Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΘΕΛΩ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ


Recommended Posts

Λοιπόν ... ήρθε η παιδίατρός μου χτες να δει τη μπέμπα και με προβλημάτισε λίγο. Μου είπε να βάζω τη μικρή στο στήθος όσο και όποτε θέλει ακόμα και συνέχεια το βράδυ. Και μου έδειξε να τη θηλάζω ξαπλωμένη. Εγώ χτες το έκανα και ούτε κατάλαβα τι έγινε. Από τις 1 -7 ήταν με ένα βυζί στο στόμα ξαπλωμένη. Εγώ επειδή λαγοκοιμόμουν δεν κατάλαβα τι έγινε και αν έπινε ή είχε σταματήσει. Αυτό που φοβάμαι είναι ότι τελικά με αυτό τον τρόπο το παιδί θα συνηθίσει να κάνει πιπίλα το στήθος και μετά θα έχω θέμα. Πώς θα μπορέσει κάποια σιγμή μετά τους 3 μήνες να τρώει ανά 2-3 ώρες και να κοιμάται χωρίς τη βοήθεια του στήθους???

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 73
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

αυτο γινεται σιγα-σιγα..τωρα εχει αναγκη ακομα την επαφη..το καλο ειναι οτι κοιμασαι και η μικρη σου δουλευει!!! οποτε ξεκουραζεσαι..

μεχρι τους τρεις μηνες μπορει να το εχει κοψει και μονη της..

η δικια μου ετσι ξεκινησε και τωρα πεφτει στο κρεββατι (κοιμομαστε μαζι) γυρναει το κεφαλι της απο την αλλη μερια και κοιμαται..

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Το μωράκι σου έχει στερηθεί την επαφή μαζί σου μένοντας στη μονάδα και έχει ανάγκη να αναπληρώσει.

Δεν είναι κρίμα να μην του το προσφέρεις αυτό?

Ειδικά αφού βρηκες τον τρόπο να μην κουράζεσαι πάρα πολύ.

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε κορίτσια ... δε διαφωνώ ... αλλά δε θέλω να κοιμάται στο κρεββάτι μου μετά του 3 μήνες. Ούτε να θέλει να πιπιλήσει το στήθος μου για να κοιμηθεί. Τώρα στην αρχή εντάξει ... αλλά μετά τι γίνεται?

 

Το περίεργο είναι ότι μέσα στη μέρα και πιο πολύ κοιμάται και στο relax μόνη της κοιμάται. Το βράδυ την πιάνει η γκρίνια.

 

Επίσης η γιατρός μου είπε να κόψω τα γαλακτοκομικά αγελάδος, το μοσχάρι και τους ξηρούς καρπούς για τους κολικούς. Βοηθάει αυτό?

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε κορίτσια ... δε διαφωνώ ... αλλά δε θέλω να κοιμάται στο κρεββάτι μου μετά του 3 μήνες. Ούτε να θέλει να πιπιλήσει το στήθος μου για να κοιμηθεί. Τώρα στην αρχή εντάξει ... αλλά μετά τι γίνεται?

 

Το περίεργο είναι ότι μέσα στη μέρα και πιο πολύ κοιμάται και στο relax μόνη της κοιμάται. Το βράδυ την πιάνει η γκρίνια.

 

Επίσης η γιατρός μου είπε να κόψω τα γαλακτοκομικά αγελάδος, το μοσχάρι και τους ξηρούς καρπούς για τους κολικούς. Βοηθάει αυτό?

 

Τιποτα δεν θα γινει. Το μωρό πρέπει να θηλάζει οταν και οσο θελει. Συνεχισε και μην ανησυχεις! Μπραβο σου που προσπαθείς και μην αγχωνεσαι καθολου, ολα θα παρουν το δρομο τους αργότερα.:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θέλω την παιδίατρό σου!

Βέρα αν το παιδί πάρει τώρα αυτό που χρειάζεται (αγάπη ζεστασιά θαλπωρή ασφάλεια) θα κοιμηθεί μόνο του πολύ πιο σύντομα. Αν το είχα κάνει κι εγώ τον πρώτο καιρό (που με είχαν πιάσει τα δε θέλω να κοιμόμαστε στο ίδιο κρεβάτι κλπ) θα είχα ξεμπερδέψει τώρα. Η αν μη τι άλλο θα ήμουν ξεκούραστη. Ίδιο να πηγαινοέρχεσαι οχτώ μήνες ίδιο δύο;

 

Η γιατρός σου υποψιάζεται ψιλοαλλεργία στις πρωτεινες του αγελαδινού γάλακτος (είναι εξαιρετικά συνηθισμένη) γιαυτό σου είπε να τα κόψεις.

 

Φόρα το μωρό με κανένα σλινγκ και θα είναι πολύ πιο ήρεμο. Θα περάσει ο πρώτος καιρός και όλα θα στρώσουν. Ειδικά τα μικρά μας που ταλαιπωρήθηκαν με θερμοκοιτίδες κ.λ.π. έχουν μεγαλύτερη ανάγκη τη μαμά τους.

 

Επίσης κι εγώ παρατήρησα ότι ο μικρός μου έμαθε να κοιμάται μόνος του χωρίς να πιπιλάει όταν αρχίσαμε να κοιμόμαστε μαζί. (με έσπρωχνε κιόλας το σκ@τό για να βολευτεί καλύτερα).

Το βασικό είναι να μη βάζεις χρονοδιαγράμματα και να ακολουθείς τις ενδείξεις του παιδιού.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αχ κορίτσια άσχετη είμαι ... έχω κι άλλη απορία. Εκτός από το αν πρέπει να την ξυπνάω μέσα στη μέρα για να θηλάσω ... θέλω να ρωτήσω: Αν θηλάσω μόνο από το ένα στήθος σε κάθε θηλασμό όπως λέει η γιατρός τότε το στήθος μου το άλλο θα πρηστεί μέχρι τον επόμενο θηλασμό!!! Ήδη τώρα το πρωί έχω θηλάσει στις 8 και νιώθω και τα 2 στήθη μου πρισμένα ... αν θηλάσω μόνο από το ένα το άλλο θα σκάσει μέχρι τον επόμενο θηλασμό ...

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες είναι πολλές για νεογέννητο. Άμα πιάνει 3ωρο ξύπνα την. Αλλά κυρίως μέτρα πάνες για να είσαι σίγουρη ότι τρώει αρκετά.

Το στήθος σου θα προσαρμοστεί σιγά σιγά στη ζήτηση και δεν θα πρήζεται τόσο. Στο μεταξύ μπορείς να βγάζεις λίγο με το χέρι για να ανακουφίζεσαι ή αφού θηλάσεις καλά από το ένα να την βάζεις στο άλλο για λίγο. Το πολύ γάλα παράγεται την ώρα που θηλαζεις δεν αποθηκεύεται

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Φόρα το μωρό με κανένα σλινγκ και θα είναι πολύ πιο ήρεμο.

 

Έχω πάρει sling αλλά μου φαίνεται πολύ δύσκολο να το χρησιμοποιήσω. Δε μπορώ να το καταλάβω όσες φορές κι αν το διάβασα. :cool:

 

Επίσης η μπέμπα δεν ηρεμεί στην αγκαλιά ... δεν το έχω ξαναδεί αυτό. Ηρεμεί μόνο στο στήθος!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πάντως η παιδίατρος της αδερφής μου μου είπε ότι δε συμφωνεί με την άποψη της παιδιάτρου μου να είναι το παιδί συνέχεια μ' ένα στήθος στο στόμα και να την κοιμίζω στο κρεββάτι θηλάζοντας γιατί λέει ότι πρέπει να μπει το παιδί σ' ένα πρόγραμμα όπως του είχαν στη μονάδα 3 εβδομάδες. Μετά λέει θα υποφέρω εγώ λέει γιατί θα βάλει άσχημη σειρά! Έλεος πια! Γιατί δε συμφωνούν οι παιδίατροι!!!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

γιατί δεν ξέρουν τίποτα (οι περισσότεροι) από θηλασμό και δεν τους ενδιαφέρει κιόλας γκρουνφ! Εσύ έχεις πετύχει καλή παιδίατρο σχετική με το θηλασμό. Άσε τους άλλους να λένε!

 

Α! για το σλινγκ που ρωτάς παραπάνω, αν δεν τα έχεις ήδη δει μπες στο μπλογκ της Στέλλας. Έχει πάρα πολλά σούπερ βιντεάκια που θα σε βοηθήσουν

http://asterakislings.blogspot.com/2009/07/sling.html

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αχ κορίτσια άσχετη είμαι ... έχω κι άλλη απορία. Εκτός από το αν πρέπει να την ξυπνάω μέσα στη μέρα για να θηλάσω ... θέλω να ρωτήσω: Αν θηλάσω μόνο από το ένα στήθος σε κάθε θηλασμό όπως λέει η γιατρός τότε το στήθος μου το άλλο θα πρηστεί μέχρι τον επόμενο θηλασμό!!! Ήδη τώρα το πρωί έχω θηλάσει στις 8 και νιώθω και τα 2 στήθη μου πρισμένα ... αν θηλάσω μόνο από το ένα το άλλο θα σκάσει μέχρι τον επόμενο θηλασμό ...

 

Πρέπει να σου πω πως για μένα το σύστημα "μαστός ανα γεύμα" δεν λειτούργησε καθόλου καλά. Το ακολούθησα ελπίζοντας πως σιγα σιγά θα προσαρμοζώταν το στήθος μου και ξαλάφρωνα το στήθος μόνο αν το ένιωθα πως ξεκίναγε να πετρώνει. Το αποτέλεσμα είναι πως έπαθα μαστίτιδα στο μαστό που παρήγαγε περισσότερο γάλα. Βεβαια θα μου πεις... και πού ξέρεις πως αυτό έφτεγε που έπαθες μαστίτιδα; Δεν το ξέρω, αλλά είμαι σίγουρη πως έπαιξε μεγάλο ρόλο. Επίσης όταν το είπα στη μαστολόγο που με παρακολουθεί, μου είπε πως ειδικά στο δικό μου στήθος που είναι μικρό και είχα πάρα πολύ γάλα, αυτή η μέθοδος ήταν λάθος. Θα σου έλεγα λοιπόν αν δεις πως δεν βελτιώνεται η κατάσταση, να δοκιμάσεις να δίνεις και τα 2 στήθη.

Εγω δυστυχως ακόμα ταλαιπωορύμαι με τη μαστίτιδα....

6/ 11/2007: Ο μικρός Πρίγκιπας!!!

24/3/2011: Η Μπουκίτσα μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως η παιδίατρος της αδερφής μου μου είπε ότι δε συμφωνεί με την άποψη της παιδιάτρου μου να είναι το παιδί συνέχεια μ' ένα στήθος στο στόμα και να την κοιμίζω στο κρεββάτι θηλάζοντας γιατί λέει ότι πρέπει να μπει το παιδί σ' ένα πρόγραμμα όπως του είχαν στη μονάδα 3 εβδομάδες. Μετά λέει θα υποφέρω εγώ λέει γιατί θα βάλει άσχημη σειρά! Έλεος πια! Γιατί δε συμφωνούν οι παιδίατροι!!!

 

να της πεις να κοιταει τα χαλια της και να ανοιξει κανενα καινουργιο βιβλιο να ξεστραβωθει γιατι εχει μεινει κατι αιωνες πισω.. προγραμμα να βαλει αυτη στα παιδια της και να αφησει τα παιδια του κοσμου ησυχα..και πες της οτι ειναι ασχετη γιατι προφανως δεν εχει ιδεα απο νεογνα..για να μην πω οτι δεν ξερει καν τι ειναι ο θηλασμος!

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας βλέπω όλες που θηλάζεται και συμφωνείτε ότι το πρώτο τρίμηνο πρέπει να είμαι χαλαρή και να μην ακολουθώ προγράμματα. Δε μου έχει πει όμως κάποια αυτό συνήθως πότε σταματάει? Μετά το πρώτο τρίμηνο? Μετά το πρώτο εξάμηνο? Πότε? Γιατί αν εγώ γίνω ράκος δε θα μπορώ να προσφέρω και στα παιδιά μου αυτά που πρέπει!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια σας βλέπω όλες που θηλάζεται και συμφωνείτε ότι το πρώτο τρίμηνο πρέπει να είμαι χαλαρή και να μην ακολουθώ προγράμματα. Δε μου έχει πει όμως κάποια αυτό συνήθως πότε σταματάει? Μετά το πρώτο τρίμηνο? Μετά το πρώτο εξάμηνο? Πότε? Γιατί αν εγώ γίνω ράκος δε θα μπορώ να προσφέρω και στα παιδιά μου αυτά που πρέπει!

 

Το πότε ένα μωρό θα σταματήσει να έχει ανάγκη να κοιμάται μαζί σου έχει να κάνει με το ίδιο το μωρό και τη δική σου αποφασιστικότητα. Κάποια μωρά είναι έτοιμα πιο νωρίς να αποχωριστούν τη μαμά και να ζητήσουν λιγότερα γεύματα μέσα στη νύχτα, κάποια άλλα μπορεί να κάνουν και έξι μήνες ή και παραπάνω. Πιστεύω ότι αν το πράγμα παρατραβάει είναι πλέον στο χέρι της μαμάς να το κόψει σιγά σιγά. Η άποψή μου είναι ότι, αφού κλείσει τους 3 μήνες, αν δεις το μωράκι σου κάποια στιγμή να είναι πιο ήρεμο, να προσπαθήσεις να το αφήνεις στην κούνια του να κοιμηθεί τουλάχιστον αρχικά. Και όταν ξυπνήσει για πρώτη φορά μέσα στη νύχτα το παίρνεις στο κρεβάτι σου να κοιμηθεί δίπλα σου. Μετά από λίγο καιρό όταν ξυπνήσει το ξαναεπιστρέφεις στην κούνια του και δες πώς θα πάει σιγά σιγά.

Εμένα πάντως η κόρη μου (σήμερα 3μιση ετών) ποτέ δεν κοιμήθηκε μαζί μου. Ο γιος μου (σήμερα 11 μηνών) έκοψε (του έκοψα εγώ δηλαδή) ανώδυνα το co-sleeping όταν ήταν 4 μηνών. Και τα 2 τα θήλασα αποκλειστικά (το γιο μου ακόμα).

Μην αγχώνεσαι όσο μπορείς. Το ξέρω ότι για κάποιες μαμάδες (και για μένα) είναι δύσκολο να αποδεχτούν ότι το μωρό τους κοιμάται μαζί τους. Εγώ δε μπόρεσα ποτέ να το χωνέψω, είναι εκτός της ιδιοσυγκρασίας μου. Αλλά σίγουρα σωματικά ήταν πιο ξεκούραστο για μένα να έχω ένα μωρό δίπλα μου που σχεδόν δεν καταλάβαινα πότε θηλάζει και πότε κοιμάται, παρά να έχω να σηκώνομαι όλη νύχτα και να πρέπει να τον νανουρίσω μετά το θηλασμό γιατί ήταν πολύυυυυυυυυ δύσκολος στο να αποκοιμηθεί με άλλο τρόπο εκτός από ξαπλωτό θηλασμό.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας είμαι φρέσκια μανούλα κι εγώ. Θηλάζω αποκλειστικά και η μικρή είναι κοντά 3 εβδομάδων (θα γίνει το Μ. Σάββατο). Κάποιες μέρες μου κάνει το εξής, π.χ χθες το βράδυ το έκανε τελευταία φορά. Από τις 9.00 έως τις 12 που ξανακοιμήθηκε, θήλαζε (με μικρά διαλείμματα) συνέχεια!!!!!!!!!!! Εννοώ δηλαδή, πως εκεί που νόμιζα πως χόρτασε και την άφηνα λίγο στο ριλάξ, ξαναψαχνότανε για στήθος. Την ξαναέβαζα, ξαναθήλαζε...και ξανά τα ίδια. Αναρωτιόμουν από ένα σημείο και μετά, καλά είναι δυνατον να έχω τόσο γάλα???? Αυτό μέχρι τις 12 όπου και αποκοιμήθηκε (το βράδυ κάνουμε co - sleeping διότι δεν γίνεται αλλιώς, αλλά χαίρομαι επίσης που το μωρό μου νιώθει ασφαλές και ζεστά δίπλα μου, θεωρώ πως έτσι της δίνω το καλύτερο που έχω να της προσφέρω, σε συνδιασμό με το θηλασμό). Είναι φυσιολογικό αυτό? Μήπως πρόκειται για κάποιο άλμα ανάπτυξης? Μου το είχε κάνει και ακριβώς τη δέκατη μέρα.

Συμφωνώ απολύτως, πάντως με την παιδίατρο παραπάνω που είπε πως όποτε ζητάει το παιδί πρέπει να μπαίνει στο στήθος, γιατί η δικιά μου (θα δω αν θα την κρατήσω) είπε (τη μεγάλη βλακεία σύμφωνα μ' αυτά που βλέπω κι έχω διαβάσει) να μην την αφήνω πάνω από 10 λεπτά ανά στήθος .....ΧΑ ΧΑ. Θα 'χε ψωμολυσάξει το παιδί μου έτσι και την άκουγα. Κατά μέσο όρο ο θηλασμός μας κρατάει 30 - 40 λεπτά (πέρα από τις φάσεις αυτές που θέλει συνέχεια) Α, και είπε επίσης ότι πρέπει να τρώει ανά 3ωρο. Τελικά τόσο τρώει (περίπου) αλλά επειδή μόνη της το διαμόρφωσε έτσι, όχι που θα φτιάξουνε πρόγραμμα τα νεογέννητα. Αν είναι δυνατόν πια!

Τέλος πάντων, συμπέρασμα, θέλω κι εγώ ΒΕΡΑ την παιδίατρό σου!

 

Λοιπόν, τί νομίζετε πως είναι αυτές οι εκρήξεις ζήτησης θηλασμού????

Link to comment
Share on other sites

Βερα εγω σου γραφω γιατι με ενδιαφερει το θεμα σου απο αλλη σκοπια. Γεννησα και εγω με καισαρικη και το μωρο λογω χαμηλου ζαχαρου το εστειλαν σε μοναδα ετσι δεν το θηλασα καθολου. Απο εχθες αρχισε να τρεχει το στηθος μου και το εβγαλα με θηλαστρο περιπου 20ml δεν το κρατησα σημερα παλι το βλεπω σφιχτο λεω να το βγαλω και να το κραταω να το δωσω στον μικρο απλα δεν ξερω καθε ποτε και για ποσο πρεπει να χρησιμοποιω το θηλαστρο ετσι ωστε να μην το ερεθισω αλλα φοβαμαι και να μην πετρωσει τι εκανες εσυ την προηγούμενη φορα? θελω πολυ να το θηλασω αλλα δεν ξερω τι πρεπει να κανω αν μπορεις πες μου την δικια σου εμπειρία

Link to comment
Share on other sites

Βερα εγω σου γραφω γιατι με ενδιαφερει το θεμα σου απο αλλη σκοπια. Γεννησα και εγω με καισαρικη και το μωρο λογω χαμηλου ζαχαρου το εστειλαν σε μοναδα ετσι δεν το θηλασα καθολου. Απο εχθες αρχισε να τρεχει το στηθος μου και το εβγαλα με θηλαστρο περιπου 20ml δεν το κρατησα σημερα παλι το βλεπω σφιχτο λεω να το βγαλω και να το κραταω να το δωσω στον μικρο απλα δεν ξερω καθε ποτε και για ποσο πρεπει να χρησιμοποιω το θηλαστρο ετσι ωστε να μην το ερεθισω αλλα φοβαμαι και να μην πετρωσει τι εκανες εσυ την προηγούμενη φορα? θελω πολυ να το θηλασω αλλα δεν ξερω τι πρεπει να κανω αν μπορεις πες μου την δικια σου εμπειρία

 

Να σου ζήσει το μωράκι!

Για να μπορέσεις να καλύψεις το μωρό σου με γάλα μπορείς να ακολουθήσεις τις οδηγίες που έχει εδώ http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=59853

 

Το θήλαστρο που θα χρησιμοποιήσεις πρέπει να είναι νοσοκομειακό, έχει στο λινκ που σου έβαλα πληροφορίες για το πού τα βρίσκεις. Οποιοδήποτε άλλο θήλαστρο δεν θα σε καλύψει στην παρούσα φάση, ούτε θα αυξήσει την παραγωγή σου.

Όταν λες να μην ερεθίσεις το στήθος εννοείς να μην πληγωθεί; Δεν πληγώνεται το στήθος από το θήλαστρο, θα βάζεις την ένταση στο βαθμό που εσύ το ανέχεσαι χωρίς πόνο.

Εννοείται ότι θα αποστειρώνεις τα μπουκάλια και τα εξαρτήματα του θηλάστρου και θα φυλάς το γάλα στο ψυγείο (όχι στην πόρτα του ψυγείου, αλλά στο βάθος για καλύτερη διατήρηση). Θα το μεταφέρεις στη μονάδα μέσα σε θερμομονωτικό τσαντάκι με παγοκύστες, τέτοια τσαντάκια μπορείς να βρεις σε καταστήματα με είδη κάμπινγκ ή σε σούπερ μάρκετ ή στην εταιρεία που θα νοικιάσεις το θήλαστρο, παγοκύστες στο φαρμακείο.

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Τελικά ανακάλυψα ότι το παιδί μου μάλλον υποφέρει από ΓΟΠ. Να ρωτήσω: Αν δώσω ξένο γάλα αντιαναγωγικό δε θα μειωθούν οι αναγωγές??? Γιατί πραγματικά υποφέρει!

 

Επίσης βγαίνει απότομα το γάλα μου στην αρχη και αυτή είναι λαίμαργη με αποτέλεσμα να επιδεινώνεται το πρόβλημα της ΓΟΠ και να πνίγεται.

 

Ξεκινήσαμε τo epadoren σήμερα γιατί μου παρουσιάζει επίσης το εξής:

Κατά τη διάρκεια που θηλάζει σταματάει, κοκκινίζει, δείχνει να πονάει και τραβιέται προς τα πίσω με αποτέλεσμα να μου τραβάει και τη θηλή και μου τις έχει σακατέψει. Το αποτέλεσμα είναι ότι όταν έρχεται η ώρα του θηλασμού τρέμω πως θα πονέσω πολύ. Αυτό όλο με κάνει να μη θέλω να θηλάζω.

 

HELP!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ανακάλυψα ότι το παιδί μου μάλλον υποφέρει από ΓΟΠ. Να ρωτήσω: Αν δώσω ξένο γάλα αντιαναγωγικό δε θα μειωθούν οι αναγωγές??? Γιατί πραγματικά υποφέρει!

 

Επίσης βγαίνει απότομα το γάλα μου στην αρχη και αυτή είναι λαίμαργη με αποτέλεσμα να επιδεινώνεται το πρόβλημα της ΓΟΠ και να πνίγεται.

 

το καλυτερο γαλα ειναι το μητρικο, ακομα και οταν το μωρο εχει ΓΟΠ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

αυτο που μπορεις να κανεις, ειναι να την ταιζεις πιο συχνα (μικρα και πολλα γευματα,και οχι μεγαλα και αραια), να την βαζεις να ρευεται στο ενδιαμεσο του γευματος (οχι ολο το γαλα μονομιας) , να την κρατας σε ορθια θεση για κανα μισαωρο αφου τελειωσει το γευμα και να μην την βαζεις να ξαπλωνει οριζοντια ,αλλα σε κλιση. βαλε κατω απο το κρεββατακι της μερικες πετσετες, ωστε να σηκωθει το κεφαλακι πιο ψηλα...

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και μέρες η μικρή όταν θηλάζει σφίγγεται κάθε λίγο και λιγάκι και μου τραβάει τη θηλή. Και αυτό την εκνευρίζει κι αυτή κι εμένα και κάποια στιγμή κλαίει και σταματάει. Γενικά όπως έχω αναφέρει πιο πάνω πρόκειται για ένα πολύ λαίμαργο παιδί. Μέχρι πρότεινος θήλαζε για 1 ώρα και έντονα. Από χτες λοιπόν έχω το εξής θέμα. Στο στήθος μου μένει ελάχιστα και στο ενδιάμεσο ψιλοκοιμάται ή κάθεται ή κάνει αυτά τα αγκομαχητά ότι πονάει. Δεν δείχνει ότι πεινάει όμως. Το αποτέλεσμα είναι από χτες να την έχω θηλάσει ελάχιστα!!! Ανησυχώ πολύ... έπαθε λέτε κάτι? Πώς γίνεται ξαφνικά να μη θέλει να φάει εκεί που ήταν το υπερλαίμαργο παιδί? Επίσης δεν έχει κάνει και κακά από χτες το βράδυ εκεί που έκανε 3-4 φορές τη μέρα.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

μηπως τωρα εχουν αρχισει οι κολικοι του μωρου σου?????και εμενα τον πρωτο μηνα ηταν ενα ηρεμο σχετικα μωρακι μετα σφιγκοταν τεντωνοταν σαν τοξο και μετα μαζευε τα ποδαρακια της κρατησε 2 μηνες ετσι ετρωγε πιο λιγη ωρα και εκνευριζοταν πολλες φορες τεντονοταν με την θηλη στο στομα και τομονοπου εκανα ηταν να κοβω βολτες στο σπιτι ακουμπουμπισμενη η κοιλιτσα στον ωμο μου

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

 

328e.jpg328ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Βέρα το στήθος σου πως είναι? Πρήζεται υπερβολικά ή όπως και πριν?

Πολλά μωρά μειώνουν δραστικά το χρόνο θηλασμού μεγαλώνοντας, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι πίνουν λιγότερο γαλα. Απλά το πίνουν πιο γρήγορα.

Πάντως, η περιγραφή μοιάζει αρκετά με κολικούς.

Το κάνει όλες τις ώρες της μέρας ή κάποιες συγκεκριμένες?

Επίσης παραπάνω αναφέρεις ότι έχει και ΓΟΠ. Μπορεί να φταίει και αυτό.

Δοκίμασε να την βάλεις να θηλάζει σε πιο όρθια στάση -λιγότερο ξαπλωμένη. Και βάζε την να ρευτεί συχνά.

Και κόψε τα γαλακτοκομικά. Και στους κολικούς και στη ΓΟΠ φαίνεται ότι βοηθάει.

Για τα κακά μετά τις 40 μέρες δεν μας πολυνοιάζει κάθε πότε τα κάνει, αρκεί να μην ζορίζεται και η υφή τους να είναι η γνωστή υδαρής-μουσταρδί-με κόκκους.

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...