Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εν μέσω κρίσης...


epipolaiotita

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 88
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Να συμφωνήσω με την citron και την EvaBar... πρώτα απ' όλα κλείσε την τηλεόραση... χθες!

 

Δεύτερον δώσε σημασία σε αυτά που πραγματικά έχουν σημασία... σου λείπει το φαγητό άμεσα; Σου λείπουν τα ρούχα και κρυώνεις; Δεν έχεις σπίτι; Είναι άρρωστος κάποιος από την οικογένειά σου; Αν σε όλα αυτά τα τέσσερα είναι αρνητική τότε δεν έχεις κανένα λόγο να ανησυχείς... Όλα αυτά τα χρόνια μάθαμε να υπερκαταναλώνουμε και να ζούμε για το σήμερα... καιρός ήταν να φάμε ένα γερό χαστούκι για να επανέλθουμε σε ό,τι πραγματικά έχει σημασία... Αλλά δεν θα γίνουμε σκλάβοι και υποχείρια των ΜΜΕ!

 

Δεν ξέρεις πόσο συμφωνώ μαζί σου. Στην αρχη της κρίσης ο άντρας μου όλη μέρε μου έλεγε "Και αν μας διώξουν, και αν και αν!" Εγω σταμάτησα να βλέπω τηλεόραση και του είπα ότι δεν θέλω να μου μαυρίζει την ψυχή με αυτά! Εϊμαστε καλά και έχουμε τις δουλειές μας...δεν θα μιζεριάσω μήπως και με βρει κάτι! Αν χασει κάποιος από τους δυο την δουλειά του, τότε θα μαζευτούμε κι' αλλο μέχρι να βρει κάτι άλλο. Ετσι κι αλλιώς έχουμε μαζευτεί. Ετσι κι αλλιώς δεν είμαστε άνθρωποι που έχουμε μάθει στα λούσα!!! Μπορούμε και με λιγότερα...Επίσης όσο πιάνουν τα χερια μας δεν θα χαθούμε. Στην ανάγκη θα γίνω σερβιτόρα..δεν θα πεινάσουμε κιόλας!

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites

ποια κατηγορια έχει μεινει? οι πολιτικοι?

Οι πολιτικοί αγάπη μου, τουλάχιστον οι Έλληνες πολιτικοί, δεν ανήκουν καν στο εργατικό δυναμικό..... Το 99% είναι χαραμοφάηδες ή άεργοι!

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκι...ένας ξαδελφός μου είχε μόνιμη δουλειά στο δημόσιο, τέλεια οικογένεια με ένα μωράκι, πάρα πολλά λεφτά στην τράπεζα, αμέτρητα ακίνητα που εισέπρατε ενοίκεια, αυτοκίνητα πολυτελείας...ΤΑ ΠΑΝΤΑ.

 

Έπαθε ανακοπή πριν ένα χρόνο και έχει μείνει φυτό...δυστυχώς δεν υπάρχει ελπίδα να συνέλθει :(

 

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να έχουμε υγεία...χαμογέλα...μην χαλάς το μυαλουδάκι σου με άγχη και προβλήματα, απόλαυσε την κάθε στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

εγω βρε κοριτσια δε βιωνω καμια ''κριση'' οκ ισως ειναι λιγο πιο εντονο το προγραμμα πχ γα να παρουμε κατι αποτι πιο πριν που το περναμε αμεσως αλλα ως εκει. αυτη τη στογμη εχουμε ενα μονο μισθο που μπαινει στο σπιτι και μιλαμε για 1400Ε. 2 παιδια εχουμε και ειμαστε μια χαρα. τιποτα δε μας λειπει. τα πιατα μας ειναι γεματα και τα εξτρα κανουμε. το μονο που δε κανουμε ειναι πολλες εξοδους. αλλα οχι λογω κρισης. απλα δε κανουμε ουτε καναμε ποτε. παμε που και που για καφε η ποτακι και οκ. μια φορα στο χρονο που λεει ο λογος θα παμε για να γυρισουμε πρωι. αλλα δεν μας λειπει. μαζευομαστε στα σπιτια και περναμε τελεια. δε ξερω... και να φανταστειτε προσπαθουμε και για 3ο μωρο τωρα. να πω βεβαια οτι κρεατακια και καποια αλλα τροφιμα τα κανει ο πατερας μου στο εξωχικο και η πεθερα μου στο χωριο. βοηθαει και αυτο.. αλλα γενικα ολα μια ιδεα ειναι. θα συμφωνησω επισης με τα κοριτσια! κλειστε τηλεορασεις!!!!!!

 

Πολύ χαίρομαι που δεν το βιώνεις. προφανως δεν υπάρχουν δάνεια.μακάρι να μουν και γω στην ίδια κατάσταση.με 1800? εισόδημα μηνιαίως και 1000 σε στεγαστικο και αυτοκίνητο. δεν την παλαύουμε. ήδη το ΣΚ ειμασταν αφραγκοι!εγω ειμαι μέσα και 3 μισθούς...τα βλέπω ολα τόσο μαύρα.ιδιως για το παιδάκι μου. πως θα πορευτεί σ αυτο το χάος? κακα τα ψέματα απο δω και πέρα μονο προς το χειρότερο θα πηγαίνουμε.πάνω απ όλα υγεία αλλα με βλέπω με ψυχοσωματικά αν συνεχισουμε ετσι. εχω σοβαρό πρόβλημα στη δουλεια κ δεν βλεπω να το ξεπερνάνε

M6bap3.png

 

cik1p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αντε καλε δεν θα πεθανουμε κιολας.... θα μαθουμε να ζουμε με λιγοτερα και φυσικα δεν θα βλεπουμε τηλεοραση! δεν υπαρχει λογος εξαλλου αυτα ειναι σκηνοθετημενα για να μας τρελλανουν. μην δινεται δημασια. το πολυ πολυ αυτοι που μενουν επαρχια (και εγω) θα ζουμε με λαδακι και ψωμακι. κηπος κ.τ.λ. μια χαρα ζωη και θα χαιρομαι και τα παιδια μου. τι αλλο θελω??? ΥΓΕΙΑ ΥΓΕΙΑ ΥΓΕΙΑ!!!

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχη της κρίσης ο άντρας μου όλη μέρε μου έλεγε "Και αν μας διώξουν, και αν και αν!" Εγω σταμάτησα να βλέπω τηλεόραση και του είπα ότι δεν θέλω να μου μαυρίζει την ψυχή με αυτά! Εϊμαστε καλά και έχουμε τις δουλειές μας...δεν θα μιζεριάσω μήπως και με βρει κάτι! Αν χασει κάποιος από τους δυο την δουλειά του, τότε θα μαζευτούμε κι' αλλο μέχρι να βρει κάτι άλλο. Ετσι κι αλλιώς έχουμε μαζευτεί. Ετσι κι αλλιώς δεν είμαστε άνθρωποι που έχουμε μάθει στα λούσα!!! Μπορούμε και με λιγότερα...Επίσης όσο πιάνουν τα χερια μας δεν θα χαθούμε. Στην ανάγκη θα γίνω σερβιτόρα..δεν θα πεινάσουμε κιόλας!

 

Ετσι ακριβως, ειμαι..."υπερμαχος" της αποψης, αντιμετωπιζω ενα προβλημα οταν εμφανιστει και οχι δυνητικα και αν προκυψει.... Γιατι αν δεν προκυψει ποτε, να μου μεινει μονο το αγχος??? ;):D

 

Ετσι μπραβο, βρε κοριτσια, ας δινουμε κουραγιο και θετικη ενεργεια η μια στην αλλη, μεχρι να βγουμε απο την κριση... καποια στιγμη, γιατι αλλιως δεν την παλευουμε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν φταίνε οι επιλογές μου ή η κρίση ή και τα δύο,νιώθω ότι κακώς έκανα οικογένεια και ότι δεν είμαι άξια και ότι δεν θα τα καταφέρω.Μου είναι αδιανόητο να σκεφτώ το μέλλον.Σίγουρα είναι άγνωστο για όλους,αλλά με τα νέα δεδομένα στην Ελλάδα,νιώθω ότι η επιβίωση θα είναι μεγάλο ζητούμενο για πολλούς και αυτό με φοβίζει πολύ,κυρίως για τα παιδιά μου. Είμαι υπερβολική?

 

Λυπάμαι που το λέω, αλλά τα χειρότερα έρχονται και δεν καταλαβαίνω κάποιους που λένε ότι δεν τους έχει αγγίξει η κρίση, όταν

- τα πάντα γύρω μας ακριβαίνουν συνέχεια (με έμμεσο ή άμεσο τρόπο)

- δεν υπάρχει καμιά εξασφάλιση των κεκτημένων και είναι επίφοβος ο όποιος προγραμματισμός. Ανά πάσα στιγμή μπορείς να χάσεις τα δικαιώματά σου, να χάσεις τη δουλειά σου, να αυξηθούν τα πάντα

- υπάρχει τρομερή ανεργία

- μειώνονται οι μισθοί, χάνονται τα εργασιακά μας δικαιώματα

- το κράτος δεν σου παρέχει τα βασικά (στον τομέα υγείας, παιδείας κτλ)

 

Βέβαια, αυτό δεν σημαίνει (και το τονίζω αυτό) ότι δεν έπρεπε να κάνεις οικογένεια!!

Συμφωνώ με το να κλείσεις την τηλεόραση γιατί η παραπληροφόρηση και η κινδυνολογία είναι χειρότερη, αλλά δεν μπορούμε να αγνοήσουμε ότι η κατάσταση είναι τραγική και δεν υπάρχει φως στο τούνελ...

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

Πολύ χαίρομαι που δεν το βιώνεις. προφανως δεν υπάρχουν δάνεια.

 

αχαχαχαχα το αλλο με τον τοτο το ξερεις? δυστηχως κοπελα μου. υπαρχουν και δανεια και 3καρτες συνολο θαναι καμια 30αρια χιλιαρικα. αλλα αυτα και πριν την λεγομενη κριση ειχαμε σταματησει νατα πληρωνουμε γιατι περασε ενα διαστημα δυσκολο με ενα μαγαζι πουχαμε οποτε οτι και να πληρωναμε σε δανεια ηταν ισα ισα οι τοκοι. οποτε σταματησαμε τελειως τωρα πια. εχουμε μιλησει με ατομο και καποια στιγμη θα μαζεψουμε ενα χ ποσο το 1/3 ας πουμε και θα τους το δωσουμε και αν θελουν αλλιως τιποτα. μπορει να γινει τοχουμε ψαξει επειδη δεν εχουμε απο πισω να ακουμπησουν κατι στο ονομα μας το δεχοντε.

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με το να κλείσεις την τηλεόραση γιατί η παραπληροφόρηση και η κινδυνολογία είναι χειρότερη, αλλά δεν μπορούμε να αγνοήσουμε ότι η κατάσταση είναι τραγική και δεν υπάρχει φως στο τούνελ...

 

Εχω την αισθηση οτι, ολοι γνωριζουμε πολυ καλα, αυτα που αναφερεις παραπανω, δεν τα αγνοει κανεις, απλα πορευομαστε αναλογα με την κατασταση που αντιμετωπιζουμε στην παρουσα φαση.

Προς το παρον, εχω δουλεια, εχει και ο συζυγος και προσπαθουμε να κανουμε περικοπες απ΄οπου μπορουμε ετσι ωστε να εχουμε κατι στη ακρη, εαν ειναι δυνατον, για τις δυσκολες ωρες που ενδεχομενως να προκυψουν.

Δεν μπορω να κανω κατι αλλο, δεν θελω να σταματησω να ζω, δεν θελω να βαλω το κεφαλι μου στην τρυπα σαν την στρουθοκαμηλο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αντε καλε δεν θα πεθανουμε κιολας.... θα μαθουμε να ζουμε με λιγοτερα και φυσικα δεν θα βλεπουμε τηλεοραση! δεν υπαρχει λογος εξαλλου αυτα ειναι σκηνοθετημενα για να μας τρελλανουν. μην δινεται δημασια. το πολυ πολυ αυτοι που μενουν επαρχια (και εγω) θα ζουμε με λαδακι και ψωμακι. κηπος κ.τ.λ. μια χαρα ζωη και θα χαιρομαι και τα παιδια μου. τι αλλο θελω??? ΥΓΕΙΑ ΥΓΕΙΑ ΥΓΕΙΑ!!!

Aυτο ακριβως!!!!Και στην Αθηνα εγω εχω ηδη εναν υπερροχο ακαλυπτο ..θα φυτεψω ντοματουλες,πατατουλες και θα παρω μια-δυο κοτουλες για τα αυγουλακια.,μια κατσικουλα για το γαλατακι...

Περα απο την παλακα..σας διαβασα μερικες κοπελες και αγχωθηκα..

Πανω απ ολα υγεια και εμεις τα μικρα ψαρακαι καπως θα επιβιωσουμε...

 

ΥΓ σας το λεει ανθρωπος που εχει δανειο σπιτιου 150,000!!!!

A14gp2.png

XEMvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Τόσο ακριβώς έχω κι εγώ gavramid... αλλά δεν θα πεθάνω για το κωλόσπιτο!

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Εχω την αισθηση οτι, ολοι γνωριζουμε πολυ καλα, αυτα που αναφερεις παραπανω, δεν τα αγνοει κανεις, απλα πορευομαστε αναλογα με την κατασταση που αντιμετωπιζουμε στην παρουσα φαση.

Προς το παρον, εχω δουλεια, εχει και ο συζυγος και προσπαθουμε να κανουμε περικοπες απ΄οπου μπορουμε ετσι ωστε να εχουμε κατι στη ακρη, εαν ειναι δυνατον, για τις δυσκολες ωρες που ενδεχομενως να προκυψουν.

Δεν μπορω να κανω κατι αλλο, δεν θελω να σταματησω να ζω, δεν θελω να βαλω το κεφαλι μου στην τρυπα σαν την στρουθοκαμηλο.

 

Ναι, στην τελική αυτό είναι το μόνο που μπορούμε να κάνουμε. Να προσαρμοστούμε στις συνθήκες και να βάλουμε ό,τι μπορούμε στην άκρη....

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

Πέτα την τηλεόραση απ το παράθυρο!Σου (μας) κάνει κακό.Λόγω παιδιού την ανπίγω πολύ σπάνια και ενημερώνομαι από το διαδίκτυο.Χτες είχαμε πάει οικογενειακώς σε ένα τραπέζι.Ο ένας μου θείος -υπάλληλος στον Ο.Σ.Ε και μελλοντικά άνεργος-έλεγε ότι θα τρώμε απ τα συσσίτια-,άλλος -δημοσιογράφος- ότι μέσα στο 2011 θα βλέπουμε κόσμο να μένει σε χαρτόκουτα.Ο πατέρας μου-δημόσιος υπάλληλος που λούστηκε όλες τις περικοπές και εργαζόμενος σε πόστο που τραβάνε ΤΗ δουλειά-μίλαγε για αυτοκίνητα :lol: Είναι πως θα το πάρει ο καθένας.Ό,τι είναι να γίνει θα γίνει.Δεν το αλλάζεις ούτε εσύ ούτε εγώ.Με κουράζει να αγχώνομαι για το οικονομικό μας μέλλον.Μέσα σε αυτό το άγχος χάνω μοναδικές στιγμές του παιδιού μου.Αν έχουμε θα ξοδέψουμε.Κι εγώ μπορεί τον άλλο μήνα να μαι άνεργη.Είμαι δημοσιογράφος.Πες ότι κλείνει η επιχείρηση που δουλεύω.Δε θα πεθάνουμε κιόλας.Αν δεν έχω να πληρώσω το ρεύμα θα ανάψω κεράκια να κάνω και ρομαντική ατμόσφαιρα :lol: Θα μαγειρέψω στην ψησταριά και βασικά αν κοπεί το ρεύμα δε θα μπορώ να κλείνω τα παράθυρα γιατί το μπατζούρι είναι ηλεκτρικό.Άτιμη τεχνολογία.

Σε περίπτωση που χάσουμε τις δουλειές μας θα αναζητήσουμε αλλού την τύχη μας.Θα πάμε στο χωριό του άντρα μου να φυτεύω και τις ντοματούλες μου,να ζω και με λιγότερο άχγος,να μη μπλοκάρω και στην κίνηση.Κάτι θα κάνουμε!Για το αν θα έχει η κόρη μου δουλειά το 2030 δεν έχω ανησυχήσει.Οι καταστάσεις είναι ρευστές και δε μπορώ να σκεφτώ το μέλλον του μωρού όταν δεν ξέρω εγώ η ίδια το δικό μου.Την υγειά μας να χουμε.

byhrp3.png

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

λοιπον αυτο το θεμα με απασχολει πολυ το τελευταιο 5μηνο!!

οταν εχασα την δουλεια μου.και φυσικα δεν μπορω να βρω αλλη!!!!!!!

ευτυχως εχω ενα σπιτακι που μενω και δεν χρωσταω πουθενα!!

η ζωη μου αλλαξε!!!!

δεν μπορω να πω οτι εγινε χειροτερη ομως, εγινε πιο ποιοτικη!!!!

σιγουρα μου λειπουν τα λεφτα μου αλλα σκεφτομαι οτι οι μερες που περναω με την κορη μου ειναι αναντικαταστατες.

οκ δεν εχω λεφτα ν απαρω 5 μπλουζες που επαιρνα.πηρα 2!!

δεν εχω λεφτα να παρω 3 ζευγαρια παππουτσια.πηρα 1!!

δεν εχω λεφτα να παρω τα απειρα ρουχα στην κορη μου και φυσικα να μεινουν με τα ταμπελακια, γιατι δεν θα προλαβει να τα βαλει!της πηρα οσα χρειαζεται.

 

σκεφτομαι..αν δεν ειχα την μικρη , δεν θα με ενοιαζε κατι..σιγα αν ειχα δουλεια ή αν δεν ειχα.

απο την αλλη ομως αν δεν την ειχα,δεν θα ειχε κανενα νοημα η ζωη μου!!

 

και στην τελικη, αμα δουμε τα πολυ δυσκολα,δλδ αν δεν εχουμε να φαμε, μεταναστευουμε!!

 

το μονο που θα εκανα παντως,αν ηταν διαφορετικα τα πραγματα, θα ηταν 2ο παιδακι..τωρα τρεμω στην ιδεα να το φερω σε αυτον τον κοσμο!!

4Z1vp3.png

είμαι ερωτευμένη με την κόρη μου!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τόσο ακριβώς έχω κι εγώ gavramid... αλλά δεν θα πεθάνω για το κωλόσπιτο!

Nα μαστε καλα και θα το πληρωσουμε τι να κανουμε...

Ασε που πιστευω οτι τιποτα απο ολα αυτα δεν θα γινει..Η κριση ειναι για τα μεγαλα κεφαλια..εμεις καλως η κακως θα επιβιωσουμε καπως..Σιγα πια..

A14gp2.png

XEMvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Για την κριση που εχουμε ακουω απο τα καναλια τα τελευταια 4 χρονια, τοτε που εξω εχανε ο κοσμος τις δουλειες τους σαν τρελοι και εμεις εδω ζουσαμε ακομα το ονειρο της χλιδατης ζωης. Πηγαιναν τα καναλια απο τοτε στις λαικες και στα καταστηματα και ακουγες γκρινια "εχει πεσει η δουλεια, η κριση φταιει" κτλ.

 

Οσο για τα εργασιακα κεκτημενα και την ανεργεια εγω την εζησα πολυ πριν οποιαδηποτε κριση. Δυο πτυχια εγω και 3 πτυχια ( με 2 μεταπτυχιακα ) ο αντρας μου και εγω εργαστηκα ενα χρονο σχεδον σαν ανειδικευτο παιδακι για ολες τις δουλειες χωρις να πληρωθω φραγκο ενω ο αντρας μου επερνε μετα βιας εναν βασικο μισθο.

Δεν θα μιλησω καν για το κρατος που ποτε δεν μου εδωσε τα βασικα.

 

Τωρα τα θυμηθηκαμε? Τοσα χρονια γιατι δεν λεγαμε κατι ?

 

Να σας πω λοιπον τι αλλαζει? Οτι οι καλοβολεμενοι χασανε τα τσαμπα που τους εδινε απλοχερα η κυβερνηση και τωρα αυτοι οι ιδιοι φωναζουν για τα μνημονια και την κυβερνηση. Οσο τρωγανε καλα ηταν.

 

Αλλαζει οτι οι τραπεζες δεν δινουν πλεον δανεια , διακοποδανεια, καταναλωτικα , οτιδηποτε μας εκανε να ζουμε περα απο τις δυνατοτητες μας και φρικαραμε.

 

Τωρα θυμηθηκαμε να παμε στο σπιτι του Τσοχατζοπουλου? Οταν ζητουσαμε ρουσφετια και χαρες απο καθε πολιτικο και βουλευτη δεν μιλαγαμε.

 

Τωρα θυμηθηκαμε την ακριβεια? Οσο μας συντηρουσαν οι καρτες και τα δανεια για να ψωνιζουμε απο την Καλογηρου λες και ηταν Ζαρα και απο Louis Vuitton δεν ετρεχε τιποτα. Ε και ας αγοραζαμε και το γαλα μας το πιο ακριβο της Ευρωπης, πληρωναμε τα παντα δεκαπλασια, δινουμε περιουσιες για φροντηστηρια...υπηρχε απλα.

 

Αυτοι που πρπει πραγματικα να κανουν κατι για εμενα ειναι οι συνταξιουχοι γιατι τα μετρα ειναι πραγματικα αδικα για αυτους. Εμεις ειμαστε νεοι, θα δουλεψουμε, καπως θα τα βγαλουμε περα με τον εναν τροπο ή τον αλλον. Οι ηλικιωμενοι ομως ?

 

Ας μην ειμαστε μια ζωη θυματα των ΜΜΕ, ας εχουμε και λιγο δικη μας σκεψη και ισως, ισως αυτος ο τοπος γινει λιγο καλυτερος.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια σημερα πάντως μ εχει πάρει απο κάτω. απο τις 5 το πρωι αυτο σκεφτομαι. σήμερα ο αφεντικός πλήρωσε ολο το προσωπικό για τον Νοεμβρη (του 2010 εννοειται) και επειδη εγω μεταφερθηκα απο αλλο υποκατάστημα της εταιρείας εδω και 2 μήνες και είχα πληρωθεί για Νοέμβρη με άφησε απλήρωτη ετσι ωστε να συμβαδίζω (στα φέσια) με τους υπόλοιπους...τωρα εγω φταίω αν φύγω και ξανάρθω οταν φτασει ο Φλεβάρης στις πληρωμές μιας και εχω δουλέψει ήδη για Δεκέμβρη/Γενάρη/Φλεβάρη??ΕΛΕΟΣ η πλάκα ειναι πως ειμαστε απο τις ετσιρείες που πάνε καλα.

M6bap3.png

 

cik1p3.png

Link to comment
Share on other sites

μα εδω ειναι το θεμα!!

να την πληρωναν οι βολεμενοι, αυτοι που ζουσαν στην χλιδή και στην παρανομια, τοτε οκ, να στερηθω και εγω, να βοηθησω..

το κακο ειναι πως την πληρωνουν αυτοι που δεν φταινε..οι συνταξιούχοι και οι υπαλληλοι οπου το καθε φραγκατο αφεντικο, στο ονομα της κρισης, τους αφηνει απληρωτους ή ανεργους..

και η ειρωνεια ειναι πως ατοι που τα φαγανε και λεφτα εχουν, στο εξωτερικο εννοειτε!!, και βολεμενοι με τον α ή β τροπο ειναι..

4Z1vp3.png

είμαι ερωτευμένη με την κόρη μου!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν με παρηγορεί το γεγονός οτι έχουμε την υγεία μας και πρέπει να νιώθουμε ευτυχισμένοι που την έχουμε.

Το μόνο που νιώθω είναι θυμός και οργή.

Νιώθω θυμό γιατί ο λόγος που είμαστε στη θέση που είμαστε είναι επειδή με έκλεψαν οι κατά τα άλλα "επαναστάτες", "αντιχουντικοί" εθνοπατέρες.

Θυμώνω γιατί έκλεψαν το μέλλον των παιδιών μας.

Θυμώνω που η δικαιοσύνη δεν τολμά να τους ακουμπήσει.

Θυμώνω που προσπαθούν να μας πείσουν ότι μαζί τα φάγαμε, έριχναν τα ψίχουλα στο λαό για να νιώθει και αυτός μέρος του συστήματος.

Θυμώνω που προσπαθούν να με πείσουν ότι για να λειτουργήσει σωστά η αγορά και ο ανταγωνισμός πρέπει να κάνω το γύρο της Θεσσαλονίκης, για να βρω σε ποιο σ/μ είναι πιο φτηνή η ζάχαρη και σε ποιο τα φασόλια.

Θυμώνω που προσπαθούν να με πείσουν οτι έχουμε δημοκρατία. Ποια δημοκρατία και ποια ελευθερία επιλογείς όταν δεν έχεις επιλογές και πρέπει να κάθεσαι σούζα και τουμπεκί για να μη χάσεις και τα λίγα που έχεις.

Θυμώνω όταν μία οικογένεια με δύο μισθωτούς το μόνο που καταφέρνει είναι να πληρώνει τα πάγια και τα βασικά και χαίρεται που δε χρωστάει.

Θυμώνω που έπεισαν έναν ολόκληρο λαό οτι πρέπει να νιώσει περήφανος που πήραν τους Ολυμπιακούς, μόνο να να χτίσουν οι ίδιες αυτές οικογένειες τα Ολυμπιακά ακίνητα, τώρα τα αφήνουν να ρημάξουν, και σε λίγους μήνες θα τα πουλήσουν στο 1/10 της τιμής και θα προσπαθούν να μας πείσουν πόσο πολύ ζημιογόνα για το δημόσιο ήταν η συντήρησή τους.

Θυμώνω που κανένας δεν έχει ελεύθερο χρόνο, γιατί όλοι δουλεύουν σαν του δουλοπάροικους και όταν τελειώνει η δουλειά είναι κομμάτια από την κούραση και το μόνο που μπορούν να συζητήσουν είναι η κρίση και οι δυσκολίες της ζωής.

Θυμώνω γιατί έκλεψαν τα όνειρά μου, γιατί δεν μπορείς να φανταστείς ότι κάποια στιγμή θα φτιάξουν τα πράγματα.

Κάποια στιγμή όμως θα έρθει και το τέλος για αυτούς, ούτε ο Καντάφη πίστευε ότι θα έρθει και το τέλος για αυτόν.

ΥΓ Τώρα που είπα Καντάφη θυμήθηκα ότι πριν λίγο καιρό είχε συναντηθεί μαζί του ο Παπανδρέου. Είμαι περίεργη τι συζήτησαν, μήπως σε ποιες τράπεζες και σε που νησάκια του Ειρηνικού Ωκεανού έχουν τις καταθέσεις τους.

Link to comment
Share on other sites

Δεν με παρηγορεί το γεγονός οτι έχουμε την υγεία μας και πρέπει να νιώθουμε ευτυχισμένοι που την έχουμε.

Σ'ολα τα υπόλοιπα έχεις δίκιο, αλλά όοοοοοσα χρήματα, εξουσία και δύναμη κι αν έχεις η υγεία δεν εξαγοράζεται.

Έχοντας όμως την υγεία σου και χρήματα και δύναμη και εξουσία μπορείς να έχεις.....

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

εχεις απολυτο δικιο..

εγω θα μεινω στο οτι μας στερησαν τα ονειρα μας και μας εκλεψαν το μελλον των παιδιων μας....

4Z1vp3.png

είμαι ερωτευμένη με την κόρη μου!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σ'ολα τα υπόλοιπα έχεις δίκιο, αλλά όοοοοοσα χρήματα, εξουσία και δύναμη κι αν έχεις η υγεία δεν εξαγοράζεται.

Έχοντας όμως την υγεία σου και χρήματα και δύναμη και εξουσία μπορείς να έχεις.....

 

Kαι φυσικά ισχύει και το αντίθετο.Αν έχεις χρήματα φροντίζεις να ζεις σε μία περιοχή που περιβάλλεται από το πράσινο, τρως βιολογικά προϊόντα, αν πάθεις κάτι έχεις πρόσβαση στους καλύτερους γιατρούς ενώ αν δεν έχεις τρως χειρότερα προϊόντα, ζεις μέσα στο τσιμέντο, δεν γυμνάζεσαι (πρέπει να δουλέψεις) και αν αρρωστήσεις προσεύχεσαι ο γιατρός της εφημερίας να σου αφιερώσει λίγο χρόνο.

Δυστυχώς τα στατιστικά στοιχεία δείχνουν ότι όσο χαμηλότεροι οι μισθοί σε μία χώρα τόσο μειώνεται το προσδόκιμο ζωής. Δεν μπορούμε να αποφύγουμε τελείως τις αρρώστιες, απλά όταν έχεις την οικονομική άνεση έχεις περισσότερες ελπίδες να τη βγάλεις καθαρή.

Link to comment
Share on other sites

Kαι φυσικά ισχύει και το αντίθετο.Αν έχεις χρήματα φροντίζεις να ζεις σε μία περιοχή που περιβάλλεται από το πράσινο, τρως βιολογικά προϊόντα, αν πάθεις κάτι έχεις πρόσβαση στους καλύτερους γιατρούς ενώ αν δεν έχεις τρως χειρότερα προϊόντα, ζεις μέσα στο τσιμέντο, δεν γυμνάζεσαι (πρέπει να δουλέψεις) και αν αρρωστήσεις προσεύχεσαι ο γιατρός της εφημερίας να σου αφιερώσει λίγο χρόνο.

Δυστυχώς τα στατιστικά στοιχεία δείχνουν ότι όσο χαμηλότεροι οι μισθοί σε μία χώρα τόσο μειώνεται το προσδόκιμο ζωής. Δεν μπορούμε να αποφύγουμε τελείως τις αρρώστιες, απλά όταν έχεις την οικονομική άνεση έχεις περισσότερες ελπίδες να τη βγάλεις καθαρή.

Έχεις δίκιο δε σου λέω, αλλά δε νομίζω όλοι οι ''ισχυροι'' του πλανήτη να είναι όλοι υγιείς. Υπάρχουν νέες αρρώστιες-μάστιγες της εποχής οι οποίες ως επί το πλείστον είναι ανίατες, AIDS, νεόπλσμα και τόσα άλλα...

Το περιβάλλον έχει επιβαρυνθεί τόσο που κατά τη ταπεινή μου άποψη, δε νομίζω πως υπάρχει ιδανικό μέρος να ζήσεις...

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...