Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

7ος ΟΡΟΦΟΣ ΙΑΣΩ: ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ...


Recommended Posts

Πάντα πίστευα οτι τους χώρους που φιλοξενούν κορυφαίες στιγμές της ζωής μας δεν τους κάνουν τα ντουβάρια, αλλά οι άνθρωποι που ζουν και λειτουργούν μέσα σε αυτούς.

 

Ένα μεγάλο ευχαριστώ από την καρδιά μου, στις μαίες και βρεφοκόμους του ΙΑΣΩ που για 4 ημέρες και 4 νύχτες στάθηκαν πλάι μου κάθε λεπτό: με χαμόγελο, με χιούμορ, με ψυχραιμία, με αισιοδοξία, με απίστευτα θετική διάθεση απέναντι στον αποκλειστικό θηλασμό. Απέκλεισαν από την αρχή κάθε σκέψη για ξένο γάλα πριν καλά καλά συνειδητοποιήσουν οτι το μωρό και εγώ αγαπάμε πραγματικά τον δεσμό και το θαύμα του θηλασμού.

 

Στην Ιφιγένεια, στη Γεωργία, στην Φαίη, στη Στέλλα... σας ευχαριστώ. Τόσο πολύ..

 

Ηρώ

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


απ ότι φαίνεται μερικοί όροφοι κάνουν πραγματικά τη διαφορά....

απ τον τέταρτο που ήμουν εγώ.... μέχρι τον έβδομο που ήσουν εσύ...

προφανώς κι έχουν 3 ορόφους κάτω το προσωπικό τους σε συμπεριφορά και εξυπηρέτηση καθώς το ζήτημα του θηλασμού :?

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τη Μαμα του Ωρίωνα.

Εκτός και αν μέσα στο τελευταίο διάστημα είδαν οτι το ε΄χαν αφησει πολύ στην τυχη του και στην κατάντια του το όλο θέμα και προσπαθούν να ανασυγκροτηθούν. ( Η εμπειρία μου πριν 2,5 χρόνια στο Ιασώ ήταν πολύ καλύτερη σε σχέση με την πιο πρόσφατη)

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι και πριν 7 χρονια σχεδων και πριν 5....η εμπειρια μου ηταν μια χαρα...

Δλδ και τον θηλασμο οι μαιες υποστηριζαν (μονο η παιδιατρος την δυετερη φορα ηταν ουφο) και με βοηθησαν οσες φορες ηθελα κατι...και δεν μου ειπαν καμια πατατα για τον θηλασμο.

Επεισης την δευτερη φορα..ειχα ζητησει αποκλειστικο θηλασμο (παρολο που ηταν διδυμα) και τα ειχα σχεδων ολη μερα στο δωματιο..και μου τα φερναν και το βραδυ σε ασχετες στιγμες..την μερα μου τα παιρναν μονο για μπανιο :wink:

Ημουν στον 5ο οροφο σε δικλινο :roll:

 

Βασικα καλοι κακοι πιστευω οτι υπαρχουν παντου...γιατι εχω ακουσει ευχαριστημενους και δυσαρεστημενους και σε ιδιωτικα και σε δημοσια :?

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω και εγώ με την Αφροδίτη και την Ιro και είναι μια καλή ευκαιρία να ευχαριστήσω και εγώ τις μαίες που μου στάθηκαν πραγματικά και με βοήθησαν να θηλάσω αποκλειστικά τη μικρή μου.

Αν και θα ομολογήσω πως όταν πέρασα ετοιμόγεννη την πόρτα του συγκεκριμένου μαιευτηρίου ήμουν τόσο αρνητικά φορτισμένη από όλα αυτά που είχα ακούσει ... σχεδόν ετοιμοπόλεμη θα έλεγα για την μάχη που θα χρειαζόταν να δώσω ώστε να υπερασπιστώ το δικαίωμά μου στον αποκλειστικό θηλασμό. Τελικά όχι απλά διαψεύστηκα αλλά πραγματικά οι κοπέλες με σκλάβωσαν με την άψογη συμπεριφορά τους... τι να πρωτοθυμηθώ... ότι μου έφερναν όποτε ζητούσα το μωρό για να το θηλάσω και μέσα στη νύχτα και μου το άφηναν όση ώρα ήθελα ( για να σας προλάβω δεν ήμουν σε μονόκλινο), ότι όσες φορές και να ζητούσα τη βοήθεια τους για τη σωστή θέση του μωρού ερχόταν με το χαμόγελο στα χείλη ακόμα και στις τέσσερις τα ξημερώματα, ότι με κάλεσαν να θηλάσω το μωρό μου γιατί έκλαιγε ενώ παρακολουθούσα το γνωστό σεμινάριο μητρικής τέχνης και όχι μόνο αυτό αλλά φρόντισαν να φτάσω το συντομότερο στο δωμάτιο χρησιμοποιώντας το ανσασερ εκτάκτου ανάγκης, οτι μου έκαναν μασάζ στο στήθος για να με ανακουφίσουν από τον πόνο όταν κατέβαινε το γάλα (χωρίς να ζητήσουν καμιά ανταμοιβή), ότι έψαχνε η κοπέλα στις δύο η ώρα τη νύχτα να μου βρει θηλές σιλικόνης γιατί η δικιά μου είχε ματώσει....

Πραγματικα τις ευχαριστώ από τα βάθη της καρδιάς μου ... ευτυχώς παντού υπάρχουν άνθρωποι που αγαπούν τη δουλειά τους και λειτουργούν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο!

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

απ ότι φαίνεται μερικοί όροφοι κάνουν πραγματικά τη διαφορά....

απ τον τέταρτο που ήμουν εγώ.... μέχρι τον έβδομο που ήσουν εσύ...

προφανώς κι έχουν 3 ορόφους κάτω το προσωπικό τους σε συμπεριφορά και εξυπηρέτηση καθώς το ζήτημα του θηλασμού :?

 

 

 

ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΙΑΣ ΚΙ ΗΜΟΥΝ ΚΙ ΕΓΩ ΣΤΟΝ ΤΕΤΑΡΤΟ!!!!!!!!! :cry::mad::?

my baby was my reborn...

Link to comment
Share on other sites

απ ότι φαίνεται μερικοί όροφοι κάνουν πραγματικά τη διαφορά....

απ τον τέταρτο που ήμουν εγώ.... μέχρι τον έβδομο που ήσουν εσύ...

προφανώς κι έχουν 3 ορόφους κάτω το προσωπικό τους σε συμπεριφορά και εξυπηρέτηση καθώς το ζήτημα του θηλασμού :?

 

 

 

ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΙΑΣ ΚΙ ΗΜΟΥΝ ΚΙ ΕΓΩ ΣΤΟΝ ΤΕΤΑΡΤΟ!!!!!!!!! :cry::mad::?

 

δε θα ξεχάσω ότι ήρθε η μαία (? ο θεός να την κάνει) να με βοηθήσει (ποιος ήρθε?) να θηλάσω και μου βουτάει τη θηλή και με τσίμπησε τόσο δυνατά που έφτασα ταβάνι...

όταν διαμαρτυρήθηκα ότι πονάω μου είπε... "τι νόμιζες? ότι δεν πονάει ο θηλασμός?"

αυτή ήταν η εμπειρία μου απ τη "βοήθεια" τους να θηλάσω :?

 

 

νομίζω, αν κάνω λάθος διορθώστε με, ότι στον 7ο όροφο δεν είναι 6κλινα τα δωμάτια αλλά τα δίκλινα και τα μονόκλινα?

αν ναι... υπάρχει μια δικαιολογία για την διαφορά επιπέδου υπηρεσιών

Link to comment
Share on other sites

απ ότι φαίνεται μερικοί όροφοι κάνουν πραγματικά τη διαφορά....

απ τον τέταρτο που ήμουν εγώ.... μέχρι τον έβδομο που ήσουν εσύ...

προφανώς κι έχουν 3 ορόφους κάτω το προσωπικό τους σε συμπεριφορά και εξυπηρέτηση καθώς το ζήτημα του θηλασμού :?

 

 

 

ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΙΑΣ ΚΙ ΗΜΟΥΝ ΚΙ ΕΓΩ ΣΤΟΝ ΤΕΤΑΡΤΟ!!!!!!!!! :cry::mad::?

 

δε θα ξεχάσω ότι ήρθε η μαία (? ο θεός να την κάνει) να με βοηθήσει (ποιος ήρθε?) να θηλάσω και μου βουτάει τη θηλή και με τσίμπησε τόσο δυνατά που έφτασα ταβάνι...

όταν διαμαρτυρήθηκα ότι πονάω μου είπε... "τι νόμιζες? ότι δεν πονάει ο θηλασμός?"

αυτή ήταν η εμπειρία μου απ τη "βοήθεια" τους να θηλάσω :?

 

 

νομίζω, αν κάνω λάθος διορθώστε με, ότι στον 7ο όροφο δεν είναι 6κλινα τα δωμάτια αλλά τα δίκλινα και τα μονόκλινα?

αν ναι... υπάρχει μια δικαιολογία για την διαφορά επιπέδου υπηρεσιών

 

 

θα συμφωνησω

οτι πληρωνεις παιρνεις :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν είναι ακριβώς έτσι.. Δηλαδή το ότι πληρώνεις παίρνεις...τουλάχιστον στη δική μου περίπτωση. Εγώ έμεινα σε μονόκλινο λουξ στο ΓΕΝΕΣΙΣ... η συμπεριφορά στις μαίες αλλά και γενικότερα στο προσωπικό ήταν ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ... (έμεινα στο δεύτερο όροφο τις πρώτες 2 ημέρες). Τις επόμενες μετακόμισα στον 3ο όπου είχε εξίσου μονόκλινα λουξ μονόκλινα αλλά και την περιβόητη σουίτα. Στον δεύτερο όροφο μου έτυχε κάτι αντίστοιχο με τη Μαμά του Ωρίων όπου έκλαιγε και το παιδί αλλά και εγώ μαζί από την απανθρωπιά και τις κινήσεις τους..ειδικά στο θέμα του θηλασμού. Στον τρίτο όροφο έμεινα ευχαριστημένη όμως. Θέλω να πω απλά ότι το ίδιο πλήρωσα στον δεύτερο το ίδιο και στον τρίτο... κι ήταν πάρα πολλά τα λεφτά. Τέλος πάντων περασμένα ξεχασμένα. Την επόμενη φορά δε θα αφήσω κανέναν και καμία να χαλάσει τις πρώτες μοναδικές στιγμές με το παιδί μου... σε όποιον όροφο κι αν μείνω!

 

Παρ'όλα αυτά .. είναι πολύ όμορφο να ευχαριστούμε ανθρώπους που μας στάθηκαν και φέρθηκαν όμορφα... κι εγώ ευχαριστώ μπορώ να πω μόνο στη γιατρό μου... Νατάσα σε ευχαριστώ.

 

Φιλικά.. χωρίς διάθεση να χαλάσω το τόπικ... κατέθεσα την εμπειρία μου απλά..

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν τελικά οι όροφοι ή οι άνθρωποι είναι αυτοί που κάνουν την διαφορά και εγώ πάντως στον έβδομο ήμουν σε δίκλινο. Οθδέποτε πάντως μου έδωσαν την εντύπωση οι κοπέλες ότι ότι κάνουν το κάνουν για να τσιμπήσουν ένα φιλοδώρημα ή δωράκι.

Νομίζω ότι αυτό που ίσως να έπαιξε κάποιο ρόλο τελικά ήταν η στάση του γιατρού μου. Τον είχα ενημερώσει από πολύ νωρίς ότι για μένα το θέμα του αποκλειστικού θηλασμού είναι πολύ σημαντικό αλλά δεν μπορώ να πληρώσω μονόκλινη σουίτα για να έχω αυτή την πολυτέλεια. Παρότι ό ίδιος δεν ήταν θερμός υποστηρικτής του θηλασμού μου υποσχέθηκε ότι θα μιλήσει στις μαίες. "Εσύ απλά θα ζητάς με γλυκό χαμόγελο συνέχεια το μωράκι σου, μου είπε και μου έκλεισε το μάτι! Τον ευχαριστώ λοιπόν και αυτόν από εδώ!

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι αν διαμορφώθηκε η εντύπωση οτι η αντιμετώπιση που εγώ τουλάχιστον εισέπραξα οφείλεται σε... "οικονομικές απολαβές" και φιλοδωρήματα. Αν ήταν έτσι, δεν θα είχα κανέναν λόγο να δημοσιοποιήσω την ευγνωμοσύνη μου: θα μου ήταν απλώς αυτονόητη η εξαιρετική αυτή συμπεριφορά του νοσηλευτικού προσωπικού.

 

Για όσους δε έχουν διαβάσει κάποια παλαιότερη συμμετοχή μου σε σχετικές για το ΙΑΣΩ συζητήσεις, ξέρουν πως αυτή τη φορά πήγα "ετοιμοπόλεμη" με δεδομένη την αρνητική εμπειρία που είχα στον πρώτο μου τοκετό.

 

Αυτή τη φορά απλώς είμαι δίκαιη.

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites

απ ότι φαίνεται μερικοί όροφοι κάνουν πραγματικά τη διαφορά....

απ τον τέταρτο που ήμουν εγώ.... μέχρι τον έβδομο που ήσουν εσύ...

προφανώς κι έχουν 3 ορόφους κάτω το προσωπικό τους σε συμπεριφορά και εξυπηρέτηση καθώς το ζήτημα του θηλασμού :?

 

Συμφωνώ απόλυτα...Μονο που εγω στο θέμα του αποκλειστικού θηλασμού στάθηκα τυχερή...αλλά ήμουν κι εγω από αυτές του τετάρτου ορόφου...Όσο για το ότι πληρώνεις παίρνεις μην τρελλαθούμε. 3500 δώσαμε στο Ιασω και ας είμασταν σε 4 κλινο

Link to comment
Share on other sites

απ ότι φαίνεται μερικοί όροφοι κάνουν πραγματικά τη διαφορά....

απ τον τέταρτο που ήμουν εγώ.... μέχρι τον έβδομο που ήσουν εσύ...

προφανώς κι έχουν 3 ορόφους κάτω το προσωπικό τους σε συμπεριφορά και εξυπηρέτηση καθώς το ζήτημα του θηλασμού :?

 

Συμφωνώ απόλυτα...Μονο που εγω στο θέμα του αποκλειστικού θηλασμού στάθηκα τυχερή...αλλά ήμουν κι εγω από αυτές του τετάρτου ορόφου...Όσο για το ότι πληρώνεις παίρνεις μην τρελλαθούμε. 3500 δώσαμε στο Ιασω και ας είμασταν σε 4 κλινο

 

Νομίζω ότι παίζει που θα πέσεις.

Ήμουν στον 5ο αν θυμάμαι καλά, θα δω το καρτελάκι και σε 3κλινο.

Μια μαία με τσίμπησε έτσι όπως λέει και η Ωριωνομαμά. Όμως, τη δεύτερη μέρα ήρθε μια καταπληκτική κοπέλα, που παρά το νεαρό της ηλικίας της μου έδειξε πως να πιάνω το μωρό και πως να το βάζω στο στήθος μου. Την ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Emena o mikros mou den mporouse na vri to sosto tropo gia na thilasi. Parolou pou ixa poli gala to moro den ta kataferne ke den iksera ke ego vevea na to voithiso Ke distixos den mporo na po pos voithithika poli apo tis maiais tou Iaso (imoun 4 orofo ke se tetraklino). Otan zitousa voithia erxontousan me kathisterisi gia 1-2 lepta ke meta eksafanizontousan me apotelesma na min ta katafernoume Mono mia maia vrethike na me enimerosi (nane kala an ke arga enimerothika) pos iparxi diathesimo ilektriko thilastro gia na dinoume mitriko gala sto moro ke oxi ta etima Alla ke afto to ematha stin triti mera Tin epomeni efevga Me apotelesma o mikros ixe idi sinithisi tin gevsi tou gala pou tou edinan eki ke oxi to mitriko. Otan piga spiti ixa agorasi thilastro alla arniotan na pii to mitriko gala

Rikiki & Καραμελίτσα

Link to comment
Share on other sites

Emena o mikros mou den mporouse na vri to sosto tropo gia na thilasi. Parolou pou ixa poli gala to moro den ta kataferne ke den iksera ke ego vevea na to voithiso Ke distixos den mporo na po pos voithithika poli apo tis maiais tou Iaso (imoun 4 orofo ke se tetraklino). Otan zitousa voithia erxontousan me kathisterisi gia 1-2 lepta ke meta eksafanizontousan me apotelesma na min ta katafernoume Mono mia maia vrethike na me enimerosi (nane kala an ke arga enimerothika) pos iparxi diathesimo ilektriko thilastro gia na dinoume mitriko gala sto moro ke oxi ta etima Alla ke afto to ematha stin triti mera Tin epomeni efevga Me apotelesma o mikros ixe idi sinithisi tin gevsi tou gala pou tou edinan eki ke oxi to mitriko. Otan piga spiti ixa agorasi thilastro alla arniotan na pii to mitriko gala

 

Κάτι παρόμοιο είχε συμβεί και σε μένα με την μόνη διαφορά ότι όταν πήγα στο σπίτι έβαλα τα μπιμπερό στο ντουλάπι και δεν του έδινα τίποτα άλλο εκτός το δικό μου. Η αλήθεια είναι οτι τον πιεσα πολύ. Γκρίνιαζε για αρκετή ώρα... Βέβαια τον είχα συνέχεια στο στήθος αλλα αυτός ήθελε το γρήγορο και ξεκούραστο γάλα. Έμεινε μια φορά νυστικός δύο στο τέλος ήπιε το γαλατάκι της μαμάς σαν καλό παιδάκι.

 

dev277pr___.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μου εκανε εντυπωση μεγαλη η λεξη "Ευχαριστω" διπλα απο το ονομα του Ιασω.

Μετα χαλαρωσα λιγακι και θυμηθηκα οτι στην γεννα του γιου μου (2005) και εγω ειχα περασει υπεροχα και μονο καλα λογια ειχα να πω. Ολα ηταν πολυ καλα και οι κοπελες εξαιρετικες.

Στην γεννα της κορης μου φετος , στην αρχη με ειχα παει σε 3κλινο (δεν ειχε 4κλινο , που ειχα ζητησει) και οοοοοσες κοπελες ηταν εκει ηταν ολες μουλαρες!!!!-εκει επαθα και το επεισοδιο με το αιμα , δεν το μετεφεραν καν στον γιατρο μου και παραλιγο να βλεπω ραπανακια αναποδα.αλλα για να μην σας κουραζω εδω, τα λεω και στο:

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=7892&sid=365ff7db4bd1b48b2623c4f260053cc4

 

Την επομενη μερα που κατεβηκα στον 3ο σε 4κλινο , τα κοριτσια ηταν εξυπηρετικα δεν εχω παραπονο. Αρα ειναι θεμα ανθρωπου παιδια, οπως και παντου

Οι παππουδες μας προσφυγες, οι γονεις μας μεταναστες και εμεις......ρατσιστες!!!

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Θα ήθελα να ευχαριστήσω και εγώ τα κορίτσια του ΙΑΣΩ του 5ου ορόφου! Έτυχε και στις 2 γέννες μου πριν 2 χρόνια η μια και πριν λίγους μήνες η δευτερη να είμαι στον ίδιο όροφο σε διπλάνο δωμάτιο την 2η φορά (3κλινα και τις 2 φορές) δεν ξέρω αν παίζει ρόλο το δωμάτιο βρε κορίτσια τελικά ή αν είναι θέμα τύχης πάντως και τις 2 φορές με πρόσεξαν πολύ , επέμεναν στον θηλασμό μου έλεγαν μάλιστα αφού τρωεί από το στήθος ασχετα πόσο τρωει (ειδικα τις πρώτες μέρες που είναι το πρωτογαλα) και δεν γκρινιάζει να μην της δίνω συμπληρωμα (γιατι υπήρχαν φορές που το ζήταγα εγώ) γιατι είναι κρίμα. Γενικα ήταν όλα τα κορίτσια ευχάριστα με το χιούμορ τους και πραγματικά οπότε τις χρειαστηκα ήταν εκεί. Ισως είμαι από τις λίγες περιπτώσεις που πραγματικά δεν έχω κανένα παράπονο και είμαι απόλυτα ευχαριστημένη.

Link to comment
Share on other sites

Στο ΙΑΣΩ στον 6ο όροφο πριν 3 μήνες, ζητούσα βοήθεια απο μαίες για τον θηλασμό αλλά δεν έμεινα ευχαριστημένη.Μου πίεζαν τόσο δυνατά τη θηλή που δάκρυζα απ΄τον πόνο.Μάλιστα μου πρότειναν το ξένο γάλα για να είμαι σίγουρη λέει... Καμιά δεν μου είπε οτι τις πρώτες μέρες τα μωράκια πίνουν γύρω στα 5-10 ml, το έμαθα αργότερα.

Z1wgp3.png?2viAIhybxo82p3.png?qeXjQ4Ll
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...