Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΕΒΕ-ΜΕΙΩΜΕΝΕΣ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΕΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ


Recommended Posts

θελω να ενημερωσω το Forum οτι χθες εκανα αναφορα (γραπτη και επωνυμως) προς τον Συννηγορο του πολιτη και με πηραν σημερα τηλεφωνο και θα το ερευνησουν!

Νεοτερα απο Δευτερα!

 

Με συμβουλεψαν να κανω εγγραφως προς τον Τοπικο ΟΑΕΕ (που ανηκουμε) αιτηση που να λεει οτι συμφωνα με τον νομο ταδε εγκυκλιος ταδε δικαιουμε τα παρακατω παρακαλω για την εφαρμογη τους!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 146
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Με συμβουλεψαν να κανω εγγραφως προς τον Τοπικο ΟΑΕΕ (που ανηκουμε) αιτηση που να λεει οτι συμφωνα με τον νομο ταδε εγκυκλιος ταδε δικαιουμε τα παρακατω παρακαλω για την εφαρμογη τους!

 

Αυτή είναι η σωστή πρακτική επειδή αφενός ασκεί πιέσεις προς την κατεύθυνση συνολικής επίλυσης του ζητήματος και αφετέρου διασφαλίζει την ενδιαφερόμενη για την αναδρομική ισχύ της διάταξης.

 

Σας παραθέτω το κείμενο της αίτησης που κατέθεσε η σύζυγός μου:

 

Προς

Ο.Α.Ε.Ε.

................................

 

Αθήνα 19/08/08

 

Θέμα: «Μείωση Ασφαλιστικών Εισφορών κατά 50% λόγω απόκτησης τέκνου»

 

Παρακαλώ όπως μειώσετε τις Ασφαλιστικές Εισφορές μου του κλάδου Κύριας Σύνταξης κατά 50%, λόγω απόκτησης τέκνου στις 6 Αυγούστου 2008. Η μείωση να ισχύσει από το διάστημα: Αύγουστος 2008 έως Αύγουστος 2009, κατʼ εφαρμογή της ρητής διάταξης του άρθρου 141 παράγραφος 2 του Νόμου υπ/ αριθμ.: 3655/2008 για τη Διοικητική και οργανωτική μεταρρύθμιση του Συστήματος Κοινωνικής Ασφάλισης και λοιπές ασφαλιστικές διατάξεις (Φ.Ε.Κ. 52Α/3-4-2008).

 

Επίσης αιτούμαι η απόφαση μείωσης των ασφαλιστικών εισφορών να έχει αναδρομική ισχύ από την ημερομηνία γέννησης του τέκνου μου.

 

Παρακαλώ για την άμεση προώθηση του αιτήματός μου.

 

 

Μετά τιμής

 

Η ΑΙΤΟΥΣΑ

 

 

 

Σας επισυνάπτω συνημμένα όπως ο σχετικός πίνακας.

 

Στα συνημμένα τους καταθέσαμε:

 

1. Αντίγραφο Ληξιαρχικής Πράξης Γέννησης τέκνου.

2. Απόσπασμα (ΦΕΚ 52Α/3-4-08 ), Ν.3655/2008, άρθρο 141 §2.

3. Εγκύκλιος 3655/6-5-08, Γ.Γ. Κοιν. Ασφαλίσεων προς όλους τους φορείς κύριας ασφάλισης

 

Εγώ από Δευτέρα θα δημοσιοποιήσω το θέμα στον Τύπο και σε blogs (μιας και τυγχάνω δημοσιογράφος) και πιστεύω ότι με συντονισμένες πιέσεις γρήγορα θα αναγκαστούν να εφαρμόσουν το αυτονόητο. Δηλαδή το Νόμο!

Link to comment
Share on other sites

Με συμβουλεψαν να κανω εγγραφως προς τον Τοπικο ΟΑΕΕ (που ανηκουμε) αιτηση που να λεει οτι συμφωνα με τον νομο ταδε εγκυκλιος ταδε δικαιουμε τα παρακατω παρακαλω για την εφαρμογη τους!

 

Αυτή είναι η σωστή πρακτική επειδή αφενός ασκεί πιέσεις προς την κατεύθυνση συνολικής επίλυσης του ζητήματος και αφετέρου διασφαλίζει την ενδιαφερόμενη για την αναδρομική ισχύ της διάταξης.

 

Σας παραθέτω το κείμενο της αίτησης που κατέθεσε η σύζυγός μου:

 

Προς

Ο.Α.Ε.Ε.

................................

 

Αθήνα 19/08/08

 

Θέμα: «Μείωση Ασφαλιστικών Εισφορών κατά 50% λόγω απόκτησης τέκνου»

 

Παρακαλώ όπως μειώσετε τις Ασφαλιστικές Εισφορές μου του κλάδου Κύριας Σύνταξης κατά 50%, λόγω απόκτησης τέκνου στις 6 Αυγούστου 2008. Η μείωση να ισχύσει από το διάστημα: Αύγουστος 2008 έως Αύγουστος 2009, κατʼ εφαρμογή της ρητής διάταξης του άρθρου 141 παράγραφος 2 του Νόμου υπ/ αριθμ.: 3655/2008 για τη Διοικητική και οργανωτική μεταρρύθμιση του Συστήματος Κοινωνικής Ασφάλισης και λοιπές ασφαλιστικές διατάξεις (Φ.Ε.Κ. 52Α/3-4-2008).

 

Επίσης αιτούμαι η απόφαση μείωσης των ασφαλιστικών εισφορών να έχει αναδρομική ισχύ από την ημερομηνία γέννησης του τέκνου μου.

 

Παρακαλώ για την άμεση προώθηση του αιτήματός μου.

 

 

Μετά τιμής

 

Η ΑΙΤΟΥΣΑ

 

 

 

Σας επισυνάπτω συνημμένα όπως ο σχετικός πίνακας.

 

Στα συνημμένα τους καταθέσαμε:

 

1. Αντίγραφο Ληξιαρχικής Πράξης Γέννησης τέκνου.

2. Απόσπασμα (ΦΕΚ 52Α/3-4-08 ), Ν.3655/2008, άρθρο 141 §2.

3. Εγκύκλιος 3655/6-5-08, Γ.Γ. Κοιν. Ασφαλίσεων προς όλους τους φορείς κύριας ασφάλισης

 

Εγώ από Δευτέρα θα δημοσιοποιήσω το θέμα στον Τύπο και σε blogs (μιας και τυγχάνω δημοσιογράφος) και πιστεύω ότι με συντονισμένες πιέσεις γρήγορα θα αναγκαστούν να εφαρμόσουν το αυτονόητο. Δηλαδή το Νόμο!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Ανοίγοντας αυτό το τόπικ σας ενημέρωνα ότι ο ΟΑΕΕ βαδίζει προς την εφαρμογή του Νόμου 3356/08 για την μείωση των ασφαλιστικών εισφορών στις γυναίκες ασφαλισμένες του, που έγιναν μητέρες.

 

Εχθές Δευτέρα κοινοποιήθηκε στην σύζυγό μου (που είναι ασφαλισμένη στον πρώην ΤΕΒΕ ως Ψυχολόγος) επιστολή της Διευθύντριας Εσόδων του ΟΑΕΕ προς τον ΟΑΕΕ Καλλιθέας όπου τους ενημερώνει ότι υπάρχει η σχετική διάταξη του Νόμου (άρθρο 141 παρ. 2) και τους διευκρινίζει πως σε λίγες ημέρες θα τους σταλεί σχετική εγκύκλιος από τον Διοικητή του Οργανισμού για την εφαρμογή της.

 

Πρακτικά αυτό σημαίνει ότι από τη στιγμή που εκδοθεί η εγκύκλιος τότε αρχίζει η εφαρμογή της διάταξης για τη μείωση των εισφορών αναδρομικά από την δημοσίευση του νόμου (3 Απριλίου).

 

Επίσης από τη στιγμή που ο ΟΑΕΕ ενεργοποιήσει την διάταξη ανοίγει ο δρόμος για την εφαρμογή της από όλα τα κύρια ασφαλιστικά ταμεία (ΙΚΑ, Επιστημόνων, Τύπου κ.λπ).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ανοίγοντας αυτό το τόπικ σας ενημέρωνα ότι ο ΟΑΕΕ βαδίζει προς την εφαρμογή του Νόμου 3356/08 για την μείωση των ασφαλιστικών εισφορών στις γυναίκες ασφαλισμένες του, που έγιναν μητέρες.

 

Εχθές Δευτέρα κοινοποιήθηκε στην σύζυγό μου (που είναι ασφαλισμένη στον πρώην ΤΕΒΕ ως Ψυχολόγος) επιστολή της Διευθύντριας Εσόδων του ΟΑΕΕ προς τον ΟΑΕΕ Καλλιθέας όπου τους ενημερώνει ότι υπάρχει η σχετική διάταξη του Νόμου (άρθρο 141 παρ. 2) και τους διευκρινίζει πως σε λίγες ημέρες θα τους σταλεί σχετική εγκύκλιος από τον Διοικητή του Οργανισμού για την εφαρμογή της.

 

Πρακτικά αυτό σημαίνει ότι από τη στιγμή που εκδοθεί η εγκύκλιος τότε αρχίζει η εφαρμογή της διάταξης για τη μείωση των εισφορών αναδρομικά από την δημοσίευση του νόμου (3 Απριλίου).

 

Επίσης από τη στιγμή που ο ΟΑΕΕ ενεργοποιήσει την διάταξη ανοίγει ο δρόμος για την εφαρμογή της από όλα τα κύρια ασφαλιστικά ταμεία (ΙΚΑ, Επιστημόνων, Τύπου κ.λπ).

 

 

Για τους μπαμπάδες τιποτα;

KATERINAL

Link to comment
Share on other sites

Για τους μπαμπάδες τίποτα στην προκειμένη περίπτωση. Εκτός από ειδικές διατάξεις ανά ταμείο όπου ο άμεσος ασφαλισμένος είναι ο άντρας και έμμεσος η γυναίκα.

 

Π.χ. στο δικό μου ταμείο (ΤΣΠΕΑΘ, δημοσιογράφων δηλαδή) παίρνουμε κάποιο επίδομα για τον τοκετό ή σε περίπτωση καισαρικής ένα ποσοστό από τα συνολικά έξοδα. Βεβαίως η γυναίκα δεν πρέπει να έχει πάρει επίδομα από άλλο ταμείο. Επίσης στη συνέχεια έχουμε μερικές διευκολύνσεις για το παιδί. Συμμετοχή στα έξοδα παιδικού σταθμού, 35 ευρώ για γιατρό εκτός ταμείου, κ.λπ.

 

Στα άλλα ταμεία δεν ξέρω τι διευκολύνσεις έχουν οι πατέρες.

 

Επίσης το επίδομα τέκνου από την εργασία το δικαιούται είτε ο πατέρας είτε η μητέρα. Όχι όμως και οι δύο.

Link to comment
Share on other sites

Για τους μπαμπάδες τίποτα στην προκειμένη περίπτωση. Εκτός από ειδικές διατάξεις ανά ταμείο όπου ο άμεσος ασφαλισμένος είναι ο άντρας και έμμεσος η γυναίκα.

 

Π.χ. στο δικό μου ταμείο (ΤΣΠΕΑΘ, δημοσιογράφων δηλαδή) παίρνουμε κάποιο επίδομα για τον τοκετό ή σε περίπτωση καισαρικής ένα ποσοστό από τα συνολικά έξοδα. Βεβαίως η γυναίκα δεν πρέπει να έχει πάρει επίδομα από άλλο ταμείο. Επίσης στη συνέχεια έχουμε μερικές διευκολύνσεις για το παιδί. Συμμετοχή στα έξοδα παιδικού σταθμού, 35 ευρώ για γιατρό εκτός ταμείου, κ.λπ.

 

Στα άλλα ταμεία δεν ξέρω τι διευκολύνσεις έχουν οι πατέρες.

 

Επίσης το επίδομα τέκνου από την εργασία το δικαιούται είτε ο πατέρας είτε η μητέρα. Όχι όμως και οι δύο.

 

Ευχαριστώ πολύ!

KATERINAL

Link to comment
Share on other sites

ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΗ ΣΤΟ ΤΕΒΕ ΑΦΟΥ ΕΧΩ ΒΙΒΛΙΟΠΩΛΕΙΟ ΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΧΡΟΝΟ. ΑΠΟ ΟΣΑ ΞΕΡΩ(ΩΣ ΝΕΑ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΗ ΣΤΟ ΤΕΒΕ) ΑΔΕΙΑ ΠΑΙΡΝΩ ΑΠΟ ΤΗ ΣΗΜΑΙΑ, ΤΟΝ Ή ΤΟΥΣ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΤΕΣ ΤΟΥΣ ΠΛΗΡΩΝΩ ΕΓΩ ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΜΙΑ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ ΑΛΛΑ ΤΟ ΤΕΒΕ ΜΟΥ ΔΙΝΕΙ ΕΠΙΔΟΜΑ 800,00 ΕΥΡΩ. ΚΙ ΕΠΕΙΔΗ ΤΑ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΑ ΜΟΥ ΜΗ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΕΝΟΣ ΜΙΣΘΩΤΟΥ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΛΕΩ ΚΛΑΨΕΣ, ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΜΟΥ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΠΑΡΑΞΕΝΑ. ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑ? :?::!:

Υ.Γ. ΕΠΕΛΕΞΑ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΦΑΙΝΟΤΑΝ Η ΠΙΟ ΚΟΝΤΙΝΗ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΜΟΥ.ΚΙ ΕΓΩ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΗ ΜΗΤΕΡΑ ΕΙΜΑΙ ΜΕ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ ΗΔΗ ΤΩΡΑ ΠΑΩ ΓΙΑ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ.

Κωνσταντίνος 30-03-2004

Χριστίνα-Λαμπρινή 7-11-2008

 

Link to comment
Share on other sites

Είχε ξεκινήσει κάτι ο φίλος ataksias

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=10603

και αφορά το ΤΕΒΕ και ότι οι μητέρες θα πληρώνουν 50% μειωμένες εισφορές για ένα χρόνο.

Βέβαια αυτό ισχύει σε όλα τα ταμεία εποπτείας Υπουργείου Απασχόλησης.

Να κοιτάς εκεί που θέλεις να πας, αλλιώς θα πας εκεί που κοιτάς

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ετσι ακριβως ειναι ΛΕΝΑΛΕΚ αν δεν εχεις ενα δικο σου ανθρωπο ή να πληρωσεις προσωπικο,κλεινεις το μαγαζι και πας για γεννα

Τρια παιδια εχω κανει και εχω παρει αδεια απο τη σημαια :? και 800 ευρω απο το ΤΕΒΕ(ουτε για τον γιατρο δεν φτανουν)

Μετα αγοραζεις ενα παρκοκρεβατο και μεγαλωνεις το μωρο σου μεσα στο μαγαζι :?

4

Link to comment
Share on other sites

ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΙΣ ΜΕΙΩΜΕΝΕΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΚΑΤΑ 50% ειναι πραγματικα ενδιαφερον.πραγματικα δεν ειχα ιδεα.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ krvrisi! :wink: ΗΛΙΑΝΝΑ ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥΓΙΑ ΟΤΙ ΚΑΝΕΙΣ! ΓΙ ΑΥΤΟ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ FORUM. ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΓΚΡΙΖΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ(ΔΕΝ ΑΝΑΚΑΛΥΠΤΩ ΟΤΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΛΕΥΚΑ)ΑΝΑΚΑΛΥΠΤΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΓΚΡΙΖΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΟΛΛΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ! ΑΠΛΑ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΥΤΑ Η ΔΙΑΘΕΣΗ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ!ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΔΩ ΣΕ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΑΚΙ ΠΟΥ ΘΑ ΜΟΥ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΚΑΙ ΘΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΩ ΟΤΙ Η ΜΠΟΥΜΠΟΥΚΑ ΜΟΥ ΑΞΙΖΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ!ΟΠΩΣ ΕΙΔΗ ΜΕ ΚΑΝΟΥΝ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ Ο ΑΝΤΡΟΥΛΗΣ ΜΟΥ ΚΑΙ Ο ΓΙΟΚΑΣ ΜΟΥ! :idea::D:D

Κωνσταντίνος 30-03-2004

Χριστίνα-Λαμπρινή 7-11-2008

 

Link to comment
Share on other sites

Πήγα και γω σήμερα στον ΟΑΕΕ-ΤΕΒΕ Αμπελοκήπων και όλοι οι υπάλληλοι

δεν ξέρανε τίποτα, δηλαδή φωνάζανε και από πάνω...

Έτσι πήγα κατευθείαν μετά στη διευθύντρια η οποία πήρε στα κεντρικά γιατί λέει κάτι είχε ακούσει σχετικά και μου είπε ότι όταν βγει η εγκύκλιος από το ΤΕΒΕ και τους σταλεί περιφερειακά τότε να επικοινωνήσω για το τι θα γίνει. Όταν της είπα για κατάθεση αίτησης μου λέει ότι δεν μπορεί να απαντήσει με περισσότερες λεπτομέρειες. Αλήθεια, πήρε κανείς απάντηση

μετά από αίτηση που κατέθεσε? Εγώ ακόμα δεν μπορώ βέβαια να καταθέσω γιατί σε κάνα μήνα γεννάω... Αλλά μετα θα κάνω μια να δούμε..

Link to comment
Share on other sites

Πήγα και γω σήμερα στον ΟΑΕΕ-ΤΕΒΕ Αμπελοκήπων και όλοι οι υπάλληλοι

δεν ξέρανε τίποτα, δηλαδή φωνάζανε και από πάνω...

Έτσι πήγα κατευθείαν μετά στη διευθύντρια η οποία πήρε στα κεντρικά γιατί λέει κάτι είχε ακούσει σχετικά και μου είπε ότι όταν βγει η εγκύκλιος από το ΤΕΒΕ και τους σταλεί περιφερειακά τότε να επικοινωνήσω για το τι θα γίνει. Όταν της είπα για κατάθεση αίτησης μου λέει ότι δεν μπορεί να απαντήσει με περισσότερες λεπτομέρειες. Αλήθεια, πήρε κανείς απάντηση

μετά από αίτηση που κατέθεσε? Εγώ ακόμα δεν μπορώ βέβαια να καταθέσω γιατί σε κάνα μήνα γεννάω... Αλλά μετα θα κάνω μια να δούμε..

 

artcode, όπως θα είδες σε αυτό το τόπικ έχω δημοσιεύσει ένα υπόδειγμα αίτησης, που κατέθεσε η σύζυγός μου προς τον ΟΑΕΕ Καλλιθέας, σχετικά με την εφαρμογή της διάταξης για τη μείωση των ασφαλιστικών εισφορών.

 

Απάντηση έλαβε τη Δευτέρα 29 Σεπτεμβρίου. Συγκεκριμένα η Διεύθυνση Εσόδων του ΟΑΕΕ απευθύνεται στον τοπικό κατάστημα του ΟΑΕΕ Καλλιθέας και κοινοποιεί το έγγραφο προς την σύζυγό μου λόγω της αίτησης που είχε κάνει:

 

Η απάντηση έχει ως εξής:

 

Σας γνωρίζουμε ότι με τις διατάξεις της παραγράφου 2 του άρθρου 141 του Ν. 3655/08 (ΦΕΚ 58/3-4-2008) θεσπίζεται για πρώτη φορά για τις μητέρες ασφαλισμένες μείωση κατά 50% των εισφορών κλάδου κύριας σύνταξης που τις βαρύνουν κατά τους πρώτους 12 μήνες που έπονται εκείνου της γέννησης κάθε παιδιού.

Για την εφαρμογή της ανωτέρω διάταξης θα ακολουθήσει σχετική εγκύκλιος.

Η Διευθύντρια Εσόδων α.α.

Κ. Κρίμπαλη

 

Αυτό που απομένει είναι η υπογραφή της εγκυκλίου από τον Διοικητή του Οργανισμού, κάτι που θα γίνει μέσα στην εβδομάδα όπως με διαβεβαίωσε το γραφείο του.

 

Θέλω να πιστεύω πως μέχρι να γεννήσεις (με το καλό!) το ζήτημα θα έχει λυθεί.

 

Σημείωση: Για όποια άλλη μητέρα ή μέλλουσα μητέρα, ασφαλισμένη του ΟΑΕΕ χρήσιμα είναι το τηλέφωνο του Τμήματος Εσόδων:

210 3729541 πληροφορίες Κ. Ρηγόποπουλος

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω σε αυτο το τηλ πήρα το πρωι και μου ειπαν οτι μεχρι την επόμενη βδομαδα θα εχει τακτοποιθεί το θέμα και μετά να παω στο τμήμα που ανηκω και να κάνω την αιτηση...

tndLp2.png

FgHKp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Πάντως στην ιστοσελίδα του ΟΑΕΕ στις εγκυκλίους δεν αναφέρει τίποτα...γιατί άραγε;;;

Και φυσικά το Υποκατάστημα της περιοχής μου (ΟΑΕΕ Αμπελοκήπων) δεν γνωρίζει τίποτα επί του θέματος....

 

 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και από μενα....ηθελα να ρωτήσω μήπως τυχόν ξέρει κανείς από σας, σε περίπτωση διακοπής ΟΑΕΕ και επανέναρξης μετά τη γέννα ισχύει ο νόμος σχετικά με τις μειωμένες εισφορές???

προσπαθω να πιάσω γραμμή στα κεντρικά του ΟΑΕΕ αλλά με έχουν συνδέσει με Κάιρο.... :lol:

 

 

Link to comment
Share on other sites

Υπεγράφη και εστάλη στα περισσότερα καταστήματα του ΟΑΕΕ η Εγκύκλιος με την οποία ενεργοποιείται η διάταξη του Νόμου 3365 (άρθρο 141 παρ. 2) που αφορά στη μείωση κατά 50% των ασφαλιστικών εισφορών κύριας ασφάλισης για τις γυναίκες ασφαλισμένες για ένα χρόνο από την ημέρα απόκτησης τέκνου. Ημερομηνία εφαρμογής της διάταξης ορίζεται η 4η Απριλίου 2008 ημερομηνία που δημοσιεύθηκε στο ΦΕΚ ο Νόμος.

 

Όσες γυναίκες ενδιαφέρονται πρέπει να κάνουν τα εξής:

 

Οι ίδιες ή άλλο πρόσωπο (με εξουσιοδότηση υπογεγραμμένη σε ΚΕΠ για το γνήσιο της υπογραφής) προσέρχονται στο γραφείο του ΟΑΕΕ και καταθέτουν

 

- Σχετική Αίτηση

έχοντας μαζί τους:

 

- Ληξιαρχική πράξη Γέννησης

- Πιστοποιητικό Οικογενειακής Κατάστασης

- Το Βιβλιάριο Ασθενείας

- Το Βιβλιάριο Εισφορών

 

* ας έχετε και μια φωτοτυπία της ταυτότητας

 

Να υπενθυμίσουμε ότι το μέτρο ισχύει αναδρομικά από τις 4 Απριλίου 2008 για όλες τις μητέρες ασφαλισμένες, ακόμα και γι αυτές που γέννησαν πρις τις 4/4 αλλά δεν έχουν συμπληρώσει χρόνο από την ημερομηνία αυτή.

 

Επίσης η διάταξη για τις μειωμένες εισφορές αφορά όλα τα ταμεία κύριας σύνταξης και όχι μόνο τον ΟΑΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

Υπεγράφη και εστάλη στα περισσότερα καταστήματα του ΟΑΕΕ η Εγκύκλιος με την οποία ενεργοποιείται η διάταξη του Νόμου 3365 (άρθρο 141 παρ. 2) που αφορά στη μείωση κατά 50% των ασφαλιστικών εισφορών κύριας ασφάλισης για τις γυναίκες ασφαλισμένες για ένα χρόνο από την ημέρα απόκτησης τέκνου. Ημερομηνία εφαρμογής της διάταξης ορίζεται η 4η Απριλίου 2008 ημερομηνία που δημοσιεύθηκε στο ΦΕΚ ο Νόμος.

 

Όσες γυναίκες ενδιαφέρονται πρέπει να κάνουν τα εξής:

 

Οι ίδιες ή άλλο πρόσωπο (με εξουσιοδότηση υπογεγραμμένη σε ΚΕΠ για το γνήσιο της υπογραφής) προσέρχονται στο γραφείο του ΟΑΕΕ και καταθέτουν

 

- Σχετική Αίτηση

έχοντας μαζί τους:

 

- Ληξιαρχική πράξη Γέννησης

- Πιστοποιητικό Οικογενειακής Κατάστασης

- Το Βιβλιάριο Ασθενείας

- Το Βιβλιάριο Εισφορών

 

* ας έχετε και μια φωτοτυπία της ταυτότητας

 

Να υπενθυμίσουμε ότι το μέτρο ισχύει αναδρομικά από τις 4 Απριλίου 2008 για όλες τις μητέρες ασφαλισμένες, ακόμα και γι αυτές που γέννησαν πρις τις 4/4 αλλά δεν έχουν συμπληρώσει χρόνο από την ημερομηνία αυτή.

 

Επίσης η διάταξη για τις μειωμένες εισφορές αφορά όλα τα ταμεία κύριας σύνταξης και όχι μόνο τον ΟΑΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι υποχρεωτικο να εχεις μειωμενη αδφαλεια αν παρεις το εξαμηνό ή αν δεν ενδιαφερετε ο εργοδοτης μπορεις να παρει το 6μηνο και να ασφαλιζεσαι κανονικα μετα?

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Ειναι υποχρεωτικο να εχεις μειωμενη αδφαλεια αν παρεις το εξαμηνό ή αν δεν ενδιαφερετε ο εργοδοτης μπορεις να παρει το 6μηνο και να ασφαλιζεσαι κανονικα μετα?

 

elenik

Δεν το καταλαβαίνω το ερώτημά σου, μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένη;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...