Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πληροφορίες για Ζάκυνθο


milou

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 156
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εχω παει 3 φορες στη νησι, τις δυο μαζι με το Χαρη και καθε φορα μου αρεσει περισσοτερο..

Μπες εδω να δεις τις παραλιες..

http://www.e-zakynthos.com/beaches/gr_zante.zakynthos.porto.zorro.php

 

Η νοτια πλευρα του νησιου ειναι η καλυτερη.. Αποφυγε βεβαια παραλιες οπως ο Γερακας (εκει καταρχην εχει εισοδο και μπορεις να κατσεις μονο για 2 ωρες, ειναι η παραλια που γεναει τα αβγα η καρετα) Και εχει παααρα πολυ κοσμο.. Επισης εχει παρα πολλα μερη να πατε να δειτε.. Παρτε εναν οδηγο μαζι σας.

Το αλλο που δεν θα σου προτεινα να δοκιμασεις με το παιδι ειναι η ολοημερη κρουαζιερα που σε παει στο Ναυαγιο.. Ειναι τρομερα κουραστικη (εγω κουραστηκα που πηγα μονη μου) και πραγματικα δεν ενιωσα στο τελος οτι το θεαμα που ειδα αξιζε τον κοπο.. Μην περιμενεις να δεις καμια γαλερα 500 χρονων.. ενα απλο σκαφος του 1980 ειναι που επεσε εκει..

η δε παραλια ολο πετρες και για τα νερα δεν θα μιλησω.. πεντακαθαρα μεν, λες και τα εβγαλες απο την καταψηξη δε.. καταρχην γινεται συσταση σε οσους πασχουν απο καρδια, στις εγκυες κλπ κλπ να μην κατεβουν απο το πλοιο.

και φυσικα εννοειτε οτι δεν θα περασεις καν απο το Λαγανα.. (ουτε για φαι και σε καμια περιπτωση οχι για μπανιο στην παραλια.. ειδικα τον Αυγουστο γινεται το αδιαχωρητο και οι Αγγλοι τα δινουν ολα..:?) Αλλωστε το μονο που αξιζει εκει να δεις ειναι το καστρο που εχει αλλα μπορεις να πας ενα πρωινο χωρις να υπολογισεις ομως οτι μετα θα κατσεις και για μπανιο.. (ειδικα μετο παιδι..)

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

και εγω πηγα Ζακυνθο και θα ξαναπαω φετος μετα του υιου μου θεωρω οτι ειναι πολυ ωραιο νησι συνδιαζει πολλες ομορφιες μαζι, επειδη θα παμε οι δυο μας με τον ραφαηλ θα μεινουμε κεντρο στο strada marina καλο φανηκε στο ιντερνετ, το πιο σημαντικο για μενα επισης που εχει η Ζακυνθος ειναι ο φιλοξενος κοσμος της καλες διακοπες σε ολους λοιπον και καλα να περασετε

Link to comment
Share on other sites

antonia2008 ποια παραλία είναι αυτή που έχεις βάλει φωτογραφία στη ζάκυνθο?είναι φανταστικη

Ο δήμος Βασιλικού είναι πολύ μεγάλος και με πάρα πολλές παραλίες. Η συγκεκριμένη είναι η παραλία του Αγ. Νικολάου στο Βασιλικό, από την πλευρά του koukis club.

Αριστερά (στη συνέχεια της παραλίας αυτής) είναι η παραλία με το μπαρ (Ammos Beach) που γίνεται χαμός και τα θαλάσσια sports.

Τέρμα Αριστερά, μετά το μπαράκι και τα θαλάσσια sports, υπάρχει το εκκλησάκι του Αγίου Νικολάου απ' όπου πήρε το όνομα η παραλία.

aECcp2.png

3vQ5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι οι παραλιες του βασιλικου ειναι η καλυτερη επιλογη για παιδια.. ρηχα νερα και ζεστα, και πολυ αμμος να παιξουν. Εμενα μου αρεσεο πολυ μια παραλια που λεγοταν "Βababa Club". Περυσι που πηγαμε ειχε αλλαξει ονομα βεβαια.. Εκει που ειχε και το beach bar που εκανε και συναυλιουλες.. Δεν θυμαμαι πωςτο λεγανε περυσι.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΨΗΦΙΖΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟΝ ΑΔΕΡΦΟ ΤΟΥ ΚΩΣΤΑ!!! ΤΕΛΕΙΟ ΦΑΓΗΤΟ.

ΣΤΗΝ ΖΑΚΥΝΘΟ ΠΗΓΑΙΝΩ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΤΡΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΜΙΑ ΚΑΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙ. ΓΙΑ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΣΑΝ ΝΗΣΙ ΤΟ ΣΥΝΙΣΤΩ ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ. ΩΡΑΙΕΣ ΠΑΡΑΛΙΕΣ, ΠΟΛΥ ΠΡΑΣΙΝΟ ΚΑΙ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ ΦΑΓΗΤΟ! ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΛΕΞΕΙΣ ΣΕ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΕΣ ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΑΝΗΓΥΡΙ. ΝΑ ΠΑΤΕ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΛΙΑ ΤΟΥ ΚΕΡΙΟΥ, ΣΤΟ ΠΟΡΤΟ ΒΡΩΜΗ, ΣΤΗΝ ΜΠΟΥΚΑ. ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ

as1cA0c0g410010MzUzNjZsfDEwMDY3MjZsfA.gif

Link to comment
Share on other sites

Το strada marina ειναι πανω στον παραλιακο δρομο προς την πλατεια Αγιου Μαρκου και ειναι παρα πολυ καλο ξενοδοχειο...

ο αστερης μας, ηρθε στη ζωη 29/10/07!!!!

η τοσοδουλα μας,ηρθε στη ζωη 14/11/09!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Το strada marina ειναι πανω στον παραλιακο δρομο προς την πλατεια Αγιου Μαρκου και ειναι παρα πολυ καλο ξενοδοχειο...

 

σε αυτο το ξενοδοχειο θα μεινω και εγω με τον μικρο ελπιζω να περασουμε καλα

Link to comment
Share on other sites

Μολις γυρισαμε απο τις διακοπες μας στη ζακυνθο. Μεναμε Τσιλιβι σε ωραια διαμερισματακια πανω στη θαλασσα. Γενικα φτηνο νησι, εκτος αν θες να πιεις καφε σε πλαστικο στην παραλια. Οτι πρεπει για διακοπες με μικρα παιδακια, αφου οι θαλασσες ειναι πολυ ρηχες κ με ζεστα νερα κ αμμο. οι περισσοτεροι φυσικα οικογενειες με μικρα παιδακια κ πολυ ξενοι κ ιδιως αγγλοι. Πολλα εσταιτορια κ καφε μαλιστα εχουν κ παιδοτοπους μεσα (αρκετα περιποιημενους μαλιστα) οποτε μπορουμε κ εμεις οι γονεις να φαμε λιγο με την ησυχια μας. Σα νησι δεν μπορω να πω οτι με ενθουσιασε, αλλα η μικρη το καταευχαριστηθηκε. Μικρες αποστασεις γενικα, αν κ μετα τις τρεις πρωτες μερες αποφασισαμε να κοψουμε τις εκδρομουλες κ να περιοριοτουμε στην παραλια μπροστα απο το ξενοδοχειο μας, το οποιο ομολογω ηταν πολυ πιο ξεκουραστο κ για εμας...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια και μεις θα πάμε Ζάκυνθο φέτος και θα μείνουμε στο alykanas beach στις αλυκές. Απο το site φαίνεται υπέροχο και ακριβώς απο κάτω η θάλασσα. έχεί πάει καμιά σας γνωρίζει κάτι?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

NEFELH SOS...Που ειχε εστιατοριο με παιδοτοπο ? Ο μικρος μας 15 μηνων πια δεν στεκεται πουθενα.Δεν μπορουμε να φαμε εξω ουτε να πιουμε καφε.Οταν πεινα ειδικα η νυσταζει ειναι ενα δραμα....Πως οργανωσατε τον χρονο σας εσεις?

Ειναι γλυκας ομως.

Link to comment
Share on other sites

εγω ξερω στο ΤΣΙΛΙΒΗ μια τρομερη κρεπερι ΓΛΥΚΙΑ ΓΕΥΣΗ-SWEET TASTE λεγεται η οποια πραγματι εχει πολυ καλο παιδοτοπο,δεν εχω παει στον παιδοτοπο αλλα το σοι μου που ζει μονιμα ζακυνθο ειναι ικανοποιημενοι,ειναι πανω στον κεντρικο δρομο για ΤΣΙΛΙΒΗ στο δεξι σου χερι,

ο αστερης μας, ηρθε στη ζωη 29/10/07!!!!

η τοσοδουλα μας,ηρθε στη ζωη 14/11/09!!!

Link to comment
Share on other sites

Γυρίσαμε απο Ζάκυνθο πριν λίγες μέρες. Περάσαμε πολύ καλα, (έχουμε ξαναπάει πριν πολλά χρόνια ) αυτη τη φορά με το μωρό ήταν λιγο πιο κουραστικά αλλά αξέχαστα!!

Μειναμε λίγο εξω απο την περιοχή του Βασιλικού κοντά στο Πόρτο Ρώμα, τα δωμάτια ηταν καλά, οχι κατι εξεζητημένο, καθαρά και φτηνά 35 ευρώ. Γυρίσαμε ολες τις κοντινές παραλίες αλλά αυτη που μας άρεσε περισσότερο ήταν η Δάφνη. Είναι στον δρόμο προς Βασιλικό στα δεξιά έχει μια πινακίδα και ακολουθώντας εναν κάπως δυσκολο δρόμο (3χλμ) καταλήγεις σε αυτη την φανταστική παραλία, περιοχή προστατευόμενη απο το Θαλάσσιο Πάρκο, με ρηχά νερά, πολλά ψαράκια και ωραία άμμο. Δεν επιτρέπεται να στήσεις την ομπρέλα σου στην άμμο, καθώς εκεί τοποθετούν τα αυγά τους οι χελώνες, αλλά υπάρχουν ακριβώς πάνω απο την παραλία διάφορα μαγαζιά με ξαπλώστρες και ομπρέλες, είναι δωρεάν, απλά αν θες παιρνεις κανενα καφέ η κάτι....Πριν χρόνια που ειχαμε παει ηταν πολύ πιο ερημική...

Τώρα στον Γέρακα που πήγαμε δεν μας ζήτησαν είσοδο για να μπούμε,ούτε και εκει επιτρεπόταν οι ομπρέλες, παρά μόνο σε ενα πολύ μικρό σημείο στην ακρη της παραλίας...Το υπόλοιπο μέρος ειχε ενοικιαζόμενες ξαπλώστρες και ομπρέλες (νομίζω 8 ευρώ η 9 δεν θυμάμαι..) Δεν ισχύει και αυτο με τις 2 ώρες καθώς εμεις κάτσαμε αρκετα παραπάνω και δεν μας ειπαν τίποτε

Στην περιοχη του Βασιλικού πολύ δημοφιλείς παραλίες ειναι του Αγ. Νικόλαου, Βanana κλπ ειναι οργανωμένες απλά δεν ειναι του στυλ μας

WDWSp2.png

 

TAlMp2.png

Link to comment
Share on other sites

giorgopap πως εννοεις σε απογοητευσε??και ποιο promotion???????για μενα δεν αξιζει με τιποτα η Σαντορινη και το promotion που της γινεται αλλα ολοι οι δικοι μου ειναι τρελαμμενοι οποτε ολα ειναι υποκειμενικα......

ο αστερης μας, ηρθε στη ζωη 29/10/07!!!!

η τοσοδουλα μας,ηρθε στη ζωη 14/11/09!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΕΓΩ ΜΕΝΩ ΣΤΗ ΖΑΚΥΝΘΟ.ΟΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΣΤΗΝ ΓΛΥΚΙΑ ΓΕΥΣΗ ΜΕ ΠΑΙΔΟΤΟΠΟ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΕΚΕΙ ΠΗΓΑΙΝΟΥΜΕ.ΕΠΙΣΗΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ ΤΣΙΛΙΒΗ ΜΙΑ ΨΗΣΤΑΡΙΑ Ο ΠΛΑΤΑΝΟΣ ΕΤΣΙ ΛΕΓΕΤΑΙ ΕΧΕΙ ΚΟΥΝΙΕΣ ΤΡΑΜΠΟΛΙΝΟ ΟΧΙ ΦΟΥΣΚΩΤΑ ΓΙΑ ΦΕΤΟΣ ΜΑΛΛΟΝ ΑΠΟ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΘΑ ΒΑΛΟΥΝ. ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΠΛΑΤΑΝΟ ΣΤΗΝ ΜΕΣΗ ΤΗΣ ΤΑΒΕΡΝΑΣ.ΚΑΙ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΤΑ ΣΟΥΒΛΑΚΙΑ ΧΕΙΡΟΠΟΙΗΤΑ ΚΑΡΦΩΜΕΝΑ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΤΟΙΜΑ ΟΛΑ ΦΡΕΣΚΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΒΑΝΑΤΟ http://www.zakynthos4s.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=129&Itemid=67

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Λοιπον για να κλεισω το θεμα που ανοιξα.

Πηγα ζακυνθο 16 - 24 αυγουστου.

Η ζακυνθος ειναι εκπληκτικη για μωρα.

 

1) Οπου και να καθομασταν, παραλια ή εστιατοριο, υπήρχε παιδικο καρεκλακι και παιδκη χαρα πληρως εξοπλισμενη ( κουνιες σπιτακια καστρα ), οποτε μπορεσαμε και φαγαμε και μεις φαγακι με την υσηχια μας.

 

2) οι θαλασσες ειναι ρηχες και ζεστες σχεδον παντου

 

3) εχει τοοοσα πολλα καραβακια για τις χελωνες τις γαλαζεις σπηλιες και το ναυαγιο που εμεις καταφεραμε να βρουμε ενα καραβακι με εσωτερικο σαλονι (για να μην τρεχουμε με το μικρο στο καταστρωμα) που σε τρεις ωρες (αρκετα ανεκτες για το μωρο) εκανε ενα γυρω και ειδαμε και χελωνες.Μεχρι και ο ερμης τις εδειχνε....Εχει και καραβακι απο τον αγ.νικολαο που σε παιε στο ναυαγιο σε 10 λεπτα.Εμεις δεν προλαβαμε να παμε

 

4)ο βασιλικος που μεναμε ηταν σε αποσταση 2 εως 10 λεπτων απο τις καλυτερες παραλιες του νησιου

 

5)οσο και αν γκρινιαζα το δωματιο ηταν αρκετα καλο...Διχωρο μεγαλο (50 τ.μ.) με τεραστιο κηπο και παιδικη χαρα)

 

 

Μειονεκτηματα

 

1) παρα παρα παρα πολυ κοσμος

2) πολλες ξαπλωστρες (7 ευρω καθε μερα ειναι ποσο)

3)δεν πεζοδρομουν κανεναν δρομο με αποτελεσμα να εχω τα ματια μου 14σερρα για τον μικρο.Αμαξια δεξια αριστερα.

Link to comment
Share on other sites

Και εμεις διακοπές στην Ζάκυνθο φέτος. Μείναμε στο Βασιλικο στην παραλία Καμίνια (είναι μετά τον Αγ. Νικόλαο) στο Fiore Beach, και σχεδόν δεν ξεκουνήσαμε απο εκεί. Εχει μεγάλο κήπο με γκαζον, παιχνίδια, καλή θάλασσα για παιδιά, ξαπλώστρες δωρέαν για τους ενοίκους, με καφεδάκι για τους υπόλοιπους, και πέρασαν οι μικρές υπέροχα. Εμείς την αράζαμε το βράδυ που κοιμόντουσαν στις ξαπλώστρες ακριβώς έξω από το δωμάτιο μας και περάσαμε τέλεια. Και του χρόνου!

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλημέρα!Σκεφτόμαστε να κάνουμε διακοπές μαζί με την 2 ετών κόρη μας στη Ζάκυνθο. Θέλουμε όμως κατάλυμα δίπλα σε κάποια όμορφη, καθαρή παραλία. Έχετε να μου προτείνετε κάτι?Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

Link to comment
Share on other sites

Πήγαμε πέρσι στη ζάκυνθο και περάσαμε τέλεια με τον 2 1/2 τότε χρονών γιο μας.

Μείναμε σχετικά μακριά απο το κέντρο.

Βρήκα ένα ξενοδοχείο το αλυκανας beach το οποίο ήταν πολύ οικονομικό και μπροστά είχε ακριβώς απο το ξενοδοχείο μια τεράστια παραλία.

Είχε και πισίνα με μικρή τσουλίθρα για τον μικρό με την οποία είχε ξετρελαθεί.

 

Γενικά οι αποστάσεις στη ζάκυνθο είναι αρκετά κοντινές και μπορείτε να τη γυρίσετε.

εμείς μείναμε 5 μέρες και πήγαμε σχεδόν σε όλες τις παραλίες.

 

Να περάσετε όμορφα.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς πληρώσαμε 50 χωρίς πρωινό.

Το δωμάτιο ήταν τεράστιο,και πεντακάθαρο. είχε και εστιατόριο το ξενοδοχείο με πολύ καλές τιμές και ωραία φαγητά.

 

Ένα μόνο μας χάλασε ο γύρος της ζακύνθου με καραβάκι...........πολύ ταλαιπωρία για το τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...