Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

καισαρικη με επισκληριδιο?


Recommended Posts

καταρχην καλη σας χρονια.να χαιροσαστε τα παιδακια σας (οσες εχετε ηδη)και να ανυπομονητε να δειτε τα παιδακια σας(οσες τα περιμενετε).εγω εζησα μια τελεια εμπειρια με την γεννηση της κορουλας .ταλαιπωρηθηκα 13 ωρες και τελικα γεννησα με καισαρικη.(στεναχωρηθηκα στην αρχη γιατι ηθελα να ειναι και ο αντρας μου μαζι αλλα.... η φυση ειχε αλλα σχεδια).τελοσπαντων και γω φοβομουνα στην αρχη αλλα μετα απο το ουρλιαχτο της πριγκηπεσσας μου τα ξεχασα ολα μα ολα σας λεω.τελικα ολα μια ιδεα ειναι....αρκει να βγαινουν τα παιδακια μας καλα.οσον αφορα τη δικη μου αναρρωση ηταν τελεια.δυσκολευτικα λιγο να σηκωθω την 2η μερα αλλα μετα οσο περπατουσα τοσο καλυτερευα,με αποτελεσμα να φυγω απο το νοσοκομειο σαν να ειαχα γεννηση φυσιολογικα.....συμβουλη:περπατηστε συνεχεια οσο κι αν σας ενοχλει η κοιλια σας.θα γινεται περδικι.με το καλο το μωρακι τελικα ειναι μεγαλη τιμη να εισαι μανα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 79
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

:shock::shock::shock::shock: καλα εχω παθει πλακα με την εμπειρια σας στην επισκληριδιο.καλα πως αντεξατε?εμενα ευτυχως πηγανε ολα καλα αν και ο αναισθησιολογος ηταν αυστηρος και αποτομος μαζι μου(χωρις λογο) αν και πονουσα.δεν ξερω αν αυτο που εχω ειναι παρενεργεια απο την επισκληριδιο αλλα εχω αποκτησει πονους στην μεση.ποτε δεν ειχα τοσο εντονο προβλημα οπως τωρα ουτε καν στην εγκυμοσυνη.αχ βοβηθηκα τωρα και θελω να κανω και 3 παιδια...αφου υπαρχουν τοσες παρενεργειες γιατι τις κανουν?
Link to comment
Share on other sites

:shock::shock::shock::shock: καλα εχω παθει πλακα με την εμπειρια σας στην επισκληριδιο.καλα πως αντεξατε?εμενα ευτυχως πηγανε ολα καλα αν και ο αναισθησιολογος ηταν αυστηρος και αποτομος μαζι μου(χωρις λογο) αν και πονουσα.δεν ξερω αν αυτο που εχω ειναι παρενεργεια απο την επισκληριδιο αλλα εχω αποκτησει πονους στην μεση.ποτε δεν ειχα τοσο εντονο προβλημα οπως τωρα ουτε καν στην εγκυμοσυνη.αχ βοβηθηκα τωρα και θελω να κανω και 3 παιδια...αφου υπαρχουν τοσες παρενεργειες γιατι τις κανουν?

 

εγώ δεν είχα καμία παρενέργεια και όπως έχω ξαναπεί και στο επόμενο με επισκληρίδιο θα πάω :D

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα και καλη χρονια. Κι εγω καισαρικη με επισκληριδιο εκανα. Ειχα αγχος τρελο,αλλα δοξα το θεο ολα πηγαν τελεια. Μεχρι να το σκεφτεις, εχεις γεννησει!! Και οπως ειπαν κι αλλες μανουλες, απο τη στιγμη που θα δεις το αγγελουδι σου, τα ξεχνας ολα μα ολα.

Ειναι απιστευτο αυτο!

Το θεμα ειναι οτι τελευταια ακουσα για μια γιατρο παθολογο (γνωστη μας), που μπηκε να κανει μια εγχειρηση η γυναικα στο ποδι της, σε μεγαλο ιδιωτικο νοσοκομειο, και μετα την επεμβαση που της εκαναν........εμεινε παραλυτη!!!!

Της εκαναν επισκληριδιο και χτυπησε πανω σε μια κυστη που ειχε,δεν το ηξερε βεβαια, και εμεινε παραλυτη και τωρα ειναι στο εξωτερικο για αποκατασταση, χωρις να ξερουν αν θα επανελθει.

Και ρωταω τωρα εγω, δεν θα επρεπε να κανουν μια εξεταση πριν κανουν την επισκληριδιο για να ξερουν οτι ολα ειναι οκ για να προχωρησουν;;;

Για να πω την αληθεια με εχει ψιλοφοβησει ολο αυτο.

as1cAcP00360010NDE5NzgxfDIwMTAwMnx0byB6eW1hcmFraSBtb3UgZWluYWk.gif

 

0nxv8u4s9yffj271.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Κορίτσια καλημέρα,

είμαι καινούρια και στο φόρουμ και στην εγγυμοσύνη. Ήθελα να ρωτήσω στην περίπτωση που κάνω φυσιολογικό τοκετό με επισκληρίδιο:

- Κατ' αρχήν, η επισκληρίδιος "πιάνει" σε όλες τις γυναίκες; Ή υπάρχει περίπτωση να μην ενεργοποιηθεί για κάποιο λόγο; (σόρυ, αλλά είμαι πρωτάρα, δεν έχω ιδέα!).

- Επίσης, πόση ώρα διαρκεί η αναισθησία; Δηλαδή αν υποθέσουμε ότι κάνεις επισκληρίδιο με το που σε βάζουν μέσα και τελικά γεννήσεις μετά από 12 ώρες, συνεχίζει να έχει δράση η ένεση; ή σου προσθέτουν δόση σε τακτά διαστήματα ανάλογα με το πόσο διαρκεί ο τοκετός;

- Πράγματι δεν πονάς με την επισκληρίδιο;

- Τέλος, πως γίνεται να γεννήσεις φυσιολογικά, να σπρώξεις κλπ, όταν δεν αισθάνεσαι τίποτα;

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...