Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΜΒΡΥΟΜΕΤΑΦΟΡΑ


Recommended Posts

Λαθος εκανα, τελικα θα εχω περιμενει 5 μηνες σχεδον, ενω θα μπορουσα να ειχα κανει τη δευτερη στους 3. Αχ ποσο γρηγορα περναει ο καιρος, ουτε που το καταλαβα!

Ευχομαι να σου βγουν καλες ολες αυτες οι εξετασεις και να συνεχίσεις ακαθεκτη!

 

Καρυοτυπο ζευγους εχει κανει καμια σας;

Ελεγχο ινοκυστικης;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


κοριτακια καλησπερα σας!!!!!!!!!!το μνμ μου απευθυνεται σε ολες μιας κ ολες ειλικρινα με κανατε να δακρυσω με το ενδιαφερον σας!!!τι να πω με τα απο τρεις αρνητικες χοριακες αυτη την εβδομαδα ειρθε κ η δικια μου να γινουν τεσσερις!τι ειναι αυτο ρε κοριτσια ?τι ματι εοεσε πανω μας πειτε σας παρακαλω!!!

 

λοιπον 1η εξωσ=1η εμβ/ρα-βιοχημικη

=2η εμβρ/ρα αρνητικη

 

Αυτη τη φορα με πειραξε λιγοτερο,θες γιατι ο αντρας μου κρατουσε τα χερια μου μεσα στα δικα του?θες γιατι την προιγουμενη ενω ξεκινησε σταματησε μετα ενω τωρα απτην αρχη?δεν ξερω!!απλα με πειραζει γιατι περιμενα το πασχα να ειμαι με φουσκωμενη την κοιλιτσα μου!τι να πω?!!

θα προσπαθησουμε σε κανα δυμηνο κ να ασχοληθω κ με κατι αλλο μηπως παιζει κ η ψυχολογια αλλα κ για να μαζεψουμε κανα ευρω,850!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Ειπα στην γιατρο μου οτι πριν κανω την επομενη θελω να κανω εξετασεις κ μου ειπε πως οι εξετ. που κανουν ειναι θρομβοφιλια,καρυοτοπος κ υστεροσκοπηση.μου εξηγησε τι ειναι η καθε μια κ οτι κοστιζουν ολες μαζι γυρω στα 7.000Ε.!!!!!!!!!!!!!!μου ειπε πως αν θελω εγω θα μου τις γραψει να τις κανω αλλα θεωρει πως με την κατασταση στην οποια βρισκομαι εγω κ ο αντρας μου κ με τις προσπαθειες που καναμε θεωρι πως ειναι ασκοπο,περιτο κ τσαμπα τα λεφτα μας θα δωσουμε!

 

1η εμβ/ρα=3 εμβρυα μετριας ποιοτητας

2η εμβ/ρα=2 εμβρυα αριστης ποιοτητας

 

μας μεινανε αλλα τεσσερα κ ειπε πως αυτη τη φορα να αποψυξουμε κ τα τεσσερα κ οσα επηζησουν κ οτι ποιοτητας κ αν ειναι να βαλουμε κ τα τεσσερα με την τελευταια φορα μας για να εχουμε περισοτερες ελπιδες!!!

 

Αυτα απο μενα,τα δυσαρεστα ή και ευχαριστα!!!?καλη επιτυχια στις επομενες κ μην σας παρει απο κατω με τα δικα μας!

 

*περιοδος μου ερχεται,κοβω τα χαπια μετα τα αποτελεσματα κ μετα ερχεται περιοδος!!!

 

σουλιτσα ποσες προσπαθειες εχεις κανει?ευη κ εσυ δε θυμαμαι καθολου τι εχουμε πει?

 

σουλιτσα κ ευη κ μορφη τι να πω οτι λυπαμαι?παντως σας καταλαβαινω!!!!!!!!

συνεχιζουμε............:wink:

Link to comment
Share on other sites

Τι γκαντεμια ειναι αυτη βρε κοριτσια ;;;

Ειπαμε ομως , δε το βαζουμε κατω !!! Συνεχιζουμε κ στο τελος θα κερδισουμε ... Χαθηκε μια μαχη , οχι ο πολεμος !

Παμε γι'αλλα ...

Live like it is heaven on earth ..!

S8vKp2.png?0fKsGsow

 

bcHCp3.png?2xpjfQKo

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω ρε κοριτσια τι μηνας ήταν αυτός. Το κεφαλι ψηλα και παμε για άλλα. Αμαρρυλίδα μου υπομονη τι να πω. Αν επιτρεπεται τι πρβλ εχετε? Ρωταω γιατι είσαι και μικρουλα. Εξαντλήθηκαν όλα τα περιθώρια? Εγω μια και ρωτάς εχω κανει δυο προσπαθειες ευτυχως επιτυχημενες, στην 1η παρουσιαστηκε πρβλ στο εμβρυο και καναμε διακοπη και απο τη δευτερη απεκτησα το κοριτσακι μου. Τωρα εκανα με κατεψυγμενα που εχουν μεινει απο τη δευτερη. Επομενη Σεπτέμβριο.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αμαρρυλίδα το κεφαλι ψηλα και παμε για την επομενη!!!

 

Να σου πω, γιατι 7.000 αυτες οι εξετάσεις;;; Δεν ειναι τοσο ακριβες.

Και να σου πω εγω εχω ενα θεμα με τις εξετασεις, γιατι οι γιατροι πρεπει να περιμενουν 3 αποτυχίες για να μας στειλουν για τις εξετασεις;;;;;

 

Θρμοβοφιλία κοστίζει απο 200-900 ευρω, αναλογα που θα πας και ποσους παραγοντες θα ελεγξεις.

Καρυοτυπος 300 ευρω και για τους δυο

Ινοκυστικος ελεγχος 300 ευρω στο Χωρεμειο (που ειναι το καλυτερο στην Ελλαδα γι αυτο τον ελεγχο)

 

Ειδικα τον καρυοτυπο, πραγματικα δεν καταλαβαινω γιατι δεν τον ζητανε ολοι! Με 300 ευρω μαθαινεις αν πρεπει να κανεις προεμφυτευτικο ελεγχο η οχι. Ειναι καλυτερα δηλαδη να κανουμε εμβρυομεταφορες με εμβρυα που μπορει ποτε να μην επιβιώναν;;; 300 ευρω ειναι, δεν αξίζει τον κοπο προτου δωσουμε 3.500, συν 3.500, συν 3.500;;;

 

Για τη θρομβοφιλια δεν το συζηταω, οσο ακριβη και να ειναι, το ποσοστο γυναικων που εχει προβλημα στην Ελλαδα ειναι αυξημενο, και απο δικη μου επιμονη το εκανα, και τελικα χρειαζομαι αγωγη. Επρεπε να περιμενω 3 αποβολες για να το μαθω;;;; Ε οχι, δε θα το εκανα αυτο.

 

Κατι αλλο που ειναι καινουργιο ειναι το IMSI, η τεχνικη που διαλεγουν τα πιο καταλληλα σπερματοζωαρια... Λογω ελλειψης χρονου;;; Λογω του οτι δεν έχουν το μηχάνημα;;; Λογω του οτι δεν εχουν τον ειδικο να το χειριστει;;; Δεν το χρησιμοποιουν ολοι.

 

Και να μην παω καν σε ΝΚ κυταρα και διαφορα ανοσολογικα, δεν τα εχω ψαξει ακομα.

 

Οκ δεχομαι οτι δεν ειναι σιγουρο οτι ολα αυτα μπορει να παιξουν το ρολο τους. Αλλα και αν παιζουν;; Δεν εχουμε δικαιωμα να επιλεξουμε απο την αρχη αν θελουμε να τα ψαξουμε ή οχι;;; Τελικα αν δε ρωτησεις απο εδω και απο εκει, δεν τα μαθαίνεις ποτε. Σε καποια πραγματα πρεπει τελικα να παιρνουμε τα πραγματα στα χερια μας. Εγω το πηρα αποφαση, δεν ξαναεμπιστευομαι τυφλα κανεναν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

garoufalia 150 μου ειπε για τον καρυοτοπο αλλα αν υπαρχει κατι θα πρεπει να εχω τα χρηματα για τον προεμ.ελεγ. 4.500Ε γιατι αν μου πουν οτι υπαρχει κατι δεν προχωραω χωρις τον προμ. γιατι θα εχω αγχος οποτε πολα την ακρη!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ρε κοριτσια θεωρειται οτι πρεπει να αλλαξω κεντρο με τοσες προσπαθειες?απο καποιες που ετυχε να μαθω δεν το ηξερα εξαρχης ειχαν επιτυχεις προσπαθειες με την δικη μου γιατρο κ στο κατω κατω μου την συνεστησε ο γυναικλογος μου που του εχω πολυ εμπιστοσυνη!

εχω κ τον πεθερο μου(που δεν λεω απο αγονοια τα λεει)αλλα μου λεει να παω στον εξοσοματικο της συνηφαδας μου(επιτυχια με την 1η φρ)τον οποιο τον ξερανε απο γυναικολοο της πεθερας μου,μιας θειας κ πολων αλλων!

με αγχονει αυτο κ με κανει να στεναχωριεμαι,δεν μου κανει καλο!!!

λεω οτι αν δεν καταφερουμε τωρα θα κανω κ αλλη σε αυτην κ αν δεν πετυχη κ 2η εξωσ. ναι ισως τοτε να αλλαζα αλλα με την 1η εξωσ. με 3 εμβρ/ρες να αλλαξω?

καρυοτοπο ισως κανω αν δεν πετυχει κ αυτη πριν προχωρησουμε στην 2η εξωσ. αλλα τωρα οχι γιατι αν υπαρχει κατι δεν κανω προεμ για 4 εμβρυα.

Link to comment
Share on other sites

ο θεος μαζι σας μαρακι!!!αυτη η ψυχολογια αχ αυτη !!!ειπα τον αντρα μου να κανω την επομενη φορα κ να με παρει να με παει καπου σε ενα ερημικο βουνο που δεν θα το ξερουν οι ''καλοθελητες'' αλλα που ?εκει μπορει να μηνω εγκυος κ απο μονη μου!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αμαρρυλίδα που σου ειπανε οτι ειναι τοσο ακριβος ο προεμφυτευτικός ελεγχος;;;; Εγω ψαχνωντας λιγο εδω στο φορουμ ειδα οτι στανταρ ειναι η τιμη στο Χωρεμειο μεχρι 15 εμβρυα 1500 ευρω! Και μαλιστα καποιες κοπελες γραφανε οτι αν ο γιατρος σου καταληξει οτι χρειαζεσαι προεμφυτευτικο ελεγχο, κανεις διεγερσεις μεχρι να μαζεψεις τουλαχιστον 8 βλαστοκύστες, και μετα τα στελνουν στο Χωρεμειο (αρκετα κεντρα το κανουν αυτο, αντι να εχουν εργαστήριο δικο τους, και καλα κανουν κατα τη γνωμη μου), που τους επιστρεφει τα αποτελεσματα.

Οποτε δεν ειναι τοσο απαγορευτικο το ποσο!

 

Γι αυτο κι εγω πηγα κι εκανα καρυοτυπο χωρις να ρωτησω κανενα... Πρεπει να κανει και ο συζυγος, οχι μονο εσυ.

Απ' ο,τι καταλαβα ειδικα καρυοτυπο δεν πειραζει να κανεις κι αλλου, και στον Παγκαλο (ειδικο εργαστηριο γεννετικης) μια χαρα θα ειναι. Αυτο που αξιζει να κανεις στο Χωρεμειο ειναι ελεγχος για ινικυστικη, γιατι εκει ελεγχουν το 95% των μεταλαξεων για 300 ευρω, ενω στη Βιοιταρικη για παραδειγμα κανει 200 ευρω αλλα ελεγχουν κατω απο το 80% (δε θυμαμαι ακριβως).

 

Σε ποιο κεντρο εισαι τωρα, και που σου προτεινει να πας ο πεθερος σου;

 

Κι εγω αλλαξα κεντρο, στειλε πμ αν θελεις να σου πω που εχω παει και τι εχω δει, οχι και πολλα, αλλα καλη ειναι η ανταλλαγη αποψεων!

 

Αν εχεις πολυκυστικες, κατι αλλο που θα μπορουσες να δεις, ειναι να πας σε εναν ενδοκρινολογο να δεις για αντισταση στην ινσουλίνη. Πολυ συχνα τα δυο αυτα σχετίζονται. Η αντισταση στην ινσουλίνη σου ανεβοκατεβάζει το ζάχαρο, και αυτο εχει επιπτωση στην ποιότητα των ωαρίων σου, και καποιες φορες δυσκολευει στη συλληψη. Δεν ειναι απαραιτητο οτι τθα εχεις κατι τετοιο, αλλα με μια απλη καμπυλη ζαχαρου 2 ωρων θα το δει ο ενδοκρινολογος. Εχω να σου προτεινω καποιον καλο αν θελεις, και καποιον που πρεπει να αποφυγεις οπωσδηποτε...

Link to comment
Share on other sites

Αμαρρυλιδα μου λυπαμαι πολυ αλλα στο εχω πει και αλλη φορα πως θαυμαζω τον τροπο που τα αντιμετωπιζεις και προχωρας.αφου εχεις και αλλα εμβρυακια,κανε την παυση σου και ξανα δυναμικα για μια επιτυχημενη προσπαθεια.

ειδα απο ολες τα αποτελεσματα σας και φοβαμαι πως θα σας ακολουθησω.δεν ξερω τι να πω.εχω απογοητευτει.

φοβαμαι γιατι δεν εχω αλλα εμβρυακια να με περιμενουν και ξανα παλι απο την αρχη...μη σας ζαλιζω.καλο βραδυ

Link to comment
Share on other sites

kalimera koritsia......mary ton idio fovo exoume giati kai egw den exw alla emvriakia opote opws eipes kai esu pali apo tin arxi....po po kai den to antexw..apo ton septemvri anti na pigenw exw gia kafe volta pigenw sto mitera xaxaxaxaxa....fantasou!!!!!!esu pws niothis autes tis meres? exis vgi exw katholou

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ρε κοριτσια θεωρειται οτι πρεπει να αλλαξω κεντρο με τοσες προσπαθειες?απο καποιες που ετυχε να μαθω δεν το ηξερα εξαρχης ειχαν επιτυχεις προσπαθειες με την δικη μου γιατρο κ στο κατω κατω μου την συνεστησε ο γυναικλογος μου που του εχω πολυ εμπιστοσυνη!

εχω κ τον πεθερο μου(που δεν λεω απο αγονοια τα λεει)αλλα μου λεει να παω στον εξοσοματικο της συνηφαδας μου(επιτυχια με την 1η φρ)τον οποιο τον ξερανε απο γυναικολοο της πεθερας μου,μιας θειας κ πολων αλλων!

με αγχονει αυτο κ με κανει να στεναχωριεμαι,δεν μου κανει καλο!!!

λεω οτι αν δεν καταφερουμε τωρα θα κανω κ αλλη σε αυτην κ αν δεν πετυχη κ 2η εξωσ. ναι ισως τοτε να αλλαζα αλλα με την 1η εξωσ. με 3 εμβρ/ρες να αλλαξω?

καρυοτοπο ισως κανω αν δεν πετυχει κ αυτη πριν προχωρησουμε στην 2η εξωσ. αλλα τωρα οχι γιατι αν υπαρχει κατι δεν κανω προεμ για 4 εμβρυα.

 

 

 

εγω παντως αλλαξα γιατρο μετα απο 1εξωσωματικη,εμεινα εγκυος,εξωμητριο,εκανα αλλες 3 μεταφορες,κ μετα πηρα τα μπογαλακια μου,βλεπε εμβρυα,κ σε αλλη παραλια

Link to comment
Share on other sites

Ειπα στην γιατρο μου οτι πριν κανω την επομενη θελω να κανω εξετασεις κ μου ειπε πως οι εξετ. που κανουν ειναι θρομβοφιλια,καρυοτοπος κ υστεροσκοπηση.

να τις κανεις τις εξετασεις...εγω ειχα 3αποβολες κ ειχα θεμα θρομφβοφιλιας

μας μεινανε αλλα τεσσερα κ ειπε πως αυτη τη φορα να αποψυξουμε κ τα τεσσερα κ οσα επηζησουν κ οτι ποιοτητας κ αν ειναι να βαλουμε κ τα τεσσερα με την τελευταια φορα μας για να εχουμε περισοτερες ελπιδες!!!

εισαι σιγουρη οτι θες να βαλεις κ τα 4 αν επειβιωσουν?το ενδεχομενο να πιασουν ολα κ η τρια το σκεφτηκες?μη παρασυρεσαι απο τη λαχταρα σου,να τα σκεφτεσαι ολα...

Link to comment
Share on other sites

Aμαρρυλίδα μην αφήνεις να σε επηρεάζει κανένας και αν το κάνουν και σε ενοχλεί απογόρευσε τις υποδείξεις "σε όσους είναι έξω από το χορό".

Κυρίως όλο το ζόρι (σωματικό-ψυχολογικό) το τραβάς εσύ, βρες ένα γιατρό που θα τον εμπιστευτείς "θα σου κάνει" και πορεύσου με αυτό.

Μην αφήνεις να σε τρελαίνουν, αν νομίζεις για κάποιους λόγους ότι θέλεις να αλλάξεις κέντρο κάντο, αν όχι μη το κάνεις μόνο επειδή σου το λένε.

Link to comment
Share on other sites

Alexele εσυ σε ποιο κεντρο εκανες τις εξωσωματικες;

 

Αμαρρυλιδα συμφωνω, κανε την ερευνα σου 1-2 μηνες, και συνεχισε τις προσπάθειες μετα. Ψαξτο οσο χρειάζεται για να νοιωθεις εσυ ανετα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια!εγω σε 5μερουλες θα ξεκινησω.ειναι η δευτερη φορα,αλλα εχω πολυ αγχος.την πρωτη φορα ημουν πιο χαλαρη.τωρα ομως δε θελω να αποτυχω.θελουμε πολυ ενα μωρο.ευχομαι σε ολες μας τα καλυτερα.να διαβαζουμε χαρουμενα μηνυματα.

Link to comment
Share on other sites

Eγώ τις έκανα στο κέντρο του ΛΗΤΩ με το γυναικολόγο μου (αν και είναι στο ΙΑΣΩ) δίπλα μου από τη πρώτη στιγμή, συνεργάζεται στις εξωσωματικές με αυτό το κέντρο.

Στο κέντρο έκανα μόνο την ωοληψία και την εμβρυομεταφορά. Τα υπέρηχα ωορηξίας τα έκανα στο ΙΑΣΩ, τις χοριακές σε μικροβιολογικό της γειτονιάς μου και από το πρώτο λεπτό με ανέλαβε ο γυναικολόγος μου.

Link to comment
Share on other sites

Αμαρρυλιδα μου λυπαμαι πολυ αλλα στο εχω πει και αλλη φορα πως θαυμαζω τον τροπο που τα αντιμετωπιζεις και προχωρας.αφου εχεις και αλλα εμβρυακια,κανε την παυση σου και ξανα δυναμικα για μια επιτυχημενη προσπαθεια.

ειδα απο ολες τα αποτελεσματα σας και φοβαμαι πως θα σας ακολουθησω.δεν ξερω τι να πω.εχω απογοητευτει.

φοβαμαι γιατι δεν εχω αλλα εμβρυακια να με περιμενουν και ξανα παλι απο την αρχη...μη σας ζαλιζω.καλο βραδυ

 

Μαρακι η καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη!Μπορει για εσενα να εχει ερθει η ωρα ν α γινεις μανουλα!μην απογοητευεσαι καθολου!θα πας την Τριτη με ολη την αισιοδοξια σου!

1η IVF Φεβρουαριος 2012 αρνητικη

2η IVFΜαιος 2012 βιοχημικη κυηση

Νοεμβριος 2012 Φυσιολογικη συλληψη!!

 

G2GGp3.png

Link to comment
Share on other sites

το ιδιο και για σενα Μαρια!τωρα ειδα το μηνυμα σου. φιλακια και στις 2!

1η IVF Φεβρουαριος 2012 αρνητικη

2η IVFΜαιος 2012 βιοχημικη κυηση

Νοεμβριος 2012 Φυσιολογικη συλληψη!!

 

G2GGp3.png

Link to comment
Share on other sites

σουλιτσα απο οσο ξερουμε μεχρι τωρα κ καταλειξαμε σε εξωσ.,ο ασταθης κυκλος μου λογω πολ.ωοθ.

 

Και εγω το ιδιο λογο πολυκυστικων και ασταθη κυκλο θα κανω τωρα την πρωτη μου εξωσωματικη...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια υπομονη και καλη επιτυχια σε ολες μας ;) συντομα ολες θα τα καταφερουμε .να ρωτησω κατι μετα την ωοληψια μπορεις να επιστρεψεις στην εργασια σου??

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...