Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εισαγωγή βρέφους στο νοσοκομείο και θηλασμός (Αγλα'ι'α βοήθεια)


Recommended Posts

Το ανηψάκι μου είναι 7 μηνών και ύστερα απο κάποιες μέρες που έκανε εμετό χρειάστηκε να του κάνουν εισαγωγή στο νοσοκομείο , λόγω αφυδάτωσης και χαμηλού νατρίου. Το μωρό θηλάζει αποκλειστηκά μιάς και δεν δέχτηκε τις στερεές τροφές και μετά αρχισε να κάνει εμετούς. Δεν ξέρουμε ακόμα τι έχει, του βάλανε ορό και του κάνουν εξετάσεις.

Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι αν ευσταθεί η οδηγία που έδωσαν στην μητέρα του βρέφους να το θηλάζει κάθε 4ώρες και το βράδυ στις 12 και μετά στις 8 το πρωί, με την αιτιολογία ότι έχει τον ορό και να μην πάθει υπερνατρίωση ( να σημειώσω ότι το μωρό δεν είχε ωράριο στο θηλασμό, όποτε ήθελε τον έβαζε) . Άγλα'ι'α αν μπορείς βοηθησέ μας ειναι επείγον.....είναι μεγάλο μαρτύριο και για το παιδι και για την μάνα λόγω του ότι και κοιμόταν θηλάζοντας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 62
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι αν ευσταθεί η οδηγία που έδωσαν στην μητέρα του βρέφους να το θηλάζει κάθε 4ώρες και το βράδυ στις 12 και μετά στις 8 το πρωί, με την αιτιολογία ότι έχει τον ορό και να μην πάθει υπερνατρίωση ( να σημειώσω ότι το μωρό δεν είχε ωράριο στο θηλασμό, όποτε ήθελε τον έβαζε) . Άγλα'ι'α αν μπορείς βοηθησέ μας ειναι επείγον.....είναι μεγάλο μαρτύριο και για το παιδι και για την μάνα λόγω του ότι και κοιμόταν θηλάζοντας.

 

Eίσαι σίγουρη ότι έδωσαν τέτοια οδηγία με αυτή την αιτιολογία;

Αν ναι, τότε ζητήστε επειγόντως τη συμβουλή κάποιου αξιόπιστου γιατρού, γιατί η οδηγία αυτή δεν ευσταθεί.

 

Υπερνατραιμία δημιουργείται όταν το μωρό δεν μπορεί να πιει αρκετό γάλα ή/και όταν έχει σοβαρές απώλειες υγρών λόγω υπερέμεσης ή διάρροιας.

Link to comment
Share on other sites

Το ανηψάκι μου είναι 7 μηνών και ύστερα απο κάποιες μέρες που έκανε εμετό χρειάστηκε να του κάνουν εισαγωγή στο νοσοκομείο , λόγω αφυδάτωσης και χαμηλού νατρίου. Το μωρό θηλάζει αποκλειστηκά μιάς και δεν δέχτηκε τις στερεές τροφές και μετά αρχισε να κάνει εμετούς. Δεν ξέρουμε ακόμα τι έχει, του βάλανε ορό και του κάνουν εξετάσεις.

Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι αν ευσταθεί η οδηγία που έδωσαν στην μητέρα του βρέφους να το θηλάζει κάθε 4ώρες και το βράδυ στις 12 και μετά στις 8 το πρωί, με την αιτιολογία ότι έχει τον ορό και να μην πάθει υπερνατρίωση ( να σημειώσω ότι το μωρό δεν είχε ωράριο στο θηλασμό, όποτε ήθελε τον έβαζε) . Άγλα'ι'α αν μπορείς βοηθησέ μας ειναι επείγον.....είναι μεγάλο μαρτύριο και για το παιδι και για την μάνα λόγω του ότι και κοιμόταν θηλάζοντας.

 

Περαστικό να είναι ό,τι και να'ναι! Δεν ξέρω να σου απαντήσω, όμως θα σου πώ τί έκανα εγώ όταν ήταν το μωρό στο νοσοκομείο, 45 ημερών, με διάγνωση ουρολοίμωξη (πολύ αμφιβάλλουμε βέβαια, αλλά άλλο θέμα αυτό). Αφού είχε αποκλειστικό θηλασμό, τον θήλαζα όποτε ήθελε. Είχε ορό συνέχεια. Ακόμα και το βράδυ θήλαζε όποτε ήθελε πάλι. Κανένας γιατρός δε μου είχε πει να θηλάζω με ωράριο- μόνο ένας γατρός μου είχε πει να αποφεύγω να θηλάζω ξαπλωμένη στο πλάι γενικά, οδηγία την οποία και δεν ακολούθησα φυσικά, αφού ξαναδιάβασα έγκυρα βιβλία και ρώτησα και πιστοποιημένο σύμβουλο. Ωστόσο, ρωτήστε γιτρό που να είναι και πιστοποιημένος σύμβουλος, γιατί η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Εύχομαι να είναι κάτι που θα φύγει γρήγορα!

I believe in miracles, they happen every day:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Eίσαι σίγουρη ότι έδωσαν τέτοια οδηγία με αυτή την αιτιολογία;

Αν ναι, τότε ζητήστε επειγόντως τη συμβουλή κάποιου αξιόπιστου γιατρού, γιατί η οδηγία αυτή δεν ευσταθεί.

 

Υπερνατραιμία δημιουργείται όταν το μωρό δεν μπορεί να πιει αρκετό γάλα ή/και όταν έχει σοβαρές απώλειες υγρών λόγω υπερέμεσης ή διάρροιας.

 

 

Και όμως αυτή ήταν η οδηγία και με αυτην ακρίβώς την αιτιολογία.Σήμερα ωστόσο άλλος γιατρός της είπε να θηλάζει ελεύθερα, και ο κάθε ένας λέει το κοντό του και το μακρύ του. Όλα αυτά συμβαίνουν στο νοσοκομείο της Αλεξανδρούπολης. Το μωράκι γεννήθηκε στις 3 Δεκεμβρίου 3200 και στον 5ο μήνα έφτασε να είναι 8200 με αποκλειστικό θηλασμό χωρίς σταγόνα ξένου γάλακτος . Άπο τον 5ο στον 6ο μήνα έχασε 200γρμ δεν ανησυχήσαμε γιατί είπαμε βγάζει δοντάκια αλλά και απο τον 6ο στον 7ο μήνα έχασε αλλα 300γρμ . Άπο τον 6ο μήνα άρχισε να του δίνει η μαμά του φρούτα (πρωτα μήλο, αχλάδι και μπανανα) αλλά δεν τα έτρωγε με τίποτα , κλάμα και κακό και δεν έκλεινε και το στόμα του (πολλές φορές έκανε και εμετό) και απο κει και πέρα άρχισε να κάνει και εμετούς συνέχεια χωρίς να ξερουμε τι φταιει(δεν είχε ούτε πυρετό όυτε διάρροια). Έτσι χθές μπήκε στο νοσοκομείο και είχε αφυδάτωση και χαμηλό νάτριο. Του βάλανε ορό και την πρώτη μερα το θήλαζε με ωράριο ανα 3-4 ωρες, και το βράδυ στο 8ωρο, όπως τις είπαν.

Σήμερα παρόλα αυτά της είπαν να το θηλάζει κανονικά αλλά και άρχισαν να την κατηγορούν που δεν δίνει συμπλήρωμα και ρυζάλευρο και όλα τα σχετικά του εμπορίου. Μεχρι που της είπαν να το ζυγίσουμε πρίν το θηλάσεις και μετά, και να δουμε πόσο γαλα πίνει. Να σημειώσω ότι ακόμα του κάνουν εξετάσεις αιματολογικές,ούρα αλλά θα το κάνουν και τέστ ιδρώτα (λόγω του ότι είναι η μαμά ειναι φορέας κυστικης νόσου, αλλά ο μπαμπάς δέν είναι) γενικά θα του κάνουν πολλές εξετάσεις ....αλλά τώρα άρχισαν το τροπάριο ότι δεν του φτάνει το γάλα γι αυτό μπορεί να έχασε και βάρος.

Η μαμά του είναι πολύ κατά του συμπληρώματος και του ρυζάλευρου και την βλέπουν σαν ''εξωγήινο'' που δεν θέλει να τα δώσει αυτά.

Πόσο δύσκολο είναι τελικά εδώ στην Ελλάδα να αποδείξεις ότι δεν είσαι ''εξωγήινος''??????

Link to comment
Share on other sites

Αγλα'ι'α sos βοήθεια......

Τί κάνεις στην περίπτωση που στο νοσοκομείο σε βγάζουν για τρέλο με τον θηλασμό και σου στέλνουν ψυχολόγο???? Σήμερα τρίτη μέρα στο νοσοκομείο το παιδί ανέκτησε το χαμένο βάρος ( απο τον ορο και απο τον θηλασμό) επειδη δεν δεχεται να φάει , χθές έφαγε μια κουταλια ρυζάλευρο που του δώσαν με το ζορι ( η μητέρα δεν ήθελε κάν να δωσουν τέτοια πράματα ) ...και οι γιατροί τώρα νομίζουν ότι η μάνα είναι προσκολημένη με τον θηλασμό και δεν θέλει να ταίσει το παιδι της τροφές.......Τώρα την είπαν θα την στείλουν ψυχολόγο για να την μιλήσει.....Οι γιατροί πιστεύουν ότι το μητρικό γάλα δεν του φτάνει και θα πρέπει να βγει απο το νοσοκομείο οταν θα διαπιστωσουν ότι τρώει καλά και πίνει συμπλήρωμα ξένου γάλακτος , ακουσον ακουσον σε τρεις μέρες το παιδί θα πρέπει με το ζόρι να μάθει να τρώει . 'Ολη είναι εναντίον της κοπέλας ακόμα και ο αντρας της ....

 

Αγλα'ι'α ξέρεις μήπως τί κάνει κανείς σε τέτοιες περιπτώσεις ???????

Είμαστε σε απόγνωση.........

Τώρα πριν λίγο την είπαν και να κόψει το θηλασμό για να αρχίσει το παιδι να τρώει και αν δεν θέλει να σηκωθεί να φύγει απο το νοσοκομείο.....

Αγλα'ι'α βοήηηηηηηθεια τι κάνουμε??????????????????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν είμαι πολύ σχετική, αλλά από την στιγμή που το μωρό είναι με αφυδάτωση λίγο προβληματίζομαι... Πέρα από το ρυζάλευρο δεν δοκιμάζει ξανά μήπως φάει φρούτα ή λαχανικά? πατάτα καρότο κολοκύθι? 7 μηνών μπορεί να φάει τέτοια. Νομίζω το πάρα πολύ μέχρι 8 μηνών μπορεί να θηλάζει, μετά χρειάζονται οπωσδήποτες και οι άλλες τροφές..Μπορείς να ψάξεις στο φορουμ ιδέες από άλλες μαμάδες που τα μωρά τους δεν πολυέτρωγαν..

7/3/2009

28/5/2010

weijp2.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι πολύ σχετική, αλλά από την στιγμή που το μωρό είναι με αφυδάτωση λίγο προβληματίζομαι... Πέρα από το ρυζάλευρο δεν δοκιμάζει ξανά μήπως φάει φρούτα ή λαχανικά? πατάτα καρότο κολοκύθι? 7 μηνών μπορεί να φάει τέτοια. Νομίζω το πάρα πολύ μέχρι 8 μηνών μπορεί να θηλάζει, μετά χρειάζονται οπωσδήποτες και οι άλλες τροφές..Μπορείς να ψάξεις στο φορουμ ιδέες από άλλες μαμάδες που τα μωρά τους δεν πολυέτρωγαν..

 

Το πρόβλημα του μωρού δεν έχει να κάνει με τον θηλασμό. Το μωρό δεν έπαθε αφυδάτωση από ασιτία λόγω μη επαρκούς θηλασμού. Έπαθε αφυδάτωση λόγω εμετών που ακόμα δεν έχουν αιτιολογηθεί και παρότι συνέπεσαν χρονικά με την εισαγωγή στερεών τροφών δεν γίνεται διερεύνηση για τυχόν αλλεργίες του μωρού...

 

Το θέμα δεν είναι πώς θα κάνει η μητέρα το μωρό να φάει στερεές αλλά να εντοπιστεί η αιτία των εμετών. Το ανησυχητικό όμως είναι ότι στο συγκεκριμένο νοσοκομείο εντοπίζεται ως πρόβλημα ο θηλασμός και όχι τυχόν οι στερεές τροφές. Χωρίς να είμαι γιατρός, νομίζω ότι είναι τραγικό λάθος...

Link to comment
Share on other sites

Και όμως αυτή ήταν η οδηγία και με αυτην ακρίβώς την αιτιολογία.Σήμερα ωστόσο άλλος γιατρός της είπε να θηλάζει ελεύθερα, και ο κάθε ένας λέει το κοντό του και το μακρύ του. Όλα αυτά συμβαίνουν στο νοσοκομείο της Αλεξανδρούπολης. Το μωράκι γεννήθηκε στις 3 Δεκεμβρίου 3200 και στον 5ο μήνα έφτασε να είναι 8200 με αποκλειστικό θηλασμό χωρίς σταγόνα ξένου γάλακτος . Άπο τον 5ο στον 6ο μήνα έχασε 200γρμ δεν ανησυχήσαμε γιατί είπαμε βγάζει δοντάκια αλλά και απο τον 6ο στον 7ο μήνα έχασε αλλα 300γρμ . Άπο τον 6ο μήνα άρχισε να του δίνει η μαμά του φρούτα (πρωτα μήλο, αχλάδι και μπανανα) αλλά δεν τα έτρωγε με τίποτα , κλάμα και κακό και δεν έκλεινε και το στόμα του (πολλές φορές έκανε και εμετό) και απο κει και πέρα άρχισε να κάνει και εμετούς συνέχεια χωρίς να ξερουμε τι φταιει(δεν είχε ούτε πυρετό όυτε διάρροια). Έτσι χθές μπήκε στο νοσοκομείο και είχε αφυδάτωση και χαμηλό νάτριο. Του βάλανε ορό και την πρώτη μερα το θήλαζε με ωράριο ανα 3-4 ωρες, και το βράδυ στο 8ωρο, όπως τις είπαν.

Σήμερα παρόλα αυτά της είπαν να το θηλάζει κανονικά αλλά και άρχισαν να την κατηγορούν που δεν δίνει συμπλήρωμα και ρυζάλευρο και όλα τα σχετικά του εμπορίου. Μεχρι που της είπαν να το ζυγίσουμε πρίν το θηλάσεις και μετά, και να δουμε πόσο γαλα πίνει. Να σημειώσω ότι ακόμα του κάνουν εξετάσεις αιματολογικές,ούρα αλλά θα το κάνουν και τέστ ιδρώτα (λόγω του ότι είναι η μαμά ειναι φορέας κυστικης νόσου, αλλά ο μπαμπάς δέν είναι) γενικά θα του κάνουν πολλές εξετάσεις ....αλλά τώρα άρχισαν το τροπάριο ότι δεν του φτάνει το γάλα γι αυτό μπορεί να έχασε και βάρος.

Η μαμά του είναι πολύ κατά του συμπληρώματος και του ρυζάλευρου και την βλέπουν σαν ''εξωγήινο'' που δεν θέλει να τα δώσει αυτά.

Πόσο δύσκολο είναι τελικά εδώ στην Ελλάδα να αποδείξεις ότι δεν είσαι ''εξωγήινος''??????

 

Ένα μωρό που δεν δέχεται τις στερεές τροφές επιδεικνύοντας τέτοια αντίσταση, είναι ένα μωρό που πρέπει να εισακουστεί και όχι να ζοριστεί να φάει. Μπορεί το συγκεκριμένο μωρό να έχει κάποια αλλεργία που εξηγεί την απώλεια βάρους, εξηγεί τους εμετούς και την άρνησή του να φάει και φυσικά αν κάτι τέτοιο (δηλ. η πιθανότητα αλλεργίας) ισχύει το μωρό δεν πρέπει να ζοριστεί να φάει στερεές (και δη ρυζάλευρο και ξένο γάλα) πρωτού αποκλειστεί η πιθανότητα αλλεργίας.

 

Είναι σημαντικό να ξεκαθαριστεί ότι το μωρό αφυδατώθηκε από τους συνεχείς εμετούς και όχι από ασιτία λόγω ανεπαρκούς θηλασμού, ώστε οι γιατροί (και οι γονείς) να εστιάσουν σωστά στο πρόβλημα.

 

Κατά την ταπεινή μου άποψη επείγει να εξετάσει το μωρό παιδογαστρεντερολόγος και παιδοαλλεργιολόγος. Αν στην Αλεξανδρούπολη δεν υπάρχουν αυτές οι ειδικότητες, είναι προτιμότερο να πάνε το παιδί σε άλλη πόλη.

Link to comment
Share on other sites

Ναι σωστό αυτό που λες, έτσι όπως περιγράφεται είναι πιθανόν να έχει αλλεργία. Ούτε εγώ συμφωνώ να σταματήσει να θηλάζει, αλλά δεν είναι η ηλικία να δοκιμάσει και άλλες τροφές? Να δοκιμάσει πχ ένα ένα τα φρούτα και τα λαχανικά, ώστε να δει που έχει αλλεργία..

7/3/2009

28/5/2010

weijp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κατά την ταπεινή μου άποψη επείγει να εξετάσει το μωρό παιδογαστρεντερολόγος και παιδοαλλεργιολόγος. Αν στην Αλεξανδρούπολη δεν υπάρχουν αυτές οι ειδικότητες, είναι προτιμότερο να πάνε το παιδί σε άλλη πόλη.

 

Συμφωνώ με την Εύα και θεωρώ το μεγαλύτερο λάθος της υπόθεσης ότι οι γιατροί επαναπαύθηκαν που βρήκαν τον αποδιοπομπαίο τράγο και σταμάτησαν το ψάξιμο. Ας επικοινωνήσει αμέσως με κάποιον αξιόπιστο παιδίατρο για να την παραπέμψει σε κατάλληλους γιατρούς.

 

Αλήθεια, τι ισχύει νομικά για την παραμονή ανηλίκου σε νοσοκομείο; Ποιος φέρει την ευθύνη για το τι τρώει εκεί το παιδί και για το πότε θα βγει από το νοσοκομείο;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ούτε εγώ συμφωνώ να σταματήσει να θηλάζει, αλλά δεν είναι η ηλικία να δοκιμάσει και άλλες τροφές? Να δοκιμάσει πχ ένα ένα τα φρούτα και τα λαχανικά, ώστε να δει που έχει αλλεργία..

 

Αν θέλει, ναι, αν δεν θέλει, με το ζόρι θα το ταΐσουμε; Όπως και με το περπάτημα, τα δόντια, την ομιλία κτλ., κάθε παιδί έχει τους ρυθμούς του και πρέπει απλά να περιμένουμε πότε θα είναι έτοιμο.

 

Όταν ένα παιδί αναπτύσσεται καλά, δεν το πιέζουμε να φάει. Όταν έχει κάποιο πρόβλημα, τότε το ψάχνουμε.

 

Περαστικά εύχομαι στο παιδάκι, και καλή δύναμη στη μαμά.

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλει, ναι, αν δεν θέλει, με το ζόρι θα το ταΐσουμε; Όπως και με το περπάτημα, τα δόντια, την ομιλία κτλ., κάθε παιδί έχει τους ρυθμούς του και πρέπει απλά να περιμένουμε πότε θα είναι έτοιμο.

 

Όταν ένα παιδί αναπτύσσεται καλά, δεν το πιέζουμε να φάει. Όταν έχει κάποιο πρόβλημα, τότε το ψάχνουμε.

 

Περαστικά εύχομαι στο παιδάκι, και καλή δύναμη στη μαμά.

 

Να σε ρωτήσω κάτι επειδή πραγματικά δεν ξέρω, μέχρι πότε ένα παιδάκι μπορεί να θηλάζει αποκλειστικά? Νόμιζα ότι μπορεί μέχρι το πολύ 8 μηνών αν δεν είναι έτοιμο πιο μικρό...

7/3/2009

28/5/2010

weijp2.png

Link to comment
Share on other sites

ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΡΕ!!!!Xριστινακι ελπιζω να γινει καλα το ανηψακι σου συντομα...

μολις διαβασα την ιστορια με πιασαν τα κλαματα για την ταλαιπωρια του μωρου και της μανουλας...Συμφωνω απολυτα με την ΕvaMD.Γιατι ρε γμτ να ειναι τοσο ασχετοι σε βαρος ενος βρεφους...

Αν εχουν τη δυνατοτητα ας στο παρουν το μωρο να παν θεσ/νικη στο ιππκρατειο - παπαγεωργειου να το δει αλλεργιολογος το μωρο ή ας συμβεολευτουν τηλεφωνικα εστω εναν γαστρεντερολογο -αλλεργιολογο για ναδουν τι θα κανουν.Αν πες μου να σου δωσω πληροφοριες σε pm γιατι παμε κι εμεις.Ειδικα αν ειναι αλλεργια δεν θα πρεπει με τιποτα να σταματησει τον θηλασμο.Το ξερω καλα γιατι κι εμεις εχουμε αλλεργια και μας ειπε η γαστρεντερολογος 2 χρονια θηλασμος....

lMz8p3.png[
Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτήσω κάτι επειδή πραγματικά δεν ξέρω, μέχρι πότε ένα παιδάκι μπορεί να θηλάζει αποκλειστικά? Νόμιζα ότι μπορεί μέχρι το πολύ 8 μηνών αν δεν είναι έτοιμο πιο μικρό...

 

Να σου απαντήσω εγώ; :P

 

Δεν υπάρχει ουσιαστικά όριο: όπως λέει και ο Gonzales στο βιβλίο του My child won't eat ο λόγος που δεν τρεφόμαστε μόνο με μητρικό γάλα είναι γιατί κανείς δεν μπορεί να μας το παρέχει για μια ζωή...

Μπορεί να ακούγεται υπερβολικό, αλλά ουσιαστικά σημαίνει ότι το μητρικό γάλα μπορεί να στηρίξει ουσιαστικά την ανάπτυξη ενός μωρού ώσπου να είναι έτοιμο να δεχτεί τις στερεές τροφές.

 

Αυτό δεν σημαίνει ότι επαναπαυόμαστε και δεν προσφέρουμε στερεές ούτε όμως κι ότι ζορίζουμε ένα μωρό να φάει πρωτού είναι εκείνο έτοιμο. Κάποια μωρά μπορεί μέχρι και το έτος (άλλα και μεγαλύτερα) να τρώνε ελάχιστες στερεές τροφές και ουσιαστικά να βασίζονται στο μητρικό γάλα για την ανάπτυξή τους.

 

Το κρίσιμο είναι η μαμά να προσφέρει στερεές σεβόμενη παράλληλα το ρυθμό του κάθε μωρού (της).

Link to comment
Share on other sites

Ένα μωρό που δεν δέχεται τις στερεές τροφές επιδεικνύοντας τέτοια αντίσταση, είναι ένα μωρό που πρέπει να εισακουστεί και όχι να ζοριστεί να φάει. Μπορεί το συγκεκριμένο μωρό να έχει κάποια αλλεργία που εξηγεί την απώλεια βάρους, εξηγεί τους εμετούς και την άρνησή του να φάει και φυσικά αν κάτι τέτοιο (δηλ. η πιθανότητα αλλεργίας) ισχύει το μωρό δεν πρέπει να ζοριστεί να φάει στερεές (και δη ρυζάλευρο και ξένο γάλα) πρωτού αποκλειστεί η πιθανότητα αλλεργίας.

 

Είναι σημαντικό να ξεκαθαριστεί ότι το μωρό αφυδατώθηκε από τους συνεχείς εμετούς και όχι από ασιτία λόγω ανεπαρκούς θηλασμού, ώστε οι γιατροί (και οι γονείς) να εστιάσουν σωστά στο πρόβλημα.

 

Κατά την ταπεινή μου άποψη επείγει να εξετάσει το μωρό παιδογαστρεντερολόγος και παιδοαλλεργιολόγος. Αν στην Αλεξανδρούπολη δεν υπάρχουν αυτές οι ειδικότητες, είναι προτιμότερο να πάνε το παιδί σε άλλη πόλη.

 

 

 

Κορίτσια ευχαριστούμε που μας συμπαραστέκεστε ....

 

Πριν μπεί στο νοσοκομείο το κάναν εξέταση για αλλεργία στο γάλα και στα φρουτα αλλά όλα έδειξαν καθαρά ...το μωρό άρχισε να χάνει βάρος απο τον 5ο στον 6ο , έχασε 300γρμ, και μετά που ξεκίνησε να το δίνει φρούτα άρχισε να κανει εμετούς και έχασε αλλα 300γρμ. μπήκαν στο νοσοκομειο προχθες 7600 και σήμερα είναι 8200 ( μόνο με τον ορό και με θηλασμό) γιατί και που το ταίζουν ρυζαλευρο με το ζόρι τρώει μια κουταλιά.

 

Το χειρότερο απ ολα ειναι ότι οι γιατροί της λένε ότι πρέπει να σταματήσει να θηλάζει για να φάει το παιδί και να παρει συμπλήρωμα ξένου γάλακτος , και όταν δουν ότι απο κείνα τρεφεται σωστά και βάζει βάρος τότε θα την αφήσουν να φύγει....

 

Να σημειώσω ότι δεν της είπαν ακόμα απο τι προκληθηκαν οι εμετοί , τεστ ιδρώτα δεν μπορουν να το κάνουν ( μετα απο δυο προαπαθειες που πηγαν στραφη) και καλα χαλασε το μηχανημα .....( νομιζω πως ειναι η πρωτη φορα που το δουλευουν επειδη δεν ειχαν εδω αλεξανδρουπολη παλαιοτερα τετοιο μηχανημα )....

 

Η κοπέλα έχει τρελαθει ...σκεφτεται με να παει σε νοσοκομείο στην θεσνικη.....αλλα ειναι ότι φτου και παάλι απο την ερχή θα το κάνουν εξετάσεις ....τα χεράκια του ειναι κατατριπημενα απο τις αιμοληψιες.......

 

 

Αποοοοοογνωση.........

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΡΕ!!!!Xριστινακι ελπιζω να γινει καλα το ανηψακι σου συντομα...

μολις διαβασα την ιστορια με πιασαν τα κλαματα για την ταλαιπωρια του μωρου και της μανουλας...Συμφωνω απολυτα με την ΕvaMD.Γιατι ρε γμτ να ειναι τοσο ασχετοι σε βαρος ενος βρεφους...

Αν εχουν τη δυνατοτητα ας στο παρουν το μωρο να παν θεσ/νικη στο ιππκρατειο - παπαγεωργειου να το δει αλλεργιολογος το μωρο ή ας συμβεολευτουν τηλεφωνικα εστω εναν γαστρεντερολογο -αλλεργιολογο για ναδουν τι θα κανουν.Αν πες μου να σου δωσω πληροφοριες σε pm γιατι παμε κι εμεις.Ειδικα αν ειναι αλλεργια δεν θα πρεπει με τιποτα να σταματησει τον θηλασμο.Το ξερω καλα γιατι κι εμεις εχουμε αλλεργια και μας ειπε η γαστρεντερολογος 2 χρονια θηλασμος....

 

Συνονόματι ευχαριστώ για την συμπαράσταση ........αυτό της είπα πριν λίγο και γώ να σηκωθεί να πάει στο ιπποκράτειο , γιατι εκεί ειχε πάει και η κουμπάρα μου που το κοριτσάκι της έχανε βάρος αλλα ποτέ μα ποτε δεν της είπαν οτι φταίει ο θηλασμός και ήταν πολύ φιλικοί προς το θηλασμό, αλλα το γαμώτο είναι ότι δεν έχει υποστήρηξη απο πουθενά και ο άντρας της είναι αντίθετος και μάλιστα την κατηγορεί ότι αυτή φταιει που δεν τρώει το παιδι...Η κοπέλα δεν έχει ούτε καν μάνα δίπλα της( είνια βαριά αρρωστη)

 

Η μόνη της βοήθεια είμαι εγώ ( δια τηλεφώνου ) λογω του ότι ειμαι κομοτηνη και έχω δυο μικρα παιδιά και δυστηχώς δεν μπορω να είμαι δίπλα της .....

 

 

Και το γαμώτο ειναι ότι αυτο με το ''πόλεμο του θηλασμου'' το ζει η κοπέλα για δευτερη φορά....όταν γέννησε όλοι στο νοσοκομείο την λέγανε απαράδεκτη που δεν δίνει ξένο γάλα , ότι έχει επιπεδες θηλές και δεν μπορει το μωρο να θηλάσει και τι ειναι αυτα που κανεις και τυραννας το μωρο και δωσε λιγο χαμομίλη και και και ....και με μεγάλη προσπαθεια καταφερε να μην δώσει ουτε σταγονα ξένο , στην αρχη με ψευδοθηλες που μολις γυρισε σπιτι της πεταξε, και το μωρο απο 3200 που γεννηθηκε εγινε 5μηνων 8200.

 

Γιαυτο σας λέω είναι μια τρέεεεεεελα αυτο που ζούμε.......

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστούμε που μας συμπαραστέκεστε ....

 

Πριν μπεί στο νοσοκομείο το κάναν εξέταση για αλλεργία στο γάλα και στα φρουτα αλλά όλα έδειξαν καθαρά ...το μωρό άρχισε να χάνει βάρος απο τον 5ο στον 6ο , έχασε 300γρμ, και μετά που ξεκίνησε να το δίνει φρούτα άρχισε να κανει εμετούς και έχασε αλλα 300γρμ. μπήκαν στο νοσοκομειο προχθες 7600 και σήμερα είναι 8200 ( μόνο με τον ορό και με θηλασμό) γιατί και που το ταίζουν ρυζαλευρο με το ζόρι τρώει μια κουταλιά.

 

Το χειρότερο απ ολα ειναι ότι οι γιατροί της λένε ότι πρέπει να σταματήσει να θηλάζει για να φάει το παιδί και να παρει συμπλήρωμα ξένου γάλακτος , και όταν δουν ότι απο κείνα τρεφεται σωστά και βάζει βάρος τότε θα την αφήσουν να φύγει....

 

Να σημειώσω ότι δεν της είπαν ακόμα απο τι προκληθηκαν οι εμετοί , τεστ ιδρώτα δεν μπορουν να το κάνουν ( μετα απο δυο προαπαθειες που πηγαν στραφη) και καλα χαλασε το μηχανημα .....( νομιζω πως ειναι η πρωτη φορα που το δουλευουν επειδη δεν ειχαν εδω αλεξανδρουπολη παλαιοτερα τετοιο μηχανημα )....

 

Η κοπέλα έχει τρελαθει ...σκεφτεται με να παει σε νοσοκομείο στην θεσνικη.....αλλα ειναι ότι φτου και παάλι απο την ερχή θα το κάνουν εξετάσεις ....τα χεράκια του ειναι κατατριπημενα απο τις αιμοληψιες.......

 

 

Αποοοοοογνωση.........

 

Ξαναλέω ότι δεν είμαι γιατρός κι ό,τι πω το λέω ως μαμά και πιστεύω ως άνθρωπος με κοινή λογική, έχοντας διαβάσει 5 πράγματα για το θηλασμό κι όχι μόνο.

 

Το ζήτημα δεν είναι να περισώσουμε το θηλασμό, υποστηρίζοντάς τον ως ιδεολογία. Το ζήτημα εδώ είναι να αντιμετωπιστεί άμεσα ένα ενδεχομένως σοβαρό πρόβλημα υγείας ενός μωρού. Σ' ένα μωρό που θηλάζοντας αποκλειστικά αναπτύχθηκε με θεαματικούς ρυθμούς τους πρώτους μήνες, το πρόβλημα προφανώς δεν είναι ο υποσιτισμός. Αν εξαιρέσουμε ελάχιστα μεταβολικά νοσήματα για τα οποία ο θηλασμός αντενδείκνυται (προφανώς το μωρό δεν ανήκει εδώ) ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ιατρικός λόγος για τον οποίο ένα μωρό ΠΡΕΠΕΙ να σταματήσει να θηλάζει και να πάρει ξένο γάλα ή να φάει ρυζάλευρο ΕΠΕΙΔΗ έκανε εμετούς μετά από πρόσληψη στερεών τροφών και έφτασε να αφυδατωθεί και να νοσηλευτεί.

 

Ή κάτι δεν κολλάει στο όλο ιστορικό (δεν αποτελεί μομφή αυτό που λέω, το λέω μόνο γιατί δεν μεταφέρεις απόλυτα προσωπικές εμπειρίες) ή στην προκειμένη περίπτωση είναι αυτό που είπε η pax: ο θηλασμός τέθηκε στο επίκεντρο και ας τον κόψουμε μήπως και φάει το μωρό... Αυτά είναι πειράματα σε βάρος ενός μωρού και όχι σοβαρή ιατρική. Οι γονείς, αν δεν είναι ικανοποιημένοι με το επίπεδο των ιατρικών υπηρεσιών που παρέχονται εκεί και με τις εξηγήσεις που τους δίνονται, να πάνε σε άλλη πόλη για το καλό του μωρού τους. Είναι προτιμότερο να τρυπηθούν λίγο ακόμα τα χεράκια του από κάποιον που ξέρει τι να κάνει με το αίμα που θα πάρει παρά ο κάθε παιδίατρος και η κάθε νοσοκόμα να βιάζει το μωρό μ'ενα κουτάλι τροφής που ο οργανισμός του απεχθάνεται...

 

Και απλά για να το έχουμε κατά νου: οι εξετάσεις για την αλλεργία πριν το έτος μπορεί να δώσουν ψευδώς αρνητικά αποτελέσματα συν το ότι ο αποκλεισμός αλλεργίας στο αγελαδινό γάλα, δεν αποτελεί εγγύηση έλλειψης άλλης τυχόν αλλεργίας...

Link to comment
Share on other sites

Άπο τον 5ο στον 6ο μήνα έχασε 200γρμ δεν ανησυχήσαμε γιατί είπαμε βγάζει δοντάκια αλλά και απο τον 6ο στον 7ο μήνα έχασε αλλα 300γρμ .

η απώλεια βάρους σημαίνει ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα και το μωρό χρειάζεται ιατρική παρακολούθηση

έχει αποκλειστεί η ουρολοίμωξη;

έχουν διερευνηθεί άλλα παθολογικά αίτια;

 

Άπο τον 6ο μήνα άρχισε να του δίνει η μαμά του φρούτα (πρωτα μήλο, αχλάδι και μπανανα) αλλά δεν τα έτρωγε με τίποτα , κλάμα και κακό και δεν έκλεινε και το στόμα του (πολλές φορές έκανε και εμετό) και απο κει και πέρα άρχισε να κάνει και εμετούς συνέχεια χωρίς να ξερουμε τι φταιει(δεν είχε ούτε πυρετό όυτε διάρροια).
μήπως η μητέρα το πίεσε πολύ;

 

γιατί έφτανε στο να κάνει εμετό;

 

εδώ κάτι σοβαρό υπάρχει και το μωρό χρειάζεται σίγουρα αξιολόγηση από κάποιον ειδικό

 

 

Έτσι χθές μπήκε στο νοσοκομείο και είχε αφυδάτωση και χαμηλό νάτριο. Του βάλανε ορό και την πρώτη μερα το θήλαζε με ωράριο ανα 3-4 ωρες, και το βράδυ στο 8ωρο, όπως τις είπαν.
Η οδηγία για τον περιορισμό του θηλασμού ήταν λάθος.

Σήμερα παρόλα αυτά της είπαν να το θηλάζει κανονικά αλλά και άρχισαν να την κατηγορούν που δεν δίνει συμπλήρωμα και ρυζάλευρο και όλα τα σχετικά του εμπορίου. Μεχρι που της είπαν να το ζυγίσουμε πρίν το θηλάσεις και μετά, και να δουμε πόσο γαλα πίνει.

Για τις τροφές του εμπορίου δεν το σχολιάζω, δεν υπάρχει πουθενά τεκμηρίωση ούτε για την αναγκαιότητά τους ούτε για την ασφάλειά τους.

 

Να σημειώσω ότι ακόμα του κάνουν εξετάσεις αιματολογικές,ούρα αλλά θα το κάνουν και τέστ ιδρώτα (λόγω του ότι είναι η μαμά ειναι φορέας κυστικης νόσου, αλλά ο μπαμπάς δέν είναι) γενικά θα του κάνουν πολλές εξετάσεις ....
Καλώς του κάνουν όλες τις εξετάσεις, είναι αναγκαίες. Η απώλεια βάρους για τόσο μεγάλο διάστημα είναι ένδειξη ότι κάτι δεν πάει καλά και πρέπει οπωσδήποτε να διερευνηθεί.

 

αλλά τώρα άρχισαν το τροπάριο ότι δεν του φτάνει το γάλα γι αυτό μπορεί να έχασε και βάρος.
αν το μωρό όλο αυτό το διάστημα δεν έτρωγε καλά, τότε η παραγωγή μπορεί να μειώθηκε και μπορεί πράγματι να μην είναι αρκετό το γάλα για να καλύψει τις ανάγκες του

 

αν η παραγωγή έχει μειωθεί πολύ, ίσως να είναι απαραίτητο το συμπλήρωμα προσωρινά

 

 

Η μαμά του είναι πολύ κατά του συμπληρώματος και του ρυζάλευρου και την βλέπουν σαν ''εξωγήινο'' που δεν θέλει να τα δώσει αυτά.
Καταλαβαίνω τι λες. Η πρόταση για συμπλήρωμα δεν είναι τόσο απλή ειδικά αν υποπτεύονται μεταβολικό νόσημα.
Link to comment
Share on other sites

 

Αλήθεια, τι ισχύει νομικά για την παραμονή ανηλίκου σε νοσοκομείο; Ποιος φέρει την ευθύνη για το τι τρώει εκεί το παιδί και για το πότε θα βγει από το νοσοκομείο;

 

Οι γονείς

Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτήσω κάτι επειδή πραγματικά δεν ξέρω, μέχρι πότε ένα παιδάκι μπορεί να θηλάζει αποκλειστικά? Νόμιζα ότι μπορεί μέχρι το πολύ 8 μηνών αν δεν είναι έτοιμο πιο μικρό...

 

Δεν υπάρχει καθορισμένο όριο. Είτε θηλάζει αποκλειστικά ένα μωρό, είτε όχι, παρακολουθείς την ανάπτυξη και τη γενική εικόνα του, κι αν διαπιστώσεις πρόβλημα, τότε το ψάχνεις. Εκεί που ενδέχεται να υπάρξει πρόβλημα είναι ο σίδηρος, γι΄αυτό αν οι εξετάσεις δείξουν έλλειψη, δίνεται συμπλήρωμα. Αλλά με το ζόρι δεν γίνεται να το ταΐσεις, ακόμη κι αν το αναγκάσεις το παιδί, εκείνο θα βρει τρόπο να αντιδράσει.

 

Η μικρή μου μέχρι 10 μηνών δεν δεχόνταν τίποτε εκτός από γάλα... Όλο και της πρόσφερα λίγο φρούτο, κοτόπουλο κτλ, αλλά έφτυνε την πρώτη μπουκιά και δεν ξανάνοιγε το στόμα της. Τώρα τρώει αρκετά.

Link to comment
Share on other sites

αν το μωρό όλο αυτό το διάστημα δεν έτρωγε καλά, τότε η παραγωγή μπορεί να μειώθηκε και μπορεί πράγματι να μην είναι αρκετό το γάλα για να καλύψει τις ανάγκες του

 

αν η παραγωγή έχει μειωθεί πολύ, ίσως να είναι απαραίτητο το συμπλήρωμα προσωρινά

 

 

αν όντως ειναι ετσι, αυτό δε θα μπορούσε να διαπιστωθεί ευκολα, μετρώντας πάνες? και τι ισχύει σε αυτές τις ηλικίες (μιας και το παιδάκι θηλαζε αποκλειστικά), πόσες βρεγμενες θα έπρεπε να ειχε? για πανες με κακα δεν ρωτάω, γιατί απ' όσο ξερω, τα μωράκια που θηλαζουν μπορει να μην κανουν κακά για μέρες.

 

το ότι ξαναπήρε βάρος μεσα στο νοσοκομείο δεν ειναι ενδεικτικό για την παραγωγή της κοπέλας?

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γιατρός δεν είμαι αλλά από ότι έχω διαβάσει τα μωράκια έχουν λίγο πολύ συγκεκριμένο ρυθμό ανάπτυξης και βάρος που παίρνουν κάθε μήνα... εννοείται ότι παίζουν πολύ παράγοντες στην πρόσληψη βάρους αλλά το να χάνει ένα μωρό βάρος ειδικά στον 5ο μήνα και να συνεχίζεται και στον επόμενο δεν είναι καλό και σίγουρα συντρέχει κάποιος λόγος... γι' αυτό και κάθε μήνα οι παιδίατροι κοιτάζουν τον ρυμθό πρόσληψης βάρους... το θέμα είναι ότι το μωράκι για κάποιο λόγο χάνει βάρος ... αυτό που προέχει κατά την γνώμη μου είναι το μωράκι να πάει σε ένα νοσοκομείο που εμπιστεύεστε και που υπάρχουν οι πλέον κατάλληλοι γιατροί / παιδίατροι και να μην το ταλαιπωρούν με ένα κάρο εξετάσεις και να λένε ότι τους κατέβει στο κεφάλι... αυτό που έχω διαβάσει επίσης είναι ότι η εισαγωγή στερεών τροφών δεν πρέπει να γίνεται πριν τον 4ο μήνα και όχι μετά τον 6ο.. δεν ξέρω αν ισχύει όμως για μωρά που θηλάζουν..

Link to comment
Share on other sites

η απώλεια βάρους σημαίνει ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα και το μωρό χρειάζεται ιατρική παρακολούθηση

έχει αποκλειστεί η ουρολοίμωξη;

έχουν διερευνηθεί άλλα παθολογικά αίτια;

 

μήπως η μητέρα το πίεσε πολύ;

γιατί έφτανε στο να κάνει εμετό;

 

αν το μωρό όλο αυτό το διάστημα δεν έτρωγε καλά, τότε η παραγωγή μπορεί να μειώθηκε και μπορεί πράγματι να μην είναι αρκετό το γάλα για να καλύψει τις ανάγκες του

αν η παραγωγή έχει μειωθεί πολύ, ίσως να είναι απαραίτητο το συμπλήρωμα προσωρινά

 

 

 

Η ουρολοίμωξη έχει αποκλειστεί , όσο για τα άλλα παθολογικά αίτια δεν είπαν κάτι..... Είπαν ότι τους χάλασε το μηχάνημα και θα μπορούν να κάνουν τεστ ιδρώτα 19 ιουνίου.

 

 

Αντιθέτως δεν το πίεσε καθόλου, ήθελε να πάει με τους ρυθμούς του μωρού.

εδώ κάτι σοβαρό υπάρχει και το μωρό χρειάζεται σίγουρα αξιολόγηση από κάποιον ειδικό

Αυτό είναι ανεξήγητο και δεν λένε τίποτα οι γιατροί ....αυτοι στέκονται στο ότι και πριν αρχίσει τις τροφές το μωρό άρχισε να χάνει βάρος , αρα λενε δεν του έφτανε το γάλα.

 

Το μωρό πριν μπει στο νοσοκομείο έτρωγε μια χαρά απλά τις τελευταίες μερες έκανε εμετούς που σημαίνει και απο κεί έχασε βάρος . Είναι δυνατόν όμως να πήρε 600γρμ( μπηκε 7600 και τώρα ειναι 8240) σε δυομιση μερες μόνο απο τον ορό ????( δυομιση μέρες μες το νοσοκομείο είχε ορό και θήλαζε , την ρώτη μερα βεβαια της ειπαν ανα 3-4 ωρες)

 

Φαντάζομαι δεν μπορουμε να το δούμε άμεσα αν μειώθηκε και τι μπορουμε να κάνουμε για να αυξηθεί. Πήγε να το δωσει συμπλήρωμα, αλλα τίποτα , το παιδί μεχρι τώρα δεν έχει πάρει μπιμπερο.

 

 

Καταλαβαίνω τι λες. Η πρόταση για συμπλήρωμα δεν είναι τόσο απλή ειδικά αν υποπτεύονται μεταβολικό νόσημα.

 

Τί εννοείς Αγλα'ι'α????

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...