Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 122
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

....Θα προσπεράσω το θέμα sex....γιατί κι εμένα με "πονάει" ιδιαίτερα.... :(:(:cry::cry:

 

θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι για τα περίεργα συμπτώματα του 4ου ή της εγκυμοσύνης γενικότερα...

Κράμπες δεν έχω ξεκινήσει να παθαίνω όμως στον ύπνο μου ειδικά, ξυπνάω απο πολύ έντονο μούδιασμα στα χέρια...και δεν είναι απο λάθος θέση του κεφαλιού ή λάθος μαξιλάρι.

Είναι και αυτό μια ένδειξη για να αρχίσω μαγνήσιο όπως με τα πονάκια και τις κράμπες ή είναι κάποιο τυχαίο γεγονός?

Link to comment
Share on other sites

....Θα προσπεράσω το θέμα sex....γιατί κι εμένα με "πονάει" ιδιαίτερα.... :(:(:cry::cry:

 

θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι για τα περίεργα συμπτώματα του 4ου ή της εγκυμοσύνης γενικότερα...

Κράμπες δεν έχω ξεκινήσει να παθαίνω όμως στον ύπνο μου ειδικά, ξυπνάω απο πολύ έντονο μούδιασμα στα χέρια...και δεν είναι απο λάθος θέση του κεφαλιού ή λάθος μαξιλάρι.

Είναι και αυτό μια ένδειξη για να αρχίσω μαγνήσιο όπως με τα πονάκια και τις κράμπες ή είναι κάποιο τυχαίο γεγονός?

 

Evad, μία από τα ίδια κι εγώ... Λέγεται σύνδρομο καρπιαίου σωλήνα και είναι στα φόρτε του κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Δεν ξέρω αν το μαγμνήσιο βοηθάει και σε αυτό, εγώ πάντως το έχω ξεκινήσει ήδη γιατί είχα κράμπες στις γάμπες (εκανα και ομοιοκαταληξία!!!! :D:D ). Κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης δεν μπορείς απ' ότι μου είπε ο γιατρός να κάνεις και πολλά πράγμα με αυτό... Το ξέρω ότι είναι πολύ ενοχλητικό, το παθαίνω κάθε βράδυ στον ύπνο μου! Υπομονή... :D

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

γεια σας ειναι καινουρια κ δε ξερω πως λειτουγει το site μηπως θα μπορουσατε να με βοηθησεστε πωσ θα βρισκω τα θεματα που με ενδιαφφερουν να διαβαζω?ρπισησ ξερει καμια που ναπευθυνθω εδω στο site οσον αφορα ενα θεμα που με καιει,διαφωνω με το γιατρο οσον αφορα την ημερα συλληψησ κατα 12μερεσ,ειναι πολυ βασικο για μενα καιγομαι...........

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Kορίτσια, γεια σας και από μένα, ειμαι νέο μέλος και γράφω πρώτη φορά, βέβαια σας παρακολουθώ εδω και κανένα 3μηνο.

Λοιπόν, είμαι στον 4ο μήνα (15 και κάτι εβδομάδες) μέχρι στιγμής πάω εξαιρετικά δεν έχω και δεν ειχα καμία ενόχληση.

Τον προηγούμενο μηνα έκανα υπερηχο για αυχ.διαφάνεια και ο γιατρος μου μου είπε οτι ήταν ολα πολύ καλα, αυτό που με απασχολεί είναι ότι ούτε τότε ούτε σημερα που πήγα δεν μου είπε να κάνω εξετ.αίματος συμπληρωματικές για αυχ.διαφ.(papp-a κλπ), το μονο που μου είπε ήταν να κάνω εξετάσεις αιματος γενικες τον άλλο μήνα που θα πάω.

 

μηπως να αλλαξω γιατρο, ειμαι θεσσαλονικη και ο γιατρος ειναι αρκετα γνωστος και καλος, αλλα δεν ξέρω.....

0eqUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Irο18, καλή συνέχεια στην εγκτυμοσύνη σου. Είμαστε σχεδόν στην ίδια φάση.

Μου κάνει εντύπωση γιατί αυτές τις εξετάσεις τις κάνουν όλοι οι γιατροί. Σου είπε ότι θα κάνεις περίπου στη 18η εβδομάδα το Α-τεστ (έλεγχο για Down δευτέρου τριμήνου); Τώρα το να αλλάξεις γιατρό είναι μεγάλη απόφαση αν είσαι ευχαριστημένη ως τώρα με τον δικό σου. Γιατί δεν τον ρώτησες για αυτές τις εξετάσεις; Ή τον ρώτησες και σου είπε ότι δεν χρειάζεται;

 A6s2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Irο18, καλή συνέχεια στην εγκτυμοσύνη σου. Είμαστε σχεδόν στην ίδια φάση.

Μου κάνει εντύπωση γιατί αυτές τις εξετάσεις τις κάνουν όλοι οι γιατροί. Σου είπε ότι θα κάνεις περίπου στη 18η εβδομάδα το Α-τεστ (έλεγχο για Down δευτέρου τριμήνου); Τώρα το να αλλάξεις γιατρό είναι μεγάλη απόφαση αν είσαι ευχαριστημένη ως τώρα με τον δικό σου. Γιατί δεν τον ρώτησες για αυτές τις εξετάσεις; Ή τον ρώτησες και σου είπε ότι δεν χρειάζεται;

 

 

Δεν μου ανέφερε τίποτα για την 18η εβδομάδα, και όταν τον ρώτησα μου είπε δεν χρειάζεται. τι να πω, βλεπει στον υπέρηχο οτι όλα είναι οκ.....

την επόμενη φορά που θα πάω θα κάνω τον β'-επιπέδου σε κάποιον άλλο που με έστειλε αυτός.

0eqUp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Δεν μου ανέφερε τίποτα για την 18η εβδομάδα, και όταν τον ρώτησα μου είπε δεν χρειάζεται. τι να πω, βλεπει στον υπέρηχο οτι όλα είναι οκ.....

την επόμενη φορά που θα πάω θα κάνω τον β'-επιπέδου σε κάποιον άλλο που με έστειλε αυτός.

 

το papp-a εκανες μετα την αυχενικη? γιατι αν εκανες οντως δεν χρειαζεται το τεστ της 18-ης εβδομαδας ,δεν το πολυ δινουν πια οι γιατροι γιατι δειχνει μπερδεμενα αποτελεσματα πολυ συχνα ,δεν ειναι και τοσο αξιοπιστο οπως η αυχενικη +papp-a

ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΠΙΣΩ ΜΑΣ ΚΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΑΣ, ΕΙΝΑΙ ΕΛΑΧΙΣΤΑ ΣΕ ΣΥΓΚΡΙΣΗ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΜΕΣΑ ΜΑΣ.

 

Link to comment
Share on other sites

το papp-a εκανες μετα την αυχενικη? γιατι αν εκανες οντως δεν χρειαζεται το τεστ της 18-ης εβδομαδας ,δεν το πολυ δινουν πια οι γιατροι γιατι δειχνει μπερδεμενα αποτελεσματα πολυ συχνα ,δεν ειναι και τοσο αξιοπιστο οπως η αυχενικη +papp-a

 

Δεν εκανα papp-a καθόλου, τελικά ρωτησα αλλο γυναικολόγο και μου ειπε ότι επειδη η αυχ.διαφ. ήταν πολύ καλή και επειδή είμαι μικρή (29) γι'αυτο δεν μου εκανε την εξέταση.

0eqUp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ!ΟΥΤΕ ΕΓΩ ΕΚΑΝΑ PAPP A OYTΕ ΣΤΟΝ ΜΙΚΡΟ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΩΡΑ 22 ΜΗΝΩΝ ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΚΑΙ Σ'ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΠΟΥ ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΙ 26 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ.ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΡΩΤΗΣΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΚΑΙ ΤΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΛΛΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΟΥ ΕΙΠΑΝ ΚΑΙ ΣΕ ΣΕΝΑ.ΑΝ ΕΜΠΙΣΤΕΥΕΣΑΙ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΣΟΥ ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ.ΕΠΙΣΗΣ ΔΕΝ ΕΚΑΝΑ ΟΥΤΕ ΤΟ Α TEST ΣΤΗΝ 18 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΑΠ' ΟΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΔΕΝ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ.

Link to comment
Share on other sites

Αντιγράφω από το http://www.biodiag.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=72:-alpha-test&catid=21:2008-08-27-09-50-17&Itemid=94

 

"H δοκιμασία ALPHA μπορεί να εφαρμοστεί :

 

1. Στο 1ο τρίμηνο της κυήσεως : Απαιτεί υπερηχοτομογραφικό προσδιορισμό αυχενικής διαφάνειας [ΝΤ], CRL και ραδιοανοσολογικό προσδιορισμό PAPP-A και ελεύθερης β-χοριακής γοναδοτροπίνης [free beta hCG]. Eφαρμόζεται μεταξύ 10ης και 13ης εβδομάδος κυήσεως.

 

2. Στο 2ο τρίμηνο της κυήσεως : Απαιτεί ραδιοανοσολογικό προσδιορισμό free beta hCG ή HCG, αδέσμευτης Οιστριόλης [uE3], α- εμβρυικής σφαιρίνης [AFP] & Ινχιμπίνης [inhibin-a] με υπερηχοτομογραφική μέτρηση της ηλικίας κυήσεως βάσει αμφιβρεγματικής διαμέτρου [bPD].

 

3. Με συνδυασμό και των δύο ως άνω μετρήσεων [τελευταία πρόσφατη εξέλιξη ALPHA- version Alpha 6.0] το γνωστό διεθνώς ως ALPHA INTEGRATED TEST

 

ALPHA INTEGRATED TEST [1st & 2nd TRIEMESTER]

 

Εισαγωγή

 

Το Alpha Integrated Test είναι η πιο αποτελεσματική μέθοδος προγεννητικού ελέγχου για το σύνδρομο Down που υπάρχει σήμερα . Το τεστ περιλαμβάνει δύο στάδια εξετάσεων. Το 1ο στάδιο περιλαμβάνει μια αιμοληψία και ένα υπερηχοτομογραφικό έλεγχο την 12η εβδομάδα κυήσεως (αποδεκτή περίοδος από 10η μέχρι 13η εβδομάδα) ενώ το 2ο στάδιο περιλαμβάνει μια δεύτερη αιμοληψία η οποία ιδεωδώς γίνεται την 15η – 16η εβδομάδα κυήσεως (αποδεκτή περιοχή από 15η-22η εβδομάδα). Το Alpha Integrated Test βασίζεται στις πληροφορίες που συγκεντρώνονται από τα δύο προαναφερόμενα στάδια με σκοπό την εκτίμηση του κινδύνου (risk) του να έχει ένα έμβρυο σύνδρομο Down ή ανωμαλίες διαπλάσεως νευρικού σωλήνα – NTD- [Aνεγκεφαλία, Δισχιδή ράχη]. Γυναίκες με θετικό Integrated Alpha Test οδηγούνται σε αμνιοκέντηση προκειμένου να πιστοποιηθεί ή μη η παρουσία συνδρόμου Down. Σε περίπτωση αυξημένων πιθανοτήτων για NTD γίνεται σύσταση για λεπτομερέστερο U/S έλεγχο και πιθανά για αμνιοκέντηση.

 

Το 1ο στάδιο της εξέτασης περιλαμβάνει ραδιοισοτοπικό προσδιορισμό στον ορρό της εγκύου της πρωτείνης –Α [PAPP-A] και την υπερηχογραφική μέτρηση της αυχενικής διαφάνειας του εμβρύου [ΝΤ] και του CRL.

 

Το 2ο στάδιο περιλαμβάνει την ραδιοισοτοπική μέτρηση στον ορρό της εγκύου α. της α-εμβρυικής σφαιρίνης [AFP], β. της αδέσμευτης Οιστριόλης [uE3] γ. του ελεύθερου κλάσματος της β υπομονάδος χοριακής γοναδοτροπίνης [free b-hCG] και δ. της ινχιμπίνης-Α [inhibin] <όταν διατίθεται>.

 

O ραδιοανοσολογικός προσδιορισμός των 6 ή 7 αυτών δεικτών σε συνδυασμό με την ηλικία της εγκύου και τα δεδομένα του υπερηχογραφήματος χρησιμοποιούνται ομού σε ειδικό πρόγραμμα και εκφράζεται η πιθανότητα παρουσίας συνδρόμου Down & NTD. Αποτέλεσμα με πιθανότητα μεγαλύτερη του 1/150 θεωρείται υψηλής πιθανότητος για σύνδρομο Down [θετικό τεστ] και γίνεται σύσταση για αμνιοκέντηση.

 

Περίπου σε 1 στις 100 εγκύους που εξετάζονται δίδεται θετικό Alpha Integrated Test.

 

Περίπου 1 στις 10 γυναίκες με θετικό τεστ έχουν τελικά κύηση με σύνδρομο Down

 

Tα επίπεδα της AFP σαν μόνος προσδιορισμός χρησιμοποιούνται για την διερεύνηση πιθανότητος παρουσίας ανωμαλιών διαπλάσεως νευρικού σωλήνος [ανεγκεφαλία, δισχιδής ράχη]. Γυναίκες με αποτέλεσμα προσδιορισμού AFP δυόμισυ φορές μεγαλύτερη από τον μέσο όρο αντιστοίχων φυσιολογικών γυναικών [MoM’s] θεωρούνται «θετικές» και πρέπει να ελεγχθούν λεπτομερέστερα με U/S β’ επιπέδου.

 

1 στις 100 γυναίκες που εξετάζονται έχουν θετικό τεστ AFP

 

1 στις 20 γυναίκες με θετική τιμή AFP [>2.5 MoM’s] έχουν κύηση με NTD

 

To Αlpha Integrated Test ανιχνεύει 8-9 στις 10 περιπτώσεις σ. Down, 4 στις 5 περιπτώσεις δισχιδούς ράχης και πρόσφατα όλες τις περιπτώσεις της ανεγκεφαλίας.

 

Οι εξεταζόμενες έγκυες γυναίκες υποβάλλονται σε δυο αιμοληψίες όπως προαναφέρθηκε. Το πρώτο δείγμα αίματος λαμβάνεται την ίδια μέρα με την U/S εξέταση Το δεύτερο δείγμα 3-4 βδομάδες αργότερα Για το Αlpha Integrated Test απαιτούνται και τα δύο δείγματα Και με το πρώτο μόνο δείγμα μπορούν να εκφραστούν οι πιθανότητες παρουσίας συνδρόμου Down [alpha test 1st triemester] αλλά η ευαισθησία της εξέτασης είναι πολύ μικρότερη σε σύγκριση με το Alpha Integrated Test Το Integrated Test ανιχνεύει επίσης 6 στις 10 γυναίκες με σύνδρομο Edward [τρισωμία 18]

 

Βασικά Πλεονεκτήματα του Alpha Integrated Test

 

1. Ασφαλέστερη και πιο αποτελεσματική μέθοδος προγεννητικού ελέγχου συνδρόμου Down

 

2. Λιγότερα ψευδώς θετικά αποτελέσματα και μεγάλη ευαισθησία

 

3. Συνδυάζει όλες τις πληροφορίες σε ένα αποτέλεσμα και αποφεύγεται η σύγχυση των ξεχωριστών πληροφοριών με παράλληλες μεθόδους προγεννητικών πληροφοριών

 

4. Λιγότερη ανησυχία από τις εγκύους. Μ όλα τα άλλα τεστ προγεννητικού ελέγχου περίπου 1 στις 20 γυναίκες δίδεται θετικό αποτέλεσμα ενώ με το Alpha Integrated Test η αντίστοιχη αναλογία είναι 1/100

 

5. Διατηρείται η δυνατότητα ανίχνευσης NTD όπως και στο Α-τεστ 2ου τριμήνου

 

6. Διατηρείται η δυνατότητα ανίχνευσης σ. Edward"

 A6s2p3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια ούτε εγώ έκανα την Papp-A. Μου είπε ότι όλα φαίνονται τέλεια στον υπέρηχο και δεν χρειάζεται.

Κι εγώ πιστεύω ότι αν εμπιστεύεσαι τον γιατρό σου τότε δεν υπάρχει λόγος ανυσηχίας!

Εύχομαι σε όλες να έχουμε γερά παιδάκια!

nd2Xp3.pngIsxAp3.png

Τα μικρά μου κοριτσάκια, τα γλυκά μου ζουζουνάκια!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
Evad, μία από τα ίδια κι εγώ... Λέγεται σύνδρομο καρπιαίου σωλήνα και είναι στα φόρτε του κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Δεν ξέρω αν το μαγμνήσιο βοηθάει και σε αυτό, εγώ πάντως το έχω ξεκινήσει ήδη γιατί είχα κράμπες στις γάμπες (εκανα και ομοιοκαταληξία!!!! :D :D ). Κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης δεν μπορείς απ' ότι μου είπε ο γιατρός να κάνεις και πολλά πράγμα με αυτό... Το ξέρω ότι είναι πολύ ενοχλητικό, το παθαίνω κάθε βράδυ στον ύπνο μου! Υπομονή... :D

Πόσα χαπάκια μαγνήσιο την ημέρα έπαιρνες? Και από ποιο μήνα το ξεκίνησε?ς? Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μόλις έφυγα από το πρώτο τρίμηνο και δεν μπορώ να το πιστέψω, ίσως επειδή δεν κάναμε αυχενική ακόμα να δω το μωράκι μας :(

Από συμπτώματα είμαι κάθε μέρα και καλύτερα, εκτός κι αν είναι ιδέα μου και επανέλθουν.

Οι πονοκέφαλοι έφυγαν, το στήθος πονά σε λογικά πλαίσια, το μούδιασμα στα χέρια παραμένει (έχω και σύνδρομο καρπιαίου σωλήνα), οι εναλλαγές στη διάθεση μόνο είναι τόσο έντονες όσο και πρίν.

Γενικά όμως έχω ηρεμήσει.

Μόνο που πονά πιο έντονα η μέση μου από ότι συνήθως και με το παραμικρό. Ξεκουράζομαι πιο συχνά ανάμεσα στις δουλειές και προσέχω περισσότερο το βάρος μου.

Κατά τα άλλα νομίζω αυτός ο μήνας θα είναι καλύτερος χωρίς πολλές πολλές αναγούλες.

Κι αυτές όταν με πιάνουν έχουν μειωμένη ένταση. Θα δείξει! :rolleyes:

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα οι εμετοί και οι αναγούλες συνεχίζουν κανονικά. Εχω τρομερή υπνηλία και κουράζομαι πιο εύκολα από πριν. Επίσης έχω εξαρχής μια δυσκολία στον ύπνο και μουδιάζει και μένα το χέρι μου διαρκώς όταν κοιμάμαι.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου για σας! έχω μπεί στον 4ο μήνα πριν 5 μέρες. οι αναγούλες δεν λένε να φύγουν. έχουν ηρεμήσει κάπως αλλά από το πρωί μέχρι το βράδυ έχω αναγούλες. έχω αγχωθεί, νομίζω θα τις έχω μέχρι τον 9ο μήνα...

OvnAp3.png?WzCAqE56

Aj6bp2.png

 

 

 

ZoVip3.png

Link to comment
Share on other sites

Μαρινα-μου δυστυχως κανείς δεν μπορεί να σου πει ότι θα περάσουν οι αναγούλες. Και γω ακόμα έχω και στην πρώτη εγκυμοσύνη είχα μέχρι τέλους. Ο γιατρός κάθε φορά μου λέει σε λίγο θα περάσουν αλλά που να ξέρει και αυτός. Κάθε εγκυμοσύνη και κάθε γυναίκα αντιδρά διαφορεικά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια και από μένα. Είμαι καινούρια στο φόρουμ και πολύ χαίρομαι που σας γνωρίζω. Είμαι στην 15η βδομάδα και ευτυχώς σε εμένα έχουν υποχωρήσει οι αναγούλες από την 12η βδομάδα. Τώρα έχει επανέλθει η όρεξη μού και μάλιστα με άγριους ρυθμούς. Συνέχεια σκέφτομαι το φαγητό. Όσο είχα τις αναγούλες, δεν έπαιρνα και κιλά και τώρα τσούπ να τα κιλάκια, κάθησαν στην κοιλίσα μου:-P:-P.

Σας εύχομαι να περάσουν γρήγορα οι αναγούλες σιδερένια και μαρίνα μου.

 

Υ.Γ. Εμένα αυτό που με ενοχλεί αυτή τη περίοδος είναι οι πόνοι στις θηλές του στήθους...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα σε όλες! κι εγώ καινούρια, διαβάζω διάφορα θέματα στο forum εδώ και 3 μήνες που έμεινα έγγυος, αλλά τώρα έκανα εγγραφή. Τώρα εϊμαι στον 4ο μήνα. Οι ναυτίες-ζαλάδες-ανακατωσούρες έχουν μειωθεί αρκετά σε σχέση με το πρώτο τρίμηνο από τη 14η εβδομάδα και πέρα περίπου.

Βέβαια σήμερα (στη 16η) είχα πάλι αρκετές αναγούλες! Τώρα σιγά-σιγά μου περνάνε...Οπότε σκέφτομαι ότι ακόμη δεν έχω γλυτώσει κι εγώ εντελώς αλλά δεν πειράζει ας είναι καλά το μπεμπάκι και ας ανακατεύομαι.

Καλό κουράγιο σε όλες με τις αναγουλίτσες και κυρίως με το καλό να έρθουν τα μωράκια!!!

 

bGMQp3.png?6xqcHzTu

Link to comment
Share on other sites

Καλωσήρθες, καλό μήνα να έχουμε, με το καλό όλες!

Είδαμε το μωρό στην αυχενική και δεν έχω κανένα σύμπτωμα πια. Μπας και ήταν και ψυχολογικά. Πλέον κάτι ρεψιματάκια κι αυτό είναι όλο!

Αρχισα τώρα να λέω του άντρα μου, άντε να αρχίσει να κλωτσά να το νιώθω!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα! α, μπράβο dimmi που δεν έχεις συμπτώματα τώρα μετά την αυχενική! σίγουρα θα παίζει κάποιο ρόλο και το ψυχολογικό. άντε με το καλό οι κλωτσιές τώρα!

είδατε και το φύλο στην αυχενική?

κι εγώ τη μέρα που έκανα την αυχενική δεν είχα μετά ούτε κούραση ούτε αναγούλα ούτε τίποτα!μετά λύσσαξα από τη χαρά μου, το έριξα στις βόλτες και στις καφετέριες για κανα 8ωρο!

σήμερα πάλι ανακατεύομαι, ενώ από την άλλη έχουν σταματήσει τα πονάκια περιόδου και οι σουβλίτσες που είχα τις προηγούμενες δύο εβδομάδες. Τι να πω, από ότι έχω καταλάβει όλα αυτά είναι φυσιολογικά και αναμενόμενα. Για να δούμε στη συνέχεια...

 

bGMQp3.png?6xqcHzTu

Link to comment
Share on other sites

kitty μου μάλλον πολλά είναι ψυχολογικά τελικά.

Μπράβο σου που έβγαινες, αν δεν ήμουν κρυωμένη χάλια θα πετούσα κι γω!

Οχι ότι εδώ έχει να πας κάπου, αλλά είναι καλύτερα από τονα είσαι έγκλειστη σπίτι.

Εχω ένα ανάλαφρο αίσθημα, σα να μην είμαι έγγυος. Οταν φτερνίζομαι ή βηχω με τραβάει η κοιλιά και θυμάμαι το μωρό!

Χθες ξαφνικά ένιωσα κάτι δεξιά κάτω, σα να με ακουμπούσε κάτι από μέσα :o

Με βάση όμως τον γιατρό της αυχενικής στον 5ο μήνα θα νιώσω το μωρό.

Εσένα σου είπαν πότε?

Εμάς είναι αγοράκι μάλλον, εσάς?

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο βρε κορίτσια...εγω ειμαι στην δευτερη εγκυμοσυνη ...μολις εκλεισα τον 4ο μήνα και πήρα 9κιλα!!!!απο 58 που ημουν ( 1,75) ειμαι τωρα 67...ουφ!!!!αλλα εχω και εγω κατι πονακια χαμηλα στην κοιλια.βεβαια σε ολη την διάρκεια των 4 μηνων κανένα αλλο συμπτωμα, τυπου αναγούλας κτλ...για αυτο αλλωστε και τα κιλα....καλή εγκυμοσύνη σε ολες ευχομαι.....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...