Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γάλα μετά το μητρικό


Recommended Posts

Εγώ πάντως, αν και βολιώτισσα (βέρα) δεν θα το πολυπρότεινα το ΕΒΟΛ. Βιολόγικο μεν, κατσικισιο αλλά.... για δοκιμάστε (αν μάθουν από την ΕΒΟΛ ότι "θάβω" το διαμάντι τους θα με κυνηγήσουν)...

 

Είχα πάρει κι εγώ για τη μικρή. Ούτε η Μαρία το ήπιε ούτε κι εγώ κατάφερα. Και εγώ το λατρεύω το γάλα. Και όταν ζούσαν και οι παππουδογιαγιάδες και μας έστελναν πολλές φορές από το χωριό κατσικίτσιο το τσάκιζα... Αυτό όμως δεν ξέρω τι είδους επεξεργασία έχει και γίνεται έτσι στη γεύση.

 

Τέλος πάντων... Δοκιμάστε. Ίσως είναι καθαρά θέμα γούστου.... :)

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 61
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγώ πάντως, αν και βολιώτισσα (βέρα) δεν θα το πολυπρότεινα το ΕΒΟΛ. Βιολόγικο μεν, κατσικισιο αλλά.... για δοκιμάστε (αν μάθουν από την ΕΒΟΛ ότι "θάβω" το διαμάντι τους θα με κυνηγήσουν)...

 

Είχα πάρει κι εγώ για τη μικρή. Ούτε η Μαρία το ήπιε ούτε κι εγώ κατάφερα. Και εγώ το λατρεύω το γάλα. Και όταν ζούσαν και οι παππουδογιαγιάδες και μας έστελναν πολλές φορές από το χωριό κατσικίτσιο το τσάκιζα... Αυτό όμως δεν ξέρω τι είδους επεξεργασία έχει και γίνεται έτσι στη γεύση.

 

Τέλος πάντων... Δοκιμάστε. Ίσως είναι καθαρά θέμα γούστου.... :)

Κατόπιν δοκιμής συμφωνώ κι εγώ :!::!:

Είναι λίγο μπλιαχ...και σε κρέμα που το έβαλα...πάλι μπλιαχ :(

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ που το πίνω το ΕΒΟΛ από την αρχή της εγκυμοσύνης μου μέχρι και τώρα δεν έχω πρόβλημα, μου αρέσει. Lia αυτό το λες μόνο από την άποψη της γεύσης, ή ως βέρα Βολιώτισσα γνωρίζεις κάτι παραπάνω;

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια χαζή ερώτηση; Το φρέσκο γάλα το βράζουμε πριν το δώσουμε ή το αφήνουμε έξω να πάρει θερμοκρασία δωματίου; :roll:

 

Το γάλα που αγοράζουμε συσκευασμένο είναι παστεριωμένο και δεν χρειάζεται βράσιμο. Αν όμως αγοράζουμε χύμα γάλα απαστερίωτο ή αν το αρμέγουμε εμείς (από την κατσίκα του μπαλκονιού ή τη γελάδα μας) τότε χρειάζεται βράσιμο οπωσδήποτε! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που το πίνω το ΕΒΟΛ από την αρχή της εγκυμοσύνης μου μέχρι και τώρα δεν έχω πρόβλημα, μου αρέσει. Lia αυτό το λες μόνο από την άποψη της γεύσης, ή ως βέρα Βολιώτισσα γνωρίζεις κάτι παραπάνω;

 

ΟΧΙ, ΟΧΙ δεν γνωρίζω κάτι παραπα΄νω... αν ήταν θα το έγραφα.... Ίσα ίσα που έχω ακούσει καλά λόγια για το ΕΒΟΛ, γενικώς, από γνωστό που δουλεύει μέσα. Αυτό που γράφω είναι καθάρα από άποψη γεύσης.

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χμμμ! Μάλλον θα βγω μια βόλτα στα σουπερ μάρκετ, θα πάρω ότι κατσικίσιο βρω και θα βάλω τον άντρα μου να πειραματιστεί! :lol:

 

Ούτως ή άλλως αυτός θα έχει το πρόβλημα, όχι εγώ! :cool:

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

felinidoc, σύμφωνα με το Jack Newman, τα μωρά που θηλάζουν έχουν πιο ώριμο πεπτικό σύστημα και μπορούν να πιούνε λίγο φρέσκο γάλα και πριν το 12ο μήνα (αναφέρει κάτι για μετά το 10 αν θυμάμαι). Επίσης το μητρικό γάλα επειδή περιέχει προβιοτικά βοηθάει την πέψη του φρέσκου.

 

Η κατανάλωση φρέσκου γάλακτος όσο το παιδί θηλάζει, κάνει πιο ομαλή την εισαγωγή του κι επειδή η ποσότητα συνολικά στη διατροφή του είναι μικρή, δεν είχει σημασία να είναι με πρόσθετο σίδηρο και με μειωμένες τις πρωτεΐνες και τα μεταλλικά στοιχεία (όπως το γάλα σκόνη). :wink:

 

σύμφωνα με αυτά λοιπον τί γάλα θα πρότεινες Αγλαία? Φρέσκο ΑΓΕΛΑΔΙΝΟ τύπου Ολυμπος/Κουκακη κλπ??

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν δεν μπορεί....

η Κατερίνα24 τα παίρνει χοντρά από τις ΚΑΤΣΙΚΟ-βιομηχανίες!!!

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Τέτοια επιμονή βρε παιδί μου :D:D

 

μα αντε καλη μου,δεν τα παιρνω σσσσσσσσ!!!

απλως θελω να μου στειλει κανενα τυρακι η felinidoc

οριστε:

Goat.jpg

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Ρε γμτ το κατσικίσιο για να το πιεις πρέπει να εχεις συνηθίσει απο μικρός αλλιως δεν παλευεται! :(

Ελπιζω felini να το πιει η Άννα....εγω οταν φτασουμε εκει θα δοκιμάσω και ελπιζω να το δεχτεί. Απο το Σεπτέμβρη ισως του δώσω γιαουρτάκι κατσικίσιο.

 

Μανινα τόση κατσικοσυζήτηση γινεται πως καταλαβες αγελαδινό;;; :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

yogini Eγω μεγαλωσα με κατσικισιο γαλα και οταν ηρθε η ωρα να πιω αγελαδινο,καπου στο δημοτικο δεν μου αρεσε καθολου,ακομα δεν μου αρεσει ιδιαιτερα.Αν τον μαθεις απο μικρο θα το συνηθισει και θα του αρεσει (μονο μην του δειχνεις ποσο το αντιπαθεις εσυ γιατι μετα θα σε μιμηθει).

Αργοτερα οταν θα ερθει ο καιρος να αποθηλασεις οποτε γινει αυτο,να του το δινεις μαζι με δικο σου γαλα και σταδιακα θα μειωνεις το δικο σου.Καπως ετσι σκεφτομαι εγω να κανω στο μελλον,οταν γινει η δικια μου 2 περιπου μιας και η μαμα μου εχει κατσικα (την πηρε για το μωρο).

Kατσικισιο γιαουρτακι σκεφτομαι και 'γω στο χρονο,για την ωρα τσιμπαει σα πουλακι 2-3 κουταλιες απο το φαγητο της και ειμαι καραγχωμενη,αλλα τι να κανω να την πιεζω να τρωει??

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

μαράκι μην αγχωνεσαι...ειναι μοντέλα η δικιά σου :)

Μπορεις να της δώσεις μια κουταλιά γιαουρτι να δεις αν της αρέσει και γενικά πλεόν μπορει να δοκιμάζει κάποια φαγητά άνετα. Τωρα με την πιεση κι εγω φοβάμαι γιατι μπορει να σου γυρίσει μπουμεράνγκ

Link to comment
Share on other sites

Aχχ,δεν αγχωνομαι για το βαρος της,μαλλον αγχωνομαι γιατι χθες που κλεισαμε τον 9ο ζυγιστηκαμε και ειμαστε 12150γρ.......

Yogini ελπιζω να μη λιποθυμησες... απο τον 3ο μηνα και μετα αρχισε να βαζει πολυ βαρος,τωρα δεν τρωει (2-3 κουταλιες και αυτες με το ζορι) αλλα θηλαζει ολη την ωρα και δεν θελει και τιποτα αλλο!

Καταλαβες γιατι ειμαι αγχωμενη?? Ειναι χοντρουλα αλλα πολυ ομως,ετσι που παει θα περπατησει στα 2.Και θα ξεκινησει να τρωει στα 3....

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Aχχ,δεν αγχωνομαι για το βαρος της,μαλλον αγχωνομαι γιατι χθες που κλεισαμε τον 9ο ζυγιστηκαμε και ειμαστε 12150γρ.......

Yogini ελπιζω να μη λιποθυμησες... απο τον 3ο μηνα και μετα αρχισε να βαζει πολυ βαρος,τωρα δεν τρωει (2-3 κουταλιες και αυτες με το ζορι) αλλα θηλαζει ολη την ωρα και δεν θελει και τιποτα αλλο!

Καταλαβες γιατι ειμαι αγχωμενη?? Ειναι χοντρουλα αλλα πολυ ομως,ετσι που παει θα περπατησει στα 2.Και θα ξεκινησει να τρωει στα 3....

 

 

Mαράκι μην αγχώνεσαι καθόλου! Ρίξε μια ματιά εδώ: http://www.kellymom.com/babyconcerns/growth/weight-toomuch.html :wink:

 

Όσο για το πότε θα περπατήσει... εμένα τα τρία αγόρια μου περπατήσανε 17 μηνών και ήταν φυσιολογικά στα κιλά τους. Περπατούσανε άνετα από τους 9-10 μήνες αν τα κρατούσε κάποιος από το ένα χέρι και πολύ σταθερά, αλλά φοβόντουσαν να φύγουν μόνοι τους. Αντίθετα, η μικρή μου περπάτησε μόνη 12 μηνών και μάλιστα δεν ήταν καθόλου σταθερή, αλλά ήταν πιο τολμηρή και δεν φοβόταν μήπως πέσει, όρμαγε απερίσκεπτα...:-)

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω sofuka,το διαβασα και ηρεμησα λιγο.Για το θεμα του σιδηρου τι πιστευεις?? 2-3 κουταλακια φαγητου τρωει μονο,παιρνει αραγε οτι χρειαζεται??

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Για το σίδηρο δεν ξέρω κι εγώ, και η δικιά μου δεν πολυτρώει κρέας... Όμως δεν έχει σημάδια αναιμίας και αφού δεν ανησυχεί η παιδίατρος, δεν ανησυχώ κι εγώ!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Θηλάζω το γιο μου εδώ και 11 μήνες περίπου και δεν έχει πιει καθόλου ξένο γάλα. Σε δύο μήνες ξεκινάω δουλειά και θα χρειαστεί να λέιπω μία φορά την εβδομάδα το βράδι. Ο μικρός πίνει για βραδινό γαλατάκι μαμάς. Ποιό γάλα να του δίνουν όταν θα λείπω? Ή μήπως μπορεί να τρώει κρεμούλα ή γιαουρτάκι εκείνη τη μέρα για βραδινό? Να προσθέσω επίσης ότι ΔΕΝ μπορώ να αντλήσω γάλα με κανένα θήλαστρο! Δεν ξέρω γιατί αλλά απλά δεν βγαίνει γάλα... Ίσως είναι ψυχολογικό , τί να πω... Και ναι έχω νοικιάσει και νοσοκομειακό.

eOSyp3.png BwuCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Θηλάζω το γιο μου εδώ και 11 μήνες περίπου και δεν έχει πιει καθόλου ξένο γάλα. Σε δύο μήνες ξεκινάω δουλειά και θα χρειαστεί να λέιπω μία φορά την εβδομάδα το βράδι. Ο μικρός πίνει για βραδινό γαλατάκι μαμάς. Ποιό γάλα να του δίνουν όταν θα λείπω? Ή μήπως μπορεί να τρώει κρεμούλα ή γιαουρτάκι εκείνη τη μέρα για βραδινό? Να προσθέσω επίσης ότι ΔΕΝ μπορώ να αντλήσω γάλα με κανένα θήλαστρο! Δεν ξέρω γιατί αλλά απλά δεν βγαίνει γάλα... Ίσως είναι ψυχολογικό , τί να πω... Και ναι έχω νοικιάσει και νοσοκομειακό.

 

Tάνια να σου ζήσει!

 

Για το θήλαστρο μην ανησυχείς, συμβαίνει συχνά, δεν υπάρχουν τέλεια θήλαστρα που να είναι κατάλληλα για όλες τις μητέρες!

Με τόσο μεγάλο παιδάκι δεν υπάρχει λόγος να ανησυχείς.

 

Τα περισσότερα παιδιά είναι ικανοποιημένα με κάτι άλλο που θα φάνε. Το ξένο γάλα το αντιμετωπίζουν σαν άλλη τροφή, με τον ίδιο τρόπο που αντιμετωπίζουν και το φαγητό. Οπότε μπορείς να δώσεις ότι θέλει το παιδί.:)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση Αγλαϊα μου. Ποιό γάλα όμως να δοκιμάσω να του δώσω? Φρέσκο? Και πόσο πίνουν σ αυτήν την ηλικία περίπου? Είναι και το άλλο θέμα με το ποτηράκι... Προς το παρόν πίνει νεράκι από το ποτηράκι πάντα μόνος του. Δε θέλει να του το δίνει κάποιος. Βέβαια κάθε φορά που πίνει νερό ταυτόχρονα "λούζεται". Με το γάλα τί θα κάνει άραγε? Τες πα.... Άσπρα βάσανα είναι αυτά ;).

eOSyp3.png BwuCp3.png
Link to comment
Share on other sites

και γω αυτήν την απορία έχω. Η παιδίατρος είπε μέχρι τα 2 είναι καλύτερη η σκόνη, μετά τα εβαπορέ και γενικά ό,τι είναι εμπλουτισμένο με σίδηρο... για φρέσκο δεν είπε τίποτα. Μου είπε να της δώσω ό,τι θέλω. Δε ξέρω ακόμη τι να της δώσω. Φρέσκο ή εμπλουτισμένο με σίδηρο;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...