Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

μηπως τελικα η υπερπληροφορηση μας κανει κακο;

Recommended Posts

Καλημερα,γι αλλη μια φορα διαβαζα διαφορα θεματα στο φορουμ και διαπιστωσα πως παρα πολλες αγχωνονται χωρις προφανη λογο,απλα και μονο στη σκεψη πως μπορει και οι ιδιες να βιωσουν τις ασχημες εμπειριες των αλλων.

Μηπως τελικα η υπερβολικη πληροφορηση για θεματα που δεν γνωριζουμε, δεν εχουμε σπουδασει και δεν μπορουμε να εχουμε σφαιρικη αποψη, μας κανει κακο;

για παραδειγμα :

Η μητερα μου απολαυσε τις εγκυμοσυνες της χωρις να ξερει απο υπερηχους,αυχενικη διαφανεια,β'επιπεδου,αμνιοπαρακεντηση, παλινδρομηση,εμβολη,ηχογενης εστιες,βιοχημικη,θρομβοφυλια κλπ

Αντιθετως εγω στην εγκυμοσυνη μου ημουν υπερβολικα αγχωμενη, δεν την απολαυσα καθολου ενω στην πραγματικοτητα ειχα μια απολυτα φυσιολογικη και υγιη εγκυμοσυνη.

θυμαμαι παντα την ιστοριουλα που μου ελεγε η γιαγια μου :

Ηταν καποτε μια νεαρη κοπελα κατω απο ενα δεντρο κι εκλαιγε,εκλαιγε γοερα....ενας περαστικος που την ειδε ανησυχησε και την ρωτησε γεματος αγωνια ''τι επαθες κοπελα μου;τι σου συμβαινει;''....κι εκεινη απαντησε....

''να,βλεπω αυτο το δεντρο και σκεφτομαι πως αν μια μερα παντρευτω και κανω παιδι και το παιδι μου ανεβει σ'αυτο το δεντρο που ειναι τοσο ψηλο και πεσει κατω και σκοτωθει;τι θα κανω εγω μετα;πως θα τ'αντεξω;''

το ελεγαν οι παλιοι με χιουμοριστικη διαθεση,ομως πιστευω πως αυτο συμβαινει σημερα στους περισσοτερους.

ισως με πειτε οπισθοδρομικη,ισως μοιρολατρικη ομως ωρες ωρες νομιζω πως καλυτερα ειναι καποια πραγματα να μην τα γνωριζεις.γιατι ο,τι ειναι να γινει θα γινει , ειτε εισαι υποψιασμενος ειτε οχι.

και ισως καμια φορα απο το πολυ το αγχος,απο κατα φαντασιαν ασθενεις να γινουμε στ'αληθεια ασθενεις.!!!

Διαφημίσεις

Καλημερα,γι αλλη μια φορα διαβαζα διαφορα θεματα στο φορουμ και διαπιστωσα πως παρα πολλες αγχωνονται χωρις προφανη λογο,απλα και μονο στη σκεψη πως μπορει και οι ιδιες να βιωσουν τις ασχημες εμπειριες των αλλων.

Μηπως τελικα η υπερβολικη πληροφορηση για θεματα που δεν γνωριζουμε, δεν εχουμε σπουδασει και δεν μπορουμε να εχουμε σφαιρικη αποψη, μας κανει κακο;

για παραδειγμα :

Η μητερα μου απολαυσε τις εγκυμοσυνες της χωρις να ξερει απο υπερηχους,αυχενικη διαφανεια,β'επιπεδου,αμνιοπαρακεντηση, παλινδρομηση,εμβολη,ηχογενης εστιες,βιοχημικη,θρομβοφυλια κλπ

Αντιθετως εγω στην εγκυμοσυνη μου ημουν υπερβολικα αγχωμενη, δεν την απολαυσα καθολου ενω στην πραγματικοτητα ειχα μια απολυτα φυσιολογικη και υγιη εγκυμοσυνη.

θυμαμαι παντα την ιστοριουλα που μου ελεγε η γιαγια μου :

Ηταν καποτε μια νεαρη κοπελα κατω απο ενα δεντρο κι εκλαιγε,εκλαιγε γοερα....ενας περαστικος που την ειδε ανησυχησε και την ρωτησε γεματος αγωνια ''τι επαθες κοπελα μου;τι σου συμβαινει;''....κι εκεινη απαντησε....

''να,βλεπω αυτο το δεντρο και σκεφτομαι πως αν μια μερα παντρευτω και κανω παιδι και το παιδι μου ανεβει σ'αυτο το δεντρο που ειναι τοσο ψηλο και πεσει κατω και σκοτωθει;τι θα κανω εγω μετα;πως θα τ'αντεξω;''

το ελεγαν οι παλιοι με χιουμοριστικη διαθεση,ομως πιστευω πως αυτο συμβαινει σημερα στους περισσοτερους.

ισως με πειτε οπισθοδρομικη,ισως μοιρολατρικη ομως ωρες ωρες νομιζω πως καλυτερα ειναι καποια πραγματα να μην τα γνωριζεις.γιατι ο,τι ειναι να γινει θα γινει , ειτε εισαι υποψιασμενος ειτε οχι.

και ισως καμια φορα απο το πολυ το αγχος,απο κατα φαντασιαν ασθενεις να γινουμε στ'αληθεια ασθενεις.!!!

Απο την μια εχεις ενα δικιο αλλα απο την αλλη διαφωνω. Γιατι η πληροφορηση σωζει ζωες. Και επισης παλιοτερα τα χανανε τα παιδια για την πλακα τους και στην εγκυμοσυνη και μετα. Ουδεμια συγκριση. Επισης προτιμω να ειμαι ψιλιασμενη και αγχωμενη παρα στον κοσμο μου και να χασω το παιδι μου. Εγω επαθα χολεσταση κυησης και ηταν μια απλη φαγουρα επιφανειακα. ΑΝ δεν το ειχα ΜΟΝΗ μου ψαξει να ψιλιαστω και να το πω στον γιατρο ειχα ενα 75% πιθανοτητα ενδομητριου θανατου απλα γιατι το παιδι λουζοταν στις τοξινες. Τι θα προτιμουσα? Να απολαμβανα την εγκυμοσυνη μου και να ελεγα 'ελα βρε αλλεργια ειναι' ή να ΗΞΕΡΑ οτι καταρρεει το σηκωτι μου.......??? πες μου εσυ? Το παιδι οταν το βγαλανε με καισαρικη αρων αρων ηταν ΗΔΗ σε κατασταση στρες και ειχαν περασει τοξινες μεσα. Αν το ειχα αφησει τωρα δεν θα ειχα την κορη μου μεσα να μου σπαει τα νευρα πρωι πρωι......απλα θα ελεγα οπως οι παλιες 'ε, δεν ηταν γραφτο να ζησει το κακομοιρο'

ΟΧΙ δεν ειμαι υπερμαχος της αγνοιας.......

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Νομίζω ότι ο αγχώδης άνθρωπος ή ο άνθρωπος που επηρεάζεται εύκολα θα το κάνει και χωρίς το ιντερνετ, όπως πχ στο παράδειγμα της γιαγιάς σου. Άλλο βέβαια η ενημέρωση και άλλο να το παίζουμε πολύξεροι και γιατροί (τυχαίο παράδειγμα) επειδή διαβάσαμε ένα άρθρο και να δίνουμε και συμβουλές στους γύρω...εκεί ναι νομίζω ότι κάνει κακό!

Να πω κι εγώ την άποψή μου. Μέχρι που βίωσα την παλίνδρομη, δεν είχα ιδέα τι σήμαινε αυτό. Καθώς ζούσα το δράμα του να βλέπω τη χοριακή να μην ανεβαίνει σωστά, διάβασα κι ενημερώθηκα, προετοιμάστηκα ψυχολογικά κι έτσι δε μου ήρθε ο ουρανός σφοντύλι όταν πήγα κι είδα στον υπέρηχο ότι δεν υπήρχε καρδιακή λειτουργία. Συνέχισα να διαβάζω τις "δυσκολες στιγμές" κι ένιωσα καλύτερα που δεν ήμουν η μόνη. Επίσης πολύ σημαντικό! ΄Εμαθα για τη θρομβοφιλία, τον ανοσολογικό και γονιδιακό έλεγχο, το ότι μια παλίνδρομη δεν είναι πάντα ένα τυχαίο γεγονός όπως επιμένουν να λένε οι περισσότεροι γυναικολόγοι κι άρχισα εξετάσεις, που ποτε μέχρι τότε κανένας γιατρός δεν μου είχε πει να κάνω. Και βρέθηκε το πρόβλημα της κατά τ' άλλα "ανεξήγητης υπογονιμότητας" Όχι, δε μετάνιωσα στιγμή που διάβασα όλα τα δυσάρεστα. Αντιθέτως, έκλεισα τ' αυτιά σε οσους μου λέγανε ως τότε, να μη διαβάζω για να μην αγχώνομαι και άνοιξα τα μάτια μου. Η άγνοια σκοτώνει, η σωστή ενημέρωση ποτέ.

Διαφημίσεις

Λοιπον, και εγω το εχω σκεφτει αυτο...

Στον πρωτο μου γιο, δεν ειχα καθολου ενημερωση σε πολλα θεματα...πριν λιγους μηνες ειδα το φορουμ, κ για να ειμαι ειλικρινης, διαβαζω συχνα για να ενημερωνομαι.

Μπορει να πανικοβληθηκα με τον κοντο χαλινο του μικρου(ολα οκ ομως), αν δω κατι που με προβληματιζει μπαινω στα ιατρικα θεματα, κ αν ανησυχησω καλω γιατρο η παω στο νοσοκομειο!(οσο πιο γρηγορα, τοσο το καλυτερο--αυτο εμαθα τελευταια!)

Να σας πω το πιο προσφατο παραδειγμα......

Ειμαι μαμα 2 παιδιων. Ο πρωτος μου γιος ειχε κανει 1 μερα πυρετο απο εμβολιο κ μετα στα 2.5 αρρωστησε πρωτη φορα.

Ο μικρος, τωρα στους 7 μηνες, ενω εβγαζε δοντακια, ειχε κ μυξουλες(ειχα τον μεγαλο με μασκες κλπ) αρχισε να ρουθουνιζει.....κ λιγο βηχα(λεω απο τα δοντακια).παιρνω την παιδιατρο ρωτα αν κανει γατακια στο στηθος, απο το λαιμο μου φαινοταν κ λεει ορο κ οτριβιν.δεν ηρεμισα ομως.κατι με ετρωγε κ μετα απο 1 μερα ..διαβαζω εδω για βρογχιολιτιδες:confused::confused::confused:(δεν ειχα ξανακουσει τι ειναι) κλπ ετοιμαζω τη τσαντα του μικρου κ παμε νοσοκομειο....βρογχιολιτιδα κ εμεις στην αρχη ευτυχως τον πηγαμε νωρις στο νοσοκομειο κ δεν χρειαστηκε νοσηλεια απλα κανουμε τις μασκες σπιτι!\

δεν θελω να φανταστω τι θα γινοταν αν ελεγα μηπως περασει με ορο κλπ κ αργουσαμε να παμε στο γιατρο.(ηταν για μενα τοσο ελαφρυ ρουθουνισμα, αλλα ηταν ακροαστικα)

Το παραδεχομαι, ειμαι μια αγχωδης μαμα, που ομως με την πληροφορηση ηρεμω, αλλα κ ακομη πιο βασικο, οταν υπαρχουν κ αλλες μαμαδες με τους ιδιους προβληματισμους κ εμπειριες, μονο οφελη αποκομω.

Η πληροφόρηση υπάρχει και το πώς τη χρησιμοποιεί κανείς και αν θα αγχωθεί προκαταβολικά και με σκέτα σενάρια είναι εξατομικευμένο θέμα.

Εγώ απόλαυσα την εγκυμοσύνη με τα δίδυμα παρόλο που είχα αίμα σε όλο το Α τρίμηνο και άλλες πολλές επιπλοκές στη συνέχεια, γιατί είχα πρόσβαση σε πληροφόρηση και σε συνδυασμό με τα όσα συνέβαιναν, ήμουν πιο καθησυχασμένη. Αλλιώς, αν δεν υπήρχαν οι υπέρηχοι να βλέπουμε ότι όλα μεγαλώνουν καλά εκεί μέσα μπορεί να ήμουν πιο αγχωμένη. Όχι μπορεί, σίγουρα. Και αν δεν υπήρχαν οι υπέρηχοι να ξέρω ότι εκεί μέσα είναι δύο παιδιά, θα είχα σηκωθεί, αφού τέλειωσε το αίμα, να πάω αμέριμνη στη δουλειά με την πρώτη ευκαιρία και ένα πρωί όλα θα είχαν τελειώσει - όπως φάνηκε από τις ακατάσχετες συσπάσεις που είχα παρόλη την άκρα προσοχή.

Και είχαμε και μια άτυχη εγκυμοσύνη πιο πριν. Και όσο ήταν τα μωρά στην κοιλιά ήμουν χαρούμενη, γιατί σύμφωνα με όσα μας είχαν πει αρχικά (πριν πληροφορηθώ και ψαχτώ) οι πιθανότητες να μην κάνουμε ποτέ παιδί ήταν 100%. Οπότε το ένα τοις χιλίοις στους μεγάλους υπερήχους και κάτι τέτοια που θορυβούν τις απλές :lol: έγκυες για εμένα ήταν ένα μεγάλο τίποτα!

Τέλος πάντων, θέλω να πω όλα αυτά είναι θέμα του πώς τα βλέπει κανείς.

Από την άλλη έχω καταλάβει ότι κάποιοι γιατροί χρησιμοποιούν αυτή τη γνώση για να τρομάζουν τις εγκύους... Δεν ξέρω τι παίζεται... Έχω ακούσει ότι την ίδια πληροφορία κάποιος την παρουσιάζει ως τη συντέλεια του κόσμου και κάποιος άλλος πολύ χαλαρά. Έχω την εντύπωση ότι τρομάζουν κάποιοι τον κόσμο για να μην φύγουν αμέριμνοι και καθησυχασμένοι και αν όντως μια στις χίλιες κάτι κακό συμβεί, να κυνηγήσουν και να σπιλώσουν το γιατρό...

Οι παλιές γυναίκες και η χαλαρότητά τους είναι άλλη ιστορία... Άλλο να έχεις 20 χρόνια γονιμότητας μπροστά σου και άλλο 5... Πάντως η γενιά των μαμάδων μας ήταν πιο χαλαρές στην εγκυμοσύνη και πιο αγχωμένες στη γέννα.

Συμφωνω μαζι σου εν μερη!!Ευτυχως στην εγκυμοσυνη μου ημουν πολυυυ χαλαρη!Ημουν σιγουρη οτι ολα θα πανε καλα!Ειχα αγορασει τη Βιβλο της εγκυμοσυνης και να φανταστεις το κεφαλαιο που αναφεροταν σε προβληματα κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης ουτε που το διαβασα.Ευτυχως για μενα που δεν ειχα ανακαλυψει το parents!!Και γιατι το λεω αυτο; Με το που γεννησα περασα στο αλλο ακρο!Χωρις λογο ψαχνομουνα συνεχεια!Μηπως εχει αυτο το παιδι μηπως το αλλο.Εχω διαβασει τα απιστευτα βιβλια περι παιδιατρικης (ξερετε αυτα τα ποπ που πουλανε στα βιβλιοπωλεια) στο ιντερνετ διαβαζω ολο τα ιατρικα και αγχωνομαι, τρελλενομαι...Πως αλλαξα ετσι βρε παιδι μου;!!Υπεφερα κυριολεκτικα για καιρο.Πυρετο ανεβαζε και εχανα 3 κιλα!Τωρα προσπαθω να ειμαι πιο χαλαρη. Γιατι ειχα τρελλανει και τον παιδιατρο μας!!

Xρωμα δεν αλλαζουνε τα ματια...μονο τροπο να κοιταμε.

tALVp3.png

Απο την μια εχεις ενα δικιο αλλα απο την αλλη διαφωνω. Γιατι η πληροφορηση σωζει ζωες. Και επισης παλιοτερα τα χανανε τα παιδια για την πλακα τους και στην εγκυμοσυνη και μετα. Ουδεμια συγκριση. Επισης προτιμω να ειμαι ψιλιασμενη και αγχωμενη παρα στον κοσμο μου και να χασω το παιδι μου. Εγω επαθα χολεσταση κυησης και ηταν μια απλη φαγουρα επιφανειακα. ΑΝ δεν το ειχα ΜΟΝΗ μου ψαξει να ψιλιαστω και να το πω στον γιατρο ειχα ενα 75% πιθανοτητα ενδομητριου θανατου απλα γιατι το παιδι λουζοταν στις τοξινες. Τι θα προτιμουσα? Να απολαμβανα την εγκυμοσυνη μου και να ελεγα 'ελα βρε αλλεργια ειναι' ή να ΗΞΕΡΑ οτι καταρρεει το σηκωτι μου.......??? πες μου εσυ? Το παιδι οταν το βγαλανε με καισαρικη αρων αρων ηταν ΗΔΗ σε κατασταση στρες και ειχαν περασει τοξινες μεσα. Αν το ειχα αφησει τωρα δεν θα ειχα την κορη μου μεσα να μου σπαει τα νευρα πρωι πρωι......απλα θα ελεγα οπως οι παλιες 'ε, δεν ηταν γραφτο να ζησει το κακομοιρο'

για αλλη μια φορα θα συμφωνησω ΑΠΟΛΥΤΑ!!!!

lRR9p3.png

το ξερω οτι η χρυση τομη ειναι παντα η καλυτερη....ομως στην περιπτωση σου ειχες ενα συμπτωμα.....εγω μιλαω γι αυτες που το ψαχνουν χωρις να χουν καποια ενδειξη....πχ διαβαζα μια κοπελα που εγραφε πως εκανε αυχενικη διαφανεια βγηκε πολυ καλη ,εκανε pap a το οποιο βγηκε τελειο και ηθελε να κανει και αμνιοπαρακεντηση για να ειναι απολυτως σιγουρη οτι ολα πανε καλα.....εμενα αυτο μου φανηκε υπερβολικο.

Διαφημίσεις

το περιμενα οτι θα διαφωνουσατε γιατι κι εγω υπερ της ενημερωσης ειμαι γι αυτο και ψαχνομαι συνεχως στο ιντερνετ κι ομολογουμενως αρκετες φορες εχω βοηθηθει με την μικρη μου.....απλως επειδη ειχαμε κατι συμπτωματα υπεβολικου αγχους τελευταια κι εγω κι ο συζυγος σε σημειο που τρεχαμε στα νοσοκομεια....κι επειδη διαβασα το συγκεκριμενο αρθρο της κοπελας που ελεγε πως θα κανει αμνιοπαρακεντηση χωρις να υπαρχει καποιος λογος.....αναρωτηθηκα μηπως τελικα η τοοοοση πολλη πληροφορηση που ειναι χαρακτηριστικο της εποχης μας,μας κανει κακο τελικα.

κι αυτο δεν αφορα μονο στα θεματα των γονεων.....και με την επικαιροτητα ισχυει το ιδιο.απο τοτε που επαψα να βλεπω ειδησεις νιωθω πολυ πιο ηρεμη.ναι βγηκαν ολα στη φορα μαθαμε επιτελους τι αχρηστους κι αλητες πολιτικους εχουμε....και;....κανουμε κατι για να αλλαξει αυτο;οχι....μπορουμε να κανουμε κατι;...δεν ξερω.....ποιο το αποτελεσμα λοιπον; γεμιζουμε με οργη,θυμο και αγχος.....κι αυτοι αυτο που ειναι να κανουν το κανουν.

δεν ειναι μια ολοκληρωμενη αποψη....απλα αναρωτηθηκα κι εγω η ιδια....!!!!

καμμια φορα ειναι αναλογα την περιπτωση και πως χειριζεται ο καθενας την πληροφορια

παραδειγμα

ο μικρος μεγαλωνοντας αντιμετωπισε διαφορα θεματα που με προβληματισαν. εψαχνα στο νετ να βρω απαντησεις

ΛΑΘΟΣ

οτι διαβαζα θεωρουσα οτι τα ειχε και το δικο μου παιδι. ετρεχα απο γιατρο σε γιατρο και ελεγα τις σκεψεις μου κι αυτα που ειχα διαβασει και ολοι με εκραζαν. αρρωσταινα μονο με την ιδεα στην οποια ειχα υποβαλλει τον εαυτο μου οτι κατι σοβαρο τρεχει με το παιδι μου. και ολα αυτα επειδη επελεξα μονη μου να παρω την πληροφορηση που απλοχερα υπαρχει στο νετ ή σε βιβλια

ο γιατρος ομως που ξερει παραπανω απο οτι εμεις που κοιταμε δεξια και αριστερα και πιθανον και σε πηγες αναξιοπιστες ειναι ο καταλληλος για να σε κατατοπισει

οποτε αποφασισα να μην ψαχνομαι (αν και παλι μπαινω στο τριπακι καμμια φορα :oops::oops:) και να εμπιστευομαι τους ειδικους

Ερασιτέχνες έχτισαν την Κιβωτό. Επαγγελματίες έχτισαν τον Τιτανικό!

καμμια φορα ειναι αναλογα την περιπτωση και πως χειριζεται ο καθενας την πληροφορια

παραδειγμα

ο μικρος μεγαλωνοντας αντιμετωπισε διαφορα θεματα που με προβληματισαν. εψαχνα στο νετ να βρω απαντησεις

ΛΑΘΟΣ

οτι διαβαζα θεωρουσα οτι τα ειχε και το δικο μου παιδι. ετρεχα απο γιατρο σε γιατρο και ελεγα τις σκεψεις μου κι αυτα που ειχα διαβασει και ολοι με εκραζαν. αρρωσταινα μονο με την ιδεα στην οποια ειχα υποβαλλει τον εαυτο μου οτι κατι σοβαρο τρεχει με το παιδι μου. και ολα αυτα επειδη επελεξα μονη μου να παρω την πληροφορηση που απλοχερα υπαρχει στο νετ ή σε βιβλια

ο γιατρος ομως που ξερει παραπανω απο οτι εμεις που κοιταμε δεξια και αριστερα και πιθανον και σε πηγες αναξιοπιστες ειναι ο καταλληλος για να σε κατατοπισει

οποτε αποφασισα να μην ψαχνομαι (αν και παλι μπαινω στο τριπακι καμμια φορα :oops::oops:) και να εμπιστευομαι τους ειδικους

Συμφωνω αυτο επαθα κι εγω πολλες φορες.,θυμαμαι οταν διαβασα για το εμβολιο mmr και τις επιπτωσεις του ταραχτηκα τοσο πολυ που μου ρχοταν να κλαψω...κι αυτο γιατι μολις το ειχαμε κανει και παιθανα απ'την αγωνια μεχρι να δω οτι ολα πηγαν καλα...κι αυτο ηθελα να πω....μηπως να μην ψαχνομαστε λαθος;εξαλλου δεν μιλησα για απλη πληροφορηση αλλα για ΥΠΕΡπληροφορηση....

Γεια και από μένα:)!Εγώ είμαι υπέρ της πληροφόρησης.Καλό είναι να ψαχνόμαστε και να μαθαίνουμε ,δεν λέω να τρελενόμαστε αλλά...Να για παράδειγμα ο μικρός μου σε εξετάσεις που έχει κάνει κατά καιρούς ανα καλύψαμε ότι έχει χαμηλό αιματοκρίτη και σίδηρο.Πήρε σίδηρο μια φορά πήρε σίδηρο δυό φορές...μια απότα ίδια.Επειδή δεν μου άρεσε που έπαιρνε συνέχεια σίδηρο το παιδί και τυρανιόταν με τα κακάκια του ρώτησα και σε ομοιοπαθητικό παιδίατρο και με ρώτησε τι ομάδα αίματος έχει το παιδί.¨Ίδια με την δικιά μου ¨ απάντησα.¨Εσύ έχεις καλό αιματοκρίτη και σίδηρο;Όχι χαμηλό.Είναι πιθανό να είναι κληρονομικό.¨Μου είπε και άλλα η γυναίκα και μου είπε να το ψάξω κιόλας κάνοντας κάποιες εξετάσεις αλλά αυτό ήταν κάτι που ο γιατρός μας δεν το είχε σκεφτεί :rolleyes:.Καλό είναι να μην τρελενόμαστε αλλά δεν βλάπτει και να ψαχνόμαστε:roll:...

Ένας γιατρός, όταν είχα πάει έντρομη μια φορά απ' αυτά που είχα διαβάσει στο διαδίκτυο, μου είπε : Είναι καλή η πληροφόρηση, αρκεί να έχεις την προσωπικότητα και τις γνώσεις για να την φιλτράρεις...

Όσο αφορά τα κοινωνικοπολιτικά θέματα, δεν το συζητώ. Έχω βρει το φως μου. Έχω πάρει γνώσεις που ούτε κατά διάνοια είχα φανταστεί πως θα έβρισκα!

Διαφημίσεις

Υπάρχει βασική διαφορά ανάμεσα στην γνώση και στην πληροφορία και δυστυχώς συνήθως έχουμε απλά τη δεύτερη, γιατί δεν μπαίνουμε στον κόπο να κάνουμε ένα βήμα παρά πέρα και να μάθουμε κάτι.

Όταν αποφάσισα να θηλάσω τα παιδιά μου 'διαβασα' πολύ. Για τον τρόπο, τη διαδικασία, τη λειτουργία, το μηχανισμό του θηλασμού, τις αλλαγές στο σώμα, τις απαιτήσεις που δημιουργούνται κλπ κλπ κλπ. Επειδή ήξερα καλά το θέμα είχα την αυτοπεποίθηση να το φέρω στα μέτρα μου και να θηλάσω τα παιδιά μου όσο ήθελα, με θετικές αναμνήσεις.

Αν είχα μείνει στις πληροφορίες που κυκλοφορούν, θα είχα γίνει δυστυχισμένη και σίγουρα δεν θα τα είχα καταφέρει.

Αυτο το παράδειγμα με έμαθε να επιδιώκω τη γνώση και όχι την πληροφορία, οπότε ΝΑΙ, η υπερπληροφόρηση είναι κακό πράγμα, η γνώση πάλι, όχι, γιατί σου δίνει δυνατότητες επιλογών....

Εγώ κάθομαι κα διαβάζω τα πάντα. Δεν αγχώθηκα ποτέ. Ούτε στη 1η ούτε στη 2η εγκυμοσύνη.

Αυτό που γράφει η θεματοθέτρια είναι καθαρά υποκειμενικό και κατά τη γνώμη μου άπτεται της ψυχολογίας του καθένα. δεν φταίει η πρόσβαση στη πληροφορία αλλά πως τη φιλτάρει έκαστος.

Αλλιώς ναι, η στουθοκάμηλος είναι πιο ανέμελη από καθε άλλο ζώο.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...