Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΕΒΕ-ΜΕΙΩΜΕΝΕΣ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΕΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ


Recommended Posts

Πχ εγω αν παρω το 6μηνο άδειας (αυτο που ψηφιστηκε προσφατα) θα πρεπει υποχρεωτικα να ασφαλιζομαι με λιγότερα ένσημα για 1 χρονο μετα?

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 146
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πχ εγω αν παρω το 6μηνο άδειας (αυτο που ψηφιστηκε προσφατα) θα πρεπει υποχρεωτικα να ασφαλιζομαι με λιγότερα ένσημα για 1 χρονο μετα?

 

Όχι! Οι ασφαλιστικές εισφορές που σου αναλογούν θα είναι μειωμένες, το "ένσημο" παραμένει το ίδιο.

 

Πρόσεξε όμως το εξής. Όπως είδες πιο πάνω αναφέρομαι στον ΟΑΕΕ σχετικά με την εγκύκλιο και τα δικαιολογητικά που απαιτούνται. Για να φτάσει ο ΟΑΕΕ σε αυτό το σημείο δέχτηκε πολλές πιέσεις και ερωτήματα από τις ενδιαφερόμενες.

 

Εσύ, προφανώς είσαι ασφαλισμένη στο ΙΚΑ. Απ όσο ξέρω το ΙΚΑ (και άλλα ταμεία κύριας σύνταξης) δεν έχει ενεργοποιήσει τη σχετική διάταξη. Αν και από τη Γενική Γραμματεία Κοινωνικών Ασφαλίσεων έχει σταλεί από τον περασμένο Μάιο εγκύκλιος με οδηγίες. Γεγονός που σημαίνει ότι χρειάζεται κι εδώ πίεση από τις ενδιαφερόμενες (τηλέφωνα, αιτήσεις κ.λπ, με το Νόμο ανά χείρας γιατί οι περισσότεροι υπάλληλοι δεν έχουν ιδέα).

Link to comment
Share on other sites

Σημερα το πρωι πήγα να κάνω την αιτηση. Ημουν η πρωτη στη Γλυφαδα και λίγο ψαχνονταν. Ηθελαν μια αιτηση για τη μειωση των εισφορων και μια δευτερη για την επιστροφη όσων έχω πληρωσει από τον Απριλιο μεχρι τον Αυγουστο. Το τωρινο διμηνο θα πρεπει να το πληρωσω εκει για να γινει επιτοπου η μειωση. Οι μειωμενες εισφορες ισχυουν μονο για τον κλάδο συνταξης...

tndLp2.png

FgHKp2.png

Link to comment
Share on other sites

Σημερα το πρωι πήγα να κάνω την αιτηση. Ημουν η πρωτη στη Γλυφαδα και λίγο ψαχνονταν. Ηθελαν μια αιτηση για τη μειωση των εισφορων και μια δευτερη για την επιστροφη όσων έχω πληρωσει από τον Απριλιο μεχρι τον Αυγουστο. Το τωρινο διμηνο θα πρεπει να το πληρωσω εκει για να γινει επιτοπου η μειωση. Οι μειωμενες εισφορες ισχυουν μονο για τον κλάδο συνταξης...

tndLp2.png

FgHKp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω πηγα και δεν ειχαν ιδεα :evil:

Πηραν τηλεφωνο στο Ηρακλεο και τους ειπαν οτι απο Δευτερα θα τους ενημερωσουν αλλα υπαρχει λεει μπερδεμα για οσες εχουν κανει ρυθμιση :evil: (κι εγω....)

Μαλλον θα παω Ηρακλειο μια και καλη για να βγαλω ακρη

4

Link to comment
Share on other sites

Εγω πηγα και δεν ειχαν ιδεα :evil:

Πηραν τηλεφωνο στο Ηρακλεο και τους ειπαν οτι απο Δευτερα θα τους ενημερωσουν αλλα υπαρχει λεει μπερδεμα για οσες εχουν κανει ρυθμιση :evil: (κι εγω....)

Μαλλον θα παω Ηρακλειο μια και καλη για να βγαλω ακρη

4

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλα ειστε θησαυρος!!!!!

 

Χτες πήγε ο σύζυγος και κατέθεσε την αίτηση μια που εγώ δεν έχω άλλη άδεια. Του δώσανε ένα χαρτί ότι δικαιούμαι από 174 € και κάτι ψιλά επιστροφή για τα τελευταία τρία δίμηνα (δηλαδή 3 Χ 174,...). Είπαν ότι θα μου τηλ. για να πάω να πάρω πίσω τα λεφτά και από εδώ και μπρος θα καταχωρηθεί στο σύστημα για να έρχεται η ταχυπληρωμή με μειωμένο το ποσό. Πάντως ήμουν η πρώτη που κατέθεσε αίτηση και μάλιστα όταν πήγα να ρωτήσω δεν γνωρίζαν τίποτα και το ψάχνανε εκείνη την στιγμή και μάλιστα μου είπαν ότι τους άνοιξα τα μάτια.

Πώς γίνεται πάντως όταν είναι να επιστρέψουν χρήματα να κάνουνε τόσο χρόνο και να μας ταλαιπωρούνε τόσο πολύ και όταν είναι να εισπράξουν όλα να γίνονται αμέσως, είναι μια απορία που δεν θα λυθεί ποτέ στη ζωή μου....

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Είναι ευχάριστο που υπάρχει δραστηριοποίηση στο θέμα με τις μειωμένες εισφορές.

 

Θα ήθελα να κάνω δύο γενικές παρατηρήσεις:

 

Παρατήρηση 1η. Όταν πάτε να ρωτήσετε ή να καταθέσετε αίτηση σε υποκαταστήματα του ΟΑΕΕ για την μείωση των ασφαλιστικών εισφορών τυπώστε την επίμαχη Εγκύκλιο του Οργανισμού, ώστε να μην κάνουν οι υπάλληλοι πως δεν ξέρουν για τι πράγμα μιλάτε και σας κάνουν τη ζωή δύσκολη. Η Εγκύκλιος λοιπόν είναι υπ. αριθμ. 79/6-10-2008

 

ΑΘΗΝΑ 06/10/08

ΑΡΙΘ.ΠΡΩΤ.: ΔΙΕΣ/Φ7/10/102401

 

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΑΠΑΣΧ.&ΚΟΙΝ.ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ

ΑΡΙΘ.ΠΡΩΤ.: ΔΙΕΣ/Φ7/10/102401

ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ

ΕΛΕΥΘΕΡΩΝ ΕΠΑΓΓ/ΤΙΩΝ O.A.E.E

 

ΓΕΝ. Δ/ΝΣΗ ΑΣΦ. ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ

ΠΡΟΣ: ΑΠΟΔΕΚΤΕΣ ΠΙΝΑΚΑ Α'

Δ/ΝΣΗ: ΕΣΟΔΩΝ

ΤΜΗΜΑ: EΣΟΔΩΝ

KOIN: Η.ΔΙ.Κ.Α. Α.Ε.

ΤΑΧ.Δ/ΝΣΗ: ΑΚΑΔΗΜΙΑΣ 22

ΠΛΗΡΟΦ: Κ. ΡΗΓΟΠΟΥΛΟΣ

ΤΗΛΕΦ: 210 3729541

FAX: 210 3633701

 

ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ: 79

 

 

ΘΕΜΑ: Μείωση εισφορών κατά 50% στις γυναίκες ασφαλισμένες μετά το δωδεκάμηνο του τοκετού.

 

Σας γνωρίζουμε ότι με τις διατάξεις της παραγράφου 2 του αρ. 141 του Ν.3655/2008 (ΦΕΚ 58/3-4-2008) θεσπίζεται για πρώτη φορά για τις μητέρες ασφαλισμένες μείωση κατά 50% των εισφορών κλάδου κύριας σύνταξης που τις βαρύνουν κατά τους πρώτους 12 μήνες που έπονται εκείνου της γέννησης κάθε παιδιού.

 

Έναρξη Ισχύος - Δικαιούχοι

 

1. Mε δεδομένο ότι δεν προσδιορίζεται στην διάταξη ότι ο τοκετός πρέπει να έχει επέλθει μετά τις 3-4-08 (ημερομηνία δημοσίευσης του νόμου) και σύμφωνα με το αριθμ. Φ80000/ΟΙΚ 11095/914/6-5-08 έγγραφο του Υπουργείου Απασχόλησης και Κοινωνικής Προστασίας η ανωτέρω ρύθμιση καταλαμβάνει τόσο τις γυναίκες που θα αποκτήσουν παιδί μετά την ανωτέρω ημερομηνία όσο και τις περιπτώσεις εργαζομένων γυναικών που έχουν γεννήσει πριν τις 3-4-08.

 

Στην τελευταία αυτή περίπτωση η καταβολή των μειωμένων εισφορών γίνεται από τις 3-4-08 και για όσο χρονικό διάστημα υπολείπεται μέχρι την συμπλήρωση του 12μηνου μετά το μήνα που έλαβε χώρα ο τοκετός.

Παράδειγμα: Τοκετός 10-11-2007 δικαιούται μειωμένου ασφαλίστρου από 4/2008 μέχρι και 11/2008.

 

2. Για τους κλάδους κύριας ασφάλισης-σύνταξης αυτοαπασχολουμένων που προβλέπεται καταβολή μειωμένων εισφορών από άλλη αιτία δεν επιτρέπεται η συσσώρευση μειώσεων αλλά ισχύει το μεγαλύτερο ποσοστό μείωσης. Συνεπώς οι ασφαλισμένες των ασφαλιστικών κατηγοριών 101,102 για το δωδεκάμηνο που ακολουθεί το μήνα τοκετού θα καταβάλουν για τον κλάδο Σύνταξης το μειωμένο ποσό που θα καταβάλλουν οι αντίστοιχες γυναίκες των κατηγοριών 001,002.

 

Παράδειγμα: Οι ασφαλισμένες της κατηγορίας 101 για το έτος 2008 θα πρέπει να καταβάλλουν για το χρονικό διάστημα που δικαιούνται ασφάλιστρο 72,58? (145,15:2) + 55,52? Kλάδου Υγείας = 128,10? και της κατηγορίας 102 88,64? (177,28:2) +67,81? Kλάδου Υγείας = 156,45?.

 

3. Στην περίπτωση που θα υπάρξει τοκετός πριν την λήξη του πρώτου 12μηνου τότε θα αρχίζει νέο χρονικό διάστημα από τoν επόμενο μήνα του δεύτερου τοκετού και μετά.

 

Σύμφωνα με το αριθμ. Φ10035/22314/883/2008 έγγραφο του Υπουργείου Απασχόλησης και Κοινωνικής Προστασίας οι ασφαλισμένοι στην προαιρετική ασφάλιση (αυτασφάλιση ΚΩΔ 2) δεν δικαιούνται μειωμένου ασφαλίστρου καθώς επίσης και οι «νέες» (Ν.2084/92) ασφαλισμένες που με δική τους βούληση επέλεξαν να ασφαλιστούν σε δεύτερο φορέα δεν δικαιούνται μειωμένου ασφαλίστρου (ασφ. κατ.031-044).Η μειωμένη ασφαλιστική εισφορά θα γίνεται μόνο από τον φορέα της υποχρεωτικής ασφάλισης.

 

Για τις «παλαιές» ασφαλισμένες (Ν.2084/92) όπου υπάρχει παράλληλη υποχρεωτική ασφάλιση το δικαίωμα καταβολής μειωμένης ασφαλιστικής εισφοράς ασκείται και στους δυο φορείς.

 

Οι ασφαλισμένες σε προαιρετική περιοχή έχουν δικαίωμα στην μειωμένη εισφορά επειδή ο χρόνος προαιρετικής περιοχής είναι χρόνος υποχρεωτικής ασφάλισης.

 

Το δικαίωμα καταβολής μειωμένων ασφαλιστικών εισφορών ισχύει από τον 4/2008 και μπορεί να ασκηθεί οποτεδήποτε. Μπορεί δηλαδή οι ασφαλιστικές εισφορές του συγκεκριμένου 12μηνου να καταβληθούν μειωμένες οποτεδήποτε με τις ισχύουσες κάθε φορά αναπροσαρμοσμένες τιμές και τα τυχόν αναλογούντα τέλη καθυστέρησης.

 

Αν ασφαλισμένη έχει πληρώσει ολόκληρες τις ασφαλιστικές εισφορές του δωδεκάμηνου ή μέρος αυτών μπορεί με αίτησή της να επικαλεσθεί την διάταξη και να ζητήσει να της επιστραφούν οι διαφορές ως αχρεωστήτως καταβληθείσες αφού ληφθούν υπόψη όλες οι διατάξεις περί παραγραφής.

 

Η επιστροφή των χρηματικών ποσών θα γίνεται από το Περ/κό Τμήμα Ο.Α.Ε.Ε με την προβλεπόμενη από τις σχετικές εγκυκλίους διαδικασία. Στη συνέχεια θα ακολουθείται από τον χειριστή του Η/Υ η διαδικασία του «αφαιρετικού».

 

Aνακεφαλαιώνοντας δεν είναι επιτρεπτή η μείωση στις ασφαλιστικές κατηγορίες 031-044,071-084, για τις νέες και για τις παλαιές όσες στο Μητρώο έχουν ένδειξη ΚΩΔ 2.

 

 

Δικαιολογητικά - Καταχώρηση

 

Προκειμένου ασφαλισμένη μητέρα να τύχει της μείωσης των εισφορών του κλάδου σύνταξης θα πρέπει:

 

α) Να καταθέσει σχετική αίτηση και να προσκομίσει Ληξιαρχική πράξη γέννησης του τέκνου.

 

β) Πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης.

 

 

Ο αρμόδιος υπάλληλος που θα παραλαμβάνει τα δικαιολογητικά θα θέτει σχετική σφραγίδα επί του βιβλιαρίου ασθενείας και του ασφαλιστικού βιβλιαρίου με την ένδειξη “ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ ΜΕΙΩΜΕΝΟΥ ΑΣΦΑΛΙΣΤΡΟΥ ΚΛ. ΣΥΝΤΑΞΗΣ ΑΠΟ……. ΜΕΧΡΙ…… (Ν 3655/08 ).

 

Στη συνέχεια αφού εγκριθεί η αίτηση από αυτόν και τον Προϊστάμενο του Τμήματος θα διαβιβάζεται στον χειριστή του Η/Υ ο οποίος και θα κάνει την καταχώρηση στο σύστημα σύμφωνα με τις οδηγίες που θα δοθούν από την Η.ΔΙ.Κ.Α Α.Ε. όταν ολοκληρωθεί η σχετική εφαρμογή.

 

Η έναρξη και η λήξη του μειωμένου ασφαλίστρου θα γίνεται σύμφωνα με όσα ορίζονται στην παρ. 1 της παρούσης.

 

Μέχρι να ολοκληρωθούν οι απαραίτητες μεταβολές στο μηχανογραφικό σύστημα από την Η.ΔΙ.Κ.Α Α.Ε θα μπορούν οι ασφαλισμένες που ανήκουν στην κατηγορία αυτή να πληρώνουν τις ασφαλιστικές εισφορές τους με χειρόγραφο γραμμάτιο είσπραξης στην εσωτερική Υπηρεσία. Στο χειρόγραφο γραμμάτιο θα γίνεται πλήρης ανάλυση των εισπραττομένων χρηματικών ποσών.

 

Παράδειγμα: Ασφαλισμένη που ανήκει στην Π01 ασφαλιστική κατηγορία και θέλει να πληρώσει την ασφαλιστική εισφορά των μηνών 7-8/2008 (4ο δίμηνο) εμπρόθεσμα, ο Ταμίας θα αναγράφει επί του χειρόγραφου γραμματίου 220,15? (μηνιαία εισφορά) - 72,58? (μείωση Ν. 3655/08 )= 147,57 X 2 =295,14? ΣΥΝΟΛΟ.

Στη συνέχεια εκτυπώνεται η απλήρωτη απόδειξη από την επιλογή 21.6 (αν είναι εκπρόθεσμη) ή 21.1 (αν είναι εμπρόθεσμη).

 

Aφού εξοφληθεί το χειρόγραφο γραμμάτιο εξοφλείται και η μηχανογραφική απόδειξη με την επιλογή 13.6 και γίνεται από τον αρμόδιο χειριστή του Η/Υ «αφαιρετικό» του ποσού των 72,58 ? και στην θέση που υπάρχει για τον αριθμό επιταγής καταχωρείται ο αριθμός του χειρόγραφου γραμματίου είσπραξης.

 

Σε όλες τις περιπτώσεις τα τυχόν αναλογούντα πρόσθετα τέλη καθυστέρησης διαφορές και επιβαρύνσεις εισπράττονται κανονικά.

 

Tης παρούσης να λάβουν γνώση ενυπόγραφα όλοι οι υπάλληλοι του Τμήματος.

 

Ο ΔΙΟΙΚΗΤΗΣ ΟΑΕΕ

Κ. ΠΑΠΑΘΑΝΑΣΙΟΥ

 

ΑΚΡΙΒΕΣ ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ

Ο ΠΡ/ΝΟΣ ΤΜ. ΓΡΑΜ/ΤΕΙΑΣ α.α.

Ι. ΜΠΟΥΤΣΙΚΑΣ

 

Όπως βλέπετε βοηθά στο να γνωρίζετε και να συγκεντρώσετε τα απαραίτητα δικαιολογητικά έτσι ώστε να μην λέει ο καθένας υπάλληλος ό,τι θέλει.

 

Παρατήρηση 2η. Ο Νόμος 3655/2008 (ΦΕΚ 58 Α/3.4.2008) περί: «Διοικητικής και οργανωτικής μεταρρύθμισης του Συστήματος Κοινωνικής Ασφάλισης και λοιπές ασφαλιστικές διατάξεις» άρθρο 141 παρ. 2, αφορά όλα τα ταμεία κύριας σύνταξης και ΟΧΙ μόνο τον ΟΑΕΕ. Δηλαδή η μείωση των ασφαλιστικών εισφορών για ένα χρόνο από την απόκτηση του παιδιού έχει εφαρμογή και στα υπόλοιπα ταμεία. Κάτι όμως που δεν έχει γίνει γιατί οι διοικήσεις τους κωφεύουν.

 

Όπως -και από εδώ μέσα- δώσαμε πολλοί τον αγώνα να ενεργοποιηθεί η διάταξη για τον ΟΑΕΕ έτσι πιστεύω πρέπει να κάνουν οι μητέρες και οι σύντροφοί τους για να εφαρμοστεί ο Νόμος και στα δικά τους ταμεία.

 

Τέλος, σχετικά με το πόση θα είναι η μείωση καλό είναι να συμβουλευτείτε τους πίνακες των εισφορών σας αναλόγως την ασφαλιστική βαθμίδα που ανήκετε, αφαιρώντας το ποσό για την ιατροφαρμακευτική περίθαλψη και ό,τι μένει το διαιρείται διά δύο. Σχετικό παράδειγμα υπάρχει στην εγκύκλιο που παραθέτω παραπάνω.

 

Τους πίνακες μπορείτε να τους βρείτε στο (απαρχαιωμένο) σάιτ του ΟΑΕΕ στη σελίδα: http://www.tebe.gr/eisfores/eisfores.htm

 

Ελπίζω να βοήθησα. Αν υπάρχουν ερωτήσεις και γνωρίζω να απαντήσω είμαι στη διάθεση κάθε ενδιαφερόμενης και ενδιαφερόμενου, όπως και να αποστείλω ό,τι υλικό διαθέτω (Νόμο, εγκυκλίους, υπουργικές αποφάσεις κ.λπ.).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους σας.

 

Ψάχνοντας να βρω διάφορες ιστιοσελίδες που αφορούνε ασφαλιστικά θέματα,εντελώς τυχαία βρέθηκα και στην ιστιοσελίδα του parent όπου όλες οι συζητήσεις και τα υπομνήματα ήτανε πολύ κατανοητά γιατί προέρχονταν από ανθρώπους που είχανε προσωπικές εμπειρίες.

 

Έτσι αποφάσισα να γραφτώ παρόλο που ακόμη δεν είμαι μητέρα και απλά το σκέφτομαστε για το κοντινό μέλλον,(ελπίζω,γιατί αυτά τα πράγματα δεν τα ξέρεις ποτέ).

 

Έίμαι ασφαλισμένη στο ΤΕΒΕ από το 1997 σαν μέλος οικογενειακής Α.Ε.

και τον τελευταίο χρόνο(6-11-0 εώς 31-10-08) εργάστηκα και ως μισθωτός με ασφάλιση στο ΙΚΑ.

 

Τώρα είμαι ξάνα ασφαλισμένη στο ΤΕΒΕ και ήθελα να ρωτήσω αν σε περίπτωση εγκυμοσύνης οι μόνες παροχές του ΤΕΒΕ είναι τα 800 ευρώ για τα έξοδα της γέννας και τίποτα άλλο(επίδομα κυοφορίας κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης?)

 

Επίσης με ενημερώσατε για τη μείωση του 50% στις εισφορές κύριας σύνταξης που δικαιούμαι για τον επόμενο χρόνο μετά την γέννα.

 

Σας παρακαλώ επιβεβαιώστε ότι η μόνη παροχή του ΤΕΒΕ είναι το συγκεγκριμένο ποσό και τίποτα παραπάνω για να γνωρίζω αν ψάχνοντας νεά δουλεία συμφέρει να παραμείνω στο ΤΕΒΕ ή να επιδιώξω να με ασφαλίσουνε στο ΙΚΑ,καθώς οι παροχές του για εγκυμονούσες γυναίκες είναι πιο υψηλές.

 

Σας ευχαριστώ όλους για την προσοχή σας.

Smiling children. . Nothing better!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Aκριβώς!! Τα μόνα χρήματα που πήρα ήταν 800 €. Ευτυχώς που γίνεται τώρα και αυτή η μείωση των εισφορών γιατί αλλιώς... Πάντως αν έχεις την δυνατότητα να γραφτείς στο ΙΚΑ, σου το συνιστώ.Γνωστές μου που είναι στο ΙΚΑ, πήραν τουλάχιστον 2000-2500 € σε επιδόματα.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα να το ψάξεις λίγο παραπάνω, το αν σε συμφέρει να αλλαξεις ταμείο. Εννοώ ότι δεν είναι το μόνο κριτήριο τα επιδόματα λοχείας/εγκυμοσύνης, δες και τις άλλες παροχές ΙΚΑ και ΤΕΒΕ, υπολόγισε τι εισφορές πληρώνεις στο καθένα, τι καλύψεις έχεις... γιατί έχω την εντύπωση ότι το ΤΕΒΕ είναι καλύτερο ταμείο (χωρίς να είμαι σίγουρη, κι εγώ ΙΚΑ έχω).

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα να το ψάξεις λίγο παραπάνω, το αν σε συμφέρει να αλλαξεις ταμείο. Εννοώ ότι δεν είναι το μόνο κριτήριο τα επιδόματα λοχείας/εγκυμοσύνης, δες και τις άλλες παροχές ΙΚΑ και ΤΕΒΕ, υπολόγισε τι εισφορές πληρώνεις στο καθένα, τι καλύψεις έχεις... γιατί έχω την εντύπωση ότι το ΤΕΒΕ είναι καλύτερο ταμείο (χωρίς να είμαι σίγουρη, κι εγώ ΙΚΑ έχω).

 

 

Κορίτσια, εγώ θα προτιμούσα το ΙΚΑ από πολλές απόψεις. Δικαιούσαι δώρο Χριστουγέννων και Πάσχα, επίδομα άδειας, πόσους μήνες άδεια στην εγκυμοσύνη και αν τύχει να σε απολύσουν μπορείς να μπεις στο ταμείο ανεργίας και να παίρνεις έστω και αυτό το μικρό επίδομα.Ίσως με το να κλείσεις ραντεβού στο ΙΚΑ γίνεται ένας χαμός, αλλά εγώ προσωπικά παρόλο που είμαι στο ΤΕΒΕ δεν χρησιμοποιώ κανένα γιατρό γιατί απλά τόσα χρόνια έχω κάποιους δικούς μου γιατρούς που τυχαίνει να μην είναι στο ΤΕΒΕ και εξακολουθώ φυσικά να προτιμώ αυτούς. Φυσικά αυτό είναι επιλογή του καθένα. Πάντως προσωπικά μου στοίχισε το γεγονός ότι γέννησα τον Μάιο και με το που σαράντησα γύρισα στην δουλειά... και δούλευα μέχρι τον ένατο. Αυτό που άφησα το μωρό μου σε ξένα χέρια από τόσο μικρό είναι κάτι που με πληγώνει πολύ..Πάντως και εγώ θα σου έλεγα αν είναι να το ψάξεις γιατί μπορεί κάποια πράγματα να μην τα γνωρίζω..

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σας παρακαλώ επιβεβαιώστε ότι η μόνη παροχή του ΤΕΒΕ είναι το συγκεγκριμένο ποσό και τίποτα παραπάνω για να γνωρίζω αν ψάχνοντας νεά δουλεία συμφέρει να παραμείνω στο ΤΕΒΕ ή να επιδιώξω να με ασφαλίσουνε στο ΙΚΑ,καθώς οι παροχές του για εγκυμονούσες γυναίκες είναι πιο υψηλές.

 

Ο ΟΑΕΕ (πρώην ΤΕΒΕ) πράγματι το μόνο επίδομα που παρέχει είναι αυτό του τοκετού, δηλαδή 800 ευρώ εφάπαξ. Και από την 4η Απριλίου 2008 ισχύει η μείωση κατά 50% των ασφαλιστικών εισφορών για ένα χρόνο μετά τον τοκετό.

 

Σε περίπτωση καισαρικής επέμβασης και αν η νοσηλεία είναι πάνω από τρεις ή τέσσερις ημέρες (δεν θυμάμαι καλά) τότε ισχύουν όλα όσα αφορούν χειρουργικές επεμβάσεις, δηλαδή κατάθεση όλων των πρωτότυπων τιμολογίων και αποδείξεων και αφού εγκριθεί η νοσηλεία από μια επιτροπή καταβάλλεται ένα ποσοστό των συνολικών εξόδων, που δεν ξεπερνά το 10% με 20%.

 

Το ΙΚΑ έχει καλύτερες παροχές, τόσο στα επιδόματα τοκετού, όσο και σε επιδόματα λοχείας, καθώς και τις άδειες προ και μετά τη γέννηση του παιδιού. Καθώς και το περιβόητο επιπρόσθετο 6μηνο άδειας μετά τον τοκετό και την άδεια λοχείας.

 

Κάνοντας μια μικρή αναζήτηση στα τόπικ του φόρουμ θα βρεις πολλές λεπτομέρειες για όλα όσα ρωτάς, όπως και τις διαδικασίες που απαιτούνται.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για το ενδιαφέρον.

 

Η αλήθεια είναι ότι καλύτερα να πάω σε έναν δικηγόρο που είναι ενήμερος για τα ασφαλιστικά θέματα και να το ψάξω περισσότερο,γιατί έτσι και κατά το παρελθόν δεν ήμουνα πολύ ενημερωμένη και έκανα την χαζομάρα και ήμουνα ασφαλισμένη σε 2 ταμεία συγχρόνως και φυσικά πλήρωνα διπλές εισφορές.

 

Πάντως οι εισφορές του ΤΕΒΕ είναι πολύ πιο υψηλές από του ΙΚΑ,αλλά από ότι έχω ακούσει οι συντάξεις του ΤΕΒΕ είναι πολύ υψηλότερες, αν και όποτε πάρουμε ποτέ σύνταξη. . .!

 

Καλό απόγευμα σε όλους.

Smiling children. . Nothing better!

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ το site ως νέος χρήστης. Ο λόγος συμμετοχής μου στο συγκεκριμένο topic και μάλιστα της παρθενικής μου εμφάνισης σε forum είναι η αγανάκτησή μου γιατί σήμερα επισκέφθηκα το ΤΕΒΕ για το εν λόγω θέμα (για λογαριασμό της συζύγου) και μετά εκπλήξεως (αν μπορεί να το πει κανείς αναφερόμενος σε δημόσιο ασφαλιστικό φορέα) διεπίστωσα ότι η έκπτωση παρά λίγο να μου βγει αύξηση δεδομένου ότι όπως αναφέρουν και άλλα μέλη αφορά μόνο το κομμάτι του συνταξιωδοτικού, αλλά επίσης ενώ η σύζυγος ανήκει στην κατηγορία 101 και πληρώνει εισφορά του κλάδου σύνταξης 116,12 τον μήνα οπότε το αναμενόμενο για πληρωμή ποσό θα ήταν το μισό αυτού (58,06) μου λένε ότι επειδή είναι νέα ασφαλισμένη στο πρώην ΤΕΒΕ θα πληρωθεί το μισό του ποσού που ανήκει η αντίστοιχη κατηγορία προερχόμενων από πρώην ΤΑΕ-ΤΣΑ (κατηγορία 001) και της οποίας το ποσό είναι 145,15 ή δηλαδή 72,58. Και η ερώτησή μου είναι η εξής: Εφόσον με μεταφέρετε κύριοι σε άλλη κατηγορία όταν καλούμαι να πληρώσω λιγότερα, τι θα συναίβαινε αν σε αυτή την κατηγορία το ποσό των εισφορών ήταν το διπλάσιο από αυτό που πληρώνω? Θα διεκδικούσα έκπτωση και θα πλήρωνα περισσότερα... Ο τραγέλαφος μάλιστα βρίσκεται στο γεγονός ότι όλως τυχαίως το παράδειγμα που δίνεται στην εγκύκλιο 79 είναι ακριβώς αυτό. Ελλάς, για μια ακόμη φορά το μεγαλείο σου.

12357111317192329313741...

Link to comment
Share on other sites

ενημερωτικα στον Αγ Δημητριο που πηγα , ειχαν γνωση του θεματος και χαρηκα παρα πολυ για αυτο. Αλλα ημουνα η πρωτη που πηγε και διαβαζαν τα σχετικα. Τελικα δεν ειχα πιστοποιητικο οικ καταστασης μαζι μου οποτε θα ξαναπαω αυριο παλι. Σε καποια φαση μπηκε και μια μια διδυμομανα και της την επεσα με τη μια, ποσο μηνων κλπ κλπ. δικαιουτε για 4-5 μηνες επιστροφη και πληρωνε εισφορες 1200 το διμηνο! Χαχα να ζηταμε ποσοστα ενημερωσης?

Η απορια μου ειναι , γιατι θα πρπεπει να κανουμε αιτησεις εμεις, δε θα επρεπε αυτοματα να μας ενημερωσουν αυτοι? λεμε τωρα...πλακα κανω

 

 

 

arsen_Loupen δεν καταλαβα , τελικα τι θα παρεις τα μισα του 116 η του 140? γιατι αν ειναι το 2ο δε σε συμφερει? μπερδευτηκα λιγο :roll:

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γατούλα, αυτό που λέω είναι ότι οι πονηροί του ΤΕΒΕ αναφέρουν ΜΕΙΩΣΗ εισφορών κατά 50% αλλά ουσιαστικά ζητάνε πληρωμή του 50% των εισφορών. Και ένας λογικά σκεφτόμενος θα απορήσει και δεν θα δει την διαφορά που όντως δεν υπάρχει στην περίπτωση που σου ζητάνε το 50% των εισφορών της κατηγορίας που ανήκεις. Αυτό όμως που κάναν στην δική μου περίπτωση ήταν να αλλάξουν κατηγορία (μόνο για την εφαρμογή αυτής της διάταξης) και να με μεταφέρουν σε κατηγορία με μεγαλύτερη εισφορά (από 101 σε 001).

 

http://www.tebe.gr/eisfores/pinakes/pinakas3.htm

http://www.tebe.gr/eisfores/pinakes/pinakas2.htm

 

Αν λοιπόν λέγανε ότι θα γίνει ΕΚΠΤΩΣΗ 50% της νέας κατηγορίας (001)δεν θα υπήρχε κανένα πρόβλημα (αντιθέτως θα συνέφερε κιόλας), αυτό όμως που λένε είναι να ΠΛΗΡΩΘΕΙ το 50% της νέας κατηγορίας οπότε πληρώνεται το 50% ενός μεγαλύτερου ποσού... Ελπίζω να έγινε πιο σαφές τωρα.

12357111317192329313741...

Link to comment
Share on other sites

Εγω πηγα και δεν ειχαν ιδεα :evil:

Πηραν τηλεφωνο στο Ηρακλεο και τους ειπαν οτι απο Δευτερα θα τους ενημερωσουν αλλα υπαρχει λεει μπερδεμα για οσες εχουν κανει ρυθμιση :evil: (κι εγω....)

Μαλλον θα παω Ηρακλειο μια και καλη για να βγαλω ακρη

 

Πηρα τηλεφωνο στο Ηρακλειο μηπως βγαλω ακρη,μιλησα με μιακοπελα ακι μου λεει ελα απο δω να δουμς

Τελικα πηρα το μωρο και πηγα στο Ηρακλειο....(50χλμ)

Βαζω το μωρο στο ringsling και κοιμηθηκε,ανεβηκα στον 4ο οροφο,κοσμος χαμος

Ψαχνω την κυρια Ταδε,την βρισκω,ειμαι η Ταδε ναι μου λεει συμπληρωσε αυτη την αιτηση

Δεν ειχα που να σταθω να την συμπληρωσω-ουτε στυλο ειχα και ξυπναει και το μωρο....κανενας δεν ειπε ελα βρε κοπελα μου να σε βοηθησουμε

Τελικα με τα πολλα και το μωρο να σκουζει περιμενω σε μια σειρα με 4 ατομα,ευτυχως μου δινουν την σειρα τους και ηρθε η ωρα για την υπογραφη για τον προισταμενο

Με το μωρο να συνεχιζει να κλαει....δεν μπορω νασας την υπογραψω πρεπει να πατε στο δικο σας

Βρε καλε μου ανθρωπε εγω ειχα γραφτει σο Ταμειο Εμπορων για να μην ανακατευτω με το ΤΕΒΕ της περιοχης μου και επειδη συνενοθηκανε θα πρεπι εγω να μπλεξω εκει μεσα!Νομιζεις οτι ηρθα 50χλμ ετσι για πλακα δεν βγαζω ακρη λεμε...

Τιποτα αυτος δεν τηνυπεγραψε

Παω την αλλη μερα στα μερη μου

Αχ ξερεις θα παρω τηλεφωνο τωρα

Απαντηση....Ενταξει ολα καλα αλλα θα ερθεις την αλλη εβδομαδα γιατι λειπει ο προισταμενος και μετα θα φυγω εγω....

Αντε να παω με τα νερα τους

Την Δευτερα δεν μπορεσα και πηγα την Τριτη,ελα ομως που την Τριτη ηταν του Αγ Μηνα και ειναι Αργια στο Ηρακλειο και δεν ειχαν ενημερωθει,αλλα μην παω και την Τεταρτη γιατι εχουν απεργια

Εκει δεν αντεξα και βαζω τις φωνες

Γυαλιζε μαλλον το ματι μου και πηραν το τηλεφωνο μου να με παρουν την Πεμπτη για ναπω

Πεμπτη πρωι 08:10 με πηραν τηλεφωνο....να ερθεις την Δευτερα γιατι χρειαζομαστε μια σφαγιδα και τη καναμε παραγγελια εχθες

Ενταξει λεω σημερα θα ειναι ετοιμη -Οχι οι δικες μας καθυστερουν :?

Μετα θυμηθηκα οτι μια φιλη μου που γενησε πριν 15 μερες εκανε την αιτησση και τους λεω μα η Ταδε με τη σφραγιδα την εκανε???

Και η απαντηση τους---->Ποιος σου ειπε οτι την εχουμε στειλει??????????????

 

Αυριο θα γελασω πολυ,μα παρα πολυ

4

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...