Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ ΕΕΤΑΑ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΚΟΥΣ ΣΤΑΘΜΟΥΣ


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις


Διαφημίσεις

παιδια αμα μπειτε στο σαϊτ θασ τα βρειτε ολα και πιστεψετε με δε θα μπεδευτειτε,,,κοσμο εχει μπολικο γιατι πανε απροετοιμαστοι και δεν ειχανε συμπληρωση ουτε αιτηση απο το σπιτι ουτε κανανε το κοπο να δουνε τη προκυρηξη και τα μισα χαρτια δε τα ειχανε μαζι τους,,,,,αμα πας προετοιμασμενος κανεις ουτε 5 λεπτα,,,αντε 7....

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

παιδια αμα μπειτε στο σαϊτ θασ τα βρειτε ολα και πιστεψετε με δε θα μπεδευτειτε,,,κοσμο εχει μπολικο γιατι πανε απροετοιμαστοι και δεν ειχανε συμπληρωση ουτε αιτηση απο το σπιτι ουτε κανανε το κοπο να δουνε τη προκυρηξη και τα μισα χαρτια δε τα ειχανε μαζι τους,,,,,αμα πας προετοιμασμενος κανεις ουτε 5 λεπτα,,,αντε 7....

Δεν εχει ουρα τρελη δηλαδη στην Αθηνα???Μια κοπελα πιο πανω γραφει για φοβερη ουρα(Στη Θεσσαλονικη)!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια σευγνωμη λογο χρονου δεν διαβασα ολα τα παρακατω μηνυματα αλλα κατι επιασε το ματι μου παιρνουν κ παιδια ενεργων μητερων??? απ οσο ηξερα περυσι μονο των εργαζομενων αλλαξε κατι????

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει ουρα τρελη δηλαδη στην Αθηνα???Μια κοπελα πιο πανω γραφει για φοβερη ουρα(Στη Θεσσαλονικη)!

Ο ανδρας μου που πηγε προχθες , μου ειπε πως ναι μεν είχε κοσμο αλλά ειχε και πολλά άτομα για να εξυπηρετησουν . Οποτε δεν καθυστερησε πολυ (για Αθηνα μιλάω )

Link to comment
Share on other sites

επειδη ουτε κι εγω απανταω συνηθως προσωπικα,θελω να διευκρινισω οτι δεν εχω τιποτα προσωπικο με καμια.προς Θεου!!!οταν πηρα το δανειο,φυσικα και ημουν στρατιωτικος.τοτε μου βγαιναν ομως τα κουκια και δεν περιμενα(οπως και κανενας μας πιστευω)τετοιες καταστασεις και περικοπες.με την ιδια λογικη και οσοι ηταν στον ιδιωτικο τομεα,ηξεραν τα ρισκα της δουλειας τους και οτι δεν τους εξασφαλιζει(ΔΥΣΤΥΧΩΣ) για το μελλον.οσο για το να βγει καποια στιγμη το παιδακι σου απο το σπιτι,δεν τιθεται θεμα.οταν ομως δουλευουν και οι δυο που θα παει αυτο το ερμο το παιδακι?για τους παιδικους δε του στρατου,ρωτα πριν ποσες θεσεις υπαρχουν που βρισκονται αυτοι οι σταθμοι(πχ μεχρι τωρα στη Θεσ/νικη εχει μονο ανατολικα) και ποια τα κριτηρια επιλογης.για το ναυτικο και το στρατο ξηρας δε σχολιαζω,γιατι ο καθενας ξερει τα στραβα της δικης του δουλειας.και δεν ειμαι η Γιωτα,ειμαι η Χριστινα:D,οποτε ευχαριστως να μιλησουμε(θεωρω οτι δεν εχω κατι να χωρισουμε για να μαλωσουμε):wink:.επισης ευχομαι ειλικρινα να παρουν τα παιδακια σας και να βρειτε δουλεια ολες οι κοπελες,γιατι οι καιροι ειναι δυσκολοι για ολους μας.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια σευγνωμη λογο χρονου δεν διαβασα ολα τα παρακατω μηνυματα αλλα κατι επιασε το ματι μου παιρνουν κ παιδια ενεργων μητερων??? απ οσο ηξερα περυσι μονο των εργαζομενων αλλαξε κατι????

αν εννοεις ανεργων;) ισχυει!Κι εγω ανεργη ειμαι και ζητανε

 

1.Αντίγραφο ∆ελτίου Ανεργίας σε ισχύ έως την ημερομηνία δημοσίευσης της παρούσας πρόσκλησης και

2.Αντίγραφο βεβαίωσης εξατομικευμένης παρέμβασης /ΟΑΕ∆

ή υπεύθυνη δήλωση ότι θα προσκομισθεί βεβαίωση εξατομικευμένης έως

31/12/2012 ή

3.Αντίγραφο της εγκριτικής απόφασης επιδότησης του ΟΑΕ∆ για άνεργες που λαμβάνουν ή έχουν λάβει τακτικό επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕ∆ και

παραμένουν άνεργες κατά τους τελευταίους 24 μήνες (προ της δημοσίευσης της πρόσκλησης, δηλ. από 1-6-2010 και μετά)

4. Για γυναίκες που ο σύζυγός τους είναι μακροχρόνια άνεργος κατά την ημερομηνία υποβολής της αίτησης: Βεβαίωση από τον ΟΑΕ∆

Θελουν η το 1+ 2

ή το 3

 

Ο ανδρας μου που πηγε προχθες , μου ειπε πως ναι μεν είχε κοσμο αλλά ειχε και πολλά άτομα για να εξυπηρετησουν . Οποτε δεν καθυστερησε πολυ (για Αθηνα μιλάω )

Αντε να δουμε κι εμεις ποση ωρα θα κανουμε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

λοιπον κοσμο εχει το ξαναλεω και γιενται χαμος ΟΧΙ ΑΠΟ αυτους που εχουν ετοιμα τα χαρτια και τα καταθετουν με την αιτηση ηδη τυπωμενη απο το σπιτι τους αλλα χαμος απο αυτους που δεν εχουν ηδη ενημερωθει και τρεχουν τελευταια στιγμη και τα ψαχνουν ολα εκει,,,,,:wink::wink::wink:ο αντρας μου τελειωσε σε 5 λεπτα (αθηνα) αλλα κοσμο ειχε πολυυυυυυυυυ

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια σευγνωμη λογο χρονου δεν διαβασα ολα τα παρακατω μηνυματα αλλα κατι επιασε το ματι μου παιρνουν κ παιδια ενεργων μητερων??? απ οσο ηξερα περυσι μονο των εργαζομενων αλλαξε κατι????

 

 

απο τη πρωτη σιτγμη του εσπα μπορουν και οι ανεργες να κανουν αιτηση,,,,εσενα ποιος σου ειπε περσι οτι δεν γινεται???:wink:

 

τα δικαιολογητικα στα εγραψε η κοπελα παραπανω :wink:;-)

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Εγω έκαναν 3 λεπτά με το ρωλοι απο την στιγμή που μπήκα μέχρι που βγήκα!!!

 

Χριστίνα δεν έχουμε κατι να χωρίσουμε, ξέρω τι παίρνατε και εσείς και όλοι μας οτι δουλειά και να κάνουμε παίρναμε δύσκολα ...πάντως θα επέρνα όρκο οτι είσαι η φίλη μπήξω Gιώτα χαχαχαχ μα ταιριάζουνε τοσα πολλά!! Χαχχχ το τιτινα (λέει την κόρη της) η πόλη, το επάγγελμα και οτι έχει την ίδια άποψη με σενα και τα λέγαμε περί του θέματος πριν λίγες ευδομαδες!!!

Πράγματι πριν 3 χρονια κάναμε όλοι κινήσεις με σπίτι αυτοκίνητα και ποτέ δεν περιμέναμε τέτοιες εξέλιξεις . Όλοι δύσκολα είμαστε είτε δουλεύουν και οι δυο είτε οχι .

Ναι ξέρω οτι οιθεσεις δεν είναι πολλές σε αυτους τούς παιδικούς, ααλλα υπάρχει μια μεριμνα ...ετσι αυτο το ευρωπαϊκό πρόγραμμα που απο το 13 και μετα σταματάει έχει μια μερίμνας για τις ανεργες, τις χείρες ,τις χωρισμενες, τις τετραωρες, όσες έχουν αμεα, αυτοαπασχολουμενες ...μερίμνας για κατιγωριες οικογενειών πού κανονικά θα έπρεπε να την έχουν απο το κράτος καθαυτό και οχι απο επιχοριγιση ευρωπαϊκή ...μακάρι το κρατος μας να ειχε προβλέψει και να μπορουσε να έχει θέση καθε παιδι που πρέπει να πάει σταθμό ....αυτο πρέπει να διεκδικσουμε και οχι να λεμέ "γιατι αυτός και οχι εγω "

 

Καλη επιτυχία σε ολλες ...δεν έχω πολλές ελπίδες λόγο πολύ λόγων μορίων αλλα η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία.

ylSkp1.pngrwLVp1.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι ξέρω οτι οιθεσεις δεν είναι πολλές σε αυτους τούς παιδικούς, ααλλα υπάρχει μια μεριμνα ...ετσι αυτο το ευρωπαϊκό πρόγραμμα που απο το 13 και μετα σταματάει έχει μια μερίμνας για τις ανεργες, τις χείρες ,τις χωρισμενες, τις τετραωρες, όσες έχουν αμεα, αυτοαπασχολουμενες ...μερίμνας για κατιγωριες οικογενειών πού κανονικά θα έπρεπε να την έχουν απο το κράτος καθαυτό και οχι απο επιχοριγιση ευρωπαϊκή ...μακάρι το κρατος μας να ειχε προβλέψει και να μπορουσε να έχει θέση καθε παιδι που πρέπει να πάει σταθμό ....αυτο πρέπει να διεκδικσουμε και οχι να λεμέ "γιατι αυτός και οχι εγω "

 

Εδω κολλαει αυτο το ανεκδοτο...

"Σε μια συνάντηση του Παπανδρέου με τον πρωθυπουργό της Ελβετίας , ο Παπανδρέου συστήνει τους υπουργούς του :

-Ο υπουργός Δικαιοσύνης , Εργασίας , Υγείας , Παιδείας , Οικονομίας κλπ

Έρχεται η σειρά του Ελβετού που συστήνει αντίστοιχα :

-Ο υπουργός Δικαιοσύνης , Εργασίας , Υγείας , Ναυτιλίας.

Κρυφογελάει ο Παπανδρέου .

Γιατί γελάτε , του λέει ο Ελβετός .

-Μα έχετε υπουργό Ναυτιλίας ενώ δεν έχετε θάλασσα ;

-Όταν μου παρουσίασες τους υπουργούς Δικαιοσύνης , Υγείας , Παιδείας και Οικονομίας , εγώ γέλασα;""

Καλη επιτυχια σε ολες εργαζομενες και ανεργες!Μακαρι να ειχαμε κρατος προνοιας και να μην χρειαζοταν να αγχωνομαστε ακομη για το πως θα μεγαλωσουμε τα παιδια μας με ενα μισθο ή με 2 να μην εχουμε που να τα αφησουμε και να τα παιρνουν οι ιδιωτικοι:(

Σημερα οι σταθμοι...αυριο τα φροντιστηρια!

Link to comment
Share on other sites

Ποια είναι η γνώμη σας για το πρόγραμμα αυτό;Εμένα πάντως, παρότι θεωρώ ότι είναι σημαντικό γιατί ευνοείται πολύς κόσμος, κάθε χρόνο με πιάνουν τα διαόλια.

Είναι από τα καλύτερα προγράμματα. Πολλές οικογένειες που έχουν σοβαρά οικονομικά προβλήματα μπορούν και στέλνουν τα παιδάκια τους δωρεάν. ΑΝ δεν υπήρχε το πρόγραμμα θα έπρεπε να στραφούν μόνο σε δημοτικούς όπου οι θέσεις είναι λίγες με αποτέλεσμα πολλές να έμεναν εκτός. Άσε που πολλές θα τα πήγαιναν αναγκαστικά (όπως και εγώ) σε ιδιωτικό με αποτέλεσμα να ανέβαιναν οι δικές τους τιμές και αυτό είναι πολύ σημαντικό.

 

Τις προϋποθέσεις τις δεχόμαστε και τις σεβόμαστε όταν δε μας θίγουν, όπως έχω καταλάβει... Όταν μπήκε το όριο των 40.000 ευρώ πολλές έσπευσαν να μιλήσουν για αδικία. Λες και με 40 χιλιάρικα εισόδημα δεν μπορεί κανείς να πληρώσει έναν παιδικό σταθμό. Μακάρι την επόμενη φορά, αν γίνει κιόλας, το όριο να κατέβει στις 20000. Εκεί να δεις τι θα γίνει... Ποιος σεβασμός και ποιοες προϋποθέσεις, ο καθένας την τσέπη του κοιτάει...

 

Αν πέσει (που μάλλον θα πέσει, εδώ έχουν μειώσει τόσα και τόσα) θα γίνει το έλαν να δεις. Το θέμα των 40.000 είναι όμως ότι δεν έκαναν κάποιες εξαιρέσεις. Π.χ. οι 3τεκνοι θα μπορούσαν να έχουν δικαίωμα αίτησης κατ'εξαίρεση γιατί άλλο 1, άλλο 2 και άλλο 3 και 4 παιδιά.

 

βοηθηστε με λιγο σε μια απορια,,,οντας δημοσιος δε μπορεις να κανεις απευθειας στο παιδικο σταθμο ????

Αν ο σταθμός έχει δώσει τις θέσεις του στο ΕΣΠΑ όχι.

 

οταν εγώ ΠΕ με 10 χρόνια προυπηρεσία έφτασα να παίρνω 1200 παντρεμένη με 2 παιδιά και τώρα με τις περικοπές είμαι στα950 την ίδια στιγμή φίλη ΠΕ στον ιδιωτικό έπαιρνε πάνω απο 1800 καθαρα χωρίς παιδιά και συνεχίζει με κάποιες περικοπές ( τις οποίες όμως δεν λέει).

αλλά βέβαια τέτοιες περιπτώσεις είναι λίγες στον ιδιωτικό τομέα θα έλεγε κάποιος .... όμως λίγες είναι και οι περιπτώσεις των δυ που παίρνουν τόσα.

δυστυχώς ή ευτυχώς η κρίση αντι να μας ενώσει μας έχει χωρίσει!!!!

Αντε βρε κουράγιο. Όταν φτάσεις τα 20 έτη υπηρεσίας θα παίρνεις και εσύ 1.100 όπως εγώ και χωρίς δώρα και επιδόματα (Π.Ε. με 2 παιδιά με προηγούμενο μισθό 1350 και ακόμα δεν έχουν πιάσει και τα ειδικά μισθολόγια, είχα τις μειώσεις των δ.υ. και τώρα θα έχουμε και τις δικές μας άρα μπορώ και να σε φτάσω :lol:). Με την νοοτροπία που έχουν πολύ ούτε η κρίση ούτε η ευημερία μας ενώνει, αφού δεν έχουμε καταλάβει ότι η φωτιά που καίει δίπλα θα έρθει και σε μας.

 

Απο εκαθαριστικο σκιζουμε!Κατω απο 10000!Αυριο θα τα καταθεσω και ο Θεος βοηθος!!!

Καλή επιτυχία :P.

 

πχ για του δημοσίου είναι οι δημόσιοι παιδικοι εκει έχουν προτερεοτητα και το ωραριο τους βολεύει.

για τούς ιδιοτικους υπάρχει το εσπα

για τις ανεργες (ναι υπάρχουν και αυγές και πρέπεις να πάνε τα παιδάκια κάπου για να βρει δουλειά η άμοιρη μανα!! Η άπλα πρέπει να πάνε παιδικό) υπάρχει πάλη το εσπα αλλα με σαφος πολύ λιγότερα μοριά απο τις εργαζομενες....

Οι δημόσιοι υπάλληλοι δεν έχουν προτεραιότητα στους δημοτικούς σταθμούς. Πείτε ποιος δήμος είναι να μετακομίσω και εγώ εκεί. Και σε αυτούς βγαίνουν τα αποτελέσματα βάσει κάποιων κριτηρίων (τώρα βέβαια μπορεί να συμβαίνει υπαλληλος του σταθμού παίρνει και το παιδί της εκεί αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι έχουν προτεραιότηα).

 

σημερα το πρωί πληροφορήθηκα από τον ΔΗΜΟΤΙΚΟ παιδικό σταθμό οτι ΟΛΕΣ ΟΙ ΘΕΣΕΙΣ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΜΜΕΝΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΕΣΠΑ. δηλαδή και να μπορώ να πληρώσω ΔΕΝ ΘΑ ΜΕ ΠΑΡΟΥΝ!!!!!!

τα σχόλια δικά σας.............

 

Σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να παραπονεθείς στο δήμο που έδωσε όλες τις θέσεις του στο ΕΣΠΑ και δεν έβαλε πλαφόν. Αλλά από το ΕΣΠΑ πάιρνουν περισσότερα χρήματα από ότι από τους ιδιώτες γι'αυτό και συμβάινει αυτό.

Το ότι δεν εξυπηρετούν τους πολίτες δεν τους ενδιαφέρει μάλλον.

 

Αυτό λοιπόν είναι που εμένα κάθε χρόνο που βγαίνει το πρόγραμμα του ΕΣΠΑ με τσαντίζει αφάνταστα. ΠΟυ ο δήμος μου πάει και δίνει όλες τις θέσεις των 3 παιδικών σταθμών με αποτελεσμα να είμαστε υποχρεωμένοι να πηγαίνουμε τα παιδιά σε ιδωτικό. Και εντάξει εμείς με 35.000 περίπου εισόδημα (και δάνειο ή ενοίκιο) τα κουτσοβγάζουμε να δίνουμε 600 ευρώ το μήνα για τα 2 παιδιά μου αλλά ξέρω τουλάχιστον 2 περιπτώσεις (1. συνάδελφος έχασε πριν 2 χρόνια τον άνδρα της 36 χρονών και πρέπει να τα βγάλει πέρα μόνη της οικονομικά με 2 παιδιά' date=' ενοικιο, σταθμό και 2. πατερας Ιδ.Υπ. που έχει την επιμέλεια του γιου του δεν έχει ούτε αυτός δικαίωμα να κάνει αίτηση αφού η πρόσκληση απευθύνεται σε μητέρες). Αλλά σε αυτό δεν φταίει η ΕΣΠΑ αλλά ο δήμος.

Μετά από 4 χρόνια διαμαρτυρίας φέτος ο δήμος υποτίθεται ότι κράτησε καποιες θέσεις εκτός ΕΣΠΑ (είδα βέβαια στην πρόσκληση ότι τις έχει δώσει όλες) αλλά πολύ φοβάμαι ότι είναι φωτογραφικές. ΕΥτυχώς που πια ο μεγάλος επιτέλους θα πάει νήπιο, γιατί άλλο 1 και άλλο 2 σε ιδιωτικό σταθμό.

 

Έκανα αίτηση στο Δήμο της περιοχής μου για να πάει το παιδάκι μου φέτος στον παιδικό σταθμό.

Πληρούμε όλες τις προϋποθέσεις ως οικογένεια ... (χαμηλόμισθοι πλέον όπως όλοι!!!!) αλλά διαβάζοντας τα σχόλιά σας κατάλαβα ότι υπάρχει μεγάλη περίπτωση να μην τον πάρουν επειδή δεν έχω κάνει την αίτηση μέσω ΕΕΣΠΑ ????

Πιθανόν ο σταθμός να είναι εκτός ΕΣΠΑ. Θα έπρεπε να δεις όμως μήπως μπορούσες να κάνεις αίτηση μεσω ΕΣΠΑ και σε άλλους σταθμύς της περιοχής σου.

 

εγω ειμαι στο στρατο.:D

Δες αν σε βολεύουν οι παιδικοί του Στρατού. Δυστυχώς είναι λίγοι (2 στην ΑΘήνα, 1 Θεσ/νίκη και κάποιοι άλλοι σε μεγάλες πόλεις) με λίγες θέσειςκαι παίρνουν μόνο από 2,5 ετών και πάνω.

 

Και τα παιδακια των ανεργων μαμαδων εχουν ψυχη!!!!Καποιος πρεπει να μας σκεφτει και μας!

Στην τελευταια σελιδα λεει ΕΠΙΛΟΓΗ ΔΟΜΩΝ ΜΕ ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ!

Τι εννοει ο ποιητης???

Για εμένα οι άνεργες πρέπει να έχουν περισσότερα μόρια. Αλλά οι άνεργες και όχι οι "άνεργες από επιλογή"

Για την επιλογή των δομών θα βάλεις τους παιδικούς με τη σειρά που θέλεις.

 

Μέρες παρακολουθώ το θέμα (και το άλλο στο cafe) γιατί 2 συγγενικά πρόσωπα ενδιαφέρονται και τους ενημερώνω. ΔΥστυχώς το 1 λόγω εισοδήματος μένει εκτός ενώ την προηγούμενη χρονιά ήταν εντός (με 38 μόρια)

Κάποια post ήταν :rolleyes:. Συγνώμη για το δικό μου μεγάλο.

Καλη επιτυχία σε όλα τα κορίτσια.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον κοσμο εχει το ξαναλεω και γιενται χαμος ΟΧΙ ΑΠΟ αυτους που εχουν ετοιμα τα χαρτια και τα καταθετουν με την αιτηση ηδη τυπωμενη απο το σπιτι τους αλλα χαμος απο αυτους που δεν εχουν ηδη ενημερωθει και τρεχουν τελευταια στιγμη και τα ψαχνουν ολα εκει,,,,,:wink::wink::wink:ο αντρας μου τελειωσε σε 5 λεπτα (αθηνα) αλλα κοσμο ειχε πολυυυυυυυυυ

Αυτο ειναι αληθεια, εμεις τα καταθεσαμε οι ιδιοι στη Μυλλερου, την 1η ημερα της προθεσμιας (στις 13/07) στις 09:00 το πρωι (μολις εφυγε η μικρη με το σχολικο, φυγαμε σφεντονα με το μηχανακι για να μη βρουμε κινηση). Μολις φτασαμε απ' εξω, πονοκεφαλιασα και μου ηρθε απελπισια απο την πολυκοσμια.. Θυμαμαι πηρα την αιτηση και μονο τα κλαμματα δεν ειχα βαλει..

Εν τελει μου πηρε 3 λεπτα να συμπληρωσω επι τοπου την αιτηση, αλλα 3 λεπτα να μπω μεσα και να μου τσεκαρουν τα χαρτια τα ατομα απο το ΕΣΠΑ, και να πω αλλο τοσο να παω στο Πρωτοκολλο και να τα καταθεσω; Βια ενα 10λεπτο αλλα οταν φτασαμε το πρωι ειχα πεθανει, ελεγα δεν υπαρχει περιπτωση να ξεμπερδεψουμε (σε μπερδευει ολος αυτος ο "λαος" μαζεμενος εκει).

 

Είναι από τα καλύτερα προγράμματα. Πολλές οικογένειες που έχουν σοβαρά οικονομικά προβλήματα μπορούν και στέλνουν τα παιδάκια τους δωρεάν. ΑΝ δεν υπήρχε το πρόγραμμα θα έπρεπε να στραφούν μόνο σε δημοτικούς όπου οι θέσεις είναι λίγες με αποτέλεσμα πολλές να έμεναν εκτός.

Ο δικος μας δημοτικος σταθμος (Αγιος Δημητριος) εβγαλε 70 θεσεις.. Δεν ξερω αν θεωρουνται λιγες ή πολλες -δεν το εχω ψαξει- αλλα οταν το ειχα πρωτοδιαβασει, μου ειχαν φανει εξαιρετικα πολλες! :roll:

 

Καλη επιτυχια σε ολες κοριτσια! :-D

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Είναι από τα καλύτερα προγράμματα. Πολλές οικογένειες που έχουν σοβαρά οικονομικά προβλήματα μπορούν και στέλνουν τα παιδάκια τους δωρεάν. ΑΝ δεν υπήρχε το πρόγραμμα θα έπρεπε να στραφούν μόνο σε δημοτικούς όπου οι θέσεις είναι λίγες με αποτέλεσμα πολλές να έμεναν εκτός. Άσε που πολλές θα τα πήγαιναν αναγκαστικά (όπως και εγώ) σε ιδιωτικό με αποτέλεσμα να ανέβαιναν οι δικές τους τιμές και αυτό είναι πολύ σημαντικό.

 

 

 

Αν πέσει (που μάλλον θα πέσει, εδώ έχουν μειώσει τόσα και τόσα) θα γίνει το έλαν να δεις. Το θέμα των 40.000 είναι όμως ότι δεν έκαναν κάποιες εξαιρέσεις. Π.χ. οι 3τεκνοι θα μπορούσαν να έχουν δικαίωμα αίτησης κατ'εξαίρεση γιατί άλλο 1, άλλο 2 και άλλο 3 και 4 παιδιά.

 

 

Αν ο σταθμός έχει δώσει τις θέσεις του στο ΕΣΠΑ όχι.

 

 

Αντε βρε κουράγιο. Όταν φτάσεις τα 20 έτη υπηρεσίας θα παίρνεις και εσύ 1.100 όπως εγώ και χωρίς δώρα και επιδόματα (Π.Ε. με 2 παιδιά με προηγούμενο μισθό 1350 και ακόμα δεν έχουν πιάσει και τα ειδικά μισθολόγια, είχα τις μειώσεις των δ.υ. και τώρα θα έχουμε και τις δικές μας άρα μπορώ και να σε φτάσω :lol:). Με την νοοτροπία που έχουν πολύ ούτε η κρίση ούτε η ευημερία μας ενώνει, αφού δεν έχουμε καταλάβει ότι η φωτιά που καίει δίπλα θα έρθει και σε μας.

 

 

Καλή επιτυχία :P.

 

 

Οι δημόσιοι υπάλληλοι δεν έχουν προτεραιότητα στους δημοτικούς σταθμούς. Πείτε ποιος δήμος είναι να μετακομίσω και εγώ εκεί. Και σε αυτούς βγαίνουν τα αποτελέσματα βάσει κάποιων κριτηρίων (τώρα βέβαια μπορεί να συμβαίνει υπαλληλος του σταθμού παίρνει και το παιδί της εκεί αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι έχουν προτεραιότηα).

 

 

 

 

 

Αυτό λοιπόν είναι που εμένα κάθε χρόνο που βγαίνει το πρόγραμμα του ΕΣΠΑ με τσαντίζει αφάνταστα. ΠΟυ ο δήμος μου πάει και δίνει όλες τις θέσεις των 3 παιδικών σταθμών με αποτελεσμα να είμαστε υποχρεωμένοι να πηγαίνουμε τα παιδιά σε ιδωτικό. Και εντάξει εμείς με 35.000 περίπου εισόδημα (και δάνειο ή ενοίκιο) τα κουτσοβγάζουμε να δίνουμε 600 ευρώ το μήνα για τα 2 παιδιά μου αλλά ξέρω τουλάχιστον 2 περιπτώσεις (1. συνάδελφος έχασε πριν 2 χρόνια τον άνδρα της 36 χρονών και πρέπει να τα βγάλει πέρα μόνη της οικονομικά με 2 παιδιά, ενοικιο, σταθμό και 2. πατερας Ιδ.Υπ. που έχει την επιμέλεια του γιου του δεν έχει ούτε αυτός δικαίωμα να κάνει αίτηση αφού η πρόσκληση απευθύνεται σε μητέρες). Αλλά σε αυτό δεν φταίει η ΕΣΠΑ αλλά ο δήμος.

Μετά από 4 χρόνια διαμαρτυρίας φέτος ο δήμος υποτίθεται ότι κράτησε καποιες θέσεις εκτός ΕΣΠΑ (είδα βέβαια στην πρόσκληση ότι τις έχει δώσει όλες) αλλά πολύ φοβάμαι ότι είναι φωτογραφικές. ΕΥτυχώς που πια ο μεγάλος επιτέλους θα πάει νήπιο, γιατί άλλο 1 και άλλο 2 σε ιδιωτικό σταθμό.

 

 

Πιθανόν ο σταθμός να είναι εκτός ΕΣΠΑ. Θα έπρεπε να δεις όμως μήπως μπορούσες να κάνεις αίτηση μεσω ΕΣΠΑ και σε άλλους σταθμύς της περιοχής σου.

 

 

Δες αν σε βολεύουν οι παιδικοί του Στρατού. Δυστυχώς είναι λίγοι (2 στην ΑΘήνα, 1 Θεσ/νίκη και κάποιοι άλλοι σε μεγάλες πόλεις) με λίγες θέσειςκαι παίρνουν μόνο από 2,5 ετών και πάνω.

 

 

Για εμένα οι άνεργες πρέπει να έχουν περισσότερα μόρια. Αλλά οι άνεργες και όχι οι "άνεργες από επιλογή"

Για την επιλογή των δομών θα βάλεις τους παιδικούς με τη σειρά που θέλεις.

 

Μέρες παρακολουθώ το θέμα (και το άλλο στο cafe) γιατί 2 συγγενικά πρόσωπα ενδιαφέρονται και τους ενημερώνω. ΔΥστυχώς το 1 λόγω εισοδήματος μένει εκτός ενώ την προηγούμενη χρονιά ήταν εντός (με 38 μόρια)

Κάποια post ήταν :rolleyes:. Συγνώμη για το δικό μου μεγάλο.

Καλη επιτυχία σε όλα τα κορίτσια.

 

 

 

προσωπικα εμεινα και δευτερη χρονια ανεργη γιατι περσυ μου πηρανε το ενα παιδι και το αλλο εμεινε πισω και δεν εχω που να το αφησω,,,,αρα κατεπιλογην λεγετε και αυτο,,,?ελπιζω να τη παρουν φετος η μεγαλη παει νηπιο πια,,,,,δε νομιζω να υπαρχουν πολλες κατεπιλογη,,,,,τωρα ενα θελουν να παρατανε τα παιδια τους στο παιδικο και αυτες να εχουν ησυχο το κεφαλι τους ολη μερα ε τι να πω,,,,χαιρετισματα,,,,

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Έκανα κι εγω αίτηση χθες στην ΕΕΤΑΑ για βρεφικό σταθμό με σιγουριά ότι δεν θα μου το πάρουν κι αυτό για τον εξής λόγο. Ξέρω περίπτωση μητέρας με ακριβώς τα ίδια δεδομένα με μένα, όπου πέρυσι συγκέντρωσε περίπου 71 μόρια και το παιδί το πήραν. Με τα ίδια δεδομένα εγώ φέτος συμπληρώνω το πολύ 46 μόρια, οπότε δεν το βλέπω να το πέρνουν το παιδί, λαμβάνοντας υπόψιν τα περυσινά μόρια. Κι ερωτώ: Πως συγκέντρωσε τόσα μόρια, αφού εργάζεται με Σύμβαση Αορίστου Χρόνου Ιδιωτικού Δικαίου (35 μόρια), είναι παντρεμένη, ο σύζυγός είναι ελεύθερος έπαγγελματίας, και δεν υπάρχει κάποια αναπηρία στην οικογένεια. Πως σημπλήρωσε λοιπόν τόσα μόρια;

Επίσης, υπάρχουν κάποια γραφεία που υπόσχονται σίγουρη εγγραφή σε παιδικούς σταθμούς μέσω του προγράμματος αυτού, καταβάλλοντας το ποσό των 30? (και προμηθεύοντας ίσως πλαστά δικαιολογητικά αναπηρίας; +35μόρια- να το 70άρι). Κάτι μου βρωμάει εδώ....

Αν ξέρει κάποιος κάτι......

Link to comment
Share on other sites

Έκανα κι εγω αίτηση χθες στην ΕΕΤΑΑ για βρεφικό σταθμό με σιγουριά ότι δεν θα μου το πάρουν κι αυτό για τον εξής λόγο. Ξέρω περίπτωση μητέρας με ακριβώς τα ίδια δεδομένα με μένα, όπου πέρυσι συγκέντρωσε περίπου 71 μόρια και το παιδί το πήραν. Με τα ίδια δεδομένα εγώ φέτος συμπληρώνω το πολύ 46 μόρια, οπότε δεν το βλέπω να το πέρνουν το παιδί, λαμβάνοντας υπόψιν τα περυσινά μόρια. Κι ερωτώ: Πως συγκέντρωσε τόσα μόρια, αφού εργάζεται με Σύμβαση Αορίστου Χρόνου Ιδιωτικού Δικαίου (35 μόρια), είναι παντρεμένη, ο σύζυγός είναι ελεύθερος έπαγγελματίας, και δεν υπάρχει κάποια αναπηρία στην οικογένεια. Πως σημπλήρωσε λοιπόν τόσα μόρια;

Επίσης, υπάρχουν κάποια γραφεία που υπόσχονται σίγουρη εγγραφή σε παιδικούς σταθμούς μέσω του προγράμματος αυτού, καταβάλλοντας το ποσό των 30? (και προμηθεύοντας ίσως πλαστά δικαιολογητικά αναπηρίας; +35μόρια- να το 70άρι). Κάτι μου βρωμάει εδώ....

Αν ξέρει κάποιος κάτι......

 

 

τα μορια υπολογιζονται και βαση εκκαθαριστικου,,,μπορει να ειχε πολυ χαμηλοτερο εκκαθαριστικο περσι προπερσι ,,,δε μπορει να το ξερεις,,,,αυτα τα γραφεια τωρα πρωτη φορα το ακουω,,,αλλα αμα εχεις χειροπιαστες αποδειξεις μια καταγγελια μπορει να την κανεις,,,,λεω εγω τωρα ομως με το πτωχο μου μυαλο αμα καταθεσεις ψευτικο δικαιολογητικο αμεα για το παιδι μπορεις μονο να το γραψεις σε συγκεκριμενες δομες,,,,οποτε για ποιο λογο να το κανεις??οεο,,,,,περσθ εμενα τη μεγαλη μου την πηρανε με 21 μορια,,,,δε μπορεις να ξερεις αν θα σε παρουνε ή οχι,,,ειναι αναλογα την περιοχη το παιδικο που εχεις δηλωσει και πολλα αλλα,,,,:rolleyes:

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

ΚΡΙΤΗΡΙΑ

ΑΝΑΛΥΣΗ ΜΟΡΙΩΝ

1. Ετήσιο δηλωθέν εισόδημα

 

[(Α/Ε) Χ 100] / 12

2. Κατάσταση απασχόλησης, εργασιακή σχέση και είδος απασχόλησης

Εργαζόμενες

35

Εργαζόμενες με συμβάσεις μερικής απασχόλησης

45

Εργαζόμενες με συμβάσεις ορισμένου χρόνου

40

3. Ανεργίας από ΟΑΕΔ

Άνεργες με δελτίο ανεργίας

10

Άνεργες που λαμβάνουν τακτικό επίδομα από ΟΑΕΔ

20

4. Οικογενειακή κατάσταση

Μητέρες με αναπηρία 35% και άνω

35

Χήρες

35

Μητέρες με παιδιά ΑμεΑ με αναπηρία 35% και άνω

30

Άγαμες μητέρες

30

Διαζευγμένες μητέρες ή σε διάσταση

25

Τρίτεκνες-Πολύτεκνες

20

Με σύζυγο ΑμεΑ με αναπηρία 67% και άνω

15

Με σύζυγο μακροχρόνια άνεργο

10

Ξέρετε πως υπολογίζονται τα μορια απο το εκκαθαριστικό?

Τι είναι το Α/Ε?

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...