Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΡΙΠΛΟ Ή ΑΛΦΑ ΤΕΣΤ ΚΑΙ ΑΜΝΙΟΠΑΡΑΚΕΝΤΗΣΗ


Recommended Posts

Κορίτσια γεια σας,

Ειμαι και εγω μια βορειοελλαδιτισσα μελλουσα μαμα, σας παρακολουθω καιρο και πραγματικα οι εμπειριες σας με εχουν βοηθησει πολυ.

Ειμαι 20+5 εβδομαδων και πριν 2 εβδομαδες εκανα το τριπλο τεστ ή αλφα τεστ το οποιο εδειξε πιθανοτητες για συνδρομο down 1:116 στην αυχενικη διαφανεια και το papp-a που προηγηθηκαν οι πιθανοτητες ηταν 1:14000.

Φυσικα οταν μου το ειπε ογιατρος τρελαθηκα και προχωρησα σε αμνιοπαρακεντηση. Τωρα περιμενω με αγωνια το αποτελεσμα και μου περνανε χιλιες ιδεες απο το μυαλο .

Πειτε μου κοριτσια το εχετε ξανακουσει αυτο;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια γεια σας,

Ειμαι και εγω μια βορειοελλαδιτισσα μελλουσα μαμα, σας παρακολουθω καιρο και πραγματικα οι εμπειριες σας με εχουν βοηθησει πολυ.

Ειμαι 20+5 εβδομαδων και πριν 2 εβδομαδες εκανα το τριπλο τεστ ή αλφα τεστ το οποιο εδειξε πιθανοτητες για συνδρομο down 1:116 στην αυχενικη διαφανεια και το papp-a που προηγηθηκαν οι πιθανοτητες ηταν 1:14000.

Φυσικα οταν μου το ειπε ογιατρος τρελαθηκα και προχωρησα σε αμνιοπαρακεντηση. Τωρα περιμενω με αγωνια το αποτελεσμα και μου περνανε χιλιες ιδεες απο το μυαλο .

Πειτε μου κοριτσια το εχετε ξανακουσει αυτο;

να μην ανησυχεις καθολου.συμβαινει συχνα τα αποτελεσματα των εξετασεων αιματος να δινουν χαμηλα ποσοστα μιας και μετραν ορμονες και περιττο να πω τι τρελλα επικρατει με τις ορμονες μας στην εγκυμοσυνη.θα δεις ποσο θα ηρεμησεις με τα αποτελεσματα της αμνιο.εκανα και ξερω την αγωνια!!σου ευχομαι καλα αποτελεσματα και καλο υπολοιπο!

cathygeorge

Link to comment
Share on other sites

vikoula, προσωπικά θα κάνω την αυχενική διαφάνεια την Δευτέρα οπότε δεν γνωρίζω πολλά με τους αριθμούς. Ωστόσο διαβάζοντας στις συζητήσεις εδώ, αλλά και απο βιβλία, καταλαβαίνω οτι τα πράγματα είναι πολύ σχετικά. Η γυναικολόγος μου, μου έχει πει ότι οι αριθμοί είναι στατιστικοί, που για να βγεί κάποια απάντηση πρέπει να λάβει ο γιατρός διάφορους παράμετρους. Που όμως στον υπολογιστή δεν μπαίνουν. Οπότε, αφού έχεις κάνει την αμνιοπαρακέντηση, θα μάθεις μια και καλή και θα σου φύγει απο το μυαλό κάθε κακή σκέψη.

Δεν μπορείς να καταλάβεις πόσο καλά σε νοιώθω (τι λέω... σίγουρα καταλαβαίνεις, όπως όλες μας στην φάση που είμαστε) αλλά τι άλλο έχουμε να κάνουμε εκτός απο υπομονή και θετική σκέψη??? Είμαι σίγουρη οτι και η δική σου περίπτωση είναι μια απο αυτές που κάνουν τα αποτελέσματα της συγκεκριμένης εξέτασης κάπως σχετικά. Αλήθεια έχω ακούσει πολλές περιπτώσεις, που τώρα κρατάνε αγκαλιά ζουμπουρλίδικα μωρά!!! Ολόψυχα, καλά αποτελέσματα. Θα χαρώ να μάθω νέα σου... :P:lol::D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Ευχαριστω τα κοριτσια που μου απαντησανε. Χθες το απογευμα πηρα επιτελους το πολυποθητο τηλεφωνημα ολα καλα το μωρο δεν εχει καμια χρωμοσωμικη ανωμαλια και ειναι και αγορακι. Η χαρα μου ηταν απεριγραπτη. Σας ευχαριστω και παλι για τη στηριξη και ευχομαι σε ολες τια κοπελες να αποκτησουν υγιη μωρακια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστω τα κοριτσια που μου απαντησανε. Χθες το απογευμα πηρα επιτελους το πολυποθητο τηλεφωνημα ολα καλα το μωρο δεν εχει καμια χρωμοσωμικη ανωμαλια και ειναι και αγορακι. Η χαρα μου ηταν απεριγραπτη. Σας ευχαριστω και παλι για τη στηριξη και ευχομαι σε ολες τια κοπελες να αποκτησουν υγιη μωρακια.

Mπράβο!!! Καλό υπόλοιπο εγκυμοσύνης τώρα :lol:

 oIKlp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω τα κοριτσια που μου απαντησανε. Χθες το απογευμα πηρα επιτελους το πολυποθητο τηλεφωνημα ολα καλα το μωρο δεν εχει καμια χρωμοσωμικη ανωμαλια και ειναι και αγορακι. Η χαρα μου ηταν απεριγραπτη. Σας ευχαριστω και παλι για τη στηριξη και ευχομαι σε ολες τια κοπελες να αποκτησουν υγιη μωρακια.

 

Μπράβο κοπέλα μου άντε απο εδώ και πέρα ηρέμησε και απόλαυσέ το!!!!!!!! :P

xOSvp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...