Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ειμαι πολυ νεα για να γινω μαμα κ ομως θα γινω και θελω εστω μικρη υποστηρηξη


Recommended Posts

Γεια σας! Ειμαι πρωτη φορα σ'αυτο το forum και ειστε η τελευταια μου ελπιδα για υποστηρηξη κ συμβουλη. Ειμαι 18 χρονων, ειχα μια τελεια σχεση 1 χρονου κ επισης τελεια σχεση με τους γονεις του αγοριου μου οπιος ειναι 20 χρονων. Ολοι ονειρευομασταν οτι με το που θα αποληθει το αγορι μου θα αραβωνιαστουμαι, συνεχεια οι γονεις του κ αυτος μου λεγανε οτι θελουν μωρακι. Ειδικα το αγορη μου ειχε αδηναμια κ εκανε μπαμ ποσο προσπαθει κανει για να μεινω εγκιος. Με λιγα λογια ολη ηδη ειχαν σχεδιασει τα παντα ακομα κ σε τι θα μου βοηθαει η πεθερα. Οταν αποληθικε το αγορη μου μετα απο καποιο καιρο εφυγα εξωτερικο και εκει εμαθα οτι ειμαι εγκιος. Ειχα παθει σοκ αλλα σοκ τς ευτιχιας!!! Το ανακοινωσα στ αγορι μου απο το τηλ. το πρωτο πραγμα που ειπε ειναι καλα ειναι τ μωρο? Μετα τν αφησα λιγο να το συνεδοπηοισει και τν ξανα πηρα ποιο μετα που στην τελικη ακουσα οτι θελει να τ ριξω κ οτι δεν ειναι ετοιμος δν εχει δουλεια λεφτα ενω ειχε βρει μια τελεια δουλεια κ στν διαθεση του ειχε πολλα σπιτια που ειναι γραμμενα σ'αυτον. Λεγοντας μου να τ ριξω μου ειπε αμα το ριξω θα φυγουμαι σ αλλη πολη θα ζουμαι εκει κ μετα με το καλο.Δηλαδη ειχε λεφτα να φηγει χωρις μωρο ενω με μωρο δν ειχε. Μετα απο καποιες μερες μου ανακοινωνει οι οικογενεια του οτι θα τν στειλουν εξωτερικο μακρυα απο μενα αφου δεν κανω εκτρωση κ μ ειπανε ποτε να μην τους φερω το παιδι! Εξαιτιας αυτου του σοκ απο δηδιμα οπως εμαθα μετα μπορεσα να κρατησω μονο το ενα αλλα ειναι κ παλη ευτιχια για μενα! Εχει περασει ενας μηνας μετα απο αυτο κ αρχισε να μου μηλαει τ αγορη μου μεσο του ιντερνετ τελειος φιλικα ετσι κραταω κ γω τι σηζητηση μαζι φιλικα χωρις να σηκωνουμαι θεμα μωρου. Το προβλημα ειναι οτι κ γω κ αυτος ξερουμαι οτι θελουμαι το μωρο απλα του εκλεισαν στομα οι γονεις. Εγω γεννηθηκα χωρις πατερα δν θελω να γεννηθει το μωρο μ χωρισ μπαμπα... τι να κανω στη συνεχεια? να τν εντοπισω οταν θα γενναω? τι να κανω αφου ξερουμαι κ οι δυο οτι μαγαπαει κ θελει κ το μωρο κ εμενα... Βοηθηστε μου please :(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


δεν θελω να φανω ειρωνικη αλλα σε βρισκω πολυ ανευθυνη!!!!!!!

πολυυυυ ομως!!!!!!!!

καλυτερα βρες οργανισμους που υποστηριζουν ανυπαντρες μητερες γιατι δεν σε βλεπω καλα!!!

καλη χρονια σου ευχομαι και με ενα γερο μωρακι!!!!!!!

ΑΥΤΟ ΠΟΥ Η ΚΑΜΠΙΑ ΘΕΩΡΕΙ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ...Ο ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΣ ΤΟ ΟΝΟΜΑΖΕΙ ΠΕΤΑΛΟΥΔΑ!J.S BACH

Link to comment
Share on other sites

κοπελα μου αν καταλαβα καλα η αποφαση να μεινεις εγκυος ειναι συνηδητη δεν αναφέρεις καθόλου την δική σου οικογένεια την γνώμη είχε γαυτήν σου την απόφαση......που μένεις και ποιος σε στυρίζη οικονομικά .Διότι το να φέρεις ενα παιδί στο κόσμο δεν είναι και το ποιο απλό πράγμα .Οσο αφορα το αγόρι σου πολύ ανωριμο εκμέρος του που ειναι και πιο μεγάλος και λες ότι και οι γονεί του ήταν σύμφωνει να μην τους χαρακτηρήσω καλύτερα ..........................,

Σε περιμένει πολυ δυσκολος δρόμος να διαβεις και το κακο ειναι οτι δεν το έχεις καταλάβει ακόμα ..............

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί πράγματι να είναι ερωτευμένος μαζί σου, αλλά φαντάζομαι ότι είναι και αυτός πολύ νέος για να επωμιστεί τέτοιες ευθύνες. Γι' αυτό και μόλις ήρθαν τα δύσκολα, όπου φύγει φύγει... Πραγματικά, εγώ αν ήμουν στη θέση σου και υπό αυτές τις συνθήκες δεν θα το κρατούσα το παιδί, αλλά κανείς δεν μπορεί να σε αναγκασει να κάνεις κάτι τέτοιο. Αν τελικά αποφασίσεις να το κρατήσεις και να το μεγαλώσεις, να διεκδικήσεις να το αναγνωρίσει αλλά να ξέρεις ότι θα πρέπει να τα βγάλεις πέρα μόνη σου. Η μάνα σου το γνωρίζει ότι είσαι έγκυος, θα έχεις την υποστήριξη και βοήθειά της; Επειδή λες ότι μεγάλωσες χωρίς πατέρα. Υπάρχει κάποια δουλειά για να τα βγάλετε πέρα; Δεν ξέρω, σκέψου τα καλά όλα αυτά και προσπάθησε να μην πετάς στα σύννεφα γιατί δεν είμαι σίγουρη αν αντιλαμβάνεσαι την πραγματικότητα. Δηλαδή ακόμη και το γεγονός ότι πίστευες ότι κι εκείνος και οι γονείς του θέλουν να κάνεις παιδί οπωσδήποτε τώρα στα 18, μου φαίνεται εκτός τόπου και χρόνου...κι όπως αποδείχθηκε δεν ήθελαν κάτι τέτοιο αυτή τη στιγμή. Εύχομαι να σου πάνε όλα καλά!

Link to comment
Share on other sites

τι να πω ρε παιδια εχουμε καταντησει να φερνουμε παιδια στον κοσμο απο χομπι!!τι νομιζουν οτι ειναι ενα μωρο κατοικιδιο??οτι αμα το βαρεθουν θα το αφησουν στη μοιρα του?τι να πω.ειναι μεγαλη ανευθυνοτητα αυτο που κανεις!μας λες οτι αυτος προσπαθουσε να κανει τα παντα για να μεινεις εγκυος,εσυ που ησουν?helloooo,αντισυλληψη?τι να σου πω?προσπαθησε να δεις τι σε περιμενει γιατι εχεις να τραβηξεις μεγαλο δρομο και οντως δεν εχεις καταλαβει τιποτα!συγνωμη για το υφος αλλα με εξοργιζουν κατι τετοια!!:evil::evil::evil:

qcKmp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είναι προφανές ότι δεν έχεις καμία συναίσθηση του τι σημαίνει "έχω παιδί" αφού η ίδια είσαι παιδί. Πρέπει άμεσα να μιλήσεις με ανθρώπους που μπορούν να σε βοηθήσουν σωστά. Θα σου πρότεινα να πας στο "Μητέρα" στους Αγ. Αναργύρους που έχει τα παιδιά προς υιοθεσία. Εκεί ξέρουν πολύ καλά και να σου μιλήσουν και να σε κάνουν να καταλάβεις τι πας να κάνεις. Και μην είσαι αφελής, δεν είσαι μωρό. Σύνελθε.

Link to comment
Share on other sites

κοπελα μου, λυπαμαι γι'αυτο που σου συνεβη. Προφανως θελατε ακι οι δυο ενα μωρο, αλλα οταν τελικα συνεβη τιποτα δεν ηταν οπως το περιμενες...

 

Ποσο μηνων εισαι τωρα; Ο πατερας του παιδιου θελει δε θελει εχει ευθυνη προς το παιδι. Η μητερα σου τι λεει. Πες μας λιγο για την κατασταση οπως εχει τωρα (που ζεις, με ποιον, οικον. κατασταση) χτισε ενα γερο δικτυο στηριξης γυρω σου και απευθυνσου και σ'ενα δικηγορο αφου ο πατερας το παιζει τρελλιτσα...

 

Καλη χρονια και καλη τυχη. Μιλα μας λιγο περισσοτερο ομως μηπως μπορεσουμε να βοηθησουμε..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εκλαμβάνω το θέμα ως φάρσα. Σε όλες του τις διαστάσεις.

Νομίζω οτι είναι φανερό από πολλά πράγματα! "Κουβέντα να γίνεται" που λέει κι ο πατέρας μου!

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Βρε κοπέλα μου, και εγώ 18 χρονών είμαι, και θέλω να πιστεύω πως είμαι αρκετά υπεύθυνη ως άτομο σε πολλά θέματα και την αδερφή μου την μικρή ουσιαστικά εγώ την μεγάλωσα, αλλά στην ιδέα πως μπορεί να κάνω δικό μου παιδί με πιάνει πανικός! Τα αγαπάω τα μωρά,τα λατρεύω, και σου ορκίζομαι πάντα με πιάνει μικρή συγκίνηση όταν τα βλέπω ανέμελα να παίζουν, αλλά σε καμία περίπτωση δε μπορώ να με δω ως μαμά! Είναι μεγάλο φορτίο,αν η πλατούλα σου μπορεί να το σηκώσει καλώς, διαφορετικά τσάμπα θα ταλαιπωρηθείς και εσύ και αυτή η ψυχούλα που δε φταίει σε τίποτα.

Επίσης καλά μας τα είπες όλα με τον ανεύθυνο που έμπλεξες και όλα τα σχετικά, αλλά αν σε άφησε έτσι σε αυτή τη δύσκολη στιγμή και αν σου μιλάει μέσω ιντερνετ σε φιλικό επίπεδο τότε κοπελίτσα μου συγνώμη που θα στο πω έτσι, αλλά δεν αγαπάει ούτε εσένα ούτε το μωρό σας! Μην ελπίζεις σε κάποια πιθανή επανασύνδεση με γάμους- βάπτιση και τα σχετικά, γιατί αν τον δεχτείς πίσω πολύ πιθανόν είναι να ξαναφύγει μόλις τα δει σκούρα!

 

Και δεν μας είπες, εσύ τι κάνεις με τη ζωή σου; που μένεις;σχολείο έχεις τελειώσει; σπουδάζεις; έχεις μια σιγουριά; έναν ώμο να στηριχτείς σε περίπτωση που χρειαστείς βοήθεια; και στο λέω αυτό γιατί άλλοι κι άλλοι με τις δουλειές κλπ ζορίζονται να προσφέρουν στα παιδιά τους μέχρι και τα απαραίτητα, εσύ ξυπόλητη στα αγκάθια που πας;

 

Πρόσεχε πολύ καλά τι θα κάνεις, τα πράγματα είναι δύσκολα και θα φας γερό χαστούκι αργότερα και δε θα ξες από που σου ήρθε.......

4c6c426cd0.png

 

Link to comment
Share on other sites

Βασικα δεν περιμενα τετοια αντιδραση, γιατι εβλεπα παρομοιες ιστοριες εδω κ ειπα να γραψω κ γω. Οσον αφορα τν οικογενεια μου εννοειτε πως ολη ξερουν κ με βοηθανε. Μενω στη θεσσαλονικη. Ειμαι 4 μηνων, σπουδαζω σε ενα ιεκ ομως λογο του οτι ειμαι εγκιος τν τελευταια χρονια δν μπορω να τν τελειωσω φετος. Για ποιο λογο να κανω φαρσα στ forum για τους γονεις? ποιος ο λογος? Ειδα οτι μηλατε για υοθεσια. Δεν ειμαι κ τοσο μωρο για να δωσω το παιδι μου στουσ αλλους κ ειδικα να τον σκωτωσο! Ναι δεν ειχα πατερα ομως αυτο δεν σημαινει οτι δεν ειχα τιποτα ειμαι μοναχο παιδι κ ειχα τα παντα ειδικα αγαπη απλα με φοβιζει γιατι κ γω οταν ημουν μικρη ηθελα τον πατερα. Δεν σημαινει ομως οτι ειμαι αναιθηνη κ ειδικα οτι τα παιδι εχω για κατοικιδιο!!!!! Αν ειναι δυνατον!

Link to comment
Share on other sites

Α! Κ οσο αναφορα οικονομικη κατασταση εχω παρα πολυ καλη η μητερα εχει δικο της Spa, ο παππους μου δευθηνει δικια του οδοντιατρικη κλινικι στο εξωτερικο. Το θεμα ομως αμα δαιβασατε καλα δεν ειναι τα λεφτα...

Link to comment
Share on other sites

Βρε κοριτσακι μου τι αντιδραση δλδ περίμενες ; Να σου πουν μπραβο με το καλο το μωρό ; Απο αυτα που γραφεις φαινεται ποσο ανωριμη εισαι ακομα και η κορη μου που ειναι 12 δεν θα σκεφτοταν ετσι. Τι σημαινει :Ειδικα το αγορη μου ειχε αδηναμια κ εκανε μπαμ ποσο προσπαθει κανει για να μεινω εγκιος. και το συνεχεια οι γονεις του κ αυτος μου λεγανε οτι θελουν μωρακι. ελεος!!! Εσύ που ήσουν ή μηπως ολα ηταν στην φαντασια σου γιατι δεν μπορω να πιστεψω οτι οι γονεις του σας ζηταγαν μωρο οταν αυτος δεν ειχε καν παει φανταρος.

 

Ευχομαι πραγματικα να ειναι φαρσα ολο αυτο αν δεν ειναι λυπαμαι αφανταστα....

 

Υ.Σ Αναστασια 92 συγχαρητηρια για τον τροπο σκεψη σου και την ωριμοτητα σου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας! Ειμαι πρωτη φορα σ'αυτο το forum και ειστε η τελευταια μου ελπιδα για υποστηρηξη κ συμβουλη. Ειμαι 18 χρονων, ειχα μια τελεια σχεση 1 χρονου κ επισης τελεια σχεση με τους γονεις του αγοριου μου οπιος ειναι 20 χρονων. Ολοι ονειρευομασταν οτι με το που θα αποληθει το αγορι μου θα αραβωνιαστουμαι, συνεχεια οι γονεις του κ αυτος μου λεγανε οτι θελουν μωρακι. Ειδικα το αγορη μου ειχε αδηναμια κ εκανε μπαμ ποσο προσπαθει κανει για να μεινω εγκιος. Με λιγα λογια ολη ηδη ειχαν σχεδιασει τα παντα ακομα κ σε τι θα μου βοηθαει η πεθερα. Οταν αποληθικε το αγορη μου μετα απο καποιο καιρο εφυγα εξωτερικο και εκει εμαθα οτι ειμαι εγκιος. Ειχα παθει σοκ αλλα σοκ τς ευτιχιας!!! Το ανακοινωσα στ αγορι μου απο το τηλ. το πρωτο πραγμα που ειπε ειναι καλα ειναι τ μωρο? Μετα τν αφησα λιγο να το συνεδοπηοισει και τν ξανα πηρα ποιο μετα που στην τελικη ακουσα οτι θελει να τ ριξω κ οτι δεν ειναι ετοιμος δν εχει δουλεια λεφτα ενω ειχε βρει μια τελεια δουλεια κ στν διαθεση του ειχε πολλα σπιτια που ειναι γραμμενα σ'αυτον. Λεγοντας μου να τ ριξω μου ειπε αμα το ριξω θα φυγουμαι σ αλλη πολη θα ζουμαι εκει κ μετα με το καλο.Δηλαδη ειχε λεφτα να φηγει χωρις μωρο ενω με μωρο δν ειχε. Μετα απο καποιες μερες μου ανακοινωνει οι οικογενεια του οτι θα τν στειλουν εξωτερικο μακρυα απο μενα αφου δεν κανω εκτρωση κ μ ειπανε ποτε να μην τους φερω το παιδι! Εξαιτιας αυτου του σοκ απο δηδιμα οπως εμαθα μετα μπορεσα να κρατησω μονο το ενα αλλα ειναι κ παλη ευτιχια για μενα! Εχει περασει ενας μηνας μετα απο αυτο κ αρχισε να μου μηλαει τ αγορη μου μεσο του ιντερνετ τελειος φιλικα ετσι κραταω κ γω τι σηζητηση μαζι φιλικα χωρις να σηκωνουμαι θεμα μωρου. Το προβλημα ειναι οτι κ γω κ αυτος ξερουμαι οτι θελουμαι το μωρο απλα του εκλεισαν στομα οι γονεις. Εγω γεννηθηκα χωρις πατερα δν θελω να γεννηθει το μωρο μ χωρισ μπαμπα... τι να κανω στη συνεχεια? να τν εντοπισω οταν θα γενναω? τι να κανω αφου ξερουμαι κ οι δυο οτι μαγαπαει κ θελει κ το μωρο κ εμενα... Βοηθηστε μου please :(

 

Νεράιδα Έλλη,

 

ήμουν αυτή που έγραψα πως θεωρώ το θέμα σου φάρσα. Και μόνο γι' αυτό οφείλω να σου απαντήσω.

 

Καταρχήν, είναι θετικό που ξαναμπήκες στο φόρουμ και απάντησες. Και - άσχετα από το τι πιστεύω ή λέω εγώ - να συνεχίσεις. Γιατί από την μικρή μου παραμονή εδώ, αρκετές φορές είδα ν' ανοίγονται "περίεργα" θέματα και μετά αυτός που τ' άνοιξε να εξαφανίζεται...

 

Στην ουσία τώρα... Τα στοιχεία που αποτελούν την φάρσα, τα τόνισα πιο πάνω στο μήνυμά σου. Προσωπικά, μπορώ να συζητήσω τα περισσότερα θέματα που μπορούν να προκύψουν στη ζωή ενός ανθρώπου με ανοιχτό μυαλό αλλά ΑΡΝΟΥΜΑΙ να δω τα παιδιά ως παιχνίδια ή απωθημένα ή στοιχήματα ή μέσον για να επιτύχουμε οτιδήποτε άλλο ή τυχαίο γεγονός ή λάθος της στιγμής ή εμμονή.

Καταλαβαίνω πως είσαι μικρή αλλά όχι τόσο μικρή ώστε να μην ξέρεις τι κάνεις ή τι σου κάνουν... Κι όταν μάλιστα, αυτό (η προσπάθεια σύλληψης) κρατάει καιρό. Απορώ βέβαια και με τους γονείς του νεαρού και με την μητέρα σου. Όλο αυτό γινόταν υπό τις ευλογίες τους?

Όπως και νάχει, η εγκυμοσύνη προέκυψε, είμαι ΚΑΤΑ της άμβλωσης και ΥΠΕΡ το μωρό να μεγαλώσει με ανθρώπους που να το θέλουν, να το αγαπούν και να του αφοσιωθούν.

Προσωπικά, η πολύ καλή οικονομική κατάσταση με αφήνει παγερά αδιάφορη και πιστεύω πως ελάχιστα θα έχει να προσφέρει και στο παιδί που θα γεννηθεί.

 

Εύχομαι βιώνοντας τη μητρότητα να δεις τα πράγματα πιο συνειδητοποιημένα

και...

φυσικά ότι καλύτερο για το μωρό!

Link to comment
Share on other sites

Βρε κοριτσακι μου τι αντιδραση δλδ περίμενες ; Να σου πουν μπραβο με το καλο το μωρό ; Απο αυτα που γραφεις φαινεται ποσο ανωριμη εισαι ακομα και η κορη μου που ειναι 12 δεν θα σκεφτοταν ετσι. Τι σημαινει :Ειδικα το αγορη μου ειχε αδηναμια κ εκανε μπαμ ποσο προσπαθει κανει για να μεινω εγκιος. και το συνεχεια οι γονεις του κ αυτος μου λεγανε οτι θελουν μωρακι. ελεος!!! Εσύ που ήσουν ή μηπως ολα ηταν στην φαντασια σου γιατι δεν μπορω να πιστεψω οτι οι γονεις του σας ζηταγαν μωρο οταν αυτος δεν ειχε καν παει φανταρος.

 

Ευχομαι πραγματικα να ειναι φαρσα ολο αυτο αν δεν ειναι λυπαμαι αφανταστα....

 

Υ.Σ Αναστασια 92 συγχαρητηρια για τον τροπο σκεψη σου και την ωριμοτητα σου

συμφωνω απουτως μαζι σου,αν δεν ειναι φαρσα ολο αυτο τοτε μιλαμε για απιστευτα ανευθηνη οικογενεια και μιλαω για του αγοριου.επειδη ομως οταν καποιος κανει πλακιτσα δε μπαινει στο κοπο να απαντησει καν τοτε τι περιμενεις να σου πουμε?αν η οικογενεια σου σε βοηθαει τοτε καλως γιατι μη περιμενεις καμια ανταποκριση απο το αγορι σου η την οικογενεια του!δε νομιζω να αλλαξουν ουτε τωρα ουτε ποτε!μηπως παρερμηνευσες τις προσθεσεις τους και νομιζες οτι ηθελαν παιδι?και συ ποσο καιρο θα βασιζεσαι στους αλλους?δε πρεπει να μπορεις να συντηρησεις λιγο τον εαυτο σου και αυτο το πλασμα που ερχεται στο κοσμο?μπορεις να το κανεις η θα εισαι παντα στις πλατες της μαμας και του παππου?η μανα σου σα ποιο μεγαλη γυναικα δε σε συμβουλεψε σχετικα?σου ειπε δηλαδη αντε παιδακι μου με το καλο και γω μαζι σου?κατι δε μας λες καλα βρε κοριτσι μου!

qcKmp2.png
Link to comment
Share on other sites

Aν ολο αυτο οντως δεν ειναι φαρσα θα ηθελα να πω οτι η κοπελα ζητησε συμβουλες απο εδω και οχι να της τα ψαλλουν διαδικτυακα!! Συμφωνω με τη ν Αναστασια που εχετε και την ιδια ηλικια και η δικη μου συμβουλη ειναι να καθησεις να σκεφτεις το βαρος των ευθυνων ενος μωρου και να το συζητησεις με τη μαμα σου .... εφοσον δεν υπαρχει οικονομικο προβλημα πρεπει να δεις αλλους παραγοντες οπως το αν εισαι σε θεση να μεγαλωσεις ενα μωρο....γιατι ενα μωρο εχει ευθυνες αλλα εχει και πολλες πολλες χαρες!

Επισης καλο ειναι να συζητας με "ειδικους" αλλα οχι φυσικα για να το δωσεις προς υιοθεσια....τα παιδια θελουν τη μαμα τους ..... φυσικα και το μπαμπα τους....αλλα μερικα παιδια αναγκαστικα μεγαλωνουν χωρις αυτον...οποτε πρεπει να σκεφτεις και το διπλο ρολο που πρεπει να παιξεις γιατι το αγορι σου μεχρι να μεγαλωσει και να γινει αντρας θα εχει παει το παιδι σας φανταρος (αν ειναι αγορι φυσικα) ...

σε καθε περιπτωση σου ευχομαι να παρεις τη σωστη για ολους και πανω απο ολα για το μωρο αποφαση....γιατι αυτο δεν φταιει σε τιποτα για τα λαθη των μεγαλων!

Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι να μην κάνεις πλάκα γιατί βλέπεις ότι όλες σου απάντησαν με διάθεση να σε βοηθήσουν και όχι τίποτα άλλο,μην χάνεις και το χρόνο σου τζάμπα γιατί τα κορίτσια είναι γάτες και θα σε μυριστούν! ;)

 

Στο θέμα μας τώρα....

Εγώ αυτό που παρατήρησα είναι ότι σε όλη την εξιστόρηση αναφέρεις συνέχεια το τι ήθελε το αγόρι σου,οι γονείς του και ΠΟΥΘΕΝΑ τι ήθελες εσύ!!!

Μας λες ότι έκανε τα πάντα για να συλλάβετε μωράκι....Εσύ κορίτσι μου ήθελες ή απλά τη συμπεριφορά του την είχες εκλάβει ως μια απόδειξη για την αγάπη που σου έχει,σε κολάκευε και απλά έμεινες εκεί;;;

Δεν μπορώ να διανοηθώ ότι είχες εφησυχαστεί με την συμπεριφορά τους και αυτό αποτέλεσε κίνητρο για να σε πείσει να τεκνοποιήσετε!

Απ'ότι διάβασα είσαι πλέον 4 μηνών οπότε δεν υπάρχει περιθώριο για άμβλωση(σε περίπτωση που το σκεφτόσουν,δεν σε παρακινώ εγώ,προς Θεού!)

Αυτό που θα σου έλεγα εγώ,είναι να απευθυνθείς σε οργανισμούς όπως ο Σύλλογος Προστασίας Αγέννητου παιδιού,ο οποίος βοηθάει σε σημαντικό βαθμό τις ανύπαντρες μητέρες.

 

Πρέπει όμως και εσύ να συνειδητοποιήσεις το ρόλο και τις ευθύνες που καλείσε να αναλάβεις και να αρχίσεις να σκέφτεσαι υπεύθυνα και ώριμα!

 

Καλή τύχη σου εύχομαι και εμείς εδώ είμαστε!

Βρες αυτόν που θα σου δείξει τα χρώματα την στιγμή που ο ουρανός για σένα θα φαίνεται γκρίζος...

Link to comment
Share on other sites

Είπα θα είμαι ευγενική λόγο ημερών αλλά με προκαλείς! :mrgreen:

 

Διάβασε σε παρακαλώ πολύ το πρώτο ποστ σου και δες τι ακριβώς μας έχεις πει!

θα στα αριθμήσω εγώ για να μη κουράζεσαι

 

1: Είχες μια τέλεια σχέση με το αγόρι σου αλλά και με τους γονείς του, τώρα το πως εννοείς και εκλαμβάνεις το τέλεια είναι άλλο θέμα γιατί στη συνέχεια μας τους παρουσιάζεις διαφορετικά......δε γίνεται να ξύπνησαν μια μέρα και ξαφνικά να άλλαξαν γνώμη....μήπως η βάρκα είχε από πριν κάποια κρυμμένη τρύπα που πολύ απλά δεν την έβλεπες (ή δε ήθελες να την δεις) και μόλις γέμισαν τα νερά τότε το είδες;

2) λες πως σου είπαν ότι θα τον στείλουν εξωτερικό για να μην έχει καμία επαφή μαζί σου και να μη τους πας το παιδί! και ρωτάω εγώ πόσο είναι το καμάρι σου; 20 χρονών ή μήπως 2; ακούς εκεί θα τον στείλουν εξωτερικό! θα βάλουν να έχει και συνοδό στο ταξίδι ή θα πάνε μαζί του να τον αφήσουν αυτοί εκεί και μετά θα γυρίσουν Ελλάδα; Α και μια άλλη απορία η μαμά του, του αλλάζει ακόμη πάνες ή έμαθε να πηγαίνει στο γιογιό; Να επιβληθεί δε μπορεί; τι φοβάται; και αν κάνει έτσι τώρα όταν τα βρείτε τι θα γίνει; θα κάνετε ότι λέει η μαμα και ο μπαμπάς του;

3) Οκ! ένιωσες την αγάπη της μαμάς σου, αναζητούσες τη πατρική μορφή αλλά δε καιγόσουν κιόλας, είσαι εξασφαλισμένη οικονομικά, πας και στο ιεκ, η μαμά σου μέχρι τώρα που φαίνεται πολύ ηρωίδα και μπράβο της που σε μεγάλωσε μόνη της, όμως, όταν εσύ έπιανες το παιδάκι (ενώ ήσουν μόλις 18) που ήταν; όταν ο καλός σου και οι γονείς του σχεδίαζαν γάμους και πανηγύρια επίσης που ήταν; όταν οι άλλοι είχαν φτιάξει πλάνο της ζωής σου (μέχρι και το τι δουλειές θα κάνει η μάνα του) ΠΟΥ ΉΤΑΝ; και τώρα τι; δέχεται τα γεγονότα τόσο απλά; δε μπήκε στη μέση να μιλήσει; να πει κάτι στους δικούς του; να κάνει κάτι τέλος πάντων................................................Και κάτι άλλο που είδα μόλις τώρα, λες πως έχεις οικονομική βοήθεια και στήριξη τότε στον τίτλο γιατί γράφεις και θελω εστω μικρη υποστηρηξη;;;; Από τη μεριά του αγοριού εννοείς; αν ναι ξέχνα την, από ότι φαίνεται δεν θα την έχεις.................

 

 

Και μετά από όλα αυτά που σου είπα, και που στην ουσία είναι δικά σου λόγια εγώ απλά τα είπα λίγο πιο καυστικά και χιουμοριστικά έχεις την εντύπωση πως αυτό το άτομο ΑΓΑΠΆΕΙ και εσένα αλλά και το μωρό! Ε όχι κοπέλα μου! Κάπου αλλού σας έχει γράψει αλλά δε μου επιτρέπετε να το πω :rolleyes:

 

Και ναι έχεις δίκιο, δεν ρώτησες για το πως θα τα βγάλεις πέρα, ούτε για το αν θα το κρατήσεις, αν κατάλαβα καλά ρωτάς να σου πούμε πως να τα βρεις πάλι με το παλικαράκι και να κάνετε μια ευτυχισμένη οικογένεια, και εδώ θα πω πάλι ότι είπα πιο πάνω............. ΔΕΝ ΣΕ ΑΓΑΠΆΕΙ,ΔΕΝ ΘΈΛΕΙ ΝΑ ΤΑ ΒΡΕΊΤΕ,ΔΕΝ ΤΟΝ ΝΟΙΆΖΕΙ ΤΟ ΜΩΡΌ! δες και μόνη σου τις κινήσεις του και θα το καταλάβεις, έχεις το παιδί του μέσα σου (να το παρουσιάσω και σαν μελό) και αυτός τι κάνει; σου ανοίγει συζητήσεις περί ανέμων και υδάτων από το facebook και το msn; (ή από όπου άλλου θες;)

Άντε βρε να τα λέτε και μέσω skype όταν γεννήσεις και να βλέπει και τη φάτσα του παιδιού!

Δεν ξέρω αργότερα αν θα αλλάξει μυαλά, δε ξέρω αργότερα αν θα θελήσει να κάνετε την οικογένεια που θες, δε ξέρω αργότερα αν θα έρθει πραγματικά μετανιωμένος, όμως τώρα Δ-Ε-Ν του καίγεται καρφίτσα! Ξύπνα!

 

Και σου ξανά λέω σκέψου πολύ καλά τι πας να κάνεις, θα φας πολύ, μα πάρα πολύ δυνατό χαστούκι μετά............!

4c6c426cd0.png

 

Link to comment
Share on other sites

Υ.Σ Αναστασια 92 συγχαρητηρια για τον τροπο σκεψη σου και την ωριμοτητα σου

 

Ευχαριστώ πολύ αν και δε νομίζω ότι είναι θέμα ωριμότητας ή κάτι τέτοιο,τα πράγματα είναι απλά (λέμε τώρα....) και η κοπέλα τα κάνει σύνθετα! :|

4c6c426cd0.png

 

Link to comment
Share on other sites

Και τι να κανει τωρα ρε Αναστασια?Τεσσαρων μηνων ειναι.Το παιδι θα γεννηθει.Αυτος δεν το θελει τελος.Να διαχωρισει την θεση της πρεπει.Ν'ασχοληθει με το πως θα οργανωσει την ζωη της για να μεγαλωσει το παιδι της,να μην παει και χαμενη,μικρο κοριτσι ειναι.

Να ξεχασει τον τυπο γιατι αν η μικρη ειναι ανευθυνη,αλλο τοσο ειναι και αυτος.Κω...δο τα λεω εγω.Για το σοι του ανηθικους τους βρισκω.Χαλια οικογενεια για να μεγαλωσει ενα παιδι.

 

Αυτα,ν'ασχοληθει με το παιδι και τον εαυτο της.Και ειναι πολυ σημαντικο να μην εχει και την αγωνια που θα βρει ν'αγορασει το γαλα του παιδιου της.

Link to comment
Share on other sites

Aporo pragmatika pos tosoi ma tosoi anthropoi toso eukola kai toso aneuthina lene se mia melousa manoula (kai se dekades alles me paromoia istoria pou pithanon na diavazoun) na kanei ena tetoio egklima!

 

eleos pia!

 

alitheia i psemata mia gunaika leei pos xreiazete tin upostirixi mas kai eseis tis proteinete na skotosei to plasmataki pou vriskete stin koilia tis kai tis upenthimizetai an itan i oxi aneuthini! den einai auto to thema!

 

sugnomi an parasuromai omos theoro tin ektrosi terastio egluma!

o6oy.png
Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια γιατί τέτοια καυστικότητα; Ο άνθρωπος είναι μόλις 20 χρονών και πολύ πιθανόν να τα έχει λίγο χαμένα με το όλο θέμα... Εγώ πιστεύω ότι υπάρχουν περιθώρια να αλλάξουν πολλά με τον έρχομό του παιδιού αλλά και να μη γίνει έτσι, η κοπέλα θα μεγαλώσει αξιοπρεπώς ένα μωρό μόνη της, όπως και τόσες άλλες! Ε, μην πέφτετε να τη φάτε και γι΄αυτό! Κοπελιά η μητέρα σου αφού σε μεγάλωσε μόνη της είναι η πιο κατάλληλη να σου πει για τις δυσκολίες που θα αντιμετωπίσεις! Καλό κουράγιο και με το καλό να γίνεις μανούλα!

Link to comment
Share on other sites

Είπα θα είμαι ευγενική λόγο ημερών αλλά με προκαλείς! :mrgreen:

 

Διάβασε σε παρακαλώ πολύ το πρώτο ποστ σου και δες τι ακριβώς μας έχεις πει!

θα στα αριθμήσω εγώ για να μη κουράζεσαι

 

1: Είχες μια τέλεια σχέση με το αγόρι σου αλλά και με τους γονείς του, τώρα το πως εννοείς και εκλαμβάνεις το τέλεια είναι άλλο θέμα γιατί στη συνέχεια μας τους παρουσιάζεις διαφορετικά......δε γίνεται να ξύπνησαν μια μέρα και ξαφνικά να άλλαξαν γνώμη....μήπως η βάρκα είχε από πριν κάποια κρυμμένη τρύπα που πολύ απλά δεν την έβλεπες (ή δε ήθελες να την δεις) και μόλις γέμισαν τα νερά τότε το είδες;

2) λες πως σου είπαν ότι θα τον στείλουν εξωτερικό για να μην έχει καμία επαφή μαζί σου και να μη τους πας το παιδί! και ρωτάω εγώ πόσο είναι το καμάρι σου; 20 χρονών ή μήπως 2; ακούς εκεί θα τον στείλουν εξωτερικό! θα βάλουν να έχει και συνοδό στο ταξίδι ή θα πάνε μαζί του να τον αφήσουν αυτοί εκεί και μετά θα γυρίσουν Ελλάδα; Α και μια άλλη απορία η μαμά του, του αλλάζει ακόμη πάνες ή έμαθε να πηγαίνει στο γιογιό; Να επιβληθεί δε μπορεί; τι φοβάται; και αν κάνει έτσι τώρα όταν τα βρείτε τι θα γίνει; θα κάνετε ότι λέει η μαμα και ο μπαμπάς του;

3) Οκ! ένιωσες την αγάπη της μαμάς σου, αναζητούσες τη πατρική μορφή αλλά δε καιγόσουν κιόλας, είσαι εξασφαλισμένη οικονομικά, πας και στο ιεκ, η μαμά σου μέχρι τώρα που φαίνεται πολύ ηρωίδα και μπράβο της που σε μεγάλωσε μόνη της, όμως, όταν εσύ έπιανες το παιδάκι (ενώ ήσουν μόλις 18) που ήταν; όταν ο καλός σου και οι γονείς του σχεδίαζαν γάμους και πανηγύρια επίσης που ήταν; όταν οι άλλοι είχαν φτιάξει πλάνο της ζωής σου (μέχρι και το τι δουλειές θα κάνει η μάνα του) ΠΟΥ ΉΤΑΝ; και τώρα τι; δέχεται τα γεγονότα τόσο απλά; δε μπήκε στη μέση να μιλήσει; να πει κάτι στους δικούς του; να κάνει κάτι τέλος πάντων................................................Και κάτι άλλο που είδα μόλις τώρα, λες πως έχεις οικονομική βοήθεια και στήριξη τότε στον τίτλο γιατί γράφεις και θελω εστω μικρη υποστηρηξη;;;; Από τη μεριά του αγοριού εννοείς; αν ναι ξέχνα την, από ότι φαίνεται δεν θα την έχεις.................

 

 

Και μετά από όλα αυτά που σου είπα, και που στην ουσία είναι δικά σου λόγια εγώ απλά τα είπα λίγο πιο καυστικά και χιουμοριστικά έχεις την εντύπωση πως αυτό το άτομο ΑΓΑΠΆΕΙ και εσένα αλλά και το μωρό! Ε όχι κοπέλα μου! Κάπου αλλού σας έχει γράψει αλλά δε μου επιτρέπετε να το πω :rolleyes:

 

Και ναι έχεις δίκιο, δεν ρώτησες για το πως θα τα βγάλεις πέρα, ούτε για το αν θα το κρατήσεις, αν κατάλαβα καλά ρωτάς να σου πούμε πως να τα βρεις πάλι με το παλικαράκι και να κάνετε μια ευτυχισμένη οικογένεια, και εδώ θα πω πάλι ότι είπα πιο πάνω............. ΔΕΝ ΣΕ ΑΓΑΠΆΕΙ,ΔΕΝ ΘΈΛΕΙ ΝΑ ΤΑ ΒΡΕΊΤΕ,ΔΕΝ ΤΟΝ ΝΟΙΆΖΕΙ ΤΟ ΜΩΡΌ! δες και μόνη σου τις κινήσεις του και θα το καταλάβεις, έχεις το παιδί του μέσα σου (να το παρουσιάσω και σαν μελό) και αυτός τι κάνει; σου ανοίγει συζητήσεις περί ανέμων και υδάτων από το facebook και το msn; (ή από όπου άλλου θες;)

Άντε βρε να τα λέτε και μέσω skype όταν γεννήσεις και να βλέπει και τη φάτσα του παιδιού!

Δεν ξέρω αργότερα αν θα αλλάξει μυαλά, δε ξέρω αργότερα αν θα θελήσει να κάνετε την οικογένεια που θες, δε ξέρω αργότερα αν θα έρθει πραγματικά μετανιωμένος, όμως τώρα Δ-Ε-Ν του καίγεται καρφίτσα! Ξύπνα!

 

Και σου ξανά λέω σκέψου πολύ καλά τι πας να κάνεις, θα φας πολύ, μα πάρα πολύ δυνατό χαστούκι μετά............!

dld re kopelia (pou tis lete pos einai kai orimi) ti protreineis? kai epipleon me auta pou tis les tis kopelas pou einai k egguos dld me ormones asta na pane ti nomizeis oti kaneis, ti voithas?

o6oy.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...