Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΝΕΡΓΗ ΕΓΚΥΟΣ ΧΩΡΙΣ ΑΡΚΕΤΑ ΕΝΣΗΜΑ.


Recommended Posts

Καλησπέρα.

Θα ήθελα την βοήθειά σας.Είμαι έγκυος 2μηνων σχεδόν, στο 2ο παιδάκι μου.

Δούλευα στο κατάστημα του άντρα μου μέχρι και πέρσι τον Ιούλιο.Παραιτήθηκα γιατί χρωστούσαμε στο ΙΚΑ και δεν ήθελα να "τρέχουν" οι εισφορές.

 

'Οταν ήμουν έγκυος στην κόρη μας, δεν έλαβα κανένα απολύτως επίδομα, γιατί εφόσων είμαι η σύζηγος του εργοδότη και χρωστάμε στο ΙΚΑ, δεν λαμβάνω τίποτα που να χτυπιέμαι.

 

Τώρα μου λένε και πως πάλι δεν δικαιούμαι τίποτα, γιατί μέχρι και 2 χρόνια πριν την ΠΗΤ, έχω 81 αντί για 200 ένσημα.

 

Εμείς το κατάστημα, το κλείσαμε τον Μάϊο και πάμε επαρχία οπού έχουμε σπίτι δικό μας.Κοινώς είμαστε άνεργοι και οι δύο. Εννοείται όμως οτι κανείς μας, δεν μπορεί να πάρει επίδομα ανεργείας.

 

Η ερώτησή μου λοιπόν είναι η εξής...Υπάρχει κάποιο προνοιακό επίδομα που μπορώ να πάρω, για να μου καλύψει τα έξοδα εγκυμοσύνης?

Έχουμε κάποια χρήματα στην άκρη, αλλά αν μπορουσαμε να τα κρατήσουμε μέχρι να ορθοποδήσουμε, θα ήταν ακόμα καλύτερα.

 

Αν μια γυναίκα δηλάδη, είναι άνεργη , τότε γεννάει στα χωράφια?

 

Ο γιατρός μου, μου είπε οτι μπορεί να μου βρει να γεννήσω με 700 ευρώ.οκ..αλλά ακόμα και τώρα που ρυθμίσαμε τις οφειλές μας προς το ΙΚΑ ΠΑΛΙ δεν δικαιούμαστε τίποτα?!?

 

(συγνώμη για το κατεβατό, αλλά...πάλι τα ίδια περνάω..)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


Αν είσαι ασφαλισμένη στο ΙΚΑ δηλ αν εχεις βιβλιαριο θεωρημένο για φέτος τότε δικαιούσαι το βοηθημα τοκετού το οποίο δεν το παίρνεις στο χέρι αλλα το παίρνει το νοσοκομείο η κλινική που θα γεννήσεις.Εαν δεν έχεις ασφάλεια και είσαι στην ασφάλεια του συζύγου τότε νομίζω ισχύουν τα ίδια.Αλλα τώρα με το θέμα των χρωστούμενων δεν ξέρω τι γίνετε.Πάρε ένα τηλ στο ΙΚΑ να σε ενημερώσουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

κοριτσια ας με φωτισει καποια που ξερει δεν ξερω καν αν γραφω στο σωστο ποστ, με συγχωρειτε αν ειναι σε λαθος. η αδερφη μου ειναι παντρεμενη εδω κ 2 χρονια ειναι εγκυος αυτη την στιγμη στο πρωτο της παιδακι μαζι με το συζυγο μενουν εξωτερικο εκτος ευρωπαικης ενωσεις, η αδερφη μου θελει να επιστρεψει πισω στην ελλαδα χωρις το αντρα της στα χαρτια φαινεται πως ειναι παντρεμενη αν επιστρεψει εδω πριν γεννησει μπορει να την ασφαλισει ο πατερας μου αυτη κ το μωρο?? η μονο ο συζυγος (αυτος δεν θα ερθει στην ελλαδα )?? η ιδια δεν εχει ενσημα καθολου το 2011 κ φυσικα δεν μπορει να εργαστει μεχρι να γεννησει,,,αν γραφτει ταμειο ανεργιας παιρνει ασφαλεια ικα?? δικαιουται η οχι ??? αν την ασφαλιζει ο οαεδ για ποσο χρονικο διαστημα 1 χρονο δεν νομιζω κατι μηνες πρεπει να ειναι αν ξερει καποια ας με φωτισει παρακαλω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ειναι συμφωνος ο αντρας της με αυτη την αποφαση?μην την κυνηγησει μετα νομικα.δεν δικαιουται να την ασφαλισει ο πατερας σου.το μωρο σιγουρα οχι.κ να γραφτει στον οαεδ δεν παιρνει καποια χρηματα αλλα ουτε ασφαλεια αφου δεν ειχε ενσημα το 2011.αυτα γνωριζω.δεν ξερω αν εχει αλλαξει κατι.ειναι πανω απο 29 ετων?

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια ας με φωτισει καποια που ξερει δεν ξερω καν αν γραφω στο σωστο ποστ, με συγχωρειτε αν ειναι σε λαθος. η αδερφη μου ειναι παντρεμενη εδω κ 2 χρονια ειναι εγκυος αυτη την στιγμη στο πρωτο της παιδακι μαζι με το συζυγο μενουν εξωτερικο εκτος ευρωπαικης ενωσεις, η αδερφη μου θελει να επιστρεψει πισω στην ελλαδα χωρις το αντρα της στα χαρτια φαινεται πως ειναι παντρεμενη αν επιστρεψει εδω πριν γεννησει μπορει να την ασφαλισει ο πατερας μου αυτη κ το μωρο?? η μονο ο συζυγος (αυτος δεν θα ερθει στην ελλαδα )?? η ιδια δεν εχει ενσημα καθολου το 2011 κ φυσικα δεν μπορει να εργαστει μεχρι να γεννησει,,,αν γραφτει ταμειο ανεργιας παιρνει ασφαλεια ικα?? δικαιουται η οχι ??? αν την ασφαλιζει ο οαεδ για ποσο χρονικο διαστημα 1 χρονο δεν νομιζω κατι μηνες πρεπει να ειναι αν ξερει καποια ας με φωτισει παρακαλω.

 

αν γραφρείς ταμείο ανεργίας δεν δικαιούσε ικα μόνο αν παρεις επιδομα που η αδερφη σου δεν δικαιουτε.. οσο το αν μπορει να την ασφαλιση ο μπαμπας σας δεν νομιζω πως μπορει διοτι απο την στιγμη που παντρευτηκε εχει κανει δικια της οικογενεια οποτε προστατης θεωρειτε ο συζυγος αλλα να ξερεις ηια αυτο που σου λεω δεν ειμαι και σιγουρη καλυτερα να πας σε ενα καταστημα των ικα να ρωτησησ

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια σας ευχαριστω πολυ ειναι 34 ετων ο συζυγος δεν συμφωνει αλλα δεν μπορει να κανει κ αλλιως αυτη των ενημερωσε πωε θα γυρισει ελλαδα αλλα το ψαχνει θελει να δει αν την συμφερει να γεννησει εκει η εδω απο θεμα ασφαλειας φυσικα (ικα)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κ'εγώ έχω πρόβλημα. Είμαι έγκυος 18 εβδομάδων. ΠΗΤ έχω τον Μάρτιο αλλά είμαι ασφαλισμένη έως 28 Φεβρουαρίου. Έχω 89 ένσημα και μου είπαν σήμερα το πρωί στο ΙΚΑ ότι χρειάζονται 100 για να ανανεώσω βιβλιάριο.

Είμαι άνεργη από τον Απρίλιο και παίρνω ταμείο ανεργίας μέχρι τον Απρίλιο του '13.

Τι μπορώ να κάνω;

Μπορώ να αγοράζω ένσημα; Πως;

Συμφέρει να ζητήσω από τον παλιό μου εργοδότη να με ασφαλίσει για 11 ημέρες με έξοδα δικά μου; (έχω ακούσει ότι είναι πολύ ακριβή διαδικασία).

age.png

preg.png

Link to comment
Share on other sites

Κ'εγώ έχω πρόβλημα. Είμαι έγκυος 18 εβδομάδων. ΠΗΤ έχω τον Μάρτιο αλλά είμαι ασφαλισμένη έως 28 Φεβρουαρίου. Έχω 89 ένσημα και μου είπαν σήμερα το πρωί στο ΙΚΑ ότι χρειάζονται 100 για να ανανεώσω βιβλιάριο.

Είμαι άνεργη από τον Απρίλιο και παίρνω ταμείο ανεργίας μέχρι τον Απρίλιο του '13.

Τι μπορώ να κάνω;

Μπορώ να αγοράζω ένσημα; Πως;

Συμφέρει να ζητήσω από τον παλιό μου εργοδότη να με ασφαλίσει για 11 ημέρες με έξοδα δικά μου; (έχω ακούσει ότι είναι πολύ ακριβή διαδικασία).

 

αφου παιρνεις ταμειο ανεργιας στο ανανεωνει ο οαεδ για ενα χρονο.πηγαινε στον οαεδ να ρωτησεις.σ εμενα αυτο εκαναν περυσι.

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να κάνω και γω μια μήπως μπορεί κάποια να με βοηθήσει....

Εχω ταμείο ανεργίας και θα πληρώνομαι μέχρι και τον Ιανουάριο...

Τώρα έμεινα έγκυος,αν ολα πανε καλα με την εγκυμοσύνη μου ξέρετε αν δικαιούμαι κάτι απο τον ΟΑΕΔ?καποια παράταση η επίδομα?δεν ξέρω απλά ρωτάω μιας και είδα το θέμα..ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

αν γραφρείς ταμείο ανεργίας δεν δικαιούσε ικα μόνο αν παρεις επιδομα που η αδερφη σου δεν δικαιουτε..

Δεν ισχυει αυτο;);) αν εχεις καρτα ανεργιας παιρνεις ενα χαρτι απο τον οαεδ και με αυτο ασφαλιζεσαι στο ικα....δεν χρειαζεται να εχεις καρτα ανεργειας ουτε ενσημα...ετσι ειμαι εγω ασφαλισμενη;)

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχυει αυτο;);) αν εχεις καρτα ανεργιας παιρνεις ενα χαρτι απο τον οαεδ και με αυτο ασφαλιζεσαι στο ικα....δεν χρειαζεται να εχεις καρτα ανεργειας ουτε ενσημα...ετσι ειμαι εγω ασφαλισμενη;)

 

επειδη ληγει η ασφαλεια μου τον φεβρουαριο κ ειμαι ακομα ανεργη με καρτα αλλα δεν παιρνω πλεον επιδομα ξερεις αν θα μου ανανεωσουν την ασφαλεια?ασφαλιζω το ενα παιδι εγω κ το εχω αγχος.

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και γω μια μήπως μπορεί κάποια να με βοηθήσει....

Εχω ταμείο ανεργίας και θα πληρώνομαι μέχρι και τον Ιανουάριο...

Τώρα έμεινα έγκυος,αν ολα πανε καλα με την εγκυμοσύνη μου ξέρετε αν δικαιούμαι κάτι απο τον ΟΑΕΔ?καποια παράταση η επίδομα?δεν ξέρω απλά ρωτάω μιας και είδα το θέμα..ευχαριστω πολυ!

 

Με το καλο καταρχην!:D

Δυστυχως δεν δικαιουσαι τιποτα ως εγκυος κτλ... Ασφαλεια μονο μπορεις να εχεις παιρνοντας χαρτι απο τον οαεδ και πηγαινοντας στο ικα βγαζεις βιβλιαριο αν δεν εχεις ηδη και εχεις ασφαλεια!!

 

 

Ασε μεγαλη πικρα και εγω τα ιδια ανεργη ειμαι και ως εγκυος(οταν ημουν) δεν δινουν τιποτα..παρα μονο το επιδομα τοκετου...που αυτο το παιρνεις αν εχεις ασφαλεια...αν και ακουσα πως και αυτο μια το κοβουν μια ισχυει χαμος:oops::evil::rolleyes:

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Με το καλο καταρχην!:D

Δυστυχως δεν δικαιουσαι τιποτα ως εγκυος κτλ... Ασφαλεια μονο μπορεις να εχεις παιρνοντας χαρτι απο τον οαεδ και πηγαινοντας στο ικα βγαζεις βιβλιαριο αν δεν εχεις ηδη και εχεις ασφαλεια!!

 

 

Ασε μεγαλη πικρα και εγω τα ιδια ανεργη ειμαι και ως εγκυος(οταν ημουν) δεν δινουν τιποτα..παρα μονο το επιδομα τοκετου...που αυτο το παιρνεις αν εχεις ασφαλεια...αν και ακουσα πως και αυτο μια το κοβουν μια ισχυει χαμος:oops::evil::rolleyes:

 

Σε ευχαριστω πολυ!!ας ειναι τα μωράκι μας και ας μην μας δώσουν!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 χρόνια μετά...

Καλησπέρα...ειμαι στον πρώτο μήνα και μόλις έπιασα δουλειά μέχρι την ημερομηνία τοκετού θα έχω μαζέψει τα 200 ένσημα που χρειάζονται...αυτα θα συμβάλουν στο να πάρω τα επιδόματα ή πρέπει τα ένσημα να είναι πριν την εγκυμοσύνη?  

Ευχαριστώ όποιον μπορέσει να με βοηθήσει απο τώρα....

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Annia.. είπε:

Καλησπέρα...ειμαι στον πρώτο μήνα και μόλις έπιασα δουλειά μέχρι την ημερομηνία τοκετού θα έχω μαζέψει τα 200 ένσημα που χρειάζονται...αυτα θα συμβάλουν στο να πάρω τα επιδόματα ή πρέπει τα ένσημα να είναι πριν την εγκυμοσύνη?  

Ευχαριστώ όποιον μπορέσει να με βοηθήσει απο τώρα....

200 ενσημα τα 2 χρόνια μέχρι την αναμενομενη ημερομηνία τοκετού.

Αν μόλις έπιασες δουλειά, οριακά μπορεί να τα πιάσεις, βεβαιώσου ότι θα μιλήσεις στο γιατρό και δε θα σου δώσει ημερομηνία πριν τα 200 ενσημα και 199 να είναι δεν μετράνε.

Link to comment
Share on other sites

Α, και τις 56 μερες πριν την ημερομηνία τοκετου, δεν θα τις μετρησεις κανονικα στα ενσημα, αν δεν απατώμαι μπαίνει μόνο ένα ποσοστό, ρώτησε το ΙΚΑ να βεβαιωθείς.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...