Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Προληπτικές εξετάσεις αίματος


Recommended Posts

  • 3 months later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 122
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μας είπε ο γιατρός μας ότι μέχρι το καλοκαίρι θα πρέπει να κάνουμε στη μικρή μας την πρώτη αιματολογική της εξέταση…

Το θέμα είναι ότι πως γίνετε αυτό σε ένα μικρούλι παιδάκι 16 μηνών;;;;:?:? Έχω δυο φίλες που ασχολούνται με τον κλάδο και μου είπαν ότι θα ήταν καλύτερα να το αφήσουμε να περάσει ο καιρός να μεγαλώσει , γιατί είναι μεγάλη ταλαιπωρία για τη μικρή…

Έχετε κάνει εξετάσεις αίματος στο παιδάκι σας και αν ναι σε ποια ηλικία και πως ήταν;;;:?::?:

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας… :wink::)

Μια αγχωμένη μανούλα!!!!! :oops:

tRGJp2.png1054268gj3rg6cc5t.gif
Link to comment
Share on other sites

Κατερινάκι, υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος που σας είπε να κάνετε εξετάσεις ή έτσι, για λόγους...αρχείου σας το ζήτησε;

Δε θέλω να σε αγχώσω περισσότερο, αλλά, ναι, οι φίλες σου έχουν δίκιο, δεν είναι και το πιο εύκολο πράγμα στο κόσμο, γιατί σε αυτές τις ηλικίες είναι λίγο δύσκολο να βρούνε φλέβα. :?

Εμείς κάναμε εξετάσεις για σίδηρο, όταν ο μικρός ήταν 6μιση μηνών και ταλαιπωρήθηκε αρκετά το καημένο μου. Τον είχα αγκαλιά και τον παρηγορούσα, αλλά έκλαιγε πολύ ο φουκαράς...να φανταστείς η μικροβιολόγος δοκίμασε και στα δύο χέρια, αλλά δεν κατάφερε να πάρει αρκετό αίμα και για τις άλλες εξετάσεις που μας είχε γράψει η παιδίατρος και περιοριστήκαμε σε αυτές που ήταν απολύτως απαραίτητες (γενική αίματος, φεριτίνη ορού).

Ελπίζω στη δικιά σου που είναι μεγαλύτερη, να είναι πιο εύκολα τα πράγματα...

fUvDp2.png
Link to comment
Share on other sites

εμας ειναι σχεδον 3 αλλα δεν μας εχουν πει τιποτα για εξετασεις αιματος και αν δεν υπαρχει και λογος δεν βρισκω γιατι ειναι σκοπιμο να ταλαιπωρηθει το μωρο. :wink:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

εμάς μας είπε να της κάνουμε μια αιματολογική, τώρα που έκλεισε τον 1 χρόνο..σκοπέυω σε λίγες μέρες..να σας πω την αλήθεια και η γιατρός να μην μου έλεγε θα της το ζητούσα εγώ..μας είπε ότι είναι καθαρά για προληπτικούς λόγους, θέλει να δει σε τί επίπεδα κυμαίνονται διάφοροι δείκτες και κυρίως πως λειτουργούνε τα νεφρά το συκώτι κλπ..και εμένα με φοβίζει η ταλαιπωρία, αλλά νομίζω ότι είναι προτιμότερο να ξέρω ότι όλα είναι καλά με το παιδάκι μου...άλλωστε τα νήπια έχουν βραχεία μνήμη και είμαι σίγουρη ότι μόλις περάσει το τσιμπιματάκι και παίξουμε λίγο θα το ξεχάσει..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς κάνουμε κάθε 3 μήνες εξετάσεις αίματος, λόγω προωρότητας πρέπει να κοιτάμε σε τι επίπεδα είναι το σίδηρό της,το ασβέστιο κτλ. Να σου πω και πως γίνετε, ξαπλωμένο το μωρό στη φτέρνα του του κάνουν ένα τσιμπηματάκι με μια πολύ μικρή βελονίτσα και παίρνουν λίγο αίμα. Αυτό είναι, πάνε όλα τα "αίματα" στο εργαστήριο και περίπου 5-6 ώρες μετά ( ανάλογα αν εφημερεύει ή όχι το νοσοκομείο) βγαίνουν τα αποτελέσματα. Και μην ανησυχείς καθόλου που είναι 16 μηνών, εμείς αρχίσαμε τις εξετάσεις από 3 μηνών, στο βιβλιάριο υγέίας των μωρών στις πίσω σελίδες θα δεις κάτι καμπύλες, κάθε φορά που πάμε για εξετάσεις και εμβόλια σημειώνει η γιατρός την πορεία της μικρής και 2 σελίδες πριν τα αποτελέσματα των εξετάσεων. Οι εξετάσεις δεν γίνονται μόνο όταν κάποιο μωρό έχει πρόβλημα. :wink:

Link to comment
Share on other sites

Εμείς κάναμε στην μικρούλα μας εξετάσεις αίματος λίγο πρίν χρονίσει γιατί έπρεπε να κάνουμε καθετηριασμό στο ματάκι λόγω φραγμένου δακρυϊκού πόρου.Της πήρανε αίμα απο το χεράκι,ψάχνανε φλέβα αρκετή ώρα, η μικρή έκλαιγε και κουνιόταν συνεχώς αλλά τελικά όλα καλά, μόλις την πήρα αγκαλιά και παίξαμε λίγο, το είχε ξεχάσει.

Link to comment
Share on other sites

Κάναμε κι εμείς εξετάσεις αίματος γύρω στο χρόνο -γενικό τσεκ-απ και για GP6D που είχε δείξει μερική έλλειψη.

Του πήραν αίμα από το χέρι και η αλήθεια είναι ότι ταλαιπωρήθηκε λίγο ο φουκαράς. :?:cry:

Χρειάστηκε να τον κρατάμε και οι δύο -μπαμπάς & μαμά- για να είμαστε σίγουροι ότι δεν θα κουνηθεί κατά τη διάρκεια. :shock:

Αν θεωρείς ότι μπορείτε να το ανβάλετε ή να το αποφύγετε καλύτερα συζήτησέ το με τη γιατρό σας :roll:

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει καποιος συγκεκριμενος λογος -ευτυχως- απλα θελει να δει πως παμε....

Αλλα μαλλον θα το καθυστερησω λιγακι το ολο θεμα... :wink:

Μου ελεγε προχθες η φιλη μου οτι σε μεγαλο μικροβιολογικο εργαστηριο στην Αθηνα οπου δουλευει προσπαθουσαν να παρουν αιμα απο μωρακι 13 μηνων και το κρατουσαν 4 ατομα :shock::shock: και παλι κουνιοταν τοσο πολυ που τελικα δεν καταφεραν να παρουν το απαιτουμενο για τις εξετασεις αιμα.... :?:?

Μεγαλη ταλαιπωρια...και ειναι κριμα για τα μωρακια μας....αμαν γιατι δεν βρισκουν αλλο τροπο για να γινονται οι εξετασεις;;;; :roll::roll:

tRGJp2.png1054268gj3rg6cc5t.gif
Link to comment
Share on other sites

Κάναμε την προηγούμενη εβδομάδα προληπτικές εξετάσεις αίματος στη μικρή και δεν μπορώ να πω ότι ήταν τόσο μεγάλη ταλαιπωρία για εκείνη ... εντάξει έκλαψε αρκετά αλλά μέσα σε μισή ώρα το είχε ξεχάσει. Το δύσκολο δεν ήταν να της πάρουν το αίμα, καθόταν στην αγκαλιά μου , της είχα κάνει και ειδική χειρολαβή ακινητοποίησης :lol:, έκλαψε λίγο σαν εμβόλιο οκ. Το ζόρι ήταν μετά που τα είχε πάρει με το τσίμπημα και δεν ήθελε με τίποτα να της πιέσουν το βαμβακάκι και να κολήσουν το τσιροτάκι... Πάντως σε γενικές γραμμές ήταν μια χαρά .... για να είμαι ειλικρινής τα περίμενα πολύ χειρότερα τα πράγματα :lol: !!!

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σήμερα (10 μηνών) έκανα την πρωτη αιματολογική στο γίο μου. Η μικροβιολόγος ρήκε εύκολα τη φλέβα αλλά το αίμα δεν έτρεχε έτσι όπως στους ενήλικες οπότε άργησε λιγάκι να γεμίσει η συριγγα. Εκλαψε αρκετά, αλλά δεν έπρεπε να γίνει η εξέταση. Μετα από ενα δύο λεπτά το είχε ξεχάσει.

Νομίζω οτι η εμπειρία ειναί πιο τραυματική για τους γονείς παρά για το παιδί.

Link to comment
Share on other sites

Ο γιος μου είναι 18 μηνών. Περίπου κανένα μήνα πριν από το Πάσχα πέρασε μια ίωση με πολύ υψηλό πυρετό, πύον στις αμυγδαλές κτλ. Επειδή μετά από μια βδομάδα τα συμπτώματα δεν είχαν υποχωρήσει, μας είπε η παιδίατρος να κάνουμε αιματολογικές εξετάσεις. Επειδή τα λευκά αιμοσφαίρια έβγαιναν ανεβασμένα τελικά κάναμε 4 φορές εξετάσεις αιματολογικές. Ευτυχώς ήταν πολύ καλός ο μικροβιολόγος και του βρήκε αμέσως φλέβα. Φυσικά έκλαιγε ο καημένος, αλλά ευτυχώς τώρα όλα πέρασαν.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς κάναμε 1 έτους. ήταν λίγο κάπως, αν και βρήκε φλέβα σχετικά γρήγορα, αλλά οι ορμονικές εξετάσεις που θέλαμε να κάνουμε ήθελαν 3 μπουκαλάκια αίμα και δεν είναι και εύκολο να τις μαζέψεις όταν το μωρό χτυπιέται. παρεπιπτόντως αν παρατηρήσετε στα παιδάκια σας τριχίτσες στο πουλάκι τους :!::!::!::!: ίσως λίγο παραπάνω απο χνούδι, μάλλον δεν υπάρχει λόγος ανησυχιάς γιατί να ξέρετε ότι αν θηλάζατε για διάστημα αρκετό, εγώ πχ για 8 μήνες, οι ορμόνες της μαμάς περνούν στο μωρό και μένουν για τουλάχιστον άλλους 8-9 μήνες!!! Εγώ δεν το ήξερα και έμεινα. Βέβαια μαζί με τις ορμόνες για τριχοφυία μπορεί να περάσετε στο μωράκι κι άλλες γυναικείς ορμονες με αποτέλεσμα να είναι λίγο πρησμένα τα με-με τους και τα λοιπά... Ρε παράξενα που έχει η επιστήμη :shock::shock::shock:

Link to comment
Share on other sites

Κι εμάς μας είχε πει ο παιδίατρος αφολυ κλεισει χρονο να κάνουμε γενικές αίματος και ούρων για προλήπτικούς καθαρά λόγους...

 

Δεν μπορώ να πω ότι ήταν καμια ιδιαίτερη ταλαιπωρία, την κρατούσα εγώ αγκαλιά και η μαμά μου την κρατούσε λίγο ακίνητη... Επίσης χρησιμοποιούσαν μια ειδική σύριγγα για μωράκια...

 

Ο γιατρός μας έιχε στείλει σε ένα συγκεκριμενο εργαστήριο στη γειτονιά μας που μας έιπε έχουν εμπειρία με μωράκια...

 

Πάντως πιο πολύ είχε τσαντιστεί που την κραταγαμε ακίνητη παρά με την αιμοληψία...

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εμάς μας είχε πει ο παιδίατρος αφολυ κλεισει χρονο να κάνουμε γενικές αίματος και ούρων για προλήπτικούς καθαρά λόγους...

 

Δεν μπορώ να πω ότι ήταν καμια ιδιαίτερη ταλαιπωρία, την κρατούσα εγώ αγκαλιά και η μαμά μου την κρατούσε λίγο ακίνητη... Επίσης χρησιμοποιούσαν μια ειδική σύριγγα για μωράκια...

 

Ο γιατρός μας έιχε στείλει σε ένα συγκεκριμενο εργαστήριο στη γειτονιά μας που μας έιπε έχουν εμπειρία με μωράκια...

 

Πάντως πιο πολύ είχε τσαντιστεί που την κραταγαμε ακίνητη παρά με την αιμοληψία...

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σημερα ρωτησα τον παιδιατρο για αιματολογικες εξετασεις και μου ειπε

οτι αν δεν υπαρχει καποιος λογος δεν μας κανει.

Ειναι και αναλογα τον παιδιατρο τελικα.

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites

κοιτάξτε και εμένα η παιδίατρος μου είχε πει ότι δεν χρειάζεται να κάνουν εξετάσεις αλλά εγώ προσωπικά τους κάνω από 1 έτους και από τότε κάθε χρόνο για προληπτικούς λόγους.... πηγαίνουμε σε μικροβιολόγο που ήταν στο Παίδων και έχει μεγάλη εμπειρία σε μωρά και ειλικρινά δεν τα πονάει απλά τα παιδιά τσαντίζονται και φοβούνται με την όλη διαδικασία.. Αν ο μικροβιολόγος είναι γνώστης και γλυκιά φυσιογνωμία (παίζει πολύ μεγάλο ρόλο σας πληροφορώ!!), είναι καλύτερα τα πράγματα:wink:

δεν ξέρω ρε γμτ...βλέπω πολλές αρρώστιες να ταλαιπωρούν παιδάκια και ειλικρινά φοβάμαι πολύ :oops: γι'αυτό τους κάνω γενικές εξετάσεις κάθε χρόνο..

Link to comment
Share on other sites

Καλά κάνεις και τους κάνεις εξετάσεις κάθε χρόνο, θα μάθουν και θα πηγαίνουν για τσεκαπ και ως ενήλικες. Εμένα με κοροιδεύουν που πάω κάθε χρόνο για εξετάσεις αλλά για να πω την αλήθεια είμαι η μόνη που ούτε κρύωμα δεν "αρπάζω". Και εγώ έτσι θα την μάθω τη μπεμπά, κάθε χρόνο. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Γεια σας !

 

Ακούω για εξετάσεις αίματος..

 

Ο μικρός μου τώρα θα γίνει 17 μηνών και η παιδίατρος δεν μας έχει πει τίποτα για αυτό..

 

Γίνονται προληπτικά έτσι ή αλλιώς ? ή μόνο αν έχει κάποιο πρόβλημα το παιδάκι?

 

υ.γ. πως ψάχνουν βρε παιδιά τα θέματα? να τώρα ήθελα να ψάξω αυτό για να μην ξαναγράφω γιατί κάπου θα υπάρχει αλλά ... δεν ξέρω πως να ψάξω !

Link to comment
Share on other sites

Εγω πρωτη φορα του εκανα εξετασεις ακριβως στην ηληκια που ειναι ο μικρος σου τωρα.Κι εμενα δεν μου ειχε πει τιποτα ο γιατρος.Μια φιλη μου ειπε και πηγα.

Link to comment
Share on other sites

υ.γ. πως ψάχνουν βρε παιδιά τα θέματα? να τώρα ήθελα να ψάξω αυτό για να μην ξαναγράφω γιατί κάπου θα υπάρχει αλλά ... δεν ξέρω πως να ψάξω !

 

θα πάς στην αρχή της σελίδας εκεί που λέει σύνδεσμοι Α-Ω /chat και θα βάλεις μέσα στο κουτάκι το θέμα που θέλεις, και θα πατήσης το "φακό" δίπλα.όσο για τις εξετάσεις το ίδιο αναρωτιώμουν το απόγευμα με την αδερφή μου.πιστεύω πως τουλάχιστον μέχρι να πάνε 2 θα πρέπει να έχουν κάνει.έτσι δεν είναι;

Ευγενία10/08/2007 Χριστιάννα 11/06/2011

Link to comment
Share on other sites

Εμείς είμαστε 3 και δεν έχουμε κάνει ποτέ, πλήν των περιπτώσεων όπου είναι άρρωστη και έχουμε κάνει δύο φορές τηνπρώτη ήταν έξι μηνών και την δεύτερη πρόσφατα.

Link to comment
Share on other sites

Εμάς μας είχε πει η παιδίατρός μας γύρω στον χρόνο να της κάνουμε εξετάσεις αίματος για να ελέγξουμε μεταξύ άλλων και αν έχει έλλειψη σιδήρου, γιατί πολλά παιδάκια παρουσιάζουν σε αυτή την ηλικία (τελικά δεν είχε). Όμως και από μόνη μου είχα διαβάσει στο ίντερνετ και σε βιβλία ότι καλό είναι να γίνεται ένας έλεγχος μόλις το παιδί κλείσει το πρώτο έτος.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...