Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χρεωκοπια ή οχι??


Ev

Recommended Posts


Διαφημίσεις


έτσι κι αλλιώς είμαστε ήδη χρεοκοπημένοι.

 

Συμφωνώ απολύτως!!!! χρεοκοπημένοι είμαστε και ζούμε με τα δανεικά της Ε.Ε. Πλέον πολλές οικογένειες έχουν χρεοκοπήσει, και δεν έχουν ούτε να φάνε ούτε να ντυθούν....αυτοί οι άνθρωποι τι άλλο έχουν να χάσουν αν χρεοκοπήσουμε και επίσημα??????????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

διαφωνώ κάθετα με τις απειλές και το παιχνίδι που μας παίζουν..η χρεωκοπία όμως έιναι άλλο από το "δεν έχω λεφτά τι έχω να χάσω~?" παράδειγμα..σε χτυπάει αυτοκίνητο, πάς σε δημόσιο νοσοκομείο και δεν υπάρχουν φάρμακα που ειναι εισαγόμενα, δεν λειτουργεί ο τομογράφος γιατί λειπει το γερμανικό ανταλλακτικό, στους δρομους σε σκοτώνουν όχι για μία κάμερα, αλλά γιά ένα κομμάτι ψωμί, δεν έχεις βενζίνη, γενικά δεν υπάρχει τίποτα, έχεις συνθήκες πολέμου και δεν ξέρεις από πού θα σου έρθει..το θέλει καμία αυτό για τα παιδιά της? νομίζω πρέπει να γνωρίζουμε και τις έννοιες των λέξεων πριν πάμε σε εύκολους αφορισμούς.

Link to comment
Share on other sites

διαφωνώ κάθετα με τις απειλές και το παιχνίδι που μας παίζουν..η χρεωκοπία όμως έιναι άλλο από το "δεν έχω λεφτά τι έχω να χάσω~?" παράδειγμα..σε χτυπάει αυτοκίνητο, πάς σε δημόσιο νοσοκομείο και δεν υπάρχουν φάρμακα που ειναι εισαγόμενα, δεν λειτουργεί ο τομογράφος γιατί λειπει το γερμανικό ανταλλακτικό, στους δρομους σε σκοτώνουν όχι για μία κάμερα, αλλά γιά ένα κομμάτι ψωμί, δεν έχεις βενζίνη, γενικά δεν υπάρχει τίποτα, έχεις συνθήκες πολέμου και δεν ξέρεις από πού θα σου έρθει..το θέλει καμία αυτό για τα παιδιά της? νομίζω πρέπει να γνωρίζουμε και τις έννοιες των λέξεων πριν πάμε σε εύκολους αφορισμούς.

 

Τι σωστά που τα λες.

Στην Ελλάδα το έχουμε χάσει, δεν ξέρουμε τι ευχόμαστε και φάνηκε και από το εκλογικό αποτέλεσμα, ότι οι Έλληνες βρισκόμαστε σε πλήρη σύγχυση.

 

Άλλο είναι να χρεοκοπήσει ένας πολίτης και άλλο πράγμα είναι να χρεοκοπήσει

ένα κράτος.

 

Προσωπικά εδώ και 2 χρόνια έχω συμφιλιωθεί με την ιδέα ότι θα ζω πολύ πιο λιτά και δεν με πειράζει καθόλου, όμως η Ελλάδα θέλω να προχωρήσει, έστω και μέσα από σκληρές μεταρρυθμίσεις.

 

Έχω 2 παιδιά και μακάρι να βρούνε αυτά αργότερα μια πιο "νοικοκυρεμένη" Ελλάδα .

Το έχω ξανά πει αυτό που συνέβαινε στην Ελλάδα και αφορούσε το κράτος. δεν με εξέφραζε σε καμία περίπτωση και γι'αυτό δεν διαμαρτύρομαι για όσα θα έρθουν.

 

Αλλά μετά από τόσο κόπο, όχι δεν θέλω την άτακτη χρεοκοπία της χώρας μου και καλά θα κάνει όποιος έχει νου και λογική να μην το θέλει.

Link to comment
Share on other sites

, όχι δεν θέλω την άτακτη χρεοκοπία της χώρας μου και καλά θα κάνει όποιος έχει νου και λογική να μην το θέλει.

 

εννοειτε οτι αυτο το σεναριο ειναι εφιαλτικο και αρκετοι δυστυχως δεν γνωριζουν τις πραγματικες του διαστασεις και το λενε με ευκολια...αλλα η αληθεια ειναι, οτι ειναι μια κατασταση που πιστευω οτι θα κληθουμε να την αντιμετωπισουμε...δυσκολα μπορω να πιστεψω,οσα μετρα και αν παρθουν,οτι πολιτικες και αν ακολουθηθουν,οτι θα μπορεσουμε να αποφυγουμε την χρεωκοπια του κρατους...δυστυχως:(

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

Κανεις δεν θελει στην πραγματικοτητα ατακτη χρεοκοπια

:rolleyes: αλλα δεν θελουμε και να μας κουναει ο βενηζελος το δαχτηλο και νας μας μαλονει:rolleyes:ΕΛΕΟΣ φορολογουμε με 43% για να με απηλουν κι απο πανω:evil: ναι να πληροσουμε για αυτα που δεν φαγαμε:twisted: ε οχι να μας μ@μησουν κι απο πανω!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κανεις δεν θελει στην πραγματικοτητα ατακτη χρεοκοπια

:rolleyes: αλλα δεν θελουμε και να μας κουναει ο βενηζελος το δαχτηλο και νας μας μαλονει:rolleyes:ΕΛΕΟΣ φορολογουμε με 43% για να με απηλουν κι απο πανω:evil: ναι να πληροσουμε για αυτα που δεν φαγαμε:twisted: ε οχι να μας μ@μησουν κι απο πανω!!!!!

 

30 χρόνια τώρα έγινε τρελό φαγοπότι στην Ελλάδα και η διαφθορά ήταν ανυπολόγιστη.

Τα λεφτά του κράτους οι Έλληνες τα φάγανε μέσα από συντάξεις μαϊμού, μέσα από πρόωρες συνταξιοδοτήσεις, μέσα από τα τους διορισμούς-ρουσφέτια, μέσα από την φοροδιαφυγή και ο κατάλογος δεν τελειώνει.

 

Ούτε εγώ έφαγα προσωπικά και πληρώνω μεγάλα ποσά στην εφορία και δεν με πειράζει.

Όποιος εισπράττει πρέπει να αποδίδει και τους φόρους του. Σε όλα τα κράτη έτσι γίνεται.

Δεν ξέρω τι συζητάμε ακριβώς

Μακάρι να μας τσακίσουν στους ελέγχους όλους μας, μήπως μπούμε σε σειρά.

 

Αλλά εδώ οι περισσότεροι δεν το θέλουν αυτό, θέλουν να συνεχίσουν την ζωή τους όπως παλιά, επειδή έτσι τους συμφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Τι σωστά που τα λες.

Στην Ελλάδα το έχουμε χάσει, δεν ξέρουμε τι ευχόμαστε και φάνηκε και από το εκλογικό αποτέλεσμα, ότι οι Έλληνες βρισκόμαστε σε πλήρη σύγχυση.

 

Άλλο είναι να χρεοκοπήσει ένας πολίτης και άλλο πράγμα είναι να χρεοκοπήσει

ένα κράτος.

 

Προσωπικά εδώ και 2 χρόνια έχω συμφιλιωθεί με την ιδέα ότι θα ζω πολύ πιο λιτά και δεν με πειράζει καθόλου, όμως η Ελλάδα θέλω να προχωρήσει, έστω και μέσα από σκληρές μεταρρυθμίσεις.

 

Έχω 2 παιδιά και μακάρι να βρούνε αυτά αργότερα μια πιο "νοικοκυρεμένη" Ελλάδα .

Το έχω ξανά πει αυτό που συνέβαινε στην Ελλάδα και αφορούσε το κράτος. δεν με εξέφραζε σε καμία περίπτωση και γι'αυτό δεν διαμαρτύρομαι για όσα θα έρθουν.

 

Αλλά μετά από τόσο κόπο, όχι δεν θέλω την άτακτη χρεοκοπία της χώρας μου και καλά θα κάνει όποιος έχει νου και λογική να μην το θέλει.

 

Αχ βρε αστεράκι μου, συμφωνώ απόλυτα...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που φοβάμαι εγώ είναι ότι η χρεοκοπία θα έρθει είτε με το μνημόνιο είτε χωρίς. Αν βγει αντιμνημονιακή κυβέρνηση το έχω σχεδόν σίγουρο ότι θα χρεοκοπήσουμε. Αν συνεχίσουμε την πολιτική που ακολουθούμε τώρα η χρεοκοπία θα έρθει σε 2, 3, 5 χρόνια.

 

Με την πολιτική του μνημονίου πάμε μήπως μπροστά; Όλο ύφεση, ύφεση... Με τη σκληρή φορολογία και τη λιτότητα μόνο προς τα κάτω μπορείς να πας γιατί με αυτό τον τρόπο σαμποτάρεις την ανάπτυξη. Είναι δυνατόν να ξεπληρώνουμε χρέος παίρνοντας καινούργια δάνεια; Και τα καινούργια δάνεια πότε θα τα ξεπληρώσουμε; Φοβάμαι πολύ την άτακτη χρεοκοπία, απλά πιστεύω ότι ίσως ο αργός θάνατος να είναι χειρότερος.

 

Υπάρχουν χώρες όπως ο Ισημερινός, η Αργεντινή και άλλες που αρνήθηκαν το Δ.Ν.Τ. Στην αρχή έγινε το χάος αλλά μετά κατάφεραν να ορθοποδήσουν.

Σκέφτομαι σωστά = νιώθω καλά

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που φοβάμαι εγώ είναι ότι η χρεοκοπία θα έρθει είτε με το μνημόνιο είτε χωρίς. Αν βγει αντιμνημονιακή κυβέρνηση το έχω σχεδόν σίγουρο ότι θα χρεοκοπήσουμε. Αν συνεχίσουμε την πολιτική που ακολουθούμε τώρα η χρεοκοπία θα έρθει σε 2, 3, 5 χρόνια.

 

Με την πολιτική του μνημονίου πάμε μήπως μπροστά; Όλο ύφεση, ύφεση... Με τη σκληρή φορολογία και τη λιτότητα μόνο προς τα κάτω μπορείς να πας γιατί με αυτό τον τρόπο σαμποτάρεις την ανάπτυξη. Είναι δυνατόν να ξεπληρώνουμε χρέος παίρνοντας καινούργια δάνεια; Και τα καινούργια δάνεια πότε θα τα ξεπληρώσουμε; Φοβάμαι πολύ την άτακτη χρεοκοπία, απλά πιστεύω ότι ίσως ο αργός θάνατος να είναι χειρότερος.

 

Υπάρχουν χώρες όπως ο Ισημερινός, η Αργεντινή και άλλες που αρνήθηκαν το Δ.Ν.Τ. Στην αρχή έγινε το χάος αλλά μετά κατάφεραν να ορθοποδήσουν.

 

Έτσι!

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα πιστευα και ακομα πιστευω οτι μας κοβουν το μισθο για να συνεχισουν το φαγοποτι. εχω την εξης απορια: αν οντως ημασταν τοσο κοντα στην χρεωκοπια θα γελουσαν στα καναλια και θα διαφωνουσαν απλα και μονο για να διαφωνουν η θα εκαναν κυνερνηση και θα ειχαν την ευαισθησια να δωσουν μερικα απο τα εκατομυρια που πηραν απο τις μιζες να ξεχρεωσουν το χρεος που αυτοι δημιουργησαν; αλλα ποιος εχασε την ευαισθησια και το ηθος για να το βρουν αυτοι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπα σιγά μην τους νοιάζει για την Ελλάδα...αν μάλιστα σκεφτείς πως από το φαγοπότι όλοι τους μπορούν να ζήσουν και δέκα ζωές, θα καταλάβεις...απλά μετά την καταστροφή θα τις ζήσουν αλλού.........

Αυτό που θέλουν είναι ότι και να γίνει (αν είναι κακό φυσικά, γιατί αν είναι καλό θα το καρπωθούν οι ίδιοι) να το φορτώσουν στον ελληνικό λαό.......και να φύγουν νύχτα με τις μίζες τους.........

Link to comment
Share on other sites

30 χρόνια τώρα έγινε τρελό φαγοπότι στην Ελλάδα και η διαφθορά ήταν ανυπολόγιστη.

Τα λεφτά του κράτους οι Έλληνες τα φάγανε μέσα από συντάξεις μαϊμού, μέσα από πρόωρες συνταξιοδοτήσεις, μέσα από τα τους διορισμούς-ρουσφέτια, μέσα από την φοροδιαφυγή και ο κατάλογος δεν τελειώνει.

 

Ούτε εγώ έφαγα προσωπικά και πληρώνω μεγάλα ποσά στην εφορία και δεν με πειράζει.

Όποιος εισπράττει πρέπει να αποδίδει και τους φόρους του. Σε όλα τα κράτη έτσι γίνεται.

Δεν ξέρω τι συζητάμε ακριβώς

Μακάρι να μας τσακίσουν στους ελέγχους όλους μας, μήπως μπούμε σε σειρά.

 

Αλλά εδώ οι περισσότεροι δεν το θέλουν αυτό, θέλουν να συνεχίσουν την ζωή τους όπως παλιά, επειδή έτσι τους συμφέρει.

οσοι εισπρατουν να πληρωσουν !!!!οχι ομως κι τα φαγοποτια του ΒΟΥΛΓΑΡΑΚΙ.....ΤΣΟΧΑΤΖΟ.....ΡΟΥΣΟΠΟΥΛΟΥ.....ΚΑΙ ΚΑΙ αυτο συζηταμε και αυτο αρνουμαστε ;)

Link to comment
Share on other sites

Τράτζικ

 

Ένα δραστήριο μέλος του φόρουμ του Capital.gr με το nickname «ΜΥΑΛΟ» έγραψε σήμερα ένα συγκλονιστικό κείμενο για την προοπτική της εξόδου της χώρας από την Ευρώπη.

 

«Θα είμαι επίμονος, επίμονος, ενοχλητικά επίμονος ως το ΤΕΛΟΣ. Για την ακρίβεια, ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΤΟ ΤΕΛΟΣ. Κάνοντας το καθήκον μου ως πολίτης. Απ΄ το 2009 έγραφα χιλιάδες μηνύματα για την καταστροφή που θα ζούσαμε με τα 2 μεγάλα κόμματα και έπειτα με τα Άκρα. Από εδώ και πέρα θα ρίχνω μόνο ένα μήνυμα. Δεν έχω άλλα λόγια.

 

Κάποιοι βαρεμένοι στον εγκέφαλο νομίζουν ότι με ξεφτιλισμένη δραχμή ή με αριστερή κυβέρνηση, θα πέφτουν τα λεφτά απ΄ το παράθυρο και θα περνάνε όμορφα.

 

ΡΩΤΗΣΤΕ βρε ανόητοι τις χώρες των Βαλκανίων τι περάσανε.

Ρωτήστε την Κούβα τι περνάει.

Ρωτήστε την Κίνα ΓΙΑΤΙ άλλαξε πολιτική;

Ρωτήστε την Ρωσία ΓΙΑΤΙ άλλαξε πολιτική;

 

Αλήθεια, η Τανζανία, Ουζουμπούρη, η Αφρική γενικώς που έχουν δικό τους νόμισμα, αλλά και στην Ασία που έχουν δικό τους νόμισμα και πεινάνε ΠΑΡ΄ ΟΤΙ ΠΑΡΑΓΟΥΝ, γιατί δεν τρέχουν τα λεφτά απ΄ τα πατζάκια στον κοσμάκη;

 

Η Ελλάδα είναι ΠΕΘΑΜΕΝΗ από παραγωγή και έχει ένα λαό κακομαθημένο που δεν τον έβαλαν να οργανωθεί σωστά και να παράγει. Τα εγκλήματα των μεγάλων κομμάτων δεν είναι λύση να τα διαδεχτεί Ο ΤΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΑΡΙΣΤΕΡΑΣ.

 

Χωρίς τα λεφτά της Ευρώπης και την πίεση της Ευρώπης που μπορεί να μας κάνει σοβαρό κράτος, το παγόβουνο θα το φάτε όλο στο κεφάλι.

 

Και επειδή είμαστε και η σούπερ παραγωγική χώρα με τους σούπερ παραγωγικούς οργανωμένους ελληναράδες, θα στηριχτούμε στο δικό μας νόμισμα και θα πάμε πολύ καλά αφού θα πουλάμε παντού το... τίποτα!

 

Θα έχουμε ΚΑΙ ξεφτιλισμένο νόμισμα (τρομακτική μείωση αγοραστικής δύναμης) ΚΑΙ δεν θα μας βοηθήσει στην παραγωγή αφού τι να παράγεις, το τίποτα; Τότε θα πάμε στη λύση Καζάκη που έλεγε ότι θα καλλιεργούμε ντομάτες στην Κρήτη και θα τις πουλάμε στην... Αίγυπτο.

 

Τράτζικ.

 

Πολλοί "μάγκες" μπλοφατζήδες απ΄ τα άκρα λένε με κουραδίσιο ύφος "δεν μπορούν να μας βγάλουν έξω από το ευρώ".

 

Τους επαναλαμβάνω λοιπόν εγώ ότι μπορούν να μας βγάλουν έξω από την Ε.Ε. και απ΄ το ευρώ ταυτόχρονα! Κλείνει τη στρόφιγγα η ΕΚΤ και αναγκάζεσαι να τυπώσεις ντόπιο νόμισμα για να αποζημιώσεις καταθέτες (έστω με ξεφτιλέ νόμισμα) και να πληρώσεις μισθούς και συντάξεις.

 

Και επειδή τα χρήματα οι καταθέτες θα τα τραβάνε για να αγοράσουν ξένο νόμισμα πριν απαξιωθεί κι άλλο το ελληνικό, θα βάλεις φραγή στις τράπεζες και τότε θα σε πετάξουν έξω από την Ε.Ε.! Ο Στρατούλης ήδη μίλησε για ελέγχους στη διακίνηση κεφαλαίων.

 

Ψεύτες και υποκριτές, πείτε αλήθειες στο λαό.

 

Θα παρακαλάμε χρόνια έπειτα να μπούμε στην Ε.Ε. και δεν θα μας βάζουν. Για να παραδειγματίσουν κιόλας τους πολίτες άλλων χωρών μην τολμήσουν να κάνουν τα ίδια.

 

Θα είσαι η μόνη χώρα στην Ευρώπη, η μόνη, που θα είσαι εκτός Ευρωπαϊκής Ένωσης. Η μόνη.

 

Και άμα σε πειράξει ο Τούρκος, πήγαινε να διαμαρτυρηθείς στον ΟΗΕ που θα έχεις φάει τα λεφτά των κρατών και του ΔΝΤ. Δηλαδή τα λεφτά των κρατών της Ευρώπης (μέσω των διακρατικών δανείων) αλλά και των ΗΠΑ που είναι ο μεγαλύτερος δανειστής του ΔΝΤ. Μέχρι και τα λεφτά της Ρωσίας η οποία και αυτή δανείζει το ΔΝΤ.

 

Και όμως ορισμένοι καραγκιόζηδες που μας έχουν πρήξει τα ούμπαλα με τη Ρωσία, προτείνουν διαγραφή του χρέους! Τότε θα σε βοηθήσουν οι εξωγήινοι που θα έρθουν από έναν άλλο πλανήτη".

</SPAN>Πηγή:http://www.capital.gr

U80ep3?r=1271337460
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα πιστευα και ακομα πιστευω οτι μας κοβουν το μισθο για να συνεχισουν το φαγοποτι. εχω την εξης απορια: αν οντως ημασταν τοσο κοντα στην χρεωκοπια θα γελουσαν στα καναλια και θα διαφωνουσαν απλα και μονο για να διαφωνουν η θα εκαναν κυνερνηση και θα ειχαν την ευαισθησια να δωσουν μερικα απο τα εκατομυρια που πηραν απο τις μιζες να ξεχρεωσουν το χρεος που αυτοι δημιουργησαν; αλλα ποιος εχασε την ευαισθησια και το ηθος για να το βρουν αυτοι

πολα like και εχουν τωρα την απετησει να να σκυψουμε το κεφαλι και να πληρΩσουμε και τα αντερα μας .....ΟΛΑ εχουν τα ορια τους και τα εχουμε ξεπερασει πλεον:mad:

Link to comment
Share on other sites

Τι μονομερές κείμενο... και χωρίς επιχειρήματα..

 

Η Ελλάδα είναι πεθαμένη ΤΩΡΑ, με τον καπιταλισμό...

 

Έχει, ωστόσο, τόσες προοπτικές... το ότι δεν παράγουμε, δε συμβαίνει επειδή δε μπορούμε.. αλλά επειδή δεν τους συμφέρει..

 

Εγώ προσωπικά, ίσως να μη διάβασα καλά, δε βλέπω πουθενά την πρόταση του "ΜΥΑΛΟ" για ακμή της Ελλάδας...

 

Έχουμε χρεωκοπήσει από την εποχή των μεγάλων δανείων... από τότε που η Ε.Ε. μας δέχτηκε με ψεύτικα νούμερα, γνωρίζοντας ότι είναι ψεύτικα...

 

Τα σημερινά γεγονότα είναι σαν τα πεφταστέρια...

Έχουν συμβεί προ πολλού κι εμείς απλά τώρα τα μαθαίνουμε και τα ζούμε...

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά, να κάνω μια αφελή ερώτηση?

αν ήταν τόσο εύκολο να μας διώξουν από το ευρώ, γιατί δεν το έχουν κάνει μέχρι τώρα? αφού μόνο προβλήματα τους δημιουργούμε (όπως λένε) γιατί μας στηρίζουν? τόσο καλόκαρδοι, αλληλέγγυοι και μεγαλόψυχοι είναι?

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά, να κάνω μια αφελή ερώτηση?

αν ήταν τόσο εύκολο να μας διώξουν από το ευρώ, γιατί δεν το έχουν κάνει μέχρι τώρα? αφού μόνο προβλήματα τους δημιουργούμε (όπως λένε) γιατί μας στηρίζουν? τόσο καλόκαρδοι, αλληλέγγυοι και μεγαλόψυχοι είναι?

 

Πολύ καλή ερώτηση.....

Εύκολο είναι να μας διώξουν... αλλά δεν τους συμφέρει.

Όμως, δε λένε "Δε μπορούμε να τη διώξουμε την Ελλάδα γιατί δε μας συμφέρει.." λένε "Δεν διώχνουμε την Ελλάδα γιατί είμαστε καλόψυχοι και την πονάμε.."

Ξέρεις πόσα λεφτά μας έχουνε πάρει επί Γερμανικής κατοχής;

Τα μισά από αυτά που χρωστάμε... Δήθεν χρωστάμε... Τα περισσότερα είναι επιτόκια, επίσης...

Η Γερμανία κερδίζει πάρα πολλά από τη χρεωκοπία της Ελλάδος... η ισοτιμία Ευρώ και δραχμής... καμία σχέση με την ισοτιμία Ευρώ και γερμανικού μάρκου...

Link to comment
Share on other sites

Βασικά εμένα μου φαίνεται ο κόσμος το έχει τούμπανο και αυτοί κρυφό καμάρι.

Κατά κάποιο τρόπο είμαστε ήδη χρεωκοπημένοι...απλά δεν είμαστε και επίσημα!

 

Όμως εγώ πιστεύω δεν είναι εύκολο να μας διώξουν από ΕΕ(περισσότερο για να μας τρομοκρατήσουν το κάνουν).Πρώτον γιατί θα ακολουθήσουν και άλλοι και δεύτερον γιατί θέλουν οι χώρες να τους έχουν ανάγκη....μην πέφτετε στην παγίδα της "τρομοκρατίας" των ΜΜΕ και πολιτικών...πως αν έτσι τέλος η ΕΕ.Θα το είχαν κάνει εδώ και καιρό αν ήθελαν

Link to comment
Share on other sites

Οι απειλες περι χρεωκοπιας, διαδιδονται για να ψηφισει ο κοσμος μνημονιακες κυβερνησεις. Πιστευα (λογω επαγγελματος) οτι πλεον το εχει καταλαβει και η κουτση Μαρια.

 

Ακομα πιστευετε τα περι "ή ψηφιζεις υπερ ή χρεωκοπεί η χώρα" ? Απιστευτο μου φαινεται.

 

Εννοειται οτι ειναι ασχετο με την χρεωκοπια. Απλα, αν προχωρησουν με τα μνημονια,

Α. Θα μπορεσουν να ξεπουλησουν ολο το φυσικο μας πλουτο

και

Β θα ειμαστε ολοι εμεις και τα παιδια μας για τεραστιο διαστημα, φτωχοτεροι.

 

Αν δεν συνεχισουν τα μνημονια, απλα, θα αναγκαστουν να μας βοηθησουν. Κανενας δεν αφηνει να ψοφησει η αγελαδα απο την οποια περιμενει γαλα....

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια, η Τανζανία, Ουζουμπούρη, η Αφρική γενικώς που έχουν δικό τους νόμισμα, αλλά και στην Ασία που έχουν δικό τους νόμισμα και πεινάνε ΠΑΡ΄ ΟΤΙ ΠΑΡΑΓΟΥΝ, γιατί δεν τρέχουν τα λεφτά απ΄ τα πατζάκια στον κοσμάκη;

 

</SPAN>Πηγή:www.capital.gr

 

Τί ακριβώς παράγει η Τανζανία η Ουζουμπούρη και όλη η Αφρική? Ξέρει ο ΜΥΑΛΟ γιατί πεινάνε??? Γιατί τους έχει κάτω από τη μπότα της (και είναι σκληρή με καρφιά) η Ευρώπη.....Ορυχεία? Πετρέλαιο?? Αλιεία? Όλα τα εκμεταλεύονται ξένοι και οι Αφρικανοί δουλεύουν για ένα πιάτο φαί. Μην τρελαθούμε τώρα........Είπαμε, να μιλάμε αλλά να μη λέμε και παπαριές.

 

Το σχόλιο πάει στον ΜΥΑΛΟ έτσι?? Μην παρεξηγηθεί το kardoulini......

 

Τα σημερινά γεγονότα είναι σαν τα πεφταστέρια...

Έχουν συμβεί προ πολλού κι εμείς απλά τώρα τα μαθαίνουμε και τα ζούμε...

 

Ακριβώς έτσι....Έχουμε μία χρονοκαθυστέρηση, μιά διαφορά φάσης.

 

ρε παιδιά, να κάνω μια αφελή ερώτηση?

αν ήταν τόσο εύκολο να μας διώξουν από το ευρώ, γιατί δεν το έχουν κάνει μέχρι τώρα? αφού μόνο προβλήματα τους δημιουργούμε (όπως λένε) γιατί μας στηρίζουν? τόσο καλόκαρδοι, αλληλέγγυοι και μεγαλόψυχοι είναι?

 

Γιατί στην αρχή που έσκασε η "κρίση" ήταν τόσο εκτεθειμένοι οικονομικά που δε μπορούσαν να ρισκάρουν έξοδο της Ελλάδας από το Ευρώ. Τώρα υποτίθεται (άμα θέλουμε το πιστεύουμε) ότι έχουν ψιλοτακτοποιηθεί και έχουν προνοήσει να καλύψουν τρύπες εάν σκάσει η Ελλάδα χωρίς να ταρακουνηθεί και πολύ το σύστημα. Δεν ξέρω αν είναι έτσι, αυτά ακούω και αυτά λέω.

 

Μήπως να την κάνουμε όλοι για αλλού?? Δε νομίζω να έχει σωτηρία η χώρα.

KjMfp2.png

 

Together we stand, divided we fall

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...