Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ρέψιμο & Θηλασμός


Recommended Posts

ΓΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ, ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΟ ΜΠΟΥΜΠΟΥΚΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΟΝΤΑ 6 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΜΟ ΡΕΥΕΑΙ. ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΜΕ ΜΗΤΡΤΙΚΟ ΓΑΛΑ.ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΑΠΟ 2 ΜΗΝΩΝ. ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΡΕΥΕΤΑΙ ΑΠΛΑ, ΑΛΛΑ ΔΥΣΚΟΛΕΥΕΤΑ ΠΟΛΥ, ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΡΕΨΙΜΟ ΤΟΥ ΜΠΕΚΡΗ, ΚΙ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΜΠΟΡΙ ΝΑ ΡΕΥΤΕΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 1-2 ΩΡΕΣ. ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ :?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα και να σου ζήσει το μωράκι σου! :D

 

Αν κατάλαβα καλά ανησυχείς επειδή ρεύεται το μωράκι σου? :roll:

Δεν θα έπρεπε! Εδω άλλες πολεμάνε ώρες για να τα ρέψουν και εσύ αγχώνεσαι που ρεύεται?

 

Η αλήθεια είναι ότι τα μωρά που θηλάζουν ενδέχεται να μην χρειάζονται ρέψιμο, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δε ρεύονται ποτε! Ούτε σημαίνει ότι αν ενα μωρό θηλάζει δεν κάνει να χρειάζεται ρέψιμο μετά!

 

Το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να του λές μόσχος μετά! :lol::lol:

 

Όλα βαίνουν καλώς! Καλή συνέχεια! :wink:

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ, ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΟ ΜΠΟΥΜΠΟΥΚΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΟΝΤΑ 6 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΜΟ ΡΕΥΕΑΙ. ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΜΕ ΜΗΤΡΤΙΚΟ ΓΑΛΑ.ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΑΠΟ 2 ΜΗΝΩΝ. ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΡΕΥΕΤΑΙ ΑΠΛΑ, ΑΛΛΑ ΔΥΣΚΟΛΕΥΕΤΑ ΠΟΛΥ, ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΡΕΨΙΜΟ ΤΟΥ ΜΠΕΚΡΗ, ΚΙ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΜΠΟΡΙ ΝΑ ΡΕΥΤΕΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 1-2 ΩΡΕΣ. ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ :?

 

Μην αγχώνεσαι με το ρέψιμο τώρα πια, θα ρεύεται μόνος του όποτε το θελήσει....

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

και μενα παρολο που τον θηλαζω ρευεται πολλες φορες μετα (3-5 περιπου)

ακομα μπορει να ρευτει και μετα απο 3 ωρες και μετα να ζητησει να ξαναφαει...

νομιζω ειναι φυσιολογικο..

tqj2p3.png vvtJp3.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κανενα προβλημα

 

και εμενα ρευεται (τη θηλαζω εδω και 7.5 μηνες) και καμμια φορα δυνατα σαν ενηλικας.

μη δινεις σημασια ιδιατερη.

Ολα καλα.

 

ΦΙΛΙΑ

ΤΟ ΑΛΗΘΙΝΟ ΝΟΗΜΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΕΙΝΑΙ Η ΑΝΑΤΡΟΦΗ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ..

Link to comment
Share on other sites

3 στις 5 δεν θα ρευτεί αλλα οταν ρευεται πραγματικά κανει σαν μεγαλος ανθρωπος και φυσικα το ρεψιμο του συνήθως ειναι σε ασχετες ωρες και οχι αφου εχει φαει..

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια ευχαριστω, για τις συμβουλες.απλα ανυσηχω διοτι μεχρι να ρευτει (που μπορει να παρει 2-3 ωρες )γκρινιαζει, κα θελει χερια και ειναι χιλιοβαρος 10.700. τι να κανει και η μεσουλα μου η αμοιρη! :roll:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Θηλάζω τον μπέμπη χωρίς συμπλήρωμα αλλά σπανίως ρευεται- μήπως πρέπει να επιμένω περισσότερο? Μερικες φορες μου βγάζει γουλίτσες μετα το γεύμα αλλά ρέψιμο ....τίποτα. :?

Link to comment
Share on other sites

Θηλάζω τον μπέμπη χωρίς συμπλήρωμα αλλά σπανίως ρευεται- μήπως πρέπει να επιμένω περισσότερο? Μερικες φορες μου βγάζει γουλίτσες μετα το γεύμα αλλά ρέψιμο ....τίποτα. :?

 

Να μην ανησυχείς αλλά να μην το βάζεις και τελείως οριζόντια. Στα περισσότερα μωρά ο σφικτήρας μεταξύ οισοφάγου και στομάχουν είναι χαλαρός και το γάλα μπορεί να επιστρέψει και να δεις πάλι γουλιές να βγαίνουν...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σωτηρία μου :D

Εμένα οι φορές που ρεύτηκε ΣΥΝΟΛΟ σε διάστημα 10 μηνών δεν ήταν πάνω από 5-6!!! Με το θηλασμό εγκλωβίζεται ελάχιστος αέρας στην κοιλίτσα τους... :wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δεν θυμάμαι τίποτα... :(

 

Αν σταματήσει χορτασμένο, θα το βάλω να ρευτεί: αυτό το θυμάμαι.

 

Αν κάθεται στο στήθος πολλές ώρες ή/και κοιμάται, πως θα ξέρω πότε θα πρέπει να ρευτεί;

 

Αν προσθέσετε και κάποια άλλη συναφή πληροφόρηση, σας είμαι - ξανά - υπόχρεη.

 

Ευχαριστώ :)

 

Ηρώ

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμάμαι τίποτα... :(

 

Αν σταματήσει χορτασμένο, θα το βάλω να ρευτεί: αυτό το θυμάμαι.

 

Αν κάθεται στο στήθος πολλές ώρες ή/και κοιμάται, πως θα ξέρω πότε θα πρέπει να ρευτεί;

 

Αν προσθέσετε και κάποια άλλη συναφή πληροφόρηση, σας είμαι - ξανά - υπόχρεη.

 

Ευχαριστώ :)

 

Ηρώ

 

Xe xe δεν πειράζει καλή μου. Είναι σαν το ποδήλατο! Μόλις πιάσεις το μωράκι σου στα χέρια σου θα τα ξαναθυμηθείς όλα. Θα σου πούνε και στο μεαιυτήριο. Μη ξεχάσεις να τους πείς ότι θέλεις να το θηλάσεις αποκλειστηκά, όπως ξέχασα εγώ (τι βλάκας!!).

Λοιπόν, εγώ τι έκανα, αν μου κοιμότανε στο στήθος και είχε φάει καλά, τότε το άφηνα να κοιμηθεί, αν είχε φάει μόνο απο το ενα στήθος τότε τη σήκωνα, την έρευα, της άλλαζα στήθος και συνεχιζε να πίνει μέχρι που χόρταινε και κοιμότανε ήσυχη. Υπήρχαν και φορές όμως που ή είμουν κουρασμένη ή λυπόμουνα να την ξυπνήσω για να αλλάξει στήθος και την άφηνα να κοιμηθεί :lol: . Πάντως απ΄ότι ξέρω όταν θηλάζει το μωρό δεν είναι απαραίτητο να ρευτεί. Πολλά μωρά δεν ρευονται καθόλου.

 

Αντε με το καλό και με ένα πόνο!!

.png .png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

συνομιλικα τα μπεμπακια μας! εγω αφου την κρατησω λιγο αγκαλιτσα (ορθια )να της κατεβει το γαλα... ξαπλωνω ανασκελα οχι τελειως(με μαξιλαρια απο πισω) και βαζω τη μπεμπουλα μπρουμυτα επανω στο στηθος μου .ρευεται σχεδον αμεσως! :lol:

.png

.png

Link to comment
Share on other sites

συνομιλικα τα μπεμπακια μας! εγω αφου την κρατησω λιγο αγκαλιτσα (ορθια )να της κατεβει το γαλα... ξαπλωνω ανασκελα οχι τελειως(με μαξιλαρια απο πισω) και βαζω τη μπεμπουλα μπρουμυτα επανω στο στηθος μου .ρευεται σχεδον αμεσως! :lol:

ΚΑΛΟ ΑΥΤΟ ΘΑ ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΩ .ΑΝ Κ'ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΑΡΓΕΙ ΝΑ ΡΕΥΤΕΙ ΑΠΛΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΑΝ ΤΗΝ ΠΑΙΡΝΕΙ Ο ΥΠΝΟΣ .

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα μαμαδές και μπαμπάδες. Μήπως ξέρεται πόση ώρα πρέπει να ρέβω ένα μωράκι 21 ημερών μετά από τον θηλασμό ? Συνήθως την ρέβω 6ʼ . Επίσης πολλές φορές ρέβετε κατευθείαν, χρειάζεται να περιμένω κι άλλο?

02/6/07 γίναμε ένα

16/6/08 πρώτο θαυματακι 30/4/10 δεύτερο θαυματακι

Καληνύχτα Ελλάδα,ο τόπος που γέννησε την Δημοκρατία κατάντησε να σκοτώνει την ελευθερία της έκφρασης. Καλό ταξίδι Σωκράτη 19.7.2010

Link to comment
Share on other sites

αν ρευτεί, δε περιμένεις...όσο για τα λεπτά ρεψίματος, θα ακούσεις/διαβάσεις πολλά από 5' μέχρι 15'.

Βγάζει γουλίτσες?? της χτυπάς την πλατούλα για να τη βοηθήσεις να ρευτεί?

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει και η περιπτωση να μην ρευτει το μωρακι και να περιμενεις αδικα με τις ωρες.. το "μυστικο" ειναι να την κρατας στον ωμο σου ετσι ωστε να πιεζεις ελαφρα την κοιλιτσα της για να διευκολύνεις τα αερια να πάρουν την ανοδικη τους πορεια! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...