοθηκη. Η μια κυστη υποχωρησε πληρως μετα απο διμηνη θεραπεια με το ιδιο αντισυλληπτικο. Η αλλη στην επομενη μετρηση κι ενω συνεχιζα τη θεραπεια μετρηθηκε 5,52/4,34 και ο γιατρος παρατηρησε πως η καψα ειναι πιο συμπαγης (φαινοταν λευκη στην απεικονιση) και υπεθεσε οτι αυτη ηταν η παλια κυστη που δεν ειχε φυγει με τη θεραπεια .

 

Μου εδωσε την επιλογη της αφαιρεσης της κυστης λαπαροσκοπικα η να αφησω την κυστη συνεχιζοντας αντισυλληψη και τους ελεγχους.

Ειπε οτι λογω της κυστης ειναι μειωμενη η ικανοτητα συλληψης γιατι αυτη η ωοθηκη δεν λειτουργει και βασιζομαι μονο στην αλλη. Ειναι αυτο αληθεια?

 

 

πιστευετε οτι με τετοιο ιστορικο και δεδομενα η υπαρξη της κυστης μπορει να εμποδισει επικειμενη εγκυμοσυνη?

ειναι το μεγεθος της τετοιο που να επιβαλλεται αφαιρεση πριν αποφασισω να μεινω εγκυος?

αν μεινω εγκυος υπαρχει κινδυνος για μενα η το εμβρυο?

 

το χειρουργειο μπορει να κανει ζημια στην ωοθηκη ακομα ακομα κι αν γινει σωστα?δηλαδη η τομη μπορει να βλαψει τα ωοθηλακια?

ποσες ειναι οι πιθανοτητες κατι να παει "στραβα" με την εγχειριση?

 

 

(συγνωμη αν σας κουρασα με τη φλυαρια μου, απλα ηθελα να εχετε πληρη εικονα και εγραψα ολες αυτες τις ερωτησεις με μονο σκοπο να σας δωσω εναν μπουσουλα αλλα ο,τι αλλο εχετε να προσθεσετε θα ειμαι πολυ ευγνωμων αν το κανετε!)

 

ευχαριστω πολυ για την ευκαιρια!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα γιατρέ και συγχαρητήρια για την συμβολή σας στο φόρουμ. Θα ήθελα την γνώμη σας..

 

Γέννησα πέρυσι τον Νοέμβριο και από τον Μάιο (5 μηνών) έχω κανονική περίοδο παρόλο τον θηλασμό (ακόμη συνεχίζουμε). Ο κύκλος δεν φαίνεται να έχει σταθεροποιηθεί αφού οι κύκλοι από τότε έχουν πάει ως εξής: 17/5 , 27/6, 30/7, 2/9, 9/10 (δηλ 41ημ, 33ημ,33ημ και 37ημ).Φυσιολογικά περιμένω περίοδο στις 9/12 αν θεωρήσω ότι έχω 30 μέρες κύκλός. Στις 30/11,1/12 και 2/12 υπήρξε επαφή και το βράδυ στις 30/11 ένιωθα χαμηλά πόνο και βάρος όπως σε ωορρηξία. Θα μπορούσε να προκύψει εγκυμοσύνη με βάση τα νούμερα αυτά?Σας ευχαριστώ πολύ

 

Καλησπέρα,

 

Δυστυχώς η απάντηση είναι δύσκολη διότι ακόμα δεν έχει σταθεροποιηθεί ο κύκλος σας. Δεν μπορείτε να υπολογίζετε βάσει κύκλου 30 ημερών γιατί αυτό δεν ανταποκρίνεται στη διάρκεια των κύκλων του τελευταίου πενταμήνου. Εάν ο πόνος ανταποκρίνεται όντως σε ωορρηξία τότε και βέβαια υπάρχει πιθανότητα εγκυμοσύνης αλλά δεν μπορούμε να βγάλουμε συμπεράσματα με βάση τις τελευταίες περιόδους.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα γιατρε, σας ειχα ξαναγραψει ζητωντας τη συμβουλη σας (επισυναπτω στο τελος το πρωτο μου μηνυμα για να διευκολυνω τη συνεννοηση μας).

 

μετα απο 9 μηνες θεραπειας με αντισυλληπτικα η κυστη μειωθηκε σε μεγεθος κατα 9 χιλιοστα συνολικα και εφτασε να υπολογιζεται ως 4 εκατοστα (αν τη θεωρησουμε στρογγυλη). ο γιατρος μου προτεινε να συνεχισω τη θεραπεια εξηγωντας μου πως στατιστικα μια κυστη 4 εκ. συνηθως τεινει να εξαφανιζεται πληρως.

 

ομως εγω καπως απογοητευτηκα.. με τον αντρα μου θελουμε πολυ να κανουμε παιδακι και δεν νομιζω πως αντεχω να περιμενω αλλους 9 κι αλλους 9 κοκ μηνες μεχρι να φυγει η κυστη.

 

γι αυτο ηθελα να σας ρωτησω εαν υπαρχει καποιο οριο μεγεθους της κυστης την οποια εαν επιτυχω θα μπορω να εχω μια εγκυμοσυνη χωρις απροοπτα?

επισης εαν αντι της λαπαροσκοπικης αφαιρεσης επελεγα την παρακεντηση και ακολουθως επεδιωκα εγκυμοσυνη, θα μπορουσε να χαρακτηριστει ασφαλης επιλογη?

και μια τελευταια ερωτηση, πιστευετε πως απο τη στιγμη που επεσε επιτελους το μεγεθος της, στη συνεχεια θα συνεχισει να μειωνεται η μπορει να αυξηθει και παλι (δεδομενου ομως οτι παιρνω τα χαπια κανονικα). η μειωση απο δω και επειτα ενδεχεται να ειναι εκθετικη η θα συνεχισει με αυτον τον πολυ αργο ρυθμο η καλως η κακως ειναι καθε περιπτωση μοναδικη?

 

ευχαριστω.

 

 

Καλησπέρα,

 

Θα αρχίσω από το τέλος και θα σας πω πως όντως κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Συνήθως η λήψη αντισυλληπτικών βοηθάει όμως ο βαθμός και ο ρυθμός ανταπόκρισης στην αγωγή ποικίλει. Η μείωση στη διάμετρο της κύστης δεδομένου και της ως τώρα διάρκειας της αγωγής δεν είναι και τόσο εντυπωσιακή, παρόλο που είναι σαφώς καλύτερο αποτέλεσμα από το είχε μεγαλώσει κι άλλο.

 

Το αν η κύστη εξαφανιστεί τελείως και πότε δεν μπορεί να σας το εγγυηθεί κανείς και σίγουρα η μείωση διαστάσεων δεν ακολουθεί κάποιο γραμμικό ή άλλο κανόνα. Ως αποτέλεσμα έχετε δύο επιλογές: είτε να συνεχίσετε την αγωγή όπως λέτε, μέχρι να μικρύνει επαρκώς (συνήθως γύρω στα 2 εκ), είτε να την αφαιρέσετε λαπαροσκοπικά. Παρακέντηση και παροχέτευση δεν συνιστάται κατά κανόνα γιατί οι κύστεις που αντιμετωπίζονται με αυτό τον τρόπο τείνουν να ξαναδημιουργηθούν πολύ γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας κυριε Μιχαλοπουλε εχω ξαναζητηση τη συμβουλη σας, εχω κανει εξωσωματικη 12/11/2012 με βλαστοκυστες η οποια πετυχε σημερα ειναι η 20η μερα της εμβρυομεταφορας με χοριακη 2197

η χοριακη για 20η μερα ειναι φυσιολογικη?

 

οι τιμες της οιστραδιολη 4300 κ της προγεστερονη 60 που εχω κανει στης 27/11 30/11 , 3/12 και 6/12 εχουν σε καθε μετρηση ιδιες τιμες ειναι καλο?? δειχνη την εξεληξη της εγκυμοσυνης??

 

Σας ευχαριστω πολυ εκ-των προτερων

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γιατρέ καλησπέρα,

 

θα ήθελα την άποψη σας σχετικά με το πρόβλημα που αντιμετωπίζω. Λίγο πριν μείνω έγκυος είχα κάνει τεστ ΠΑΠ στο οποίο είχαν διαγνωσθεί ASCUS άτυπα κύτταρα. Έπρεπε να επαναλαβω το τεστ μετά από 4 μήνες αλλά λόγω εγκυμοσύνης μου πρότειναν να το κάνω μετά το πέρας της κύησης. Η ερώτηση μου είναι η εξής: λόγω της διάγνωσης αυτής συντρέχει σοβαρός λόγος για να με οδηγήσει σε προγραμματισμένη καισαρική?

 

Διανύω την 35η εβδομαδα της κύησης και ο γιατρός μου πρότεινε να κανονίσουμε ημερομηνία για προγραμματισμένη καισαρική την επόμενη βδομάδα (36 εβδομάδες κύησης). Η εγκυμοσύνη μου μέχρι στιγμής ειναι απόλυτα φυσιολογική, το μωρό υγιές αν και μεγάλο (3170γρ στις 34 εβδομάδες) και δεν έχω αντιμετωπίσει το παραμικρό πρόβλημα πέρα από κάποιους πόνους στην μέση κατα καιρούς.

 

Από όσο έχω διαβάσει προγραμματισμένη καισαρική στις 36 εβδομάδες είναι υπερβολικά νωρίς ενώ οι πιθανότητες να δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα στο παιδί κατα την γέννηση με φυσιολογικό τόκετο σε πιθανή περίπτωση κάποιου ιού είναι μικρή.

 

Θα εκτιμούσα πολυ την άποψη σας επι του θέματος.

 

Ευχαριστώ πολύ.

 

Υ.Γ. η ηλικια μου ειναι 31 και πρόκειται για την πρώτη μου κύηση

Link to comment
Share on other sites

Γιατρέ καλησπέρα,

 

θα ήθελα την άποψη σας σχετικά με το πρόβλημα που αντιμετωπίζω. Λίγο πριν μείνω έγκυος είχα κάνει τεστ ΠΑΠ στο οποίο είχαν διαγνωσθεί ASCUS άτυπα κύτταρα. Έπρεπε να επαναλαβω το τεστ μετά από 4 μήνες αλλά λόγω εγκυμοσύνης μου πρότειναν να το κάνω μετά το πέρας της κύησης. Η ερώτηση μου είναι η εξής: λόγω της διάγνωσης αυτής συντρέχει σοβαρός λόγος για να με οδηγήσει σε προγραμματισμένη καισαρική?

 

Διανύω την 35η εβδομαδα της κύησης και ο γιατρός μου πρότεινε να κανονίσουμε ημερομηνία για προγραμματισμένη καισαρική την επόμενη βδομάδα (36 εβδομάδες κύησης). Η εγκυμοσύνη μου μέχρι στιγμής ειναι απόλυτα φυσιολογική, το μωρό υγιές αν και μεγάλο (3170γρ στις 34 εβδομάδες) και δεν έχω αντιμετωπίσει το παραμικρό πρόβλημα πέρα από κάποιους πόνους στην μέση κατα καιρούς.

 

Από όσο έχω διαβάσει προγραμματισμένη καισαρική στις 36 εβδομάδες είναι υπερβολικά νωρίς ενώ οι πιθανότητες να δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα στο παιδί κατα την γέννηση με φυσιολογικό τόκετο σε πιθανή περίπτωση κάποιου ιού είναι μικρή.

 

Θα εκτιμούσα πολυ την άποψη σας επι του θέματος.

 

Ευχαριστώ πολύ.

 

Υ.Γ. η ηλικια μου ειναι 31 και πρόκειται για την πρώτη μου κύηση

 

 

Καλησπέρα,

 

Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σας ότι αν ο μόνος λόγος που σας προτείνουν να κάνετε καισαρική στις 36 εβδομάδες είναι το αποτέλεσμα του τεστ Παπ τότε όντως πρόκειται για εξαιρετικά κακή ιδέα.

 

Τεστ Παπ με ευρήματα ASCUS είναι ιδιαίτερα συνηθισμένα και συνήθως επανέρχονται στο φυσιολογικό χωρίς θεραπεία μετά από μερικούς μήνες. Η σωστή αντιμετώπιση είναι όντως η επανάληψη σε 4-6 μήνες ή τρεις μήνες μετά τον τοκετό σε περίπτωση εγκυμοσύνης.

 

Το βέβαιο είναι ότι το τεστ Παπ δεν επηρεάζει σε τίποτα ούτε τον τρόπο ούτε το χρόνο του τοκετού - είναι εντελώς ανεξάρτητα ζητήματα. Δεν υπάρχει καμία απόδειξη ότι ο ιός HPV που κατά κανόνα εμπλέκεται στην παθολογία του τραχήλου, μπορεί να μεταδοθεί και να μολύνει το μωρό κατά το φυσιολογικό τοκετό γι'αυτό και η παρέμβαση σε αυτή την περίπτωση δεν είναι δικαιολογημένη.

 

Εάν δεν υπάρχει κάποια άλλη αιτία πέραν αυτού (και το βάρος του εμβρύου δεν είναι επαρκής αιτία) θα ήταν πραγματικά κρίμα να οδηγηθείτε στο χειρουργείο πρόωρα και να ρισκάρετε και εσείς και το μωρό σας χωρίς λόγο. Πάντως μπράβο σας που το ψάχνετε παραπάνω και δεν το αποδεχθήκατε αβασάνιστα όπως γίνεται συνήθως.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας κυριε Μιχαλοπουλε εχω ξαναζητηση τη συμβουλη σας, εχω κανει εξωσωματικη 12/11/2012 με βλαστοκυστες η οποια πετυχε σημερα ειναι η 20η μερα της εμβρυομεταφορας με χοριακη 2197

η χοριακη για 20η μερα ειναι φυσιολογικη?

 

οι τιμες της οιστραδιολη 4300 κ της προγεστερονη 60 που εχω κανει στης 27/11 30/11 , 3/12 και 6/12 εχουν σε καθε μετρηση ιδιες τιμες ειναι καλο?? δειχνη την εξεληξη της εγκυμοσυνης??

 

Σας ευχαριστω πολυ εκ-των προτερων

 

 

Καλησπέρα,

 

Η χοριακή σας είναι μέσα στα φυσιολογικά πλαίσια για τη χρονική στιγμή που βρίσκεστε. Η προγεστερόνη επίσης βρίσκεται σε πολύ καλό επίπεδο και δεν πειράζει ότι δεν μεταβάλλεται. Ο συνδυασμός των δυο δείχνει γενικά μια εγκυμοσύνη που εξελίσσεται.

 

Νομίζω ότι ο υπέρηχος θα σας δώσει σε λίγο την οριστική απάντηση...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Η χοριακή σας είναι μέσα στα φυσιολογικά πλαίσια για τη χρονική στιγμή που βρίσκεστε. Η προγεστερόνη επίσης βρίσκεται σε πολύ καλό επίπεδο και δεν πειράζει ότι δεν μεταβάλλεται. Ο συνδυασμός των δυο δείχνει γενικά μια εγκυμοσύνη που εξελίσσεται.

 

Νομίζω ότι ο υπέρηχος θα σας δώσει σε λίγο την οριστική απάντηση...

 

Σε ποια βδομαδα γινετε ο πρωτος υπερηχος? κολπικος 'η κοιλιακος?

τι ακριβως πρεπει να φανει? και ποτε εμφανιζοντε οι καρδιακη παλμοι?

Μου ειπαν οτι της εβδομαδες αρχιζω να της μετραω απο την τελευταια περιοδο,

τελευταια περιοδο ειχα 24/10

 

Σας ευχαριστω πολυ!

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σας ότι αν ο μόνος λόγος που σας προτείνουν να κάνετε καισαρική στις 36 εβδομάδες είναι το αποτέλεσμα του τεστ Παπ τότε όντως πρόκειται για εξαιρετικά κακή ιδέα.

 

Τεστ Παπ με ευρήματα ASCUS είναι ιδιαίτερα συνηθισμένα και συνήθως επανέρχονται στο φυσιολογικό χωρίς θεραπεία μετά από μερικούς μήνες. Η σωστή αντιμετώπιση είναι όντως η επανάληψη σε 4-6 μήνες ή τρεις μήνες μετά τον τοκετό σε περίπτωση εγκυμοσύνης.

 

Το βέβαιο είναι ότι το τεστ Παπ δεν επηρεάζει σε τίποτα ούτε τον τρόπο ούτε το χρόνο του τοκετού - είναι εντελώς ανεξάρτητα ζητήματα. Δεν υπάρχει καμία απόδειξη ότι ο ιός HPV που κατά κανόνα εμπλέκεται στην παθολογία του τραχήλου, μπορεί να μεταδοθεί και να μολύνει το μωρό κατά το φυσιολογικό τοκετό γι'αυτό και η παρέμβαση σε αυτή την περίπτωση δεν είναι δικαιολογημένη.

 

Εάν δεν υπάρχει κάποια άλλη αιτία πέραν αυτού (και το βάρος του εμβρύου δεν είναι επαρκής αιτία) θα ήταν πραγματικά κρίμα να οδηγηθείτε στο χειρουργείο πρόωρα και να ρισκάρετε και εσείς και το μωρό σας χωρίς λόγο. Πάντως μπράβο σας που το ψάχνετε παραπάνω και δεν το αποδεχθήκατε αβασάνιστα όπως γίνεται συνήθως.

 

Γιατρέ σας ευχαριστώ πολυ για την απάντηση σας. Με βοηθήσατε πολύ στους προβληματισμούς μου.

 

Και παλι ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗ ΣΑΣ ΜΕΡΑ. ΑΚΟΜΑ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΩ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΛΟΓΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΜΙΑΣ ΕΜΜΟΝΗΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΡΦΩΘΕΙ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΟΥ. ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΚΙΟΛΑΣ ΜΕΡΑ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ, ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΛΟΓΩ ΔΙΑΦΟΡΩΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΩΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΑΓΧΟΣ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΜΕ ΕΠΗΡΕΑΖΕΙ ΣΩΜΑΤΙΚΑ.. ΠΟΝΟΚΕΦΑΛΟΙ, ΠΟΝΟΣ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΚΛΠ. ΚΑΘΩΣ ΣΤΟ Β ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΒΡΕΘΗΚΑΝ ΗΧΟΓΕΝΕΙΣ ΕΣΤΙΕΣ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΚΑΙ ΚΥΣΤΕΣ ΣΤΟΝ ΕΓΚΕΦΑΛΟ ΧΩΡΙΣ ΕΥΤΥΧΩΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΚΑΘΩΣ ΚΑΝΑΜΕ ΑΜΝΙΟΠΑΡΑΚΕΝΤΗΣΗ ΚΑΙ ΟΛΑ ΟΚ, ΕΧΩ ΤΗΝ ΑΙΣΘΗΣΗ ΟΤΙ ΕΓΩ ΜΕ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΜΟΥ ΤΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΑ ΣΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗΝ ΤΟΥ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ. ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ? ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΠΡΟΩΡΟ ΤΟΚΕΤΟ ΠΟΥ ΜΕ ΕΧΟΥΝ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΑΓΧΟΥΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΕΧΩ ΒΛΑΨΕΙ ΣΤΗΝ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΤΟΥ? ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ 27 ΕΒΔΟΜΑΔΑ. ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα γιατρέ.

Θα ήθελα την γνώμη σας όσον αφορά το πρόβλημα μου.

Έκανα διαγνωστική λαπαροσκόπηση (πριν 3 ημέρες, πονάω ακόμα και έχω και αιμορραγία, είναι φυσιολογικό αυτό?) και μου διέγνωσαν ότι και οι 2 μου σάλπιγγες είναι κολλημένες στη μήτρα (τι σημαίνει δηλαδή αυτό?), είναι όμως διαβατές.

Η μήτρα φυσιολογική.

Πρέπει όμως μου είπαν να κάνω εξωσωματική και επίσης έχω χαμηλή ΑΜΗ, 14.

Υπάρχει περίπτωση να πετύχει η εξωσωματική?

Ξέχασα να αναφέρω οτι έχω κάνει παλιότερα 3 επεμβάσεις για κύστη ωοθήκης.

Ποια είναι η γνώμη σας και τι πρέπει να προσέξω?

Συγνώμη για το μεγάλο μήνυμα και ευχαριστώ εκ των προτέρων.

url]
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗ ΣΑΣ ΜΕΡΑ. ΑΚΟΜΑ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΩ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΛΟΓΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΜΙΑΣ ΕΜΜΟΝΗΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΡΦΩΘΕΙ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΟΥ. ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΚΙΟΛΑΣ ΜΕΡΑ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ, ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΛΟΓΩ ΔΙΑΦΟΡΩΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΩΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΑΓΧΟΣ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΜΕ ΕΠΗΡΕΑΖΕΙ ΣΩΜΑΤΙΚΑ.. ΠΟΝΟΚΕΦΑΛΟΙ, ΠΟΝΟΣ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΚΛΠ. ΚΑΘΩΣ ΣΤΟ Β ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΒΡΕΘΗΚΑΝ ΗΧΟΓΕΝΕΙΣ ΕΣΤΙΕΣ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΚΑΙ ΚΥΣΤΕΣ ΣΤΟΝ ΕΓΚΕΦΑΛΟ ΧΩΡΙΣ ΕΥΤΥΧΩΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΚΑΘΩΣ ΚΑΝΑΜΕ ΑΜΝΙΟΠΑΡΑΚΕΝΤΗΣΗ ΚΑΙ ΟΛΑ ΟΚ, ΕΧΩ ΤΗΝ ΑΙΣΘΗΣΗ ΟΤΙ ΕΓΩ ΜΕ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΜΟΥ ΤΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΑ ΣΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗΝ ΤΟΥ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ. ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ? ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΠΡΟΩΡΟ ΤΟΚΕΤΟ ΠΟΥ ΜΕ ΕΧΟΥΝ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΑΓΧΟΥΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΕΧΩ ΒΛΑΨΕΙ ΣΤΗΝ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΤΟΥ? ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ 27 ΕΒΔΟΜΑΔΑ. ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

 

 

Μπορώ να σας διαβεβαιώσω ότι το άγχος δεν προκαλεί ανωμαλίες στο έμβρυο, να μην το σκέφτεστε καν. Αυτά τα ευρήματα είναι τυχαία και δεν έχουν να κάνουν σε τίποτα με την ψυχολογική κατάσταση της μαμάς. Να είστε βέβαιη ότι η ανάπτυξη του μωρού σας δεν εξαρτάται από το πώς νιώθετε εσείς, σκεφτείτε όλα αυτά τα υγιή παιδιά που γεννήθηκαν από γυναίκες που έζησαν πολέμους, διώξεις, κλπ κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης τους. Έτερον εκάτερον.

Όλα θα πάνε καλά, μη στενοχωριέστε.

Link to comment
Share on other sites

Σε ποια βδομαδα γινετε ο πρωτος υπερηχος? κολπικος 'η κοιλιακος?

τι ακριβως πρεπει να φανει? και ποτε εμφανιζοντε οι καρδιακη παλμοι?

Μου ειπαν οτι της εβδομαδες αρχιζω να της μετραω απο την τελευταια περιοδο,

τελευταια περιοδο ειχα 24/10

 

Σας ευχαριστω πολυ!

 

 

Ομολογουμένως μου κάνει εντύπωση που δε σας τα έχουν εξηγήσει αυτά εκεί που κάνατε εξωσωματική, συνήθως είναι πολύ επεξηγηματικοί σ΄αυτά τα θέματα. Ο πρώτος υπέρηχος είναι κατά κανόνα κολπικός και γίνεται γύρω στις 6 εβδομάδες - την ερχόμενη εβδομάδα θα ήταν καλά στη δική σας περίπτωση. Θα πρέπει να φανεί ο σάκος, το έμβρυο και ίσως η καρδιακή λειτουργία του εμβρύου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Θα αρχίσω από το τέλος και θα σας πω πως όντως κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Συνήθως η λήψη αντισυλληπτικών βοηθάει όμως ο βαθμός και ο ρυθμός ανταπόκρισης στην αγωγή ποικίλει. Η μείωση στη διάμετρο της κύστης δεδομένου και της ως τώρα διάρκειας της αγωγής δεν είναι και τόσο εντυπωσιακή, παρόλο που είναι σαφώς καλύτερο αποτέλεσμα από το είχε μεγαλώσει κι άλλο.

 

Το αν η κύστη εξαφανιστεί τελείως και πότε δεν μπορεί να σας το εγγυηθεί κανείς και σίγουρα η μείωση διαστάσεων δεν ακολουθεί κάποιο γραμμικό ή άλλο κανόνα. Ως αποτέλεσμα έχετε δύο επιλογές: είτε να συνεχίσετε την αγωγή όπως λέτε, μέχρι να μικρύνει επαρκώς (συνήθως γύρω στα 2 εκ), είτε να την αφαιρέσετε λαπαροσκοπικά. Παρακέντηση και παροχέτευση δεν συνιστάται κατά κανόνα γιατί οι κύστεις που αντιμετωπίζονται με αυτό τον τρόπο τείνουν να ξαναδημιουργηθούν πολύ γρήγορα.

 

 

ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση σας, γιατρε. Μου επιβεβαιωσατε οσα υποψιαζομουν. Με την απαντηση σας ομως μου γεννηθηκε η απορια: σε ποιο μεγεθος ειναι καλυτερο να εγχειριζεται μια κυστη? για παραδειγμα οι ιδιωτικες κλινικες λενε πως δεν εγχειριζουν κατω απο 5 εκ κυστεις ενω δημοσια νοσοκομεια δεν εγχειριζουν κατω απο 10 εκ.

εγω που ειμαι στα 4 εκ τωρα και αν ολα πανε καλα θα ελαττωθει κι αλλο, ποσο σωστο ειναι να κανω την εγχειριση? με εχουν μπερδεψει αυτοι οι αριθμοι... ποιος εχει δικιο και ποιος αδικο?

επισης απο την πλευρα του γιατρου, σε ποιο μεγεθος περιπου του ειναι πιο ευκολο να κανει μια καθαρη εγχειριση?

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...