Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σύμβουλος Θηλασμού????


Recommended Posts

Ευχαριστώ πολύ! Καμία κοπέλα, παιδίατρο που να είναι και σύμβουλος ή έστω να υποστηρίζει (πραγματικά όμως) το θηλασμό, γιατί η δικιά μου δεν έχει ιδέα?
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΣΤΕΙΛΕΙ Κ ΕΜΕΝΑ ΜΕ PΜ ΤΟ ΤΗΛ. ΤΗΣ ΜΙΧΑΗΛΙΔΟΥ?ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ Κ ΔΕΝ ΤΑ ΕΧΩ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ.
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 80
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σας.

Εχω μπει στον μηνα μου, σε 2 βδομαδες το πολυ γενναω, και μου εχουν πει οτι πρεπει να βρω παιδιατρο απο πριν και να εχω καποια επικοινωνια μαζι του. Θα ηθελα βεβαια να ειναι παιδιατρος φιλικος στον θηλασμο, ή ακομη και συμβουλος θηλασμου μαζι. Μενω Αγιους Αναργυρους, μηπως εχετε κατι να μου προτεινετε;

h0MYp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Για όσες κοπέλες ψάχνουν τα στοιχεία της Μιχαηλίδου http://www.boulenger.gr/mixahlidou.html.

Εμένα με βοήθησε πολύ πάντως μετά την συνάντηση που είχα μαζί της. Και γενικά την κοπέλα την έπρηξα μετά στα e-mail. Τη συνιστώ!

Link to comment
Share on other sites

Για όσες κοπέλες ψάχνουν τα στοιχεία της Μιχαηλίδου http://www.boulenger.gr/mixahlidou.html.

Εμένα με βοήθησε πολύ πάντως μετά την συνάντηση που είχα μαζί της. Και γενικά την κοπέλα την έπρηξα μετά στα e-mail. Τη συνιστώ!

Η κυρια Μιχαηλιδου ειναι και παιδιατρος;

h0MYp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όχι είναι βοηθός μητρότητας.

Σε ευχαριστω. Μηπως ξερεις που μπορω να βρω παιδιατρο και συμβουλο θηλασμου στην Αθηνα; Καποιο σαιτ που μπορω να συμβουλευτω;

h0MYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω. Μηπως ξερεις που μπορω να βρω παιδιατρο και συμβουλο θηλασμου στην Αθηνα; Καποιο σαιτ που μπορω να συμβουλευτω;

 

Δες εδώ που περιέχει και τις ειδικότητες των IBCLCs (πιστοποιημένων συμβούλων γαλουχίας)

http://pediatros-thes.gr/?page_id=653

Είναι η ίδια λίστα με αυτή του Συνδέσμου των IBCLCs http://www.thilasmosonline.info/lista.pdf μόνο που αυτή εδώ δεν έχει τις ειδικότητες.

 

Με το καλό να γεννήσεις εύκολα ένα γερό μωράκι!

Link to comment
Share on other sites

Δες εδώ που περιέχει και τις ειδικότητες των IBCLCs (πιστοποιημένων συμβούλων γαλουχίας)

http://pediatros-thes.gr/?page_id=653

Είναι η ίδια λίστα με αυτή του Συνδέσμου των IBCLCs http://www.thilasmosonline.info/lista.pdf μόνο που αυτή εδώ δεν έχει τις ειδικότητες.

 

Με το καλό να γεννήσεις εύκολα ένα γερό μωράκι!

Σε ευχαριστω πολυ Ευα! Να χαιρεσαι και συ την οικογενεια σου!

h0MYp3.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια παιρνω την κυρια Μιχαηλιδου τηλεφωνο στο σταθερο δεν το σηκωνει,εστειλα και mail αλλα τιποτα!!!μηπως εχει καποια κανενα αλλο τηλεφωνο εκτος απο αυτο που ειναι στη λιστα???θελω πολυ να κλεισω ραντεβου μαζι της γιατι πραγματικα χρειαζομαι βοηθεια με τον θηλασμο!σας ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Κορίτσια καλησπέρα! Αν και βλέπω οτι το θέμα συζητηθηκε περυσι ελπίζω κάποια να το δει...εχω μεγάλο πρόβλημα με το θέμα του θηλασμου κ πήρα την απόφαση να δω σύμβουλο. Θα μπορούσε κάποια να μου στείλει πληροφορίες για την κα. Μιχαηλίδου; Αν έρχεται σπίτι κ πόσο κοστίζει κλπ. Βλέπω μιλάτε με πολύ καλα λόγια κ ενδιαφέρομαι..Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα thumber θελω να σου στειλω πληροφοριες αλλα δεν ξερω πως στελνουν προσωπικο μην. αν ξερεις να μου εξηγησεις πες μου ή γραψε μου το μειλ σου να σου στειλω εκει..

Link to comment
Share on other sites

Η Κατερίνα είναι καλή χρυσή, αλλά έχει τόοοοση δουλειά που είναι και δύσκολη στο τηλ για τηλεφωνική συμβουλή και ξεχνάει να κάνει κάποια updates. Σε μένα τουλάχιστον αυτό έγινε και δεν θέλω να πω λεπτομέρειες.

 

Νομίζω ότι όλες οι σύμβουλοι είναι το ίδιο καλές και αν χρειαζόμουν και 3η φορά θα επέλεγα σίγουρα κάποια άλλη.

 

Το λέω απλά για να μην κολλάτε σε ένα όνομα. Δείτε ποια είναι κοντά στην περιοχή σας και πηγαίνετε εκεί. Αρκεί να είναι πιστοποιημένη.

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 months later...

Ηρθε συμβουλος θηλασμου, ηρθε οστεοπαθητικος, μονο σε μαγισσες και χαρτοριχτρες δεν εχω παει αλλα το προβλημα μου δεν εχει λυθει... Καααποιες φορες πιανει σωστα, καποιες παλι οχι κι οσες φορες κι αν τον βγαλω και τον ξαναβαλω με ποναει. Παει εναμισης μηνας που οι θηλες μου ειναι ερεθισμενες και πονανε... Κουραστηκα, βαρεθηκα. Η συμβουλος ειπε οτι δεν βλεπει να χουμε ιδιαιτερο προβλημα, εγω γιατι ποναω ακομα; Να την ξαναφωναξω; Τον τοποθετω οπως ακριβως μου χει δειξει, βαζω και τις αλοιφες.. Εχω δωσει ενα σωρο λεφτα πια.. Ξερετε ισως καποια εθελοντρια που να μπορουμε να συναντηθουμε χωρις χρεωση; Ας παω εγω στον χωρο της, να μην μετακινειται. Η επομενη συναντηση ειναι στις 23 Ιανουαριου και δε μπορω να ποναω μεχρι τοτε...

SSdUp2.png

 

wviXp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ηρθε συμβουλος θηλασμου, ηρθε οστεοπαθητικος, μονο σε μαγισσες και χαρτοριχτρες δεν εχω παει αλλα το προβλημα μου δεν εχει λυθει... Καααποιες φορες πιανει σωστα, καποιες παλι οχι κι οσες φορες κι αν τον βγαλω και τον ξαναβαλω με ποναει. Παει εναμισης μηνας που οι θηλες μου ειναι ερεθισμενες και πονανε... Κουραστηκα, βαρεθηκα. Η συμβουλος ειπε οτι δεν βλεπει να χουμε ιδιαιτερο προβλημα, εγω γιατι ποναω ακομα; Να την ξαναφωναξω; Τον τοποθετω οπως ακριβως μου χει δειξει, βαζω και τις αλοιφες.. Εχω δωσει ενα σωρο λεφτα πια.. Ξερετε ισως καποια εθελοντρια που να μπορουμε να συναντηθουμε χωρις χρεωση; Ας παω εγω στον χωρο της, να μην μετακινειται. Η επομενη συναντηση ειναι στις 23 Ιανουαριου και δε μπορω να ποναω μεχρι τοτε...

 

Ο οστεοπαθητικος τι σου είπε;

 

Υπάρχει περίπτωση κοντου χαλινού;

 

Τι οδηγίες σου έδωσε η σύμβουλος;

 

Πονάς σε όλες τις στάσεις;

Οι πληγές είναι πάνω στη θηλή ή γύρω από αυτές;

 

Σε ποια περιοχή μένεις;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Ο οστεοπαθητικος ειπε οτι δεν εχει θεμα το παιδι, κι οτι τον βλεπει ηρεμο και δε χρειαζεται να ξαναερθει (εντιμος ο ανθρωπος). Η συμβουλος ειπε οτι εχει λιιιιγο κοντο χαλινο στο πανω χειλακι αλλα οτι δεν υπαρχει λογος να του το διορθωσουμε. Μου διορθωσε λιγο την σταση αλλα κατα τ'αλλα δεν μας αλλαξε κατι. Μου εδωσε και μια καλη αλοιφη που βοηθαει επειδη ισως εχω μυκητιαση. Με την αλοιφη και με το ξυδι ειδα μια σχετικη βελτιωση αλλα το προβλημα υπαρχει ακομα. Και εχει μονιμως το ιδιο προβλημα, διαφορετικο σε καθε θηλη, η μια βγαινει συμπιεσμενη διαγωνια (σαν κραγιον) και η αλλη πλακουτσωμενη στη μεση και κανει σαν χαρακια στη μεση. Πληγη δεν εχω ματωμενη αλλα σκληραινουν πολυ στις ακρες και νιωθω κι εναν σχετικο ερεθισμο στην αλω. Εξωτερικα φαινεται σωστη η σταση του, αλλα μεσα εγω ποναω! Οχι ολες τις φορες αλλα τις περισσοτερες. Παρατηρω εν τω μεταξυ οτι αρχιζει να με ποναει πιο πολυ προς το τελος του θηλασμου και προσπαθω να τον κοβω νωρις αλλα παραπονιεται και κλαιει, κι εγω ανυσηχω οτι δεν εχει χορτασει και τον ξαναβαζω και ποναω.

 

Σταση εχω μονο μια, την κλασσικη στην αγκαλια, δυστυχως δεν εχουμε καταφερει να βολευτουμε σε καμια αλλη. Καποιες (λιγες) φορες εχει κατσει να θηλασουμε ξαπλα αλλα συνηθως δεν του αρεσει. Εκει ποναω καπως λιγοτερο γιατι αλλαζει η γωνια και δεν με ερεθιζει στα ηδη ερεθισμενα σημεια. Και μια φορα στο ασχετο θηλασε ενω ηταν ξαπλωμενος μπρουμυτα πανω μου, εγω σε πολυθρονα με κλιση κι αυτος με ποδια κατω και κεφαλι επανω κανονικα, αλλα επειδη δε στηριζει το κεφαλι του επρεπε να του το κραταω και οταν τον επαιρνε ο υπνος δε βολευε γιατι εκλεινε την μυτη του... Περιεργη σταση ηταν αυτη, οταν στηριζει ομως το κεφαλι του θα την ξαναδοκιμασω!

 

Ειμαι στο Χαλανδρι.

SSdUp2.png

 

wviXp2.png

Link to comment
Share on other sites

Η δική μου σύμβουλος θηλασμού που την αγαπώ δεν είναι στην λίστα επάνω αλλά είναι πιστοποιημένη. Είναι γιατρός στο Αττικό (γενικής ειδικότητας ) και σύμβουλος. Ήρθε 2 φορές από 30 ώρες και μου πήρε 80Ε. ήτανε η πιο φθηνή που είχα βρει πραγματικά. Στο Χαίδάρι είναι η κ.Μηχαηλίδου,είχα μιλήσει τηλεφωνικά μαζί της κάποια στιγμή αλλά δεν ήτανε αυτό που ήθελα.Εγώ μένω Αγ. Βαρβάρα,είμαστε δίπλα. Αν θέλεις τα στοιχεία της μπορώ να σου τα δώσω.Πάντως όπως είπε και η fairy's mom δεν τα έκλαψα καθόλου τα χρήματα,νομίζω ήτανε η καλύτερη "επένδυση"

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Στειλτα μου αν θες και θα το σκεφτω, παντως εχω δωσει ηδη 150 ευρω σε συμβουλο και οστεοπαθητικο και η αληθεια ειναι πως τα χω κλαψει (δεν μου περισσευουν κιολας) γιατι δεν εχω δει καμια βελτιωση τελικα.... Γι αυτο το σκεφτομαι για να παρω κι αλλη...

SSdUp2.png

 

wviXp2.png

Link to comment
Share on other sites

Στειλτα μου αν θες και θα το σκεφτω, παντως εχω δωσει ηδη 150 ευρω σε συμβουλο και οστεοπαθητικο και η αληθεια ειναι πως τα χω κλαψει (δεν μου περισσευουν κιολας) γιατι δεν εχω δει καμια βελτιωση τελικα.... Γι αυτο το σκεφτομαι για να παρω κι αλλη...

 

Ναι έχεις απόλυτο δίκιο.Σου στέλνω πμ

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κι απο μένα!

Αμαλθεια σε καταλαβαίνω απόλυτα, κι εμένα οι θηλές μου είναι χάλια 20 μερες τώρα, είδα οστεοπαθητικο για το σαγονάκι του μωρού που ήταν λίγο στενό, είδα σύμβουλο θηλασμού για να πιάνει καλύτερα ο μικρός, κάνω πλυσεις με γεντιανη (αυτο το μωβ υγρο) για τους μυκητες, κι όμως ο ερεθισμος δεν περνάει. Μάλιστα, δεν πονάν μόνο όταν θηλαζω αλλα και ΟλΗ την υπόλοιπη μερα. Δε μπορω να με ακουμπήσει η μπλουζα στις θηλές γιατι πονάνε πολυ. Το αποτέλεσμα είναι ότι, εκτός απο τις στιγμές που φοράω τα πλαστικά προστατευτικά, (τα οποία δε μπορω να φοράω πολυ γιατι δημιουργείται υγρασία εκει μεσα) δε μπορω ούτε να κράτησω το μπεμπη αγκαλια γιατι μόνο που με αγγίζει στο στήθος ποναω.

Link to comment
Share on other sites

Ο οστεοπαθητικος ειπε οτι δεν εχει θεμα το παιδι, κι οτι τον βλεπει ηρεμο και δε χρειαζεται να ξαναερθει (εντιμος ο ανθρωπος). Η συμβουλος ειπε οτι εχει λιιιιγο κοντο χαλινο στο πανω χειλακι αλλα οτι δεν υπαρχει λογος να του το διορθωσουμε. Μου διορθωσε λιγο την σταση αλλα κατα τ'αλλα δεν μας αλλαξε κατι. Μου εδωσε και μια καλη αλοιφη που βοηθαει επειδη ισως εχω μυκητιαση. Με την αλοιφη και με το ξυδι ειδα μια σχετικη βελτιωση αλλα το προβλημα υπαρχει ακομα. Και εχει μονιμως το ιδιο προβλημα, διαφορετικο σε καθε θηλη, η μια βγαινει συμπιεσμενη διαγωνια (σαν κραγιον) και η αλλη πλακουτσωμενη στη μεση και κανει σαν χαρακια στη μεση. Πληγη δεν εχω ματωμενη αλλα σκληραινουν πολυ στις ακρες και νιωθω κι εναν σχετικο ερεθισμο στην αλω. Εξωτερικα φαινεται σωστη η σταση του, αλλα μεσα εγω ποναω! Οχι ολες τις φορες αλλα τις περισσοτερες. Παρατηρω εν τω μεταξυ οτι αρχιζει να με ποναει πιο πολυ προς το τελος του θηλασμου και προσπαθω να τον κοβω νωρις αλλα παραπονιεται και κλαιει, κι εγω ανυσηχω οτι δεν εχει χορτασει και τον ξαναβαζω και ποναω.

 

Σαν να διαβάζω την περίπτωση μας ακριβώς! Η μονή διάφορα είναι ότι σε μένα δεν υπήρχαν θηλασμοί χωρίς πόνο, ούτε λίγοι, ούτε στην αρχή ούτε ποτέ. Κι eγω έδωσα λεφτά σε ειδικούς άλλα δυστυχώς δεν έχει αλλάξει τίποτα! 7,5 μήνες μετα έχω καταλήξει ότι το μωρό μου δεν ανοίγει διάπλατα το στόμα, έχει πολύ λεπτό άνω χειλος και έχω παρά πολύ ευαίσθητο δέρμα. Τελικά ακόμα δεν ξέρω αν έχω μύκητιάση άλλα αυτό πού έχει σημασία είναι ότι ακόμα πονάω! Σε περίπτωση πού δεν περνάει από το χέρι σου απλά Κουράγιο!

6kQ4p3.png
Link to comment
Share on other sites

Μου εδωσε και μια καλη αλοιφη που βοηθαει επειδη ισως εχω μυκητιαση. Με την αλοιφη και με το ξυδι ειδα μια σχετικη βελτιωση αλλα το προβλημα υπαρχει ακομα.

 

Κόψε εντελώς τη ζάχαρη, από παντού και προσπάθησε πολύ τη ξαπωτή στάση. Εμένα αυτό το μαρτύριο κράτησε γύρω στους δυο μήνες. Ειδικά η ξαπλωτή στάση βοήθησε πολύ. Δοκίμασε και την κλασική, αλλά χιαστί (κρατάς το κεφάλι με το κόντρα χέρι π.χ. δεξί στήθος αριστερό χέρι) γιατί έχεις καλύτερο έλεγχο.

 

Επίσης όταν πάει το μωρό να πιάσει, άνοιγε πολύ το στόμα σου και διόρθωνέ του τα χειλάκια μετά.... Ωχ σε νιώθω.....

 

nanouka κορίτσι μου τι να πω.... Απορώ με το κουράγιο σου....

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα νανουκα χαρα στο κουραγιο σου!! Εγω δεν ξερω αν θα αντεξω τοσο καιρο αν δεν βελτιωθει.... Και ναι Lydias12, ακριβως αυτο με την αγκαλια, εχω και τον μαρσιπο και δε μπορω να τον χρησιμοποιησω!!

Αχ βρε μιρικι να κοψω και τη ζαχαρη λες ε; Προς το παρον εχω κοψει τα γαλακτοκομικα (ειδαμε λιγο αιμα στα κακα του) και εχω λυσσαξει! Τουλαχιστον θα χασω τα κιλα σε χρονο μηδεν!

SSdUp2.png

 

wviXp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...