Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ουρεοπλασμα μικροβιο χωρις τελος


tsikos

Recommended Posts

εγώ έκανα μετά την απόξεση εξετάσεις για ουρεόπλασμα, μυκόπλασμα και μου τις έγραψε η γιατρός μου. Πληρωσα συνδρομή κανα 2-3 ευρώ αν θυμάμαι καλά.

Εδώ στο φόρουμ κάποια κορίτσια μου είπαν ότι αυτήν την εξέταση μερικοί γιατροί την κάνουν με τον ιστό της πρώτης περιόδου μετά την απόξεση. Αυτό για όποια θέλει να το ψάξει παραπάνω μετά από παλλίνδρομη. Εγώ την έκανα με κολπικό υγρό.

8noIp2.pngjOU4p3.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 133
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ταλαιπωρούμαι με ουρεόπλασμα απ τον Ιανουάριο οπότε και το τεστ ΠΑΠ έδειξε τραχειλίτιδα. Έχω συγχιστεί και με τον γυναικολόγο μου καθώς μόλις είδε τα αποτελέσματα μου συνέστησε πλύσεις με νερόξυδο. Σχεδόν τον παρακάλεσα να μου δώσει θεραπεία. Πήρα rulid αλλά δεν μερίμνησε να δώσει στον σύζυγο κάτι. Και πάλι κακό αποτέλεσμα. Έδωσε zithromax και στους δυο μας. Και η 3η εξέταση θετική. Σήμερα μου έδωσε erythrosin για 3 εβδομάδες. Πραγματικά έχω απελπιστεί. Ο σύζυγος υποθέτω πως πρέπει να πάει σε ουρολόγο να δει αν νοσεί κι εκείνος (πράγμα σχεδόν σίγουρο) και να λάβει αγωγή. Ο γυναικολόγος μου όμως στην ουσία σηκώνει τα χέρια ψηλά απ την ερυθρομυκίνη κι έπειτα...

Πρεπει να κανετε και οι δυο θεραπεια αλλιως θα κολλατε ο ενας τον αλλον.Το λογικο δηλαδη αυτο ειναι.Εγω οταν ειχα μυκητες ειχε παρει καποιο χαπι και ο τοτε φιλος μου.Ας παει ο συζηγος σου σε εναν ουρολογο να δειτε τι θα κανετε απο εκει κι επειτα(κι εσυ φυσικα και σε αλλο γιατρο για να παρεις κι αλλη γνωμη).

Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

εγώ έκανα μετά την απόξεση εξετάσεις για ουρεόπλασμα, μυκόπλασμα και μου τις έγραψε η γιατρός μου. Πληρωσα συνδρομή κανα 2-3 ευρώ αν θυμάμαι καλά.

Εδώ στο φόρουμ κάποια κορίτσια μου είπαν ότι αυτήν την εξέταση μερικοί γιατροί την κάνουν με τον ιστό της πρώτης περιόδου μετά την απόξεση. Αυτό για όποια θέλει να το ψάξει παραπάνω μετά από παλλίνδρομη. Εγώ την έκανα με κολπικό υγρό.

 

Κι εγω αυτη εχω αποφασισει τελικα να κανω.Απλα θα πρεπει να βρω ενα εμπιστο μικροβιολογικο.Ο γιατρος μου ειπε οτι ειναι εγκυρη οταν γινεται σε καλο εργαστηριο και απο οτι καταλαβα σε στελνουν για την πιο ακριβη για ευνοητους λογους....

Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

cacao έχω ήδη αναφέρει πως ο σύζυγος πήρε ταυτόχρονα με εμένα αντιβίωση.

Καταλαβα πως το τελευταιο φαρμακο το εδωσε μονο σε σενα....λαθος μου.Οπως και να χει καλυτερα να κοψετε τις επαφες μεχρι να το ξεφορτωθειτε παραλληλα με τις θεραπειες.

Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Είχαμε ακριβώς το ίδιο πρόβλημα! Και λέω είχαμε, γιατί το κάθε μικρόβιο είναι του ζευγαριού και όχι του ενός μόνο!!!!!

Ο άντρας οφείλει να κάνει καλλιέργεια ούρων και σπέρματος, καθώς και λήψη προστατικού υγρού μετά από μάλαξη του προστάτου (εξετάσεις, που γίνονται με καθοδήγηση ουρολόγου), γιατί τέτοια κατηγορία μικροβίων, συχνά στους άντρες κάνουν χρόνιες προστατίτιδες οι οποίες μπορέι να μη δίνουν συμπτώματα, και το μικρόβια να ανευρίσκεται μόνο στα προστατικά υγρά!! Οι άντρες θέλουν οπωσδήποτε θεραπεία ΕΝΟΣ ΜΗΝΑ, με αντιβιώσεις που διαπερνούν την κάψα του προστάτη (δλδ Vibramycin-το οποίο βρίσκεται σε έλλειψη αυτούς τους μήνες- ή Ciproxin, πάντα βέβαια σύμφωνα με το αντιβιόγραμμα).

Στις γυναίκες η ανίχνευση είναι πιο εύκολη, με καλλιέργεια κολπικού υγρού, και σχεδόν πάντα δίνει συνπτώματα. Το ουρεόπλασμα ανήκει στα μικρόβια που φυσιολογικά υπάρχει στη χλωρίδα του κόλπου, αλλά σε καταστάσεις διαταραχής της (πχ μυκητίαση) κάνει τραχηλίτιδα! Είναι συγκρητικά πιο καλόηθες από τα χλάμύδια ας πούμε! Επίσης μπορεί 2 γυναίκες στην ίδια οικογένεια (μαμά-κόρη-αδερφή) να το έχουν ταυτόχρονα, γιαυτό επιβάλλεται να χρησιμοποιούν διαφορετικά εσώρουχα-πετσέτες κλπ). Για της γυναίκες η θεραπεία διαρκεί 15 ημέρες με τα αντίστοιχα αντιβιοτικά! Οι επαφές καλύτερα είναι να αποφεύγονται στο διάστημα της θεραπείας (κουράγιο.... το πέρασα!!). Μετά τη λήξη της θεραπείας καλό θα ήταν (εγώ βοηθήθηκα αφάνταστα από υποτροπές) να λαμβάνονται κάψουλες με Λακτοβάκιλούς από το στόμα, που βοηθούν στη διατήρηση της χλωρίδας του κόλπου! Εγώ χρησιμοποιώ από τη σειρα Quest το Acidophilus plus. Είναι το πιο αποτελεσματικό, και βρήκα την υγειά μου!!!!!

Αν δεν συνεργαστεί ο άντρας ο καταρράκτης των υποτροπών της κολπίτιδας δεν τελείωνει ποτέ!!!!!!!!!!!!!!!!! ΠΟΤΕ!!!!!!!!

Ελπίζω να βοήθησα!! Η αλήθεια είναι πως το πρόβλημά μου με τις κολίτιδες λύθηκε μόνο όταν βρήκα άντρα έξυπνο enough για να καταλάβει τι πρέπει να προσέχουμε...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

και βεβαια ειναι αιτια και μεγαλη κιολας....μετα απο 2 χρονια προσπαθειας οταν εμεινα τελικα εγκυος και ειδε ο γιατρος οτι ειχα και μυκοπλασμα και ουρεοπλασμα εκανε το σταυρο του και απορουσε πως εμεινα εγκυος!ειναι και αιτια αποβολλης

Link to comment
Share on other sites

kalispera!!!egw edw kai ena xroxo prospathw na apalago apo to oureoplasma xwris apotelesma!exw apelpistei...!!!!!!den kderw pleon ti na kanw

 

και βεβαια ειναι αιτια και μεγαλη κιολας....μετα απο 2 χρονια προσπαθειας οταν εμεινα τελικα εγκυος και ειδε ο γιατρος οτι ειχα και μυκοπλασμα και ουρεοπλασμα εκανε το σταυρο του και απορουσε πως εμεινα εγκυος!ειναι και αιτια αποβολλης

 

προσπαθω να θυμηθω απο ποτε εχω το ουρεοπλασμα κ διαπυστωνω οτι το εχω πολυυυυυ καιρο..3 χρονια περιπου....πολλες δυνατες θεραπειες κ οι δυο αλλα αυτο εκει..ο συζηγος δεν το ειχε ποτε ωστοσο!!σε αυτα τα 3 χρονια εχω ηδη ενα παιδι κ σε λιγο καιρο ερχετε κ το 2ο.εκανα θεραπειες πριν μεινω εγκυος για να το..κατευνασω ασπουμε(ηξερα οτι δεν παιζει να φυγει)κ μετα αρχιζα επαφες..

ΔΕΝ ευθυνεται για αποβολες!! κ επισης ΔΕΝ φευγει ευκολα κ αν φυγει μπορει να ξαναεμφανιστει..

y0Upp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Γεια σας,

 

Έχω κ εγώ ουρεόπλασμα κ ενώ έχω πάρει ήδη 2 φορές αντιβίωση δεν μου έχει φύγει κ ξαναάρχισα την 3η αντιβίωση.

Μήπως μπορείτε να δείτε αν η αντιβίωση που πήρα ήταν για λίγες μέρες κ γι'αυτό δεν έφυγε?

 

1η αντιβίωση: rulid για 10 μέρες (300mg 1 χάπι τη μέρα)

2η αντιβίωση: vibramicin για 12 μέρες (2 χάπια τη μέρα)

3η αντιβίωση: erythrocin για 10 μέρες (500mg 2 χάπια τη μέρα) την παίρνω τώρα

 

Μήπως θα πρέπει να πάρω την αντιβίωση παραπάνω μέρες?

 

Επίσης η φαμακοποιός μου συνέστησε να πάρω το advanced acidophilus plus

http://www.healthyme.gr/el/products/1092-advanced-acidophilus-plus

 

Αλλά δεν ξέρω πότε είναι καλύτερο να το παίρνω. Η μία φαρμακοποιός μου έχει πει να μη παίρνω το συμπλήρωμα μαζί με το χάπι της αντιβίωσης και να έχουν διαφορά τουλάχοστον 2 ώρες και μια άλλη φαρμακοποιός μου είπε να παίρνω το συμπλήρωμα ένα τέταρτο πριν το χάπι της αντιβίωσης. Επίσης παίρνω κάθε μεσημέρι για τους μήκυτες το tierlite. Πότε τελικά να είναι καλύτερα να παίρνω το συμπλήρωμα?

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.ΚΙ ΕΜΑΣ ΟΓΙΑΤΡΟΣ ΜΑΣ ΕΔΩΣΕ KLARISID ΚΑΙ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΤΟ ΟΥΡΕΟΠΛΑΣΜΑ ΦΤΑΙΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ.ΕΚΕΙΝΟΣ ΘΑ ΠΑΙΡΝΕΙ 10 ΜΕΡΕΣ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΕΠΙ 3 ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΡΧΙΚΑ ΕΝΑ ΚΟΥΤΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΟΠΟΤΕ ΕΧΩ ΠΕΡΙΟΔΟ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΔΙΑΡΚΕΙ

Link to comment
Share on other sites

Είχαμε ακριβώς το ίδιο πρόβλημα! Και λέω είχαμε, γιατί το κάθε μικρόβιο είναι του ζευγαριού και όχι του ενός μόνο!!!!!

Ο άντρας οφείλει να κάνει καλλιέργεια ούρων και σπέρματος, καθώς και λήψη προστατικού υγρού μετά από μάλαξη του προστάτου (εξετάσεις, που γίνονται με καθοδήγηση ουρολόγου), γιατί τέτοια κατηγορία μικροβίων, συχνά στους άντρες κάνουν χρόνιες προστατίτιδες οι οποίες μπορέι να μη δίνουν συμπτώματα, και το μικρόβια να ανευρίσκεται μόνο στα προστατικά υγρά!! Οι άντρες θέλουν οπωσδήποτε θεραπεία ΕΝΟΣ ΜΗΝΑ, με αντιβιώσεις που διαπερνούν την κάψα του προστάτη (δλδ Vibramycin-το οποίο βρίσκεται σε έλλειψη αυτούς τους μήνες- ή Ciproxin, πάντα βέβαια σύμφωνα με το αντιβιόγραμμα).

Στις γυναίκες η ανίχνευση είναι πιο εύκολη, με καλλιέργεια κολπικού υγρού, και σχεδόν πάντα δίνει συνπτώματα. Το ουρεόπλασμα ανήκει στα μικρόβια που φυσιολογικά υπάρχει στη χλωρίδα του κόλπου, αλλά σε καταστάσεις διαταραχής της (πχ μυκητίαση) κάνει τραχηλίτιδα! Είναι συγκρητικά πιο καλόηθες από τα χλάμύδια ας πούμε! Επίσης μπορεί 2 γυναίκες στην ίδια οικογένεια (μαμά-κόρη-αδερφή) να το έχουν ταυτόχρονα, γιαυτό επιβάλλεται να χρησιμοποιούν διαφορετικά εσώρουχα-πετσέτες κλπ). Για της γυναίκες η θεραπεία διαρκεί 15 ημέρες με τα αντίστοιχα αντιβιοτικά! Οι επαφές καλύτερα είναι να αποφεύγονται στο διάστημα της θεραπείας (κουράγιο.... το πέρασα!!). Μετά τη λήξη της θεραπείας καλό θα ήταν (εγώ βοηθήθηκα αφάνταστα από υποτροπές) να λαμβάνονται κάψουλες με Λακτοβάκιλούς από το στόμα, που βοηθούν στη διατήρηση της χλωρίδας του κόλπου! Εγώ χρησιμοποιώ από τη σειρα Quest το Acidophilus plus. Είναι το πιο αποτελεσματικό, και βρήκα την υγειά μου!!!!!

Αν δεν συνεργαστεί ο άντρας ο καταρράκτης των υποτροπών της κολπίτιδας δεν τελείωνει ποτέ!!!!!!!!!!!!!!!!! ΠΟΤΕ!!!!!!!!

Ελπίζω να βοήθησα!! Η αλήθεια είναι πως το πρόβλημά μου με τις κολίτιδες λύθηκε μόνο όταν βρήκα άντρα έξυπνο enough για να καταλάβει τι πρέπει να προσέχουμε...

 

Κοριτσια εγω δεν ειχα παρει τπτ για την προστασια του κολπου .Παιρναμε με τον αντρα μου vibramicin για μυκοπλασμα ουρεοπλασμα .Ενω ειχαμε καθαρισει περυσι απο αυτα , φετος το Σεπτ.τσουπ να τα παλι ! Η τελευταια ομως vibramicin μου διαταραξε τοσο τη χλωριδα που ναι μεν το βρωμομικροβιο εφυγε , ομως μετα εκανα clue cells , μετα αντε καλλιεργιες αρνητικες αλλα εγω να χω συμτωματα και προχθες εκανα παλι καθαρη κι αυτη , αλλα βρεθηκα στο νοσοκομειο με εντονη φαγουρα και φουλ μυκητες ( απορω η καλλιεργια πως δε τους εβγαλε )και προσπαθω και για μωρο και χουν παιξει τα νευρα μου !! Δε θελω να το ξαναδω μπροστα του το βρωμο-μυκοπλασμα , ουτε το βρωμο-ουρεοπλασμα ! Πλακα πλακα οσο τα ειχα δεν ενιωθα και φοβερη ενοχληση.Τωρα που εφυγαν τα συμπτωματα απαλευτα....ουφ!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
Είχαμε ακριβώς το ίδιο πρόβλημα! Και λέω είχαμε, γιατί το κάθε μικρόβιο είναι του ζευγαριού και όχι του ενός μόνο!!!!!

Ο άντρας οφείλει να κάνει καλλιέργεια ούρων και σπέρματος, καθώς και λήψη προστατικού υγρού μετά από μάλαξη του προστάτου (εξετάσεις, που γίνονται με καθοδήγηση ουρολόγου), γιατί τέτοια κατηγορία μικροβίων, συχνά στους άντρες κάνουν χρόνιες προστατίτιδες οι οποίες μπορέι να μη δίνουν συμπτώματα, και το μικρόβια να ανευρίσκεται μόνο στα προστατικά υγρά!! Οι άντρες θέλουν οπωσδήποτε θεραπεία ΕΝΟΣ ΜΗΝΑ, με αντιβιώσεις που διαπερνούν την κάψα του προστάτη (δλδ Vibramycin-το οποίο βρίσκεται σε έλλειψη αυτούς τους μήνες- ή Ciproxin, πάντα βέβαια σύμφωνα με το αντιβιόγραμμα).

Στις γυναίκες η ανίχνευση είναι πιο εύκολη, με καλλιέργεια κολπικού υγρού, και σχεδόν πάντα δίνει συνπτώματα. Το ουρεόπλασμα ανήκει στα μικρόβια που φυσιολογικά υπάρχει στη χλωρίδα του κόλπου, αλλά σε καταστάσεις διαταραχής της (πχ μυκητίαση) κάνει τραχηλίτιδα! Είναι συγκρητικά πιο καλόηθες από τα χλάμύδια ας πούμε! Επίσης μπορεί 2 γυναίκες στην ίδια οικογένεια (μαμά-κόρη-αδερφή) να το έχουν ταυτόχρονα, γιαυτό επιβάλλεται να χρησιμοποιούν διαφορετικά εσώρουχα-πετσέτες κλπ). Για της γυναίκες η θεραπεία διαρκεί 15 ημέρες με τα αντίστοιχα αντιβιοτικά! Οι επαφές καλύτερα είναι να αποφεύγονται στο διάστημα της θεραπείας (κουράγιο.... το πέρασα!!). Μετά τη λήξη της θεραπείας καλό θα ήταν (εγώ βοηθήθηκα αφάνταστα από υποτροπές) να λαμβάνονται κάψουλες με Λακτοβάκιλούς από το στόμα, που βοηθούν στη διατήρηση της χλωρίδας του κόλπου! Εγώ χρησιμοποιώ από τη σειρα Quest το Acidophilus plus. Είναι το πιο αποτελεσματικό, και βρήκα την υγειά μου!!!!!

Αν δεν συνεργαστεί ο άντρας ο καταρράκτης των υποτροπών της κολπίτιδας δεν τελείωνει ποτέ!!!!!!!!!!!!!!!!! ΠΟΤΕ!!!!!!!!

Ελπίζω να βοήθησα!! Η αλήθεια είναι πως το πρόβλημά μου με τις κολίτιδες λύθηκε μόνο όταν βρήκα άντρα έξυπνο enough για να καταλάβει τι πρέπει να προσέχουμε...

 

 

νανσυ μου εγω τι να πω που εκανα γενικη καλλιεργεια κολπικου υγρου και βρεθηκα αρνητικη...ουτε καν μυκητες ενω ο αντρας μου εχει χλαμυδια κ ουρεοπλασμα????????τι κανω????????????????:?:-?που δεν μου προτινανε να παρω αντιβιωση παρα μονο προφυλαξεις μεχρι να καθαρισει????

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

γεια σας κορίτσια ,επαναφερω το θεμα γιατι συνεχως σκέφτομαι αυτό το μικροβιο...είμαι στην 22 εβδομαδα και αν και εκανα θεραπεια το ουρεοπλασμα είναι παλι εκει!!!προκαλει αποβολή η ρηξη υμενων???ξερετε κατι η εχετε ακουσει να εχει τυχει σε καμια???δεν θελω για δευτερη φορα να χασω το μωρο μου....(στο πρωτο εκανα διακοπη λογω προβλήματος του εμβρυου)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σας κορίτσια ,επαναφερω το θεμα γιατι συνεχως σκέφτομαι αυτό το μικροβιο...είμαι στην 22 εβδομαδα και αν και εκανα θεραπεια το ουρεοπλασμα είναι παλι εκει!!!προκαλει αποβολή η ρηξη υμενων???ξερετε κατι η εχετε ακουσει να εχει τυχει σε καμια???δεν θελω για δευτερη φορα να χασω το μωρο μου....(στο πρωτο εκανα διακοπη λογω προβλήματος του εμβρυου)

 

Στις περιπτωσεις που υπαρχει ureaplasma, ο γυναικολογος πρεπει ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ να συστησει θεραπεια ΚΑΙ του συντροφου!!!

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω για την απαντηση σας γιατρε.πριν μεινω εγκυος καναμε θεραπεια με ισχυρη αντιβιωση και δεν εφυγε.ενω ημουν εγκυος παλι καναμε και δεν εφυγε.τωρα είμαι 22 εβδομάδων.ανησυχω παρα πολύ για ρηξη υμενων η κατι άλλο...εντωμεταξύ περσι εκανα διακοπη κυησης λογω καρδιολογικου προβλήματος του εμβρυου και απλα τωρα μου ετυχε αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Είχα κι έχω ακόμα κι εγώ ουρεόπλασμα, πήρα κι εγώ πριν καν μάθω ότι είμαι έγκυος αντιβίωση αλλά δεν το ψαξα να δω αν έφυγε.Στην 32η εβδομάδα που έκανα καλλιέργεια πάλι εκεί το βρήκα αλλά δεν κάναμε τίποτα κι όλα καλά πήγαν.Γενικά ο γιατρός μου λέει ότι δεν προκαλεί κάτι και να μην του δίνουμε πολύ σημασία.

Link to comment
Share on other sites

Είχα κι έχω ακόμα κι εγώ ουρεόπλασμα, πήρα κι εγώ πριν καν μάθω ότι είμαι έγκυος αντιβίωση αλλά δεν το ψαξα να δω αν έφυγε.Στην 32η εβδομάδα που έκανα καλλιέργεια πάλι εκεί το βρήκα αλλά δεν κάναμε τίποτα κι όλα καλά πήγαν.Γενικά ο γιατρός μου λέει ότι δεν προκαλεί κάτι και να μην του δίνουμε πολύ σημασία.

 

σε ευχαριστω παρα πολύ που μου απαντησες...απλα είναι ένα θεμα το ουρεοπλασμα , πολύ ασαφες γενικα....απλα ψάχνομαι γιατι δεν θα αντεχα να εχανα και άλλο μωρο..

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω παρα πολύ που μου απαντησες...απλα είναι ένα θεμα το ουρεοπλασμα , πολύ ασαφες γενικα....απλα ψάχνομαι γιατι δεν θα αντεχα να εχανα και άλλο μωρο..

 

Ειναι λίγο περίεργο, μερικές φορές προκαλεί πρόβλημα και μερικές φορές οχι, εξαρτάται αν εχει ανεβεί και βρίσκεται στο αμνιοτικο υγρο

Για δες εδώ http://www.healthcaremagic.com/premiumquestions/21-week-pregnant-and-have-ureaplasma-Will-it-cause-any-pregnancy-problem/3248

 

Μην αγχωνεσαι, ρωτά τον γιατρο σου αν μπορει να κανει καλλιέργεια απο τον τράχηλο (αν ειναι ασφαλές)

Link to comment
Share on other sites

οπως ευκολα μπορειτε να δειτε, υπαρχουν μελετες που ενοχοποιουν το ουρεαπλασμα για προωρη ρηξη των υμενων και προωρο τοκετο , ενω άλλες μελετες δεν βρισκουν συσχετιση!! Αρα δεν ειναι σιγουρο οτι ευθυνεται για κατι τετοιο!! Καλο ειναι για θεμα ασφαλειας να απαλλαγειτε αν μπορειτε απο αυτο. Χρειαζεται θεραπεια συντροφου. Αν δεν φυγει μπορει και παλι εχετε παρα πολλες πιθανοτητες όλα να πανε καλα... δεν χρειαζεται πανικος...!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειχα πριν την εγκυμοσυνη και πηραμε και οι δυο αντιβιωση για 2 εβδομαδες ή κάπου τοσο. Στους αντρες φευγει σιγουρα, δεν χρειαζεται να κανουν εξεταση. Ευτυχως και σε μενα εφυγε με την αντιβιωση...

Παντως μην ανησυχεις γιατι το ποσοστο κινδυνου ειναι μικρο και καποιες ερευνες δεν ενοχοποιουν καν το ουρεοπλασμα για επιπλοκες. Αν παρεις κι αλλη αντιβιωση ισως ειναι χειροτερα απο το να μεινεις απλα με το ουρεοπλασμα (θα σκοτωθουν ωφελιμοι μικροοργανισμοι, πιθανη κολπιτιδα, διαρροια-αφυδατωση, κλπ), αλλα θα σου πει και ο γιατρος που ειναι και πιο αρμοδιος τι ειναι καλυτερο να κανεις.

Link to comment
Share on other sites

οπως ευκολα μπορειτε να δειτε, υπαρχουν μελετες που ενοχοποιουν το ουρεαπλασμα για προωρη ρηξη των υμενων και προωρο τοκετο , ενω άλλες μελετες δεν βρισκουν συσχετιση!! Αρα δεν ειναι σιγουρο οτι ευθυνεται για κατι τετοιο!! Καλο ειναι για θεμα ασφαλειας να απαλλαγειτε αν μπορειτε απο αυτο. Χρειαζεται θεραπεια συντροφου. Αν δεν φυγει μπορει και παλι εχετε παρα πολλες πιθανοτητες όλα να πανε καλα... δεν χρειαζεται πανικος...!!!

 

Πάντως εγώ έπαθα πρόωρη ρήξη υμένων εξαιτίας του και με κόπο κατάφερα να φτάσω στην 35η εβδομάδα. Διαπιστωμένα δεν είχα τίποτε άλλο εκτός από αυτό, με ξεσκόνισαν στις εξετάσεις...

Link to comment
Share on other sites

Ειχα και εγω ουρεοπλασμα .. το διαπιστώσαμε στην διαρκεια της εγκυμοσύνης από τις καλλιέργειες που καναμε.Μου εδωσε ο γιατρος μια αντιβιωση νομιζω μετα την 20η εβδομαδα για λιγες μερες και όλα προχωρήσανε μια χαρα.Απο τοτε δεν εχω ψαχτεί αν το εχω ακομα... γιατι ο συζηγος νομιζω δεν ειχε παρει τοτε αντιβιωση .Όπως και να εχει δεν είναι απαραααιτητο ότι θα δημιουργησει πρόβλημα.

FvxMp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ έπαθα πρόωρη ρήξη υμένων εξαιτίας του και με κόπο κατάφερα να φτάσω στην 35η εβδομάδα. Διαπιστωμένα δεν είχα τίποτε άλλο εκτός από αυτό, με ξεσκόνισαν στις εξετάσεις...

 

χαιρομαι που πηγαν όλα καλα....pashalitsa μηπως σε αυτή την κυηση ειχες κανει αμνιοπαρακεντηση?αν ναι μηπως οφείλεται εκει...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...