Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πληροφορίες για Ζάκυνθο


milou

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 156
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Σας ευχαριστω ολους ,τελικά κλείσαμε για Ζάκυνθο στο τσιλιβι http://www.zakynthos.net.gr/Hotels/Tsarkadis/rehe.html έχουμε 8 μέρες καμία πληροφορία που να πάμε και τι αξίζει να δούμε στο νησί?

Link to comment
Share on other sites

Το Τσιλιβί έχει ρηζή και ζεστή θάλασσα. Να πάτε Βασιλικό και στις γύρω παραλίες είναι φοβερές. Θα κολλήσετε με την παραλία του Γέρακα (έχει και φωλιές που επωάζονται τα αυγά της Καρέτα Καρέτα εκεί και είναι προστατευόμενη-φαντάσου πόσο καθαρή είναι). Να πάτε με βάρκα στις σπηλιές (αν δεν ζαλίζεστε να προτιμήσετε μικρή για να μπαίνει μέσα στις σπηλιές), Μπόχαλη που είναι ψηλά και βλέπεις την Ζάκυνθο πιάτο και να καθίσετε να φάτε για να ακούσετε παραδοσιακές καντάδες (όπως στις ελληνικές ταινίες). Για clubbing δεν θα πήγαινα Λαγανά γιατί μαζεύονται οι τουρίστες μεθάνε και κάνουνε τα άισχη που βλέπουμε στην τηλεόραση. Θα προτιμούσα μπαράκια σε άλλες περιοχές.

 

Θεωρώ υπερεκτιμημένα το Ναυάγιο.

 

Καλά να περάσετε!!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ. Για σπηλιές δεν ξέρω γιατί η μικρή μου ειναι 3 χρόνων καλά για clubbing και να ηθελα ειναι αδύνατο με τα παιδιά. Ελπίζω να ξεκουραστουμε.

Καλό καλοκαίρι σε όλους και σε όλες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...
  • 2 εβδομάδες μετά...

Γυρίσαμε και εμείς . Το τσιλιβί έχει τέλεια παραλία για παιδιά για μένα η καλύτερη της Ζακύνθου. Δεν πήγαμε σε πάρα πολλά μέρη λόγω των παιδιών και άν ήξερα πως είναι από την αρχή θα καθόμουν μόνο εκεί. Πήγαμε και στο καλαμάκι μια μέρα που φύσαγε πολύ στο τσιλιβί και είχε κύμα και ειλικρινά πιο βρώμικη θάλασσα δεν έχω ξαναδεί τι να πω δεν ξέρω τι έφταιγε. Πάντως περάσαμε τέλεια άνετα θα ξαναπήγαινα εκεί που ήμουν.Καλό Χειμώνα τώρα σε όσους και όσες γύρισαν.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ ΜΗΝ ΠΑΣ ΕΚΕΙ!!!

 

 

Μόλις γύρισα από διακοπές και τελικά δεν πήγα Ζάκυνθο αν και δεν είχα προλάβει να διαβάσω το μήνυμα σου. Απλώς δεν μου καθόταν καθόλου καλά η τοοοόσο χαμηλή τιμή. Για πες. Τι πρόβλημα υπάρχει?

Link to comment
Share on other sites

Μόλις γύρισα από διακοπές και τελικά δεν πήγα Ζάκυνθο αν και δεν είχα προλάβει να διαβάσω το μήνυμα σου. Απλώς δεν μου καθόταν καθόλου καλά η τοοοόσο χαμηλή τιμή. Για πες. Τι πρόβλημα υπάρχει?

 

σου εχω στείλει pm

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 6 months later...

Για αλλου ξεκινησαμε και αλλου καταληξαμε ...

Ειχα ξεκινηση για Σκιαθο και με βοηθησατε με τα μυνηματα σας

η φιλη ΜΑΑΝ μου αλλαξε πορεια :) διαφωτιζωντας με για της αερογραμμες Rynair η οποιες εκτελουν πτησεις προς Πατρα.

Και ψαχνωντας το βρηκαμε οτι ειναι πολυ κοντα η Ζακυνθος.

Λοιπον εχουμε κλειση τα εισητηρια και τωρα ψαχνωμαστε για ξενοδοχειο.

Θελω και παλι τα φωτα σας .

Αρχικα θελω να με βοηθησετε λιγο με το ξενοδοχειο να σας πω οτι σκεφτομαστε για LESANTE(περιοχη Τσιλιβη) και THE BAY HOTEL AND SUITE(περιοχη Βασσιλικος).

Πεστε μου οτι γνωριζετε θα με βοηθησετε !!!!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Για αλλου ξεκινησαμε και αλλου καταληξαμε ...

Ειχα ξεκινηση για Σκιαθο και με βοηθησατε με τα μυνηματα σας

η φιλη ΜΑΑΝ μου αλλαξε πορεια :) διαφωτιζωντας με για της αερογραμμες Rynair η οποιες εκτελουν πτησεις προς Πατρα.

Και ψαχνωντας το βρηκαμε οτι ειναι πολυ κοντα η Ζακυνθος.

Λοιπον εχουμε κλειση τα εισητηρια και τωρα ψαχνωμαστε για ξενοδοχειο.

Θελω και παλι τα φωτα σας .

Αρχικα θελω να με βοηθησετε λιγο με το ξενοδοχειο να σας πω οτι σκεφτομαστε για LESANTE(περιοχη Τσιλιβη) και THE BAY HOTEL AND SUITE(περιοχη Βασσιλικος).

Πεστε μου οτι γνωριζετε θα με βοηθησετε !!!!!!

Καλημέρα!!!!!

Τα ξενοδοχεία που λες δεν τα ξέρω!Θα σου πώ μόνο πως να επιλέξεις περιοχή γιατι αυτες οι δυο περιοχές είναι εκ διαμέτρου αντίθετες!!!

Επίσης απέχουν πολύ μεταξυ τους!

Ανα΄λογα με το που θα πηγαινεις (παραλιες) για μπάνιο πρεπει να διαλέξεις κ περιοχή!

Εμείς είχαμε μεινει στο αμμούδι (πολύ κοντα στο Τσιλιβή) αλλά τελικά για μπάνιο πηγαιναμε προς ΒΑσιλικο (Αγιο Νικόλαο, Μπανάνα κλπ) γιατι εκέι ηταν πιο ωραίες οι Θάλασσες . Οπότε κάναμε 45 λεπτα να πάμε κ 45 να γυρίσουμε κ άλλα 20 το βράδυ για να πάμε Ζάκυνθο...κοινως μας βγήκε το λάδι...

Βεβαια εμάς μας αρέσουν τα πιο κοσμικά, πιο οργανωμένα για αυτό κ πηγαίναμε προς τα κεί...

Αν πάλι σ αρεσουν πιο οικογενειακες καταστάσεις πήγαινε Τσιλιβή, αν κ η θαλασσα είχε πολλά χαλίκια εκεί κ δεν μου άρεσε ούτε η θάλασσα...

 

Επίσης ΜΗΝ πας στο ναυάγιο!!!!!Τουλάχιστον όχι οδικώς!!!Θα σας βγει το λάδι στις στροφές κ το μονο που θα δείτε είναι μια εξέδρα σιδερένια κ πολύ πολύυυυυ κάαααατω ενα σαπιοκάραβο!!!!!!

dsc02116b.jpg

Τσιλιβη

dsc02143j.jpg

dsc02139d.jpg

Κοντά στο Βασιλικο, δεν θυμάμαι πως λεγοταν η συγκεκριμένη

 

Εντιτ:για πότε μιλάς?Για Πάσχα ή για καλοκαίρι??

Για Πάσχα πάντως θα πήγαινα Κέρκυρα!ασχετο αλλά το λέω...

Link to comment
Share on other sites

Το Τσιλιβί έχει ρηζή και ζεστή θάλασσα.

Εμένα δεν μου άρεσε γιατι είχε πέτρες κ πονούσαν τα πόδια μας

 

Να πάτε Βασιλικό και στις γύρω παραλίες είναι φοβερές. Θα κολλήσετε με την παραλία του Γέρακα (έχει και φωλιές που επωάζονται τα αυγά της Καρέτα Καρέτα εκεί και είναι προστατευόμενη-φαντάσου πόσο καθαρή είναι).

Συμφωνώ οι παραλίες προς τα κει ειναι φανταστικές !!Αγιος Νικόλαος κ ενα άλλο που ηταν λίγο πριν με πολλούς φοινικες!

 

Να πάτε με βάρκα στις σπηλιές (αν δεν ζαλίζεστε να προτιμήσετε μικρή για να μπαίνει μέσα στις σπηλιές), Μπόχαλη που είναι ψηλά και βλέπεις την Ζάκυνθο πιάτο και να καθίσετε να φάτε για να ακούσετε παραδοσιακές καντάδες (όπως στις ελληνικές ταινίες). Για clubbing δεν θα πήγαινα Λαγανά γιατί μαζεύονται οι τουρίστες μεθάνε και κάνουνε τα άισχη που βλέπουμε στην τηλεόραση. Θα προτιμούσα μπαράκια σε άλλες περιοχές.

Συμφωνώ!!!Μπόχαλη τέλεια θέα!!!!!!Εχει και τέλεια γλυκά!

Επίσης ο Λαγανάς εχει τη χειρότερη θάλασσα της Ζακύνθου!

 

Θεωρώ υπερεκτιμημένα το Ναυάγιο.

Ω ναι!!

Καλά να περάσετε!!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας να σε ευχαριστησω για της πληροφοριες ..

Μηπως γνωριζεις και ποση αποσταση ειναι απο το λιμανι στο Βασσιλικο??

Θα ειμαστε 3 ζευγαρια με μωρα κατω των 5 χρονων θελουμε και ησυχα αλλα να εχει και ταβερνες και κανενα cafe γυρω και καμια παιδικη χαρα ( πολλα ζητας :D )

Μου συστηνεις το Βασσιλικο ?? Θα ενοικειασουμε αυτοκινητο αλλα δεν θελω να ειναι πολυ μακρινες η μετακινησεις μας μιας και με τα παιδια οπως λες και εσυ θα μας βγει το λαδι

Βασσιλικο προς Λαγανα ποση ωρα κανεις?? Αν καταλαβα καλα ο Λαγανας ειναι κατι

σαν Αγια Ναπα σε εμας αν γνωριζεις???

Για καλοκαιρι το κλεισαμε .

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας να σε ευχαριστησω για της πληροφοριες ..

Μηπως γνωριζεις και ποση αποσταση ειναι απο το λιμανι στο Βασσιλικο??

Θα ειμαστε 3 ζευγαρια με μωρα κατω των 5 χρονων θελουμε και ησυχα αλλα να εχει και ταβερνες και κανενα cafe γυρω και καμια παιδικη χαρα ( πολλα ζητας :D )

Μου συστηνεις το Βασσιλικο ?? Θα ενοικειασουμε αυτοκινητο αλλα δεν θελω να ειναι πολυ μακρινες η μετακινησεις μας μιας και με τα παιδια οπως λες και εσυ θα μας βγει το λαδι

Βασσιλικο προς Λαγανα ποση ωρα κανεις?? Αν καταλαβα καλα ο Λαγανας ειναι κατι

σαν Αγια Ναπα σε εμας αν γνωριζεις???

Για καλοκαιρι το κλεισαμε .

Βασιλικό-Ζακυνθος (δηλαδη λιμάνι) 20 λεπτά, το ίδιο και Τσιλιβι -λιμάνι!

Για το που θα μεινεις εχει σημασία που θα βγαίνεις;)

Αν μείνεις Βασιλικό είσαι πολύ κοντά στις ''καλές'' παραλίες, αλλά αμα πας τωρα το Πάσχα δε θα πάς παραλία ;) για καλοκαίρι ειναι ιδανικά;)

Βασιλικο ειχε μεινει μια φιλη σ ενα ξενοδοχειο(δε θυμαμαι πιο) κ της ειχε αρεσει πολύ, ειχε και παιδικη χαρα, αλλά μιλαμε για καλοκαιρι

 

Λαγανάς - Βασιλικο είναι 30 λεπτά περίπου. Ο Λαγανάς ειναι σαν τα Μαλλια της Κρητης μαζευονται οι τουριστες, πίνουν τα σπάνε κλπ...

 

Κοιτα, εγώ, αν μιλάμε για Πασχα, θα έμενα Αργάσι που είναι πολύ κοντά στη πολη της Ζακύνθου

Το Αργάσι ειναι κι αυτό τουριστικό κ εχει ταβερνες κ καφετερειες κ κάποια μαγαζία!

δΕς εδω στο χάρτη για να έχεις μια άποψη που είναι η κάθε περιοχή. Μπορείς αριστερα να βρεις κ τις αποστασεις από το ενα μερος στο άλλο

κι εδώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βασιλικό-Ζακυνθος (δηλαδη λιμάνι) 20 λεπτά, το ίδιο και Τσιλιβι -λιμάνι!

Για το που θα μεινεις εχει σημασία που θα βγαίνεις;)

Αν μείνεις Βασιλικό είσαι πολύ κοντά στις ''καλές'' παραλίες, αλλά αμα πας τωρα το Πάσχα δε θα πάς παραλία ;) για καλοκαίρι ειναι ιδανικά;)

Βασιλικο ειχε μεινει μια φιλη σ ενα ξενοδοχειο(δε θυμαμαι πιο) κ της ειχε αρεσει πολύ, ειχε και παιδικη χαρα, αλλά μιλαμε για καλοκαιρι

 

Λαγανάς - Βασιλικο είναι 30 λεπτά περίπου. Ο Λαγανάς ειναι σαν τα Μαλλια της Κρητης μαζευονται οι τουριστες, πίνουν τα σπάνε κλπ...

 

Κοιτα, εγώ, αν μιλάμε για Πασχα, θα έμενα Αργάσι που είναι πολύ κοντά στη πολη της Ζακύνθου

Το Αργάσι ειναι κι αυτό τουριστικό κ εχει ταβερνες κ καφετερειες κ κάποια μαγαζία!

δΕς εδω στο χάρτη για να έχεις μια άποψη που είναι η κάθε περιοχή. Μπορείς αριστερα να βρεις κ τις αποστασεις από το ενα μερος στο άλλο

κι εδώ

 

 

Οταν θα ερθεις Κυπρο να βρεθουμε να σου κερασω

σιεφταλιες και χαλλουμι:-D.

Να εισαι καλα ρε κοριτσι μου με βοηθησες αρκετα.

Για καλοκαιρι κλεισαμε και μαλλον στο ιδιο ξενοδοχειο που πηγε η φιλη

σου θα παμε εχει και αυτο παιδικη χαρα και ιδιωτικη παραλια ειναι τετραστερο.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Οταν θα ερθεις Κυπρο να βρεθουμε να σου κερασω

σιεφταλιες και χαλλουμι:-D.

Να εισαι καλα ρε κοριτσι μου με βοηθησες αρκετα.

Για καλοκαιρι κλεισαμε και μαλλον στο ιδιο ξενοδοχειο που πηγε η φιλη

σου θα παμε εχει και αυτο παιδικη χαρα και ιδιωτικη παραλια ειναι τετραστερο.

ΑΑΑΑ!!!!!

Πολύ ευχαρίστως!!!!!!

Χαίρομαι που βοήθησα!Καλοκαίρι είναι τέλεια εκείνα τα μέρη!!

Να πάτε να φάτε κ σε μια ταβέρνα του ''Θωμά'' ή κάπως έτσι :rolleyes: θα δείτε ταμπέλες από Ζάκυνθο προς Βασιλικό κ θα καταλάβεις ποια σου λέω!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εχει να προτεινει κανεις καλο καταλυμα στη Ζακυνθο, ανετο, καθαρο και προσεγμενο??? Ψαχνουμε περισσοτερο για την περιοχη της Βασιλικης αλλα δεν εχω βρει κατι καλο.

Link to comment
Share on other sites

Κλεισαμε 2 εβδομαδες σε ενα ξενοδοχειο στη Ζακυνθο, λιγακι ακριβο. Μαθαινω σημερα οτι ενα ναυαγιο που εγινε πριν λιγες μερες στην περιοχη εχει μολυνει τη θαλασσα με τοξικα και μου λενε ολοι να το ακυρωσω...

Κανεις απο Ζακυνθο;;; Τί να κανω λέτε;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Κλεισαμε 2 εβδομαδες σε ενα ξενοδοχειο στη Ζακυνθο, λιγακι ακριβο. Μαθαινω σημερα οτι ενα ναυαγιο που εγινε πριν λιγες μερες στην περιοχη εχει μολυνει τη θαλασσα με τοξικα και μου λενε ολοι να το ακυρωσω...

Κανεις απο Ζακυνθο;;; Τί να κανω λέτε;

 

Καλησπέρα,

 

Εμείς προσφάτως επισκεφθήκαμε τη Ζάκυνθο και δεν ακούσαμε κάτι σχετικό για μόλυνση σε κάποια παραλία! Το μόνο που ακούσαμε ήταν για το ατύχημα ενός άγγλου που έκανε extreme sports στις διακοπές του και είχε ατυχές τέλος http://travelzakynthos.blogspot.gr/2012/06/base-jumper.html

 

Ωστόσο η Ζάκυνθος είναι ένα καταπράσινο νησί, με πανέμορφες παραλίες και πολλές επιλογές!Θα την επισκεφθούμε ξανά είναι σίγουρο, αλλά την επόμενη φορά σε κάποιο μέρος λίγο πιο έξω από τα συνηθισμένα γνωστά μέρη, όπου και οι τιμές είναι αρκετά πιο προσιτές.

 

Καλό καλοκαίρι σε όλους και στις οικογένειες σας!

ΥΓ: Αν θέλετε βοήθεια για τη Ζάκυνθο και πληροφορίες εδώ είμαστε ;)

Link to comment
Share on other sites

Ολες οι Μαριες Ζακυνθο παμε φέτος;;:D

Καμμιά εκδρομή έχετε να προτείνετε εκτός απο το Ναυάγιο; Καμμια καλη παραλία; Ποιά ειναι με τις καρετα-καρετα;;

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα! Η Ζακυνθος ειναι παρα πολυ ωραιο νησι και εχει αρκετεσ παραλιες.!!εγω το 2010 ειχα μεινει στο Τσιλιβί και πολυ φτηνα θα ελεγα!Στο Λαγανα θα το δεις και συ οτι γινεται τησ κακομοιρασ με τουσ ξενουσ....ενα βραδυ πηγα και ειδαν τα ματια μου παρα πολλα!!ενας λογοσ που δε μου αρεσε εκει ηταν αυτος που σου αναφερω.οι υπολοιπεσ περιοχεσ ηταν θαυμα!!:)

Link to comment
Share on other sites

εγω ειχα μεινει πριν 2 χρονια σε αυτο http://www.elenigarden.gr/...ειναι ενα πολυ ομορφο συγκροτηματακι...τα δωματια δεν ειναι τππτ το εξεζητημενο αλλα ειναι αξιοπρεπεστατα...αυτο που ειχα μεινει εγω ηταν δικλινο με 2 μονα κρεβατια..που αν θες τα ενωνεις...αλλα ειναι βολικο τελικα το μονο..χαχαχχα...ειχε κουζινουλα επαρκη για κατι απλο..ψυγειακι παλι για τα βασικα..τα μπαλκονια που βλεπετε μπροστα στην πισινα δεν ειναι τα βασικα μπαλκονια των δωματιων..ειναι μονο οι εισοδοι..τα μπαλκονια για να κατσεις ειναι απο την πισω πλευρα και η οποια ειναι παρα πολυ υσηχη...δεν εχει πολλα δωματια..κ ετσι δεν γινεται πανικος...οι ιδιοκτητες δεν φαινονται και οι πιο φιλοξενοι..αλλα αν πιασεις τη κουβεντα δεν ειναι κακοι..γενικα εμενα μαρεσει να ειναι ζεστος ο αλλος..αλλα με αποζημιωσαν με την πισινα τους...ενα θα σας πω...εχω κολυμπησει σε απειρες πισινες...δεν υπαρχει καθαροτερη...και καποιος που εχει αγνοια απο πισινες το δισακρινει αμεσως...κοριτσια τι να σας λεω....λαμπει...και κατω και το νερο...ο κυριος που την φροντιζει ειναι και ο ιδιοκτητης..πολυ περιεργος σαν ανθρωπος..αλλα ειλικρινα τετοιο μερακι με πισινα δεν το εχω ξαναδει...ειναι πολυ σχολαστικος..αυστηρος στα ωραρια καθαρισμου...βαζω 10 με τονο πρωτη φορα σε πισινα...για να μη νσας κουραζω ειναι ενα πολυ αξιπρεπες συγκροτημα...η τιμη του φανταστικη...45 ευρω με χρηση κλιματιστικου...40 χωρις αν θυμαμαι καλα...σερβιρει και πρωινο νομιζω με εξτρα χρεωση αν θες καθως και φαγητο...κυριως σαλατες και γενικα ευκολα πιατα..απο τα απο οποια για να ειμαι ειλικρινεις δεν δοκιμασα καθολου...το θεωρω γενικα μια καλη επιλογη...αποσταση απο χωρα 15 περιπου λεπτα...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...