Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Οδηγίες χρήσης βιολογικών προιόντων


souzi201

Recommended Posts

Rosie σε ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις!

 

 

 

Όταν λες καθηγήτρια, στο επάγγελμα εννοείς:confused: Γιατί καμία σχέση... Ήμουν μέτρια μαθήτρια, με ζόρικη εφηβεία:-P Που μυαλό για διάβασμα!!!

 

Η μελάσα υπάρχει και στα super αν έχουν τμήμα με βιολογικά. Υπάρχει και μαύρη ζάχαρη με μελάσα. Και αυτή την χρησιμοιποιώ πιο πολύ στο κέικ. Γενικά τρώμε μόνο ακατέργαστη ζάχαρη η οποία δεν βλέπω να έχει διαφορά στην γεύγη από την κοινή.

 

Και τι θα γίνει βρε κορίτσια με αυτά τα γλυκά??? Τα έχω ταράξει. Μπορεί να μη φάω φαγητό όλη μέρα αλλά αν δεν φάω γλυκό έχω συμπτώματα στέρησης!!! Πάντα μου άρεσαν αλλά είχα χρόνο να φτιάχνω κάτι πιο υγιεινό. Τώρα με την μικρή, ρυζόγαλο έφτιαξα και αυτό με το ζόρι!

Αυτό το τελευταίο μη του δίνετε σημασία.... off topic τελείως:P

 

Μην γελάσεις με αυτό που θα σου πω αλλα ο εθισμός δεν είναι η ιδέα σου!!! Η ζάχαρη δημιουργεί όντως εθισμό στον εγκέφαλο!!! Γι΄αυτό πρόσεχε να την ελέγχεις και όχι να σε ελέγχει...

 

Προσωπικά όταν κάποιες μέρες του ανύπαρκτου :cry: κύκλου μου με πιάνει κρίση ζάχαρης, τρώω μια φέτα μάυρο ψωμί με βιολογικό ταχίνι και μέλι και περνάει κάπως η κρίση...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 523
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

αναρωτιωμουν πολυ καιρο τι ειναι η μελασα γιατι και εγω χρησιμοποιω την μαυρη ζαχαρη με μελασα της fytro

τελικα ειναι χυμος απο ζαχαροκαλαμο

μπορειτε να χρησιμοποιειτε και φρουκτοζη ,εχει στα βιολογικα ,ενα που παιρνω ειναι το frutossio

Link to comment
Share on other sites

Μην γελάσεις με αυτό που θα σου πω αλλα ο εθισμός δεν είναι η ιδέα σου!!! Η ζάχαρη δημιουργεί όντως εθισμό στον εγκέφαλο!!! Γι΄αυτό πρόσεχε να την ελέγχεις και όχι να σε ελέγχει...

 

Προσωπικά όταν κάποιες μέρες του ανύπαρκτου :cry: κύκλου μου με πιάνει κρίση ζάχαρης, τρώω μια φέτα μάυρο ψωμί με βιολογικό ταχίνι και μέλι και περνάει κάπως η κρίση...

Δεν θα γελάσω γιατί το γνωρίζω ότι προκαλεί εθισμό.... Νομίζω ότι πρέπει να αρχίσω αποτοξίνωση αλλά δεν μπορώ... όλο υποκύπτω!

 

Ταχίνι με μέλι τρώω κάθε πρωί, σχεδόν από τον 8ο μήνα της εγκυμοσύνης... (άλλος εθισμός και αυτός). Αφού δεν έχω γίνει σαν τον γάλλο του Μπάρμπα-Μπρίλιο είμαι τυχερή:-P

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, άρα άλλο μαύρη ζάχαρη κι αλλο μελάσα, ε; :)

Βρε μπέρδεμα που προκάλεσα....:P:p:p

Η μαύρη ζάχαρη είναι η ακατέργαστη (καστανή) ζάχαρη σε συνδυασμό με μελάσα!

Το είπα σωστά αυτή τη φορά? Ή σας μπέρδεψα και άλλο:confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτή τη μαύρη ζάχαρη από ζαχαροκάλαμο του Ζωγράφου την ξέρει κανείς;;; Να φτιάξω κέικ ή θα το κλαίω;;;

Δεν την γνωρίζω:(

Link to comment
Share on other sites

Η μαύρη ζάχαρη είναι η ακατέργαστη (καστανή) ζάχαρη σε συνδυασμό με μελάσα!

 

 

Demerara ονομάζεται η ζάχαρη αυτή.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

σήμερα πήρα λάδι καρύδας της ΒΙΟΝΑ

Βρε Souzi για πες από πού το αγόρασες? Κάπου πρέπει να έχει ξαναειπωθεί στο μεγάλο θέμα με τα βιολογικα, αλλά δεν το βρίσκω..

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

εγω πάλι κορίτσια θέλω να φτιάξω κρέμα δημητριακών δικιά μου, να πάρω δλδ δημητριακά πρώτη ύλη (σπόρους από βρώμη, κριθάρι, σιτάρι κι ό,τι άλλο βρω από δημητριακά και να τα αλέσω). Γίνεται αυτό? Τι μου προτείνετε να πάρω από τα βιολογικά και πως να τη φτιάξω?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρε Souzi για πες από πού το αγόρασες? Κάπου πρέπει να έχει ξαναειπωθεί στο μεγάλο θέμα με τα βιολογικα' date=' αλλά δεν το βρίσκω..[/quote']

 

το πήρα από μαγαζί με βιολογικά, δεν ξέρω σε ποια περιοχή είσαι, εγώ ψωνίζω από ένα στον Χολαργό δίπλα στο μετρό. Με έχει βολέψει πολύ γιατί έχει και τις κρέμες τις Holle, Babynat και όλο και κάτι καινούργιο μαθαίνω κάθε φορά που πάω :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα γελάσω γιατί το γνωρίζω ότι προκαλεί εθισμό.... Νομίζω ότι πρέπει να αρχίσω αποτοξίνωση αλλά δεν μπορώ... όλο υποκύπτω!

 

Ταχίνι με μέλι τρώω κάθε πρωί, σχεδόν από τον 8ο μήνα της εγκυμοσύνης... (άλλος εθισμός και αυτός). Αφού δεν έχω γίνει σαν τον γάλλο του Μπάρμπα-Μπρίλιο είμαι τυχερή:-P

 

Α, χαχαχαχα :lol::lol::lol: με άκουσε η γειτονιά από τα γέλια!!! Τί να πω κι εγώ που το άρχισα στο θηλασμό και ήμουν που ήμουν, απέγινα γάλος του Μπάρμα-Μπρίλιου;;; Γάλος στη 2α για να ακριβολογώ...:cry:

Link to comment
Share on other sites

Demerara ονομάζεται η ζάχαρη αυτή.

Bρηκα μία "τύπου Demerara" είναι το ίδιο?

 

το πήρα από μαγαζί με βιολογικά, δεν ξέρω σε ποια περιοχή είσαι, εγώ ψωνίζω από ένα στον Χολαργό δίπλα στο μετρό. Με έχει βολέψει πολύ γιατί έχει και τις κρέμες τις Holle, Babynat και όλο και κάτι καινούργιο μαθαίνω κάθε φορά που πάω :)

Πήγα σήμερα στο μεγάλο κατάστημα βιολογικών που είναι όμως πιο μακριά μου και βρήκα τυχαια. Βασικά βρήκα χυμό κρανμπερυ της Βιονα και τον ρώτησα αν φέρνει και το λάδι καρύδας και μου το έβγαλε από καπου που το είχε καταχωνιασμένο. 10 ευρώ το πήρα.

Άντε να βγάλει δωρεάν μεταφορικά ο Μέρκολα, να του το αδειάσουμε το μαγαζί :P

 

Rosie βρήκα και φράουλες σήμερα! Κόκκινες και γλυκές (του Βυθούλκα). Μιλάμε για πάρτυ :D

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Bρηκα μία "τύπου Demerara" είναι το ίδιο?

 

Λογικά ναι.

 

 

Πήγα σήμερα στο μεγάλο κατάστημα βιολογικών που είναι όμως πιο μακριά μου και βρήκα τυχαια. Βασικά βρήκα χυμό κρανμπερυ της Βιονα και τον ρώτησα αν φέρνει και το λάδι καρύδας και μου το έβγαλε από καπου που το είχε καταχωνιασμένο. 10 ευρώ το πήρα.

Άντε να βγάλει δωρεάν μεταφορικά ο Μέρκολα' date=' να του το αδειάσουμε το μαγαζί :P

[/quote']

 

Γιατί δεν παίρνεις από το iherb?

 

Έχει διάφορες μάρκες, Artisana, Garden of Life κτλ

Rosie βρήκα και φράουλες σήμερα! Κόκκινες και γλυκές (του Βυθούλκα). Μιλάμε για πάρτυ :D

 

Κι εμείς αυτές παίρνουμε! :-D

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

το λάδι καρύδας και μου το έβγαλε από καπου που το είχε καταχωνιασμένο. 10 ευρώ το πήρα.

 

Ακριβά το πήρες, εκτός αν είναι μεγαλύτερη συσκευασία. Εγώ το πήρα 6,30 και είναι 200γρ εσένα είναι περισσότερο;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σήμερα κατάφερα και έφτιαξα γάλα αμυγδάλου... Πεντανόστιμο! Ξέρει καμία αν είναι και πιο χορταστικό? Γιατί η μικρή μου έφαγε λιγότερη ποσότητα κρέμας με γάλα αμυγδάλου από ότι έτρωγε μέχρι σήμερα που της πρόσθετα συνήθως φρούτο. Όχι ότι με πειράζει δλδ, απλά από περιέργεια. Επίσης σκέφτομαι αύριο που θα αγοράσω νιφάδες βρώμης να τι φτιάξω με αυτό το γάλα. Θα είναι εντάξει, ε?

Το συστήνω πάντως σε όλες!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια το γαλα αμυγδαλου που το βρισκετε και που το προσθετε και με ποιο τροπο?Εμεις ειμαστε 6 μηνων κ 2 ημερων και απο 5,5 τρωγαμε ριζαλευρο και κεχρι με δικο μου γαλα χωρις νερο και σημερα του εδωσα μηλο αλεσμενο σκετο(δε τρελαθηκε....)τι αλλο μπορω να του δωσω σε κρεμα η συνδιασμο..(υποψην οτι ανα 4 μερες προσθετω και καινουριο φρουτο)?Εχω παρει μουσλι και κεχρι αλλα ολα αυτα φτιαχνονται με διαφορους τροπους απο οτι εχω καταλαβει,αλλα δε τους ξερω....

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια το γαλα αμυγδαλου που το βρισκετε και που το προσθετε και με ποιο τροπο?Εμεις ειμαστε 6 μηνων κ 2 ημερων και απο 5,5 τρωγαμε ριζαλευρο και κεχρι με δικο μου γαλα χωρις νερο και σημερα του εδωσα μηλο αλεσμενο σκετο(δε τρελαθηκε....)τι αλλο μπορω να του δωσω σε κρεμα η συνδιασμο..(υποψην οτι ανα 4 μερες προσθετω και καινουριο φρουτο)?Εχω παρει μουσλι και κεχρι αλλα ολα αυτα φτιαχνονται με διαφορους τροπους απο οτι εχω καταλαβει,αλλα δε τους ξερω....

Εγώ γενικά τις κρέμες (το κεχρί μου τρώει και τα 3 δημητριακά) τις φτιάχνω με νερό και φρούτο. Δεν αντλώ για να τις δίνω με μητρικό. Μερικές φορές τις φτιάχνω και με λαχανικά.

Το γάλα αμυγδάλου (θρεπτικότατο) μπορείς να το φτιάξεις μόνη σου. Είναι πανεύκολο http://www.sintagespareas.gr/sintage...amigdalou.html και από ότι καταλαβαίνω μπορεί να γίνει και με άλλους ξηρούς καρπούς π.χ. φουντούκια.

Μπορείς στις κρέμες να βάλεις λάδι/γάλα καρύδας (που έχει προτείνει η Rossie) ;)

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα κατάφερα και έφτιαξα γάλα αμυγδάλου... Πεντανόστιμο! Ξέρει καμία αν είναι και πιο χορταστικό? Γιατί η μικρή μου έφαγε λιγότερη ποσότητα κρέμας με γάλα αμυγδάλου από ότι έτρωγε μέχρι σήμερα που της πρόσθετα συνήθως φρούτο. Όχι ότι με πειράζει δλδ, απλά από περιέργεια. Επίσης σκέφτομαι αύριο που θα αγοράσω νιφάδες βρώμης να τι φτιάξω με αυτό το γάλα. Θα είναι εντάξει, ε?

Το συστήνω πάντως σε όλες!

 

margiota μου νομίζω είναι πιο χορταστικό. Τέλεια ιδέα πάντως θα το δοκιμάσω. Γι' αυτό σου λέω εγώ: είσαι καθηγήτρια τέλος :D

 

Κοριτσια το γαλα αμυγδαλου που το βρισκετε και που το προσθετε και με ποιο τροπο?Εμεις ειμαστε 6 μηνων κ 2 ημερων και απο 5,5 τρωγαμε ριζαλευρο και κεχρι με δικο μου γαλα χωρις νερο και σημερα του εδωσα μηλο αλεσμενο σκετο(δε τρελαθηκε....)τι αλλο μπορω να του δωσω σε κρεμα η συνδιασμο..(υποψην οτι ανα 4 μερες προσθετω και καινουριο φρουτο)?Εχω παρει μουσλι και κεχρι αλλα ολα αυτα φτιαχνονται με διαφορους τροπους απο οτι εχω καταλαβει,αλλα δε τους ξερω....

 

Λενάκι μου είναι λίγο νωρίς ακόμη για μούσλι, μετά τους 8 νομίζω μπαίνει, θα σου πουν και τα κορίτσια. αν έχεις πάρει τις κρέμες της holle βάζεις νεράκι και γίνονται αμέσως (ή μητρικό αν σου περισσεύει ;)). Για τώρα μπορείς να φτιάξεις το κεχρί, το ρυζάλευρο, τα 3 δημητριακά.

 

Πήρα τα 400γρ.

 

τότε μάλλον εγώ το πήρα ακριβά :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

margiota μου νομίζω είναι πιο χορταστικό. Τέλεια ιδέα πάντως θα το δοκιμάσω. Γι' αυτό σου λέω εγώ: είσαι καθηγήτρια τέλος :D

Όχι ακόμα... Κάνω την πρακτική μου τώρα:lol:

 

Σήμερα πήγα για ψώνια και γέμισα τα ντουλάπια στα βιολογικά... Τύφλα να έχει η οικονομική κρίση:P Πήρα βρώμη, ξερά φρούτα, αμύγδαλα (κι άλλα-τώρα που το έμαθα), σταφίδες, μελάσα (που μου είχε τελειώσει), ταχίνι (και αυτό τελείωσε, το κατασπαράζω) αχ και άλλα τα έχω ξεχάσει.... Θα κάνω πειράματα και θα σας πω τα αποτελέσματα!

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήγα για ψώνια και γέμισα τα ντουλάπια στα βιολογικά... Τύφλα να έχει η οικονομική κρίση:P Πήρα βρώμη, ξερά φρούτα, αμύγδαλα (κι άλλα-τώρα που το έμαθα), σταφίδες, μελάσα (που μου είχε τελειώσει), ταχίνι (και αυτό τελείωσε, το κατασπαράζω) αχ και άλλα τα έχω ξεχάσει.... Θα κάνω πειράματα και θα σας πω τα αποτελέσματα!

 

Μάλλον δεν μας ακολουθείς στο τόπικ με τα οικολογικά προϊντα: από τότε που ανακαλύψαμε το iherb.com οι περισσότερες από μας ψωνίζουμε τα πάντα απ' εκεί μια και έχει τις καλύτερες ποιότητες σε ΠΟΛΥ πιο χαμηλές τιμές από την Ελλάδα, ακόμη και με τα μεταφορικά που είναι εξευτελιστικά χαμηλά ($4 δολλάρια για βάρος μέχρι 1,360 γρ!).

 

Τελευταία πήρα κάτι υπέροχα Gogi berries, cranberries, ωμό κακάο, σόδα και baking powder χωρίς αλουμίνιο, αλεύρι από καστανό ρύζι, Irish oats κτλ, όλα βιολογικά.

 

Και φυσικά ψωνίζουμε σχεδόν όλα μας τα οικολογικά καλλυντικά από το iherb, βιολογικά ταμπόν και σερβιέττες, βιολογικό βαμβακάκι για τα παιδιά και μας κτλ.

 

Μου έδωσαν και ένα κωδικό τον οποίο μπορεί να το χρησιμοποιήσει όποιος παραγγέλνει για πρώτη φορά και να έχει έκπτωση $5: EVI881

 

Ιδιαίιτερα μ' αρέσουνα τα nut butters της Artisana!

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

hellooooooo κι απο εδω!!

 

Ειμαι κι εγω φαν των βιολογικων κατεξοχην στην κορη μου...Ειναι 9 μηνων.

Της φτιαχνω βρωμη με γαλα κατσικισιο Ολυμπος και μια χαρα το πελεκαει!!Αλλα ειδα οτι η Ροζι φτιαχνει την βρωμη με σκετο νερακι και λιγο λαδι καρυδας...

Γινεται καλυτερο ετσι,ειναι πιο "υγιεινο" ή ειναι απλα θεμα "ορεξεως"??

 

Γλυκες γευσεις η μικρη δεν εχει δοκιμασει ακομη...

Αν ας πουμε φτιαξω ρυζογαλο και βαλω μεσα ζαχαρη επιτρεπεται στην ηλικια της???Γινεται και με μελασα???

 

Ροζι,ωμο κακαο ποιο πηρες απο iherb??Μπορεις να βαλεις link??Και γενικα...το κακαο αν κανεις το βαλει σε γαλα παιδιου κανει τοσο κακο τελοσπαντων???

 

Βουτυρο καρυδας εχει ο Μερκολα και το iherb??

Επισης ταχινι αν φτιαξω μονη μου 'η και αγοραστο κανει να της δωσω απο τωρα...κι αν ναι ποση ποσοτητα??

 

Καλα....φραουλες εμεις το ξεχναμε προς το παρον...του χρονου που θα εχω δικες μας!!!

 

Και μια τελευταια ερωτηση...

Το γαλα αμυγδαλου απο ποια ηλικια και μετα επιτρεπεται???

Link to comment
Share on other sites

Bρηκα μία "τύπου Demerara" είναι το ίδιο?

 

 

Πήγα σήμερα στο μεγάλο κατάστημα βιολογικών που είναι όμως πιο μακριά μου και βρήκα τυχαια. Βασικά βρήκα χυμό κρανμπερυ της Βιονα και τον ρώτησα αν φέρνει και το λάδι καρύδας και μου το έβγαλε από καπου που το είχε καταχωνιασμένο. 10 ευρώ το πήρα.

Άντε να βγάλει δωρεάν μεταφορικά ο Μέρκολα' date=' να του το αδειάσουμε το μαγαζί :P

 

Rosie βρήκα και φράουλες σήμερα! Κόκκινες και γλυκές (του Βυθούλκα). Μιλάμε για πάρτυ :D[/quote']

 

το λαδι καρυδας" παγωνει"?

πως τρωγεται ακριβως ?

και τι εχει,μεταλλα ,ιχνοστοιχεια κ.λ.π εννοω?

 

τι εννοεις φραουλες του βυθουλκα?

θελεις κιαλλες ερωτησεις ? γιατι αν θελεις εχω

 

 

εγω πάλι κορίτσια θέλω να φτιάξω κρέμα δημητριακών δικιά μου, να πάρω δλδ δημητριακά πρώτη ύλη (σπόρους από βρώμη, κριθάρι, σιτάρι κι ό,τι άλλο βρω από δημητριακά και να τα αλέσω). Γίνεται αυτό? Τι μου προτείνετε να πάρω από τα βιολογικά και πως να τη φτιάξω?

 

εγω το εκανα αυτο με διαφορες πρωτες υλες ,οχι ι ομως αυτα τα 3 που ανεφερες διοτι ειναι πολυ δυσκολα στο βρασιμο ,πιο νοστιμο γινεται με το κεχρι και κατι που ηταν σαν καλαμποκι αλλα δεν θυμαμαι πως λεγεται ,

γενικα μπορεις να παρεις αυτα που υπαρχουν και σε κρεμες (ρυζι,κεχρι,κινοα,βρωμη σε νυφαδες ,φαγοπυρο κ.α που δεν θυμαμαι τωρα)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...