Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μύξα...πότε θα τελειώσει;;;


Recommended Posts

Είμαστε 31 μηνών και η μύξα πάει σύννεφο, και πέρυσι έτσι ήταν. Μα επιτέλους από που έρχεται όλη αυτή η μύξα, άλλοτε πράσινη άλλοτε απλά λευκή. Πότε θα φύγει. Άσε που το βράδυ τρελαίνεται στον βήχα γιατί κατεβαίνει η μύξα .....(εάν δε, δεν έχω καταφέρει να της την τραβήξω τότε έχουμε όλη νύχτα πανηγύρι)

 

1)της βάζω ορό (όσο μπορώ γιατί στο τέλος δεν θα μου μιλάει το παιδί μου)

2)της ρουφάω τις μύξες με το σχετικό εργαλείο....(μετά από 5 λεπτά κάτι τρέχει πάλι)

3)της βάζω vicks στην πλατούλα (πολύ λίγο), που ανοίγει την αναπνοή (μπροστά το αποφεύγω γιατί αν το ακουμπήσει και βάλει το χεράκι στο ματάκι θα έχουμε πρόβλημα

4)της έχω καλοριφέρ στο δωμάτιο της που ρυθμίζεται ώστε να μην κάνει υπερβολική ζέστη και ξεραίνεται ο αέρας.

5)της βάζω tobrex μέσα στην μύτη όταν οι μύξες είναι πράσινες (αυτό μου το είπε η παιδίατρος)

6)της φοράω ξεχωριστό ζευγάρι παπούτσια μέσα στο σπίτι για να μην τραβάει κρύο από τα πόδια (παντόφλες δεν ήθελε).

 

 

όμως η μύξα εκεί........

 

ας μου πει κάποιος πότε θα φύγει αυτή η μύξα, και εν τέλει κανείς από πού προέρχεται ;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πάει παιδικό?

γιατί τότε θα φύγει το καλοκαίρι!!

ξέρω είναι εκνευριστικό και ταλαιπωρούντε τα καημένα....

 

ναι πάει.....αλλά και πέρυσι που δεν πήγαινε.....ειλικρινά έβγαζα μασούρια....από την μύτη της.

 

μέχρι τότε το παιδί μου θα με μισεί από τους πολλούς καθαρισμούς, τους ορούς και τα πανάκια......:(

 

αφού άμα θέλει να με καλοπιάσει μου λέει μαμά να σου κάνω δώρο μια μύξα!!!

Link to comment
Share on other sites

και εμάς ο παιδίατρος αυτό μας είπε: θα φύγει με τα μπάνια στην θάλασσα!

και δεν έχει τόσο σχέση με το αν πάει το παιδί παιδικό, εμάς πέρσι δεν πήγαινε και φέτος πηγαίνει αλλά γίνεται το ίδιο πράγμα

μέχρι τότε... υπομονή και καλό καθαρισμό με τον ορό για να μην κάνει ωτίτιδες

Link to comment
Share on other sites

Και μένα η δική μου, πάει από πέρσι παιδικό, που ήταν 1,5 χρονών και από την πρώτη μέρα άρχισε τις μύξες. Ηρεμήσαμε λιγάκι το καλοκαίρι που τον σταμάτησε και από Σεπτέμβρη που ξανάρχισε ο παιδικός αρχίσαν πάλι οι μυξούλες... χωρίς σταματημό... όπως τα περιγράφεις. Της δίνω otrivin που και που... όχι ότι βλέπω καμιά διαφορά και ποτέ παραπάνω από μία εβδομάδα. Πίνουμε συνέχεια ζιρτέκ ή aerius ... πάλι καμιά βελτίωση. Βέβαια και εγώ και ο μπαμπάς της είμασταν κατ'εξοχήν μυξιάρηδες :) ... λόγω αλλεργικής ρινίτιδας, οπότε υποθέτω ότι και το παιδί πάσχει από το ίδιο. Και το μωράκι μου που γέννησα το Σεπτέμβρη, ξεκίνησε κι αυτό τις μύξες από τις πρώτες κιόλας βδομάδες της ζωής του!

Δυστηχώς δεν βλέπω να υπάρχει κάτι άλλο να κάνουμε... τουλάχιστον αυτό μου λέει η παιδίατρος... Εμείς το έχουμε πάρει απόφαση... θα ζούμε με τις μύξες και θα αγοράζουμε με το κιλό τους φυσιολογικούς ορούς! :(

Έλενα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κάποτε μία κοπέλα εδώ στο φόρουμ είχε μεγάλο πρόβλημα με το παιδάκι της και τις μύξες για σχεδόν 2 χρόνια, χειμώνα -καλοκαίρι χωρίς να πηγαίνει σχολείο, βήχας τρομερός, διάφορες θεραπείες χωρίς αποτέλεσμα. Eίχαν στην κυριολεξία ξεσκονίσει το παιδί στις εξετάσεις χωρίς να μπορούν να βρουν κάτι, τελικά όπως ήρθε το πρόβλημα έτσι και έφυγε. Μου το είχε πει η ίδια προσωπικά αλλά δεν ξέρω πώς να ψάξω και να κάνω επικόλληση του θέματος στην συγκεκριμένη ενότητα.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ θα σας έλεγα να κοιτάξετε αγωγή για αλλεργία. Εκεί καταλήξαμε και εμείς (ο παιδιατρος δηλαδή) για τη δικη μας που βασανιζόταν μήνες ολόκληρους. Εχω βεβαια και εγώ αλλεργική ρινίτιδα. Εκτός από το σιρόπι aerius εμάς μας έδωσε ο γιατρός και 2 σπρεί για τη μύτη. Εκανε 2 διαδοχικές αγωγές των 10 ημερών και είδα τεράστια διαφορά. Βέβαια ο γιατρός μου είπε ότι η αγωγή θα επαναλαμβάνεται όποτε τη βλέπω να "μπουκώνει".

Σας εύχομαι περαστικά.

Link to comment
Share on other sites

ποτέ!

δεν τελειώνει ποτέ αυτό το κορδόνι μύξας!!!!

βαρέθηκα τη ζωή μου με τον ορό κ το ρουφηχτήρι λέμε!!!

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

πω πω υπομονή κορίτσια.βέβαια το πιο πιθανό είναι και η αλλεργία...

εμείς πάλι ευτυχώς σπάνια έχουμε μύξες...βέβαια δεν πάμε παιδικό...ακόμα,σύντομα όμως.

πάλι καλά που έχουμε και τα ξεβουλωτήρια,σωτήρια!!αν και η μικρή μου πλέον φυσάει μόνη της.

pPyfp1.png

IxVpp1.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τουλάχιστον απο οτι διαβαζω δεν εχετε το δραμα μύξας και βραδινου εμετού. Ο δικος μου οποτε εχει πολυ μύξα ( που ειναι συνεχεια λογω παιδικού ) ξυπναει τα βράδυα και κάνει εμετό. Αυτο ειναι το δράμα. Ξυπναει φρικαρισμένος, ανακατεύεται, κλαιει και τσουπ, εμετος παντου. Καμια φορα απλα σηκωνεται και κανει εμετο στο κρεβάτι.

 

Α, επίσης, η πολυ μύξα του κανει απανωτες ωτίτιδες και ειναι τον μισο καιρό με αντιβίωση. Δεν συζητάω το γεγονος οτι τον κυνηγάω με τους ορούς και ολα τα σχετικά και του εχει γινει εφιάλτης.

 

Οπότε εαν είχαμε σκέτη μύξα, χωρις ολα τα παρατράγουδα, θα ημουν πολυ ευχαριστημένη. Και ας ειχα να του κανω ορους αλλα να μην εχουμε τους εμετούς και τις ωτίτιδες....

Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον απο οτι διαβαζω δεν εχετε το δραμα μύξας και βραδινου εμετού. Ο δικος μου οποτε εχει πολυ μύξα ( που ειναι συνεχεια λογω παιδικού ) ξυπναει τα βράδυα και κάνει εμετό. Αυτο ειναι το δράμα. Ξυπναει φρικαρισμένος, ανακατεύεται, κλαιει και τσουπ, εμετος παντου. Καμια φορα απλα σηκωνεται και κανει εμετο στο κρεβάτι.

 

Α, επίσης, η πολυ μύξα του κανει απανωτες ωτίτιδες και ειναι τον μισο καιρό με αντιβίωση. Δεν συζητάω το γεγονος οτι τον κυνηγάω με τους ορούς και ολα τα σχετικά και του εχει γινει εφιάλτης.

 

Οπότε εαν είχαμε σκέτη μύξα, χωρις ολα τα παρατράγουδα, θα ημουν πολυ ευχαριστημένη. Και ας ειχα να του κανω ορους αλλα να μην εχουμε τους εμετούς και τις ωτίτιδες....

 

και εγώ το έχω αυτό.....βουλώνει η μύτη αναπνέει από το στόμα...και ο βήχας πάει σύννεφο και να σου ο εμετός.....εχθές καλή ώρα είχαμε μέσα στις 2 την νύχτα....

είναι κάτι εβδομάδες που δεν κοιμάμαι

Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση στην ερώτηση του τίτλου για μένα είναι απλή και μονολεκτική: τον Ιούνιο.

....και αν εισαι πολυυυυυ τυχερη του χρονου ισως η μυξα σας ξεχασει:!!!!!!( αλλιως απο οκτωβρη παλι_)

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είχαμε ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με τον μεγάλο μου γιο. Από 1,5 χρονών και μέχρι τα 3, η μύξα πήγαινε σύννεφο! Δεν καθάριζε ποτέ! Πότε διάφανη, πότε πράσινη, ένα δράμα! Τελικά το ψάξαμε και διαπιστώσαμε ότι είχε τόσο διογκωμένα κρεατάκια, που με την παραμικρή ίωση η μύξα έμενε μέσα με αποτέλεσμα να επιμολύνεται συνέχεια, ένας φαύλος κύκλος. Η δίοδος στην μυτούλα του ήταν τόσο μικρή (την είδαμε στην ακτινογραφία) που δεν μπορούσε να καθαρίσει ποτέ σωστά "το σύστημα". Μόλις βγάλαμε τα κρεατάκια, καθαρίσαμε δια παντώς από τη μύξα. Τώρα πια το συνάχι είναι σπάνιο, σταματάει γρήγορα και δεν έχω δει ποτέ ξανα αυτό το πράσινο πράγμα.

Evolve or Dissolve

 

Μάταιοι είναι οι αγώνες που δεν δόθηκαν ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Nikolekaki kι εμενα η μεγαλη μου κορη ειχε υπερτροφικες αμυγδαλες και μεγαλα κρεατακια. Απο τα κρυωματα , δε, μεχρι το πασχα, μαζεψαν τα αυτια της υγρο.τελικα πηγαμε να τα βγαλουμε και της εκαναν και παρακεντηση στα αυτια να της το βγαλουν. Εμας δεν ειχε ποτε πρασινες μυξες. Διαφανες προς το κιτρινο συνηθως αλλα οχι κατι φοβερο. Παντως οταν οι μυξες ειναι για πολυ καιρο ειναι παρα πολυ πιθανο να μαζεψουν υγρο τα αυτια (εμεις μαλιστα ουτε μια ωτιτιδα δεν ειχαμε κανει) και να μην ακουει καλα το παιδι. εχει συμβει. Καλυτερα να κανουμε μια επισκεψη σε ωριλα οταν συνεχιζει για πολυ καιρο η κατασταση ν μας πει σε τι φαση βρισκομαστε!
d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσι έτσι όπως τα λες είναι! Εμείς είμασταν τυχεροί, δεν κάναμε ποτέ ωτίτιδα. Ίσως γιατί από 1 έτους είχε μάθει και φύσαγε καλά τη μύτη του... έτσι μας είπε ο παιδίατρος...

Evolve or Dissolve

 

Μάταιοι είναι οι αγώνες που δεν δόθηκαν ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...