Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βιβλίο ή διαδίκτυο;


Rea_1971

Recommended Posts

Αφορμή έλαβα από άλλο θέμα.

Μου έκαναν εντύπωση ορισμένες τοποθετήσεις μελών. Και ειλικρινά θέλω να διαβάσω περισσότερες.

Πιστεύετε ότι το διαδίκτυο (θα προσθέσω γενικά ο Η/Υ) μπορεί να αντικαταστήσει το βιβλίο; Τώρα ή στο μέλλον;

Και ως θεματοθέτρια θα απαντήσω πρώτη.

Κατά τη γνώμη μου, όταν θα ερθει η ώρα να μπορούμε κάθε σύγγραμμα να το φέρουμε στην οθόνη του υπολογιστή μας, τότε ναι θα έρθει η ώρα που τα βιβλία ως έντυπο υλικό θα χαθούν. Όπως έγινε με τις εφημερίδες.

Θεωρω ότι το βιβλίο είναι το μέσο και όχι ο σκοπός. Η βιβλιοφιλία είναι άλλη υπόθεση και οφείλουμε να το παραδεχτούμε.

Για να μην παρεξηγηθώ ξεκαθαρίζω:

1. Μιλάω για το μέλλον. Προς το παρόν η πρόσβαση σε συγγράμματα με ηλεκτρονικό τρόπο είναι σχεδόν ανύπαρκτη.

2. Γκουγκλάρω δεν σημαίνει μαθαίνω. Η κατάκτηση της γνώσης, γίνεται αποκλειστικά με μελέτη.

3. Δεν το περιορίζω μόνο στο γνωσιολογικό. Αναφέρομαι και στη λογοτεχνία, ποίηση, θέατρο.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εξαρτάται σε τι αναφερόμαστε. Αν ενδιαφερόμαστε να αντλήσουμε γνώση για διάφορα θέματα της καθημερινότητας ή μιας κατάστασης που βιώνουμε, το πιο άμεσο, ανέξοδο και μεγαλύτερη πηγή γνώσης είναι το διαδίκτυο.

Για λογοτεχνία, ποίηση, εξειδικευμένα θέματα (βιβλία τέχνης κ.λπ) σαφέστατα προτιμώ τα βιβλία και είμαι σίγουρη πως και στο μέλλον θα τα προτιμώ

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Η μυρωδιά του βιβλίου με τρελαίνει και δεν θέλω να χάσω τη χαρά να παίρνω ένα καινούργιο βιβλίο στα χέρια μου και να προσπαθώ να καταλάβω το θέμα του και τη γραφή του. Οι επισκέψεις σε ωραία βιβλιοπωλεία είναι από τις πιό ευχάριστες βόλτες μου. Όλα αυτά που αισθάνομαι δεν μπορούν να αντικατασταθούν από το διαδίκτυο, το οποίο είναι χρήσιμο όταν ψάχνεις για συγκεκριμένες πληροφορίες ή για γενική ενημέρωση αλλά δεν νομίζω ότι βολεύει για μελέτη ή πολύωρη ανάγνωση.

 

επίσκεψη σε ωράβιβλ με αν με ενδιαφέρει,

Link to comment
Share on other sites

Αφορμή έλαβα από άλλο θέμα.

 

Μου έκαναν εντύπωση ορισμένες τοποθετήσεις μελών. Και ειλικρινά θέλω να διαβάσω περισσότερες.

 

Πιστεύετε ότι το διαδίκτυο (θα προσθέσω γενικά ο Η/Υ) μπορεί να αντικαταστήσει το βιβλίο; Τώρα ή στο μέλλον;

 

Και ως θεματοθέτρια θα απαντήσω πρώτη.

 

Κατά τη γνώμη μου, όταν θα ερθει η ώρα να μπορούμε κάθε σύγγραμμα να το φέρουμε στην οθόνη του υπολογιστή μας, τότε ναι θα έρθει η ώρα που τα βιβλία ως έντυπο υλικό θα χαθούν. Όπως έγινε με τις εφημερίδες.

 

Θεωρω ότι το βιβλίο είναι το μέσο και όχι ο σκοπός. Η βιβλιοφιλία είναι άλλη υπόθεση και οφείλουμε να το παραδεχτούμε.

 

Για να μην παρεξηγηθώ ξεκαθαρίζω:

 

1. Μιλάω για το μέλλον. Προς το παρόν η πρόσβαση σε συγγράμματα με ηλεκτρονικό τρόπο είναι σχεδόν ανύπαρκτη.

2. Γκουγκλάρω δεν σημαίνει μαθαίνω. Η κατάκτηση της γνώσης, γίνεται αποκλειστικά με μελέτη.

3. Δεν το περιορίζω μόνο στο γνωσιολογικό. Αναφέρομαι και στη λογοτεχνία, ποίηση, θέατρο.

 

Θα στο πω αλλιως.........βιβλιο ΣΤΟ διαδυκτιο. Το κανω χρονια τωρα. Οσα διαβαζω στο κρεββατι μου κρατοντας τα στα χερια αλλα τοσα εχω διαβασει σε ηλεκτρονικη μορφη. Δεν με χαλαει, δεν μου το αλλοιωνει, γιατι ενα βιβλιο ειναι ενα βιβλιο και η ουσια του, κοινως η ιστορια του ειναι στα γραμματα οχι στην μορφη του. Οποτε ας γινει οτι θελει, αρκει να υπαρχουν βιβλια να τα διαβαζω!.........

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται σε τι αναφερόμαστε. Αν ενδιαφερόμαστε να αντλήσουμε γνώση για διάφορα θέματα της καθημερινότητας ή μιας κατάστασης που βιώνουμε, το πιο άμεσο, ανέξοδο και μεγαλύτερη πηγή γνώσης είναι το διαδίκτυο.

Για λογοτεχνία, ποίηση, εξειδικευμένα θέματα (βιβλία τέχνης κ.λπ) σαφέστατα προτιμώ τα βιβλία και είμαι σίγουρη πως και στο μέλλον θα τα προτιμώ

 

 

Συμφωνώ απόλυτα! Εγώ γενικά είμαι λάτρης της λογοτεχνίας, θέλω να κρατώ το βιβλίο στα χέρια μου και όχι να το διαβάζω ηλεκτρονικά μέσω νετ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ξέρω τι μπορεί να γίνει μελλοντικά. Προσωπικά εξακολουθώ να προτιμώ τα βιβλία, τις εφημερίδες και τα περιοδικά. Έχω τρέλα με το χαρτί. Επιπλέον βαριέμαι και κουράζομαι να διαβάζω μεγάλα κείμενα στην οθόνη του υπολογιστή. Δεν με έκλει καθόλου το Kindle και όταν διαβάζω ηλεκτρονικές εφημερίδες, τις τυπώνω πρώτα.

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται σε τι αναφερόμαστε. Αν ενδιαφερόμαστε να αντλήσουμε γνώση για διάφορα θέματα της καθημερινότητας ή μιας κατάστασης που βιώνουμε, το πιο άμεσο, ανέξοδο και μεγαλύτερη πηγή γνώσης είναι το διαδίκτυο.

Για λογοτεχνία, ποίηση, εξειδικευμένα θέματα (βιβλία τέχνης κ.λπ) σαφέστατα προτιμώ τα βιβλία και είμαι σίγουρη πως και στο μέλλον θα τα προτιμώ

Θα συμφωνήσω.

Τρελαίνομαι να χάνομαι με τις ώρες σε ένα βιβιοπωλείο, να ψάχνω, να κρατάω, να διαβάζω βιβλία. Αυτό δεν θέλω να το χάσω.

Από την άλλη η ζωή μου, κυρίως η επαγγελματική, έχει γίνει πολύ πιο εύκολη με τα βιβλία του διαδικτύου.

Η μόνη χαλάρωση που μου έχει μείνει από τα παιδιά και μετά, είναι η ώρα που ξαπλώνω και διαβάζω... Αυτό δεν θέλω να το χάσω με τίποτα.

Στην οθόνη του υπολογιστή, κουράζομαι.

Εϊμαι μινιμουμ 8 ώρες στη δουλεια μπροστά σε μία οθόνη.

Οχι άλλο κάρβουνο......:lol:

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Τρελαίνομαι να χάνομαι με τις ώρες σε ένα βιβιοπωλείο, να ψάχνω, να κρατάω, να διαβάζω βιβλία. Αυτό δεν θέλω να το χάσω.

Πήγα προχθές σε βιβλιοπωλείο και έκανα ακριβώς αυτό. Απόλαυση!! :-D

Link to comment
Share on other sites

Προτιμώ Bιβλίο. Εις γνώση μου, πως είναι πιο πρακτικός ο ψηφιακός τρόπος. Επίσης λιγότερο χαρτί, λίγοτερα δέντρα, δεν χρειάζεσαι αποθηκευτικούς χώρους στο σπίτι, για τους τόμους της κάθε εγκυκλοπαίδειας. Τα παίρνεις με ένα tablet book μαζί σου στις διακοπές. Άλλωστε οι εκδόσεις καστανιώτη είχαν προχωρήσει σε κάτι ανάλογο. http://www.lifo.gr/mag/features/1505

 

Από την άλλη, ίσως τεθούν θέματα, με τις αντιγραφές που θα γίνονται π.χ. με τα πνευματικά δικαιώματα των βιβλίων, διότι από που θα εισπράττει ο κάθε συγγραφέας τα ποσοστά του; :confused:

 

Ας κρατήσουμε και κάτι κλασσικό...... και πάλι βιβλίο θα πω.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι θεωρώ ότι μπορεί να αντικατασταθούν οι υπολογιστές από άλλου είδους τεχνολογία αλλά το βιβλίο θα μείνει εκεί σταθερά... Ευτυχώς!

Και όχι, βιβλίο δεν είναι μόνο το περιεχόμενο, βιβλίο είναι όλο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα στο πω αλλιως.........βιβλιο ΣΤΟ διαδυκτιο. Το κανω χρονια τωρα. Οσα διαβαζω στο κρεββατι μου κρατοντας τα στα χερια αλλα τοσα εχω διαβασει σε ηλεκτρονικη μορφη. Δεν με χαλαει, δεν μου το αλλοιωνει, γιατι ενα βιβλιο ειναι ενα βιβλιο και η ουσια του, κοινως η ιστορια του ειναι στα γραμματα οχι στην μορφη του. Οποτε ας γινει οτι θελει, αρκει να υπαρχουν βιβλια να τα διαβαζω!.........

 

Αυτής ακριβώς της άποψης είμαι. Δεν έχω εξοικειωθεί ακόμα σαν και εσένα. Και για κάποια ειικά βιβλία δυστυχώς δεν έχω δει και θα αργήσω να δω ηλεκτρονική εκδοχή.

Δεν είναι ούτε το χαρτί ούτε η σωτηρία των δασών που με συγκινεί σε αυτή τη περίπτωση.

Είναι η αμεσότητα στη πρόσβαση (όταν είμαι στη Κεφαλονιά και με απασχολεί ένα θέμα δυστυχώς δεν μπορώ να ανατρέξω στη βιβλιοθήκη μου στην Αθήνα, ούτε βέβαια στη βιβλιοθήκη του Ληξουρίου πχ, ειδικά όταν πρόκειται για εξειδικευμένες εκδόσεις)

Είναι το άφθαρτο του πράγματος.

Είναι η ανυπαρξία όγκου και κατάληψης χώρου.

 

 

Προσωπικα δεν με συγκινεί ουτε η υφή ούτε η μυρωδιά των βιβλίων. Και ας έχω σπίτι μου περίπου 600 τίτλους. Πολλά δερματόδετα, άλλα παμπάλαια. Αν ποτέ νιώσω ότι αυτά που εχω μπορώ να τα βρω ηλεκτρονικά θα κάνω μια πολύ πολύ ωραία δωραιά στην Ιακωβάτειο βιβλιοθήκη. Τουλάχιστον τα περισσότερα από αυτά.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι με κουράζει το διάβασμα στο διαδίκτυο γι'αυτό προτειμώ το βιβλίο. Και επειδή συνήθως διαβάζω το βράδυ μου είναι πρακτικά πιο εύκολο να κρατώ το βιβλίο στο κρεββάτι παρά το λάπτοπ.

Είναι οι στιγμές που χαλαρώνω, από τις αγαπημένες της ημέρας και δεν θέλω να τις χαλαλίζω μπροστά σε μια οθόνη.

Και ενώ το διαδίκτυο έχει αντικαταστήσει πλήρως στο σπίτι μας την εφημέριδα ή το περιοδικό σε θέματα ενημέρωσης, ψυχαγωγίας κ.α στο θέμα της λογοτεχνίας προτειμώ τώρα και στο μέλλον τον παραδοσιακό τρόπο.

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά το διάβασμα για ψυχαγωγία: Εγώ εχω kindle, αλλα κι αυτό σαν βιβλίο είναι - με ενοχλεί μόνο που δεν μπορώ εύκολα να γυρίσω σε προηγούμενες σελίδες για να ξαναθυμηθώ κάτι. Επειδή το βιβλίο το διαβάζω ξαπλωμένη στο κρεβάτι κυρίως, δεν θα ήθελα να είναι μέσω ίντερνετ.

 

Τωρα, στη δουλειά μου όταν θέλω πραγματικά να διαβάσω και να μελετήσω κάτι, ακόμα και στο ιντερνετ να το δω, θα το εκτυπωσω. Αλλιώς είναι σαν να μην το διαβάζω προσεκτικά. Το ίδιο και με ό,τι γράφω (είμαι δικηγόρος): πρέπει οπωσδήποτε να το εκτυπώσω πριν το οριστικοποιήσω, γιατί αλλιώς μου ξεφεύγουν λαθάκια.

 

Μάλλον ειναι θέμα εξοικείωσης και συνήθειας.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Αν και παραδοσιακός και βιβλιοφάγος νομίζω ότι αργά ή γρήγορα όλοι θα στραφούμε στις ταμπλέτες. Διάβασα το άρθρο του lifo που αναφέρει η Έλενα και θα ήθελα να προσθέσω αυτό http://www.e-tablets.gr/2011/12/%CF%84%CE%B1%CE%BC%CF%80%CE%BB%CE%B5%CF%84%CE%B5%CF%82-%CE%BC%CE%B5%CF%83%CE%B1-%CF%83%CF%84%CE%BF-2012/ για τις εξελίξεις στο χώρο των tablets. Κάτι που νομίζω ότι όλους θα ικανοποιήσει είναι η περαιτέρω μείωση του βάρους και του μεγέθους, πράγμα που θα κάνει τις ταμπλέτες ακόμα πιο εύχρηστες.

 

Συμφωνώ όμως με το σχόλιο της peony για το γεγονός ότι η χρήση tablet προϋποθέτει και χρήση internet. Είναι πρόβλημα αυτό και ας ελπίσουμε να μην το μετανιώσουμε...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...