Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Οδηγίες χρήσης βιολογικών προιόντων


souzi201

Recommended Posts

rosie εχεις δοκιμασει να φτιαξεις γαλα καρυδας απο καρυδα απο μονη σου? σκεφτομουν να το κανω

αλλο λαδι και αλλο βουτυρο καρυδας ε ? το βουτυρο μαλλον αλοιφεται στο ψωμι .

 

 

τα βιολογικα με την ετικετα χακι -πορτοκαλι τα αγοραζεται καθολου? ειναι αυτα που γραφουν π.χ γερμανικο προιον και πιστοποιειται απο την βιο ελλας,δεν ξερω εαν καταλαβατε

 

α και κατι αλλο απο ενα φλιτζανι αμυγδαλου βγαινει περιπου μισο φλιτζανι γαλα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 523
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ακριβως! Η μαυρη ζαχαρη εχει μελασα και φαινεται κολλημενη! Αυτη χρησιμοποιω στη ζαχαροπλαστικη. Εχει παρα πολυ γλυκια γευση και βαζω σχεδον τη μιση ποσοτητα απο αυτη που γραφουν οι συνταγες. Τη λευκη ζαχαρη την εχω καταργησει εδω και χρονια. Τον καφε και τα ροφηματα γενικα τα πινουμε σκετα, και για τους επισκεπτες εχω καστανη ζαχαρη.

 

:lol::lol::lol::lol::lol::lol: Ναι αυτή είναι....

 

Πως το λιώνετε βρε κορίτσια αυτό το τούβλο?

Θα σπάσει το χτυπητήρι εαν το βάλω για ανακάτεμα!! :roll:

 

σοφάκι μέχρι να βάλει ο mercola free shipping πάρε αυτό που πήρα κι εγω απο iherb http://www.iherb.com/Klamath-Mineral-Mountain-Krystal-Salt-3-5-oz-98-g/6518?at=0

 

Από το Mercola όταν έχει free shipping.

 

ΟΚ Thanks a lot!!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

rosie εχεις δοκιμασει να φτιαξεις γαλα καρυδας απο καρυδα? σκεφτομουν να το κανω

αλλο λαδι και αλλο βουτυρο καρυδας ε ? το βουτυρο μαλλον αλοιφεται στο ψωμι .

 

Το βούτυρο έχει εκτός από λάδι και σάρκα καρύδας και ναι, αλοίφεται στο ψωμί.

 

Πάντως Βάλερι να ξέρεις ότι η καρύδα είναι αντιμικροβιακή και αντιμυκητιακή και συστείνεται σ' αυτούς που έχουνε γενικά προβλήματα με καντίτα.

 

α και κατι αλλο απο ενα φλιτζανι αμυγδαλου βγαινει περιπου μισο φλιτζανι γαλα?

 

Μ' ένα ποτήρι αμύγδαλα εγώ βγάζω ένα λίτρο γάλα!

Αν βάλεις πιο λίγο νερό θα βγει πηκτό σαν κρέμα.

Εγώ το κάνω και πιο συμπηκνωμένο για να βάζω στο τσάι ή στον καφέ αντί για γάλα/κρέμα.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τότε μάλλον εγώ το πήρα ακριβά :mrgreen:

iherb από δω και πέρα για να μην αναρωτιόμαστε για τις τιμές!

 

το λαδι καρυδας" παγωνει"?

πως τρωγεται ακριβως ?

και τι εχει,μεταλλα ,ιχνοστοιχεια κ.λ.π εννοω?

 

τι εννοεις φραουλες του βυθουλκα?

θελεις κιαλλες ερωτησεις ? γιατι αν θελεις εχω

 

λοιπον επειδη δεν απαντηθηκε την ξανακανω κ επιπλεον

το γαλα καρυδας που το βρισκουμε

το λαδι καρυδας αλοιφεται στο ψωμι?

Κατ αρχάς να πω συγνώμη που δεν σου απάντησα. Αλλά πολλές φορές μπαίνω για 3-4 λεπτά και δεν διαβάζω με προσοχή. Όταν ξαναμπώ με το πάσο μου, συνήθως βλέπω κι αυτά που μου ξεφεύγουν. Δεν είναι "γράψιμο"! Οπότε keep asking :P

 

Εγώ πήρα το λάδι της βιονα για μαγείρεμα και το βούτερο της Artisanα gia na to δίνω στο παιδί απευθείας. Αλλά και για μένα..

Βυθούλκας είναι ο παραγωγός, αλλά έτυχε. Θα έπαιρνα όποιου έβρισκα εκτός από Θήβα και γύρω περιοχές, από τις οποίες δεν αγοράζω τπτ ούτε βιολογικό. Αν τις δοκιμάσεις θα δεις τη διαφορά με τις συμβατικές και στο μέγεθος και στη γεύση!

 

 

και γιατι να μην βαλεις καμια φορα και φρουκτοζη

Ποτέ δεν χρησιμοποιώ φρουκτόζη και επίση διάβασα στον Μέρκολα και τα χειρότερα για το σιρόπι αγάβης. Θα προτιμούσα μέλι ή μελάσα. Η καλύτερα στέβια. Νομίζω μία κοπέλα βρήκε στέβια στο iherb. Αλλά όπως ξανάπα δεν είμαι τόσο μαγείρισσα ζαχαροπλαστικής :P οπότε μην το παίζω και σχετική!

 

Για κινόα δείτε αυτή τη συνταγή που έγραψε η Rosie. Μπορείς να προσθέσεις ό,τι θέλεις. Εγώ αφαίρεσα τις πιπεριές κι έβαλα και χόρτα λάπατα και μπρόκολα, αλλά στο πολύ τέλος, για να μην γίνουν νιανια. Ο δε άντρας μου: Είναι πολύ ωραίο αυτό το κινόα, να το κάνεις συχνά!!!

Το κινόα πάντα το μουλιάζω από το προηγούμενο βράδυ.

Τσιγαρίζω κρεμμυδάκι και πιπερίτσες πολύχρωμες σε λάδι καρύδας, προσθέτω συνήθως μανιταράκια και αρακά, ένα κύβο από σπιτικό ζωμό (βοδινό, κοτόπουλο ή λαχανικών που φτιάχνω εγώ) και μετά το κινόα και το αλάτι με καυτό νερό σε αναλογία ένα προς ένα εφόσον έχει μουλιάσει.

Κλείνω το καπάκι και χαμηλώνω τη θερμοκρασία και γίνεται σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα.

 

 

 

τα βιολογικα με την ετικετα χακι -πορτοκαλι τα αγοραζεται καθολου? ειναι αυτα που γραφουν π.χ γερμανικο προιον και πιστοποιειται απο την βιο ελλας,δεν ξερω εαν καταλαβατε

Τα παιρνω κι αυτά. Γενικά κοιτάω την χώρα παραγωγής περισσότερο και όχι τόσο την μάρκα. πχ κινόα προτίμησα ένα από Περού παρά ένα από Κίνα.

 

πήγα να παραγγείλω το βoυτυράκι και ήταν out of stock...γιατί άραγε Rosie:mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen:????

Άδικα την κατηγορείς Άλλος έφταιγε! :mrgreen:

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ποτέ δεν χρησιμοποιώ φρουκτόζη και επίση διάβασα στον Μέρκολα και τα χειρότερα για το σιρόπι αγάβης. Θα προτιμούσα μέλι ή μελάσα. Η καλύτερα στέβια. Νομίζω μία κοπέλα βρήκε στέβια στο iherb. Αλλά όπως ξανάπα δεν είμαι τόσο μαγείρισσα ζαχαροπλαστικής :P οπότε μην το παίζω και σχετική!

 

Η στέβια έχει ιδιαίτερη γεύση και δεν μ' αρέσει, αλλά ανακάλυψα τελευταία ένα καταπληκτικό γλυκαντικό, ζάχαρη από άνθος καρύδας (palm sugar)!

 

Διαβάστε γι' αυτήν εδώ:

 

http://www.thenourishinggourmet.com/2008/11/in-my-kitchen-coconut-sugar.html

 

Την έχει το iherb φυσικά, είναι της Navitas Naturals.

 

Eίναι πολύ νόστιμη, είδη τη χρησιμοποιήσα σε γλυκό και ο άντρας μου την έβαλε στις φράουλες και ενθουσιάστηκε!

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Το βούτυρο έχει εκτός από λάδι και σάρκα καρύδας και ναι, αλοίφεται στο ψωμί.

 

Πάντως Βάλερι να ξέρεις ότι η καρύδα είναι αντιμικροβιακή και αντιμυκητιακή και συστείνεται σ' αυτούς που έχουνε γενικά προβλήματα με καντίτα.

 

Μ' ένα ποτήρι αμύγδαλα εγώ βγάζω ένα λίτρο γάλα!

Αν βάλεις πιο λίγο νερό θα βγει πηκτό σαν κρέμα.

Εγώ το κάνω και πιο συμπηκνωμένο για να βάζω στο τσάι ή στον καφέ αντί για γάλα/κρέμα.

ευχαριστω

δηλ.η αναλογια ειναι ενα ποτηρι αμυγδαλα και ενα λιτρο νερο?κ μετα το μπλεντερ απλα το αφηνεις να στραγγισει μονο του στο σουρωτυρι

 

 

. Δεν είναι "γράψιμο"! Οπότε keep asking :P

 

Ποτέ δεν χρησιμοποιώ φρουκτόζη και επίση διάβασα στον Μέρκολα και τα χειρότερα για το σιρόπι αγάβης. Θα προτιμούσα μέλι ή μελάσα. Η καλύτερα στέβια. Νομίζω μία κοπέλα βρήκε στέβια στο iherb. Αλλά όπως ξανάπα δεν είμαι τόσο μαγείρισσα ζαχαροπλαστικής :P οπότε μην το παίζω και σχετική!

 

Τα παιρνω κι αυτά. Γενικά κοιτάω την χώρα παραγωγής περισσότερο και όχι τόσο την μάρκα. πχ κινόα προτίμησα ένα από Περού παρά ένα από Κίνα.

 

:

 

τωρα μην δικαιολογεισαι ,σε εχω καταλαβει ............

τι εχει η φρουκτοζη και ειναι τοσο κακη............?

για τα χακι -πορτοκαλι ενας ιδιοκτητης βιολογικου καταστηματος μου ειχε πει οτι προσπαθει να μην τα βαζει στο μαγαζι του

Link to comment
Share on other sites

Άδικα την κατηγορείς Άλλος έφταιγε! :mrgreen:

:lol::lol::lol:

Eίναι πολύ νόστιμη' date=' είδη τη χρησιμοποιήσα σε γλυκό και ο άντρας μου την έβαλε στις φράουλες και ενθουσιάστηκε![/quote']

σε τι αναλογίες μπορούμε να τη βάλουμε στα γλυκά...π.χ. έκει που λεει η συνταγή 1 κουπα ζάχαρη, πόση απο αυτή βάζουμε??την ίδια αναλογία?

gNrhp2.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι, αλλά καλύτερα να πειραματιστείς και μόνη σου.

 

Η φρουκτόζη αν θυμάμαι καλά επιβαρύνει το συκώτι μας.

 

Για το γάλα αμυγδάλου έχω μια ειδική συσκευή Soyabella γιατί το φτιάχνω πολύ συχνά μια και δεν καταναλώνουνε κανονικό γάλα στο σπίτι μας.

Δες το τοπικ εδώ καλύτερα:

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=63029&highlight=%E3%E1%EB%E1+%E1%EC%F5%E3%E4%E1%EB%EF%F5

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

τι εχει η φρουκτοζη και ειναι τοσο κακη............?

 

για τα χακι -πορτοκαλι ενας ιδιοκτητης βιολογικου καταστηματος μου ειχε πει οτι προσπαθει να μην τα βαζει στο μαγαζι του

 

http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2002/01/05/fructose-part-two.aspx

 

http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2010/01/02/HighFructose-Corn-Syrup-Alters-Human-Metabolism.aspx

 

http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2010/06/19/richard-johnson-interview-may-18-2010.aspx

 

Πολύ περιληπτικά

Fructose is a major contributor to:

Για την μάρκα που λες πρόσεξα ότι όντως αυτή ήταν από Κίνα, γιατί στο σπίτι έχω άλλη μάρκα. Αλλά έχω πάρει πχ cranberries πολλές φορές, γιατί η άλλη μάρκα που είχαν είχε μέσα ζάχαρη. Θα το έχω όμως στα υπόψη αυτό που σου είπαν και θα προσπαθώ να την αποφεύγω.

Αλήθεια αποξηραμένα cranberries παίρνετε κάποια συγκεκριμένη μάρκα?

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

:lol::lol::lol:

 

σε τι αναλογίες μπορούμε να τη βάλουμε στα γλυκά...π.χ. έκει που λεει η συνταγή 1 κουπα ζάχαρη, πόση απο αυτή βάζουμε??την ίδια αναλογία?

Η αναλογία είναι πολύ μικρότερη. Εγώ βάζω τις ποσότητες εμπειρικά και δεν μπορώ να σου πω ακριβώς. Καλύτερα να δοκιμάσεις λίγο πριν την χρησιμοποιήσεις για να ξέρεις;). Μη δοκιμάσεις όμως πολύ μη λιγωθείς:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις οδηγίες κοριτσάκια

πάντως όσον αφορά τη φρουκτόζη ούτε ο ενδοκρινολόγος μου με άφηνε να καταναλώσω στην εγκυμοσύνη, είναι και παχυντική όπως μου είχε αναφέρει

gNrhp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά καλύτερα να πειραματιστείς και μόνη σου.

 

Η φρουκτόζη αν θυμάμαι καλά επιβαρύνει το συκώτι μας.

 

Για το γάλα αμυγδάλου έχω μια ειδική συσκευή Soyabella γιατί το φτιάχνω πολύ συχνά μια και δεν καταναλώνουνε κανονικό γάλα στο σπίτι μας.

Δες το τοπικ εδώ καλύτερα:

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=63029&highlight=%E3%E1%EB%E1+%E1%EC%F5%E3%E4%E1%EB%EF%F5

 

ευχαριστω

ειχες πολυ καλες ιδεες στο συγκεκριμενο τοπικ

 

 

Fructose is a major contributor to:

?

 

ευχαριστώ για τις οδηγίες κοριτσάκια

πάντως όσον αφορά τη φρουκτόζη ούτε ο ενδοκρινολόγος μου με άφηνε να καταναλώσω στην εγκυμοσύνη, είναι και παχυντική όπως μου είχε αναφέρει

παιδια παντως το μελι μονο ιφρουκτοζη εχει αν θυμαμαι καλα

τα φρουτα εχουν φρουκτοζη

προφανως ο τροπος επεξεργασιας για την παραγωγη της επηρεαζει την ποιοτητα της

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ξανα σε στοκ το cocoa butter artisana στο iherb!

ρε παιδι μου ομως ενα βαζακι 458 γρμ το βγαζει στο πακεταρισμα 900:confused:

Αν θες να παρεις και κατι αλλο σε τετοιο βαρος...πρεπει να βαλεις αλλη παραγγελια!

 

Rosie..τι ποσοτητα δινεις στην μικρη σου???

Ταχινι της δινεις??

Link to comment
Share on other sites

Rosie χτες εκανα γαλα αμυγδαλου 2 ποτηρια 1.5 λιτρο γαλα ,καταλαβα οτι εχει σχεση με το ποσο νερο βαζεις, οσο πιο πολυ τοσο περισσοτερο ,απλα χρειαζεται σταδιακη προσθεση του νερου

εχει ομως λιγο απο τον πουρε των αμυγδαλων μεσα ,δεν ειναι δηλ.σκετο γαλα

με την συσκευη που εχεις φτιαχνεις σκετο γαλα η και εκει εχει λιγο αμυγαδαλοψυχα?

ποσες μερες μπορω να το κρατησω ?φανταζομαι δε θελει ψυγειο (αν και το εβαλα)

στο τοπικ για το γαλα αμυγδαλου τεθηκε θεμα αντικαταστασηες του ζωικου γαλακτος (απο μια ηλικια και μετα φυσικα )απο το φυτικο

ειναι καλη πηγη ασβεστιου ?αυτο που ξερω ειναι οτι 20 αμυγδαλα περιεχουν περιπου 50 mg ασβεστιου και δεν ειναι και καλα απορροφησιμος ,αν και ενας διαιτολογος μου ειπε οτι το ασβεστιο απορροφαται και απο τις φυτικες πηγες εξισου καλα ,απλα αυτες εχουν αναλογικα λιγοτερο ασβεστιο σε σχεση με τις ζωικες π.χ γαλα,,, δηλ,σε 100 γρ τυριου το ασβεστιο ειναι πιο πολυ απο οτι σε 100 γρ αμυγδαλου ,πραγμα οκ που το γνωριζω και εγω ,απλα οι διαιτολογοι λενε διαφορετικα πραγματα και ετσι :mad::x:x

Link to comment
Share on other sites

ξανα σε στοκ το cocoa butter artisana στο iherb!

ρε παιδι μου ομως ενα βαζακι 458 γρμ το βγαζει στο πακεταρισμα 900:confused:

Αν θες να παρεις και κατι αλλο σε τετοιο βαρος...πρεπει να βαλεις αλλη παραγγελια!

κι εμένα το ίδιο μου έβγαλε, μάλλον είναι το καθαρό βάρος 458 και συν το γυάλινο βάζο και το πακετάρισμα πρέπει να πηγαίνει τόσο.

gNrhp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

ξανα σε στοκ το cocoa butter artisana στο iherb!

ρε παιδι μου ομως ενα βαζακι 458 γρμ το βγαζει στο πακεταρισμα 900:confused:

Αν θες να παρεις και κατι αλλο σε τετοιο βαρος...πρεπει να βαλεις αλλη παραγγελια!

 

Rosie..τι ποσοτητα δινεις στην μικρη σου???

Ταχινι της δινεις??

 

Πήρα κι εγώ ακόμη ένα! :mrgreen:

Στην παραγγελία πρόσθεσα 2 αιθέρια έλαια και ένα μπουκαλάκι εχινάκεια 30μλ ώστε να μην πάνε τζάμπα τα μεταφορικά.

 

Της δίνω όσο θέλει, συνήθως δεν θέλει και πολύ, είναι δύσκολη με τις στερεές.

Ταχίνι όχι γιατί ούτε κι εμένα μ' αρέσει σκέτο, αλλά μάλλον θα δοκιμάσω να της δώσω το Cashini της Artisana που είναι ταχίνι με βούτυρο από κάσιους και επομένως πιο γλυκό.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Το γάλα αμυγδάλου διατηρείται 3-4 μέρες στο ψυγείο (οπωσδήποτε!).

Με τη συσκευή συνήθως δεν μένει αμυγδαλόψιχα, εκτός και αν αλέσεις τα αμύγδαλα πάρα πολύ.

 

Βάλερι γιατί ανησυχείς τόσο για το ασβέστιο;

Ο γιος μου από τότε που αποθήλασε στους 28 μήνες δεν ήπιε ποτέ του ζωικό γάλα και όπως γνωρίζεις τρώει ελάχιστα γαλακτοκομικά.

Αλλά η διατροφή του είναι πολύ καλή ισορροπημένη, δεν ανησύχησα ποτέ για μεμωνομένα θρεπτικά συστατικά.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

βρωμη

ο χυλος της βρωμης απο την αλλη που γινεται με νερο μεσα σε 1 λεπτο (βρασιμο) δεν τρωγεται ευκολα ,με το γαλα ειναι νοστημοτατο ,το ετρωγε ο γιος με πολυ ορεξη

 

Πως τον φτιάχνετε τον χυλό βρώμης?

Θα ήθελα να το έδινα στη κόρη μου για πρωινό με το γάλα της....

 

Εαν του έβαζα λίγο μέλι για να το γλυκάνω λέτε να του πήγαινε?

(είναι γλυκατζού...σαν τον πατέρα της :roll:)

Link to comment
Share on other sites

Πως τον φτιάχνετε τον χυλό βρώμης?

Θα ήθελα να το έδινα στη κόρη μου για πρωινό με το γάλα της....

 

Εαν του έβαζα λίγο μέλι για να το γλυκάνω λέτε να του πήγαινε?

(είναι γλυκατζού...σαν τον πατέρα της :roll:)

 

Σοφια...εγω φτιαχνω με 4 μερη γαλα 1 μερος αλεσμενη βρωμη!!π.χ 200γρμ γαλα-50 γρμ βρωμη

Γινεται στο πιτσ φυτιλι...βαζεις και φρουτακια μεσα και μελι...γιατι οχι???

 

Εγω βαζω καρπο αλεσμενο γιατι εχει φλοιο κι ετσι ειναι πιο πληρης τροφη!!

Link to comment
Share on other sites

Σοφια...εγω φτιαχνω με 4 μερη γαλα 1 μερος αλεσμενη βρωμη!!π.χ 200γρμ γαλα-50 γρμ βρωμη

Γινεται στο πιτσ φυτιλι...βαζεις και φρουτακια μεσα και μελι...γιατι οχι???

 

Εγω βαζω καρπο αλεσμενο γιατι εχει φλοιο κι ετσι ειναι πιο πληρης τροφη!!

 

Πως θα την αγοράσω για να την κάνω χυλό?

Σε τι μορφή να είναι δηλαδή?

 

Ξέρω οτι υπάρχει σε μορφή αλευριού και σε μορφή δημητριακών...

....ποιο να πάρω εγώ?

Link to comment
Share on other sites

Εγω βαζω καρπο αλεσμενο γιατι εχει φλοιο κι ετσι ειναι πιο πληρης τροφη!!

 

Γι' αυτό κι εγώ παίρνω αυτή που είναι ολόκληρος ο σπόρος απλά τεμαχισμένος με ατσαλένιες λεπίδες:

 

http://www.iherb.com/Bob-s-Red-Mill-Organic-Whole-Grain-Steel-Cut-Oats-24-oz-680-g/10284?at=0

 

Δεν βρήκα κάτι τέτοιο στην Ελλάδα, μόνο νιφάδες.

 

Τη μουλιάζω από το προηγούμενο βραδυ για να γίνει γρήγορα, το πρωί την στραγγίζω, βάζω 2 ποτήρια γάλα καρύδας/νερό για ένα ποτήρι βρώμη, λάδι καρύδας και ξηρά φρούτα/αμύγδαλα.

Στο τέλος βάζω και λίγο μέλι και κανέλα.

 

Μας κρατάει για ώρες ολόκληρες!

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...