Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΛΑΘΟΣ ΕΠΙΛΟΓΗ


aliepre

Recommended Posts

Καλημέρα

 

Είμαι παντρεμένη επτάμισυ χρόνια και έχω μία κόρη κοντά στα 3.

Στην αρχή ήταν όλα καλά, από τότε που γέννησα έχουν αρχίσει τα προβλήματα.

Νεύρα, νεύρα, νεύρα!! από την πλευρά του συζύγου και κατ΄επέκταση και σε μένα.

Όταν έμαθε όταν ήμουν έγκυος μου είπε να το ρίξω!!! δεν το ήθελε. Εκείνος βέβαια έχει ένα γιό από τον πρώτο του γάμο, γι΄αυτό και δεν ήθελε. Είναι και λίγο μεγάλος (54 τώρα), εγώ είμαι 43. Πιστεύω όμως ότι είναι στον άνθρωπο άσχετα με την ηλικία.

Φυσικά δεν υπήρχε περίπτωση να το ρίξω, γιατί ήθελα ένα παιδάκι.

Τώρα, από την αρχή επειδή εκείνος είχε ελεύθερο επάγγελμα και συνεπώς τα πρωϊνά ήταν ελεύθερος (είναι η φύση της δουλειάς έτσι), αποφάσισε να το κρατά, όσο εγώ τα πρωϊνά ήμουν στην δουλειά μου.

Το τελικό αποτέλεσμα είναι ότι η μικρή έχει εξάρτηση από εκείνον, τρομερή αδυναμία (λογικό μπαμπάς με κόρη) αλλά πολλές φορές του σπάει τα νεύρα, δεν αντέχει και ξεσπάει με βρισιές, καντήλια τόσο στο παιδί όσο και σε μένα.

Επανειλλημμένα του έχω μιλήσει ότι δεν ανέχομαι να βρίζει προπάντων το παιδί αλλά ούτε και μένα, (στου κουφού την πόρτα). Δεν γίνεται συνέχεια αυτό βέβαια, αλλά όταν τον πιάνει άστα να πάνε.

Έχω φτάσει στο σημείο να του πω να χωρίσουμε αλλά βέβαια δεν θέλει γιατί υπάρχει κι άλλος λόγος. Φτύνω τον εαυτό μου και τον κατηγορώ που έπεσα στην λούμπα!!!

Οι δικοί μου τα έβλεπαν αυτά αλλά εγώ τότε σαν ερωτευμένη ήλπιζα ότι θα ήταν διαφορετικά τα πράγματα. Αμ δε όμως. Πληρώνω το τίμημα της μ.........κίας μου.

Το μόνο καλό στη ζωή μου είναι η κορούλα μου και δεν το αλλάζω με τίποτα αυτό.

Θα ήθελα και εύχομαι κάποια στιγμή να ξεκολλήσει από εκείνον για να την έχω πιο κοντά μου.

Αυτή τη στιγμή που σας γράφω έχω καταντήσει σαν δούλα και υπηρέτρια. Εκείνος σχεδόν δεν δουλεύει, δεν κάνει καμμία κίνηση, κάθεται ολημερίς σε ένα pc μπροστά και παίζει, εγώ είμαι της δουλειάς και όλων των άλλων πραγμάτων. Κι όχι τίποτα άλλο, μου βάζει και τις φωνές ότι δεν κάνω τίποτα μέσα στο σπίτι πέρα από τα βασικά (πλύσιμο, σιδέρωμα, μαγείρεμα).

Και σαν να μην έφτανε αυτό, έχω και τον γιό του πανωγόμι. Τσακώθηκε με τη μάνα του και ήρθε να μείνει μαζί μας, επειδή αυτόν τον καιρό είναι και αυτός χωρίς δουλειά.

Τρέλλα έτσι!!! Δεν θέλω να τον διώξω γιατί είναι αμαρτία, έχουμε γενικά καλές σχέσεις, αλλά ως που θα φτάσει αυτό.

Ειλικρινά δεν περίμενα ότι θα γίνουν έτσι τα πράγματα.

Από τη μια λέω να χωρίσω αλλά δεν μου είναι εύκολο.

Από την άλλη λέω να μην δίνω σημασία και να λείπω όσο γίνεται από το σπίτι.

Να μην κάνω καμμία δουλειά, να παίρνω τη μικρή και να φεύγω. (δεν είναι λύση βέβαια αυτό.)

Γενικά μετανιώνω πικρά γι΄αυτό το γάμο. Πληρώνω ένα μεγάλο μου λάθος. Το είχα πει άλλωστε εξ αρχής στους δικούς μου. Θα παίξω και αν χάσω έχασα.

Τελικά έχασα και πρέπει να υποστώ. Η μητέρα μου στεναχωριέται με αυτά τα γεγονότα και προσπαθεί όσο γίνεται να με καλμάρει. Δεν στα έλεγα μου λέει, τι να σου πώ τώρα.

Σκέφτομαι να βρώ και μία δουλειά το απόγευμα για να μπορέσω να ξεχρεώσω. Δεν θα βλέπω βέβαια το παιδί πολύ, αλλά δεν γίνεται διαφορετικά.

Θέλω να σταθώ στα πόδια μου πάλι. Είμαι δυναμικό άτομο και δεν το βάζω κάτω.

 

Συγγνώμη αν σας κούρασα

Το κοριτσάκι μου είναι όλη μου η ζωή!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κρίμα που σου βγήκε έτσι !!! Γενικά τα νεύρα μετά τη γέννηση του παιδιού είναι γεγονός για πολλά ζευγάρια. Πιστεύω ειδικά σε αυτούς που είχαν χρόνια πριν σχέση και είχαν συνηθήσει να ζουν ο ένας με τον άλλο και μόλις ήρθε το μωρό άλλαξαν οι ισορροπίες στη σχέση τους. 'Αλλωστε όπως λέει μια φίλη μου : τώρα έχουν πραγματικά κάτι να χωρίσουν γιατί υπάρχει ουσιαστικό αντικείμενο διαφονίας.

Η γνώμη μου είναι να είσαι κοντά στο παιδί σου όσο πιό πολύ μπορείς!!! Δεν είναι λύση να δουλεύει πιό πολύ για να ξεχρεώνεις γιατί τόσο πιο πολύ ο δικός σου θα επαναπαύεται και όσο πιό πολύ διαθέσιμη είσαι για να σου χρεώνουν και άλλες δουλειές (πχ φροντίδα του μεγάλου πια γιού του) τόσο πιό πολλά νεύρα θα βγαίνουν και σε εσένα και σε εκείνο - δεν τελειώνει πουθενά αυτό.

Η κόρη σου είναι μικρή και σε χρειάζεται, πιό πολύ εσένα παρά τον πατέρα της. Από εσένα παίρνει το παράδειγμα γι'αυτό μη την κάνεις θύμα!!!

 

Link to comment
Share on other sites

δεν εισαι η μονη..ετσι ειναι ο γαμος..ρωσικη ρουλετα..ειτε κερδιζεις ειτε χανεις..κ εγω μετανιωσα για τον γαμο μου,καθε μερα βριζω τπν εαυτο μου που ηταν τυφλος κ δεν εβλεπε πριν το γαμο..τωρα ειναι αργα..τωρα δουλευεις????ο αντρας σου δουλευει???αν οχι γιατι δεν του λες να παει για δουλεια???του εχεις μιλησει για το πως νιωθεις???μη στεναχωριεσαι..εμεις θα αρρωστησουμε σο τελος..σε εχει αναγκη το κοριτσι σου..ελπιζω να βρεις συντομα την ηρεμια γιατι ξερω..δεν υπαρχει μεγαλυτερη δυστυχια απο εναν δυστυχισμενο γαμο...

Link to comment
Share on other sites

Καλή μου Aliepre, έχω συζητησει πολλές φορές με φιλες για κάτι αναλογο κ αναρωτιέμαι: ωραία, λάθος επιλογη...απο εδω κ πέρα τι? Συνεχιζεις το λάθος για να φτάσεις μετά απο 40 χρόνια να λες οτι η ζωη σου ήταν ένα λάθος? Δηλ. αν είσαι σιγουρη οτι είναι λάθος άνθρωπος, ποιος ο λόγος να μένεις σε μια τέτοια κατάσταση? Βεβαια η κάθε περιπτωση είναι διαφορετικη κ οι παραμετροι πολλες. Σκέψου ποιο είναι το καλυτερο για σένα κ συναμα για το παιδι σου. Αν εισαι εσυ ευτυχισμένη, θα είναι κ το παιδι!

 

Αρια σε έχω διαβάσει πολλές φορες, βλέπω ενα δυστυχισμένο άτομο, κ αν στο nickname σου δηλωνει την ηλικια σου...εισαι πολυ μικρη! Με περνας 3 χρόνια, άρπαξε την ζωη απο τα μαλλια. Δεν ξέρω αν δουλευεις ή αν όχι γιατί, αλλα είναι κριμα να ζεις σε μια δυστυχια! Σου ευχομαι μια μερα να μας γράφεις κ να είσαι πραγματικά καλα! Ελπιζω να μην με παρεξηγησες....παντα φιλικα!;)

Link to comment
Share on other sites

Καλή μου Aliepre, έχω συζητησει πολλές φορές με φιλες για κάτι αναλογο κ αναρωτιέμαι: ωραία, λάθος επιλογη...απο εδω κ πέρα τι? Συνεχιζεις το λάθος για να φτάσεις μετά απο 40 χρόνια να λες οτι η ζωη σου ήταν ένα λάθος? Δηλ. αν είσαι σιγουρη οτι είναι λάθος άνθρωπος, ποιος ο λόγος να μένεις σε μια τέτοια κατάσταση?

 

σκεφτομουν τι να πω για να μη μιλησω αποτομα.. αλλα με καλυψες με αυτα τα λογια! ετσι ειναι! μη κοροιδευομαστε. αυτος ο ανθρωπος δε παιζει να αλλαξει. εισαι ειπες 43 χρονων και εχεις ενα παιδακι! μια χαρα! κανε τι θα κανεις με τη δουλεια σου και αλε!!! συγγνωμη που ειμαι κατηγορηματικη αλλα τετοιες ιστοριες παραμενουν ετσι. δεν αλλαζουν.

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
Καλή μου Aliepre, έχω συζητησει πολλές φορές με φιλες για κάτι αναλογο κ αναρωτιέμαι: ωραία, λάθος επιλογη...απο εδω κ πέρα τι? Συνεχιζεις το λάθος για να φτάσεις μετά απο 40 χρόνια να λες οτι η ζωη σου ήταν ένα λάθος? Δηλ. αν είσαι σιγουρη οτι είναι λάθος άνθρωπος, ποιος ο λόγος να μένεις σε μια τέτοια κατάσταση? Βεβαια η κάθε περιπτωση είναι διαφορετικη κ οι παραμετροι πολλες. Σκέψου ποιο είναι το καλυτερο για σένα κ συναμα για το παιδι σου. Αν εισαι εσυ ευτυχισμένη, θα είναι κ το παιδι!

 

Αρια σε έχω διαβάσει πολλές φορες, βλέπω ενα δυστυχισμένο άτομο, κ αν στο nickname σου δηλωνει την ηλικια σου...εισαι πολυ μικρη! Με περνας 3 χρόνια, άρπαξε την ζωη απο τα μαλλια. Δεν ξέρω αν δουλευεις ή αν όχι γιατί, αλλα είναι κριμα να ζεις σε μια δυστυχια! Σου ευχομαι μια μερα να μας γράφεις κ να είσαι πραγματικά καλα! Ελπιζω να μην με παρεξηγησες....παντα φιλικα!;)

 

s eυχαριστω πολυ κοπελα μου..σου ευχομαι ολα τα καλα!

Link to comment
Share on other sites

αναφερεις καποιο λοο για τον οποιο ο αντρας σου δε θελει να χωρισετε αλλα δε μας λες ποιος ειναι. Περα απο τα παιδια υπαρχει κατι αλλο, σε εκμεταλευεται καπως (οικονομικα πχ);

Link to comment
Share on other sites

Με έναν χωρισμό δεν τελειώνει ούτε καταστρέφεται η ζωή ίσα ίσα τότε αρχίζει.Λες οτι δεν είναι εύκολο να χωρίσεις. Και είναι εύκολο να είσαι με έναν άντρα που δεν δίνει δεκάρα για σένα και το παιδί σας που δεν δουλεύει 54 ετών άντρας και σας φορτώνει και τον γιο του απο πάνω; Αν προτιμάς να ζεις αυτή τη κόλαση και να τη ζει και το παιδί σας που δεν φταίει σε τίποτα για τη λάθος επιλογή σου αντί να σηκωθείς να φύγεις πάω πάσο.Αλλά αν μου επιτρέπεις κατηγορείς τον άντρα σου οτι δεν αναλαμβάνει τις ευθύνες του αλλά τελικά ούτε εσύ τις αναλαμβάνεις:oops:

922316fbi6gpetld.gif

Link to comment
Share on other sites

http://www.gonis.gr/

Για όλες τις κοπέλες....

Και ΚΑΜΙΑ δεν είναι λάθος επιλογή. ΤΙΠΟΤΑ δεν είναι λάθος. Απλά οι ανάγκες μας αλλάζουν και συνάμα κι εμείς.

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα σε όλες

 

Ευχαριστώ για τα μηνύματά σας.

Θα συμφωνήσω με την Thaumataki, ότι οι ανάγκες μας αλλάζουν. Θέλω να διευκρινήσω κάποια πράγματα. Υπάρχουν στιγμές έντασης αλλά όχι συνέχεια. Δεν μπορώ να πώ ότι είναι κακός πατέρας, ίσα ίσα. Άλλωστε εκείνος τη μεγάλωσε από μωρό, γιατί εγώ δεν μπορούσα, δούλευα. Είπαμε ότι είχε ευχέρεια τα πρωϊνά και μόνος του αποφάσισε να την μεγαλώσει. Το εκτιμώ αυτό ιδιαίτερα.

Ίσως να τον παρουσίασα λίγο τέρας, αλλά όταν έγραφα το 1ο post ήμουν πολύ εκνευρισμένη. Συζητήσαμε κάποια πράγματα για μας, για το παιδί ακόμα και για το γιό του. Δεν θέλω να γίνω μέγαιρα γιατί παιδί του είναι, έχει κι αυτό ανάγκη από αγάπη. Το καταλαβαίνω. Απλά είπαμε κάποια πράγματα, πως θα χειριστούμε κάποιες καταστάσεις. Το καλό είναι ότι είναι συζητήσιμος.

Άλλωστε κι εγώ κάνω λάθη και τα αναγνωρίζω, δεν είμαι τέλεια. Πολλές φορές που φωνάζει δεν μπορώ να πω ότι έχει άδικο.

Με αυτά που λέω δεν τον δικαιολογώ, απλά λέω ότι σε πολλές περιπτώσεις έχει δίκιο.

Όσον αφορά το θέμα της δουλειάς, το συζητήσαμε, μου είπε ότι δεν μπορεί να κάνει κάτι άλλο εκτός από αυτό που κάνει ήδη.

Κι επειδή ο γιός του προβλέπεται να μείνει σε μας όσο δεν έχει δουλειά, το σκέφτηκα αλλιώς. Ότι έχουμε θα τρώμε, ένα πιάτο επιπλέον δεν λέει τίποτα. Ελπίζω μόνο όταν θα βρεί δουλειά, να φύγει.

Η αλήθεια είναι ότι δεν θέλω να χωρίσω επειδή υπάρχουν οικονομικά προβλήματα τα οποία φέρνουν γκρίνια και στενάχωρες καταστάσεις. Κατόπιν συζητήσεως, είπαμε ότι θα προσπαθήσουμε, θα παλέψουμε για να τα καταφέρουμε. Εύχομαι να πάνε όλα καλά.

Το κοριτσάκι μου είναι όλη μου η ζωή!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι δεν θέλω να χωρίσω επειδή υπάρχουν οικονομικά προβλήματα τα οποία φέρνουν γκρίνια και στενάχωρες καταστάσεις. Κατόπιν συζητήσεως, είπαμε ότι θα προσπαθήσουμε, θα παλέψουμε για να τα καταφέρουμε. Εύχομαι να πάνε όλα καλά.

Από αυτά που διάβασα δεν "χωρίζεις" για τα οικονομικά προβλήματα αλλά για τον τρόπο αντιμετώπισής τους από τον σύζυγο.

Απλά ήθελα να στο πω αυτό.

Σου εύχομαι κι εγώ να πάνε όλα καλά και να το ξεπεράσετε.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι δεν θέλω να χωρίσω επειδή υπάρχουν οικονομικά προβλήματα τα οποία φέρνουν γκρίνια και στενάχωρες καταστάσεις. Κατόπιν συζητήσεως, είπαμε ότι θα προσπαθήσουμε, θα παλέψουμε για να τα καταφέρουμε. Εύχομαι να πάνε όλα καλά.

 

Χαίρομαι που θέλεις να το προσπαθήσετε, αρκεί η προσπάθεια να είναι και από τους δύο σας.

Φιλικές συμβουλές :

-Μην δεχτείς να φορτωθείς πολλά έξοδα και περισσότερες δουλειές γιατί σε λίγο καιρό πάλι θα σε πιάσουν τα νεύρα σου.

-Να αποφασίσετε πως θα τα μοιράσετε τα πράγματα ώστε να μη γίνεσαι εσύ το θύμα.

-Μην ξεχνάς να είσαι κοντά στο παιδί σου, έχει μεγάλη σημασία!

Σου ξαναλέω ότι πιστεύω πως το θέμα σου σώζετε αρκεί να το χειριστείς σωστά! Καλή τύχη!

Link to comment
Share on other sites

Έχω φτάσει στο σημείο να του πω να χωρίσουμε αλλά βέβαια δεν θέλει γιατί υπάρχει κι άλλος λόγος. Φτύνω τον εαυτό μου και τον κατηγορώ που έπεσα στην λούμπα!!!

 

αυτό που έγραψες στο πρώτο σου μήνυμα τί σημαίνει?

 

ότι δεν θέλει να χωρίσετε επειδή τον συντηρείς?

 

κάνει καμμιά προσπάθεια για δουλειά??

 

εσύ τι παίρνεις από αυτόν τον άνθρωπο????

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που θέλεις να το προσπαθήσετε, αρκεί η προσπάθεια να είναι και από τους δύο σας.

Φιλικές συμβουλές :

-Μην δεχτείς να φορτωθείς πολλά έξοδα και περισσότερες δουλειές γιατί σε λίγο καιρό πάλι θα σε πιάσουν τα νεύρα σου.

-Να αποφασίσετε πως θα τα μοιράσετε τα πράγματα ώστε να μη γίνεσαι εσύ το θύμα.

-Μην ξεχνάς να είσαι κοντά στο παιδί σου, έχει μεγάλη σημασία!

Σου ξαναλέω ότι πιστεύω πως το θέμα σου σώζετε αρκεί να το χειριστείς σωστά! Καλή τύχη!

 

αυτό εννοείται..όχι και να βρεις δεύτερη δουλειά και να απομακρυνθείς πιο πολυ

 

γιατί ρε γμτ δεν προσπαθεί αυτός?????

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ κορίτσια για τις απαντήσεις σας.

Μου δίνετε κουράγιο.

 

Culte,

Στο θέμα της δουλειάς πιστεύει ότι λόγω ηλικίας δεν τον παίρνουν πουθενά.

Βέβαια δεν προσπαθεί ιδιαίτερα, είναι ο χαρακτήρας του. Σε αντίθεση που εγώ προσπαθώ ακόμα και για εκείνον.

Τα έξοδα ευτυχώς είναι μισά-μισά και πολλές φορές με καλύπτει, δεν λέω.

Εύχομαι μόνο να μπορούσε να κάνει κάτι έστω για το σταθερό που λέμε κι ας ήταν λίγο.

Βέβαια η κανονική του δουλειά ήταν άλλη, αλλά έφυγε από εκεί και αποφάσισε να κάνει κάτι ελεύθερο.

Ήταν δίκοπο μαχαίρι αυτό, γι' αυτό τραβιόμαστε τώρα. Ας ελπίσουμε να αλλάξουν προς το καλύτερο τα πράγματα.

Το κοριτσάκι μου είναι όλη μου η ζωή!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...