Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πληροφορίες για Ζάκυνθο


milou

Recommended Posts

Ευχαριστώ ΝΙΚ-16!Ό, τι άλλες πληροφορίες θυμηθείς σε παρακαλώ στείλε μου!!Από το κέντρο πόση ώρα είναι με το αυτοκίνητο?(για τις απογευματιν'ες μας βόλτες_)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 156
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ευχαριστώ πάρα πολύ mariapap82! Εσύ να υποθέσω έμεινες ευχαριστημένη και απο το δωμάτιο? (καθαριότητα, άνεση, εξυπηρέτηση κλπ.?)

 

Παρα πολυ καλα ολα ειναι γνωστοι μας αυτοι που εχουν το ξενοδοχειο ειναι οικογενειακη επιχειρηση. Και παρκοκρεββατα καινουρια ολα μια χαρα. Απλως εμεις εχουμε πονεμενη ιστορια με τη ζακυνθο γιατι 5 μερες το παιδι εκλαιγε ασταματητα και γοερα μεχρι και γιατρο φεραμε οποτε φυγαμε την 5η μερα απελπισμενοι. Θα προτιμουσα να με ειχανε δειρει παρα να το περασω αυτο. Αν δεν ηταν οι ανθρωποι γνωστοι μας θα επρεπε να μας ειχανε διωξει με τετοια φασαρια που εκανε ο μικρος. Με το που φτασαμε αθηνα το παιδι συνηλθε! Η αλλαγη περιβαλλοντος και η φοβερη υγρασια της ζακυνθου ειπε η παιδιατρος μας........

 

Σας ευχομαι να μην σας τυχει....

iD56p3.pnglk6hp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Για Ζάκυνθο βρήκα δύο καταπληκτικές ιστοσελίδες για διαμονή σε βίλες και αγροκτήματα:

http://gr.ecozante.com/index.php?q=Accommodation_gr_Zakynthos_Info και

 

http://www.zanteweb.gr/zakynthos-zante-villas.php

 

Μερικές είναι φευγάτες από τιμές αλλά άλλες έχουν πολύ καλή τιμή και σε πολύ ωραίο περιβάλλον για παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εμείς μόλις γυρίσαμε από σύντομες διακοπές στη Ζάκυνθο που από 10 μέρες γίναν 6 λόγω καιρού. Μείναμε στο Βασιλικό, εδώ http://www.ammosvillas.gr/index.php, στις πολύ ωραίες μεζονέτες και μας άρεσαν πάρα πολύ οι παραλίες της περιοχής, Banana, Άγιος Νικόλαος και Γέρακας. Μας άρεσε επίσης η παραλία στο Κερί και η γύρω περιοχή και πήραμε μόνοι μας βαρκούλα, αν και άσχετοι παντελώς, για Μαραθονήσι και είδαμε και χελώνα.

 

Στο Βασιλικό πάνω στο δρόμο έχει μία πoλύ ωραία ταβέρνα Simply Greek με ψαγμένο μενού και καλές τιμές.

 

Ωραίες οι μπλε σπηλιές στα βόρεια, πήγαμε από Άγιο Νικόλαο με βάρκα αλλά στο ναυάγιο είχε κύμα και δεν πλησίαζε.

 

Θα ήθελα να επιστρέψω να δω και την άγρια πλευρά στην ορεινή και δυτική Ζάκυνθο και θα έμενα Κερί για πιο εύκολη πρόσβαση.

Link to comment
Share on other sites

Ηθελα να μου πει όποια κοπελιά ξέρει (Ζακυνθινιά ή μη) αν η παραλία Καμίνια, κοντά στο Βασιλικό ενδείκνυται για μπάνιο και γενικότερα για διαμονή. Εχω βρει δύο ενοικιαζόμενα εκεί (levantino & zante fiore) αλλά αυτό που διαπιστώνω είναι ότι συμφέρει τελικά να πας σε 4στερα και 5στερα ξενοδοχεία με το φαγητό σου μέσα παρά σε ενοικιαζόμενο. Γενικότερα έχετε να προτείνετε κάτι στην ευρύτερη περιοχή του Βασιλικού ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ? Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν κάναμε μπάνιο εκεί γιατί έτυχε να φυσάει από βορειονατολικά και είχε λίγο κύμα. Μία μέρα που φύσαγε αντίθετα πήγα να τη δω και ήταν πολύ καθαρή, όπως μπαίνεις έχει πετραδάκι όπως φαίνεται και στη φωτό που έχει στη σελίδα για τα δωμάτια. Ακριβώς δίπλα στα 50μ. έχει λίγη πέτρα έξω και μέσα έχει ωραία αμμουδιά και ρηχή μέχρι τη μέση. Ήταν Κυριακή και είχε αρκετό κόσμο κυρίως Έλληνες. Η παραλία έξω είναι πολύ ωραία, καθαρή και ήσυχη, χωρίς ξαπλωστρες, κλπ. Πρέπει να είναι η αρχή της παραλίας Ιόνιο που καταλήγει στη Μπανάνα 2χλμ παρακάτω. Φυσικά μία μέρα που δεν είχε κύμα η Μπανάνα πήγαμε εκεί και ήταν κορυφή οπότε πάλι δεν κάναμε στη δική μας. Αν μέναμε πιο πολλές μέρες ή αν κάναμε και απόγευμα μπάνιο θα έκανα σίγουρα εκεί δίπλα που δεν είχε πέτρες γιατί μου φάνηκε μια χαρά.

 

Οι ιδιοκτήτες στα δωμάτια πολύ καλοί και εξυπηρετικοί. Φύγαμε δύο μέρες νωρίτερα λόγω καιρού και ήταν φιλικότατοι και μας έδωσαν ένα σωρό ευχές για τα παιδιά μας. Μου έκανε πολύ καλή εντύπωση.

 

Για τη χρέωση πμ.

Link to comment
Share on other sites

Αγγελ,

 

To Levantino το είχα δει, καλό ήταν αλλά η παραλία μάπα. Και έχει και beach bar οπότε γενικά κατεβαίνει κόσμος και έχει κίνηση που δεν μου άρεσε και φαντάσου πήγαμε πριν 15 μέρες.

 

Εγώ για τη θέση του θα πρότεινα αυτό http://www.plakabeach.com/gr/. Η παραλία μπροστά είναι τέλεια και αν φυσάει πας Γέρακα στα 2χλμ και Αγ. Νικόλαο που είναι δίπλα, επίσης ωραία αλλά πιο πολυκοσμία (για Αύγουστο).

 

Και για πιο φθηνό, φαντάζομαι, αυτό http://www.zanteionioholidays.gr/gr/index.php.

 

Τα πιο πολλά δωμάτια είναι τραβηγμένα μέσα.

 

Είδα και το koukis που είναι πάνω ακριβώς στον Αγ. Νικόλαο. Τέλεια θέση, χρήζει επείγουσας ανακαίνισης και ακριβό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγγελ,

 

To Levantino το είχα δει, καλό ήταν αλλά η παραλία μάπα. Και έχει και beach bar οπότε γενικά κατεβαίνει κόσμος και έχει κίνηση που δεν μου άρεσε και φαντάσου πήγαμε πριν 15 μέρες.

 

Εγώ για τη θέση του θα πρότεινα αυτό http://www.plakabeach.com/gr/. Η παραλία μπροστά είναι τέλεια και αν φυσάει πας Γέρακα στα 2χλμ και Αγ. Νικόλαο που είναι δίπλα, επίσης ωραία αλλά πιο πολυκοσμία (για Αύγουστο).

 

Και για πιο φθηνό, φαντάζομαι, αυτό http://www.zanteionioholidays.gr/gr/index.php.

 

Τα πιο πολλά δωμάτια είναι τραβηγμένα μέσα.

 

Είδα και το koukis που είναι πάνω ακριβώς στον Αγ. Νικόλαο. Τέλεια θέση, χρήζει επείγουσας ανακαίνισης και ακριβό.

 

 

Σ' ευχαριστώ πολύ Morchelina, με βάζεις σε μπελάδες. Πάλι ψάξιμοοοοοοοοοοο

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε κορίτσια σόρυ. Αλλά και εγώ το είχα πρώτη επιλογή και νομίζω 50 ευρώ μας άφηνε το διαμέρισμα στο καινούριο κτίριο. Αλλά η θάλασσα εκείνη τη μέρα δεν μας φάνηκε σόι, και έξω είχε κόσμο που μου φαίνεται ότι κατέβαινε στο beach bar οπότε ούτε λόγος να αφήνω το μικρό μου που είναι 8 να σεργιανίζει μόνος του στην αυλή.

 

Τα πιο ωραία σαν αγροκτήματα με κήπο, τα βρίσκεις παραμέσα στα 1-2χλμ. Εμάς δεν θα μας πείραζε γιατί γενικά κυκλοφορούμε, ήταν και η πρώτη φορά θέλαμε να τα δούμε όλα στη Ζάκυνθο. Μία μέρα που φύσαγε και ξεκινήσαμε για μπάνιο γυρίσαμε Ιόνιο, Γέρακα, Μαυρατζή, Πόρτο Ρώμα και Αγ. Νικόλαο και καταλήξαμε στην τελευταία γιατί στις άλλες ένα περίεργο πράγμα φύσαγε σε όλες και είχε κύμα.

Link to comment
Share on other sites

Επαναφέρω το θέμα με μία ακόμη ερώτηση. Εχει πάεις καμιά σας στα δωμάτια του Ammos Beach Bar? Απ' ότι έχω καταλάβει είναι στην παραλία του Αγ. Νικολάου και είναι δίπλα στο Koukis. Φαντάζομαι ότι η θάλασσα εκεί είναι πολύ ωραία αλλά αφενός δεν μπορώ να δώ κάπου τα δωμάτια (πήρα τηλέφωνο και μου είπαν 80 ευρώ το 4κλινο) και αφετέρου δεν ξέρω τί σόι beach bar είναι από κόσμο και φασαρία. Μήπως είναι Πούντα style και λαλήσουμε....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Επαναφέρω το θέμα με μία ακόμη ερώτηση. Εχει πάεις καμιά σας στα δωμάτια του Ammos Beach Bar? Απ' ότι έχω καταλάβει είναι στην παραλία του Αγ. Νικολάου και είναι δίπλα στο Koukis. Φαντάζομαι ότι η θάλασσα εκεί είναι πολύ ωραία αλλά αφενός δεν μπορώ να δώ κάπου τα δωμάτια (πήρα τηλέφωνο και μου είπαν 80 ευρώ το 4κλινο) και αφετέρου δεν ξέρω τί σόι beach bar είναι από κόσμο και φασαρία. Μήπως είναι Πούντα style και λαλήσουμε....

 

όλα ειναι σχετικα! οι περισσότεροι Ζακυνθινοί θεωρούμε την παραλία του Αμμος στον Αγιο Νικολαο απο τις ομορφότερες παραλίες την Ζακύνθου!Γενικά ο Βασιλικός εχει τις καλύτερες και καθαρότερες παραλίες.

Όσο για την τιμή μου φαινεται νορμαλ,απο τη στιγμή που στην ιδια τιμή βρισκεις και δωματια μακρια απο παραλία.Το beach bar ειναι όντως πολυσύχναστο,ειδικά τον Αυγουστο,αν προτιμάς οικογενειακες καταστασεις ,δεν θα σου αρεσει.Εχει πολύ νεολαια,ειναι υπερυψωμένο,πάνω απο τη θαλασσα και τα Σαββατοκυριακα κυρίως γινεται πανικός και απο εμας τους ντοπιους.

Πάρε μια ιδεα εδώ:http://www.google.gr/imgres?imgurl=http://www.gozakynthos.gr/bars.clubs/ammos/photos/3.jpg&imgrefurl=http://www.gozakynthos.gr/bars.clubs/ammos/indexGR.html&usg=__nZdt_5JU_wks1xZQ5hoaChGgJIc=&h=267&w=400&sz=41&hl=el&start=20&itbs=1&tbnid=Ew-WdGZrTByuDM:&tbnh=83&tbnw=124&prev=/images%3Fq%3D%25CE%2591%25CE%25BC%25CE%25BC%25CE%25BF%25CF%2582%2B%25CE%2592%25CE%25B1%25CF%2583%25CE%25B9%25CE%25BB%25CE%25B9%25CE%25BA%25CF%258C%25CF%2582%26hl%3Del%26sa%3DG%26gbv%3D2%26tbs%3Disch:1

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Διαφημίσεις

Καλησπέρα. Μήπως γνωρίζει κανένας για βασιλικo Ζακύνθου;

Είναι καλή παραλία για παιδια;

Ευχαριστώ.

 

Ο σύζυγος μου είναι εν μέρει ζακυνθηνος...Κ θα ξαναπαμε κ φέτος.. Λοιπόν είναι καταρχάς πολυ μεγάλη παραλία, πολυ οργανωμένη , με άμμο ψιλή, ζεστά νερά... Απ΄οσο θυμάμαι μαζεύει πολυ κόσμο αλλα όχι " κακό" τουρισμό, εξαλου τις ώρες που πάμε εμείς με τα παιδιά δεν έχει προλάβει να μαζέψει καμία παραλία κόσμο!!!:D

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζεις κανένα καλό ξενοδοχείο ή ενοικιαζόμενα μπροστά στην θάλασσα γιατι με τα παιδιά είναι πολύ δύσκολο να μπεις να βγεις από το αυτοκίνητο για να πας για μπάνιο.

Link to comment
Share on other sites

Πηγαίνω πολλά χρόνια στη συγκεκριμένη περιοχή και εχω και καταγωγή απο το νησί. Η θάλασσα ειναι ρηχή και ζεστή, οτι πρέπει για παιδιά και τα δωμάτια μια χαρά, γενικά εμάς μας βολεύει πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Αμμούδι: αμμος, όπως παντού στο νησί, δεν είναι καλές όλες οι παραλίες, σε μερικά σημεία στην ακτή έχει βράχους μικρούς που όμως είναι επικίνδυνοι γιατί γλιστράνε, ή μπορεί να τους έχει και μέσα στην θάλασσα με το που μπαίνεις.

Σε μερικά σημεία, όμως δεν τους έχει και μπορείς να πας από κει να μπεις...

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...