Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ ΕΕΤΑΑ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΚΟΥΣ ΣΤΑΘΜΟΥΣ


Recommended Posts

Είμαι απλά ειλικρινής! Από πότε η ειλικρίνια είναι έγκλημα; Εδώ κάποιες άλλες λένε ότι δεν φοροδιαφεύγουν. Ποιόν κοροϊδεύουν;

 

Ωραία λοιπόν. Ως πιθανή ειλικρινής φοροδιαφεύγουσα, θα αξίωνες παροχή κοινωνικών υπηρεσιών από το κράτος;

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τα θερμά μου συγχαρητήρια. Να υποθέσω ότι παρόλα αυτά θα είχες αξιώσεις για παροχή κοινωνικών υπηρεσιών από το κράτος, ε;

Αν διαβάσεις προηγούμενα post μου θα καταλάβεις την άποψή μου γι' αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε εγώ σαν αυτοαπασχολούμενη δεν φοροδιαφεύγω, επομένως δεν μπορώ, θυμώνω να μη μου δώσει κάποιος απόδειξη ακόμη και αν χρειαστεί να πληρώσω παραπάνω. Γιατί τη δική του την κλεψιά θα την χρεωθώ εγώ με τα χαράτσια που μου επιβάλλονται προκειμένου το κράτος να μας βάλει όλους σε ένα τσουβάλι και να μας τιμωρήσει. Ε όχι.

Και όταν μου λένε με απόδειξη τόσα χωρίς τόσα τότε κι εγώ ψάχνω άλλον επαγγελματια που και τη δουλειά θα μου κάνει στην τιμή που θέλω και την απόδειξη του θα μου δώσει.

Πέρυσι εγώ δεν μπήκα στο ΕΣΠΑ, μπήκε όμως μεγαλογιατρός που τον έχω επισκεφθεί. Πιστεύεις ότι από αυτόν θα δεχόμουν εγώ να μην πάρω απόδειξη?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

επομένως γι' αυτό λέω να πεταχτούν εκτός προγράμματος και παρεξηγούνται κάποιες εδώ μέσα. Εγώ δεν χαϊδεύω αυτιά και ζητάω αποδείξεις, επομένως έχω και απαιτήσεις.

 

Είμαι απλά ειλικρινής! Από πότε η ειλικρίνια είναι έγκλημα; Εδώ κάποιες άλλες λένε ότι δεν φοροδιαφεύγουν. Ποιόν κοροϊδεύουν;

 

Το σύστημα το αλλάζουμε εμείς, ο κάθε ένας μας με τις πράξεις και τις αποφάσεις του αποτελεί ένα μικρό μικρούλι κομματάκι του συστήματος.

 

Είμαι από αυτά τα άθλια και απαίσια άτομα που θέλω να κοιτάξω την κόρη μου στα μάτια και να της πω οτι δεν είναι σωστό να κλέβεις με το βλέμμα καθαρό και τη συνείδηση ήσυχη.

Τις συνέπειες των αποφάσεων μου τις πληρώνω, χωρίς παράπονα.

Κριτής των αποφάσεων είναι μόνο ο εαυτός μου και το παιδί μου όταν μεγαλώσει.

Το ίδιο έκαναν και οι δικοί μου γονείς, τους οποίους σέβομαι και εκτιμώ βαθύτατα ακριβώς επειδή μου έμαθαν έμπρακτα τί σημαίνει να είσαι τίμιος.

Για όσες κατηγορίες άκουσα και εισπράττω έχω μόνο να πω πως προέρχονται από άτομα μικρά, πολύ μικρά, αδύναμα να κατανοήσουν πως υπάρχουν και εκείνοι που έχουν αξίες- γιαυτό τους φαίνεται μάλλον τόσο αδύνατο αυτό που κάνω.

Κρίμα

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε εγώ σαν αυτοαπασχολούμενη δεν φοροδιαφεύγω, επομένως δεν μπορώ, θυμώνω να μη μου δώσει κάποιος απόδειξη ακόμη και αν χρειαστεί να πληρώσω παραπάνω. Γιατί τη δική του την κλεψιά θα την χρεωθώ εγώ με τα χαράτσια που μου επιβάλλονται προκειμένου το κράτος να μας βάλει όλους σε ένα τσουβάλι και να μας τιμωρήσει. Ε όχι.

Και όταν μου λένε με απόδειξη τόσα χωρίς τόσα τότε κι εγώ ψάχνω άλλον επαγγελματια που και τη δουλειά θα μου κάνει στην τιμή που θέλω και την απόδειξη του θα μου δώσει.

Πέρυσι εγώ δεν μπήκα στο ΕΣΠΑ, μπήκε όμως μεγαλογιατρός που τον έχω επισκεφθεί. Πιστεύεις ότι από αυτόν θα δεχόμουν εγώ να μην πάρω απόδειξη?

 

Το θέμα όμως είναι ότι ο μεγαλογιατρός αυτός δεν κόβει αποδείξεις με την άδεια πάμπολλων πελατισσών του. Ε, αυτές οι πελάτισσες (δηλαδή η πλειονότητα των πελατισσών και των πελατών όλων των γιατρών) δεν έχουν ευθύνη για τη φοροδιαφυγή στη χώρα μας; Τα λέω αυτά, γιατί ο περισσότερος κόσμος ισχυρίζεται ότι μόνο ο γιατρός είναι ο παράνομος και μόνο αυτός φταίει για το πρόβλημα της χώρας μας.

Για παράδειγμα, πολλά νοικοκυριά απασχολούν κάποια κυρία συνήθως αλλοδαπή για το καθάρισμα του σπιτιού και δεν της ζητούν απόδειξη σχεδόν ποτέ και μετά, όταν π.χ. πρέπει να κάνουν αίτηση σε παιδικό σταθμό, παραπονιούνται που οι αλλοδαποί έχουν χαμηλά εισοδήματα και τους "παίρνουν" τις θέσεις.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε εγώ σαν αυτοαπασχολούμενη δεν φοροδιαφεύγω, επομένως δεν μπορώ, θυμώνω να μη μου δώσει κάποιος απόδειξη ακόμη και αν χρειαστεί να πληρώσω παραπάνω. Γιατί τη δική του την κλεψιά θα την χρεωθώ εγώ με τα χαράτσια που μου επιβάλλονται προκειμένου το κράτος να μας βάλει όλους σε ένα τσουβάλι και να μας τιμωρήσει. Ε όχι.

Και όταν μου λένε με απόδειξη τόσα χωρίς τόσα τότε κι εγώ ψάχνω άλλον επαγγελματια που και τη δουλειά θα μου κάνει στην τιμή που θέλω και την απόδειξη του θα μου δώσει.

Πέρυσι εγώ δεν μπήκα στο ΕΣΠΑ, μπήκε όμως μεγαλογιατρός που τον έχω επισκεφθεί. Πιστεύεις ότι από αυτόν θα δεχόμουν εγώ να μην πάρω απόδειξη?

Υπάρχουν 2 ειδών αυτοαπασχολούμενοι. Αυτοί που φαίνεται ότι είναι ελεύθεροι επαγγελματίες αλλά έχουν εργοδότη (εργαζόμενοι με μπλοκάκι) και οι άλλοι (γιατροί, δικηγόροι, πολ. μηχανικοί κλπ). Οι πρώτοι πως μπορούν να κλέψουν το κράτος αφού κόβουν όσα πραγματικά πέρνουν; Εγώ έχω θέμα με την δεύτερη κατηγορία (τους προνομιούχους).

Link to comment
Share on other sites

Όλοι έχουμε ευθύνη

Γι'αυτό λέω πως εγώ όσο κορόιδο και αν νιώσω κάποιες φορές και αποδείξεις θα ζητάω και ειλικρινής θα είμαι. Ο καθένας ας είναι υπεύθυνος για τον εαυτό του λοιπόν. Δεν θα περιμένω να μου το επιβάλλει κανένα κράτος

Link to comment
Share on other sites

Το σύστημα το αλλάζουμε εμείς, ο κάθε ένας μας με τις πράξεις και τις αποφάσεις του αποτελεί ένα μικρό μικρούλι κομματάκι του συστήματος.

 

Είμαι από αυτά τα άθλια και απαίσια άτομα που θέλω να κοιτάξω την κόρη μου στα μάτια και να της πω οτι δεν είναι σωστό να κλέβεις με το βλέμμα καθαρό και τη συνείδηση ήσυχη.

Τις συνέπειες των αποφάσεων μου τις πληρώνω, χωρίς παράπονα.

Κριτής των αποφάσεων είναι μόνο ο εαυτός μου και το παιδί μου όταν μεγαλώσει.

Το ίδιο έκαναν και οι δικοί μου γονείς, τους οποίους σέβομαι και εκτιμώ βαθύτατα ακριβώς επειδή μου έμαθαν έμπρακτα τί σημαίνει να είσαι τίμιος.

Για όσες κατηγορίες άκουσα και εισπράττω έχω μόνο να πω πως προέρχονται από άτομα μικρά, πολύ μικρά, αδύναμα να κατανοήσουν πως υπάρχουν και εκείνοι που έχουν αξίες- γιαυτό τους φαίνεται μάλλον τόσο αδύνατο αυτό που κάνω.

Κρίμα

Ο καθένας κρίνεται από τις πράξεις του. Αν είσαι έτσι όπως περιγράφεις τον εαυτό σου τότε μπράβο σου (είσαι εξαίρεση). Παραδέξου όμως ότι η πλειονότητα σας δεν είναι έτσι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όλοι έχουμε ευθύνη

Γι'αυτό λέω πως εγώ όσο κορόιδο και αν νιώσω κάποιες φορές και αποδείξεις θα ζητάω και ειλικρινής θα είμαι. Ο καθένας ας είναι υπεύθυνος για τον εαυτό του λοιπόν. Δεν θα περιμένω να μου το επιβάλλει κανένα κράτος

Συμφωνώ.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν 2 ειδών αυτοαπασχολούμενοι. Αυτοί που φαίνεται ότι είναι ελεύθεροι επαγγελματίες αλλά έχουν εργοδότη (εργαζόμενοι με μπλοκάκι) και οι άλλοι (γιατροί, δικηγόροι, πολ. μηχανικοί κλπ). Οι πρώτοι πως μπορούν να κλέψουν το κράτος αφού κόβουν όσα πραγματικά πέρνουν; Εγώ έχω θέμα με την δεύτερη κατηγορία (τους προνομιούχους).

 

Μην τα ισοπεδώνεις όλα. Υπάρχουν πολλοί μηχανικοί (όπως ο σύζυγός μου) που ενώ φαίνεται ότι είναι ελεύθερος επαγγελματίας, ουσιαστικά έχει εργοδότη, δουλεύει καθημερινά σε γραφείο πάνω από 9 ώρες, κόβει δελτίο κάθε μήνα, ουσιαστικά δεν δικαιούται άδειες κλπ. Και υπάρχουν άπειροι μηχανικοί και δικηγόροι που εργάζονται υπό το ίδιο καθεστώς. Για γιατρούς δε γνωρίζω.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Μην τα ισοπεδώνεις όλα. Υπάρχουν πολλοί μηχανικοί (όπως ο σύζυγός μου) που ενώ φαίνεται ότι είναι ελεύθερος επαγγελματίας, ουσιαστικά έχει εργοδότη, δουλεύει καθημερινά σε γραφείο πάνω από 9 ώρες, κόβει δελτίο κάθε μήνα, ουσιαστικά δεν δικαιούται άδειες κλπ. Και υπάρχουν άπειροι μηχανικοί και δικηγόροι που εργάζονται υπό το ίδιο καθεστώς. Για γιατρούς δε γνωρίζω.

Είπα ότι υπάρχουν 2 ειδών αυτοπασχολούμενοι. Υπάρχουν δικηγόροι που δουλεύουν σε γραφεία και πέρνουν 400?/μήνα. Δεν μιλάω γι' αυτούς με το μπλοκάκι. Ξέρεις για ποιούς μιλάω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ζήτησα το μπράβο σας, εξήγησα ποιοι επιτρέπω να κρίνουν.

Και έχω μεγάλη λίστα ατόμων σαν εμένα και ασύλληπτα καλύτερους από μένα!

 

Φίλη με μπλοκ που δεν πηγαίνει ούτε για καφέ για να μαζέψει τα λεφτά του ΤΕΒΕ, φίλη με μπλοκ άνεργη που απλά πληρώνει εισφορές και δεν έχει έσοδα από πουθενά για να έχει ασφάλεια για εκείνη και το παιδί της (εργάζεται ο μπαμπάς προφανώς και πληρώνει), φίλο έμπορο που δεν δέχεται ούτε να εισπράξει "προμήθεια" όταν σου δίνει δουλειές και η λίστα είναι μεγάλη.

 

Για αυτό θυμώνω, γιατί στην περιβόητη λίστα των "προνομιούχων" όπως λέτε υπάρχουν και εκείνοι που είναι σε χειρότερη μοίρα από μισθωτούς.

 

Όσο για γιατρούς, υπάρχουν και κάποιοι που δεν εισπράττουν καν αμοιβή από ανθρώπους που τώρα με την κρίση δυσκολεύονται, και μιλάμε για πολλούς ασθενείς καθημερινά. Και αυτοί ανήκουν σε αυτή την κατηγορία; Ξέρω γιατρό που τώρα με την κρίση λέει στα γερόντια πως τάχα τα καλύπτει ο ΕΟΠΠΥ και δεν τους παίρνει λεφτά, για να μην τα ζορίσει. Και γυναικολόγο που μετά τον τοκετό σου λέει "δώσε όσα μπορείς, έχεις έξοδα τώρα"- και σου τα κόβει και απόδειξη!

 

Βγάλτε από το μυαλό σας την εικόνα του φράγκάτου λαμόγιου Ελεύθερου επαγγελματία- ναι υπάρχουν και αυτοί βέβαια, όπως υπάρχουν και στο Δημόσιο τρωκτικά και σε όλους τους τομείς. Υπάρχει όμως και μια τεράστια ομάδα ατόμων που δεν τα βγάζουν πέρα και τόσο εύκολα και άλλοι τόσοι που είναι σωστοί και τυπικοί στις υποχρεώσεις τους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

η αλήθεια είναι πως πέρα από τον μεγαλογιατρό χωρίς απόδειξη, γνωρίζω και άλλον γιατρό που δεν πληρώνεται τις επισκέψεις από χαμηλοσυνταξιούχους και ανθ΄ρωπους που έχουν ανάγκη. Και δεν είναι και πλούσιος να πεις

Link to comment
Share on other sites

Δεν ζήτησα το μπράβο σας, εξήγησα ποιοι επιτρέπω να κρίνουν.

Και έχω μεγάλη λίστα ατόμων σαν εμένα και ασύλληπτα καλύτερους από μένα!

 

Φίλη με μπλοκ που δεν πηγαίνει ούτε για καφέ για να μαζέψει τα λεφτά του ΤΕΒΕ, φίλη με μπλοκ άνεργη που απλά πληρώνει εισφορές και δεν έχει έσοδα από πουθενά για να έχει ασφάλεια για εκείνη και το παιδί της (εργάζεται ο μπαμπάς προφανώς και πληρώνει), φίλο έμπορο που δεν δέχεται ούτε να εισπράξει "προμήθεια" όταν σου δίνει δουλειές και η λίστα είναι μεγάλη.

 

Για αυτό θυμώνω, γιατί στην περιβόητη λίστα των "προνομιούχων" όπως λέτε υπάρχουν και εκείνοι που είναι σε χειρότερη μοίρα από μισθωτούς.

 

Όσο για γιατρούς, υπάρχουν και κάποιοι που δεν εισπράττουν καν αμοιβή από ανθρώπους που τώρα με την κρίση δυσκολεύονται, και μιλάμε για πολλούς ασθενείς καθημερινά. Και αυτοί ανήκουν σε αυτή την κατηγορία; Ξέρω γιατρό που τώρα με την κρίση λέει στα γερόντια πως τάχα τα καλύπτει ο ΕΟΠΠΥ και δεν τους παίρνει λεφτά, για να μην τα ζορίσει. Και γυναικολόγο που μετά τον τοκετό σου λέει "δώσε όσα μπορείς, έχεις έξοδα τώρα"- και σου τα κόβει και απόδειξη!

 

Βγάλτε από το μυαλό σας την εικόνα του φράγκάτου λαμόγιου Ελεύθερου επαγγελματία- ναι υπάρχουν και αυτοί βέβαια, όπως υπάρχουν και στο Δημόσιο τρωκτικά και σε όλους τους τομείς. Υπάρχει όμως και μια τεράστια ομάδα ατόμων που δεν τα βγάζουν πέρα και τόσο εύκολα και άλλοι τόσοι που είναι σωστοί και τυπικοί στις υποχρεώσεις τους.

Εγώ αγαπητή μου το βιώνω μέσα στο σπίτι μου, γιατί ο σύζυγός μου έχει ΤΕΒΕ και εδώ κι ένα χρόνο δουλεύει μόνο για να καλύπτει τις προσωπικές του ανάγκες και το ΤΕΒΕ. Στην ουσία είναι άνεργος, χωρίς όμως τα δικαιώματα των ανέργων. Επομένως, έχω κάθε λόγο να μιλάω για αδικίες του συστήματος κλπ.

Link to comment
Share on other sites

ο σύζυγός μου έχει ΤΕΒΕ και εδώ κι ένα χρόνο δουλεύει μόνο για να καλύπτει τις προσωπικές του ανάγκες και το ΤΕΒΕ. Στην ουσία είναι άνεργος, χωρίς όμως τα δικαιώματα των ανέργων.

 

Ωραία, και τώρα φανταστείτε πως εγώ είμαι ο σύζυγος σας (επαγγελματικά εννοώ) και πείτε μου πώς θα νιώθατε αν διαβάζατε πως πρέπει να πετάξουν τις αυτοαπασχολούμενες έξω από την προκήρυξη :)

 

Elementary dear Watson :)

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, και τώρα φανταστείτε πως εγώ είμαι ο σύζυγος σας (επαγγελματικά εννοώ) και πείτε μου πώς θα νιώθατε αν διαβάζατε πως πρέπει να πετάξουν τις αυτοαπασχολούμενες έξω από την προκήρυξη :)

 

Elementary dear Watson :)

Το πρόγραμμα αναφέρεται σε γυναίκες, άρα το παράδειγμα είναι άτοπο. Αν υποθέσουμε όμως ότι ίσχυε κάτι τέτοιο, κι εγώ πχ ήμουν στη θέση του συζύγου μου, τότε θα είχα την δυνατότητα να κάνω αίτηση κατευθείαν στον δημοτικό παιδικό σταθμό, πάλι με εισοδηματικά κριτήρια και θα πλήρωνα αναλογικά. Όπως γινόταν δηλαδή και παλαιότερα.

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς το όλο σύστημα είναι σαπιο και βρωμάει από το κεφάλι!!! στο ιδανικό κράτος, το κράτος θα προστάτευέ όλους τους πολίτες και θα είχε όλους τους ελεγκτικούς μηχανισμούς για να το πράξει. συμφωνώ ότι όλοι εμείς είμαστε το κράτος και πρέπει να αλλάξουμε νοοτροπία, όμως γιατί εγώ πρέπει να κάνω τον ράμπο της εφορίας;

στην 1 γέννα 1300 με απόδειξη (τις έπαιρνα με "δόλιο" τρόπο - λάθος συνεννόηση μεταξύ γιατρού - γραμματέας- περίπου 600?) στην 2η 1500 με αποδειξη 150 και χάρη μου έκανε. όταν του μίλησα και του είπα ότι θέλω και άλλες μου το ξέκοψε γιατί "και εμείς οι γιατροί τόσα χρόνια πρέπει να βγάλουμε και κάτι" - ξέρω την οικογενειακή κατάσταση του. και να μου κάνει μάθημα οικιακής οικονομιας ότι με το ιατρείο έχει μπει σε δάνεια και τα παιδιά στα ιδιωτικά κολλεγια - σχολεια κ.λ.π. που να σου μείνουν λεφτά κ.λ.π.......

εγώ έχω μια α σχέση με τον γιατρό μου και τον εμπιστεύομαι απολυτα. γιατί να έρθω σε ρήξη μαζι του??? το κράτος όταν έκανε δήλωση δεν έβλεπε την περιουσιακή του κατάσταση και πως τα δικαιολογεί όλα αυτά με τον "πενιχρό" του μισθό???? οι εφοριακοί που του έκανα έλεγχο δεν ξέρουν ότι οι γέννες δεν μπορούν να δικαιολογούνται με 150???? έλεος πια!! δεν είναι μέσα στην αγορά;;;

και επανέρχομαι: απο το να πλακωνόμαστε μεταξύ μας το κράτος θα ήταν αυτό που θα έπρεπε να πιάσει τον φοροφυγά ή αυτόν που δεν κόβει αποδειξη.

κατί πηγαν να κάνουν με τις αποδείεξςι την 1 χρονιά και την εισήγηση κάποιου για αφαίρεση κάποιων αποδείξεων (ιατρικών και άλλων που είναι γνωστό οτι φοροδιαφεύγουν - ας μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας) 100% απο το εισόδημα του φορολογούμενου αλλά εκει μπήκαν οι μεγάλες κλίκες (γιατροί, δικηγόροι κ.λ.π.) και όλα μείναν στα χαρτιά. γιατί αν είχα όφελος και εγώ και εσύ και όλοι μας απο αυτό και σε καθημερινή βάση είχαν οχλήσεις από τους πολίτες για να κόβουν αποδειξη να δεις τι καλά που θα μας την έδινανα. αλλά αν δεν υπάρχει βούληση για κάτι τέτοιο από τους πολιτικούς και τους συν αυτώ, δεν γίνεται τίποτα....

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς το όλο σύστημα είναι σαπιο και βρωμάει από το κεφάλι!!! στο ιδανικό κράτος, το κράτος θα προστάτευέ όλους τους πολίτες και θα είχε όλους τους ελεγκτικούς μηχανισμούς για να το πράξει. συμφωνώ ότι όλοι εμείς είμαστε το κράτος και πρέπει να αλλάξουμε νοοτροπία, όμως γιατί εγώ πρέπει να κάνω τον ράμπο της εφορίας;

στην 1 γέννα 1300 με απόδειξη (τις έπαιρνα με "δόλιο" τρόπο - λάθος συνεννόηση μεταξύ γιατρού - γραμματέας- περίπου 600?) στην 2η 1500 με αποδειξη 150 και χάρη μου έκανε. όταν του μίλησα και του είπα ότι θέλω και άλλες μου το ξέκοψε γιατί "και εμείς οι γιατροί τόσα χρόνια πρέπει να βγάλουμε και κάτι" - ξέρω την οικογενειακή κατάσταση του. και να μου κάνει μάθημα οικιακής οικονομιας ότι με το ιατρείο έχει μπει σε δάνεια και τα παιδιά στα ιδιωτικά κολλεγια - σχολεια κ.λ.π. που να σου μείνουν λεφτά κ.λ.π.......

εγώ έχω μια α σχέση με τον γιατρό μου και τον εμπιστεύομαι απολυτα. γιατί να έρθω σε ρήξη μαζι του??? το κράτος όταν έκανε δήλωση δεν έβλεπε την περιουσιακή του κατάσταση και πως τα δικαιολογεί όλα αυτά με τον "πενιχρό" του μισθό???? οι εφοριακοί που του έκανα έλεγχο δεν ξέρουν ότι οι γέννες δεν μπορούν να δικαιολογούνται με 150???? έλεος πια!! δεν είναι μέσα στην αγορά;;;

και επανέρχομαι: απο το να πλακωνόμαστε μεταξύ μας το κράτος θα ήταν αυτό που θα έπρεπε να πιάσει τον φοροφυγά ή αυτόν που δεν κόβει αποδειξη.

κατί πηγαν να κάνουν με τις αποδείεξςι την 1 χρονιά και την εισήγηση κάποιου για αφαίρεση κάποιων αποδείξεων (ιατρικών και άλλων που είναι γνωστό οτι φοροδιαφεύγουν - ας μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας) 100% απο το εισόδημα του φορολογούμενου αλλά εκει μπήκαν οι μεγάλες κλίκες (γιατροί, δικηγόροι κ.λ.π.) και όλα μείναν στα χαρτιά. γιατί αν είχα όφελος και εγώ και εσύ και όλοι μας απο αυτό και σε καθημερινή βάση είχαν οχλήσεις από τους πολίτες για να κόβουν αποδειξη να δεις τι καλά που θα μας την έδινανα. αλλά αν δεν υπάρχει βούληση για κάτι τέτοιο από τους πολιτικούς και τους συν αυτώ, δεν γίνεται τίποτα....

Τώρα έρχεσαι στα λόγια μου.

Link to comment
Share on other sites

όταν του μίλησα και του είπα ότι θέλω και άλλες μου το ξέκοψε γιατί "και εμείς οι γιατροί τόσα χρόνια πρέπει να βγάλουμε και κάτι" - ξέρω την οικογενειακή κατάσταση του. και να μου κάνει μάθημα οικιακής οικονομιας ότι με το ιατρείο έχει μπει σε δάνεια και τα παιδιά στα ιδιωτικά κολλεγια - σχολεια κ.λ.π. που να σου μείνουν λεφτά κ.λ.π.......

εγώ έχω μια α σχέση με τον γιατρό μου και τον εμπιστεύομαι απολυτα. γιατί να έρθω σε ρήξη μαζι του??? το κράτος όταν έκανε δήλωση δεν έβλεπε την περιουσιακή του κατάσταση και πως τα δικαιολογεί όλα αυτά με τον "πενιχρό" του μισθό????

 

εδώ είσαι λάθος

αν δεν θέλεις να έρθεις σε ρήξη μαζί του τότε θα υποστείς τις συνέπειες που συζητάμε, πώς θα γίνει?

Link to comment
Share on other sites

Για το γιατρό sofakiTHESS έχω να πω πως εγώ σε τέτοια κάνω φασαρία- δε μασάω. Σε έναν τύπο που πήγα για επιπλέον εξετάσεις έκανα σκηνή για την απόδειξη (με την κοιλιά ναααα, χιχι) και όταν μου είπε να μην τον πληρώσω καθόλου, για να νιώσω και υποχρεωμένη απείλησα μπροστά σε άλλες που περίμεναν με καταγγελία αν δε δεχτεί τα χρήματα και δεν κόψει απόδειξη για τις υπηρεσίες του.

Φυσικά και υπάρχουν λάθη στο σύστημα, αλλά επαναλαμβάνω πως το να μην κάνουμε τίποτα ο κάθε ένας μας δε βοηθά. Αν έκανα έστω και μια από τις άλλες εγκυούλες να ψιλιαστούν και να ζητήσουν απόδειξη μου φτάνει.

 

sioula, δεν το διατύπωσα σωστά, εννοούσα αν ήσουν εσύ ο άντρας σου (γιατί κι εγώ το ίδιο με εκείνον είμαι επαγγελματικά). Δε γνωρίζω αν εργάζεσαι ή που, αλλά προσπάθησε να φανταστείς πως είσαι εγώ και πως ο βρεφονηπιακός ο δημόσιος δε σε δέχτηκε (γιατί είναι λίγες οι θέσεις για μικρά μωρά), πρέπει να εργαστείς έστω και τις ώρες που έχεις δουλειά, δεν έχεις που να αφήνεις μωρό κάθε μέρα και βέβαια τα λεφτά που βγάζεις δε φτάνουν για ιδιωτικό σταθμό.

Το είχες ανάγκη το πρόγραμμα ή όχι;

 

Edit: Ο δύστυχος ο σύζυγος όταν τσαμπουκαλεύομαι συμφωνεί μαζί μου αλλά ντρέεεεεπεται ο καημένος, χιχι

Link to comment
Share on other sites

εδώ είσαι λάθος

αν δεν θέλεις να έρθεις σε ρήξη μαζί του τότε θα υποστείς τις συνέπειες που συζητάμε, πώς θα γίνει?

 

 

γιατί ρε παιδια΄να φάω εγώ την παπάρα???? δεν το πληρώνω αυτό το κράτος για να με προστατεύει??? εοε???? δυστυχώς ειδικά οι γιατροί πατάνε πάνω στο ότι σε έχουν στο χέρι τους και απο ιατρικής και από ψυχολογικής άποψης. και για να συνεχίσω αυτό που κατάλαβα είναι ότι ίσως πολλοί έχουν κάνει κάτι γι' αυτό αλλά μετά την πατάνε αυτοί. στον γιατρό έκανε φασαρία φιλη για τις αποδείξεις με αποτέλεσμα να αλλάξει γιατρό η ίδια γιατί δεν της καθόταν πλέον καλά να είναι μαλωμένοι για τα οικονομικα και να πηγαίνει στον γιατρό της. ο ίδιος την είχε προδοποιήσει για κάποια πράγματα απο ιατρικής άποψης, δεν το άκουσε και τώρα χτυπάει το κεφάλι της και γιατί δεν τον άκουσε για το ιατρικό θέμα και γιατί θέλει να γυρίσει πίσω αλλά με τι μούτρα;;;;

Link to comment
Share on other sites

ξαναλέω πως οι πρώτοι υπεύθυνοι είμαστε εμείς ατομικά..

αμα περιμένουμε από το κράτος σωθήκαμε

να αλλάξουμε εμείς νοοτροπία πρώτοι και ασε το κράτος να κουρεύεται.

 

Πρέπει να αναλάβει ο καθένας την ευθύνη που του αναλογεί

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...