Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΡΕΖΟΥΣ ΑΡΝΗΤΙΚΟ ΚΑΙ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ


Recommended Posts

Στην πρώτη εγκυμοσύνη που είχα ξεχασαν από την κλινική να μου κάνουν την ένεση που έπρεπε να μου κάνουν ενώ ό μικρος γεννηθηκε θετικος. είχα κάνει μετά από ένα μήνα που γέννησα την εξέταση κουμπς έδειξε ότι δεν είχα ευαισθητοποιηθεί.Σε επόμενη εγκυμοσύνη υπάρχει κίνδυνος?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Νομίζω ότι είναι μια ερώτηση που μόνο ο γιατρός σου μπορεί να σου απαντήσει με ασφάλεια, αν & προτιμότερο είναι να απευθυνθείς σε έναν αιματολόγο. αυτή η ειδικότητα είναι η πλέον κατάλληλη για τα συγκεκριμένα περιστατικά & νομίζω ότι πρέπει να σε παρακολουθεί παράλληλα με τον γυναικολόγο κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 χρόνια μετά...

Γεια σε όλους!

 

Είμαι στην 26 εβδομάδα της κύησης και μετά από συζήτηση με το γιατρό μου μου πρότεινε να κάνω μια ανοσοκατασταλτική ένεση μέχρι την 30η εβδομάδα, γιατί έχω ρέζους αρνητικό και ο πατέρας του παιδιού θετικό, καθώς και μία όταν γεννηθεί το μωρό, σε περίπτωση που έχει ρέζους θετικό. Φοβάμαι για τυχόν αλλεργικές αντιδράσεις.... άλλες εμπειρίες στο θέμα αυτό;

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Primavera είπε:

Γεια σε όλους!

 

Είμαι στην 26 εβδομάδα της κύησης και μετά από συζήτηση με το γιατρό μου μου πρότεινε να κάνω μια ανοσοκατασταλτική ένεση μέχρι την 30η εβδομάδα, γιατί έχω ρέζους αρνητικό και ο πατέρας του παιδιού θετικό, καθώς και μία όταν γεννηθεί το μωρό, σε περίπτωση που έχει ρέζους θετικό. Φοβάμαι για τυχόν αλλεργικές αντιδράσεις.... άλλες εμπειρίες στο θέμα αυτό;

ευχαριστώ

Όντως αυτή η ένεση πρέπει να γίνει όλες οι κοπέλες πρέπει να κάνουν σε τέτοιες περιπτωσεις απλά ξέρω ότι συνήθως γίνεται πριν την γέννα κ αμέσως μετά αν το μωρό έχει ρεζους θετικό. Βέβαια σε περίπτωση που υπάρχει αίμα κατά την διάρκεια της κύησης πρέπει να κάνεις την ένεση. Εμένα σε όλη την εγκυμοσύνη κάθε μήνα στις εξετάσεις μου έγραφε κ έμμεση coobs οπότε όταν το αποτέλεσμα ήταν αρνητικό δεν χρειαζόταν ένεση, αν τυχόν ήταν θετικό έπρεπε να κάνεις. Σ βάζει αυτή την εξέταση?? Κρίμα να κάνεις τόσο νωρίς την ένεση γιατί αν δεν κάνω λάθος πριν την γέννα πρέπει οπωσδήποτε να κάνεις. Βέβαια μη φοβάσαι για τυχόν αντιδράσεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα! εμενα μου ειχε πει οτι θα γινει ενεση  μεσα σε ενα 24ωρο οταν το μωρο γεννηθει και εαν εχει ρεζους θετικο!!δεν εκανα καμια ενεση σε ολη τη διαρκεια της εγκυμοσυνης !!οπως λεει και η mama16 καθε μηνα γινεται μια εξεταση που λεγεται εμμεση coobs!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Και εγώ έχω ρεζους αρνητικό και την έκανα την ενεση. Μην ανησυχείς για τίποτα.  Την είχα κάνει και στην πρώτη μου εγκυμοσυνη. Θα κάνεις και μια επαναληπτική μόλις γεννήσεις και το παρακολουθεις με έμμεση coombs. 

Καλή συνέχεια!

 

Link to comment
Share on other sites

On 19/5/2018 at 9:54 ΠΜ, Primavera είπε:

Γεια σε όλους!

 

Είμαι στην 26 εβδομάδα της κύησης και μετά από συζήτηση με το γιατρό μου μου πρότεινε να κάνω μια ανοσοκατασταλτική ένεση μέχρι την 30η εβδομάδα, γιατί έχω ρέζους αρνητικό και ο πατέρας του παιδιού θετικό, καθώς και μία όταν γεννηθεί το μωρό, σε περίπτωση που έχει ρέζους θετικό. Φοβάμαι για τυχόν αλλεργικές αντιδράσεις.... άλλες εμπειρίες στο θέμα αυτό;

ευχαριστώ

 

On 19/5/2018 at 10:07 ΠΜ, mama16 είπε:

Όντως αυτή η ένεση πρέπει να γίνει όλες οι κοπέλες πρέπει να κάνουν σε τέτοιες περιπτωσεις απλά ξέρω ότι συνήθως γίνεται πριν την γέννα κ αμέσως μετά αν το μωρό έχει ρεζους θετικό. Βέβαια σε περίπτωση που υπάρχει αίμα κατά την διάρκεια της κύησης πρέπει να κάνεις την ένεση. Εμένα σε όλη την εγκυμοσύνη κάθε μήνα στις εξετάσεις μου έγραφε κ έμμεση coobs οπότε όταν το αποτέλεσμα ήταν αρνητικό δεν χρειαζόταν ένεση, αν τυχόν ήταν θετικό έπρεπε να κάνεις. Σ βάζει αυτή την εξέταση?? Κρίμα να κάνεις τόσο νωρίς την ένεση γιατί αν δεν κάνω λάθος πριν την γέννα πρέπει οπωσδήποτε να κάνεις. Βέβαια μη φοβάσαι για τυχόν αντιδράσεις.

 

Να πω καταρχάς ότι η ένεση δεν είναι ανοσοκατασταλτική. Στην ουσία είναι έτοιμα αντισώματα Ρέζους που "μπλοκάρουν" το σύστημα της μητέρας και δεν το αφήνουν να αναγνωρίσει κύτταρα του εμβρύου και να παράξει αντισώματα εναντίον τους. Κατά κανόνα η ένεση γίνεται άριστα ανεκτή και θεωρείται ασφαλής, αν και ποτέ κανείς δε μπορεί να είναι απόλυτα βέβαιος όταν χορηγεί ένα φάρμακο σε κάποιον ασθενή. Είναι, όμως, σίγουρο ότι ο γιατρός σας θα πάρει όλες τις απαραίτητες προφυλάξεις για την ασφαλή χορήγησή της ένεσης.

Σχετικά με το χρόνο της ένεσης, υπάρχουν διάφορα πρωτόκολλα και ο κάθε γυναικολόγος ακολουθεί αυτό που θεωρεί καλύτερο σύμφωνα με την εμπειρία του. Όλα είναι εξίσου αποτελεσματικά, άρα εμπιστευτείτε το γυναικολόγο σας σε ό,τι σας προτείνει. Όποιο πρωτόκολλο και να ακολουθεί ο γυναικολόγος, πάντως, σίγουρα περιλαμβάνει μια ένεση στις 28 εβδομάδες. Το να μη γίνει ένεση καθόλου μέχρι τον τοκετό είναι επικίνδυνο (και εκτός διεθνών πρωτοκόλλων). Το να παρακολουθεί κανείς μόνο την έμμεση Coombs και να κάνει την ένεση αν η εξέταση βγει θετική, είναι λάθος: αν η Coombs βγει θετική σημαίνει ότι η μητέρα έφτιαξε ήδη αντισώματα έναντι του εμβρύου (αυτό μετράει η έμμεση Coombs) και άρα είναι πλέον αργά να γίνει η ένεση...

Και κάτι ακόμα: η μητέρα μπορεί να φτιάξει και άλλα αντισώματα εκτός από το Ρέζους. Για το λόγο αυτό, την έμμεση Coombs πρέπει να την κάνουν όλες οι έγκυες, ανεξαρτήτως Ρέζους, στις 12 και 28 εβδομάδες. Αν και η προληπτική ένεση για την οποία μιλάμε παραπάνω υπάρχει μόνο για το Ρέζους, είναι σημαντικό να γνωρίζει η γυναίκα και ο γυναικολόγος ότι υπάρχει κάποιο αντίσωμα για να ρυθμίζεται ανάλογα η παρακολούθηση του εμβρύου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...
On 5/19/2018 at 9:54 AM, Primavera said:

Γεια σε όλους!

 

Είμαι στην 26 εβδομάδα της κύησης και μετά από συζήτηση με το γιατρό μου μου πρότεινε να κάνω μια ανοσοκατασταλτική ένεση μέχρι την 30η εβδομάδα, γιατί έχω ρέζους αρνητικό και ο πατέρας του παιδιού θετικό, καθώς και μία όταν γεννηθεί το μωρό, σε περίπτωση που έχει ρέζους θετικό. Φοβάμαι για τυχόν αλλεργικές αντιδράσεις.... άλλες εμπειρίες στο θέμα αυτό;

ευχαριστώ

Καλησπέρα, ελπ΄΄ιζω να δεις το μνμ μου. Εύχομαι να είστε καλά κιεσυ και το μωράκι σου!!! την έκανες την ένεση τελικά κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης η μετα; πες μου σε παρακαλω την εμπειρια σου. την εκανα πριν 2 μερες στην 28η και το μωρο μου ειναι ληθαργικο, εχω τρελαθει!!! μου λενε οτι ειναι η ιδεα μου αλλα ειμαι σιγουρη οτι το πειραξε. εσενα όλα καλά με το μωράκι σου ; τι ομαδα αίματος έχει;

Link to comment
Share on other sites

@Isabel Γεια σου! Έκανα τελικά την ένεση και όλα πήγαν καλά. Το μωρό μου έχει θετικό resus, οπότε έκανα ξανά την ίδια ένεση μετά τη γέννα. Συζήτα το με το γιατρό σου σχετικά με την κινητικότητα του μωρού, αν και οι αλλεργικές αντιδράσεις στη συγκεκριμένη ένεση είναι πολύ σπάνιες. Όλα να σου πάνε δεξιά, με το καλό!! <3 <3 <3

Link to comment
Share on other sites

Just now, Primavera said:

@Isabel Γεια σου! Έκανα τελικά την ένεση και όλα πήγαν καλά. Το μωρό μου έχει θετικό resus, οπότε έκανα ξανά την ίδια ένεση μετά τη γέννα. Συζήτα το με το γιατρό σου σχετικά με την κινητικότητα του μωρού, αν και οι αλλεργικές αντιδράσεις στη συγκεκριμένη ένεση είναι πολύ σπάνιες. Όλα να σου πάνε δεξιά, με το καλό!! <3 <3 <3

Σ'ευχαριστώ πολύ! Να είσαι καλά και να χαίρεσαι το μωράκι σου! Ό,τι καλύτερο σας εύχομαι μέσα απ΄την καρδιά μου!!! <3 <3 <3

Link to comment
Share on other sites

On Sunday, June 09, 2019 at 4:48 ΠΜ, Isabel είπε:

Σ'ευχαριστώ πολύ! Να είσαι καλά και να χαίρεσαι το μωράκι σου! Ό,τι καλύτερο σας εύχομαι μέσα απ΄την καρδιά μου!!! <3 <3 <3

Με το καλό όλα!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλημερα σας! Σας παρακολουθω εδω και καιρό αλλα ειναι η πρωτη φορά που γραφω. Ειμαι στην 36 εβδομαδα και ο γιατρος μου δεν μου ειπε να κανω την ένεση αν και εχω resus αρνητικο.Εχω αγχωθει παρα πολυ γιατι πριν απο μια εβδομαδα ειδα λιγο αιμα στο εσωρουχο μου.Μετα απο τέσσερις μερες εκανα εξέταση για coomps και βγηκε αρνητική. Κινδυνεύει το μωρο μου να παθει κατι;;; Εχω τρελαθεί...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 22/10/2019 at 11:44 ΠΜ, ΓωγωΑπ είπε:

Καλημερα σας! Σας παρακολουθω εδω και καιρό αλλα ειναι η πρωτη φορά που γραφω. Ειμαι στην 36 εβδομαδα και ο γιατρος μου δεν μου ειπε να κανω την ένεση αν και εχω resus αρνητικο.Εχω αγχωθει παρα πολυ γιατι πριν απο μια εβδομαδα ειδα λιγο αιμα στο εσωρουχο μου.Μετα απο τέσσερις μερες εκανα εξέταση για coomps και βγηκε αρνητική. Κινδυνεύει το μωρο μου να παθει κατι;;; Εχω τρελαθεί...

Καλημέρα !

'Αν έχει και ο σύζυγος resus αρνητικό δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Εγώ έχω αρνητικό και ο σύζυγος θετικό και έκανα την coombs κάθε μήνα. Ήταν αρνητική και ο γιατρός μου είπε ότι δεν χρειάζεται να κάνω την ένεση. 'Οταν γέννησα μόνο μου έκαναν για να μην υπάρξει πρόβλημα σε επόμενη εγκυμοσύνη.

Τώρα που προσπαθούμε πάλι για παιδάκι έκανα την εξέταση για να είμαι σίγουρη και βγήκε αρνητική.

Αυτή είναι η δική μου εμπειρία. Σε κάθε περίπτωση πρέπει να συμβουλευτείς τον γιατρό σου.

Με το καλό να δεχτείτε το μωράκι σας!

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, JOAL12 είπε:

..... έκανα την coombs κάθε μήνα. Ήταν αρνητική και ο γιατρός μου είπε ότι δεν χρειάζεται να κάνω την ένεση. 'Οταν γέννησα μόνο μου έκαναν για να μην υπάρξει πρόβλημα σε επόμενη εγκυμοσύνη......

 

Έχω γράψει και παλιότερα ότι "Το να παρακολουθεί κανείς μόνο την έμμεση Coombs και να κάνει την ένεση αν η εξέταση βγει θετική, είναι λάθος: αν η Coombs βγει θετική σημαίνει ότι η μητέρα έφτιαξε ήδη αντισώματα έναντι του εμβρύου (αυτό μετράει η έμμεση Coombs) και άρα είναι πλέον αργά να γίνει η ένεση..."

Διαβάστε παραπάνω την παλιά μου ανάρτηση για περισσότερες πληροφορίες....

Link to comment
Share on other sites

Κ εμενα μετα την γεννα μου ειπε θα την κανω μονο σε περιπτωση που το μωρο μου θα εχει ρεζους θετικο αλλιως δν θα την κανω καθολου,μεχρι τοτε μονο την εξεταση καθε μηνα κανω.

Link to comment
Share on other sites

On 30/10/2019 at 8:43 ΜΜ, IreneAlex είπε:

Κ εμενα μετα την γεννα μου ειπε θα την κανω μονο σε περιπτωση που το μωρο μου θα εχει ρεζους θετικο αλλιως δν θα την κανω καθολου,μεχρι τοτε μονο την εξεταση καθε μηνα κανω.

Διαβάστε κι εσείς τις ανωτέρω αναρτήσεις μου. Αν δείτε θετική εξέταση θα είναι πολύ αργά για να κάνετε την ένεση. Η ένεση γίνεται ΠΑΝΤΑ στις 28 εβδομάδες περίπου στις Ρέζους αρνητικές έγκυες.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Βασίλειος Χατζηαντωνίου είπε:

Διαβάστε κι εσείς τις ανωτέρω αναρτήσεις μου. Αν δείτε θετική εξέταση θα είναι πολύ αργά για να κάνετε την ένεση. Η ένεση γίνεται ΠΑΝΤΑ στις 28 εβδομάδες περίπου στις Ρέζους αρνητικές έγκυες.

Καλησπέρα. Και τι γίνεται στη περίπτωση δεύτερης εγκυμοσύνης? Εγώ έκανα την ένεση στο πρώτο μου παιδάκι στη διάρκεια της εγκυμοσύνης και γεννήθηκε με αρνητικό ρέζους. Τώρα κάνω την εξέταση κ βγαίνει κάθε φορά αρνητική. Είμαι στη 30η εβδομάδα. Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

On 2/11/2019 at 7:16 ΜΜ, Katerina@@@1986 είπε:

Καλησπέρα. Και τι γίνεται στη περίπτωση δεύτερης εγκυμοσύνης? Εγώ έκανα την ένεση στο πρώτο μου παιδάκι στη διάρκεια της εγκυμοσύνης και γεννήθηκε με αρνητικό ρέζους. Τώρα κάνω την εξέταση κ βγαίνει κάθε φορά αρνητική. Είμαι στη 30η εβδομάδα. Ευχαριστώ 

Σε κάθε κύηση στις 28 εβδομάδες χρειάζεται η ένεση. Δε μπορείτε να ξέρετε το Ρέζους του παιδιού, εκτός αν κάνετε εξετάσεις που δεν είναι καθόλου εύκολες και πρακτικά μη διαθέσιμες στην Ελλάδα. Αν δείτε θετική την εξέταση είναι αργά για την ένεση. Η εξέταση δείχνει αν έχετε φτιάξει αντισώματα εναντίον του αίματος του εμβρύου και η ένεση γίνεται ακριβώς για να μην φτιάξετε.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα! Είμαι 12 βδομάδων, πρώτη εγκυμοσύνη, δεν έχω κάνεις διακοπή κύησης,δεν έχω αποβολές στο παρελθόν και δεν είχα έως σήμερα κάποια αιμοραγία. Έχοντας λοιπόν ομάδα αίματος 0- και ο αντρας μου Α +, εκανα την εμμεση coombs, η οποια βγηκε θετικη, με μετρησεις coombs i θετικο 2+, coombs ii θετικο 1+,coombs iii αρνητικη και coombs iv αρνητικη. Ο γυναικολογος μου μου συστησε να την επαναλαβω σε αλλο εργαστηριο γτ δεν μπορει ν εξηγησει τις μετρησεις...εχω τρελαθει.. εχει συμβει σε καμια? Αν ειναι οντως θετικη,πως ατιμετωπιζεται?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!εμενα καθε μηνα εβγαινε αρνητικη...βεβαια τον ειχα ρωτησει και μου ειχε πειι αν βγει θετικη δεν ειναι και το καλυτερο ,ότι δεν ειναι αυτό που επιθυμούμε δλδ,αλλά ότι οκ κιολας αντιμετωπίζεται...δεν ρωτησα παραπανω διότι ήταν πολύ καθησυχαστικός!! ο γιατρος σου τι ειπε??

Επεξεργάστηκαν by sweety**
Link to comment
Share on other sites

On 24/4/2020 at 12:46 ΠΜ, MaryMo είπε:

Καλησπέρα! Είμαι 12 βδομάδων, πρώτη εγκυμοσύνη, δεν έχω κάνεις διακοπή κύησης,δεν έχω αποβολές στο παρελθόν και δεν είχα έως σήμερα κάποια αιμοραγία. Έχοντας λοιπόν ομάδα αίματος 0- και ο αντρας μου Α +, εκανα την εμμεση coombs, η οποια βγηκε θετικη, με μετρησεις coombs i θετικο 2+, coombs ii θετικο 1+,coombs iii αρνητικη και coombs iv αρνητικη. Ο γυναικολογος μου μου συστησε να την επαναλαβω σε αλλο εργαστηριο γτ δεν μπορει ν εξηγησει τις μετρησεις...εχω τρελαθει.. εχει συμβει σε καμια? Αν ειναι οντως θετικη,πως ατιμετωπιζεται?

επαvελαβε τηv αμεσα. Κ εμεvα ειχε βγει θετικη στοv 7ο κ τελικα ηταv λαθος. Τηv επαvελαβα στο μαιευτηριο που εχουv πιο αξιοπιστα εργαστηρια κβγηκε αρvητικη

Link to comment
Share on other sites

Επανέλαβα την εξέταση σε άλλο εργαστήριο και βγήκε θετική 1/2, 1/4 ασθενώς θετικό και 1/8 αρνητικό. Ο γυναικολόγος μου δεν μπορεί να εξηγήσει πως ευαισθητοποιήθηκα,μου σύστησε να πάω σε αιματόλογο και να το αντιμετωπίσουμε μαζί του. Μου είπε να μην ανησυχώ,ότι σήμερα όλα αντιμετωπίζονται και ότι θα γεννησω ένα υγιές μωρό. Ελπίζω πραγματικά να πάνε όλα καλά..σας ευχαριστω πολύ για τις απαντήσεις!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...