Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι γινεται με το εξαμηνο του οαεδ;


katerinars

Recommended Posts

Αν όντως πάνε να κάνουν κάτι τέτοιο αυτό είναι πολύ σοβαρό. Στις εφημερίδες δεν έχει γραφτεί κάτι πάντως. Μου φαίνεται αρκετά χοντρό να το κάνουν. Αλλά εδώ που έχουμε φτάσει σαν χώρα όλα είναι πιθανά, τι να πω πια; Και πραγματικά, όλες εμείς που δουλεύουμε στον ιδιωτικό τομέα, δεν έχουμε δικαίωμα να μεγαλώσουμε τα παιδάκια μας; Οι δημόσιοι υπάλληλοι που κάθονται με λεφτά του κράτους και των ελλήνων φορολογούμενων τι είναι δηλαδή, εξυπνότεροι; Ξέρω τουλάχιστον 3 περιπτώσεις που κάθισαν περίπου 2 χρόνια και πληρώνονταν κανονικά, και δεν ντρέπονταν και να το λένε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 145
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αν το κόψουν σας το λέω θα πάρω την κοιλιά μου και θα κατέβω Σύνταγμα να πετάξω ντομάτες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια το συμπληρωματικο επιδομα του οαεδ το εχετε παρει?

εμενα δεν εχει τελειωσει ακομα η κανονικη μου αδεια και δεν εχω κανει την αιτηση για το εξαμηνο.

Εμενα μου ειπαν οτι τελος του μηνα θα μπουν τα λεφτα..

Αφου δεν υπαρχει χρημα ρε κοριτσια, πως να δεχτουν αιτησεις για το εξαμηνο, με τι θα μας πληρωσουν????

668bab1939.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

τι θα πει πως θα δεχτουν αιτησεις? παιρνουν το εξαμηνο οσες γεννανε αρχες του ετους που εχει ακομη χρηματα κ οι υπολοιπες τον μπ...λο? ας κοψουν το 9μηνο πρωτα κ μετα το 6μηνο ή ακομη πιο δικαια κ τα 2 ταυτοχρωνα!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια το συμπληρωματικο επιδομα του οαεδ το εχετε παρει?

εμενα δεν εχει τελειωσει ακομα η κανονικη μου αδεια και δεν εχω κανει την αιτηση για το εξαμηνο.

Εμενα μου ειπαν οτι τελος του μηνα θα μπουν τα λεφτα..

Αφου δεν υπαρχει χρημα ρε κοριτσια, πως να δεχτουν αιτησεις για το εξαμηνο, με τι θα μας πληρωσουν????

Δεν ξέρω τι θα κάνουν αλλα να βρούν λύση. Όλες οι μανούλες πρέπει να έχουν ίση μεταχείρηση. Έγω έχω ένα κοριτσάκι 17 μηνών και τώρα είμαι 6 μηνών έγκυος. Στο πρώτο δεν πήρα το εξάμηνο αλλα τώρα θέλω να το πάρω γιατι δεν μπορεί κανείς να μου κρατήσει 2 παιδια και φυσικά για παιδικό δεν υπάρχει σάλιο. Στο κάτω κάτω εμείς πληρώνουμε απο τις εισφορές μας τόσα χρόνια, το ΙΚΑ δεν μας προσφέρει τίποτα στην εγκυμοσύνη απο εξετάσεις και νοσήλεια, ας μας προσφέρει κάτι ο ΟΑΕΔ έστω και αυτά τα 700 ευρω.

Εγώ έχω γνωστή μου στο δημόσιο, είναι διορισμένη στη Σάμο, έχει κάνει 3 παιδιά, δεν έχει πατήσει ουτέ 1 μέρα στη δουλεία, πληρώνετε κανονικά και τώρα με τα μόρια που μάζεψε πήρε για του χρόνου μετάταξη δίπλα στο σπίτι της:evil:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μέχρι εκεί θα φτάσουμε; Να μας κόψουν το επίδομα; Απ τους παχουλούς τους μισθούς δεν κόβουν τίποτα; Να κόψουν τις δωρεάν παροχές τους και τις τριπλο/εξαπλο συντάξεις που παίρνουν.

 

Συγχίστηκα πάλι... Οποια έχει νεότερα πάντως μας λέει...

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια το συμπληρωματικο επιδομα του οαεδ το εχετε παρει?

εμενα δεν εχει τελειωσει ακομα η κανονικη μου αδεια και δεν εχω κανει την αιτηση για το εξαμηνο.

Εμενα μου ειπαν οτι τελος του μηνα θα μπουν τα λεφτα..

 

Εγώ έκανα τα χαρτιά για το συμπληρωματικό εδώ και εναμιση μήνα περίπου και δεν το έχω πάρει ακόμη.

Τέλος αυγούστου που έληξε η άδεια η κανονική έκανα και για το εξάμηνο.

Απλά μου είπαν να ξαναπεράσω την πρώτη εβδομάδα του οκτώβρη να μου εκτυπώσουν την απόφαση γιατι δεν την εβγαζε τότε τοτε το σύστημα.

2XNsp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ας τα να πάνε τα πράγματα, εμενα μου είπανε να περάσω να πάρω την επιταγή μου για το συμπληρωματικό μετα τις 6 Νοεμβρίου, όσο για το εξάμηνο μου είπανε οτι θα μειωθεί στα 640 ? και δεν ξέρουνε πότε θα αρχίσουνε οι καταθέσεις. Μου δώσανε μόνο ένα χαρτί το οποίο σαν ανεβάζω να δείτε τι λέει.

Li2ep3.pngKeoEp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ας τα να πάνε τα πράγματα, εμενα μου είπανε να περάσω να πάρω την επιταγή μου για το συμπληρωματικό μετα τις 6 Νοεμβρίου, όσο για το εξάμηνο μου είπανε οτι θα μειωθεί στα 640 ? και δεν ξέρουνε πότε θα αρχίσουνε οι καταθέσεις. Μου δώσανε μόνο ένα χαρτί το οποίο σαν ανεβάζω να δείτε τι λέει.

 

 

Μόνο εγώ δεν μπορώ να το δω;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να ρωτήσω εγώ τι χαρτιά χρειάζονται για το συμπληρωματικό επίδομα του οαεδ?γιατί όπως τα υπολόγισα μετά την αίτηση για το επίδομα κυήσεως θα είμαι γύρω στα 1000Ε μείον από το αν δούλευα 4 μήνες και πληρωνόμουν κανονικά..:-/

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω εγώ τι χαρτιά χρειάζονται για το συμπληρωματικό επίδομα του οαεδ?γιατί όπως τα υπολόγισα μετά την αίτηση για το επίδομα κυήσεως θα είμαι γύρω στα 1000Ε μείον από το αν δούλευα 4 μήνες και πληρωνόμουν κανονικά..:-/

 

 

βεβαίωση εργοδότη, βιβλιάριο ικα, υπεύθυνη δήλωση και αποφαση ικα για επιδόματα.

 

Το εξάμηνο θέλει αλλα δικαιολογιτικά:

 

1.βεβαίωση εργοδότη,

2. αποφαση ικα για τα επιδόματα

3. υπεύθυνη δήλωση

4.λογαριασμο εθνικης

5.φωτοτυπια ταυτοτητας

6 εκκαθαριστικο

7.λογαριασμο δεη - οτε

8. φωτοτυπια αμκα

9. βεβαίωση ενσήμων αδειας

10. βεβαιωση εργοδοτη για το επικουρικό ταμειο και το ποσοστο εισφορων εργαζομενου/εργοδοτη

11. το παραπάνω (11) και σε υπευθυνη δηλωση απο εσένα.

Li2ep3.pngKeoEp3.png
Link to comment
Share on other sites

βεβαίωση εργοδότη, βιβλιάριο ικα, υπεύθυνη δήλωση και αποφαση ικα για επιδόματα.

 

Το εξάμηνο θέλει αλλα δικαιολογιτικά:

 

1.βεβαίωση εργοδότη,

2. αποφαση ικα για τα επιδόματα

3. υπεύθυνη δήλωση

4.λογαριασμο εθνικης

5.φωτοτυπια ταυτοτητας

6 εκκαθαριστικο

7.λογαριασμο δεη - οτε

8. φωτοτυπια αμκα

9. βεβαίωση ενσήμων αδειας

10. βεβαιωση εργοδοτη για το επικουρικό ταμειο και το ποσοστο εισφορων εργαζομενου/εργοδοτη

11. το παραπάνω (11) και σε υπευθυνη δηλωση απο εσένα.

 

τα 4 6 7 8 και 10 δεν μου τα ζητησαν. εχε υποψην σου οτι θα εχεις και κρατησεις στα χρηματα που θα παρεις απο τον οαεδ....εμενα μου κρατησαν περιπου 400 ευρω....

IhCLp3.png

3Zdxp3.png

Link to comment
Share on other sites

20110928103046838.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

τι ναι παλι τουτο???αυριο παω να καταθεσω και δεν εχω ιδεα τι ειναι αυτο?δηλαδη δεντα δεχτηκαντα χαρτια σου mommyblue??σου ζητησαν και αυτο??:confused:

RN1Zp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Mammyblue όσον αφορά το συμπληρωματικό επίδομα η βεβαιώση εργοδότη τι ακριβώς θα λέει? Θα είναι ίδια με αυτή του 6μήνου? Και επίσης αυτή η βεβαίωση εργοδότη για το επικουρικό τι στο καλό είναι??

Χριστίνιο μιλάς σοβαρά???Πόσες κρατήσεις???Τα 1000Ε που υπολόγισα είναι στον καθαρό μισθό!!!!

Εγώ θα πάρω και το μειωμένο σε ισόχρονη άδεια πριν το 6μηνο του ΟΑΕΔ,ξέρετε αν χρειάζεται κάποια συγκεκριμένη διαδικασία για αυτό??

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

τι ναι παλι τουτο???αυριο παω να καταθεσω και δεν εχω ιδεα τι ειναι αυτο?δηλαδη δεντα δεχτηκαντα χαρτια σου mommyblue??σου ζητησαν και αυτο??:confused:

 

πηρανε τα χαρτια μου για τις συμπληρωματικές παροχές, τα οποία είναι βεβαιωση εργοδοτη, υπευθυνη δήλωση δική μου, βιβλιάριο, ταυτότητα και αποφαση ικα αλλα για το εξάμηνο θέλουνε αλλα χαρτια, τα εξηγω παραπάνω. Τα οποία παρεπιπτόντως ούτε το λογιστήριο δεν ξέρει πως θα τα ετοιμάσει. Μπορεί στον οαεδ που υπαγεσαι εσυ να μην τα θελουνε

Li2ep3.pngKeoEp3.png
Link to comment
Share on other sites

Mammyblue όσον αφορά το συμπληρωματικό επίδομα η βεβαιώση εργοδότη τι ακριβώς θα λέει? Θα είναι ίδια με αυτή του 6μήνου? Και επίσης αυτή η βεβαίωση εργοδότη για το επικουρικό τι στο καλό είναι??

Χριστίνιο μιλάς σοβαρά???Πόσες κρατήσεις???Τα 1000Ε που υπολόγισα είναι στον καθαρό μισθό!!!!

Εγώ θα πάρω και το μειωμένο σε ισόχρονη άδεια πριν το 6μηνο του ΟΑΕΔ,ξέρετε αν χρειάζεται κάποια συγκεκριμένη διαδικασία για αυτό??

 

Θα αναγραφει το ποτε έγινε η προσληψη σου, ποτε σταματησες για την αδεια εγκυμοσυνης, τι συμβαση εχεις ορισμενη η αορίστου, πληρη η ημιαπασχοληση, ποτε πήρες την ετησια αδεια,στην σελιδα του οαεδ έχει υποδειγμα της βεβαιωσης. 2 βεβαιωσεις μου ζητησανε εμενα, μια για το 6μηνο και μια για τις συμπληρωματικες. αυτο με το ταμειο και τις κρατησεις που δίνεις εσυ και τι δινει ο εργοδοτης, απο το λογιστηριο θα σου πουνε. Τονιζω μπορει στον οαεδ που ανηκεις να μην τα ζητανε αυτα.

Li2ep3.pngKeoEp3.png
Link to comment
Share on other sites

Mammyblue θα πάω να τους ρωτήσω τότε όταν έρθει ο καιρός..

 

Prosperous δεν ισχυεί αυτό:) Το μειωμένο το δικαιούσαι κανονικά απλώς εγώ θα το πάρω σε 3,5 μήνες άδεια..

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Xristinio σέυχαριστώ για το tip!!!Θα κανονίσω να περάσω μία βολτα από εκεί-γιατί σκεφτόμουνα να τους τηλεφωνήσω- για να μου τα πούνε από κοντα:)

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Θα αναγραφει το ποτε έγινε η προσληψη σου, ποτε σταματησες για την αδεια εγκυμοσυνης, τι συμβαση εχεις ορισμενη η αορίστου, πληρη η ημιαπασχοληση, ποτε πήρες την ετησια αδεια,στην σελιδα του οαεδ έχει υποδειγμα της βεβαιωσης. 2 βεβαιωσεις μου ζητησανε εμενα, μια για το 6μηνο και μια για τις συμπληρωματικες. αυτο με το ταμειο και τις κρατησεις που δίνεις εσυ και τι δινει ο εργοδοτης, απο το λογιστηριο θα σου πουνε. Τονιζω μπορει στον οαεδ που ανηκεις να μην τα ζητανε αυτα.

 

Πηγα σημερα mommyblue!!!:(:( οπως τα πες μου ζητησαν και αυτα τα χαρτια καιμου ειπαν οτιθα κανουμε πολυ καιρο να πληρωθουμε και οτι ευχονται ολα αυτα τα επιπλεον εγγραφα ναμην ειοναι προφαση για τις καθυστερησεις...ΑΛΛΑ στο τελος μου λεει...δεν πιστευω μωρε να μην σας τα δωσουν!!Ασε ..μου κανε την καρδια περιβολι!!!:(:(

RN1Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια , διαβάζω αυτα που γράφετε και τα χω παίξει ! Είμαι ήδη στο 6μηνο απο τον Απρίλιο , ως τώρα πληρωνομουν κανονικά τα 700 ευρω κάθε 2-4 του μηνός. Υπάρχει περίπτωση να μην μπουν τα λεφτά τον Οκτώβριο? ή αυτα ισχύουν μόνο για όσες έκαναν αίτηση απο 5/8 και μετα? δεν κατάλαβα καλα τι ακριβώς λέει η ανακοίνωση · είναι δυνατόν να κόψουν το 6μηνο? σε αυτη τη χώρα όλα είναι πιθανά ... :( κόβουν απο παντού εκτός απο την τσέπη τους οι γελοίοι

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια , διαβάζω αυτα που γράφετε και τα χω παίξει ! Είμαι ήδη στο 6μηνο απο τον Απρίλιο , ως τώρα πληρωνομουν κανονικά τα 700 ευρω κάθε 2-4 του μηνός. Υπάρχει περίπτωση να μην μπουν τα λεφτά τον Οκτώβριο? ή αυτα ισχύουν μόνο για όσες έκαναν αίτηση απο 5/8 και μετα? δεν κατάλαβα καλα τι ακριβώς λέει η ανακοίνωση · είναι δυνατόν να κόψουν το 6μηνο? σε αυτη τη χώρα όλα είναι πιθανά ... :( κόβουν απο παντού εκτός απο την τσέπη τους οι γελοίοι

 

καλημερα!!Για εσας τις παλιες μου ειπαν οτι ετοιμαζουν επιστολες(τα ειδα κιολας)που θα σας ζηταν συγνωμη για την καθυστερηση και θα ζητανε αυτην την βεβαιωση!!Ελπιζω βεβαια να μην υπαρχει καμια καθυστερηση και να πανε ολ ακαλα...:wink:

και ναι...ΕΙΝΑΙ ΓΕΛΟΙΟΙ!

RN1Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...