Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εν μέσω κρίσης...


epipolaiotita

Recommended Posts

/plakitsa mode on: Citron σε ποιο mail να σου στείλουμε το λογαριασμό για την ψυχοθεραπεία; :lol: /plakitsa mode off

 

Χαίρομαι που μιλάς εκ μέρους των περισσότερων εδώ μέσα ;)

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 88
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δυστυχώς οι "βολεμένοι" θα τη βρουν την άκρη και πάλι θα την πατήσει ο μέσος εργαζόμενος. Κοψαν τα δώρα στο δημοσιο... σε μας τα έκοψαν πολύ πιο πριν και έχει γινει και σταση πληρωμών!-και δε μιλάει κανεις γιατι αν απολυθουμε δουλειες δεν υπάρχουν. όπου φτωχός και η μοιρα του, ο πλουσιος πλουσιοτερος και ο μικρομεσαιος φτωχοτερος.

Οπωσδήποτε δε θα πεθάνουμε(:rolleyes:ελπίζω), αλλά όχι και να μην αγανακτούμε και να το βουλώνουμε.

Θέλουμε όχι μονο το ζειν αλλά το ευ ζειν για εμας και τις οικογένειες μας.

Link to comment
Share on other sites

Citron, φταίνε οι πολιτικοί, φταίει το σύστημα και φταίνε και όσοι τους ψήφισαν και συνεχίζουν να τους ψηφίζουν... Σε αυτό θα συμφωνήσω.

 

Δυστυχώς οι πιο πολλοί είχαν την ψευδαίσθηση ότι βολεύτηκαν και αυτή είναι ίσως η απάντηση στο γιατί δεν αντέδρασε ο κόσμος νωρίτερα. Άκουγα πχ κάποια να κάνει χαρές που βρήκε μέσο να τη βάλει σε πρόγραμμα stage με συνθήκες δουλείας. Και αυτή νόμιζε ότι βολεύτηκε επειδή βρήκε δουλειά έστω και με αυτές τις συνθήκες.

Άλλοι έκαναν χαρές που έπαιρναν δάνεια και πιστωτικές και ξόδευαν χρήματα που δεν είχαν. Και αυτοί νόμιζαν ότι είναι βολεμένοι και ότι ζουν καλά...

Έβλεπαν όλοι το δέντρο και όχι το δάσος. Δεν έβλεπαν και δεν βλέπουν το ότι το κράτος δεν σου παρέχει τα στοιχειώδη. Δεν σου παρέχει παιδεία, υγεία, υποδομές, τίποτα. Όλα είναι υποτυπώδη.

Πιστεύω ότι οι πραγματικά βολεμένοι είναι λίγοι... Όλοι οι υπόλοιποι ξαναλέω νόμιζαν ότι ήταν. Αν δούμε συνολικά την εικόνα θα δούμε ότι αυτή είναι άθλια.

Το οδυνηρό είναι ότι μόλις έλθει η ώρα της κάλπης, οι όποιοι ξεσηκωμοί θα ξεχαστούν. Ως δια μαγείας, θα σου μιλήσουν αισιόδοξα και εσύ θα τους ξαναψηφίσεις (γενικά μιλάω )... τους ίδιους που μας έφεραν σε αυτή την κατάσταση και οι οποίοι καλλιέργησαν αυτό το κλίμα διαφθοράς.

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

Δεν λεει κανεις οτι δεν φταινε τα μεγαλα φαγοποτια αλλα ειναι πιο ευκολο μια ζωη να μεταθετουμε τις ευθυνες αλλου. Δεν φταινε δηλαδη και οι χιλιαδες αργομισθοι ( 8000 Ε μηνιαιως για να καθεσαι ), οι επιδοτησεις που επερναν πχ πολλοι αγροτες για να τα ξοδευουν αλλου και να μην παραγουν, ο δημαρχος που ψηφισανε παρο'οτι ηξεραν οτι τα τρωει αλλα τι να κανουμε, βολεψε τον ανηψιο-θειο-ξαδελφο καπου..Το χαλαρο συστημα με τους φορους που οτι ηθελε δηλωνε ο καθενας και αντε διναμε και κατι στον ελεγκτη να κανει τα στραβα ματια. Δεν συνεβαλαν δηλαδη ολα αυτα σε αυτη την κατασταση? Ποιος ψηφιζε τους συγκεκριμενους πολιτικους στην εξουσια ?

 

Και οσο αναφορα τις σπουδες που αναφερθηκαν πριν, ναι ειμαι πικραμενη και εκνευρισμενη. Γιατι δεν εδωσαν οι γονεις μου μια περιουσια, δεν στερηθηκαν, δεν διαβασα, κουραστηκα, θυσιασα για να εχω καλυτερες ευκαιριες αλλα να δυσκολευομαι να βρω δουλεια ενω διπλα μου προσλαμβανανε αγραμματους στο δημοσιο που δεν επενδυσαν τιποτα για να ειναι καλυτεροι επαγγελματιες. Εγω φωναζα χρονια αλλα ηταν ολοι βολεμενοι και κανεις δεν μιλουσε. Τωρα ξεσηκωθηκανε γιατι τους κοβουν το τζαμπα φαγοποτι τους. Γιατι δεν μιλουσαν τοσο καιρο? Τωρα εφτασε η Ελλαδα σε αυτη την κατασταση ή ηταν ετσι χρονια ?

 

Οποτε συγνωμη αλλα αυτο το ξαφνικο ξεσπασμα για την κριση μου την δινει στα νευρα. Προσωπικα ξερω ενα μεγαλο μεριδιο ανθρωπων που αδικουνται απο το συστημα χρονια τωρα ενω αλλοι βολευονταν με αυτο. Και τωρα αυτοι που αδικηθηκαν δεν νιωθουν και καμια μεγαλη διαφορα γιατι μετα απο χρονια δουλεψαν και παγιωθηκαν - οσο μπορουσαν - καπου ή εν πασει περιπτωση απεκτησαν τα εφοδια με τα χρονια να σταθουν στα δικα τους ποδια οτι και να γινει ενω ολοι αυτοι που μασουσαν τα ετοιμα τωρα εχουν φρικαρει.

 

Αυτο πουθελω να πω ειναι οτι ολοι εμεις που στεκομαστε στις δικες μας δυναμεις ( και νομιζω οτι μιλαω εκ μερους των περισσοτερων εδω μεσα ) θα τα καταφερουμε με τον ενα τροπο ή τον αλλο. Θα ζοριστουμε, θα στεναχωρηθουμε αλλα θα τα καταφερουμε και ας περασουμε και δυσκολα για λιγο καιρο. Μηπως οι γενιες πισω απο εμας δεν περασανε δυσκολα χρονια αλλα μετα επανηλθανε ? Οι αλλοι που τοσα χρονια μασουσαν απο το κρατος δεν με αφορουν καθολου.

 

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!!!

Εννοείται ότι φταίει η νοοτροπία μας και το μυαλό μας.

Οι περισσότεροι ήταν και εξακολουθούν να είναι τόσο στενόμυαλοι.

 

Η κατάσταση στην Ελλάδα είναι χάλια, ίσως φανώ σκληρή, αλλά φταίνε όλοι για την κατάντια της χώρας μας, δεν υπήρχε πουθενά το συναίσθημα της κοινωνικής ευθύνης ή το συναίσθημα του ευσυνείδητου πολίτη, όλοι κοιτούσαν τον ευατό τους και το άτομο τους και μέχρι εκεί.

Σίγουρα υπάρχουν και τίμιοι ευσυνείδητοι άνθρωποι, αλλά είναι πολλοί λίγοι.

Αυτή η συζήτηση είναι τόσο επώδυνη και δεν θα καταλήξει πουθενά, γιατί πολύ απλά κανείς δεν θέλει να πει "φταίω κι εγώ" και δεν θέλει να αναλάβει τις ευθύνες του.

Μέσα σε λίγα χρόνια γίναμε ένα έθνος τόσο "υλιστικό" και το μόνο που σκεφτόμασταν ήταν θα τι αγοράσουμε και που θα διασκεδάσουμε.

Μεγάλωσα στην Γερμανία, οι περισσότεροι με κορόϊδευαν για αυτό, λέγοντας μου, "πω πω μεγάλωσες εκεί, που δουλέυουν όλο το χρόνο και κοιμούνται από τις 10 το βράδυ, για να κάνουν ένα μήνα το καλοκαίρι διακοπές" και πολλά άλλα χαριτωμένα.

Έχουμε την χώρα, που καταντήσαμε εμείς και που αξίζει στους περισσότερους.

Όπως μου λέει και μια θεία μου, "εγώ πάντα είχα οικονομική κρίση, επειδή μια ζωή μετράω και το τελευταίο ευρώ" και έχει δίκιο.

Το κρίμα είναι ότι θα την πληρώσουν όλοι και όσοι όντως ήταν ευσυνείδητοι και τους θεωρούσαν κοροϊδα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν λεει κανεις οτι δεν φταινε τα μεγαλα φαγοποτια αλλα ειναι πιο ευκολο μια ζωη να μεταθετουμε τις ευθυνες αλλου. Δεν φταινε δηλαδη και οι χιλιαδες αργομισθοι ( 8000 Ε μηνιαιως για να καθεσαι ), οι επιδοτησεις που επερναν πχ πολλοι αγροτες για να τα ξοδευουν αλλου και να μην παραγουν, ο δημαρχος που ψηφισανε παρο'οτι ηξεραν οτι τα τρωει αλλα τι να κανουμε, βολεψε τον ανηψιο-θειο-ξαδελφο καπου..Το χαλαρο συστημα με τους φορους που οτι ηθελε δηλωνε ο καθενας και αντε διναμε και κατι στον ελεγκτη να κανει τα στραβα ματια. Δεν συνεβαλαν δηλαδη ολα αυτα σε αυτη την κατασταση? Ποιος ψηφιζε τους συγκεκριμενους πολιτικους στην εξουσια ?

 

Και οσο αναφορα τις σπουδες που αναφερθηκαν πριν, ναι ειμαι πικραμενη και εκνευρισμενη. Γιατι δεν εδωσαν οι γονεις μου μια περιουσια, δεν στερηθηκαν, δεν διαβασα, κουραστηκα, θυσιασα για να εχω καλυτερες ευκαιριες αλλα να δυσκολευομαι να βρω δουλεια ενω διπλα μου προσλαμβανανε αγραμματους στο δημοσιο που δεν επενδυσαν τιποτα για να ειναι καλυτεροι επαγγελματιες. Εγω φωναζα χρονια αλλα ηταν ολοι βολεμενοι και κανεις δεν μιλουσε. Τωρα ξεσηκωθηκανε γιατι τους κοβουν το τζαμπα φαγοποτι τους. Γιατι δεν μιλουσαν τοσο καιρο? Τωρα εφτασε η Ελλαδα σε αυτη την κατασταση ή ηταν ετσι χρονια ?

 

Οποτε συγνωμη αλλα αυτο το ξαφνικο ξεσπασμα για την κριση μου την δινει στα νευρα. Προσωπικα ξερω ενα μεγαλο μεριδιο ανθρωπων που αδικουνται απο το συστημα χρονια τωρα ενω αλλοι βολευονταν με αυτο. Και τωρα αυτοι που αδικηθηκαν δεν νιωθουν και καμια μεγαλη διαφορα γιατι μετα απο χρονια δουλεψαν και παγιωθηκαν - οσο μπορουσαν - καπου ή εν πασει περιπτωση απεκτησαν τα εφοδια με τα χρονια να σταθουν στα δικα τους ποδια οτι και να γινει ενω ολοι αυτοι που μασουσαν τα ετοιμα τωρα εχουν φρικαρει.

 

Αυτο πουθελω να πω ειναι οτι ολοι εμεις που στεκομαστε στις δικες μας δυναμεις ( και νομιζω οτι μιλαω εκ μερους των περισσοτερων εδω μεσα ) θα τα καταφερουμε με τον ενα τροπο ή τον αλλο. Θα ζοριστουμε, θα στεναχωρηθουμε αλλα θα τα καταφερουμε και ας περασουμε και δυσκολα για λιγο καιρο. Μηπως οι γενιες πισω απο εμας δεν περασανε δυσκολα χρονια αλλα μετα επανηλθανε ? Οι αλλοι που τοσα χρονια μασουσαν απο το κρατος δεν με αφορουν καθολου.

 

 

Συμφωνω απολυτα!!!!

 

δειτε και αυτό : http://24wro.blogspot.com/2011/03/blog-post_4571.html#more

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σίγουρα ο λαός φταίει για τις επιλογές που έκανε στην κάλπη και ήταν γνωστό με μαθηματική ακρίβεια οτι κάποια στιγμή θα επέλθει η κατάρρευση αν και κανείς μάλλον δεν το πίστευε. Όταν μία χώρα δεν παράγει απολύτως τίποτα, όταν εισάγουμε ακόμα και τα σπίρτα, κάποτε θα έρθει και η κρίση.

Από την άλλη όμως δεν δέχομαι οτι ο ελληνικός λαός στερείται τιμιότητας και ηθικής. Αναφέρθηκε το θέμα της εφορίας, δηλαδή πιστεύουμε οτι οι Αμερικάνοι είναι πιο τίμιοι και την πληρώνουν, ενώ εμείς είμαστε πιο λαμόγια και αποφεύγουμε να την πληρώσουμε; Οχι ακριβώς απλά εκεί το σύστημα είναι τέτοιο που ξέρεις οτι δεν μπορείς να γλιτώσεις. και γνωρίζεις οτι ακόμα και ο μεγαλοβιομήχανος θα πληρώσει όσα του αντιστοιχούν μέχρι τελευταίας δεκάρας. Επίσης πιστεύω ότι το σύστημα δημιούργησε τη διαφθορά. Όταν σου δίνει βάσιμες ελπίδες οτι αν εργαστείς χωρίς μισθό και ασφάλεια (stage ) για κάποιο διάστημα θα έχεις σταθερή και μόνιμη δουλειά τι θα κάνεις, θα σκεφτείς να εργαστείς στον ιδιωτικό τομέα για 700 ευρώ; Οταν η εξουσία μόνη της φροντίζει να μη λειτουργεί σωστά η επιθεώρηση εργασίας και ο εργαζόμενος του ιδ. τομέα δεν μπορεί να βρει το δίκιο του σου φαίνεται παράλογο που ο γονιός προσπαθεί να βολέψει το παιδί του;

Είναι πολύ εύκολο στη εξουσία να διαφθείρει το λαό αν φροντίσει το σύστημα δικαιοσύνης να μη λειτουργεί σωστά (η απονομή δικαιοσύνης καθυστερεί να βγάλει αποφάσεις για χρόνια, δεν μπορείς να καταγγείλεις τον εφοριακό γιατί δεν θα τιμωρηθεί) αν δίνει απλόχερα στους αγρότες τις επιχορηγήσεις χωρίς να υπάρχει έλεγχος οτι τα χρήματα αυτά επενδύονται.

Αναφέρθηκαν οι ανθρωποι που έπαιρναν μισθό 8000 ευρώ, αυτοί εννοείται δεν ηταν απλοί δημόσιοι υπάλληλοι, και αυτοί οι άνθρωποι πάντα θα επιπλέουν και θα είναι στον αφρό όσο δύσκολα και αν είναι τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ me ilonka. Το ίδιο το σύστημα προωθεί αυτές τις συμπεριφορές. Το πρόβλημα όμως ξεκινάει από τη λειτουργία (η μάλλον τη μη λειτουργία) του συστήματος και των θεσμών και όχι από την τιμιότητα και την ηθική του λαού.

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το ιδιωτικό που αναφέρεις, δε νομίζω να παίζει ρόλο στην επαγγελματική κατάρτιση και αρτιότητα κάποιου...

 

σίγουρα όχι, καταδεικνύει όμως ότι κάποιοι άνθρωποι, και συγκεκριμένα οι γονείς μου, στερήθηκαν από άλλα και επένδυσαν στη μόρφωσή μου, ώστε να μπορέσω να εξασφαλίσω το μέλλον μου, πράγμα εντέλει χλωμό

1FdQp2.png
Link to comment
Share on other sites

να δινεις ομως ενα σκασμό λεφτά σε σπουδες σχολεια γλωσσες κτλ, επενδύοντας στη μόρφωση για μια "καλή" δουλειά στο μέλλον και στην τελική να μη βρίσκεις, ή να δουλευεις και να μη σε πληρώνουν, ή να σε απολύουν....δεν ξερω τι εινια χειρότερο...

 

ακριβώς αυτό!!!

1FdQp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν λεει κανεις οτι δεν φταινε τα μεγαλα φαγοποτια αλλα ειναι πιο ευκολο μια ζωη να μεταθετουμε τις ευθυνες αλλου. Δεν φταινε δηλαδη και οι χιλιαδες αργομισθοι ( 8000 Ε μηνιαιως για να καθεσαι ), οι επιδοτησεις που επερναν πχ πολλοι αγροτες για να τα ξοδευουν αλλου και να μην παραγουν, ο δημαρχος που ψηφισανε παρο'οτι ηξεραν οτι τα τρωει αλλα τι να κανουμε, βολεψε τον ανηψιο-θειο-ξαδελφο καπου..Το χαλαρο συστημα με τους φορους που οτι ηθελε δηλωνε ο καθενας και αντε διναμε και κατι στον ελεγκτη να κανει τα στραβα ματια. Δεν συνεβαλαν δηλαδη ολα αυτα σε αυτη την κατασταση? Ποιος ψηφιζε τους συγκεκριμενους πολιτικους στην εξουσια ?

 

Και οσο αναφορα τις σπουδες που αναφερθηκαν πριν, ναι ειμαι πικραμενη και εκνευρισμενη. Γιατι δεν εδωσαν οι γονεις μου μια περιουσια, δεν στερηθηκαν, δεν διαβασα, κουραστηκα, θυσιασα για να εχω καλυτερες ευκαιριες αλλα να δυσκολευομαι να βρω δουλεια ενω διπλα μου προσλαμβανανε αγραμματους στο δημοσιο που δεν επενδυσαν τιποτα για να ειναι καλυτεροι επαγγελματιες. Εγω φωναζα χρονια αλλα ηταν ολοι βολεμενοι και κανεις δεν μιλουσε. Τωρα ξεσηκωθηκανε γιατι τους κοβουν το τζαμπα φαγοποτι τους. Γιατι δεν μιλουσαν τοσο καιρο? Τωρα εφτασε η Ελλαδα σε αυτη την κατασταση ή ηταν ετσι χρονια ?

 

Οποτε συγνωμη αλλα αυτο το ξαφνικο ξεσπασμα για την κριση μου την δινει στα νευρα. Προσωπικα ξερω ενα μεγαλο μεριδιο ανθρωπων που αδικουνται απο το συστημα χρονια τωρα ενω αλλοι βολευονταν με αυτο. Και τωρα αυτοι που αδικηθηκαν δεν νιωθουν και καμια μεγαλη διαφορα γιατι μετα απο χρονια δουλεψαν και παγιωθηκαν - οσο μπορουσαν - καπου ή εν πασει περιπτωση απεκτησαν τα εφοδια με τα χρονια να σταθουν στα δικα τους ποδια οτι και να γινει ενω ολοι αυτοι που μασουσαν τα ετοιμα τωρα εχουν φρικαρει.

 

Αυτο πουθελω να πω ειναι οτι ολοι εμεις που στεκομαστε στις δικες μας δυναμεις ( και νομιζω οτι μιλαω εκ μερους των περισσοτερων εδω μεσα ) θα τα καταφερουμε με τον ενα τροπο ή τον αλλο. Θα ζοριστουμε, θα στεναχωρηθουμε αλλα θα τα καταφερουμε και ας περασουμε και δυσκολα για λιγο καιρο. Μηπως οι γενιες πισω απο εμας δεν περασανε δυσκολα χρονια αλλα μετα επανηλθανε ? Οι αλλοι που τοσα χρονια μασουσαν απο το κρατος δεν με αφορουν καθολου.

 

το επαναφέρω γιατί συμφωνώ με την κάθε λέξη και σημείο στίξης, αλλά και που τα λέμε τι βγαίνει?

1FdQp2.png
Link to comment
Share on other sites

το μόνο που με ανησυχεί citron είναι ότι οι φελλοί επιπλέουν, και νιώθω ότι αυτοί οι βολεμένοι πάλι θα βρουν τρόπο να συνεχίσουν να τα τρώνε κι εμείς θα μείνουμε στα ίδια, στο ίδιο τρέξιμο, στην ίδια αγωνία, αυτός είναι ο φόβος μου

1FdQp2.png
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ me ilonka. Το ίδιο το σύστημα προωθεί αυτές τις συμπεριφορές. Το πρόβλημα όμως ξεκινάει από τη λειτουργία (η μάλλον τη μη λειτουργία) του συστήματος και των θεσμών και όχι από την τιμιότητα και την ηθική του λαού.

 

είναι αλληλένδετα, αν υπάρξουν αδιάβλητοι θεσμοί τότε θα αναγκαστούν να συμμορφωθούν και οι πολίτες, και αυτοί που είναι ετσι κι αλλιώς εντάξει και τίμιοι θα πιστέψουν ότι η στάση ζωής που έχουν ανταμοίβεται αντί να τους θεωρούν κορόιδα

δε μου άρεσε ποτέ η θεωρία του βούρδουλα, αλλά τελικά μας χρειάζεται μέχρι τουλάχιστον να διαμορφωθεί ένα νέο κοινωνικό σύνολο που θα πιστεύει και θα ακολουθεί τους θεσμούς επειδή το θέλει και το θεωρεί σωστό όχι εξ ανάγκης και με την απειλή τιμωρίας

1FdQp2.png
Link to comment
Share on other sites

αν δεν ξεσηκωθει-αντισταθει-αγριεψει-επαναστατησει ο κοσμος σε ολη την ευρωπη θα γυρισουμε στον απολυτο εργασιακο μεσαιωνα,ατιμωρησια για αυτους εξαθλιωση για εμας τους κοινους θνητους,, η αρχη εχει γινει μονον χειροτερα θα γινονται τα πραγματα με την ανοχη μας,,,,,μην περιμενετε να μας λυπηθει κανενας,,

μονον ο λαος ανατρεπει,,,,κι αν καλοβολευτηκε τοσο χρονια ηρθε η ωρα να ξυπνησει γιατι σε λιγο δεν θα εχει ουτε χαρτομαντηλα να σκουπισει τα δακρυα του

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...