Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φτιάξε κι εσύ ένα sling, μπορείς!


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 58
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τι μπορώ να του φοράω για να μη μου κρυώσει :roll:

 

Έχεις διάφορες επιλογές. Εγώ θέλω να νιώθω το μωρό κατευθείαν πάνω μου, οπότε το φοράω με τα κανονικά του ρούχα στο sling και μετά βάζω από πάνω το δικό μου παλτό (που είναι φαρδύ) και τυλίγω και το μωρό με το δικό μου παλτό. Αν έχεις επίσης κάποια κάπα, ή μάλλινη εσάρπα ή πόντσο ή κάτι τέτοιο μπορείς να βολευτείς μια χαρά.

Μπορείς επίσης να ντύσεις το μωρό με ζακετούλα ή μπουφανάκι και να το φορέσεις στο sling κανονικά, ή να το βάλεις στο sling (σε όρθια/καθιστή θέση) και να του φορέσεις το μπουφανάκι του από πάνω (δηλαδή στα χέρια το μπουφάν και να κρέμεται έξω απ' το sling).

Να έχεις υπόψη σου ότι το sling μετράει σαν ένα στρώμα ρουχισμού (και μάλιστα αν το sling σου είναι από χοντρό ύφασμα είναι σαν ένα χοντρό στρώμα ρουχισμού) και επίσης ότι πάνω σου παίρνει και τη θερμοκρασία απ' το σώμα σου και είναι ζεστότερα απ' ό,τι νιώθεις εσύ.

Μην ξεχνάς να καλύψεις το κεφαλάκι του πάντως και τα ποδαράκια του (αν το φοράς με τα πόδια έξω).

Καλές βόλτες!

Link to comment
Share on other sites

Και 2 ερώτηση τώρα που το θυμήθηκα! Η πλάτη του όταν τον βάζω δεν είναι ίσια μήπως υπάρχει κίνδυνος σχολίωσης;

 

Όταν λες δεν είναι ίσια εννοείς ότι είναι "κυρτή" (σαν καμπούρα) ή ότι είναι στραβή (γέρνει στο ένα πλάι);

Το πρώτο το θέλουμε! Τα μωρά δεν έχουν αναπτύξει ακόμα στη σπονδυλική τους στήλη τις 4 καμπύλες που έχει η σπονδυλική στήλη ενός ενήλικα. Τις αναπτύσσουν σταδιακά (όταν αρχίσουν να στηρίζουν το κεφάλι κάνουν την καμπύλη που έχουμε στον αυχένα, όταν αρχίζουν να κάθονται κάνουν την καμπύλη προς τα μέσα που έχουμε στη μέση και όταν αρχίζουν να στηρίζονται στα πόδια τους την εξωτερική στο κάτω μέρος). Για να μπορέσουν να αναπτυχθούν σωστά αυτές οι καμπύλες πρέπει η πλάτη των μωρών να είναι στη φυσική στάση (ελαφρώς καμπουριαστή), όπως όταν τα κρατάμε αγκαλιά. Γι' αυτό και είναι επιβαρυντικοί οι μάρσιπποι που αναγκάζουν το παιδί να στέκεται σε μια εντελώς όρθια στάση, πολλές φορές και σαν λόρδωση (το στήθος πιο έξω).

Το δεύτερο (να γέρνει το παιδί στο ένα πλάι), μπορείς άνετα να το διορθώσεις με το sling σου και να βάλεις το παιδί ίσια!

 

Αλλά ας πούμε και μερικά πράγματα για τη σκολίωση μιας και το ανέφερες. Πρώτον εκδηλώνεται συνήθως στην προεφηβική και εφηβική ηλικία (ειδικά όταν τα παιδιά παίρνουν απότομα ύψος). Τα μωρά δεν παθαίνουν σκολίωση. Δεύτερον, η σκολίωση στο 80% των περιπτώσεων είναι ιδιοπαθής (δηλαδή εκδηλώνεται χωρίς αιτία) και στο υπόλοιπο ποσοστό οφείλεται σε αιτίες όπως π.χ. πολυομυελίτιδα και λοιπά, ενώ παίζουν ρόλο η κληρονομικότητα και οι διαταραχές στην ανάπτυξη. Υπάρχουν περιπτώσεις σκολίωσης λόγω κακής στάσης, αλλά αυτό είναι σε συνδυασμό με άλλους παράγοντες και σε μεγαλύτερες ηλικίες.

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει η Ρέα! Κουκλίτσα είναι! Ευχαριστώ για τις πληριφορίες. Θα δοκιμάσω με μπουφάν και βλέπουμε.

Σχετικά με τη σκολίωση ο μπουμπούκος είτε στην αγκαλιά είτε στο sling, όταν κοιτάει προς τα μένα, γέρνει στο πλάι. Πώς εννοείς ότι μπορώ να το διορθώσω αυτό με το sling; Να τον σφίξω περισσότερο;

Μήπως είναι καλύτερα να κοιτάει προς τα έξω ή είναι μικρός ακόμα; Γιατί είστε Αθήνα ήθελα τόσο να ρθώ σε μια συνάντηση :(

Link to comment
Share on other sites

Πώς εννοείς ότι μπορώ να το διορθώσω αυτό με το sling; Να τον σφίξω περισσότερο;

Να το σφίξεις "κατάλληλα" (όχι απαραίτητα περισσότερο)!

Το sling σου προσφέρει μοναδική ευελιξία (που δεν την έχεις με το pouch ας πούμε), να σφίξεις ακριβώς εκείς που θέλεις (σαν να έχεις δέκα χέρια γύρω απ' το μωρό σου. Αν θέλεις το πάνω μέρος της πλάτης πιο δεξιά ή πιο αριστερά μπορείς να το πετύχεις σφίγγοντας το κατάλληλο μέρος της ουράς του sling.

Έχεις καταλάβει φαντάζομαι πώς "δουλεύει" το sling σου: τραβώντας το ένα μέρος της ουράς σφίγγεις τη μία άκρη και το άλλο την άλλη. Αντίστοιχα, τραβώντας το κέντρο της ουράς σφίγγει το εσωτερικό του sling. Ανάλογα με τη θέση στην οποία είναι το μωρό μπορείς να το φέρεις πιο όρθιο, πιο κοντά σου, πιο ψηλά, όπως θέλεις. Δυστυχώς αυτό δεν μπορώ να σου το περιγράψω έτσι αόριστα, αλλά αν βάλεις μια φωτογραφία με το μωρό σου "στραβά" θα σου πω πού θα μπορούσες να "τραβήξεις" ώστε να έρθει ίσια!

 

Μήπως είναι καλύτερα να κοιτάει προς τα έξω ή είναι μικρός ακόμα;

Μπορεί να κοιτάει έξω (θέση Βούδα) από όταν αρχίσει να στηρίζει το κεφάλι του!

Να φανταστείς, εδώ και βδομάδες, φοράω και τη Ρέα σ' αυτή τη θέση (και είναι μόλις 2 μηνών!):

rhea%20in%20buddha%20carry%20ringsling.jpg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ήξερα που να το γράψω ελπίζω να μην κάνω λάθος

sstamoul ωραίο το άρθρο στο ένθετο κυριακάτικης εφημερίδας ελπίζω να βλέπουμε συχνά δημοσιεύσεις και να ενημερωνώμαστε :D:D

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Δεν ήξερα που να το γράψω ελπίζω να μην κάνω λάθος

sstamoul ωραίο το άρθρο στο ένθετο κυριακάτικης εφημερίδας ελπίζω να βλέπουμε συχνά δημοσιεύσεις και να ενημερωνώμαστε :D:D

 

ευχαριστώ, αλλά το πιστεύεις ότι δεν το 'χω δει;

Μου είχαν ζητήσει φωτογραφίες πριν πολύ καιρό (μόλις είχα γεννήσει) και δεν μου είπαν πότε θα το έβαζαν! Ούτε τι γράφει δεν ξέρω, άλλοι μου το 'πανε!

τώρα ζήτησα να μου το φέρουν! Είναι καλό;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

(συνεχίζω γιατί μου κόπηκε)

 

...sling θα το γράφω. Έχω σωθεί, κάνω απίστευτες βόλτες έξω, εκεί που δεν περνάει το καρότσι, το κρύο δε μας νοιάζει γιατί τη χώνω μέσα στα δικά μου ρούχα, το μωρό κοιμάται τρισευτυχισμένο, κι εγώ νιώθω υπέροχα, όπως τότε που ήμουν έγκυος. Και φυσικά ξεκούραστα, κάνουμε όλο και μεγαλύτερες βόλτες χωρίς πρόβλημα.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΣΤΕΛΛΑ για τις οδηγίες στο site σου.

1103660.png

________

I think men who have a pierced ear are better prepared for marriage. They've experienced pain and bought jewelry.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχω σωθεί, κάνω απίστευτες βόλτες έξω, εκεί που δεν περνάει το καρότσι, το κρύο δε μας νοιάζει γιατί τη χώνω μέσα στα δικά μου ρούχα, το μωρό κοιμάται τρισευτυχισμένο, κι εγώ νιώθω υπέροχα, όπως τότε που ήμουν έγκυος. Και φυσικά ξεκούραστα, κάνουμε όλο και μεγαλύτερες βόλτες χωρίς πρόβλημα.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΣΤΕΛΛΑ για τις οδηγίες στο site σου.

 

Μπράβο σου! Μπράβο! (πολύ χαίρομαι)

 

Βάλε μας αν θες φωτογραφία να σας θαυμάσουμε!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Sstamoul σε είδα σήμερα στην tv .... ήσουν υπέροχη ! πανέμορφη ! και το μωρό σου καταπληκτικό! μπράβο σου !!! ο άντρας μου έπαθε πλάκα , που είδε με πόσο μεγάλη ευκολία βάζεις τι παιδάκι στο sling!!!

Εμένα πάντως με έχεις πείσει... σίγουρα θα πάρω ένα , αν κάνω 2ο παιδάκι ! :D:D:D

 

 

υ.γ : εγώ βασικά τωρά το μεσμέρι το είδα ... σε εκπομπή άλλη , όχι στο πρωινό του mega :roll::D:wink:

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

Sstamoul σε είδα σήμερα στην tv .... ήσουν υπέροχη ! πανέμορφη ! και το μωρό σου καταπληκτικό! μπράβο σου !!! ο άντρας μου έπαθε πλάκα , που είδε με πόσο μεγάλη ευκολία βάζεις τι παιδάκι στο sling!!!

Εμένα πάντως με έχεις πείσει... σίγουρα θα πάρω ένα , αν κάνω 2ο παιδάκι ! :D:D:D

 

 

υ.γ : εγώ βασικά τωρά το μεσμέρι το είδα ... σε εκπομπή άλλη , όχι στο πρωινό του mega :roll::D:wink:

 

Αν το επιθυμείς, σου εύχομαι με την καρδιά μου 2ο παιδάκι! Κάν'το εσύ και μην ανησυχείς για sling! :D

 

(αυτός ο Δρυμούσης ρε παιδί μου! όλα αστεία του φαίνονται! μα είναι κι ο Καμπουράκης τρελή φυσιογνωμία!)

Link to comment
Share on other sites

Sstamoul σε είδα σήμερα στην tv .... ήσουν υπέροχη ! πανέμορφη ! και το μωρό σου καταπληκτικό! μπράβο σου !!! ο άντρας μου έπαθε πλάκα , που είδε με πόσο μεγάλη ευκολία βάζεις τι παιδάκι στο sling!!!

Εμένα πάντως με έχεις πείσει... σίγουρα θα πάρω ένα , αν κάνω 2ο παιδάκι ! :D:D:D

 

 

υ.γ : εγώ βασικά τωρά το μεσμέρι το είδα ... σε εκπομπή άλλη , όχι στο πρωινό του mega :roll::D:wink:

 

Αν το επιθυμείς, σου εύχομαι με την καρδιά μου 2ο παιδάκι! Κάν'το εσύ και μην ανησυχείς για sling! :D

 

Ευχαριστώ Στέλλα , να είσαι καλά !

Πάντως ειλικρινά σε απόλαυσα , και απο οτι φάνηκε και εσεις περάσατε καλα!

Στέλλα στο προφίλ σου..πρέπει να βάλεις κ μαμά της Ρέας , μας την έφαγες την κούκλα! :D

 

(αυτός ο Δρυμούσης ρε παιδί μου! όλα αστεία του φαίνονται! μα είναι κι ο Καμπουράκης τρελή φυσιογνωμία!)

 

:lol::lol::lol:

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα σας,

 

Το μωράκι μου είναι 6 1/2 μηνών 8200kg ποτέ δεν βολέυτηκα το μάρσιππο του εμπορίου με κουράζει πολύ, ο μικρός παλι δεν δίχνει να το απολαμβάνει, σε λίγο καιρό όμως θα πάμε διακοπές για το πάσχα & φοβάμαι οτι με το καροτσάκι δεν θα μπορούμε να πάμε όπου πηγαίναμε συνήθως με τα πόδια. Πιό sling πιστέυετε θα ήταν ιδανικό για την περίπτωση μας?

Μπορώ να ξεκινήσω τώρα το babywearing σε αυτή την ηλικία και σε αυτά τα kg?

.png

.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα σας,

 

Το μωράκι μου είναι 6 1/2 μηνών 8200kg ποτέ δεν βολέυτηκα το μάρσιππο του εμπορίου με κουράζει πολύ, ο μικρός παλι δεν δίχνει να το απολαμβάνει, σε λίγο καιρό όμως θα πάμε διακοπές για το πάσχα & φοβάμαι οτι με το καροτσάκι δεν θα μπορούμε να πάμε όπου πηγαίναμε συνήθως με τα πόδια. Πιό sling πιστέυετε θα ήταν ιδανικό για την περίπτωση μας?

Μπορώ να ξεκινήσω τώρα το babywearing σε αυτή την ηλικία και σε αυτά τα kg?

 

Να το χαίρεσαι το μωράκι σου!

Το ποιο sling θα διαλέξεις εξαρτάται απ' τη χρήση που θέλεις να κάνεις. Θέλεις να βάζεις και να βγάζεις το μωρό συνέχεια και να το φοράς για λίγο; ή θέλεις να πηγαίνετε μεγάλες βόλτες ή για ψώνια; Γενικά για μεγαλύτερη άνεση αν πρόκειται για βαρύ μωρό θα έλεγα να δοκιμάσεις ένα mei tai (ή wrap αν αντέχεις τη ζέστη)...

Δες περισσότερα για τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα του κάθε τύπου εδώ. Και διάβασε σχετικά με την ηλικία του μωρού και το babywearing εδώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

θα ηθελα να φτιαξω ενα ή να αγορασω ενα... πως ξερω ομως ποιο με βολευει καλυτερα? εχω απο τον γιο μου ενα μαρσιπο τυπου mei tai, νομιζω θα ηθελα ενα ring sling... τι υφασμα ομως θελει, ποσο μακρυ και τους κρικους που τους βρισκω?

me and my men...

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ύφασμα εξαρτάται από τα γούστα σου. Εγω χρησιμοποιώ μόνο βαμβάκι συμβατικό, οικολογικό βαμβάκι, λινό και μεταξωτό. Σου συνιστώ να πάρεις κάποιο φυσικό ύφασμα, χωρίς ελαστικότητα και όχι πολύ χοντρό για να περνάει από τους κρίκους. ουτε πολύ λεπτό όμως.

Είναι λίγο tricky η επιλογή του υφάσματος.

 

Τους κρικους μπορείς να τους προμηθευτείς μέσω ίντερνετ. Αν θέλεις μπορώ να σου στείλω και εγώ 1-2 ζευγάρια να κάνεις τις προσπάθειεές σου :)

Αν σε ενδιαφέρει στείλε μου email : [email protected]

46378a2c39.png

#2 RIP 7/12/2008 - Καλή αντάμωση

Link to comment
Share on other sites

euapap τετοιους κρικους δεν μπορουμε να βρουμε σε καταστηματα εκτος του ιντερνετ? δηλ. σε μαγαζια που εχουν π.χ ειδη "φτιαξτο μονος σου" με βιδες, κατσαβιδια κτλ, -λεω τωρα...- δεν υπαρχει κατι που να ειναι για αλλη χρηση αλλα εξισου ανθεκτικο για να το χρησιμοποιησουμε στον μαρσιπο? θα σου στειλω αν ειναι πμ! στειλε μου αν θες πμ με το κοστος ενος ring sling...

me and my men...

Link to comment
Share on other sites

Δε θα σου συνιστούσα να πάρεις κρίκους που δεν είναι φτιαγμένοι για αυτή τη δουλειά. Οι κρίκοι που παίρνω εγώ είναι ειδικοί, ωστε να είναι ανθεκτικοί, τεστάρονται ένας-ένας (όχι δειγματοληπτικά) με 200 κιλά, και είναι από αλουμίνιο που σημαίνει ότι δεν ζεσταίνονται πολύ το καλοκαίρι και είναι και ελαφριοι.

Μην εμπιστευτείς κρίκους που προορίζονται για κουρτίνες. Σε ξένα φόρα δεν εμπιστεύονται καν κρίκους που είναι για να δένεις σκάφη ή άλογα, για το λόγω του ότι δεν είναι λείοι και εχουν πολύ βάρος

46378a2c39.png

#2 RIP 7/12/2008 - Καλή αντάμωση

Link to comment
Share on other sites

Εδώ η sstamoul περιγράφει και εξηγεί το πώς πρέπει να είναι οι κρίκοι σε ένα ring sling. Θέλει προσοχή, στην Ελλάδα δεν υπάρχουν κατάλληλοι κρίκοι ( το έχω ψάξει αρκετά) και κρίκοι για κουρτίνες οι για άλλες χρήσεις μπορεί να είναι επικίνδυνοι

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?p=318298#318298

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...