Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αλλεργία στο αγελαδινό γάλα (που πίνει η μαμά) ?


Recommended Posts

Καλησπέρα και πάλι

 

ο μπέμπης μου είναι 9 ημερών, θηλάζει και παίρνει και συμπλήρωμα σε κάποια γεύματα λόγω χαμηλής πρόσληψης βάρους...

και εκεί που πηγαίναμε να βρούμε το δρόμο μας με το θηλασμό, έμαθε να πιάνει καλύτερα και άρχισα πραγματικά να το απολαμβάνω, σήμερα το μωράκι έκλεγε απαρηγόρητα για περισσότερες από 5 ώρες, τον πήραμε και πήγαμε για εξετάσεις, γιατί γενικά είναι ανήσυχος (και γιαυτό νόμιζα και γώ ότι δεν τρώει καλά )

 

Οι εξετάσεις αίματος έδειξαν αυξημένα ιωσινόφυλλα (βλακεία λέω; δεν θυμάμαι τι σ@%&$ μου είπαν, αύριο θα τις έχω στα χέρια μου. Η παιδίατρος μου είπε να αποκλέισω από τη διατροφή μου τα γαλακτοκομικά, τα οποία είναι παρεμπιπτόντως το μεγαλύτερο μέρος της διατροφής μου.

Θα σα ςπαρακαλούσα, αν κάποια από εσάς έχει παρόμοιο πρόβλημα να μου πει τι απαγορεύεται ρητά (πχ μπορώ να πίνω κατσικίσιο γάλα;)

Επίσης, ένα παιδί με αλλεργία στο αγελαδινό γάλα θα είναι αλλεργικό για πάντα; Η αλλεργία εξαφανίζεται κάποια στιγμή;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

γεια σου,

όταν λες χαμηλης πρόσπληψης βάρους τι ακριβώς εννοείς?

θα σου ελεγα όσον αφορα τον θηλασμο να πας στην θεματικη ενοτητα θηλασμος κι εκει θα δεις καμπύλες αναπτυξης και προβλήματα που αντιμετωπησαν αλλα μελη με θεματα βαρους και θα βρεις πολλες απατνησεις...αν και νομιζω 9 ημερων ειναι λιγο νωρις να μιλας για χαμηλη προσληψη βαρους...

όσον αφορα τα γαλακτοκομικα για να σου τα αποκλεισει ο γιατρος σου κατι θα ξερει...δεν εχω αόψη πανω σε αυτο! αν ανυσηχεις για το ασβεστιο θα σου πρότεινα να τρως μια κουταλια της σουπας σουσαμι , η ταχινι καθε μερα ...αναπλυρωνει ολο το απαραιτητο ασβεστιο που χρειαζεσε ημερησια ο οργανισμος σου .... αν και βεβαια περιεχετε και σε αλλε τροφες περα απο τα γαλακτοκομικα!

αν ενα παιδι ειναι αλεργικο στο αγελαδινο ΟΧΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΟΛΗ ΤΟΥ ΖΩΗ σημασια εχει να δουμε ομως αν ειναι αλεργικο σε ΟΛΑ τα γαλακτοκομικα ή μονο στο αγελαδινο... για να σε καθησηχασω θα σου πω οτι , αν οντως υπαρχει αλλεργια στο αγελαδινο ,,,υπαρχει μια μεθοδος ελενχομενης επαναχωρηγησησς γαλατος που γινεται στο παιδων

αυτην ομως θα την κανεις αργοτερα αφου προηγουθουν εξετασεις για αλλεργιες ... και γινει η διαγνωση!

 

οι αλλεργιες συνηθως στα παιδια περνανε κατα το 3ο - 5ο ετος της ζωης τους και καποιες αλλες μεχρι και τα 13 εξαρτατε παντα για τι αλλεργια μιλαμε( μεγαλο κεφαλαιο...)

 

αυτο που θα σου προτεινα εγω ειναι να σταματησεις να δηνεις συμπληρωμα στο παιδι , να εμπιστευτεις τον οργανισμο σου και να θηλαζεις αποκλειστηκα!

παντα η γνωμη μου!

Link to comment
Share on other sites

Oντως ειναι πολυ νωρις να μιλαμε για χαμηλη προσληψη βαρους.......

 

Να ξερεις πως ο καλυτερος τροπος να προφυλαξεις το παιδι απο τις αλλεργιες ειναι να το θηλασεις οσο γινεται περισσοτερο......αποκλειστικα ομως!!! Αν δεν κοψεις το συμπληρωμα ομως θα μειωθει η παραγωγη σου και θα σταματησει.....

 

 

Επισης τα παιδια που θηλαζουν αποκλειστικα συνηθως παιρνουν περισσοτερο βαρος απο το κανονικο.......

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

anniw μου να σου ζησει το μωρο!

 

το θεμα σου συζητειται συχνα εδω:

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=2335

 

 

καλο ειναι να κοψεις τελειως τα γαλακτοκομικα. ειναι πολυ δυσκολο αλλα εφοσον αποκλειστουν τα υπολοιπα και σιγουρευεται οτι ειναι αλλεργια δυστυχως επιβαλλεται.

 

πρεπει επισης να εχεις το νου σου για οτιδηποτε αλλο μπορει να φταιει:

πχ σοκολατα, εσπεριδοειδη, ντοματα, μοσχαρι, ταχινι.

 

εγω επαιρνα συμπληρωμα ασβεστιου.

αν δινεις συμπληρωμα πρεπει να το σταματησεις αμεσα, γιατι πιστεψε με αυτο φταιει που εμφανιτηκε τοσο νωρις και οχι τοσο τα γαλακτοκομικα που τρως.

 

η αλλεργια στα γαλακτοκομικα συνηθως παιρναει μεχρι το χρονο ή το αργοτερο μεχρι το 3ο χρονο!

 

κανε κουραγιο!

 

για οτι αλλη απορια εχεις γραψε μας!

 

 

υγ. αιμα ειδατε στη κενωση;;;;

ζητα απο το γιατρο σου να σου συστησει ενα παιδογατρεντερολογο.

η αφροδιτη πηγε κι σε ομοιοπαθητικο αν θελεις και εμεινε πολυ ευχαριστημενη.

 

καλη συνεχεια!

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

Θα σου αρχισω απο την τελευταια ερωτηση.

Η κορη μου ειχε αλλεργια στην αγελαδινη πρωτεινη.Εκανε ανοσια με αποκλειστικο θηλασμο στους 15 μηνες.Απο εκει και περα τρωει τα παντα χωρις προβλημα.

ΣΤο διαστημα αυτο των 15 μηνων,δεν ετρωγα τιποτα που να περιεχει αγελαδινη πρωτεινη ομως μαγειρευα οτι χρειαζοταν γαλα (φαγητα,κεικ,κτλ) με κατσικισιο γαλα,ετρωγα κατσικισια τυρια και εμαθα να διαβαζω τις ετικετες.

Πιστεψε με δεν ειναι τοσο δυσκολο και συνηθιστο οσο φανταζεσαι.Μετα απο λιγο σου γινετε τροπος ζωης.

Επισης στα μαγαζια με βιολογικα προιοντα εβρισκα πολλα χρησιμα πραγματα και ετσι δεν ενιωσα στερηση απο τιποτα.

Στη διαθεση σου για οτι χρειαστεις!

.png.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

anniw καλημέρα!

 

Γενικά πιστεύω ότι είναι πολύ νωρίς να μιλήσετε για αλλεργία, επίσης και για χαμηλή πρόσληψη βάρους.

Η πρώτη πηγή για την υποτιθέμενη αλλεργία είναι το συμπλήρωμα από ξένο γάλα που του δίνεις (εκτός αν του δίνεις υποαλλεργικό)

Μόνο μετά θα αποκλείσεις την δική σου πρόσληψη σε γαλακτομικά....

Επειδή θα τα έχεις ξαναγράψει, γράψε μας και τα νέα βάρη τώρα με τις ημερομηνίες, τις πάνες κλπ να σου λέμε και εμείς (αν θες) την γνώμη μας!

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Felini

Βάρος γέννησης 2750 (17-7) καισαρική στην 38η εβδομάδα με επισκληρίδιο

Βάρος εξόδου 2600 (με αποκλειστικό θηλασμό-rooming in

Ικτερος φυσιολογικά

Πέμπτη 24-7 2510 (με αποκλειστικό θηλασμό)

Κυριακή 27-7 2630 (με συμπλήρωμα, όχι σε κάθε γεύμα και μέχρι 30 μλ τη φορά

 

Η παλιά μου παιδίατρος μου είπε πάντως ότι μπορεί να μην υπάρχει καμία αλλεργία στο αγελαδινό, χρειάζονται και άλλα στοιχεία για να οδηγηθούμε σε αυτό το συμπερασμα, καλού κακού όμως να αποφύγω για λίγο τα γαλακτοκομικά.

 

Τώρα, όσον αφορά το συμπλήρωμα

 

Πραγματικά και ενημερώθηκα πολύ πριν γεννήσω σχετικά με το θηλασμό, και ήμουν αποφασισμένη να το παλέψω μέχρι τέλους. Δεν ξέρω πως ήταν σε σας και πόσες από εσάς θηλάσατε με 2 παιδιά, αλλά εγώ δυσκολεύομαι να ακολουθήσω το μονοπάτι του ΑΘ

Το παιδί είναι κυριολεκτικά όλη μέρα στο στήθος, με το που το βγάζω κλαίει και δείχνει να μη χορταίνει. Είναι ανήσχυχο και στο στήθος πολλές φορές. Ξέρω ότι μπορεί να θέλει να κινητοποίήσει την παραγωγή μου αλλά ως πότε; Αν ήταν το μοναδικό μου παιδάκι δεν θα είχα πρόβλημα να είμαι όλη μέρα αγκαλιά και να θηλάζω....Το έκανα και συνεχίζω να το κάνω. Αλλά θέλω να είμαι δίπλα και στον άλλον και δεν τα καταφέρνω. Το sling το δοκίμασα αλλά επειδή το μωρό δεν τραβάει καλά χωρίς βοήθεια και αφήνει τη θηλή πρέπει να το κρατάω.

Θηλάζω σε κάθε γεύμα σχεδόν μια ώρα και μετά αν δω ότι δυσφορεί τρομερά δίνω και συμπλήρωμα.

Πόσο θα διατηρηθεί έτσι η γαλουχία λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Felini

Βάρος γέννησης 2750 (17-7) καισαρική στην 38η εβδομάδα με επισκληρίδιο

Βάρος εξόδου 2600 (με αποκλειστικό θηλασμό-rooming in

Ικτερος φυσιολογικά

Πέμπτη 24-7 2510 (με αποκλειστικό θηλασμό)

Κυριακή 27-7 2630 (με συμπλήρωμα, όχι σε κάθε γεύμα και μέχρι 30 μλ τη φορά

 

Καλησπέρα και πάλι!

Φαντάζομαι ότι θα έχεις κουραστεί πάρα πολύ... :?

Για το βάρος γενικά θέλουμε το μωρό να ανακτήσει το βάρος γέννησης σε 15 μέρες. Άλλα παιδιά το καταφέρνουν πιο νωρίς και άλλα πιο αργά. Γενικά μέχρι τις 3 εβδομάδες και αν όλα τα άλλα είναι καλά (πάνες, κλινική εξέταση) δεν δίνουμε συμπλήρωμα.

 

Η παλιά μου παιδίατρος μου είπε πάντως ότι μπορεί να μην υπάρχει καμία αλλεργία στο αγελαδινό, χρειάζονται και άλλα στοιχεία για να οδηγηθούμε σε αυτό το συμπερασμα, καλού κακού όμως να αποφύγω για λίγο τα γαλακτοκομικά.

 

Να σου πω κάτι; Το να κόψεις όμως εσύ τα γαλακτοκομικά "προληπτικά", όταν λες ότι τρως πάρα πολλά θα κοστίσει σε εσένα... Αν το μωρό επαναλαμβάνω παίρνει συμπλήρωμα, σίγουρα αν υπάρχει όντως αλλεργία θα πρέπει να κοπεί πρώτα αυτό και να αντικατασταθεί ή με μητρικό ή με υποαλλεργικό. Μετά έρχεται η διατροφή σου...

 

 

Τώρα, όσον αφορά το συμπλήρωμα

Πραγματικά και ενημερώθηκα πολύ πριν γεννήσω σχετικά με το θηλασμό, και ήμουν αποφασισμένη να το παλέψω μέχρι τέλους. Δεν ξέρω πως ήταν σε σας και πόσες από εσάς θηλάσατε με 2 παιδιά, αλλά εγώ δυσκολεύομαι να ακολουθήσω το μονοπάτι του ΑΘ

Δεν υπάρχει κανένας λόγος να νιώθεις τύψεις για τίποτα...

Κάνε ότι νιώθεις. Ο θηλασμός γίνεται εύκολος μετά τις 40 μέρες. Αν νιώθεις ότι έχεις δυνάμεις να αντέξεις αυτό τότε εμείς είμαστε εδώ για να βοηθήσουμε. Αν όχι θα σεβαστούμε (εννοείται) την απόφαση σου...Και με μεικτό θηλασμό να συνεχίσεις και αυτό είναι πάρα πολύ καλό...

 

Το παιδί είναι κυριολεκτικά όλη μέρα στο στήθος, με το που το βγάζω κλαίει και δείχνει να μη χορταίνει. Είναι ανήσχυχο και στο στήθος πολλές φορές. Ξέρω ότι μπορεί να θέλει να κινητοποίήσει την παραγωγή μου αλλά ως πότε;

Το ξέρω ότι το ξέρεις αλλά θα το ξαναπώ: Αυτή είναι φυσιολογική συμπεριφορά...

Ως πότε; μέχρι να εδριαωθεί η γαλουχία...

 

Αν ήταν το μοναδικό μου παιδάκι δεν θα είχα πρόβλημα να είμαι όλη μέρα αγκαλιά και να θηλάζω....Το έκανα και συνεχίζω να το κάνω. Αλλά θέλω να είμαι δίπλα και στον άλλον και δεν τα καταφέρνω. Το sling το δοκίμασα αλλά επειδή το μωρό δεν τραβάει καλά χωρίς βοήθεια και αφήνει τη θηλή πρέπει να το κρατάω.

 

Δεν ξέρω πως είναι με 2 παιδιά, μόνο να φανταστώ μπορώ...

Το sling θα σε βοηθήσει ίσως λίγο αργότερα...Επίσης αν βρεις κάποιο τρόπο να μένει κοντά στην θηλή το στόμα του, δεν ξέρω, υποθέτω...

 

Θηλάζω σε κάθε γεύμα σχεδόν μια ώρα και μετά αν δω ότι δυσφορεί τρομερά δίνω και συμπλήρωμα. Πόσο θα διατηρηθεί έτσι η γαλουχία λέτε;

 

Δεν μου έγραψες πόσο συνολικά συμπλήρωμα τρώει το 24ωρο. Επίσης πόσες πάνες βρέχει.

Πάντως απ'ότι κατάλαβα δεν παίρνει πολύ. Μπορείς να διατηρήσεις την γαλουχία και να συνεχίσεις έτσι και ίσως κάποια στιγμή που νιώσεις πιο ξεκούραστη καταφέρουμε να το ελαττώσεις και να το κόψεις, όταν και αν το θελήσεις... :wink:

 

Θα μπορούσες να έβγαζες και με το θήλαστρο για να αυξήσεις την παραγωγή σου πιο γρήγορα, αλλά δεν σου το προτείνω γιατί θα κουραστείς κι άλλο...

Αυτό που μπορώ να πω είναι να πάρεις μαγιά μπύρας (7 χαπάκια, 3 φορές την ημέρα), βοηθάει πραγματικά...

Κουράγιο!

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Anniw, να σου ζήσει!

 

Έγραψες ότι το μωρό σου άρχισε να πιάνει καλύτερα, άρα μέχρι κάποια στιγμή δεν έπιανε πολύ καλά; Θέλω να βεβαιωθείς για τα βασικά, ότι δηλαδή το μωρό σου πιάνει αρκετά μεγάλο μέρος της θηλαίας άλω, ότι αφήνεις το μωρό όση ώρα θέλει στο πρώτο στήθος και μετά προσφέρεις και το άλλο στήθος και ξανά πάλι μέχρι να μην ενδιαφέρεται άλλο και ότι βρέχει και λερώνει αρκετές πάνες την ημέρα. Οι πάνες είναι καλός δείκτης για την πρόσληψη γάλακτος, οπότε, αν δεις ότι γεμίζει αρκετές, μπορείς να κόψεις το συμπλήρωμα σταδιακά.

Αν το μωρό σου βαριέται γρήγορα στο στήθος, μπορείς να το ταΐζεις, να το αλλάζεις και να το ξαναβάζεις στο στήθος για όσο θέλει, ώστε να εξασφαλίσεις ότι χορταίνει.

Υπενθυμιζω ότι χρειάζονται τουλάχιστον 8-12 θηλασμοί το 24ωρο.

 

Αν το μωρό σου άρχισε να πιάνει καλά μόνο τις τελευταίες μέρες, πρέπει να του δώσεις το χρόνο που χρειάζεται, για να αυξήσει την παραγωγή, αλλά και να "δεθεί" με το στήθος. Το συμπλήρωμα που του δίνεις, πέρα από αλλεργίες, έχει μια άλλη παρενέργεια σε τόσο μικρό μωρό: μπορεί να προκαλέσει σύγχιση θηλών. Το μωράκι ικανοποιείται με τη γρήγορη ροή από το μπουκάλι και μετά δυσανασχετεί στο στήθος. Ο τρόπος που ρουφά από το μπουκάλι είναι εντελώς διαφορετικός από τον τρόπο που ρουφάει από το στήθος και μπορεί να μπερδεύεται, με αποτέλεσμα τελικά να μην ρουφάει τόσο αποτελεσματικά στο στήθος! Η παραγωγή σου σιγά-σιγά σταματάει να είναι θέμα ορμονών και αρχίζει να βασίζεται στην προσφορά και ζήτηση, οπότε καταλαβαίνεις ότι θα δημιουργηθεί φαύλος κύκλος. Είναι πολύ πιο εύκολο να αυξήσει το μωρό την παραγωγή σου τώρα, παρά αργότερα.

 

Το μωρό μπορεί να δυσφορεί στο στήθος για πολλούς λόγους: έχεις προσέξει να δυσφορεί σε κάποιο στήθος περισσότερο από ο,τι στο άλλο;

μήπως εναλλάσεις πολύ συχνά τα δυο στήθη και το διακόπτεις και δυσανασχετεί; Μήπως έχεις υπερπαραγωγή και το μωρό κάνει εκρηκτικές κενώσεις, γιατί παίρνει απότομα πολύ αραιό γάλα; Επίσης, είναι πολύ φυσιολογικό να έχει αέρια και κενώσεις σε κάθε γεύμα και να "ζορίζεται", χωρίς όμως να σημαίνει ότι πάει κάτι στραβά με το θηλασμό. Όταν δυσφορεί, πώς είναι η στάση του σώματος; τεντώνεται προς τα πίσω, μαζεύεται σαν να πονάει η κοιλιά του, απλά κλαίει; Είναι λαίμαργο; Μπορεί να καταπίνει αρκετό αέρα και να χρειάζεται τακτικά ρέψιμο.

 

Από όσο καταλαβαίνω κι εγώ, το συμπλήρωμα που παίρνει δεν είναι πολύ. Αν είσαι ικανοποιημένη με τις πάνες που βρέχει, μπορείς να ξεκινήσεις να κόβεις 30ml ημερησίως και πορεύεσαι αναλόγως. Ενδεικτικά, το μωρό παίρνει περίπου 1 λίτρο γάλα την ημέρα. Αν το συμπλήρωμα που δίνεις είναι πολύ λίγο συγκριτικά, σημαίνει ότι τα καταφέρνετε και χωρίς αυτό, αλλά το κόβεις σταδιακά για ασφάλεια.

 

Τώρα, σχετικά με τα δικά σου συμπληρώματα:

Η Αγλαΐα έχει γράψει για το ασβέστιο:

 

Το ασβέστειο χρειάζεται μόνο αν από τη διατροφή σου λείπει το ασβέστειο και αυτό θα το έπαιρνες ανεξάρτητα από το θηλασμό.

 

Ο θηλασμός αυξάνει την κινητικότητα του ασβεστείου στον οργανισμό και γι αυτό αυξάνει και την αφομοιωσιμότητά του. Οι μητέρες που θηλάζουν για τουλάχιστον 12 μήνες, έχουν στο τέλος του χρόνου κατά μέσο όρο μεγαλύτερη οστική μάζα από αυτή που είχαν πριν την εγκυμοσύνη....

 

 

Για τη μαγιά μπύρας:

Είναι πιο εύκολο να αυξήσεις την παραγωγή σου, αν βελτιώσεις τον τρόπο που θηλάζει το μωρό, αν προσφέρεις και τα δυο στήθη σε κάθε γεύμα, αν κάνεις διπλούς θηλασμούς, δηλαδή, μετά το τέλος του θηλασμού, χωρίς να το ζητάει το μωρό να το ξαναβάζεις στο στήθος, για να πάρει λίγο ακόμη λιπαρό γάλα, αν θηλάζεις αρκετά και τη νύχτα. Αν παρά την προσπάθεια αυτή νιώθεις ότι δεν βελτιώνονται τα πράγματα, η μαγιά μπύρας θα σε βοηθήσει. Αν όμως λόγω άγχους και όχι χωρίς ιδιαίτερο λόγο κάνεις όλα τα παραπάνω, για να αυξήσεις παραγωγή, μπορεί να καταλήξεις σε ενοχλητική υπερπαραγωγή, που δεν κόβεται και πολύ εύκολα.

 

Η δοσολογία για τη μαγιά μπύρας εξαρτάται από τη μάρκα που παίρνεις:

Από την Αγλαΐα:

Μαγιά της μπύρας:

Για ταμπλέτες των 300mg η δοσολογία είναι 3 φορές την ημέρα από 7 ταμπλέτες τη φορά.

Για ταμπλέτες των 500mg η δοσολογία είναι 3 φορές την ημέρα από 4 ταμπλέτες τη φορά.

 

Η αύξηση δεν είναι απότομη αλλά σταδιακή και αυξάνεται συνέχεια από την 4η μέχρι τη 15η μέρα περίπου. Αν δεις ότι η αύξηση είναι μεγάλη σταματάς.

 

Τη μαγιά μπύρας την παίρνεις για δυο εβδομάδες και απέχεις μια, αν χρειάζεται να συνεχίσεις τη λήψη.

 

 

Σχετικά με τις αλλεργίες:

Όπως είπαν τα κορίτσια, σαφώς και αν υπάρχει θέμα για αλλεργία στην πρωτεΐνη του αγελαδινού γάλακτος, πρώτος ένοχος είναι το ξένο γάλα που παίρνει το μωρό απευθείας (με σκεπτικισμό βλέπουμε και τα υποαλλεργικά) και δεύτερος ένοχος τα γαλακτοκομικά που τρώει η μαμά. Αν τεθεί θέμα να κόψεις τα γαλακτοκομικά, το ασβέστιο θα το προσλάβεις από πάρα πολλές τροφές, δεν πρέπει να σε ανησυχεί αυτό.

Σαν συμπτώματα αλλεργίας (θα δεις πιο πολλά στο σχετικό τόπικ) μπορεί να δεις στο μωρό πράσινα κακά, αίμα στα κακά, υπερβολικά αέρια, μαύρους κύκλους στα μάτια, εξανθήματα, σφύριγμα/ροχαλητό στην αναπνοή, γενικότερη ανησυχία κτλ. Αν υπάρχει δυσανεξία στη λακτόζη, θα δεις κυρίως συμπτώματα που έχουν σχέση με τα έντερα. Αν βάλεις στόχο να κόψετε το συμπλήρωμα, το τοπίο αυτό θα ξεκαθαρίσει σχετικά εύκολα.

 

Εύχομαι τα αποτελέσματα σας αύριο να μην έχουν τίποτε ανησυχητικό και να ξεπεράσετε γρήγορα τα προβλήματα.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

To μωρό βρέχει παραπάνω από 8 πάνες το 24ωρο και λερώνει περίπου 4. Οι εκρηκτικές κενώσεις, σε συνδυασμό με τη δυσφορία στο στήθος, πως θα καταλάβω ότι συνδέονται με την υπερπαραγωγή; Παίρνω μαγιά μπύρας, και αντλω 1-2 φορές εξτρά την ημέρα με θήλαστρο ενώ σίγουρα θηλάζψ 10-12 φορές με διάρκεια 1 ώρας η κάθε φορά. Αλλά εναλλάσω το στήθος διότι χάνει γρήγορα το ενδιαφέρον του ο μπέμπης. Λέτε να πρέπει να τον βάζο σε ένα τη φορά;

 

Εγώ θα περιμένω να ανακτήσουμε το βάρος της γέςννησης και μετά θα αρχίσω να κόβω το συμπλήρωμα αν καταφέρω, πάντα με τις συμβουλές σας....

 

Από ότι μου είπε η παιδίατρός μου αλλεργία δεν μπορούμε να διαγνώσουμε έτσι απλά, είναι απαραίτητα και άλλα στοιχεία. Τα κακά του παιδιού είναι καλά πάντως. Θα περιμένουμε, γιατί δεν θέλει να τον βάλει ακόμα σε υποαλλεργική διατροφή.

 

Τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

To μωρό βρέχει παραπάνω από 8 πάνες το 24ωρο και λερώνει περίπου 4. Οι εκρηκτικές κενώσεις, σε συνδυασμό με τη δυσφορία στο στήθος, πως θα καταλάβω ότι συνδέονται με την υπερπαραγωγή; Παίρνω μαγιά μπύρας, και αντλω 1-2 φορές εξτρά την ημέρα με θήλαστρο ενώ σίγουρα θηλάζψ 10-12 φορές με διάρκεια 1 ώρας η κάθε φορά. Αλλά εναλλάσω το στήθος διότι χάνει γρήγορα το ενδιαφέρον του ο μπέμπης. Λέτε να πρέπει να τον βάζο σε ένα τη φορά;

 

Όχι anniw, αν χάνει το ενδιαφέρον του από το ένα στήθος και ψάχνει ακόμα τότε τον βάζεις στο άλλο...

Επίσης τα κάνεις πολύ καλά, μου φαίνεται τα παρακάνεις καλά... :lol:

Η amaretto απλά θέλησε να σου δωσει κάποιες εξηγήσεις επειδή έγραψες ότι δυσφορεί όπως σύγχιση θηλών, εκρηκτικές κενώσεις που όμως δεν έχουν σχέση με το θηλασμό τον ίδιο (την πράξη...)

 

Εγώ θα περιμένω να ανακτήσουμε το βάρος της γέςννησης και μετά θα αρχίσω να κόβω το συμπλήρωμα αν καταφέρω, πάντα με τις συμβουλές σας....

 

Απλά προσπάθησε να μην το αυξήσεις πολύ γιατί όσο περισσότερο, τόσο πιο δύσκολα θα κοπεί ...

 

Από ότι μου είπε η παιδίατρός μου αλλεργία δεν μπορούμε να διαγνώσουμε έτσι απλά, είναι απαραίτητα και άλλα στοιχεία. Τα κακά του παιδιού είναι καλά πάντως. Θα περιμένουμε, γιατί δεν θέλει να τον βάλει ακόμα σε υποαλλεργική διατροφή.

 

Γενικά το καλύτερο που έχει να κάνει είναι να παίρνει ΜΟΝΟ μητρικό...

Επίσης αν τα κακά του είναι καλά, τί θέλει να ψάξει ο παιδίατρος;;;;

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Τα κορίτσια στα έχουν πει πάρα πολύ καλά. Εγώ απλά για να σου δώσω κουράγιο, ήθελα να προσθέσω, οτι η κόρη μου ήταν κολημένη στο στήθος σαν το δικό σου, μέχρι περίπου 2 μηνών. Μετά ηρέμισε κάπως. Οχι οτι δεν έτρωγε συχνά, αλλα τουλάχιστον ήταν κάθε 2 ώρες, και το βράδυ κοιμόταν 5 και μερικές φορές 6 ώρες σερί. (Τώρα στους 20 μήνες ξυπνάει κάθε 2, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα :lol: )

 

Κουράγιο, θα τα καταφέρεις. Αν έχεις σκοπό να κόψεις το σημπλήρωμα, καλό είναι να αντλείς καθε φορά που δίνεις. Για να μη μειώνεται η παραγωγή σου. :wink:

Link to comment
Share on other sites

Anniw,σου στέλνω συμπαράσταση! Και γω πολύ πρόσφατα τα πέρασα και μάλιστα για την ακρίβεια μόλις στρώσαμε (3-4 μέρες). Θα δεις κάποια διαφορά στο θέμα "όλη μέρα στήθος" μετά τις 40 μέρες. Υπομονή χρειάζεται και χρόνο, που ελπίζω να τον έχεις! Σε καταλαβαίνω με τα 2 παιδιά απόλυτα! Ευτυχώς εμένα πάει παιδικό το πρωί και ευτυχώς τον πολύωρο θηλασμό τον ήθελε ο μικρός το πρωί!Λες και το καταλάβαινε το μικρουλάκι ότι τότε μπορώ!! Το απόγευμα τις δύσκολες μέρες ο άντρας μου πήγαινε τον μεγάλο βόλτες και είχα κάποια ησυχία! Πάντως ότι είναι πολύ δύσκολο νομίζω ότι είναι γεγονός! Αν δεν είχα επιμονή και βοήθεια θα τα παράταγα!! Κάνε ότι μπορείς χωρίς τύψεις!! Και μην αγχώνεσαι γιατί το μωρό επηρεάζεται! Ηρεμία χρειάζεται ο θηλασμός! :wink:

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

καλησπέρα!

σήμερα, είχα αφήσει τον μπεμπούλη που είναι 4 μηνών στην πεθερά μου και του είχα αφήσει να πιει κατεψυγμένο γάλα δικό μου.(θηλάζει αποκλειστικά). Τώρα παρατήρησα στα κακά του κάτι σαν βλένες αίματος. Κατεψυγμένο γάλα έχει πιει μόνο άλλη μια φορά και είχε πάλι συμβεί το ίδιο πράγμα. Ο παιδίατρος που τον είχα ρωτήσει μου είχε πει ότι ίσως ήταν ραγάδα στο έντεροκαι αφου δεν ξανασυνέβη να μην ανησυχώ. αλλά να το παρακολουθήσω κιόλας και αν ξανασυμβεί κατι τετοιο αφού έχει πιει κατεψυγμένο γάλα, μπορεί να έχει αλλεργία στο κατεψυγμένο γάλα. Σας έχει συμβεί ποτέ?Μπορεί να ισχύει κάτι τέτοιο?

θα πάρω και τηλ. τον γιατρό απλα δεν θέλω να τον ενοχλησω κυριακατικα...

242904.png 2/8/2008 Η ΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΑΛΛΑΞΕ ΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ! ΗΡΘΕΣ ΕΣΥ! ΜΠΕΜΠΟΥΛΗ ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΠΟΛΥ - ΠΟΛΥ!
Link to comment
Share on other sites

υποθετω!!! κ τονιζω το υποθετω γιατι πραγματικα δε γνωριζω ...μηπως ειχες φαει εσυ κατι στο οποιο εχει αλεργια το παιδακι?δε νομιζω οτι αλλαζει η συσταση του γαλακτος στην καταψυξη περα απο το οτι αλλαζει λιγο η γευση..επισης...σορρυ κιολας ...δε ξερω απλα οπως σου ειπα υποθεσεις κανουμε..υπαρχει περιπτωση η γιαγια να φοβηθηκε το κατεψυγμενο κ να εδωσε στο παιδακι καποιο αλλο γαλα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αχχ πολυ το φοβαμαι αυτο που λενε τα κοριτσα...γιατι ξερεις το μητρικο στην καταψυξη εχει μια γευση λιγο έως πολυ καμια φορα, μπλιαχχχ,μηπως το δοκιμασε και το πεταξε;

Link to comment
Share on other sites

Ας πούμε ότι υποθέτω ότι η πεθερά του έδωσε άλλο γάλα...το θέμα είναι ότι την προηγούμενη φορά που είχε πιει κατεψυγμένο γάλα(και είχε πάθει τα ίδια πάλι), του το είχε δώσει η μητέρα μου που της έχω εμπιστοσύνη και γενικά κάνει μόνο ότι της λέω σε σχέση με το μωρό, όταν της τον αφήνω...θα μιλήσω και σήμερα με τον γιατρό,να δούμε τι θα πει....

242904.png 2/8/2008 Η ΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΑΛΛΑΞΕ ΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ! ΗΡΘΕΣ ΕΣΥ! ΜΠΕΜΠΟΥΛΗ ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΠΟΛΥ - ΠΟΛΥ!
Link to comment
Share on other sites

χωρίς παρεξήγηση αυτό που έγραψα έτσι?

 

μήπως την περίοδο που αποθήκευσες το συγκεκριμένο γάλα έπινες/έτρωγες πολλά γαλακτοκομικά?

Δεν ξέρω αν ισχύει αυτό,έτσι υποθέτω.

Όπως και να χει να δούμε τι θα σου πει κι ο γιατρός.

Link to comment
Share on other sites

gerakina, εννοείται ότι δεν σε παρεξηγώ που σκέφτηκες έτσι. Παντού πρέπει να πηγαίνει ο νους μας...

Επιτέλους κατάφερα να βρω τον γιατρό στο τηλ. αν και δεν με ικανοποιήσαν και πολύ οι απαντήσεις που μου έδωσε...λέει ότι ίσως την ημέρα που αποθήκευσα το γάλα,να είχα φάει κάτι στο οποίο να έχει αλλεργία το μωρό.και εδώ αναρωτιέμαι: καλά τη πρώτη φορά, αλλά και την δεύτερη?(αφού τα κατεψυγμένα γάλατα είχαν διαφορετική ημερομηνία αποθήκευσης...)Μου είπε επίσης να αποφευγω γενικά τα πικάντικα, τα κονσερβοποιημένα και το πολύ γάλα. Να δοκιμάσουμε και άλλη μια φορά να πιει κατεψυγμένο γάλα και αν κάνει τα ίδια, να μην του δίνω κατεψυγμένο.(αν και δεν νομίζω ότι είναι λύση αυτό!αν χρειαστεί να λείψω, τι κάνω?)

242904.png 2/8/2008 Η ΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΑΛΛΑΞΕ ΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ! ΗΡΘΕΣ ΕΣΥ! ΜΠΕΜΠΟΥΛΗ ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΠΟΛΥ - ΠΟΛΥ!
Link to comment
Share on other sites

Με ποιον τρόπο ζεσταίνουν το γάλα πριν το δώσουν στο μωρό; Υπάρχει περίπτωση να μην τον ανακάτεψαν έτσι όπως ήταν χωρισμένο το λίπος από το νερό; Υπάρχει περίπτωση να το ζέσταναν σε ακατάλληλο σκεύος;

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να προκαλούσε το αιματάκι όπως γίνεται στην υπερπαραγωγή, που το μωρό παίρνει απότομα αρκετό αραιό γάλα.

 

Aυτό σκεφτόμουν κι εγώ, ή μήπως ο τρόπος που αντλείς (πχ. με πολύ λίγα λεπτά από το ένα στήθος, μετά πολύ λίγα στο άλλο κοκ.,) ώστε να υπάρχει τελικά μόνο το αραιό γάλα στο μπουκάλι; Μπορεί να είναι και βλακεία αυτό που λέω, δεν ξέρω, θα μας πει η Αγλαΐα.

 

Και πάλι όμως τώρα που το σκέφτομαι, υπάρχουν φορές που τα μωρά θέλοντας να ξεδιψάσουν πίνουν μόνο το αραιό γάλα, λογικά με μία φορά δεν θα έπρεπε να συμβαίνει αυτό. Στην υπερπαραγωγή γίνεται σε κάθε γεύμα για αρκετές μέρες...

 

Μ' αρέσει που μόνη μου ρωτάω, μόνη μου απαντάω :lol:

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...