Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Την γνωμη σας-Με απορριπτει;

Recommended Posts

Μπορει και να σας κουρασω γιατι δεν ξερω τι να πρωτογραψω και απο που να αρχισω..Με βοηθησε το φορουμ πριν μεινω εγκυος, στο θηλασμο αφου εμεινα και να, τωρα παλι ελπιζω..Το παιδακι μου ειναι 25 μηνων. Οταν πηγαινω στη δουλεια μενει με την πεθερα μου κ τον μπαμπα της-που κανει αλλη βαρδια. Η πεθερα μου ΠΟΤΕ μα ΠΟΤε δεν υποστηριξε ο,τιδηποτε εκανα με το παιδι μου, θηλασμος, διατροφη(μονο γαλα, αφου δεν του αρεσει τιποτα), συμπεριφορα κλπ κλπ. Το κοριτσακι μου αρχισε να μιλαει πολυ νωρις και να κανει προτασεις. Τελευταια συνεχως διαπιστωνω "εντολες" που δινει η γιαγια , για την κακια μαμα. -Μαμα μαζεψε τα σκουπιδια απο το δωματιο(σακουλες με δωρα Χριστουγεννων), -Ποιος σου ειπε οτι ειναι σκουπιδια;, -Η γιαγια ειπε να τα μαζεψεις.

Λεει στο παιδι μου οτι η μαμα δεν την προσεχει και την αφηνει βρωμικη και δεν την καθαριζει (γιατι ειδε μια φωτο της βαφτισης που ειχε λαδια στο στομα της γυρω, και της φανηκε γαλα που (δεν) εδωσα κατα τη διαρκει του μυστηριου!!!Και αναρωτηθηκε το παιδι γιατι εχει γαλα, και η απαντηση ηταν οτι η μαμα δεν το καθαρισε και "θα τη μαλωσω εγω τη μαμα". Μια φορα απο τοτε που γενηθηκε, τωρα τελευταια, την αφησαμε στη γιαγια της να παμε για κατι δουλειες σε μια αλλη πολη, για να μην κουραστει. επιστρεψαμε απογευμα, μπινω σπιτι τρεχω να την αγκαλιασω, κυνηγιομαστε και την παιρνει η γιαγια της αγκαλια και δεν μου τη δινει, το προσπερναω. Μολις μπαινει ο μπαμπας της λιγο πιο μετα της λεει"πηγαινε να δωσεις στο μπαμπακα ενα φιλακι". Επιπλεον ο,τι υποκοριστικο ή χαζομαρουλα χρησιμοποιω για το παιδι μου ξαφνικα γινεται του μπαμπα. "Πως σε φωναζει ο μπαμμπας;" Δεν θελει ποτε μαζι μου, κλαιει οταν ειμαι σπιτι και λεει "θελω να παω στη γιαγια μου ή που πηγε ο μπαμπας μου"...Διαβαζονται τοσο ανταγωνιστικα αυτα που γραφω, αλλα πραγματικα αισθανομια οτι διεκδικω την αγαπη του παιδιου μου, οχι απο τον μπαμπα-που καταλαβαινω οτι μπορει να του εχει αδυναμια, και δεν με νοιαζει πραγματικα- αλλα απο τη γιαγια, πουειμαι σιγουρη οτι με μαλακο τροπο την στρεφειεναντιον μου, με την εννοια οτι με παρουσιαζει λιγη ή και ανυπαρκτη. Και αλλα ποσα,παρα πολλα! Δεν κατηγορησα στο παιδι μου ποτε κανεναν, ποτε, γιατι ειναι αρχη μου αυτο.Θα καταλαβει μεγαλωνοντας..Αλλα τετοες υπουλες συμπεριφορες στο ιδιο μου το παιδι για μενα;;;;;Με ποιο δικαιωμα;;Ειμαι απογοητευμενη απο τον εαυτο μου, αλλα και απο την θεση στην οποια βρισκομαι. Δηλαδη τι πρεπει; Να αποξενωθουμε; να χωρισω; τι; Πραγματικα παιζω μαζι της, φτιαχνουμε γλυκα, καλω παιδακια σπιτι, πηγαινουμε κ εμεις σε αλλους φιλους μας,διαβαζουμε παραμυθια, ζωγραφιζουμε και οτι μπορει να κανει μ ια μανα οσο χρονο εχει ελευθερο.Διαβασα και σε αλλο τοπικ, οτι μανα ειμαι θα με αγαπαει σιγουρα και οτι ειναι φαση. Διαβασα ομως και οτι πρεπει να δινουμε σημασια στα μηνυματα που παιρνουμε απο τα παιδια μας γιατι κατι εχουν να μας πουν και να προλαβουμε τις καταστασεις. Πιστευεται οτι την εχασα την μπαλα; Το παιδακι μου ειναι η λατρεια μου, φοβαμαι οτι μου φευγει. Και αν θελει τη γιαγια του πιο πολυ;;;Λυπαμαι παρα πολυ γι αυτο που περναω, μερικες φορες κανω σαν να προκειται να κερδισω επαθλο(ας το κανουμε αυτο που δεν εχει κανει με τη γιαγια). Τιπρεπει να κανω και πως να το χειριστω;

Διαφημίσεις

δεν σε βρισκω υπερβολικη, αν και σπανια συμφωνω με νυφη που εχει παραπονα απο πεθερα!:D

Ναι, πιστευω οτι η γιαγια του παιδιου σου 'προσπαθει' και 'καταφερνει' να σε νευριαζει....Πιστευω οτι ζηλευει που το μωρο 'σας' εχει και εσενα μαμα και δεν εχει μονο εκεινη και το γιο της να τη φροντιζουν.

Τωρα, λυση ειναι δυσκολο να βρεις.

Καταρχην ηρεμησε και σκεψου οτι τουλαχιστον αγαπαει πολυ το μωρο σου...σημαντικο.

Επισης σκεψου πως ο,τι και να 'προσφερει' μια γιαγια στο εγγονι της δεν μπορει με τιποτα να αντικαταστησει αυτο που 'προσφερει' η μανα, εστω και αν εκεινη δουλευει.

Οποτε χαλαρωσε και δειξε την αγαπη σου στο μωρο σου, την προσοχη σου, τη στοργη σου και ολα τα υπολοιπα θα παρουν τον δρομο τους....Το παιδι σου ξερει...και νιωθει....και για ενα μωρο, η μαμα του ειναι το συμπαν ολοκληρο.

Μιλησε με τον αντρα σου....εξηγησε του οτι σε ενοχλει ολο αυτο...ρωτησε τη γνωμη του για το θεμα και ζητησε του τη βοηθεια του.

Τα σαββατοκυριακα μην πηγαινεις το παιδι σπιτι της...περαστε την ημερα οι τρεις σας. Το ιδιο και για τις ωρες που δεν δουλευεις.

Τελος, αν δεν καταφερεις κατι με ολα αυτα, κανε υπομονη να 'ξεπεταχτει' λιγο και μετα φροντισε να μαθεις ποιος ειναι ο καλυτερος σταθμος της περιοχης σου!;)

''δεν ξέρω τι αξίζει πιο πολύ, η ειρήνη ή η αγωνία της ψυχής μας...'

Ευχαριστω για τις τοσο αμεσες απαντησεις! ναι, δεν μπορω να κοιμηθω, κλαιω και σκεφτομαι τι πρεπει να κανω. ΟΠοτε απαντω: Ο αντρας μου δεν με υποστηριξε ποτε και δεν με στηριξε ποτε οχι μονο σε θεματα τεοια αλλα και γενικα. Αλλοτε με βρισκει υπερβολικη, αλλοτε μου κανουν αστεια και δεν μιλανε σοβαρα, αλλοτε οτι βλεπω παντου εχθρους και τετοια. Σταματησα να το συζηταω μαζι του γιατι ολο σε καυγα γυριζει το πραγμα και κουραστηκα πια. Δεν εινα ατομο που θα συζηταει γενικα(μονο γι αποδοσφαιρο) και ποτε δεν θα ερθει σε συγκρουση με τους γονεις του και την αδερφη του, για κανενα λογο. Το κρατανε μαζι γιατι η πεθερα μου ειναι της αποψης οτι α)ο αντρας δεν πρεπει να μεγαλωνει παιδια και 2)(αυτο το λεει σε μενα) οτι κουραζεται να το κραταει- ο γιος. Η πεθερα μου ειναι πολυ μικρη σε ηλικια, ισως και γιαυτο ανταγωνιζομαστε για το παιδι ΜΟΥ. Το αγαπαει και το ξερω, αλλαο ρολος της ειναι να το προσεχει, το μεγαλωνω εγω με τον μπαμπα.ε;Και πραγματικα δεν ειναι καθολου κουραστικο παιδι γιατι παντα ρωταει αν ειναι να κανει κατι, τρωει συνηθως, οποτε δεν χρειαζονται δωροδοκιες, και γενικα δεν χρειαζονται ψεμματα και ραδιουργιες. Πραγματικα πιστευω οτι θελει να παρει κατι που μπορει να της χρωσταει η ζωη, με την εννοια οτι δεν μεγαλωσε τα παιδια της (που εκανε στο 13) και ψαχνει στο δικο μου να χαμενα χρονια. Αδικια ομως να γινεται σε βαρος μου και μαλιστα με το πιο ασχηγμο αποτελεσμα. Δεν θελω να γινω αορατη για το παιδι μου, ουτε ομως να διεκδικω απο φοβο μηπως το χασω. Πραγματικα πιστευω οτι μου το στερουν σιγα σιγα. πολυ δραμα, αλλα η ψυχολογια μου ειναι στα πατωματα..

Γλυκιά μου το μακρυά και αγαπημένοι το ξέρεις;δυστυχώς η πεθερά σου μάλλον σε εκδικείται μέσω του παιδιού ,για τον χ λόγο.στο χέρι σου ειναι κοψτη το τώρα,αυτές οι συμπεριφορές ειναι ανεπιτρεπτες....δεν πρεπει να σε προβληματίζει το παιδάκι σου αλλα η (καλη σου)πεθερουλα.τα πήρα πολλη τώρα συγνώμη.

Διαφημίσεις

καλε μην κλαις!!!! ΟΚ, αν δεν καταλαβαινει ο αντρας σου ανελαβε μονη σου να βρεις τη λυση.

Τι θα εκανα? θα της μιλαγα...και μαλιστα με εντονο τροπο ωστε να της δωσω να καταλαβει οτι ή θα κανει ο,τι λεω η δεν θα βλεπει το παιδι...και θα το εννοω, βεβαια.

Ο καθενας οπου βρισκει τα κανει....γινε 'σκυλα'!!!!

Μενεις μακρυα απο τους δικους σου? Εν αναγκη ζητα απο καποιον δικο σου να ερθει για καμια δεκαρια ημερες και αυτες τις ημερες, αν η πεθερα δεν συμμορφωθει τελικα, μην την αφησεις να 'κραταει' το παιδι.

Δεν μπορει να εισαι και γλυκεια και χαρουμενη οταν εχεις να κανεις με δολιους ανθρωπους.....δυστυχως....

Το πρόβλημα που παρουσίασες αρχικά δεν μου φαίνεται το πιο σοβαρό...

Πιο σοβαρό φαίνεται ότι έχεις έναν σύζυγο που μπορεί καθώς φαινεται να ασχοληθεί με το παιδί όσο δουλεύεις, αλλά δεν θέλει... Και πες έχει αναθέσει αυτή τη δουλειά στη γιαγιά, αλλά δεν εκτιμάει αυτά που κάνετε για το σπίτι σας.

Δικό σου λάθος ότι από την αρχή που άρχισαν αυτά τα αστειάκια, δεν έβαλες τα πράγματα στη θέση τους... Και είχε γάλα το παιδί στις φωτό... Και τι έγινε; Γάλα είναι, όχι ποντικοφάρμακο... Ας το σκούπιζε η σούπερ γιαγια...

Αμα πια... Και εγώ όπως γράφτηκε παρά πάνω, δεν σπεύδω να υπερασπιστώ τις νύφες, αλλά αυτό παραπάει.

Στην πράξη δεν ξέρω τι να σου πω, γιατί αν ο άντρας σου είναι πέρα βρέχει είναι δύσκολα τα πράγματα και θέλει σκέψη.

Πάντως πιστεύω μια καλή αρχή είναι να απαντάς και εσύ, χωρίς να θυμώνεις, αλλα με πλακίτσα. Πάρτο αλλιώς... Ξεκίνα και εσύ τα αστειάκια για το νοικοκυριό της γιαγιάς την επόμενη φορά... Χωρίς να δείχνεις θυμό. Είναι σημαντικό. Αλλά να καταλάβει ότι δεν την παίρνει.

Επισης φαντάζομαι ότι επειδή δουλεύεις έχεις και το νοικοκυριό, ενώ η γιαγιά έχει περισσότερο χρόνο να το παίζει η καλή νεράιδα... Αυτό δεν μπορείς να το αλλάξεις, αλλα πιστεύω μπορείς να αλλάξεις σε κάποιο βαθμό αυτά που γίνονται...

Το παιδί είναι μεγαλούτσικο και μπορείς σιγά σιγά να λες ότι λόγω της κοινωνικοποίησης κλπ κλπ σκέφτεστε για σταθμό σιγά σιγά. Αν έχετε καλό σταθμό στη γειτονιά. Και όπως γράφεις στην πορεία θα φανεί τι γίνεται και το παιδί θα εκτιμήσει κάποια πράγματα. Φαίνεται όμως ότι το παιδί έχει επηρεαστεί βαθειά, από πράγματα που λέγονται και που δεν τα ξέρεις στο σύνολό τους. Για τον πατέρα που δεν πολυασχολείται έχει σχηματίσει το παιδί άποψη από τη γιαγιά!

Γλυκιά μου το μακρυά και αγαπημένοι το ξέρεις;δυστυχώς η πεθερά σου μάλλον σε εκδικείται μέσω του παιδιού ,για τον χ λόγο.στο χέρι σου ειναι κοψτη το τώρα,αυτές οι συμπεριφορές ειναι ανεπιτρεπτες....δεν πρεπει να σε προβληματίζει το παιδάκι σου αλλα η (καλη σου)πεθερουλα.τα πήρα πολλη τώρα συγνώμη.

συμφωνω και εγω με αυτο, απο τις προτες γραμμες που διαβασα αυτο ειχα στο μυαλο μου να σου γραψω, το κοριτσακι σου ειναι πολυ μικρο ακομα για να εχεις χασει το παιχνιδι, εχω και εγω προβληματα παρομοια με την μαμα μου, οχι τοσο σοβαρα βεβαια αλλα με το που χειμωνιασε την αραιωσα και εδω και 20 μερες που εκλεισε τα 2,5 ξεκινησαμε παιδικο, σε πληροφορω οτι ειναι αλλο παιδι, πιο γλυκο, πιο τρυφερο και καθολου νευρικο σε αντιθεση οπως τον επερνα απο τη μαμα μου, ακρη μαζι της δεν θα βρεις οσο και να την κουβεντιασεις, πρεπει πιστευω να κανεις κατι πιο δραστικο, υπομονη και μη κλαις καθολου μονο οταν ημαστε ηρεμες βρησκετε η σωστη λυση.

ΟΠοτε απαντω: Ο αντρας μου δεν με υποστηριξε ποτε και δεν με στηριξε ποτε οχι μονο σε θεματα τεοια αλλα και γενικα. Αλλοτε με βρισκει υπερβολικη, αλλοτε μου κανουν αστεια και δεν μιλανε σοβαρα, αλλοτε οτι βλεπω παντου εχθρους και τετοια. Σταματησα να το συζηταω μαζι του γιατι ολο σε καυγα γυριζει το πραγμα και κουραστηκα πια. Δεν εινα ατομο που θα συζηταει γενικα(μονο γι αποδοσφαιρο) και ποτε δεν θα ερθει σε συγκρουση με τους γονεις του και την αδερφη του, για κανενα λογο. ..

Να ρωτησω γιατι παντρευεστε αντρες που δεν σας ακουνε, δεν σας πιστευουν , δεν σας δινουν τη σημμασια που θέλετε, δεν σας υποστηρίζουν..δεν..δεν..?

Μετα φταινε οι πεθερές που αλωνιζουν στη ζωή σας?

Το προβλημα ειναι κατ εμε η σχεση με τον αντρα σου. Εαν τον ειχες "μαζι σου" δεν θα υπήρχαν ολα τα υπολοιπα..θα ειχε βαλει τη μανα του στη θέση της, θα κρατουσε το παιδι μονος του εφοσον ειναι σπιτι, θα σε υποστηριζε οταν ειχες δικιο...θα....θα....

αν θελεις να κανεις κατι ουσιαστικο επικεντρωσου εκει, κανε μια κουβεντα και μια νεα αρχη με το συζυγο..

Ο συζηγος σου σίγορα δεν τα βλεπει οπως εσυ και ουτε προκειται να τα δει ...

Μιλάμε για την μαμα του ..τωρα.......αυτος βλεπει απλα την μαμά του να φροντίζει το παιδί του όχι να πέρνει η γιαγιά το παιδί απο την μανα του .....Εσενα που σε ενοχλούν αυτές οι καταστάσεις κανε κάτι....οπως η γιαγιά βάζει λόγια στο στόμα του παιδιού σου ....βάζε και εσύ απαντήσεις σε αυτά τα λόγια πχ οταν λεει μαζεψε τα σκουπίδια απο το δωμάτιο ...πες στης καρδια μου αυτα ειναι παιχνίδια όχι σκουπίδια ....και οταν την επομενη σου πει η μικρη κανε αυτο διοτι αυτο ειπε η γιαγια ...απαντησε της και εσυ μεσω του παιδιου ...οτι θα κανουμε αυτό γιατι αυτο κάνει η μαμά .......(πες στην γιαγια σου χιχι)...και δεν χρειάζεται να διεκδικής την αγάπη του παιδιού σου ...το παιδί ειναι δικό σου και αυτό δεν αλάζει................. δεν χρειάζεται να προσπαθείς τόσο πολύ ..να αποδηξεις στο παιδι σου οτι.... τι ... η μαμα το αγαπάει περισσότερο απο την γιαγιά ..γίνεται δεν γίνεται..ειναι το μόνο που δεν χρειάζεται να παλεύεις ....καθεσαι και σκέφτεσαι τι κανεις λαθος και το παιδι σου δεν σε θελει ....δηλαδη μου λες οτι δεν θα το μαλωνεις διοτι μπορει να μην σε θελει και να θελει μονο την γιαγια ή να του κανεις πάντα τα χατήρια ...για να πέρνει το μέρος σου .....δεν νομίζω οταν μεγαλώση θα εχεις πολλα προβλήματα με αυτήν την λογική ...η μανα και ο πατέρας ειναι αυτοι που μαλωνουν βαζουν ορια και κανονες στο τι και τα θελω του παιδιου τους και δεν λενε αα δεν θα το μαλωσουμε διοτι μπορει να αγαπαει τηνγιαγια που κανει τα χατηρια παντα ....περισσοτερο ...στο κατω κατω η γιαγια ειναι αυτη που κακομαθαινει το παιδι και η μαμα αυτη που βαζει τους κανονες .....................ετσι ειναι η ζωη

Διαφημίσεις

Μπορει και να σας κουρασω γιατι δεν ξερω τι να πρωτογραψω και απο που να αρχισω..Με βοηθησε το φορουμ πριν μεινω εγκυος, στο θηλασμο αφου εμεινα και να, τωρα παλι ελπιζω..Το παιδακι μου ειναι 25 μηνων. Οταν πηγαινω στη δουλεια μενει με την πεθερα μου κ τον μπαμπα της-που κανει αλλη βαρδια. Η πεθερα μου ΠΟΤΕ μα ΠΟΤε δεν υποστηριξε ο,τιδηποτε εκανα με το παιδι μου, θηλασμος, διατροφη(μονο γαλα, αφου δεν του αρεσει τιποτα), συμπεριφορα κλπ κλπ. Το κοριτσακι μου αρχισε να μιλαει πολυ νωρις και να κανει προτασεις. Τελευταια συνεχως διαπιστωνω "εντολες" που δινει η γιαγια , για την κακια μαμα. -Μαμα μαζεψε τα σκουπιδια απο το δωματιο(σακουλες με δωρα Χριστουγεννων), -Ποιος σου ειπε οτι ειναι σκουπιδια;, -Η γιαγια ειπε να τα μαζεψεις.

Λεει στο παιδι μου οτι η μαμα δεν την προσεχει και την αφηνει βρωμικη και δεν την καθαριζει (γιατι ειδε μια φωτο της βαφτισης που ειχε λαδια στο στομα της γυρω, και της φανηκε γαλα που (δεν) εδωσα κατα τη διαρκει του μυστηριου!!!Και αναρωτηθηκε το παιδι γιατι εχει γαλα, και η απαντηση ηταν οτι η μαμα δεν το καθαρισε και "θα τη μαλωσω εγω τη μαμα". Μια φορα απο τοτε που γενηθηκε, τωρα τελευταια, την αφησαμε στη γιαγια της να παμε για κατι δουλειες σε μια αλλη πολη, για να μην κουραστει. επιστρεψαμε απογευμα, μπινω σπιτι τρεχω να την αγκαλιασω, κυνηγιομαστε και την παιρνει η γιαγια της αγκαλια και δεν μου τη δινει, το προσπερναω. Μολις μπαινει ο μπαμπας της λιγο πιο μετα της λεει"πηγαινε να δωσεις στο μπαμπακα ενα φιλακι". Επιπλεον ο,τι υποκοριστικο ή χαζομαρουλα χρησιμοποιω για το παιδι μου ξαφνικα γινεται του μπαμπα. "Πως σε φωναζει ο μπαμμπας;" Δεν θελει ποτε μαζι μου, κλαιει οταν ειμαι σπιτι και λεει "θελω να παω στη γιαγια μου ή που πηγε ο μπαμπας μου"...Διαβαζονται τοσο ανταγωνιστικα αυτα που γραφω, αλλα πραγματικα αισθανομια οτι διεκδικω την αγαπη του παιδιου μου, οχι απο τον μπαμπα-που καταλαβαινω οτι μπορει να του εχει αδυναμια, και δεν με νοιαζει πραγματικα- αλλα απο τη γιαγια, πουειμαι σιγουρη οτι με μαλακο τροπο την στρεφειεναντιον μου, με την εννοια οτι με παρουσιαζει λιγη ή και ανυπαρκτη. Και αλλα ποσα,παρα πολλα! Δεν κατηγορησα στο παιδι μου ποτε κανεναν, ποτε, γιατι ειναι αρχη μου αυτο.Θα καταλαβει μεγαλωνοντας..Αλλα τετοες υπουλες συμπεριφορες στο ιδιο μου το παιδι για μενα;;;;;Με ποιο δικαιωμα;;Ειμαι απογοητευμενη απο τον εαυτο μου, αλλα και απο την θεση στην οποια βρισκομαι. Δηλαδη τι πρεπει; Να αποξενωθουμε; να χωρισω; τι; Πραγματικα παιζω μαζι της, φτιαχνουμε γλυκα, καλω παιδακια σπιτι, πηγαινουμε κ εμεις σε αλλους φιλους μας,διαβαζουμε παραμυθια, ζωγραφιζουμε και οτι μπορει να κανει μ ια μανα οσο χρονο εχει ελευθερο.Διαβασα και σε αλλο τοπικ, οτι μανα ειμαι θα με αγαπαει σιγουρα και οτι ειναι φαση. Διαβασα ομως και οτι πρεπει να δινουμε σημασια στα μηνυματα που παιρνουμε απο τα παιδια μας γιατι κατι εχουν να μας πουν και να προλαβουμε τις καταστασεις. Πιστευεται οτι την εχασα την μπαλα; Το παιδακι μου ειναι η λατρεια μου, φοβαμαι οτι μου φευγει. Και αν θελει τη γιαγια του πιο πολυ;;;Λυπαμαι παρα πολυ γι αυτο που περναω, μερικες φορες κανω σαν να προκειται να κερδισω επαθλο(ας το κανουμε αυτο που δεν εχει κανει με τη γιαγια). Τιπρεπει να κανω και πως να το χειριστω;

Να την παρει και να την σηκωσει! Πως το επιτρεπεις γλυκια μου ολο αυτον τον καιρο?

Καλύτερα να την απομακρυνεις απο την καθημερινή ζωή του παιδιού. Αν δεν μπορει να την κρατάει μόνο ο σύζυγος όταν λείπεις υπάρχει η δυνατότητα να προσλαβεις κάποια κοπέλα για φύλαξη; Η να παει παιδικό σταθμό!

1Xckp3.png

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Λοιπόν, σαν την Μάνα, δεν έχει ό,τι και να κάνει η γιαγιά.Το παιδί είναι δικό σου και δεν θα σου το πάρει κανείς, το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να σε συγχίζει γι΄αυτό όσο μπορείς να μην της δίνεις σημασία, όταν η μικρή λέει κάτι για σένα άσχημο ή κάτι που δεν σου αρέσει να τη διορθώνεις, σε καμια περίπτωση μην κατηγορήσεις τη γιαγιά μπροστά της και ο χρόνος είναι με το μέρος σου, καλή υπομονή!

Μην εστιάζεις τόσο πολύ στην πεθερά. Κανείς δεν θα σου κλέψει την αγάπη που έχει το παιδί σου για σένα. Χαλάρωσε και απόλαυσε τον χρόνο που περνάς μαζί της. Μήπως είσαι γενικά πολύ αγχωμένη να περνάτε δημιουργικές στιγμές, να είσαι σούπερ-τέλεια μαμά και το παιδί το αισθάνεται και μπορεί να θέλει κάτι να σου πει μ'αυτό. Στο ποστ σου απολογήσε για τα πράγματα που κάνετε μαζί, λες και σε κατηγορεί κανείς. Μήπως μόνη σου γίνεσαι θύμα. Άσε τη γιαγιά να κουρεύεται. Μακάρι να είναι γερή και να βοηθάει. Και μαμάδες κάνουν τέτοιες βλακείες, όχι μόνο πεθερές. Είσαι η μαμά της, μην μασάς. Τα παιδιά μπορούν να μας χορέχουν κου-πε-πε. Μην πέσεις στην παγίδα και της κάνεις τα χατήρια για να την κερδίσεις. Απλά χαλάρωσε!

Να ρωτησω γιατι παντρευεστε αντρες που δεν σας ακουνε, δεν σας πιστευουν , δεν σας δινουν τη σημμασια που θέλετε, δεν σας υποστηρίζουν..δεν..δεν..?

Μετα φταινε οι πεθερές που αλωνιζουν στη ζωή σας?

Το προβλημα ειναι κατ εμε η σχεση με τον αντρα σου. Εαν τον ειχες "μαζι σου" δεν θα υπήρχαν ολα τα υπολοιπα..θα ειχε βαλει τη μανα του στη θέση της, θα κρατουσε το παιδι μονος του εφοσον ειναι σπιτι, θα σε υποστηριζε οταν ειχες δικιο...θα....θα....

αν θελεις να κανεις κατι ουσιαστικο επικεντρωσου εκει, κανε μια κουβεντα και μια νεα αρχη με το συζυγο..

Συγνώμη η κοπέλα την γνώμη μας ζήτησε μην την δείρουμε κιόλας :) εγώ αυτό που έχω να πω είναι ότι γενικώς οι άντρες προ γάμου και μετά παθαίνουν μία μετάλλαξη.. πριν το γάμο είναι όλα καλά γιατί οι πεθερές δεν έρχονται σε επαφή με την νύφη και το ζευγάρι είναι μέσα στα μέλια.. μετά το γάμο όμως όλοι δείχνουν τον πραγματικό τους εαυτό όταν αρχίζουν τα τρεξίματα και οι δυσκολίες και οι ευθύνες.... πως γίνεται οι γυναίκες να είναι η μυστήρια και οι "κακομοίρες" οι πεθερές οι παρεξηγημένες δεν το έχω καταλάβει....

εγώ γλυκιά μου κοπέλα έχω να σου πω το εξής: ΜΑΚΡΙΑ ΚΑΙ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟΙ.. σε ότι αφορά το θέμα που έθιξες θα σου πω ότι μάνα είναι μόνο μία και κανείς δεν μπορεί να την επισκιάσει... είμαι σίγουρη ότι ούτως ή άλλως αισθάνεσαι κάπως που λείπεις από το σπίτι για δουλειά και το παιδί το κρατάει η πεθερά σου... καλύτερα πάντως να στέλνεις το παιδί σου παιδικό ή να πληρώνεις κάποιον να το κρατάει ή εάν μπορεί να το κρατάει η μητέρα σου παρά να πέσεις στην ανάγκη της "πεθεράς" που κάποια στιγμή θα στην πει την ατάκα "εγώ σου μεγάλωσα το παιδί"... προσπάθησε να μην στενοχωριέσαι πάντως και έχε το παιδί σου από κοντά.. γιατί η πλύση εγκεφάλου που κάνουν οι "αγαπημένες" πεθερές είναι άνευ προηγουμένου... καλό κουράγιο και υπομονή!!!!

Διαφημίσεις

Πραγματικα ευχαριστω όλες σας! μακαρι τα πραγματα να εξελιχθουν θετικα και να μου φαινονται αυτα σαν ενα χαζο ονειρο. Η ανασφαλεια μου, βεβαια, παραμενει. Παιδικο σταθμο θα αρχισουμε απο τον Σεπτεμβριο, τους υπολοιπους μηνες θα τους περασουμε στο ιδιο μοτιβο. Ελπιζω με τα λογια να γινει κατι, αν και απο ανθρωπο που ψευδεται για το τιποτα δεν εχω μεγαλες προδοκιες.. Με τον αντρα μου δεν υπαρχει περιπτωση να αλλαξει κατι και αυτο το λεω με σιγουρια. Ξαναεγραψα ποιες ειναι οι απαντησεις του σε αλλα παραπονακια που εχω κανει. Το εχω παρει αποφαση-δεν ειναι ωραιο, το ξερω- και προσπαθω να τα φερω βολτα με τις δικες μου δυναμεις. Ηαληθεια ειναι οτι πριν παντρευτουμε ημασταν μακρια απο τους δικους του οποτε και δεν ειχα αντιληφθει το παραμικρο σε αυτη τη συμπεριφορα, ειναι τραγικο για ενα ζευγαρι αυτο αλλα δεν αλλαζει τιποτα και με καμια κουβεντα(μεχρι και σε συμβουλο γαμου του ειπα να πηγαιναμε). Τελοσπαντων τωρα αισθανομαι να ειμαι σε μια αρενα και να ειμαι σε ετοιμοτητα να αντιμετωπισω τα θηρια. Το σιχαινομαι αυτο το συναισθημα γιατι μου κοστιζει απο την ηρεμια μου. Ελπιζω μονο να μην εκραγω γιατι τοτε θα βριζω και θα ουρλιαζω και παλι δεν θα καταφερω τιποτα..Μακαρι το παιδακι μου να καταλαβαινει ποσο το αγαπω..τι αλλο να σας πω, ευχαριστω και παλι!

Βρε κοπέλα μου τι μανίκι είναι αυτο; Δεν υπάρχει κάποιος τρόπος να της τζασεις λίγο νωρίτερα; Μέχρι τον Σεπτέμβρη είναι πολύς καιρός. Θα του έχει κάνει πλύση εγκεφάλου του κοριτσιού!

1Xckp3.png

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

..Μακαρι το παιδακι μου να καταλαβαινει ποσο το αγαπω..τι αλλο να σας πω, ευχαριστω και παλι!

MHN EXEIΣ ΚΑΜΙΑ ΑΜΦΙΒΟΛΙΑ!!!!!!! Θα δεις....ειναι μικρουλα τωρα, νιωθει την αγαπη σου αλλα δεν μπορει να σου δειξει εκεινη την δικη της...οχι τουλαχιστον οπως θα στην δειξει στο μελλον.

Εμενα και οι δυο μου γιοι, οταν τους μαλωνα μου ελεγαν 'σελω τη γιαγια μου'.....απο τα 3 και μετα δεν ηθελαν κανεναν....μονο τη μαμα.;)

Ε ναι... κάπως έτσι γίνονται τα εγκλήματα!!!

@dzk: Αν δεν μπορείς να απαλλαγείς από τη 'γιαγιά' τουλάχιστον φρόντισε όσες ώρες είσαι με το παιδί να ασχολείσαι μαζί του και όχι με το σπίτι ;) Κι ας ασχοληθεί ο κανακάρης της με το σπίτι αφού δεν μπορεί οι άντρες να μεγαλώνουν παιδιά ;)

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Διαβάζοντας την ιστορία σου μου ήρθε στο μυαλό αυτή η είδηση που διάβασα σήμερα

http://www.protothema.gr/greece/article/?aid=172528#cmnt_241497

:roll::roll:

:shock::shock:.........

αχ πεθερες....γλυκια μου γιατι δεν πας να τη ρωτησεις για πιο λογο ειπε στο παιδι οτι αυτα ειναι σκουπιδια ,κ να τη ρωτησεις γενικα για πιο λογο λεει την καθε κοτσανα που λεει.ναι ζητα της τον λογο καλη μου,εχεις καταντησει πεστης το παιδι μου μικρομεγαλο κ ασχολειται με κατινιστικα πργματα.πες της οτι το παιδι σου απαιτεις να απασχολειται δημιουργικα τις ωρες που λειπεις ειδαλλως θα λαβετε τα μετρα σας (παιδικος -φυλαξη απο παιδαγωγο).

επισης βασιζομενη στην ανησυχια σου για το πως απασχολει το παιδι σας αγορασε της κανενα βιβλιο για το τι πρεπει να λεμε στο παιδι κ τι οχι κ πως πρεπει να αναφερομαστε στους γονεις του.

το προβλημα για μενα εστιαζεται εκει ,δεν ειναι τοσο επιφανειακο του στυλ να σου σπαει απλα τα νευρα,αλλα το τι θα αποκομισει αυτο το παιδι απο αυτη τη γιαγια.οσον αφορα τη σχεση σου με το συζυγο καλο ειναι να συζητησεις μαζι του σοβαρα αυτα τα πραγματα.

Λοιπον της ειπα ξερα και εφυγα(κακως ισως): Δεν λεμε ψεμματα για την μαμα, ουτε την κοροιδευουμε. Ε,αυτο ηταν. Το ειπε στον αντρα μου και μολις γυρισα απο τη δουλεια ο κακος χαμος. Ο καλος μου με ειπε φαντασιοπληκτη και οτι παντου βλεπω εχθρους και μπλα μπλα μπλα...Το ηξερα δεν μου ηταν αγνωστο,παντα ετσι λεει οταν δεν εχει επιχειρηματα. Μετα πηρα τηλ.στη μαμα του να της πω γιατι το ειπα και εννοειται με πηρε και με σηκωσε, "αν ειναι δυνατον", "με κουφανες", "πρεπει να προσεχουμε τα λογια μας με σενα", "εσυ δεν μας θελεις, ενω εμεις προσπαθουμε να σε φερουμε κοντα μας", "αν δεν θελεις να ερχομαι σπιτι σου να μου το πεις" και το κορυφαιο ασχετο: "εσυ μονο με την Αγαπη(φιλη μου) θελεις να εισαι", τι να πω και εγω; Λεω οπως το βλεπει καθενας, το περιστατικο δεν ειναι μεμονομενο και γιαυτο και δεν το ανελυσα. Ειπα οτι θελω μονο αυτο με το παιδι μου σε σχεση με τη μαμα του, χωρις εξηγησεις χωρις τιποτα αλλο. Οπως λεμε δλδ, δεν κανει να φαει σοκολατα, σαν όρος ενα πραγμα.

Εννοειται κομματια παλι εγω. Τοσο ασχημα που ενιωσα..Επιθεση απο παντου. Ο καλος μου εννοειται πριν ακουσει καν τη γνωμη μου ειχε θυμωσει. Τελοσπαντων η ανασφαλεια μου με κανει ετσι ισως πιο υπερβολικη. Τωρα δεν ξερω πως θα πρεπει να φερθω οταν τους αντικρυσω. Δεν μου συμβαινει συχνα να ερχομαι σε αντιπαραθεση και να σκοτωνομαι. Σ@@τα,:(.. Πραγματικα αισθανθηκα οτι εχω κανει τεραστιο λαθος που μιλησα. ειναι ετσι λετε;

εκανες λαθος που μιλησες τη στιγμη που δεν εισαι σε θεση να ΣΕ υπερασπιστεις! Ποιον περιμενεις να παρει το μερος σου δηλαδη? Ο αντρας σου? Θα το εκανε αν δεν ηταν η μαμα του 'ο εχθρος'.....

Επειδη σαν χαρακτηρας μου φαινεσαι γλυκεια και ηρεμη θα σου προτεινα τα εξης:

Πας στην πεθερα , της εξηγεις οτι μονο καλες σχεσεις θελεις να εχεις μαζι της, οτι δεν εχεις κοντα τη μαμα σου, οποτε θα ηθελες να τη νιωθεις σα μαμα αλλα κανει καποια πραγματα που σε στεναχωρουν.

Της τα εξηγεις ολα....τι σε ενοχλει...

Της λες επισης οτι στεναχωρεθηκες που ο αντρας σου σου φωναξε και οτι δεν περιμενες να του προκαλεσει εκεινη, η ιδια, τον θυμο...

Τα βρισκεις μαζι της με λιγα λογια και οταν εχεις προβλημα ΜΕ ΚΑΛΟ ΤΡΟΠΟ της μιλας....της εξηγεις...αν αυτο δεν αλλαζει η το παιρνεις αποφαση η παιρνεις το παιδι σου απο εκεινη.....

Οσον αφορα τον αντρα σου, εγω θα γινομουν Τουρκος, οποτε θα σου προτεινα να του κρατησεις λιγο μουτρα...οχι 'εγωιστικα' μουτρα αλλα μουτρα 'στεναχωριας'....εχω κανει διατριβη! χαχχχαα.

Οκ, δεχεσαι να εχουν εκεινοι τον πρωτο λογο, σεβαστο. Θα εχεις του λογους σου. Μην τα κρατας ολα μεσα σου ομως γιατι θα κλαταρεις και θα χαλασεις το γαμο σου.

Παντως μη στεναχωριεσαι οτι δεν θα σε αγαπαει το παιδι σου η οτι θα την προτιμαει...ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ενα παιδι να προτιμαει καποιον αλλον εκτος απο τη μαμα...αντε και τον μπαμπα...

Να σε ρωτησω κατι?Εισαι σιγουρη οτι σε κατηγορει στο παιδι?Περα απο το σκηνικο με τα παιχνιδια κατι αλλο εχει συμβει?

Γιατι με το να κατσει να σου πει ολα αυτα η πεθερασου 2 μπορει να συμβαινουν...ειτε εχει δικιο και εισαι εσυ υπερβολκη ...ειτε ειναι μεγαλη ψευτρα.

Τωρα το λαθος σου ειναι οτι πηγες και την κατηγορησες στην ουσια χωρις να πεις κατι συγκεκριμενο...οποτε κι αυτη σε βγαζει ψευτρα.Επρεπε να εχεις κατι συγκεκριμενο και να της πεις το παιδι μου λειε αυτο κι αυτο και πανω εκει να πατησεις .

Ο αντρας σου μεγαλος μαμακιας...να τον χαιρεσαι κι εσυ οπως χαιρομαι κι εγωτο δικο μου.

Να την πιασεις αυτη τη στιγμη και να προσπαθησεις να δικαιολογηθεις\απολογηθεις για μενα ειναι μεγα λαθος...ειναι σα να παραδεχεσαι οτι οντως εχει δικιο οποτε την πατησες.

Εγω στη θεση σου δε θα εκανα πισω και δε θα ανοιγα κουβεντα...και αν πηγαινε αυτη να μου ανοιξει θα επεμενα.

Γενικα δε μπορεις να κανεις και πολλα απο τη στιγμη που σου κραταει το παιδι.Η μονη λυση ειναι να αλλαξεις αυτο εφοσον το θελεις.

Στον αντρα σου μη καθεσαι ολη την ωρα να κατηγορεις τη μανουλα.Να του λες αν κατι τρανταχτο γινει αλλα μη καθεσαι ολη την ωρα να γκρινιαζεις.