Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Recommended Posts

Θα μπω αμέσως στο θέμα γιατί ... τα νεύρα μου είναι αρκετά τεντωμένα και ο χρόνος.... μου τελειώνει!

Περίμενα δέμα από USA πριν μέρες.

Αποστολή 12/6.

Υπολόγισα πως μέχρι να φτάσει σε μένα θα θέλει καμιά βδομάδα... άρα από 19 του μήνα είμαι σε εγρήγορση για συνεχή έλεγχο.

Περνάνε οι μέρες και καμία ειδοποίηση.

Λέω θα καθυστέρησε... μα οι εκλογές... μα η αναμπουμπούλα... άντε να αφήσω να περάσουν μερικές μερες.

Περνάνε οι μέρες... καμία ειδοποίηση.

Λέω δε μπορεί... επικοινωνώ με αποστολέα και παίρνω trace number. Και με έκπληξη σήμερα, βλέπω πως.... έχει φτάσει το δέμα από τις 18/6 και δηλώνεται ΑΓΝΩΣΤΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ!!

Ψάχνω και στα δικά μας τα ΕΛΤΑ και δε λέει τίποτα. Μόνο ότι το παρέλαβαν στις 18/6 !!

Τι μπορώ να κάνω Σαββατιάτικα;;; Εργάζονται οι κεντρικές υπηρεσίες με τα δέματα; Πότε φεύγει για "επιστροφή"; Θα το προλάβω;;;;;; Πώς μπορώ να το σταματήσω μην επιστραφεί; ΟΥΦ!!! HELP!!!

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Διαφημίσεις

Δεν ξερω ποτε τα επιστρεφουν για να σε βοηθησω αλλα καποια ελτα στην αθηνα ειναι ανοιχτα και σαββατοκυριακο.

Το καταστημα στο Συνταγμα ειναι ανοιχτο και το τηλ ειναι 2103237573, παρε μηπως βγαλεις ακρη.

Η πληροφορία κλειδί είναι η ημερομηνία επιστροφής. Αν δεν κινδυνεύει να γυρίσει στην Αμερική, τα υπόλοιπα θα τα βρούμε.

Δυστυχώς... Σάββατο είναι κλειστά εδώ. Άρα, από Δευτέρα.

Αναμονή λοιπόν (και βράσιμο στο ζουμί μας).

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

To δέμα παραμένει 15 ημέρες στο κατάστημα ΕΛΤΑ της περιοχής σου. Έτσι τουλάχιστον γράφει στις ειδοποιήσεις. Οπότε μην αγχώνεσαι, Δευτέρα προλαβαίνεις!

it's never too late to start all over again

Πότε (ΔΕΝ) ήρθε η ειδοποίηση;;;

Έστω ότι την έστειλαν 18/6.

+15 μέρες... πάμε στις... 3/7 ???

Δευτέρα έχει 2/7 .......

Καλά τα λέω;;; Οριακά προλαβαίνω;;

Διαφημίσεις

Φιλη μου, μου εχει στειλει δεμα απο Αμερικη εδω και 1.5 μηνα και αγνοειται η τυχη του δυστυχως και δεν ειναι πρωτη φορα. Ξερουμε οτι εχει μπει Ελλαδα και απο εκει και περα.... μαλλον καποιος μακρυχερης ...

Δυο φορες που εχω στειλει δεμα εγω εχει παει ανοιχτο και ελειπαν απο μεσα πραγματα!!!

Κοίτα, έχει trace number... και θα πέσει καταγγελία στα σίγουρα. Να δω μόνο τι έχουν να μου πουν από εκεί. Ελπίζω να το βρω γιατί έχω δώσει ένα σωρό λεφτά και όποιος και να προσπάθησε να "βουτήξει" θα του είναι άχρηστο το περιεχόμενο. Εντελώς άχρηστο.

Για τα ΕΛΤΑ έχω κι άλλα ράμματα για τη γούνα τους. Και μόλις ξεμπλέξουμε με αυτό θα την κάνω την καταγγελία διπλή. Την προηγούμενη φορά έλεγα να τους τη χαρίσω (ενώ ήταν απαραάδεκτοι). Τώρα όμως πάει πολύ!!!

Πότε (ΔΕΝ) ήρθε η ειδοποίηση;;;

Έστω ότι την έστειλαν 18/6.

+15 μέρες... πάμε στις... 3/7 ???

Δευτέρα έχει 2/7 .......

Καλά τα λέω;;; Οριακά προλαβαίνω;;

Nαι, οριακά...

Κοίτα, έχει trace number... και θα πέσει καταγγελία στα σίγουρα. Να δω μόνο τι έχουν να μου πουν από εκεί. Ελπίζω να το βρω γιατί έχω δώσει ένα σωρό λεφτά και όποιος και να προσπάθησε να "βουτήξει" θα του είναι άχρηστο το περιεχόμενο. Εντελώς άχρηστο.

Για τα ΕΛΤΑ έχω κι άλλα ράμματα για τη γούνα τους. Και μόλις ξεμπλέξουμε με αυτό θα την κάνω την καταγγελία διπλή. Την προηγούμενη φορά έλεγα να τους τη χαρίσω (ενώ ήταν απαραάδεκτοι). Τώρα όμως πάει πολύ!!!

Πρόσφατα είχα ψωνίσει κι εγώ κάτι από Αμερική και χάθηκε. Ο υπάλληλος των Ελτά την πρώτη φορά που του έδωσα τον αριθμό αποστολής το μόνο που μου είπε είναι ότι δεν φαίνεται να έχει μπει Ελλάδα. Ψυχανεμίζομαι ότι παντού υπάρχουν "μακρυά χέρια" που θέλουν κόψιμο. Το δέμα δεν ήρθε ποτέ και το e-shop μετά από δική του σχετική έρευνα μου έστειλε την παραγγελία δεύτερη φορά οπότε και παρέλαβα. Αλλά μου την είπαν με μέιλ, δηλαδή,μου λένε, αν χαθεί και τώρα θα πρέπει να σου την ξαναστείλουμε τρίτη φορά? ... Δίκιο έχουν κι αυτοί, δίκιο κι εμείς...

it's never too late to start all over again

Λέω δε μπορεί... επικοινωνώ με αποστολέα και παίρνω trace number. Και με έκπληξη σήμερα, βλέπω πως.... έχει φτάσει το δέμα από τις 18/6 και δηλώνεται ΑΓΝΩΣΤΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ!!

Θυμάμαι κι εγώ ένα από τα δέματα που περίμενα από αμερική, έγραφε αγνωστη διευθυνση στο tracing, αλλά μια χαρά το παρέλαβα... ίσως να σταματάει το tracing με το που μπει στα σύνορα, οπότε και δεν ασχολούντε από κει και πέρα...με usps είναι? πάντως κι εγώ είμαι από αυτές που θα πάρω το ταχυδρομίο τηλεφώνο αν διαπιστώσω πως έχει αργήσει παραπάνω απ ότι υπολογιζω.....

Παιδιά με το trace number που έχω δείχνει πως είναι στην κεντρική διανομή της επαρχιακής πόλης που μένω. Και στο USPS και στα ΕΛΤΑ το ίδιο λέει. Μόνο που δεν παρέλαβα ποτέ ειδοποίηση. Ενώ η αλληλογραφία μου έρχεται κανονικά.

Κι εγώ πώς την έπαθα αυτή τη φορά!

Την προηγούμενη που είχα παραγγείλει από εκεί, ήμουν κάθε μέρα με το trace... και το "κυνηγούσα". Αλλά χωρίς κόπο ήρθε πολύ σύντομα (3-4 μέρες!!)

Το ίδιο θα είχε έρθει κι αυτό αν δεν είχα επαναπαυθεί. Νόμιζα πως αφού με βρήκαν μία φορά θα με ξαναβρούν!! :(

Μου έχει στοιχίσει συνολικά 120 ευρώ η συναλλαγή.

Φίλτρα είναι (ανταλλακτικά), για το σύστημα καθαρισμού του νερού. Ποιος να τα πάρει; Αφού είναι άχρηστα σε άλλες συσκευές!

Αχ.... Δευτέρα πρωί πρωί... θα στήσω καρτέρι και θα τους περιμένω! Εύχομαι να το βρω στη θέση του!!

Διαφημίσεις

Μέσα στην αναστάτωσή μου ξέχασα να σας ευχαριστήσω όσες μου απαντάτε... για να πείτε και σε μένα ... το καμμένο (!!!!)... μια κουβέντα.

Να είστε καλά βρε κορίτσια!!

Αχ αυτά τα ΕΛΤΑ! Τα χρηστούγεννα έστειλα πέντε δέματα Αθήνα. τα τέσσερα φτασανε καλά το ένα δεν έφτασε ποτέ. Εντάξυ αντί για Πειραιά είχα γράψει Νίκαια όμως απότο ταχυδρομικό κώδικα φαινόταν που βρισκόταν η διευθυνση. Σιγά να μη το ψάξουν όμως!!! Πότε μου επέστρεψε??? Μετά από τέσσερις μήνεσ! Αφού είχαμε φάει το τόπο να το ψάχνουμε σε όλα τα ταχυδρομεία! Οπότε πιστεύω ότι προλαβαίνεις την επιστροφή!!!

Το χαμογελό σου μου φτιάχνει τη μέρα!!! Σε λατρεύω μικρέ μου πρίγκιπα!!!:P

... Πότε μου επέστρεψε??? Μετά από τέσσερις μήνεσ!....

χαχαχαχαχαχα

:lol: :lol: :lol:

Μου έφτιαξες τη μέρα!!

Λες να πάω διακοπές και να το αναζητήσω αφού επιστρέψω;;; :lol: :lol: :lol:

χαχαχαχαχαχα

:lol: :lol: :lol:

Μου έφτιαξες τη μέρα!!

Λες να πάω διακοπές και να το αναζητήσω αφού επιστρέψω;;; :lol: :lol: :lol:

Aμα δεν θελει ψυγειο το περιεχομενο,δεν υπαρχει θεμα φιλεναδα!!;)

Καποιο φεγγαρι,δουλεψα στα ΕΛΤΑ ως διανομεας αλλα μην με ρωτησεις πως λειτουργει το "συστημα".Ποτε δεν το "επιασα"

Αυτο που ξερω ειναι οτι ,σε ογκωδη δεματα,παμε ειδοποιητηριο,το οποιο δεν ειναι καθολου τυχαιο να χαθει!Τις περισσοτερες φορες αν το "δρομολογιο" του διανομεα ειναι λιγο αναποδο και το σπιτι που πρεπει να παει το ειδοποιητηριο ειναι λιγο "μακρια"...ε,δεν χαθηκε και ο κοσμος.Το πεταμε και ριχνουμε το βαρος

α)σε τριτους που εχουν "μακρια χερια"

β)στην ιδια την παραληπτρια που "τσαμπα και αδικως" φωναζει,αλλα ετσι εχει μαθει να ενεργει στην ζωη της

γ)στον τρομερο καυσωνα,που μας εχει κανει ολους να λαλαμε

δ)στην οικονομικη κριση

ε)δεν ξερω/δεν απαντω

Εγω περιμενω συστημενο απο Αυστραλια εδω και 2 εβδομαδες!!

Εμάς ο ταχυδρόμος της περιοχής, επιμένει να ρίχνει τα ειδοποιητήρια κάτω από την πόρτα της πολυκατοικίας έτσι χύμα μαζί με τα γράμματα και τους άλλους φακέλους. Κανονικά το ειδοποιητήριο δεν πρέπει να επιδίδεται προσωπικά ή έστω να μπαίνει στο γραμματοκιβώτιο του ενδιαφερόμενου; Έχω παραπονεθεί 2-3 φορές και μου είπαν ότι φταίμε εμείς γιατί έχουμε τα γραμματοκιβώτια μέσα στην πολυκατοικια. Ε καλά, έκανε βλακεία ο εργολάβος, αλλά του είναι τόσο δύσκολο του ταχυδρόμου να χτυπήσει ένα θυροτηλέφωνο να του ανοίξουμε να τα αφήσει μέσα; Πρέπει να τα πετάει κάτω απ' την πόρτα;

Διαφημίσεις

Εμάς ο ταχυδρόμος της περιοχής, επιμένει να ρίχνει τα ειδοποιητήρια κάτω από την πόρτα της πολυκατοικίας έτσι χύμα μαζί με τα γράμματα και τους άλλους φακέλους. Κανονικά το ειδοποιητήριο δεν πρέπει να επιδίδεται προσωπικά ή έστω να μπαίνει στο γραμματοκιβώτιο του ενδιαφερόμενου; Έχω παραπονεθεί 2-3 φορές και μου είπαν ότι φταίμε εμείς γιατί έχουμε τα γραμματοκιβώτια μέσα στην πολυκατοικια. Ε καλά, έκανε βλακεία ο εργολάβος, αλλά του είναι τόσο δύσκολο του ταχυδρόμου να χτυπήσει ένα θυροτηλέφωνο να του ανοίξουμε να τα αφήσει μέσα; Πρέπει να τα πετάει κάτω απ' την πόρτα;

Τα ειδοποιητηρια τα ριχνεις κανονικα χυμα μαζι με τα αλλα γραμματα.Θεωρουνται αλληλογραφια.Μονο τα συστημενα παραδιδονται προσωπικα!

Αν υπαρχουν γραμματοκιβωτια μεσα στην πολυκατοικια, ειναι υποχρεωμενος ο διανομεας να τοποθετησει τα γραμματα στην θεση τους και οχι οπου να'ναι.

ΑΛΛΑ υπαρχει και ενα οριο..Νομιζω μεχρι δεκα γραμματοκιβωτια.

Φαντασου δηλαδη σε καθε πολυκατοικια να υπηρχαν απο εικοσι γραμματοκιβωτια,το 24ωρο δεν θα ηταν αρκετο για την διανομη!

Οσο αφορα το θυροτηλεφωνο που λες,ο κανονισμος λεει οτι πρεπει να χτυπαμε μεχρι 3 κουδουνια ανα πολυκατοικια.Αν δεν μας ανοιξει κανεις,τοτε τα αφηνουμε κατω απο την πορτα.Αλλα συνηθως,καποιοι δεν μπαινουν καν στον κοπο να χτυπησουν.Ερχεται πιο βολικο το" πεταω και συνεχιζω"!

Επισης,ο διανομεας δεν ειναι υποχρεωμενος να πηγαινει γραμματα μεσα σε μια πολυκατοικια που εχει πανω απο 5 σκαλια.Μπορει,βαση του κανονισμου,να τα αφηνει στην αρχη της σκαλας,αν δεν υπαρχει γραμματοκιβωτιο.

Τα ειδοποιητηρια τα ριχνεις κανονικα χυμα μαζι με τα αλλα γραμματα.Θεωρουνται αλληλογραφια.Μονο τα συστημενα παραδιδονται προσωπικα!

Συγνώμη, παράλειψή μου, για συστημένα σου μιλάω.

Αν υπαρχουν γραμματοκιβωτια μεσα στην πολυκατοικια, ειναι υποχρεωμενος ο διανομεας να τοποθετησει τα γραμματα στην θεση τους και οχι οπου να'ναι.

ΑΛΛΑ υπαρχει και ενα οριο..Νομιζω μεχρι δεκα γραμματοκιβωτια.

Φαντασου δηλαδη σε καθε πολυκατοικια να υπηρχαν απο εικοσι γραμματοκιβωτια,το 24ωρο δεν θα ηταν αρκετο για την διανομη!

6 διαμερίσματα είμαστε μόνο!

Οσο αφορα το θυροτηλεφωνο που λες,ο κανονισμος λεει οτι πρεπει να χτυπαμε μεχρι 3 κουδουνια ανα πολυκατοικια.Αν δεν μας ανοιξει κανεις,τοτε τα αφηνουμε κατω απο την πορτα.Αλλα συνηθως,καποιοι δεν μπαινουν καν στον κοπο να χτυπησουν.Ερχεται πιο βολικο το" πεταω και συνεχιζω"!

Δε χτυπάει κανένα, σε διαβεβαιώ. Τα θυροτηλέφωνά μας είναι τόσο δυνατά, που αν χτυπήσεις στον 3ο, το ακούς και στον 1ο όροφο. Εγώ εδώ και 10 μήνες, είμαι συνέχεια σπίτι τα πρωινά.

Επισης,ο διανομεας δεν ειναι υποχρεωμενος να πηγαινει γραμματα μεσα σε μια πολυκατοικια που εχει πανω απο 5 σκαλια.Μπορει,βαση του κανονισμου,να τα αφηνει στην αρχη της σκαλας,αν δεν υπαρχει γραμματοκιβωτιο.

Ισόγειο είναι η είσοδος και τα γραμματοκιβώτια.

Σ' ευχαριστώ για την απάντησή σου.

Δικιο εχεις αλλα ακου και την πλευρα του διανομεα.Μιλαω παντα βαση των εμπειριων μου.

Καθε φορα που χτυπαγα τα 3 ,προβλεπομενα απο τον κανονισμο, κουδουνια ημουν τυχερη αν καποιος απανταγε και ανοιγε αμεσως.

Συνηθως,(επειδη δουλευα το καλοκαιρι αναπληρωνοντας τον κανονικο διανομεα που ειχε παρει αδεια),με ρωτουσαν ποια ειμαι και για ποιο λογο τους χτυπαω τα κουδουνια και θα καλεσουν την αστυνομια γιατι ο ταχυδρομος τους ειναι αντρας.

Αλλοι παλι,φωναζαν γιατι ειναι πρωι και δουλευαν ολη νυχτα για το μεροκαματο και θα επρεπε να ντρεπομαι που εχω το θρασος να χτυπαω κουδουνια.

Αρκετες μαμαδες,επειδη τους ξυπνουσα τα μωρακια τους,επισης με στολιζαν καταλληλα ενω το απιστευτο βρισιδι το εχω "φαει" απο παππουδες και γιαγιαδες που ειναι αρρωστοι και δεν ειναι υποχρεωμενοι ναανοιγουν την πορτα σε μια αγνωστη που το παιζι ταχυδρομος.

Οπως καταλαβαινεις,δεν μπορουσα να ξερω σε ποιο σπιτι υπηρχε μωρο, αρρωστος, ατομο που δουλευε νυχτερινη βαρδια....

Καποια κυρια καποια στιγμη,επειδη με ειδε σε απογνωση (ηθελα να ειμαι τυπικη σα καθηκοντα μου)μου προτεινε για την δικη της πολυκατοικια να χτυπαω το δικο της κουδουνι και να παραδιδω τα γραμματα σε αυτη.Δεν μπορεις να φανταστεις ποσο χαρηκα!!

Ελα ομως,που η καλοδιαθετη κυρια,"ανοιγε" τους λογαριασμους των αλλων διαμερισματων να δει τι πληρωνει ο καθενας...!

Παλι παραπονα για την ταχυδρομο.Ηδη ειχαν παραπονεθει οτι χτυπαω τα κουδουνια νευρικα....ντριιιιιινννν και τους ενοχλω!!

Συστημενα.Μια πονεμενη ιστορια.

Ο διανομεας δεν εχει χρονο να περιμενει τον ταδε να απαντησει,να κατεβει και να παραλαβει το συστημενο.Ο διανομεας ειναι υποχρεωμενος να ανεβει μεχρι 3 οροφους αλλιως ειναι υποχρεωση του παραληπτη να κατεβει.

Ολη αυτη η διαδικασια πρεπει να εχει ολοκληρωθει πολυ γρηγορα.Πανω απο 5 λεπτα στο κουδουνι ο διανομεας δεν ειναι υποχρεωμενος να περιμενει.

Η κλασσικη συμπεριφορα στα συστημενα.

Ντριιιιιν

"Ναι?"

"Καλημερα.Ειμαι η ταχυδρομος.Υπαρχει συστημενο για την κυρια ταδε.Ειναι επανω?"

"Ναι.."

"Θελετε να ανεβω ή να κατεβει ο/η ταδε....μαζι με την αστυνομικη ταυτοτητα?"

"Ελατε επανω"

....Ανεβαινω.

"Καλημερα.Η/ο ταδε?"

"Α,ξερετε...ειμαι η μαμα/κουνιαδα/φιλη/γειτονισσα.Θα το παραλαβω εγω το συστημενο"

"Ξερετε δεν μπορω.Φοβαμαι"

"Μα δεν υπαρχει προβλημα"

Θελεις να βοηθησεις...αλλα και παλι εχεις και τον φοβο μην γινει και καμια στραβη!

Μια συναδελφος,εδωσε συστημενο της κορης στην μανα ΚΑΙ η κορη εκανε μυνηση στην διανομεα.

Αλλο συνηθισμενο σκηνικο.

Αυγουστος.Ερχονται στην υπηρεσια ολοι οι λογαριασμοι ταυτοχρονα.ΔΕΗ,ΕΥΔΑΠ!Κατα 99% εχει ληξει η προθεσμια πληρωμης...οποτε αναγκαστικα πας τον λογαριασμο "ληγμενο"....Παλι ο ταχυδρομος φταιει!!

Επισης πολυ συνηθισμενο φαινομενο.

Καποιοι "περιεργοι" εχουν την ταση να ανοιγουν φακελα και ιδαιτερα μικροδεματα.Αν το περιεχομενο τους ικανοποιει το βουταν,χωρις να εχουν την "ευγενεια" να πεταξουν στον καδο σκουπιδιων τα στοιχεια του εγκληματος (βλεπε σκισμενο χαρτι)....

Καποιοι αλλοι,το εξαφανιζουν κανονικα και με τον νομο

Ποιος φταει?Ο ταχυδρομος κλασικα!

Μονοκατοικιες με αυλες και σκυλια.(Ως γνωστον η μυρωδια της δερματινης τσαντας του ταχυδρομου "ελκυει" τα σκυλια)

Γαβ,γαβ (επιγραφη προσοχη δαγκωνει)

Φωναζεις...ΤΑΧΥΔΡΟΜΟΣΣΣΣΣ

"Ελα κοπελα μου,μπες μεσα, δεν δαγκωνει το σκυλακι"

"Εμ,φοβαμαι...που να σας τα αφησω?"

"Ελα μεσα και αφησε τα εκει.Βαριεμαι να κατεβω"

ο σκυλος.....γκρρρρρρρρ.....

Φοβασαι,ξεφοβασαι......αμα δεν τα πας εκει που θελει ο καθενας,ντριιιιν τηλεφωνο στον προισταμενο για παραπονα!!

Το τηλ για παραπονα στον προισταμενο,ειναι αναρτημενο πανω στο ψυγειο τους!

Δεν προλαβαίνω να διαβάσω την ιστορία σας (θα επανέλθω).

Να πω πως βρήκα το πακέτο.

Το πρόβλημα ήταν πως ο αποστολέας στο Dispatch Note δεν έγραψε τον αριθμό της οδού. Κι έτσι υποστήριξαν στα ΕΛΤΑ πως δεν ήξεραν ΠΟΥ να στείλουν την ειδοποίηση.

Όμως... ΠΑΝΩ στο πακέτο είχε ΤΥΠΩΜΕΝΗ τη διεύθυνση. Θα μπορούσαν να το δουν από εκεί!! Γιατί δεν το είδαν...;;; Δεν ξέρω! τι να πω!?!

Σημασία έχει πως το πήρα...

και για να μου λυθεί η περιέργεια ρώτησα πόσο καιρό κρατάνε τα δέματα και είπαν... 1 μήνα. Οπότε... οκ! :)