Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Β επιπεδου:Μονηρης ομφαλικη αρτηρια


Recommended Posts

καλησπερα κοριτσια...βρισκομαι στην δευτερη εγκυμοσυνη μου(εχω μια κορουλα 12 μηνων....)πηγα χτες για τον υπερηχο β επιπεδου κ ενω ολα ειναι καλα μου βρηκαν μονηρη ομφαλικη λειτουργια....ο εμβρυολογος που με εξετασε βρηκε το μωρο μου υγιεστατο(συκρινε κ το παπ-α μου που ηταν πολυ καλο) κ μου ειπε να μην ανυσηχω...το μονο προβλημα που μπορει να υπαρξει ειναι να γεννηθει λιποβαρες το μωρακι μου αλλα θα ειναι υγιεστατο...ωστοσο σημερα μιλησα με την γιατρο μου να την ενημερωσω κ μου ειπε να κανω αμνιοπαρακεντηση...αλλα δεν θελω να μπω σε αυτη την δοκιμασια...σας παρακαλω βοηθηστε με....γνωριζετε κατι σχετικα με αυτο το προβλημα????ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


μπες σε αυτο τοθεμα που ειμαστε ολες και ελα ν ατα πουμε εκει!edit admin εξαιτίας συγχώνευσης

α και μην ανησυχεις! ....θα διαβασεις κι εκει τις ιστοριες μας και θα καθησυχαστεις!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

βασικα εχεις μονηρη ομφ. αρτηρια η απλα σου ειπαν πως υπαρχει καρδιολογικο θεμα?

ποιος γιατρος σου εκανε το εμβρυοκαρδιογραφημα? σου ειπε πως υπαρχει προβλημα που ΔΕΝ υπαρχει περιπτωση να διορθωθει απο μονο του και να ψαξεις για χειρουργο?

Υπαρχει ενδεχομενο να παρεις δευτερη αποψη ?

 

Α! Απο οτι διαβασα σε αλλο θεμα δεν εχετε μονηρη ομφ. αρτηρια μαλλον....ε?

Απο οτι μου ειπαν δεν διορθωνεται μονο του...

Θα παω σε ενα μηνα Ωνασειο να κανω παλι ενα εμβρυικο υπερηχοκαρδιογραφημα για να δουν αν εχει κλεισει λιγο το κενο που υπαρχει, αλλιως πρεπει να περιμενω να παει 42 εβδομαδες για να γεννησω και μετα να το ταιζω λεει πολυ να γινει 8 κιλα για να γινει η επεμβαση....

Εχω αγχωθει παρα πολυ...

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι μου ειπαν δεν διορθωνεται μονο του...

Θα παω σε ενα μηνα Ωνασειο να κανω παλι ενα εμβρυικο υπερηχοκαρδιογραφημα για να δουν αν εχει κλεισει λιγο το κενο που υπαρχει, αλλιως πρεπει να περιμενω να παει 42 εβδομαδες για να γεννησω και μετα να το ταιζω λεει πολυ να γινει 8 κιλα για να γινει η επεμβαση....

Εχω αγχωθει παρα πολυ...

Bρε κοριτσι μου πως θα γεννησεις στις 42 εβδομαδες? 40 ειναι οι εβδομαδες της κυησης. Θα σε κρατησουν με το ζορι αλλες 2? Και πως θα το ταιζεις πολυ αν δεν θελει?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πριν από λίγο επιστρέψαμε από έναν άλλο γιατρό για το θέμα μας, και ήταν πολύ κατατοπιστικός. Όπως μας είπε το μωρό είναι πολύ καλά και δε συντρέχει κάποιος λόγος. Μας είπε όμως να προχωρήσουμε σε κάποιο εμβρυοκαρδιογράφημα για κάθε ενδεχόμενο. Για άμνιο μας είπε ότι δεν το συστήνει με βάση τα ευρήματά του. Σκεφτόμαστε να αλλάξουμε γιατρό όχι βέβαια γιατί μας είπε καλύτερα νέα, αλλά επειδή ήταν ξεκάθαρος.

 

Θα ενημερώσω για τα περαιτέρω.

 

Καλημέρα... ύστερα από μερικούς μήνες, θα ήθελα να ενημερώσω το forum, την 23-6 γεννήσαμε τον μπόμπιρά μας με φυσιολογικό τοκετό. Όλα πήγαν πολύ καλά, το μωράκι γεννήθηκε 3.300, υγιέστατο. Είναι τώρα 47 ημερών. Θα ήθελα να συμπληρώσω στο γεγονός αυτό ότι μάλλον θα πρέπει να έχουμε μεγαλύτερη εμπιστοσύνη στη φύση μας. Ο γιατρός ο οποίος μας παρακολουθούσε,μας ξεγέννησε κιόλας και παρατήρησε τον πλακούντα και τον ομφάλιο λώρο που τρεφόταν το μωρό. Παρατήρησε το εξής, παρόλου που ήταν δύο τα αγγεία, ο οργανισμός κατασκεύασε έξτρα μικρο-αγγεία με σκοπό να διορθώσει την "ανωμαλία" αυτή και έτσι το μωρό τρεφόταν κανονικότατα. Σημείωση ότι αυτά τα επιπλέον μικρο-αγγεία, δε φαινόντουσαν στον υπέρηχο!

 

Αυτά καλή δύναμη σε όλους, και πραγματικό πιστεύω ότι από μόνο του το γεγονός αυτό δε σημαίνει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

όντως οι επίσημες συστάσεις πλέον λένε ότι αν δεν συνοδεύεται από άλλα ευρήματα, η ΜΟΑ δεν συνιστά λόγο ανησυχίας και μάλιστα δεν χρειάζεται καν υπερηχοκαρδιογράφημα. Μπορεί απλά να γίνεται για να ηρεμούν οι γονείς, αν το θέλουν οι ίδιοι, αλλά δεν είναι απαραίτητο.

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Ευτυχώς που υπάρχετε και λέτε τις εμπειρίες σας για να ηρεμούμε εμείς οι υπόλοιπες.Ελπίζω και η δική μου περίπτωση να έχει αίσιο τέλος.Κι εμείς στον υπέρηχο Β επίπέδου έγινε διάγνωση μονήρης ομφαλικής αρτηρίας και τρομοκρατήθηκα αν και ο γιατρός που μ'εξέτασε μου διαβεβαίωσε πως όλα τα υπόλοιπα όργανα - και κυρίως καρδιά και νεφρά- λειτουργούν φυσιολογικά και πως απο τη στιγμή που όλες μου οι εξετάσεις είναι φυσιολογικές δεν πρέπει να ανησυχώ και θα έχουμε μια φυσιολογική εγκυμοσύνη.Εσυ είσαι που το λες?Μέχρι να περάσουν οι 2 εβδομάδες για να ξαναπάμε και να δούμε την ανάπτυξη του μωρού μου υπέφερα.Ευτυχώς είδαμε πως αυτό το διάστηα η ανάπτυξη του είναι κανονική και είχε πάρει και 200γρ.Βεβαια ο γιατρός τόνισε πως δεν τον ενδιέφερε τόσο το βάρος όσο η ανάπτυξη των άκρων και της κοιλιάς.Τώρα μου σύστησε να κάνουμε ένα υπέρηχο ανάπτυξης μεταξύ 28-32 εβδομάδων.Θα πάμε αρχές Σεπτέμβρη.Απο το νοσοκομείο μου είπαν πως μετά αυτό τον υπέρηχο και μπαίνοντας στον 8ο μήνα θα κάνω πιο συχνές επισκέψεις, καθαρά προληπτκές - βλέποντας και κάνοντας.Εύχομαι καλή συνέχεια σε όλες, όλα να πάνε καλά και να είναι χαρούμε να ευτυχισμένα τα μωράκια που προαναφέρθηκαν και οι γονείς τους γεροί να τα μεγαλώσουν.

Γιαννούλα:P

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κ απο μενα!!!εχθες κατα την διαρκεια του β επιπεδου ανακαλυψαμε την μονηρη ομφαλικη αρτηρια!το θεμα για το οποιο θελω να γραψω ειναι οτι αλλιως μου τα παρουσιασανε στο κεντρο προγεννητικης που πηγα κ αλλιως η γυναικολογος μου.Ας τα παρω ομως απο την αρχη ειχα κλεισει ραντεβου σε πολυ γνωστο κεντρο στην θεσνικη με εναν συγκεκριμενο γιατρο,κατεληξα να με εξεταζει μια ασχετη που δεν ειχα ξανακουσει ποτε το ονομα τησ κ αυτο το λεω καθαρα επειδη οταν ακους καποια σχολια για εναν γιατρο σου εμπνεει καποια εμπιστοσυνη!Τεσπα αυτη που λετε μου βρηκε στα πρωτα 5 λεπτα πως εχω ΜΟΑ εξετασε τα παντα εκτος απο την καρδια και μου εκλεισε ραντεβου με παιδοκαρδιολογο για την ιδια ημερα μετον οποιο συνεργαζονται (καταλαβενεται:mad:)!!!εγω ΤΡΕΛΑΘΗΚΑ!!!!!κ λιγα λεω!!!εφυγα απο εκει με τον αντρα μου κλαιγοντας ευτυχως αυτος πιο συγκρατημενος με πηγε αρον αρον στη γυναικολογο μου η οποια ειδε τα αποτελεσματα εννοειτε πως ηξερε κ την papp a μου και μου ειπε οτι ο μονος κινδυνος ασ το πουμε ειναι το βαρος του μωρου!εδω να σασ πω οτι η τυπισα που μου εκανε την β επιπεδου μου ειπε επι λεξη¨εγω θα σε στειλω σε παιδοκαρδιολογο αλλα κ αυτος σε καλυπτει 60%!!!!¨κ αφου ειδε η γυναικολογος μου τα αποτελεσματα κ την κατασταση μου μου ειπε να παω στον παιδοκαρ/γο για τον μονο λογο οτι αυτη δεν εξετασε ΚΑΘΟΛΟΥ την καρδια κ αυτος θα με ξεαγχωσει επειδη δεν θα ειναι τιποτα!!!!οντως πηγα κ ειναι ολα απολυτως φυσιολογικα!!!!!δεν μπορω να εκφραστω στο φορουμ για την μπιιιπ που μου εκανε τον μεγαλο υπερηχο γιατι θα με πεταξουν εξω!!!εννοειτε πωσ μετα απο ολα αυτα εχω μπει σε πιο στρεσογονο κατασταση λογω του αποτελεσματος κ το ασχημο ειναι οτι αυτο μου το εκανε πολυ βιαια!!!!απο χθες δεν μπορω να συνελθω!!!αυτα απο μενα καλο κουραγιο σε ολες μας!!

2009-2011

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σου, και καλό κουράγιο, καταρχήν θα ήθελα να σε ενημερώσω ότι και εμείς το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίσαμε.... αν ψάξεις λίγο στο φορουμ θα δεις την ιστορία μας. Από αυτά που έχω μάθει από αυτή την ιστορία με ατελείωτες ώρες στο η/υ να διαβάζω διατριβές επιστημών θα ήθελα να εκφράσω τη δική μου άποψη.

 

Νομίζω πως είσαι άδικη με τη γυναικολόγο που σε εξέτασε, διότι η ΜΟΑ φαίνεται εύκολα στην υπέρηχο! Οπότε δεν νομίζω να κάνει λάθος. Όταν διαγνωστεί τότε κάνεις μια σειρά απο πράγματα, εξετάζεις τους νεφρούς για να δεις ότι αναπτύσσονται σωστά. Μέσα είναι και η καρδούλα του μωρού. Αλλά να ξέρεις πως για την καρδιά του υπάρχουν ειδική ιατροί, ονομαστοί ώς εμβρυοκαρδιολόγος, οποίος κάνει την δική του εξέταση, το ποιο πιθανό βέβαια είναι ότι έχει και άλλον υπέρηχο, ειδικό για την εξέταση της καρδιάς. Μιας και είναι απο θεσσαλονίκη εμείς πήγαμε στο Αγιο Λουκά, για εξέταση λόγω εξοπλισμού και είχαμε πάει συστημένοι σε έναν πολύ καλό εμβρυοκαρδιολόγο που ονομάζεται Ρουβαλης, σπουδασε στης ΗΠΑ, και πιστεύω ότι είναι πολύ καλός.

 

Αν όλα τα όργανα είναι καλά ΜΗ ΦΟΒΑΣΑΙ ΤΙΠΟΤΑ! όσο για το βάρος ο δικός μας βγήκε 3300 κιλά.

 

Ακου και κάτι τελευταίο, η φύση είναι σοφή και κανείς δε μπορεί να την εξηγήσει.

Σε εμάς ναι μεν ήταν δύο αγγεια, αλλά ο οργανισμός κατασκεύασε επιπλέον εξωτερικά μικροαγγεία για να τροφοδοτήσει σωστά το μωρό, (στον υπέρηχο δε φαινόταν αυτό γιατί ως γνωστό δεν βλέπεις τα πάντα ώς ένα ποσοστό γύρω στο 60%) και έτσι διόρθωσε από μόνος του ο οργανισμός το "λάθος" αυτό.

 

Όλα θα πάνει καλά!!!!

Link to comment
Share on other sites

πηγα στον ρουβαλη την ιδια μερα για εξεταση κ μου τα βρηκε ολα φυσιολογικα!!!δεν την κατηγορω γι αυτο που μου βρηκε ισι ισα!!!απλα ετσι οπωσ μου μιλησε μου κοψε τα φτερα :-( στον αγιο λουκα τι ακριβωσ κανατε???εμενα τα νεφρα μου τα εξετασε αναλυτικα στον μεγαλο υπερηχο κ στο 3 τριμηνο θα ξαναπαω,απλα μεχρι να γεννησω κ να δω το μωρο θα σκεφτομαι συνεχεια οτι κατι δεν παει καλα :-(:-(:-(σ ευχαριστω για τισ συμβουλεσ κ την κατανοηση!!υπαρχει κατι που σε συμβουλεψε ο γιατροσ σου να κανεισ?πχ εμενα μου ειπε περισσοτερη ξεκουρασ

2009-2011

Link to comment
Share on other sites

Στον Αγιο Λουκά κάναμε την εξέταση (εμβρυοκαρδιογράφημα), όχι στο ιατρείο του, για το θέμα αυτό δε μπορείς να κάνεις τίποτα, μη σε τρομάζει.... εγώ πιστεύω πως αφού δε βρήκε κάτι άλλο τότε όλα θα πάνε καλά, ο γιατρός μας, στη Βέροια, όποτε πηγαίναμε έβλεπε τα doppler στην ουσία είναι η εξέταση για να δει αν τρέφεται ικανοποιητικά το μωρό, κάθε φορά που πηγαίναμε όλα ήταν κανονικά. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Ευτυχώς όλα καλά!!! έχουμε μια φυσιολογικήνάπτυξη κατα το δάστημα του ενός μηνόςκαι όλες οι μετρήσεις βρίσκονται στην ίδια καμπύλη.Εξετάσαμε ακόμη μια φορά την καρδούλα και τα νεφρά.Τώρα θα ξαναπάμε σ'ενα μήνα για επανεξέταση και στο νοσοκομείο η επόμενη επίσκεψη θα είναι σε 2 εβδομάδες και μετά κάθε βδομάδα για καλύτερο έλεγχο.Τώρα το μικρό μου είναι στο τέλος της 29ης εβδομάδας και ζυγίζει 1436γρ, ένα μέσο φυσιολογικό μωρό το χαρακτήρισε ο γυναικολόγος.Ο Θεος να βάλει το χέρι του όλες να έχουμε αίσιο τέλος απο αυτή τη περιπέτεια και να κρατήσουμε γερά μωράκια σε λίγι καιρό.

Γιαννούλα:P

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Πέρασε ακόμη ένας μήνας και ευτυχώς όλα φυσιολογικά.Βρισκόμαστε στην 35 εβδομάδα, έχοντας διαφορά απο την ΠΗΤ περίπου 10 ημέρες, αλλα δεν μ'ανησυχεί.Βάση ΠΗΤ γεννάμε μέχρι 04/11/2011 αλλά πιθανότατα να πάρουμε λίγες μέρες παράταση. Το βάρος του μωρού μας είναι 2430γρ και έχει φυσιολογικό ύψος και γενικότερη ανάπτυξη.Ο Dr Αρναούτογλου μας καθησύχασε ότι όλα θα πάνε καλά μέχρι το τοκετό και εαν γεννηθεί 40η εβδομάδα θα είναι περίπου 3500γρ.Μπάινουμε στην τελική ευθεία λοιπόν.΄Θεέ μου όλα να πάνε καλά για όλους/ες μας.

Γιαννούλα:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...
  • 3 εβδομάδες μετά...

κοριτσια κ εγω μπαινω σημερα με προκληση κ μονηρη ομφαλικη αρτηρια εννοειτε :rolleyes: τον μετρησαμε σημερα κ ηταν κοντα 3500 οποτε δεν θελω να το ρισκαρω αλλο!!!ουφφφφφ αγχωνομαιιιι!!!!!!!!!!!

2009-2011

Link to comment
Share on other sites

δε καταλαβα τι εννοεις να το ρισκαρεις αλλο! με το καλο παντως τα κιλα μια χαρα μου ακουγονται!!!! ¨)

υποτιθεται οσο μεινει το παιδι καλο ειναι! σου χουν πει κατι αλλο?

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

δε καταλαβα τι εννοεις να το ρισκαρεις αλλο! με το καλο παντως τα κιλα μια χαρα μου ακουγονται!!!! ¨)

υποτιθεται οσο μεινει το παιδι καλο ειναι! σου χουν πει κατι αλλο?

κοιταξε σημερα ειμαι ακριβως 38w k ειναι 3500 αυτο δεν εχει την ιδια φθορα που εχει κ ο πλακουντας?η πεταξα τουβλο?παντως μ αυτα που συζητησα αυτο καταλαβα,δεν το σπουδασα κιολας :lol: κ μου ειπε η γιατρος μου οτι απο εδω κ περα οποτε γεννησω δεν τιθεται θεμα κ της ειπα για προκληση.

2009-2011

Link to comment
Share on other sites

πρωτη φορα το ακουω αυτο με τη φθορα! εγω γεννησα 1 μερα πριν την πητ. φανταζομαι θα μου το χανε πει αν ηταν διαφορετικα και δε θα μαφηναν να φτασω τοσο!!!!! παντως μην αγχωνεσαι και η προκληση μια ιδεα ειναι! κι εμενα το ιδιο μου χε πει αν ηθελα δηλ. να γεννησω κανα 2 βδομαδες νωριτερα γιατι το παιδι ηταν καλο στα κιλα. ασχετα που εγω δεν ηθελα να βγει το παιδι ζωδιο παρθενος και το καθυστερησα :P

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

κοριτσια γεννηθηκε ο αγοραρος μου 3620!!!δηλαδη αν δεν ηταν η μονηρης ομφαλικη αρτηρια ποσο θα ηταν :shock::shock::shock: ηθελα να ρωτησω εσας που κανατε το καρδιογραφημα κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης οταν γεννηθηκαν τα παιδακια σας το επαναλαβατε???του χω κανει οτι καινουργια εξεταση βγηκε απο το2009 που ειχα γεννησει τον πρωτο μου!ορασης ακοης τα 10 μεταβολικα εξτρα και εοπα να ρωτησω κ γι αυτο!το χω ταραξει το καημενο αλλα ειχα παθει με την μονηρη!τεσπα εντελει οπως ειπε και μια κοπελα παραπανω η φυση προνοει για ολα και η αρτηρια που υπαρχει συνηθως καλυπτει τις απωλειες!

2009-2011

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας!!! Είμαι παρόμοια περίπτωση με τη zitamar. Είμαι έγκυος σε δίδυμα μονοχοριακά και το ένα από τα δύο έχει μονήρη ομφαλική αρτηρία. Διαβάζω τα ποστς σας και παίρνω κουράγιο, ιδιαίτερα της κοπέλας που είμαστε ίδια περίπτωση. Σε ένα μήνα θα κάνω β επιπέδου και μετά αμνιοπαρακέντηση και εύχομαι όλα να πάνε καλά, αν και μέσα μου έχω πολύ καλό προαίσθημα! Να χαίρεστε όλοι τα μωράκια σας!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

καλησπέρα σε όλους,

 

πρωτη φορά γραφω στο forum και δεν ξερω αν αυτο το μηνυμα θα αναρτηθει γενικά ή ως προσωπικό και αν υπάρχει τρόπος να ειδοποιηθούν οι υπόλοιποι που εχουν "ποσταρει" και γνωρίζουν σχετικά να με διαφωτίσουν. ειμαι 14 εβδομαδων και στην αυχενική με ενημερωσε ο γιατρό ότι υπάρχει μοα, κατι που θα επιβεβαιωθεί στο β επιπέδου.το θεμα ειναι ότι έχω διδυμα, οπως και κάποιοι άλλοι χρήστες ,αλλά διζυγωτικά. σε αυτή τη περιπτωση τι γίνεται? δεν θα κανω αμνιοκεντηση λόγω των αποτελεσμάτων του παπ α και της αυχενικης. μήμπως όμως η ανάπτυξη του ενός επηρεάσει και το άλλό?ή υπάρχει κάποια άλλη αλληλεπίδραση? ή καποιος μεγαλύτερος βαθμός επικινδυνότητας και τυχόν επιπλοκων?

 

αν ξερει καποιος ας με βοηθήσει

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...