Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Είμαι μήπως υπερπροστατευτική???


Recommended Posts

Συγχαρητήρια! Είσαι η μοναδική από όλα τα κορίτσια που διάβασαν το μηνυμα που κατάλαβες αυτά...που κατάλαβες! Κατάφερες να αποκωδικοποιήσεις το μήνυμα και να λύσεις το γρίφο!!!

Με εκτίμηση η κακιά πεθερά!!:D

 

Πεθερούλα, μ΄αρέσει που έχω διαφοροποιηθεί από όλες τις άλλες σε αυτά που κατάλαβα ... με το θέμα που άνοιξες, αν δηλ. είσαι υπερπροστατευτική σου απαντώ και εγώ όπως και οι άλλες φυσικά ότι οι πιο πολλές μαμάδες είναι στο δικό σου στυλ... είμαστε δηλαδή κλασικές Ελληνίδες μαμάδες.. να πάμε στο πάρκο με την σακούλα με τα τρόφιμα λες και θα πάμε στον πόλεμο, να τα κυνηγάμε και να είμαστε συνέχεια πίσω τους κλπ κλπ... εμένα αυτό που με χάλασε στο μήνυμά σου ήταν "το καημένο το παιδάκι" το οποίο δεν ειπώθηκε μόνο μία φορά... από εκεί και πέρα ο κάθε γονιός για το παιδί του κάνει ότι νομίζει αυτός καλύτερο... και φυσικά κρίνεται, δυστυχώς, από τους άλλους.... εδώ κολλάει το κακιά πεθερά :P

 

Δηλαδή εσένα σου φαίνεται φυσιολογικό μια μάνα να αφήνει το χρονιάρικο παιδάκι της να σηκώνεται μόνο του το πρωί πηδώντας από την κούνια;;;;;;;;;;;;Και η κόρη της κοπέλας που πάει μόνη της να πάρει το σχολικό;Ή που περπατάει στο δρόμο έτσι χωρίς να κρατάει το χέρι της μαμάς της;Προσωπικά όποτε βλέπω στο δρόμο μικρό παιδί να μην το κρατάει κανείς δίπλα σε δρόμο με αυτοκίνητα πάει η ψυχή μου στην Κούλουρη...άσε που σαν οδηγός φρικάρω τελείως...

 

Αν όλα αυτά εσένα σου βγάζουν κακιά πεθερά, τότε ίσως τα κάνεις κι εσύ, γι'αυτό δεν σου φαίνονται περίεργα και τιμή σου και καμάρι σου!

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 78
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τώρα να σου πώ την αλήθεια..όταν έβλεπα το παιδάκι να σπαράζει για τη μπανάνα, μου ήρθε να το στουμπώσω κρυφα με τη μπανανούλα....για να μη στεναχωριέται. Οταν δε είδα το ζουμί με τα τρια νούντλς που είχε μπροστά του...με έπιασε η καρδιά μου. Ήθελα να το πετάξω το νεροζούμι και να φτιάξω κοτοπουλάκι με πατατούλες να φάει...Δε νομίζω ότι είμαι υπερβολική........

 

Άντε καλέ, οι σωστές μανάδες δίνουν στα παιδιά τους γαριδάκια, αν και εφόσον το θυμηθούν, θέλουν και να φάνε και φρούτα και σπιτικό φαγητό τα σκασμένα, σαν δεν ντρέπονται να βάζουν σε κόπο τη μαμά τους :D:D:D!

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites

παλι καλα που εχεις κορη, γιατι σε φανταζομαι μετα απο 30 χρονια να γραφεις στο φορουμ "μα καλα ειχα φτιαξει ένα ωραίο μουσακά και η ανεπρόκοπη η νύφη μου του είχε φτιάξει κάτι νερόβραστα" :) :)

πλακα πλάκα μην το μπουκώσεις το παιδάκι κρυφα!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω παιδί δυστυχώς ακόμα, αλλά όπως είπε και μια φίλη παραπάνω, είναι στον άνθρωπο. Εγώ ασπρίζω όταν παραπατάνε τα ξένα παιδάκια, ή σκουντουφλάνε τα παιδιά της κολλητής μου! Σταματάει η καρδιά μου λέμε!

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Χριστινάκι π τα συμπεράσματα για τον ευατό σου... δεν μου φαίνεται τίποτε φυσιολογικό από αυτά που κάνει η ρωσίδα φίλη της κοπέλας που άνοιξε το θέμα και προσωπικά είμαι περισσότερο υπερπροστατευτική από την φίλη που άνοιξε το θέμα... και με προσβάλλει και μόνο το γεγονός ότι υπονοείται σε αυτό το φόρουμ ότι θα μπορούσα ποτέ να συμφωνώ με τέτοιου είδους αντιμετώπιση των παιδιών σε ότι αφορά θέματα ασφάλειας... δεν έχω καμία πρόθεση να έρθω σε αντιπαράθεση με κανέναν .. έχω ήδη απαντήσει στην κοπέλα που άνοιξε το θέμα ότι ο τρόπος σκέψης της είναι όπως όλων των Ελληνίδων μαμάδων, συμπεριλαμβανομένων και εμένα... οπότε δεν νομίζω ότι έχει κανένα λόγο να συνεχίσω να γράφω σε αυτό το θέμα και πόσο μάλλον να μπαίνω στον κόπο να απαντήσω σε άτομα όπως εσύ που με προσβάλλουν με αυτό τον τρόπο! και επειδή σέβομαι τους όρους του φόρουμ αφήνω να απαντήσουν και άλλοι στην κοπέλα εάν την θεωρούν υπερπροστατευτική!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χριστινάκι π τα συμπεράσματα για τον ευατό σου... δεν μου φαίνεται τίποτε φυσιολογικό από αυτά που κάνει η ρωσίδα φίλη της κοπέλας που άνοιξε το θέμα και προσωπικά είμαι περισσότερο υπερπροστατευτική από την φίλη που άνοιξε το θέμα... και με προσβάλλει και μόνο το γεγονός ότι υπονοείται σε αυτό το φόρουμ ότι θα μπορούσα ποτέ να συμφωνώ με τέτοιου είδους αντιμετώπιση των παιδιών σε ότι αφορά θέματα ασφάλειας... δεν έχω καμία πρόθεση να έρθω σε αντιπαράθεση με κανέναν .. έχω ήδη απαντήσει στην κοπέλα που άνοιξε το θέμα ότι ο τρόπος σκέψης της είναι όπως όλων των Ελληνίδων μαμάδων, συμπεριλαμβανομένων και εμένα... οπότε δεν νομίζω ότι έχει κανένα λόγο να συνεχίσω να γράφω σε αυτό το θέμα και πόσο μάλλον να μπαίνω στον κόπο να απαντήσω σε άτομα όπως εσύ που με προσβάλλουν με αυτό τον τρόπο! και επειδή σέβομαι τους όρους του φόρουμ αφήνω να απαντήσουν και άλλοι στην κοπέλα εάν την θεωρούν υπερπροστατευτική!

 

Εγώ το είπα επειδή έλεγες και ξανάλεγες την κοπέλα κακιά πεθερά, να υποθέσω ότι αυτό δεν είναι προσβολή;;;;

 

Μην εκνευρίζεσαι, απλώς απόρησα γιατί είδα να καταδικάζεις την κουνελίτσα που επεσήμανε όλα αυτά που έκανε η φίλη της...Ούτε συμπέρανα από τα λόγια σου ότι είσαι κι εσύ υπερπροστατευτική...

 

Τελοσπάντων, εγώ δεν θέλω να προσβάλλω κανέναν, απλώς σε φόρουμ είμαστε, ο καθένας θα σχολιάσει και τι θα πει ο άλλος...Συγνώμη λοιπόν αν σε έθιξα, εγώ διάλογο έκανα...

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites

Καλέ ηρεμήστε!! τί εχει γίνει σήμερα και επικρατεί τέτοια ένταση??

εδώ λέμε το παιδάκι πεινάει...δείξτε λίγη κατανόηση!!!!

 

Όντως, όλες αρπάζονται σήμερα....;)

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites

Αν η κοπέλα τα κάνει όλα αυτά πραγματικά

αφήνει δηλ. τα παιδιά μόνα τους να ετοιμάζονται και να πηγαίνουν στο σχολείο, τα αφήνει ώρες χωρίς φαγητό και νερό και τα θέτει σε διάφορους σοβαρούς κινδύνους,τότε ΟΦΕΙΛΕΙΣ να απευθυνθείς σε μια αρμόδια υπηρεσία του κράτους που βρίσκεστε, για να επέμβουν.

 

Αυτό και τέλος.

 

Η υπόλοιπη τροπή που έχει πάρει το θέμα δυστυχώς είναι αυτή του κουτσομπολιού, θα συμφωνήσω με την elenip.

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Απο ένα τέτοιο θέμα θα μπορούσε να προκύψει μία ενδιαφέρουσα συζήτηση αλλά μας κόβετε όλη την ώρα λέγοντάς μας κουτσομπόλες. Οποιες θίγονται με την κοινωνική κριτική και δε μπορούν τις χαμηλού επιπέδου συζητήσεις (όπως υπονοούν οτι κάνουμε) ας διαβάσουν λίγο Κουντερα, ας δουν κανέναν Ταρκόφσκι και ας μας αφήσουν και μας να συζητήσουμε με την ησυχία μας.

q8SSp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Απο ένα τέτοιο θέμα θα μπορούσε να προκύψει μία ενδιαφέρουσα συζήτηση αλλά μας κόβετε όλη την ώρα λέγοντάς μας κουτσομπόλες. Οποιες θίγονται με την κοινωνική κριτική και δε μπορούν τις χαμηλού επιπέδου συζητήσεις (όπως υπονοούν οτι κάνουμε) ας διαβάσουν λίγο Κουντερα, ας δουν κανέναν Ταρκόφσκι και ας μας αφήσουν και μας να συζητήσουμε με την ησυχία μας.

 

 

like!!!!!!!!:D:D:D:D:D Ζήτω το κουτσομπολιό!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Απο ένα τέτοιο θέμα θα μπορούσε να προκύψει μία ενδιαφέρουσα συζήτηση αλλά μας κόβετε όλη την ώρα λέγοντάς μας κουτσομπόλες. Οποιες θίγονται με την κοινωνική κριτική και δε μπορούν τις χαμηλού επιπέδου συζητήσεις (όπως υπονοούν οτι κάνουμε) ας διαβάσουν λίγο Κουντερα, ας δουν κανέναν Ταρκόφσκι και ας μας αφήσουν και μας να συζητήσουμε με την ησυχία μας.

 

:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites

like!!!!!!!!:D:D:D:D:D Ζήτω το κουτσομπολιό!!!!!

 

ζήτωωωωωωωωωωω!!!!!!!

(κοιμήθηκε το παιδί σου; εφαγε καλά; είναι αραγε ζεστό το δωμάτιο του; μήπως έβηξε; λες να ζεστένεται; και το μέγα ερώτημα: εμείς πότε θα ξανακοιμηθούμε μέχρι τις 10:00;)

q8SSp3.png
Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω ρε κουνελιτσα, ολα ειναι σχετικα. Οχι, δε θα αφηνα τα παιδια μονα τους το πρωι, οχι επιτηδες τουλαχιστον... ξερεις ομως ποσες φορες σηκωνομουνα στις πεντε με τον μικρο (γιαιτ εκεινη την ωρα ξυπνουσε) και αυτος επαιζε στο πατωμα κι εμενα με ξαναεπαιρνε ο υπνος στον καναπε. Καθε τοσο ερχοταν και με φικουσε, ξυπνουσα για λιγο και μετα.... παλι. Μεχρι της 6 -6.30 μου ηταν αδυνατο να ξυπνησω. Οποτε οσο κι αν λεω οτι ειναι ανευθυνο... να που το εκανα κατα καποιο τροπο.

 

Και ειμαι της αποψης οτι τα παιδια πρεπει να παιζουν και να πεσουν και να χτυπησουν και να μαθουν να χειριζονται το σωμα τους. Οπως καναμε κι εμεις οταν ημασταν παιδια και ειχαμε την ελευθερια να παιζουμε στις γειτονιες.

 

Αυτο με τη μπανανα... μπορει αυτη να εφτιαξε μια υγιεινη σουπα για το παιδι της και να σκεφτεται οτι εσυ αντι να μαγειρεψεις του δινεις μια μπανανα και ξεμπερδευεις. ή μπορει να ηθελε να του δωσει φρουτο αργοτερα.

 

Επισης πολλα εξαρτονται απο το παιδι. Δηλαδη την κορη μου την αφηνα απο πολυ μικρη να περπαταει μονη της στο δρομο, σχεδον απο τοτε που περπατουσε, γιατι ειναι ενα παιδι που γεννηθηκε ωριμο, με συναισθηση του κινδυνου. Μπορω νατην αφησω στο δρομο, στο σπιτι αν χρειαστει (δε μπορω να φανταστω για ποιο λογο θα χρειαστει αλλα λεμε), στο μπαλκονι μονη της, να φτιαξει το πρωινο της (που ΘΕΛΕΙ να το φτιαξει μονη της, την κανει περηφανη) κλπ. Απ'το γιο μου δε μπορω να παρω τα ματια μου λεπτο αν ειναι στο δρομο, στο μπαλκονι, στην κουζινα κλπ, γιαιτ πουλ απλα ουτε βλεπει ουτε σκεφτεται τιποτα αλλο εκτος απο αυτο που παιζει.

 

Επειτα μη συγκρινεις το να εχεις μεσα στο σπιτι ενα 15μηνο με το να εχεις ενα 15μηνο και ενα πιθανως "ξυπνιο" 8χρονο.

 

Δεν ξερω, εγω προσωπικα σε βρισκω υπερπροστατευτικη, ειμαι καπου αναμεσα σε εσενα και στη φιλη σου, αλλα δε θα εκρινα καμμια σας εφ'οσον τα παιδια ειναι και μεγαλωνουν καλα, με φροντιδα και αγαπη.

 

Τους μονους που κρινω (περαν κακοποιησης) ειναι τους γονεις που δε χρησιμοποιουν σωστα για ΚΑΘΕ βολτα καρεκλακι αυτοκινητου. Αυτο με εξοργιζει...

Link to comment
Share on other sites

Βασικά... όσα ξέρει ο νοικοκύρης δεν τα ξέρει ο κόσμος όλος. Μπορεί το παιδάκι της φίλης σου να σηκώνεται το πρωί και να παίζει με τα παιχνιδάκια της, εξάλλου υπάρχει κι ένα αρκετά μεγάλο παιδί στο σπίτι που μπορεί να το προσέχει. Δηλαδή συμφωνώ με την peony που συμφωνεί με τη maan :).

Τεσπα, συμφωνώ επί λέξει με τη maan. Το ότι είμαι χαλαρή δεν σημαίνει ότι είμαι ανεύθυνη (γιατί έχω ζυγίσει την κατάσταση, τα όρια του παιδιού και τα δικά μου), ούτε όμως ότι είσαι εσύ υπερπροστατευτική.

Δεν θα γράψω τις ταρζανιές που επιτρέπω και επέτρεπα στους δικούς μου, είτε γιατί πίστευα ότι δεν κινδυνεύουν, είτε επειδή δεν μπορούσα να είμαι από πάνω τους, γιατί θα περάσει για έλεγχο η πρόνοια.

 

Ό,τι εθνικότητος και να είναι, πιστεύω πολύ απλά πως είναι μια πάρα πολύ ανεύθυνη μάνα...Τα νοσοκομεία είναι γεμάτα από παιδάκια που η μαμά τους ή ο μπαμπάς τους δεν πρόσεξε...Όλοι μας έχουμε χτυπήσει βέβαια και φυσικά ενώ οι γονείς μας προσέχανε πάρα πολύ, το κακό θέλει μια στιγμή απροσεξίας μόνο για να γίνει...

Δεν έχεις άδικο, πάντως όσες φορές χτύπησαν αρκετά τα παιδιά μου, ήμουν ακριβώς δίπλα τους και τα έβλεπα. Χτυπήματα που απλώς δεν τα προλαβαίνεις.

 

μονο το πρωινο της ξυπνημα με ενοχλει τα αλλα μπορω να τα καταλαβω.κ τελικα πρεπει να δουμε το αποτελεσμα.αν αυτα τα παιδια ειναι ωριμα κ υπευθυνα η τρελαμενα σαν τα περισσοτερα ελληνακια

Πρέπει ν΄αφήνουμε λίγο περιθώριο για πρωτοβουλία και να μην τα παίρνουμε όλα πολύ στα σοβαρά.

Στο θέμα μας, ούτε τη φίλη σου θα έλεγα ανεύθυνη, ούτε εσένα υπερπροστατευτική, απλώς έχετε διαφορετική τακτική στο μεγάλωμα των παιδιών.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα! Εχω κι εγώ ένα (από τα πολλά) θέμα τώρα τελευταία.... Εδώ στα εξωτερικά που ζούμε κάνω παρέα με μια κοπέλα από τη Ρωσία (για να σας προλάβω....καθωσπρέπει, με μεταπτυχιακό και τα συναφή). Είναι παντρεμένη και έχει δύο κοριτσάκια, το ένα 8 ετών (πάει σε Αγγλικό σχολείο εδώ) και το άλλο 15 μηνών. Κάνουμε πολλή παρέα και οι μικρές παίζουν μαζί...βέβαια η δικιά μου είναι και μεγαλύτερη και πιο ταλιμπάν αλλά τεσπα..πες ότι παίζουν λίγο....

 

Το θέμα είναι ότι πρώτη φορά βλέπω από κοντά ξένους λαούς πώς διαπαιδαγωγούν τα παιδιά τους και έχω πάθει πλάκα...Για να μη σας κουράζω θα σας πώ μερικά περιστατικά.....

 

1) το μωρό ξυπνάει το πρωί στις 6 βγαίνει από την κούνια της (πηδάει) και κόβει βόλτες στο σπίτι. Η μεγάλη ξυπνάει στις 7 φτιάχνει το πρωινό της και ταίζει και τη μικρή, ντύνεται και περιμένει στην πορτα να έρθει το σχολικό να την πάρει...η μαμά ξυπνάει στις 10!!!!!!!!!! Οοοοολη αυτή την ώρα κοιμάται!!!!!!!!!

Τη ρωτάω..."καλά δεν φοβάσαι μήπως η μικρή πάθει τίποτα την ώρα που κοιμάσαι?" μου λέει ....."έλα μωρέ τί μπορεί να πάθει????:shock::shock::shock::shock:

Να σημειώσω ότι μια φορά τους κρύφτηκε κάτω από το διπλό κρεβάτι και κοιμήθηκε το κακόμοιρο και την έψαχναν...το λέει σαν ανέκδοτο :shock::shock: (εμένα θα είχαν ασπρίσει τα μαλλιά μου!!!)

 

 

2) πάω σπίτι τους και επειδή ήταν 10 η ώρα πήρα μαζί και δυο μπανάνες, μια για τη δικιά μου και μια σε περίπτωση που ζηλέψει η δικιά της. Την ώρα που πίναμε κα΄φέ μου λέει θα ταίσω τη μικρή σε πειράζει? Οχι της λέω θα δώσω κι εγώ στη δικιά μου τη μπανάνα της..... Τι το θελα.....αρχίζει το μωρό της και σπαράζει ότι θέλει μπανάνα, της λέω.."θέλει να της δώσουμε τη δικιά της μπανάνα?" (θυμόσαστε ότι είχε μια επιπλεόν)...οχι μου λέει θα φάει τη σούπα της (η σούπα ήταν ΖΟΥΜΙ με ΤΡΙΑ νουντλς....). το λυπήθηκα πολύ το καημένο. Τελικά από το πολύ κλάμα έκανε εμετό και μετά φύγαμε....

 

3)βγαίνουμε για βόλτα και δεν παίρνει τίποτα μαζί για τη μικρή, Λεμε ΤΙΠΟΤΑ!!! εγώ παίρνω μια σακούλα πράγματα (χυμο, φρούτο, μπισκοτα βρώμης, ψωμί κλπ) εκείνο το καημένο τη βγάζει με νερό...Οπου και να πάμε..κούνιες, βόλτα, ψώνια...νηστικό το μωρό!

 

4) πάμε στα starbucks για καφέ, τοποθετώ τη μικρή σε μια καρέκλα δίπλα μου, τη διπλαρώνω και με την τσάντα για να μην ξεφύγει (είπαμε είναι ταλιμπάν), τη στριμώχνω και στη γωνία και μπορώ να πω ότι κάθησε ένα μισάωρο ήρεμη να πιω δυο γουλιές καφέ. Η φίλη μου, κάθεται παίρνει τον καφέ και το μωρό ελεύθερο....να αλωνίζει...η πόρτα της καφετέριας ανοιχτή και απ'εξω ο δρόμος....τρελάθηκα....ελα μου λέει τί θα πάθει?

 

5) πάμε στις κούνιες κι εγώ κηνυγάω τη μικρή από πίσω, ανεβαίνει τις σκάλες και κάνει τσουλίθρα αλλά είμαι δίπλα της (φοβάμαι μη σαβουριαστεί και μετρήσει τα σκαλιά ένα ένα).....η φίλη μου κάθεται στο παγκάκι και αφήνει τη μικρή ελευθερη!!! 15 μηνών (το κάνει και πιο πριν) ανεβοκατεβαίνει στην τσουλίθρα (προσπαθεί δηλαδή..μπουσουλάει στα σκαλιά, χτυπαει, πεφτει με τα μούτρα κάτω στην τσουλίθρα)...αλλά το αφήνει μόνο του!!! έλα μου λεει τί θα πάθει..

 

Κορίτσια έχω παθει σοκ...μήπως είμαι υπερβολική με τη μικρή και την υπερπροστατεύω?? Δεν ξέρω έχω παθει κρίση ταυτότητας..... Η αλήθεια είναι ότι το μωρό της, κανένα πρωινό που εκεινη κοιμάται δεν έχει πάθει τίποτα, ούτε και στις κούνιες την έχω δει να παθαίνει τίποτα σοβαρο....Πέιτε καμια άποψη..πώς το βλέπεται όλο αυτό??

 

εσύ μια χαρα προσεχεις το παιδι σου ουτε θεωρεισαι υπερπροστατευτικη, η φιλη σου συγνωμη αλλα ειναι εντελως ΑΝΕΥΘΥΝΗ..ειναι στον κοσμο της σιγουρα..προσεχε εσυ το παιδακι σου κ ασε το δεν θα παθει τιποτα που λεει για το καημενο το παιδι της..εγω θα την ειχα καταγγειλει..

zTq9p2.png

 

OC8Op2.png

Link to comment
Share on other sites

Αν η κοπέλα τα κάνει όλα αυτά πραγματικά

αφήνει δηλ. τα παιδιά μόνα τους να ετοιμάζονται και να πηγαίνουν στο σχολείο, τα αφήνει ώρες χωρίς φαγητό και νερό και τα θέτει σε διάφορους σοβαρούς κινδύνους,τότε ΟΦΕΙΛΕΙΣ να απευθυνθείς σε μια αρμόδια υπηρεσία του κράτους που βρίσκεστε, για να επέμβουν.

 

Αυτό και τέλος.

 

Η υπόλοιπη τροπή που έχει πάρει το θέμα δυστυχώς είναι αυτή του κουτσομπολιού, θα συμφωνήσω με την elenip.

 

ΣΥΜΦΩΝΩ!!! Εδωσες την καλυτερη απάντηση..

zTq9p2.png

 

OC8Op2.png

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη βρε κορίτσια, αυτή την απάντηση δεν την περίμενα.....Να πάω στην Πρόνοια να την καταγγείλω??

Εντάξει φανταζόμουν ότι κάθε μανούλα μεγαλώνει διαφορετικά το παιδί της αλλά.....ΠΡΟΝΟΙΑ?

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, τώρα το παραχοντρύναμε. Δεν νομίζω πως χρειάζεται να παει και στην Πρόνοια, έλεος δλδ. Και τι ακριβώς να καταγγείλει η κοπέλα? Πως όταν βγαίνουν για καφέ η φίλη της δεν φέρεται όπως η ίδια?

 

Ο καθένας έχει τον δικό του τρόπο που μεγαλώνει το παιδί του. Αν δεν το κακομεταχειρίζεται και δεν το κακοποιεί κανένος άλλου δεν του πέφτει λόγος. Από εκεί και πέρα, εγώ στη θέση σου θα το συζητούσα μαζί της. Θα της έλεγα "βρε κορίτσι μου εμένα με βλέπεις πώς τρέχω πίσω από το μικρό όλη την ώρα, φοβάμαι μην γίνει αυτό ή το άλλο και πάθει κάτι το παιδί. Εσένα σε βλέπω πολύ χαλαρή. Είσαι σίγουρη πως δεν διατρέχουν κινδύνους τα παιδιά χωρίς επίβλεψη? γιατί καλή η ανεξαρτησία αλλά πρέπει να τους δείχνουμε κιόλας το σωστό από το λάθος και έπειτα να επιτηρούμε αν τα έχουν εκλάβει όπως πρέπει". Αν της μιλούσες κάπως έτσι ίσως της έδινες εμμέσως πλην σαφώς και μια άλλη οπτική. Πέρα από αυτό δεν έχεις δικαίωμα να κάνεις κάτι περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Θα της έλεγα "βρε κορίτσι μου εμένα με βλέπεις πώς τρέχω πίσω από το μικρό όλη την ώρα, φοβάμαι μην γίνει αυτό ή το άλλο και πάθει κάτι το παιδί. Εσένα σε βλέπω πολύ χαλαρή. Είσαι σίγουρη πως δεν διατρέχουν κινδύνους τα παιδιά χωρίς επίβλεψη? .

 

Καλημέρα! Της το έχω πει..ειδικά όταν πήγαμε την τελευταία φορά στις κούνιες και το μωρό ανέβαινε μόνο του στην τσουληθρα και ενώ ανέβηκε τα σκαλιά ξαφνικά γύρισε πίσω και ήθελε να τα κατέβει.....και ισορροπούσε στην άκρη....Εγώ ήμουν πιο κει με τη δικιά μου και εκείνη στο παγκάκι ΑΠΕΝΑΝΤΙ! Παιδιά μου έφυγε η μισή ζωή...έτρεξα εγώ στο μωρό, ασυναίσθητα δεν ξέρω αν έκανα λάθος.....και της λέω "Καλά δε φοβάσαι μην πέσει?" και μου απαντάει "οχι δεν θα πέσει.." και ...δεν έπεσε....

Link to comment
Share on other sites

Ε τότε κορίτσι μου δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο. Προφανώς υπάρχει μια ανώτερη δύναμη που τα φυλάει τα παιδιά;) εύχομαι μόνο αυτή τη δύναμη να μην την πάρει καμιά μέρα ο ύπνος σαν την μαμά τους και πάθουν κανένα κακό.

Όσο για τον υπερπροστατευτισμό, εγώ προσπαθώ να τον ελέγξω αν και μου βγαίνει αυθόρμητα. Η μικρή μου τώρα είναι 16 μηνών και κάτι και όπως καταλαβαίνεις είναι πάνω στην τρέλα της περιέργειας και των ανακαλύψεων. Αυτό που κάνω είναι να τσεκάρω το μέρος που βρισκόμαστε για πιθανούς κινδύνους και να τους απομακρύνω, και έπειτα την ξαμολάω. Έτσι κι εγώ είμαι ήσυχη (περίπου) και αυτή κάνει το δικό της. Πάντως δεν υπάρχει περίπτωση να την άφηνα μόνη στην τσουλήθρα μέχρι να γίνει 5 χρονών τουλάχιστον, και σίγουρα θα την κρατάω από το χέρι στο δρόμο μέχρι τα 18 ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως δεν υπάρχει περίπτωση να την άφηνα μόνη στην τσουλήθρα μέχρι να γίνει 5 χρονών τουλάχιστον, και σίγουρα θα την κρατάω από το χέρι στο δρόμο μέχρι τα 18 ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ:lol::lol::lol:

 

 

 

Μια από τα ίδια κι εγώ...:D:D:D Αντε να συμβιβαστώ και να το κάνω μέχρι τα 15 όχι τα 18...

Link to comment
Share on other sites

να σου πω, μηπως η γυναικα απλως ξερει το παιδι της, και αυτο το παιδι δεν ιδιο με το δικο σου; Μπορει να εχει μεγαλυτερη σταθεροτητα στο βημα, μπορει να εχει συναισθηση του κινδυνου που το δικο σου δεν εχει, μπορει να ξερει η μαμα οτι αν τη χρειαστει ξερει πως ειναι διπλα και θα τη φωναξει.

 

Εχεις μονο ενα παιδι και ασυνειδητα το χρησιμοποιεις ως μετρο συγκρισης, δεν ειναι ολα τα παιδια ιδια, ακολουθησε το ρυθμο του δικου σου παιδιου, ισως το δικο της να εχει αλλο ρυθμο και αναγκες.

 

Επειτα μην ξεχνας οτι εχει μεγαλυτερη εμπερια απο εσενα εχοντας ηδη ενα 8χρονο. Μηπως να ρωτουσες καμμια φορα την αποψη της για τη δικη σου συμπεριφορα; Μπορει να μαθεις κατι που δεν ηξερες...

Link to comment
Share on other sites

Επειτα μην ξεχνας οτι εχει μεγαλυτερη εμπερια απο εσενα εχοντας ηδη ενα 8χρονο. Μηπως να ρωτουσες καμμια φορα την αποψη της για τη δικη σου συμπεριφορα; Μπορει να μαθεις κατι που δεν ηξερες...

 

Μα γι'αυτο άνοιξα και το θέμα για να ρωτήσω κι εσας για τη δική μου συμπεριφορα!!! Να δω πως το βλέπετε κι εσεις!

Link to comment
Share on other sites

Ο καθενας μεγαλωνει τα παιδια του οπως αυτος νομιζει. Σημασια εχει να ειναι φροντισμενα και να παιρνουν καλα τα ιδια. Να μη τα κακομεταχειριζονται και ολα τα γνωστα. Η Προνοια παρατραβηγμενη λυση, αν ηταν ετσι ο καθενας μας θα ειχε τουλαχιστον μια καταγγελια για ελεγχο καθως αποκλειεται να συμβαδιζουμε με ολους τους κοινους γνωστους στο θεμα ανατροφη παιδιων.

 

Και εγω εχω γνωστη που κανει ακριβως το αντιθετο, ειναι τοσο υπερπροστατευτικη που πιστευω οτι επηρεαζει αρνητικα το παιδι στην αναπτυξη του σε απλα πραγματα. π.χ. ειναι 14 μηνων και δεν του δινει τιποτα στο χερακι για να φαει μονο του με το φοβο μην πνιγει. Ουτε κανα ψωμακι, μαλακο μπισκοτακι κλπ ενω το παιδακι ζηταει. Και ψωμι οταν του δινει το κανει θρυψαλα και ψιχουλο ψιχουλο το βαζει η ιδια στο στοματακι απο φοβο και μονο ενω το αγορακι τρελαινεται. Επισης μολις πριν λιγες μερες του πηρε για πρωτη φορα παπουτσακια γιατι δεν ηθελε να μαθει να παταει μονος του κατω απο φοβο μην πεσει και χτυπησει. Ουτε να κρατιεται απο τον καναπε και να κανει απλες κινησουλες δεν τον αφηνε για να μην φυγει προς τα πισω οπως λεει. Ενω το παιδακι θελει να σηκωθει κλπ το περιοριζει στις κινησεις απο φοβο. Και αλλα πολλα..να φανταστειτε ακομη στο μπανακι βαζει θερμομετρο νερου, ακομη και το καλοκαιρι που ειχε 40 βαθμους μην κρυωσει ή ζεματιστει το παιδακι. Οποτε ολα ειναι σχετικα, αυτη μπορει να βλεπει εμενα που θωρω οτι ειμαι σχετικα φυσιολογικη:cool: και να απορει με τη χαλαροτητα μου, ενω εγω βρισκω τοσο παρατραβηγμενα ολα αυτα που κανει.

 

Ολα ειναι σχετικα λοιπον, ΚΟΥΝΕΛΙΤΣΑ, μια χαρα μανουλα εισαι και η αλλη η φιλη σου ισως πιο χαλαρη. Ισως δεν της εχει συμβει καποιο ατυχημα ποτε και μακαρι να μην της συμβει και εχει αγνοια φοβου. Περι ορεξεως κολοκυθοπιτα μη σκας.

ΝΙΚΟΛΑΣ 15-03-2009!!!!ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΤΡΕΛΑ ΜΩΡΟ ΜΟΥ!!!!

ΜΠΕΜΠΑΚΟΣ ΤΟ ΚΟΥΚΛΙ ΜΑΣ..ΗΡΘΕ...19-11-2011

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...