Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ρέψιμο & Θηλασμός


Recommended Posts

Εμενα σχεδον παντα κοιμαται χωρίς να ρευτει (δεν πα να την κρατησω και 10 ωρες ορθια)...και οταν ξυπνησει ρευεται σαν νταλικερης!!!

 

Μία από τα ίδια!!!

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εμεις μαμαδες και μπαμπαδες ειμαστε 2μηνών και 15 ημερων και πάρα πολλες φορες δεν ρευόμαστε καθόλου,,,,,μάλιστα μπορεί να ρευτούμε και στο επόμενο γεύμα....πάντα όμως ξαπλώνουμε πλάι...και αν θελήσουμε να ρευτούμε συνήθως γκρινιάζουμε πολύ, επομένως τον σηκώνω ρευεται και έπειτα ξαπλώνουμε ξανα...

Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΑ!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλημέρα σας! Να μας ζήσουν τα μωράκια μας! Έχουμε μια μπεμπούλα 23 ημερών και θηλάζουμε αποκλειστικά. Το πρόβλημά μας είναι ότι δεν έχει ρευτεί ποτέ η μπέμπα. Την κρατάμε κάθετα μέχρι και μισή ώρα τη φορά και ποτέ δεν έχει ρευτεί.Η παιδίατρος επιμένει ότι πρέπει να τη ρεύουμε αλλά ποτέ δεν τα έχουμε καταφέρει. Γουλίτσες βγάζουμε πολύ πολύ σπάνια και ελάχιστη ποσότητα. Τι δεν κάνω καλά;; Μπορείτε να με βοηθήσετε;; Δεν θηλάζω με πρόγραμμα αλλά όποτε ζητήσει η μπέμπα. Κάθε βοήθεια θα είναι ευπροσδεκτη!

Link to comment
Share on other sites

Αφού δε ρεύεται εύκολα καλό είναι όταν το κρατάς το μωράκι σου να πιέζεις λιγάκι την κοιλίτσα του. Επίσης η κίνηση βοηθάει πολύ, δηλαδή περπάτα ενώ προσπαθείς να το ρέψεις, άλλαζέ το συχνά θέση από τον έναν ώμο στον άλλο και ένα κόλπο που σε μένα επιανε μερικές φορές, κράτα το κάνα πεντάλεπτο, αν δε ρευτεί ξάπλωσε το για λίγα λεπτάκια και μετά σήκωσε το πάλι, μπορεί να το βοηθήσει να ρευτεί.

ΝΙΚΟΛΑΣ 15-03-2009!!!!ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΤΡΕΛΑ ΜΩΡΟ ΜΟΥ!!!!

ΜΠΕΜΠΑΚΟΣ ΤΟ ΚΟΥΚΛΙ ΜΑΣ..ΗΡΘΕ...19-11-2011

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο γιατρός μου είχε πει ότι καλό είναι να ρεύεται και να την χτυπάω ελαφρά στην πλατούλα μετα από κάθε γεύμα ή/ και να την κάνω πέρα δώθε

Αν όμως στα 15-20 λεπτά δεν έχει ρευτεί δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα και μπορώ κανονικά να την βάλω για ύπνο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 months later...

Κορίτσια καλημέρα, η μπέμπα μου είναι 55 ημερών, θηλάζει αποκλειστικά αλλά δεν ρεύεται σε όλα τα γεύματά της... Η γιατρός μου έχει πει να την κρατώ 20 λεπτά και αν δε ρευτεί να τη βάζω για ύπνο..

Όταν δεν ρεύεται, το κάνει αφού κοιμηθεί και ξυπνήσει! Σας συμβαίνει αυτό?

Επίσης, ήθελα να σας ρωτήσω, εάν θηλάζετε ξαπλωμένες στο κρεβάτι (εγώ το κάνω κάποιες νύχτες στο μεταμεσονύκτιο γεύμα της), τα σηκώνετε για να ρευτούν? Εμένα την παίρνει ο ύπνος και αν τη σηκώσω ξυπνάει και είναι όλο γκρίνια...

Πεινάμε περισσότερο από την έλλειψη αγάπης και εκτίμησης σ΄αυτό τον κόσμο, παρά από την έλλειψη τροφής. Η αγάπη καρπίζει όλες τις εποχές και ο καρπός της είναι προσιτός σε όλους. (Mother Tereza)

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα, η μπέμπα μου είναι 55 ημερών, θηλάζει αποκλειστικά αλλά δεν ρεύεται σε όλα τα γεύματά της... Η γιατρός μου έχει πει να την κρατώ 20 λεπτά και αν δε ρευτεί να τη βάζω για ύπνο..

Όταν δεν ρεύεται, το κάνει αφού κοιμηθεί και ξυπνήσει! Σας συμβαίνει αυτό?

Επίσης, ήθελα να σας ρωτήσω, εάν θηλάζετε ξαπλωμένες στο κρεβάτι (εγώ το κάνω κάποιες νύχτες στο μεταμεσονύκτιο γεύμα της), τα σηκώνετε για να ρευτούν? Εμένα την παίρνει ο ύπνος και αν τη σηκώσω ξυπνάει και είναι όλο γκρίνια...

 

 

εμενα η μαια μου , μου ειχε πει και ναμην ρευτει δεν πειραζει όταν θηλαζεις αλλα εγω φοβομουν και την κραταγα 15 λεπτα ετριβα την πλατουλα της και ακουγα ενα μικρο ρεψιματακι αλλες φορες τιποτα .

 

Στο μιευτηριο οταν γεννησα τα μωρα τα ταιζαν και μετα δεν τα κραταγαν να ρευτουν τα βαζανε στα καλαθακια τους με ανακληση ετσι εκανε και η μαια μου που ειχε 2 .Ετσι λοιπόν επειδη φοβομουν ειχα βαλει 2 κουβερτουλες κατω απο το στρωμα και την ειχα και εγω μεχρι 6 μηνων σε ανάκληση ..

 

εξω ξαπλα ποτε ... φοβομουν αλλα ξερω πολλες κοπελες που το εκαναν εμενα κοιμοτανε πάλι στον ωμο μου

 

ΝΑ σου ζήσει το μωρακι σου αχ σκεφτομαι τις πρωτες μερες της δικιας μου και σκεφτομαι να βαλω μπρος συντομα πάλι :)

 

φιλια

 

Αντε να δουμε πόσο υπομονη ακομα ....

Link to comment
Share on other sites

άλλαζέ το συχνά θέση από τον έναν ώμο στον άλλο και ένα κόλπο που σε μένα επιανε μερικές φορές, κράτα το κάνα πεντάλεπτο, αν δε ρευτεί ξάπλωσε το για λίγα λεπτάκια και μετά σήκωσε το πάλι, μπορεί να το βοηθήσει να ρευτεί.

 

αυτο επιανε και σε μενα φοβερο !!!!

 

Αντε να δουμε πόσο υπομονη ακομα ....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

θα επαναφερω το θεμα γιατί η μικρή μου δεν ρευεται-θηλαζω αποκλειστικα- την βαζω στον ώμο μου- τη χτυπάω κ χαιδευω για κανα 5 λεπτο αλλά τίποτα....κ εχω αρχισει να αναρωτιέμαι, είναι τόσο κακό που δεν ρευεται???εκτός βέβαια αν ρευεται κ δεν το ακούω, αλλά τόσο αθόρυβο θα ήταν??????επισης οταν χορταίνει-δεν τρωει κ πάρα πολύ 10-15 λεπτάκια-κοιμάται κ την βάζω κοιμισμενη στον ωμο μου για να ρευτει..λετε να φταιει αυτο?

ntRCp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να σου ζήσει! ο γενικός κανόνας απ'ότι ξέρω είναι οτι το παιδί το κρατάς για 20 λεπτά κι αν δε ρευτεί σημαίνει οτι δεν κατάπιε αέρα και άρα δεν έχει πρόβλημα. δεν ρεύονται πάντα ούτε η δικιά μου ρευόταν πάντα απλά φροντιζα να τη βάζω ξαπλωμένη σε ελαφρά ανάρροπη θέση (το κεφάλι δηλαδή πιο ψηλά από τα πόδια) για καλό και για κακό

Link to comment
Share on other sites

με τα κακα δεν εχω πρόβλημα σχεδον σε κάθε ταισμα μας κερνάει την τουρτίτσα της..μεχρι 20 λεπτά ε???πωωω πολύ μου φαίνεται..εγω την ειχα κανα 5λεπτο κ μετα την εβαζα για υπνο.πριν ομως ειδα οτι εβγαλε μονη της μια γουλίτσα οπότε πρέπει να ρευτηκε...

ntRCp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το 20 λεπτο το κρατάς αν το μωρό σου έχει ΓΟΠ ή αν έχει έντονους κολικούς. Αν είναι ολα καλά με το μωράκι σου τα 2-3 λεπτά αρκούν. Τα μωρά που θηλάζουν δε ρεύονται πάντα μετά από κα΄θε γεύμα.

Σκέφτομαι σωστά = νιώθω καλά

Link to comment
Share on other sites

Το 20 λεπτο το κρατάς αν το μωρό σου έχει ΓΟΠ ή αν έχει έντονους κολικούς. Αν είναι ολα καλά με το μωράκι σου τα 2-3 λεπτά αρκούν. Τα μωρά που θηλάζουν δε ρεύονται πάντα μετά από κα΄θε γεύμα.

 

καλά μην το λες αυτό γιατί εμένα πολλές φορές ρευόταν στα 15 λεπτά και ούτε ΓΟΠ είχε ούτε κολικούς ποτέ. θυμάμαι που σκεφτόμουν ευτυχώς που την κράτησα τόση ώρα σκέψου να την έβαζα έτσι να ξαπλώσει (ήμουν και πολύ φοβιτσιάρα στην αρχή)

Link to comment
Share on other sites

κ εμενα χθες εβγαλε στο κρεβατακι της γαλα καθως κοιμοταν.κ μιλάω για σχετικά μεγάλη ποσότητα όχι γουλίτσα...τι να πω... θα το παλεψω, που θα μου πάει..απλως όταν θηλάζει μετά κοιμάται κατευθείαν κ όσο προσπαθώ να την κάνω να ρευτεί ξανα ξυπνάει κ ααααντε απο την αρχή θέλει να χαζοπιει γάλα-πιπίλισμα....

ntRCp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλά μην το λες αυτό γιατί εμένα πολλές φορές ρευόταν στα 15 λεπτά και ούτε ΓΟΠ είχε ούτε κολικούς ποτέ. θυμάμαι που σκεφτόμουν ευτυχώς που την κράτησα τόση ώρα σκέψου να την έβαζα έτσι να ξαπλώσει (ήμουν και πολύ φοβιτσιάρα στην αρχή)

 

Εγώ πολλές φορες την έβαζα έτσι να ξαπλώσει και ρευόταν όταν ξυπνούσε. Δε θα πάθει τίποτε και να ξαπλώσει χωρίς να ρευτεί εκτός ότι μπορεί να κάνει εμετό γι ' αυτό είπα για ΓΟΠ. Εμένα το μωράκι μου έκανε πολύ σπάνια εμετό οπότε δεν επέμενα και πολύ στο ρέψιμο.

 

κ εμενα χθες εβγαλε στο κρεβατακι της γαλα καθως κοιμοταν.κ μιλάω για σχετικά μεγάλη ποσότητα όχι γουλίτσα...τι να πω... θα το παλεψω, που θα μου πάει..απλως όταν θηλάζει μετά κοιμάται κατευθείαν κ όσο προσπαθώ να την κάνω να ρευτεί ξανα ξυπνάει κ ααααντε απο την αρχή θέλει να χαζοπιει γάλα-πιπίλισμα....

 

Πάντως δεν είναι απαραίτητα κακό ότι ξυπνάει στο ρέψιμο. Έτισ θα μάθει σιγά σιγά το τελευταίο "βήμα" για να την πάρει ο ύπνος να το κάνει μέσα τσο κρεβάτι και όχι πάνω στο στηθος. Καλό είναι να μη μάθει να κοιμάται μόνο όταν πιπιλίζει το στήθος.

Σκέφτομαι σωστά = νιώθω καλά

Link to comment
Share on other sites

κ εμενα χθες εβγαλε στο κρεβατακι της γαλα καθως κοιμοταν.κ μιλάω για σχετικά μεγάλη ποσότητα όχι γουλίτσα...τι να πω... θα το παλεψω, που θα μου πάει..απλως όταν θηλάζει μετά κοιμάται κατευθείαν κ όσο προσπαθώ να την κάνω να ρευτεί ξανα ξυπνάει κ ααααντε απο την αρχή θέλει να χαζοπιει γάλα-πιπίλισμα....

 

κι εμενα ετσι κανει τωρα(ξυπναει οταν τον ξεβολευω για να ρευτει, και μετα παλι βυζακι:rolleyes:...) ενω αρχικα εριχνε αμεσως και ηχηρο ρεψιμο(και στεγνο), τωρα αργει να ρευτει και βγαζει γουλιες, και αργοτερα αναμεσα στα γευματα, και εδω και 4-5 μερες και ρουκετες..:-(

τωρα το παλευω με αναμονη στο ρεψιμο, κι ας ξυπναει(μετα στην αγκαλια τον κουναω λιγο για να ξανακοιμηθει) γιατι 2-3 φορες που τον εβαλα ετσι-επειδη δε ρευοταν- για υπνο, ξυπναγε μετα απο μιση ωρα κλαιγοντας και, ή ειχε βγαλει γαλα στο κρεβατι ή με το που τον σηκωνα, ρευοταν και εβγαζε παλι γουλια συν οτι ξυπναγε εν τελει...

επισης, εκοψα τα γαλακτοκομικα-για να ελαττωθουν οι ρουκετες- και κοιταω να μην κλαιει πολυ απ την πεινα γιατι μετα ειναι πολυ λαιμαργος και απ τη 'λυσσα' του, καταπινει και αερα κι αυτο ευνοει και τις αναγωγες...

AtQqp2.png
Link to comment
Share on other sites

τί να πω ρε κορίτσια, πάλι το παλευα σήμερα, την χτύπαγα, την ξαναχτύπαγα στην πλατουλα αλλά τίποτα...εχω κ φοβο οταν κοιμαται μη πνιγει απο τις γουλίτσες κ σε κάθε κίνησή της πετάγομαι....ρε τι μας κανει ενα ρεψιματάκι....

ntRCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πολλές φορες την έβαζα έτσι να ξαπλώσει και ρευόταν όταν ξυπνούσε. Δε θα πάθει τίποτε και να ξαπλώσει χωρίς να ρευτεί εκτός ότι μπορεί να κάνει εμετό γι ' αυτό είπα για ΓΟΠ. Εμένα το μωράκι μου έκανε πολύ σπάνια εμετό οπότε δεν επέμενα και πολύ στο ρέψιΜΟ.

Δεν ξερω πως να το εκφρασω καλυτερα: μπορει να παθει ΓΟΠ αν δεν ρευεται και αισθανεται δυσφορια μετα;

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Φιλενάδες μαζευτήκαμε σε άλλη ενότητα βλέπω!!! Και μάλιστα έχουμε και τα ίδια θεματάκια...κι εμένα ο δικός μου κάθε φορά που θηλάζει τον παίρνει ο ύπνος στο στήθος αφού έχει φάει και όταν τον βάζω να ρευτεί ξυπνάει!!!! Το βραδύ πολλές φορές δεν τον βάζω για ρέψιμο και τον αφήνω στο πλάι να κοιμηθεί αλλά μου βγάζει γουλίτσες. Κάπου διάβασα ότι το να κοιμάται το μωρό χωρίς να έχει ρευτεί είναι ένας από τους λόγους που εμφανίζονται κολικοί.

2sCXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...