Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διακοπές μακρια από τη μαμά και το μπαμπά?


marakiii

Recommended Posts

Καλημέρα σας,

 

έχω ένα θέμα που με απασχολεί πολυ τελευταία. Εχω ένα κοριτσακι 17 μηνων το οποίο τις ωρες που εργαζομαι το κρατάει η μαμα μου (η οποία την φροντίζει καλύτερα και από μενα να σημειωσω). Τώρα το καλοκαίρι θα πρέπει η μαμα μου να πάει στο νησι απο το οποιό κατάγεται για 2 μηνες. Εμεις θα μπορεσουμε να παρουμε το πολυ 3 βρομαδες αδεια για να παμε. Το θέμα είναι οτι θα πρέπει να στείλουμε και τη μικρή μαζί με τη γιαγιά της γιατί δεν έχουμε κάποιον άλλον να την κρατήσει εδω.

θα ήθελα τη γνωμη σας για το τι είναι καλύτερο...

1) Να βρουμε κάποιον να την κρατάει εδώ μέσα στη ζέστη της Αθηνας?

η

2) Να τη στείλουμε με τη γιαγία της στο νησι,καθαρό αέρα, μπανάκια αλλά μακριά από τη μαμα και το μπαμπα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Και εγώ και ο αδερφός μέναμε με την γιαγιά στο χωριό τα καλοκαίρια και έρχονταν οι γονείς να μας βλέπουν και έχω ΥΠΕΡΟΧΕΣ αναμνήσεις. Αφού της έχεις απολύτη εμπιστοσύνη και τα περνάει και καλά το παιδί γιατί όχι. Σίγουρα καλύτερα από το με μία ξένη στην Αθήνα!

Επεξεργάστηκαν by TWINMAMA
ορθόγραφία
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

 

έχω ένα θέμα που με απασχολεί πολυ τελευταία. Εχω ένα κοριτσακι 17 μηνων το οποίο τις ωρες που εργαζομαι το κρατάει η μαμα μου (η οποία την φροντίζει καλύτερα και από μενα να σημειωσω). Τώρα το καλοκαίρι θα πρέπει η μαμα μου να πάει στο νησι απο το οποιό κατάγεται για 2 μηνες. Εμεις θα μπορεσουμε να παρουμε το πολυ 3 βρομαδες αδεια για να παμε. Το θέμα είναι οτι θα πρέπει να στείλουμε και τη μικρή μαζί με τη γιαγιά της γιατί δεν έχουμε κάποιον άλλον να την κρατήσει εδω.

θα ήθελα τη γνωμη σας για το τι είναι καλύτερο...

1) Να βρουμε κάποιον να την κρατάει εδώ μέσα στη ζέστη της Αθηνας?

η

2) Να τη στείλουμε με τη γιαγία της στο νησι,καθαρό αέρα, μπανάκια αλλά μακριά από τη μαμα και το μπαμπα?

 

Προσωπικά πιστεύω ότι είναι μεγάλο το διάστημα των 2 μηνών.

Η γιαγιά θα είναι μόνη εκεί? Θα έχει κάποια βοήθεια. Η μικρή σου θα είναι δύσκολο να κρατηθεί από έναν άνθρωπο 24 ώρες το 24ωρο επί 2 μήνες...

Για το παιδί δεν πιστεύω να προκύψει πρόβλημα , εσύ και ο άντρας σου θα λαλήσετε που δεν θα τη δείτε τόσο καιρό ;)

Απλά σκέψου ότι καθημερινά την κρατάει η γιαγιά και καλύτερα από σένα όπως λες , αλλά από το απόγευμα και μετά την έχετε εσείς και έχει λίγη λάσκα η γιαγιά...θα μπορέσει να την κρατήσει σερί?

Να συμπληρώσω ότι δεν υποστηρίζω να βρείτε άτομο να την κρατήσει στην πόλη, το διάστημα είναι λίγο για να συνηθίσει το μωρό και τίθεται και θέμα εμπιστοσύνης...

 

ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ...ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΖΩ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ....Σ'ΑΓΑΠΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.

Link to comment
Share on other sites

αν δεν εχεις αλλη επιλογη,στο νησι με τους γονεις σου...προσωπικα εγω,δεν μπορω να αποχωριστω το παιδι μου τοσο καιρο...και δεν το βρισκω και καλο για το παιδι να ειναι τοσο μεγαλο χρονικο διαστημα μακρια απο τους γονεις του...σιγουρα και οι παπουδογιαγιαδες προσφερουν αγαπη,αλλα η μαμα και ο μπαμπας ειναι οι σταθερες του μωρου...αλλα ολα ειναι θεμα επιλογων,αν δεν γινεται διαφορετικα,θα χαρει τα μπανακια της και το καλοκαιρακι και θα πηγαινετε να την βλεπετε μεχρι να παρετε την αδεια σας

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα για ακομη μια χρονιά θα πάνε στο χωριό με τους γονείς μου, θα φύγουν με το κλεισιμο των σχολειων κ θα γυρίσουν λίγο πριν το άνοιγμα. Στην Αθήνα δεν έχω κάποιον άλλο να μου τα κρατήσει κ δεν έχω την παραμικρή δυνατότητα να πληρώσω άνθρωπο να μου τα φυλάει.

 

Το χωριό ειναι 250χλμ έξω από την Αθήνα κ θα πηγαίνω κάθε 15 ημέρες να τα βλέπω. Δεν είναι εύκολο αλλά από το να ειναι κλεισμένα σε ένα διαμέρισμα 3 μήνες, με 40 βαθμούς καλύτερα μακριά μου με το καθημερινό τους μπάνιο, το παιχνίδι κ την ξενοιασιά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να την στείλετε στο νησί, αλλά να πηγαίνετε συχνά να την βλέπετε, αν γίνεται κάθε σαββατοκύριακο ή το πολύ κάθε 15 μέρες. Απ' ό,τι κατάλαβα, από αυτούς τους 2 μήνες θα μπορέσετε να είστε και εσείς για 3 εβδομάδες? ή οι δύο μήνες είναι εκτός των διακοπών σας? Σε κάθε περίπτωση, ας την κρατήσει η γιαγιά, αλλά επ ουδενί να μην κάνετε πολύ καιρό να σας βλέπει.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ και ο αδερφός μέναμε με την γιαγιά στο χωριό τα καλοκαίρια και έρχονταν οι γονείς να μας βλέπουν και έχω ΥΠΕΡΟΧΕΣ αναμνήσεις. Αφού της έχεις απολύτη εμπιστοσύνη και τα περνάει και καλά το παιδί γιατί όχι. Σίγουρα καλύτερα από το με μία ξένη στην Αθήνα!

 

συμφωνω απολυτα

Link to comment
Share on other sites

Να τη στείλετε!

Στην Αθήνα αν την κρατήσει άλλος θα βγει από το πρόγραμμα της.Ουδείς καλύτερος παρά της γιαγιάς :-)

Η εξοχή και ο θαλασσινός αέρας δεν συγκρίνεται με τη βουή της πόλης.Θα κάνει τα μπανάκια της και θα τα περάσει μούρλια.

Όποτε βρίσκετε ευκαιρία να πηγαίνετε να την βλέπετε.

The family that plays plays together stays together Παύλος 10/01/08 Εβελίνα 20/01/11

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έκανα αυτό για πρώτη φορά πέρσυ που ο μικρός μου ήταν 18 μηνών. Βέβαια, ήταν και ο αδερφός του μαζί. Πήγαινα κάθε σαββατοκύριακο και τα έβλεπα, αλλά πιο πολύ για μένα, γιατί αυτά τα έβγαζα από το πρόγραμμά τους. Ο μικρός δυσκολεύτηκε, νομίζω. Θα προτιμούσε να είναι μαζί μου εδώ. Ο άλλος πέρασε τέλεια. Νομίζω ότι τα τρία χρόνια είναι το όριο όπου τα παιδιά αισθάνονται ασφαλή να αποχωριστούν τους γονείς για τόσο μεγάλο διάστημα. Δεν θα το ξαναέκανα. Φέτος θα τον κρατήσω στην αθήνα -θα στείλω μόνο τον μεγαλύτερο με τη γιαγιά, ήδη το δέχτηκε με ενθουσιασμό-

Μπορείτε όμως να 'σπάσετε' το τριβδόμαδο των διακοπών σας μέσα στο δίμηνο, ώστε να μην φανεί πολύ του παιδιού. Δηλαδή να το πάτε εκεί, ώστε να εγκατασταθεί ομάλα, και μετά κάθε δύο εβδομάδες να πηγαίνετε για μία. Μπορεί να σας βγούν λίγο άτσαλες οι διακοπές αλλά νομίζω είναι καλύτερο για το παιδί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν η επιλογή σου είναι να πάρεις άγνωστη γυναίκα, εννοείται στη γιαγιά, απλά εγώ θα πρότεινα, να 'σπάσετε΄ τις τρεις εβδομάδες σε δύο δόσεις, αν είναι δυνατόν. Θα είναι καλύτερα για το παιδί. Επίσης να ξέρεις ότι αν εσύ έχεις άγχος, θα το μεταφέρεις και το παιδί. Ακόμα και στα τηλέφωνα προπάθησε να ακούγεσαι χαρούμενη, (που δεν χρειάζεται να είναι κάθε μέρα, άσε το παιδί (τη γιαγια) να σου τηλεφωνά, για να μην περιμένει τηλέφωνό σου). Επίσης μην αφήσεις τη γιαγία να παίξει με τα νεύρα του (αύριο θα έρθει η μανούλα κλπ). Μπορεί να μην έχουν την αίσθηση του χρόνου αλλά το αύριο το καταλαβαίνουν μία χαρά. Καλύτερα να του λέει, η μανούλα μόλις τελειώσει τη δουλίτσα της, θα έρθει.

Και φρόντισε να περάσετε κι εσείς καλά.....:wink::wink:

Link to comment
Share on other sites

ΜΩΡΕ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΟΥΛΑ, 17 ΜΗΝΩΝ!

ΚΑΛΑ ΘΑ ΜΟΥ ΛΕΙΨΕΙ ΤΡΕΛΑ, ΕΔΩ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΤΗΝ ΑΦΗΝΩ ΣΤΗ ΜΗΤΕΡΑ ΜΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΟΥΜΕ ΚΑΝΕΝΑ ΒΡΑΔΥ ΚΑΙ ΠΑΩ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΣΑΝ ΤΡΕΛΗ ΝΑ ΤΗ ΔΩ,ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΓΙΑ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ. ΠΩΠΩ. ΕΠΙΣΗΣ ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΝΟΜΙΖΕΙ ΕΚΕΙΝΗ ΟΤΙ ΤΗΝ ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΨΑΜΕ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Είχα ακριβώς το ίδιο θέμα με σένα. Προφανώς και επέλεξα να αποχωριστώ για λίγο τα ζουζούνια μου, καθώς σίγουρα θα περνούσαν καλύτερα κάνοντας διακοπές, πηγαίνοντας στη θάλασσα και παίζοντας όλη μέρα στην αυλή, απο το να είναι κλεισμένα στο διαμέρισμα και να ζουν στην πόλη μέσα στον καύσωνα.

Βέβαια, εγώ είχα την δυνατότητα, λόγω μικρής απόστασης, να πηγαίνω την Παρασκευή το βράδυ και να φεύγω Κυριακή βράδυ, μέχρι να πάρουμε την άδεια μας. Αλλά ακόμα και στην περίπτωση σου που θα κάνεις ίσως 15 μέρες να πας, είναι καλύτερα να την στείλεις με την γιαγιά απο το να την κρατήσεις στην πόλη και με μια ξένη. Δεν το συζητώ.

Επίσης, τα παιδιά μου, απο πολύ νωρίς τα άφηνα στη γιαγιά (λόγω εργασίας), οπότε εξοικειώθηκαν και ποτέ δεν ένιωσαν εγκαταλελειμμένα, μην ανησυχείς γι'αυτό. Εσύ θα ζοριστείς ναι, η μικρή θα περνάει τέλεια. Με τόσες νέες παραστάσεις, διασκέδαση και ανεμελιά, ούτε που θα καταλάβει την απουσία σας. ;) (ειδικά στην ηλικία που βρίσκεται τώρα...αργότερα ίσως σου πει ότι της έλειψες, τώρα όμως δεν θα υπάρξει θέμα.) :D

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

εγώ βρε κορίτσια ούτε καν θα διαννοούμουν να αφήσω τη μικρή τόσες μέρες..(καλά ούτε για σαββατοκύριακο δεν θα την άφηνα...)

πώς είναι δυνατόν να μη βλέπεις το παιδί σου τόσες μέρες...εγώ στη δουλειά πάω..κ μετράω μια-μια τις ώρες..όχι διακοπές τόσες πολλές μέρες να μου φύγει...

 

τώρα βέβαια είναι κ διαφορετικός ο καθένας μας..δεν κρίνω κανένα..απλά τι νιώθω λέω..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλή μου maan, δεν λέμε γενικώς πως νιώθουμε και κατά πόσο μας είναι δύσκολο να αποχωριστούμε τα παιδάκια μας... Προσπαθούμε να βοηθήσουμε την κοπέλα που άνοιξε το θέμα στην επιλογή της.

Εσύ λοιπόν, αν βρισκόσουν ακριβώς στην ίδια θέση με κείνη, θα επέλεγες να πάρεις μια ξένη γυναίκα να προσέχει την κόρη σου στο σπίτι σου όσο εσύ δουλεύεις παρά τις διακοπές με τη γιαγιά? Ή έχεις να προτείνεις κάτι άλλο? :-D

Σ'αυτό απάντησε αν θέλεις....Νομίζω ότι το να την γεμίζουμε τύψεις και στεναχώρια δεν βοηθάει... ;) Φιλικά στο λέω, μη με παρεξηγήσεις.

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

Όχι, maan, δεν μιλάμε για εσάς, τις καλές μαμάδες. Μιλάμε για τις άλλες εμάς τις αναίσθητες που δεν βλέπουμε την ώρα να ξεφορτωθούμε τα παιδιά μας, που θέλουμε να πηγαίνουμε και κάπου και με τον άντρα μας, που γενικά είμαστε συγκεντρωμένες στη δουλειά μας, κλπ κλ κλπ. Εσύ φαντάζομαι, θα σταμάταγες τη δουλειά ή θα έπαιρνες το παιδί μαζί σου...... Άλλωστε πού ακούστηκε στην Ελλάδα να πηγαίνουν τα παιδιά στη γιαγιά για καλοκαίρι.....

Link to comment
Share on other sites

Eντάξη η κοπέλα είπε πως νιώθει!Δε χρειάζεται να ειρωνεύεστε!Ο καθένας κάνει αυτό που πιστευει πως είναι καλύτερο για το παιδί του!

Εγω δεν εχει χρειαστει ευτυχως προς το παρόν να μπω σε τέτοιο δίλλημα γιατι ειμαι (ήμουν) ωρομίσθια σε ιεκ οποτε το καλοκαιρι δεν δουλευα!Ωστοσο επειδη φετος εμεινα χωρις δουλεια κ εψαχνα οτιδηποτε ειχα σκεφτει το ενδεχόμενο το καλοκαιρι να δουλευω!Οι γονεις μου μενουν σε χωριο ωρες απο την Αθηνα, ειχα πει λοιπον με τον αντρα μου οτι θα βρισκαμε καποιον να μας τα προσεχει εδω (θειες ανηψιες κλπ...) με καποια πληρωμη φυσικα...

 

Ξαναλεω οτι ο καθενας λειτουργει οπως νιωθει κ φυσικα κανενας δεν ειπε οτι ειναι καλυτερος γονιος από τον άλλο...

Link to comment
Share on other sites

Όχι ούτε εγω θα το άφηνα να πάει μακρυά μου το παιδί΄για τόσον καιρό. Θα έβρισκα άλλη λύση, πχ παιδικό, να αλλάξουμε βάρδιες με τον άντρα μου να το κρατάμε εναλλάξ, να πάρω άδεια άνευ...δεν ξέρω τι αλλά εγω προσωπικά δεν θα το έστελνα.

Link to comment
Share on other sites

Καλή μου maan, δεν λέμε γενικώς πως νιώθουμε και κατά πόσο μας είναι δύσκολο να αποχωριστούμε τα παιδάκια μας... Προσπαθούμε να βοηθήσουμε την κοπέλα που άνοιξε το θέμα στην επιλογή της.

Εσύ λοιπόν, αν βρισκόσουν ακριβώς στην ίδια θέση με κείνη, θα επέλεγες να πάρεις μια ξένη γυναίκα να προσέχει την κόρη σου στο σπίτι σου όσο εσύ δουλεύεις παρά τις διακοπές με τη γιαγιά? Ή έχεις να προτείνεις κάτι άλλο? :-D

Σ'αυτό απάντησε αν θέλεις....Νομίζω ότι το να την γεμίζουμε τύψεις και στεναχώρια δεν βοηθάει... ;) Φιλικά στο λέω, μη με παρεξηγήσεις.

 

δε σε παρεξηγώ...εννοείται..απλά εγώ δεν θα την άφηνα να φύγει από το σπίτι μας.. θα μου ήταν επώδυνο...θα την έβαζα σε παιδικό σταθμό, θα έπαιρνα γυναίκα στο σπίτι...θα κοιτούσα πώς θα ρυθμίσω τις άδειές μας με τον σύζυγο...κάτι τελος πάντων άλλο...όχι όμως να έφευγε από το σπίτι μας..δεν το είπα για να την γεμίσω τύψεις..αλοίμονο...

 

απλά είπα ότι εγώ δε θα μπορούσα και μίλησα μόνο για τον εαυτό μου... και επίσης είπα..ότι ο καθένας είναι διαφορετικός..στην σύστασή του..σαν άνθρωπος.. άλλος είναι πιο ανεξάρτητος άλλος όχι..άλλος μπορεί να αποχωριστεί το παιδί του, άλλος όχι..δεν λέω ότι αυτό είναι καλό ή κακό...λέω ότι εγώ δεν θα μπορούσα και θα προσπαθούσα να βρω άλλη λύση...

 

Όχι, maan, δεν μιλάμε για εσάς, τις καλές μαμάδες. Μιλάμε για τις άλλες εμάς τις αναίσθητες που δεν βλέπουμε την ώρα να ξεφορτωθούμε τα παιδιά μας, που θέλουμε να πηγαίνουμε και κάπου και με τον άντρα μας, που γενικά είμαστε συγκεντρωμένες στη δουλειά μας, κλπ κλ κλπ. Εσύ φαντάζομαι, θα σταμάταγες τη δουλειά ή θα έπαιρνες το παιδί μαζί σου...... Άλλωστε πού ακούστηκε στην Ελλάδα να πηγαίνουν τα παιδιά στη γιαγιά για καλοκαίρι.....

 

υποθέτω ότι θα ήθελες πάρα πολύ να σου απαντήσω στο ύφος που γράφεις, αλλά δε θα σου κάνω τη χάρη...

αν σε πειράζουν αυτά που λέω, καλά θα κάνεις να ψάξεις το γιατί, στον εαυτό σου και να μην προσπαθήσεις να υποβιβάζεις μια διαφορετική άποψη για να αυτοδικαιωθείς...

 

 

Όχι ούτε εγω θα το άφηνα να πάει μακρυά μου το παιδί΄για τόσον καιρό. Θα έβρισκα άλλη λύση, πχ παιδικό, να αλλάξουμε βάρδιες με τον άντρα μου να το κρατάμε εναλλάξ, να πάρω άδεια άνευ...δεν ξέρω τι αλλά εγω προσωπικά δεν θα το έστελνα.

 

ακριβώς αυτό είπα κ εγώ πριν λίγο..μετά σε διάβασα κ αντιγράφω κ το μήνυμά σου...

 

δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να συμφωνούμε όλοι για να μη μας επιτίθενται...

εγώ δεν συμφωνώ να αφήσει το παιδί της...

νομίζω ότι ακόμα και στην κάψα της αθήνας, κ στο διαμέρισμα...είναι καλύτερα να είναι με τους γονείς του το παιδί, το απόγευμα που θα είναι όλοι μαζί θα κάνουν πράγματα σαν οικογένεια, θα πάνε κ σε κοντινές παραλίες τα σαββατοκύριακα κ χίλια δυο άλλα...

 

αυτή είναι η γνώμη μου...

Link to comment
Share on other sites

......και αν δεν περισσεύουν λεφτά για παιδικό σταθμό ή νταντά?

 

Επίσης, αν αλλάξει ο ένας απο τους δύο γονείς την άδεια του, σημαίνει ότι δεν θα μπορέσουν να κάνουν διακοπές καθόλου οι τρεις τους, σαν οικογένεια... Θα κάνουν διακοπές με βάρδιες. :rolleyes:

 

Δεν κάνω αντίλογο, έτσι μόνο για να κάνω.... Αυτά ήταν τα δικά μου προβλήματα, γι'αυτό τα λέω...;)

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

το καλυτερο για το παιδι ειναι να ειναι μαζι σας, εστω κι αν ειναι μονο για τα απογευματα.

 

Η φροντιδα της γιαγιας, οσο καλη και να ειναι, δε μπορει να αντικατασταστησει την βραδυνη αγκαλια του μπαμπα και της μαμας... μιλωντας απο ψυχολογικης αποψεως παντα, μια και το παιδι εινια τοσο μικρο και δε μπορει μονο του να εκφρασει τι θα προτιμουσε (μεγαλυτερα παιδακια μπορει να προτιμουσαν να πανε με τη γιαγια στο νησι, αλλα ξερουν τι σημαινει "δε θα δω τι μαμα μου για ενα μηνα" και ειναι συναισθηματικα ωριμα να το αντιμετωπισουν)

Link to comment
Share on other sites

Ναι η ίδια, δεν αναφέρει κάτι... Εγώ το λέω, απο προσωπική εμπειρία, για να σου δείξω ότι δεν έχεις πάντα επιλογή. ;)

 

Αν και για να είμαι ειλικρινής, ακόμη και να μπορούσα να διαθέσω τότε χρήματα για νταντά ή παιδικό, πάλι δεν θα το έκανα. Να αναστατώσω τόσο το παιδί μου, να το αφήσω με μια παντελώς άγνωστη γυναίκα, να έχω και τους φόβους και τις ανησυχίες μου για το πως του συμπεριφέρεται? ή να το υποβάλλω στην ψυχοφθόρα διαδικασία να ενταχθεί στην "παρέα" ενός παιδικού σταθμού, για μόλις 1 μήνα?

Ενώ στην λύση της γιαγιάς και το παιδί μου ξέρω 100% ότι θα περνάει καλά, αλλά και δεν ανησυχώ για την ασφάλεια και την συναισθηματική του υγεία... Πάλι τη γιαγιά θα επέλεγα λοιπόν. :-)

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

Ναι η ίδια, δεν αναφέρει κάτι... Εγώ το λέω, απο προσωπική εμπειρία, για να σου δείξω ότι δεν έχεις πάντα επιλογή. ;)

 

Αν και για να είμαι ειλικρινής, ακόμη και να μπορούσα να διαθέσω τότε χρήματα για νταντά ή παιδικό, πάλι δεν θα το έκανα. Να αναστατώσω τόσο το παιδί μου, να το αφήσω με μια παντελώς άγνωστη γυναίκα, να έχω και τους φόβους και τις ανησυχίες μου για το πως του συμπεριφέρεται? ή να το υποβάλλω στην ψυχοφθόρα διαδικασία να ενταχθεί στην "παρέα" ενός παιδικού σταθμού, για μόλις 1 μήνα?

Ενώ στην λύση της γιαγιάς και το παιδί μου ξέρω 100% ότι θα περνάει καλά, αλλά και δεν ανησυχώ για την ασφάλεια και την συναισθηματική του υγεία... Πάλι τη γιαγιά θα επέλεγα λοιπόν. :-)

 

 

εσυ μπορει να μην ειχες επιλογη, αλλα η κοπελα απ'ο,τι καταλαβαινω εχει, γι'αυτο ρωταει... αν δεν ειχε επιλογη δε θα εθετε καν το ερωτημα για να παρει γνωμες....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...