Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

βαψιμο σπιτιου στην 34η βδομαδα!!!!


Recommended Posts

12 ώρες πρίν, Secretia είπε:

Καλημέρα σε ολες και όλους! Είμαι 33η εβδ και τωρα ξεκιναμε δουλειες στο σπίτι....... θα ηθελα να σας ρωτησω, με τη μπογιες βαψατε, όσοι/οσες βαψατε, το σπίτι σας; Ακομα και οι λεγομενες οικολογικες, διαβασα δεν κανουν για νεογεννητο....... μονο αυτες που εχουν 0% ΠΟΕ (VOC).... Γνωρίζει κάποια/καποιος περισσοτερα?

Για να είμαι ειλικρινής δεν το είχα ψάξει τόσο πολύ με τις βαφές. Όταν ήμουν έγκυος αλλά κ αργότερα όταν ο μικρός ήταν 5-6 μηνών κ βαψαμε το σπίτι οι μπογιές ήταν οικολογικές. Δεν μύριζαν καθόλου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Mama_Anesti_ θυμάσαι από ποιά εταιρία ειχατε πάρει τις μπογιές; Βασικά, δεν μπορώ να βρω προδιαγραφες για βρεφικο δωματιο στα χρωματα των γνωστων εταιριων..... και δεν ξέρω που να κοιτάξω...

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Secretia είπε:

Mama_Anesti_ θυμάσαι από ποιά εταιρία ειχατε πάρει τις μπογιές; Βασικά, δεν μπορώ να βρω προδιαγραφες για βρεφικο δωματιο στα χρωματα των γνωστων εταιριων..... και δεν ξέρω που να κοιτάξω...

Δεν θυμάμαι αλλά θα ρωτησω τον άνδρα μου όταν επιστρέψει. Εμείς δεν το είχαμε ψάξει τόσο! Ρώτησε κ τον γυναικολόγο ή τον παιδίατρο για σιγουριά.

Link to comment
Share on other sites

On 6/12/2018 at 12:25 ΠΜ, Secretia είπε:

Mama_Anesti_ θυμάσαι από ποιά εταιρία ειχατε πάρει τις μπογιές; Βασικά, δεν μπορώ να βρω προδιαγραφες για βρεφικο δωματιο στα χρωματα των γνωστων εταιριων..... και δεν ξέρω που να κοιτάξω...

Κι εμεις βαψαμε περυσι το σπιτι που ο μικρος ηταν 1,5 χρονων και λειψαμε μονο για 2-3 μερες μεχρι να το βαψουμε (ο μικρος δηλαδη ελειψε γιατι εχω εβαφα και μετα γυρνουσα στην μαμα μου που ειχε τον μικρο). Δεν μυριζε καθολου το σπιτι και μας ειπαν οτι πλεον δεν μυριζουν τοσο, ειδικα αν ειναι οικολογικες. Ειχαμε βαψει με Vernilac Duropal τους χωρους του σπιτιου και με Vernilac Superpal Eco τα υπνοδωματια. Ειναι και τα δυο οικολογικα (το duropal ειναι απο τα οικομομικα οικολογικα) και εχει κι αλλες σειρες (αλλη μια ειναι οικολογικη-συνολο 3), μπορεις να δεις στην σελιδα τους ή να ρωτησεις σε καποιο καταστημα. 

 
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Sentir...natureza! Από ότι καταλαβαίνω είμαι υπερβολική σε αυτό το θέμα... Αλλά συνεχίζω και το ψάχνω... H Vernilac δεν έχει στο site της το φυλλαδιο τεχνικων προδιαγραφων (όπου αναγραφεται και το πόσα ΠΟΕ έχει)... Αλλά ψαχνοντας σε άλλες εταιρειες όπως kraft, vivechrom, vitex κ.ά. είδα ότι τα ΠΟΕ στα οικολογικά χρωματα τους είναι από 10 g/l έως 15 g/l.. Ρωτώντας τελικά βρήκα 2 εταιρείες με λιγότερα... To οικολογικο της Benjamin moore έχει 2g/l και όλα τα χρώματα της Caparol, έχουν 1g/l (αυτά θα πάρω λογικα).... Υποθέτω ότι θα υπάρχουν και άλλες εταιρείες με λίγα χημικά, θα τις μαθω στην πορεια και θα ενημερωσω :) . Βεβαια, είναι πιο ακριβα......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

12 ώρες πρίν, Secretia είπε:

Καλημέρα Sentir...natureza! Από ότι καταλαβαίνω είμαι υπερβολική σε αυτό το θέμα... Αλλά συνεχίζω και το ψάχνω... H Vernilac δεν έχει στο site της το φυλλαδιο τεχνικων προδιαγραφων (όπου αναγραφεται και το πόσα ΠΟΕ έχει)... Αλλά ψαχνοντας σε άλλες εταιρειες όπως kraft, vivechrom, vitex κ.ά. είδα ότι τα ΠΟΕ στα οικολογικά χρωματα τους είναι από 10 g/l έως 15 g/l.. Ρωτώντας τελικά βρήκα 2 εταιρείες με λιγότερα... To οικολογικο της Benjamin moore έχει 2g/l και όλα τα χρώματα της Caparol, έχουν 1g/l (αυτά θα πάρω λογικα).... Υποθέτω ότι θα υπάρχουν και άλλες εταιρείες με λίγα χημικά, θα τις μαθω στην πορεια και θα ενημερωσω :) . Βεβαια, είναι πιο ακριβα......

Ναι τοσο δεν το εψαξα να πω την αληθεια, απλα πηγα σε ενα καταστημα που δουλευει ενας γνωστος μου και διαλεξα εταιρια και οικολογικα χρωματα (ειχα ομως γνωμονα και την τιμη, ισως γι'αυτο δεν μου προτεινε αλλες εταιριες). Αλλα καλα κανεις και το ψαχνεις, δεν σε βρισκω καθολου υπερβολικη :wink: 

 
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...