Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τρομερό δίλημμα για το όνομα!


magoulitsa

Recommended Posts


Διαφημίσεις


Μου αρέσει πάαααρα πολύ το Ασπασία αλλά και το Άσπα, υπέροχο όνομα που σου προκαλεί ωραίους συνειρμούς :wink: (Ασπασία: σύντροφος του Περικλή, διανοούμενη, δυναμική, μεγάλη γυναίκα δίπλα σε ένα μεγάλο άντρα)

Link to comment
Share on other sites

Το δίλημμα υπάρχει ανάμεσα σ' αυτό που είναι το όνομα της πεθεράς ή σε ένα άσχετο, τύπου Ανδριάννα, Δανάη, Λυδία και τα συναφή. Ο άντρας μου δεν έχει πρόβλημα να βγάλουμε ένα άσχετο αλλά όχι της μαμας μου (Σοφία) γιατί θα σκάσει η δικιά του μαμά. Εγώ όμως τη λυπάμαι γιατί σκίζεται...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ninette, θα με τρελάνεις! Όλα περίμενα να τα ακούσω αλλά ότι το Ασπασία είναι καλύτερο από το Σοφία με τίποτα. Κάθε βράδυ πριν κοιμηθώ αντί να μετράω προβατάκια, επαναλαμβάνω το Ασπασία μπας και το συνηθίσω. Αλλά δε γίνεται τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Ninette, θα με τρελάνεις! Όλα περίμενα να τα ακούσω αλλά ότι το Ασπασία είναι καλύτερο από το Σοφία με τίποτα. Κάθε βράδυ πριν κοιμηθώ αντί να μετράω προβατάκια, επαναλαμβάνω το Ασπασία μπας και το συνηθίσω. Αλλά δε γίνεται τίποτα.

 

κοριτσάκια το Σοφία είναι πολύ ωραίο όνομα όχι οτι θα βγάλω την κόρη μου λόγω μαμάς και πεθεράς(τυχερή ε?) αλλά παραπέμπει σε Πίστη Αγάπη Ελπίδα

ευγενή συναισθήματα !!!!! το Ασπασία???

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μ' αρέσει το Σοφία (είναι αριστοκρατικό και γεμάτο "σοφία" :D)

 

Το Ασπασία μου θυμίζει λιγάκι παλιά ελληνική ταινία, ή μεγάλη γυναίκα, την κουτσομπόλα της γειτονιάς...

 

Το Λυδία και το Δανάη είναι ΤΕΛΕΙΑ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμενα δεν μου αρεσει το Ασπασια. Καθολου ομως. Φαντασου ενα μικρο πανεμορφο ζουζουνακι να το φωναζεις Ασπασια... Ρε κοριτσακι βγαλτην κατι αλλο, ουτε τη μανα σου, ουτε τη δικια του...Βγαλτην Ιολη...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, αν κατάλαβα καλά, το πρόβλημά σου είναι περισσότερο ότι θέλεις να βγάλεις το όνομα της μαμάς σου, πράγμα που το καταλαβαίνω απόλυτα. Όμως, σε αυτή την περίπτωση, το καϋμένο το "Ασπασία" αδικείται, γιατί δεν έχει να ανταγωνιστεί μόνο το "Σοφία", επί ίσοις όροις, αλλά έχει να τα βάλει και με τα αισθήματά σου για τη μαμά σου, οπότε το βλέπω χαμένο από χέρι.

 

Εμένα μου αρέσουν όλα τα ονόματα που ανέφερες. Όσο για το Ασπασία, επειδή λες ότι δε σημαίνει τίποτα, σημαίνει και πολλά μάλιστα. Βγαίνει από το ασπάζομαι, η Ασπασία είναι η αξιοφίλητη (δική μου η λέξη), αυτή που είναι για φίλημμα.

 

Όσο για τη γνωστή Ασπασία του Περικλή δεν ήταν μόνο όμορφη, δεν ήταν μόνο πανέξυπνη, γυναικάρα και θεά. Ήταν και ευτυχής γιατί είχε έναν άντρα που τη λάτρευε σε σημείο που προκαλούσε εντύπωση. Γιατί ο Περικλής κάθε μέρα που έφευγε απ'το σπίτι φιλούσε την Ασπασία στην πόρτα του σπιτιού, πράγμα τελείως κουλό για την εποχή, όπου οι άλλοι τις είχαν κλεισμένες μέσα και ολίγον τι στο κλάσιμο (συγνώμη και για τα γαλλικά μου, αλλά έτσι τις είχαν).

 

Οπότε το Ασπασία είναι το όνομα μιας ευτυχισμένης, έξυπνης, ωραίας και καλής γυναίκας, δηλαδή τί άλλο θες για το μωράκι;;;;;;

 

Τέλος πάντων, όσα ονόματα είπες πάντως μ'αρέσανε πολύ, είμαι σίγουρη ότι θα τη βρεις τη λύση. Να σου ζήσει!

Link to comment
Share on other sites

Ekabn, έτσι όπως το θέτεις το θέμα, κοντεύεις να με πείσεις. Εγώ θέλω να βγάλω το όνομα της πεθεράς μου για να την ευχαριστήσω αλλά......

Ευτυχώς έχω μερικούς μήνες μέχρι το Σεπτέμβρη για να αποφασίσω. Φοβάμαι όμως μην πάθω τίποτα από την πολλή σκέψη. Γι' αυτό το συζητάω και ζητώ την άποψή σας.

Ευχαριστώ πάντως και χρόνια πολλά σε όλες τις Ελένες, Κωνσταντίνους και Κωνσταντίνες.

Link to comment
Share on other sites

ΕΠΕΙΔΗ ΜΙΑ ΑΣΠΑΣΙΑ ΠΟΥ ΞΕΡΩ ΕΙΝΑΙ ΣΙΧΑΜΕΝΗ... ΑΠΕΧΘΑΝΟΜΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ. ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΠΡΟΚΑΤΕΙΛΗΜΜΕΝΗ :mad::mad::mad:

Ενώ εγώ ξέρω ένα Ασπασάκι γλυκύτατο, οπότε μου αρέσει και το όνομα. Το Άσπα δεν μου αρέσει όμως...

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

magoylitsa , εγώ θα σου έλεγα πως αντί να κοιτάξεις να ευχαριστήσεις την πεθερά σου να κοιτάξεις να ευχαριστήσεις τον εαυτό σου και το μωρό σου, δίνοντας του ένα όνομα που αγαπάς και όχι ένα όνομα που σε προβληματίζει...!!!

 

Το Σοφία το βρίσκω καλύτερο ηχητικά από το Ασπασία...επίσης αν θες να ευχαριστήσεις οπωσδήποτε κάποια από τις μαμάδες το πιο σωστό είναι να ευχαριστήσεις αυτή που το αξίζει πραγματικά και που σκίζεται για το εγγόνι της...

....αν πάλι το "σωστό" σε φέρνει σε δύσκολη θέση βγάλε ένα άσχετο όνομα, ένα απ'αυτά τα υπέροχα ονόματα που ανέφερες και γλυτώνεις αυτομάτως!!!

 

....να συμπληρώσω όμως πως αν σκοπεύετε στο 2ο παιδάκι σας αν είναι αγοράκι να ακολουθήσετε την παράδοση , τότε επιβάλλεται να δώσεις τώρα το όνομα της μαμάς σου...

 

δεν κρατάμαι την παράδοση εκεί που μας συμφέρει, κι εκεί που δεν θέλουμε να στεναχωρήσουμε την "μαμά" ...βγάζουμε άσχετο όνομα...

ή ένα κι ένα ή κανένα...δίκαια πράγματα!!! :wink:

.png.png
Link to comment
Share on other sites

Το Ασπασία μου αρέσει και δεν ειναι και συνηθησμένο, ειναι και αρχαίο οπότε επικροτώ. Τα ίδια βέβαια ισχύουν και για το Σοφία αλλά ειναι αρκετά πιο σύνηθες...

Πάντως το κοριτσάκι σου θα έχει ωραίο όνομα ούτως ή άλλως οπότε μην χολοσκάς κιόλας. Δες και με το επώνυμο πιο είναι πιο εύηχο.

Link to comment
Share on other sites

magoylitsa , εγώ θα σου έλεγα πως αντί να κοιτάξεις να ευχαριστήσεις την πεθερά σου να κοιτάξεις να ευχαριστήσεις τον εαυτό σου και το μωρό σου, δίνοντας του ένα όνομα που αγαπάς και όχι ένα όνομα που σε προβληματίζει...!!!

 

Το Σοφία το βρίσκω καλύτερο ηχητικά από το Ασπασία...επίσης αν θες να ευχαριστήσεις οπωσδήποτε κάποια από τις μαμάδες το πιο σωστό είναι να ευχαριστήσεις αυτή που το αξίζει πραγματικά και που σκίζεται για το εγγόνι της...

....αν πάλι το "σωστό" σε φέρνει σε δύσκολη θέση βγάλε ένα άσχετο όνομα, ένα απ'αυτά τα υπέροχα ονόματα που ανέφερες και γλυτώνεις αυτομάτως!!!

 

....να συμπληρώσω όμως πως αν σκοπεύετε στο 2ο παιδάκι σας αν είναι αγοράκι να ακολουθήσετε την παράδοση , τότε επιβάλλεται να δώσεις τώρα το όνομα της μαμάς σου...

 

δεν κρατάμαι την παράδοση εκεί που μας συμφέρει, κι εκεί που δεν θέλουμε να στεναχωρήσουμε την "μαμά" ...βγάζουμε άσχετο όνομα...

ή ένα κι ένα ή κανένα...δίκαια πράγματα!!! :wink:

 

Συμφωνώ και εγώ απολύτως με την προγράψασα!!!!!!

7adb2868d6.png
Link to comment
Share on other sites

Και γω συμφωνω με την Λουλου!!!!

 

Νομιζω οτι απο την στιγμη που η πεθερα θα σκασει απο στεναχωρια αν μπει το ονομα της μαμας σου το σωστο και πρεπον ειναι να μη μπει ουτε το δικο της......αυτα πρεπει αν βγαινουν απο τη ριζα!!!! :wink:

 

Το ασπασια δεν μου αρεσει καθολου για κοριτσακι.....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

2ο παιδι δεν θα κανετε? Βγαλε τωρα την μαμα του και το 2ο με το καλο .... :D:D .

Αντιθετα αν βγαλεις καποιο ασχετο στο 2ο παλι μια απο τα ιδια θα χετε.

 

Στα μερη μας παντως το 1ο ονομα ειναι του γαμπρου και το 2ο την νυφης.

Η μητερα σου θα καταλαβει απολυτα. Δεν πιστευω να επηρεαζει το ονομα της μικρης την αγαπη τους. Αυτα ειναι ^$#@@@.

 

Το Ασπασια παντως ειναι όμορφο όνομα.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Συνηθως ομως γινεται το εξης......αν ειναι αγορι παιρνει του πεθερου, κι αν βγει κοριτσι να ζητησουν να μπει του πεθερου σε γυναικειο.......ασε τι λενε πριν...οταν ερθει η ωρα λενε οτι δεν γινεται να μη βγει ο πεθερος.......ο μεγας πατριαρχης!!!! :lol:

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Συνηθως ομως γινεται το εξης......αν ειναι αγορι παιρνει του πεθερου, κι αν βγει κοριτσι να ζητησουν να μπει του πεθερου σε γυναικειο.......ασε τι λενε πριν...οταν ερθει η ωρα λενε οτι δεν γινεται να μη βγει ο πεθερος.......ο μεγας πατριαρχης!!!! :lol:

΄

ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΑΣ :lol::lol::lol::lol:

7adb2868d6.png
Link to comment
Share on other sites

Α ναι.....οι στατιστικες λενε οτι αν δεν βγαλεις την πρωτη κορη με ονομα που θες την εκατσες την βαρκα!!!!

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Αν αποφασίσεις το Ασπασία να καταστήσεις από τώρα σαφές -εσύ και ο άντρα σου- ότι το δεύτερο παιδί, αγόρι ή κορίτσι, θα πάρει το όνομά του από τους δικούς σου γονείς. Ξέρω άπειρες περιπτώσεις που το δεύτερο παιδί ήταν αγόρι και απαιτούσαν το όνομα του πεθερού παρά το ότι το πρώτο πήρε της πεθεράς!

Ελίνα, μαμά του Θάνου-22/8/2003, της Εύας και της Χριστίνας (ομοζυγωτικά δίδυμα)-15/6/2006!

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...