Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ουρεοπλασμα μικροβιο χωρις τελος


tsikos

Recommended Posts

14 ώρες πρίν, Σταυρια είπε:

Καλησπέρα είμαι στην 21 η εβδομάδα και μου βρήκαν ουρεοπλασμα το θέμα οτι μου εδώσαν αντιβίωση για 3 μέρες μόνο και εμένα και του άντρα μου 2 την ημέρα από την ημέρα που άρχισα την αντιβίωση έχω φοβερούς πόνους στην κοιλιά και ευκοιλιοτητα και δεν νιώθω καθόλου τον μικρούλη μου τον γιατρό μου τον έπιασα τηλέφωνο και μου είπε αφού δεν υπάρχει αίμα καθόλου να μην ανησυχώ όταν διαγνώστηκα όμως μου είπε λυπαμαι πολύ έτυχε σε καμία κάτι με αυτό το μικρόβιο? Από την μέρα που διαγνώστηκα είμαι μέσα στο κλάμα και στο άγχος γιατί είναι το πρώτο μου μωράκι και φοβάμαι. Σας ευχαριατω

Κ εγώ στη θέση σου θα πήγαινα για υπέρηχο μόνο κ μόνο για να ηρεμήσω. Σε πολλές πάντως εγκυμονουσες μετά από αιματολογικές έχει βρεθεί ουρεοπλασμα. Στην πρώτη εγκυμοσύνη είχα κ εγώ, πήρα κανονικά αντιβίωση κ όλα καλά, δεν μου είπε κάτι ανησυχητικό η γιατρός

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 133
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

9 hours ago, Ilaeira said:

 

Καλημέρα. Στη θέση σου θα πήγαινα άμεσα για υπέρηχο, για να ηρεμήσω. Θα ρωτούσα επίσης τον γιατρό για τυχόν αλλαγή αντιβίωσης, επειδή τα συμπτώματα που περιγράφεις μοιάζουν με αλλεργική αντίδραση. 

Η αλήθεια μίλησα με τον γιατρό μου και μου είπε είναι η πιο ελαφριά αντιβίωση που μπορούσε να μου δώσει στην εγκυμοσύνη και μου είπε ότι γι αυτό μου την έδωσε μόνο 3 μέρες αλλά μου είπε ότι αν δεν υπάρχει αίμα να μην φοβάμαι τιποτα

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, mama16 said:

Κ εγώ στη θέση σου θα πήγαινα για υπέρηχο μόνο κ μόνο για να ηρεμήσω. Σε πολλές πάντως εγκυμονουσες μετά από αιματολογικές έχει βρεθεί ουρεοπλασμα. Στην πρώτη εγκυμοσύνη είχα κ εγώ, πήρα κανονικά αντιβίωση κ όλα καλά, δεν μου είπε κάτι ανησυχητικό η γιατρός

Εμένα ο γιατρός μου μου έδωσε αντιβίωση για 3 μέρες και για μένα και για τον σύζυγο μου και μου είπε ότι δεν υπάρχει λόγος να πάω να με δει πριν το προγραμματισμένη ραντεβού αφού δεν υπάρχει αίμα. Το μηρό όμως δεν το νιώθω καθόλου σχεδόν αν και νιώθω κάτι περίεργα χαμηλά αλλά δεν ξέρω αν είναι τα έντερα μου η το μωράκι και φοβάμαι γιατί δυσκολεύτηκα πολύ να μείνω εγκυος

Link to comment
Share on other sites

Just now, Σταυρια είπε:

Εμένα ο γιατρός μου μου έδωσε αντιβίωση για 3 μέρες και για μένα και για τον σύζυγο μου και μου είπε ότι δεν υπάρχει λόγος να πάω να με δει πριν το προγραμματισμένη ραντεβού αφού δεν υπάρχει αίμα. Το μηρό όμως δεν το νιώθω καθόλου σχεδόν αν και νιώθω κάτι περίεργα χαμηλά αλλά δεν ξέρω αν είναι τα έντερα μου η το μωράκι και φοβάμαι γιατί δυσκολεύτηκα πολύ να μείνω εγκυος

Κοίτα για να το λέει αυτός κάτι παραπάνω θα ξέρει αλλά επειδή εσύ είσαι έγκυος κ πρέπει να μπει στη θέση σου μπορείς να του πεις ότι θες να σου κάνει έναν υπέρηχο. Δεν είναι κακό, γιατρός σου είναι. Πάντως μην αγχώνεσαι όλα καλά θα είναι. Ειχες αρχίσει γενικά να νιώθεις το μωρό πιο πριν έντονα. Έχεις δοκιμάσει να ξαπλώσεις στα αριστερά για μισή ωριτσα ώστε να καταλάβεις το μωράκι σου? Συνήθως όταν είναι πιο μικρό επειδή είμαστε γενικά σε κίνηση δεν νιώθουμε το μωράκι αλλά όταν ηρεμεί το σώμα μας τότε το καταλαβαίνουμε. Αν δεν το έχεις κάνει ήδη δοκίμασε το..

Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 said:

Κοίτα για να το λέει αυτός κάτι παραπάνω θα ξέρει αλλά επειδή εσύ είσαι έγκυος κ πρέπει να μπει στη θέση σου μπορείς να του πεις ότι θες να σου κάνει έναν υπέρηχο. Δεν είναι κακό, γιατρός σου είναι. Πάντως μην αγχώνεσαι όλα καλά θα είναι. Ειχες αρχίσει γενικά να νιώθεις το μωρό πιο πριν έντονα. Έχεις δοκιμάσει να ξαπλώσεις στα αριστερά για μισή ωριτσα ώστε να καταλάβεις το μωράκι σου? Συνήθως όταν είναι πιο μικρό επειδή είμαστε γενικά σε κίνηση δεν νιώθουμε το μωράκι αλλά όταν ηρεμεί το σώμα μας τότε το καταλαβαίνουμε. Αν δεν το έχεις κάνει ήδη δοκίμασε το..

Η αλήθεια είναι ότι δεν τον είχα νιώσει ποτέ έντονα αλλά ο σύζυγος μου που αγγίζει στην κοιλιά μου μου λέει ότι τον νιώθει γενικά και τον κλωτσάει αλλά όταν πήγα 14 του Δεκεμβρίου στην γιατρό για το μεγάλο υπέρηχο τωνν 5 μηνών μου είπε ότι είναι ολα καλά και είναι 307 γραμμάρια και 25 εκατοστά αλλά γενικά δεν τον ένιωσα σχεδόν καθολου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

9 ώρες πρίν, Σταυρια είπε:

Εμένα ο γιατρός μου μου έδωσε αντιβίωση για 3 μέρες και για μένα και για τον σύζυγο μου και μου είπε ότι δεν υπάρχει λόγος να πάω να με δει πριν το προγραμματισμένη ραντεβού αφού δεν υπάρχει αίμα. Το μηρό όμως δεν το νιώθω καθόλου σχεδόν αν και νιώθω κάτι περίεργα χαμηλά αλλά δεν ξέρω αν είναι τα έντερα μου η το μωράκι και φοβάμαι γιατί δυσκολεύτηκα πολύ να μείνω εγκυος

 

Αν ανησυχείς, ζήτησέ του να πας για υπέρηχο έτσι κι αλλιώς. Τι θα πει δεν χρειάζεται; Χρειάζεται για να ηρεμήσεις, να μην είσαι αγχωμένη και να μην κλαις όλη μέρα. 

 

Η αντίδραση στα φάρμακα δεν έχει να κάνει με την δραστικότητα του σκευάσματος. Μπορεί να σου έδωσε ελαφριά αντιβίωση, αλλά εσύ να είσαι αλλεργική στη συγκεκριμένη ουσία. Και αλλεργία να μην είναι, προφανώς σε πείραξε. Δεν σου λέω ότι επηρέασε το μωρό, για να στην έδωσε ο γιατρός κάτι θα ξέρει. Επηρέασε όμως εσένα. Την τελείωσες; Πέρασαν οι τρεις μέρες;

 

Πήγαινε για υπέρηχο να ηρεμήσεις. Ο γυναικολόγος πρέπει να σε καθησυχάζει όποτε χρειάζεται, όχι να σου λέει "όλα καλά" απ' το τηλέφωνο. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ilaeira said:

 

Αν ανησυχείς, ζήτησέ του να πας για υπέρηχο έτσι κι αλλιώς. Τι θα πει δεν χρειάζεται; Χρειάζεται για να ηρεμήσεις, να μην είσαι αγχωμένη και να μην κλαις όλη μέρα. 

 

Η αντίδραση στα φάρμακα δεν έχει να κάνει με την δραστικότητα του σκευάσματος. Μπορεί να σου έδωσε ελαφριά αντιβίωση, αλλά εσύ να είσαι αλλεργική στη συγκεκριμένη ουσία. Και αλλεργία να μην είναι, προφανώς σε πείραξε. Δεν σου λέω ότι επηρέασε το μωρό, για να στην έδωσε ο γιατρός κάτι θα ξέρει. Επηρέασε όμως εσένα. Την τελείωσες; Πέρασαν οι τρεις μέρες;

 

Πήγαινε για υπέρηχο να ηρεμήσεις. Ο γυναικολόγος πρέπει να σε καθησυχάζει όποτε χρειάζεται, όχι να σου λέει "όλα καλά" απ' το τηλέφωνο. 

Την τελείωσα προχθές και από εκείνη την μέρα δςν έχω πλέον συμπτώματα εκείνα που είχα βασικά τώρα δεν έχω καθόλου συμπτώματα απ εκείνα που είχα όσο την επινα

Link to comment
Share on other sites

On 12/19/2020 at 1:23 PM, Σταυρια said:

Την τελείωσα προχθές και από εκείνη την μέρα δςν έχω πλέον συμπτώματα εκείνα που είχα βασικά τώρα δεν έχω καθόλου συμπτώματα απ εκείνα που είχα όσο την επινα

Του είχα πει να πάω και μου είπε αν δεν έχω αιμορραγία είναι όλα καλά ενώ εγώ το μωρό ακόμη δεν το νιώθω αν και άγγιξε ο σύζυγος μου επάνω στην κοιλιά μου και μου είπε ότι τον κλώτσησε 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλημέρα σας, 

Εγώ δεν είμαι έγκυος. Έκανα κολπική καλλιέργεια με οδηγία της γυναικολόγου λόγω μικροενοχλήσεων και βγήκα θετική στο ουρεόπλασμα, το οποίο απο οτι διαβαζω είναι σεξουαλικώς μεταδιδόμενο. Ήθελα να ρωτήσω πόσο συχνό είναι αυτό το μικρόβιο? Τι ποσοστο γυναικών το έχει? Μπορει κάποιος γιατρός να μας πει για τη συχνότητα που το βλέπει? Είναι 1 στις 10 ας πούμε ή 1 στις χίλιες? Εχω ανησυχήσει γιατί δεν το είχα ξανακούσει ποτε!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...