Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

η μανα μου ειναι στον κοσμο της κουκουρουκου...!!!


nikol1981

Recommended Posts

με την μαμα μου δεν ειχαμε ποτε τις τελειες σχεσσεις.υπηρχαν διαφορα προβληματα κ πολυ σοβαρα μαλιστα τα οποια με τον καιρο εκτονωθηκαν κ απο τις 2 πλευρες.τεσπα η μαμα μου μενει στην αθηνα κ γω σε μια επαρχιακη πολη.απο τοτε που αρραβωνιαστηκα κ καθαρα λογω δουλειας ερχετε αυτη χριστουγεννα κ πασχα.

φετος τα χρισοτυγεννα δενθα ερθει γιατι εχει ΘΥΜΩΣΕΙ......θα σας πω την αιτια κ θα μου πειτε εαν φταιω.λοιπον με τις δουλειες του σπιτιου ηταν απο παντα τσακωμενη,ετσι κ γω ποτε μα ποτε οποτε ερχοταν δεν της ζητησα να κανει κατι.οποτε ερχετε δεν της ειπα να μου κανει ενα φαγητο πριν ελαχιστον εξαιρεσεων να σημειωσω οτι αυτη δεν παιρνει ποτε την πρωτοβουλια να πει τι σ@@@@ θα φαμε σημερα. καθετε ολη μερα στην καρεκλα αμιλητη σε βαθμο που νομιζεις οτι πισω σου καθετε φαντασμα...να μην πολυλογω γεννησα πριν 3 1/2 μηνες περιπου.εκεινη ηρθε μια εβδομαδα πριν γεννησω κ εφυγε δεκα μερες μετα.οταν ηρθε εγω με την κοιλια τουρλα ειχα βαλει 30 κιλα δουλευα μεχρι την τελευταια μερα ειχε κ εκεινες τισ ζεστες του αυγουστου που τα ειχα παιξει η μανα μου τιποτα ουτε το ποτηρι στον νεροχυτη.εγω δεν μιλουσα ελεγα κανε υπομονη , εκανε πολλα κουλα.εκλαιγα μονη μου κρυφα.γενναω 01/09 ηταν μαζι μου τα πρωινα στο δωματιο κ δεν ελεγε μιαλεξη μουγκα ερχοταν κοσμος κ ανοιγα εγω το ψυγειο να κερασω της ελεγα δωσε χαρτοπετσετα δωσε νερο κτλ.τα νευρα μου κροσια. αν δεν της ελεγα αν θλει να φαει κατι ηταν ικανη να λυποθυμισει.αν το πιστευετε μας εστελνε φαι η πεθερα μου κ πριν κ μετα που γεννησα.

οταν βγηκα απο την κλινικη την 7η μερα καθως ειχα παθει γαστρεντεριτιδα με 40 πυρετο γυρισα σπιτι με το μωρο μου αρχισα να αποστειρωνω μπιμπερο κτλ ανοιγω το ψυγειο κ βρισκω μεσα μουχλιασμενα φαγητα.ηταν αυτα που εστελνε η πεθερα μου.εκεινη την ημερα η εθερα μου ειχε στειλει ενα ταπερ μα λαπα για μενα κ φαι για τον αντρα μου την κορη την μεγαλη κ την μανα.η μανα μου ηταν στο σπιτι εκεινη την μερα γτ ηξερε οτι θα εβγαινα.τα πηρα στο κρανιο κ αρχισα να τσιριζω.την ρωτησα γτ τοσες μερες δεν εκανε ενα φαι γτ δεν πεταξε τα μουχλιασμενα γτ δεν μου εκαν ενα λαπα κ γενικοτερα δεν ντρεπετε να της στελνει η οεθερα μου φαι???η απαντηση της>>>?? εγω τι δουλεια εχω να ανοιξω το ψυγειο , δεν ηξερα οτι θα βγεις σημερα . ψεμα ψεμα ψεμα, γι αυτο ειχε παει στο ζαχαροπλαστειο κ ειχε παρει γλυκα θα τρωγαμε γλυκα το μεσημερι. τα λουλουδια που μου εφεραν στην κλινικη ολα στο μπαλκονι αποτιστα να προσκυνανε ουτε αυτα...αλλα να καθετε διπλα τους στην καρεκλα μπορουσε.τα φορτωσα κ γω κ τα εστειλα στην πεθερα ου.

την ιδια μερα που εγινε το σκηνικο μου ειπε να παει ο αντρας μου να της βγαλει εισητηριο για να φυγει.το ξερω οτι ειχε θυμωσει ΑΛΛΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΦΥΓΕΙ. ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΗΜΟΥΝ ΠΡΙΝ ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΘΑ ΗΜΟΥΝ Κ ΜΕΤΑ .μια χαρα θα τα καταφερνα με το μωρο μου.εφυγε κ ανασανα. πιστευα οτι τα χριστουγεννα ομως θα ερχοταν να δει το μωρο μιλαμε στο τηλεφωνο.δεν ειχε γινει κ ο τρελλοσ τσακωμος κ εξαλλου δεν θυμωνεις με μια λεχωνα που οι ορμονες χτυπανε κοκκινο. εμενα δεν το ειπε το ειπε στην ξαδερφη μου κ οχι φυσικα οτι θυμωσε αλλα εφερε σαν δικαιολογια οτι ειμαστε μακρια.ειπε να παμε εμεις 5 ωρες ταξιδι με μωρο 3 μηνων.

το κουλο ειναι οτι στο μωρο θα δωσουμε το ονομα της κατι βεβαια που δεν τοξερειαλλα οταν θα το μαθει τοτε θα ερθει τρεχοντας γτ δεν θα ειμαστε μακρια...

γι'αυτο λεω κουκου & ρουκου μαζι:-(:-(:-(:-(:-(:-(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μια που έθεσες το θέμα προς συζήτηση, εγώ να σε ρωτήσω κάποια πράγματα:

 

1) Αφού ηξερες πάνω κάτω πώς θα φερθεί η μάνα σου, γιατί την είχες κοντά σου στη γεννα εξαρχής? Όλα αυτά θα είχαν αποφευχθεί νομίζω, αν της έλεγες, δεν χρειάζεται να κάνεις ταξίδι μαμά, θα τα καταφέρουμε με τον άντρα και την πεθερά μου. Στο πρώτο σου παιδί είχε φερθεί διαφορετικά?

 

2) Μιλάς για μια γυναίκα που στέκεται βουβή και δεν σηκώνεται από την καρέκλα ούτε για να πάει να φάει. Δεν χρειάζεται να είναι κανείς ειδικός για να καταλάβει ότι αυτό δεν είναι φυσιολογικό υπό οποιεσδήποτε συνθήκες. Σκέφτηκες το ενδεχόμενο της κατάθλιψης?

 

3) Αφού μιλάτε στο τηλέφωνο, της εξέφρασες τα παράπονά σου, κι ναι, τι απάντηση πήρες?

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ θα συμφωνήσω με την Αγγελίνα.

Αλήθεια, το πρόβλημα που υπάρχει τώρα είναι το ότι είναι θυμωμένη και δεν θα σας έρθει για τις γιορτές? ή ότι όταν γέννησες δεν μαγείρευε και γενικά δεν φερόταν όπως έπρεπε?

Από αυτά που περιγράφεις εγώ βλέπω μια μάνα η οποία δεν έχει το θάρρος καν να ανοίξει το ψυγείο σου και να δει τι έχει μέσα. Γιατί τεμπέλα δεν τη λες, τη στιγμή που έτρεξε να σου πάρει γλυκά και λουλούδια. Επίσης, ό,τι της έλεγες στην κλινική το έκανε (κερνούσε νερό κτλ), απλά ίσως δεν ένιωθε τη σιγουριά να πράξει κάτι μόνη της, ή περίμενε "το αφεντικό" να της πει τι να κάνει.

Έχεις σκεφτεί μήπως τα πράγματα είναι κάπως έτσι? Έχεις κάνει κάποιο πρώτο βήμα επανασύνδεσης?

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με την αγγελινα , οντως αυτα μοιαζουνε συμπτωματα καταθλιψης και προσεξετο λιγακι . Κατα αλλα ειναι ολιγον γκαου η μαμα σου και συγνωμη κιολας . Καλα εκανες και τις τα ειπες .

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πολλές φορές πρέπει να βλέπουμε πίσω από τις λέξεις και τις πράξεις...συναισθήματα που δεν εκφράζονται...Έτσι όπως τα περιγράφεις βλέπω μια κόρη που θέλει την παρουσία της μαμάς της τα Χριστούγεννα...παρά τα όσα παράπονα...και μια μάνα...που αν δεν ήταν έτσι και σε πιο νεαρή ηλικία ...μου μοιάζει η παραίτησή της να ρέπει προς την κατάθλιψη. Αν μιλήσεις για τα όσα νιώθεις...είμαι σίγουρη ότι μόνο κοντά θα έρθετε...έτσι ώστε να αποκτήσουν και οι γιορτές το πραγματικό τους νόημα...αυτό της συγχώρεσης και της αγάπης. Καλά Χριστούγεννα....

Link to comment
Share on other sites

Μια που έθεσες το θέμα προς συζήτηση, εγώ να σε ρωτήσω κάποια πράγματα:

 

1) Αφού ηξερες πάνω κάτω πώς θα φερθεί η μάνα σου, γιατί την είχες κοντά σου στη γεννα εξαρχής? Όλα αυτά θα είχαν αποφευχθεί νομίζω, αν της έλεγες, δεν χρειάζεται να κάνεις ταξίδι μαμά, θα τα καταφέρουμε με τον άντρα και την πεθερά μου. Στο πρώτο σου παιδί είχε φερθεί διαφορετικά?

 

2) Μιλάς για μια γυναίκα που στέκεται βουβή και δεν σηκώνεται από την καρέκλα ούτε για να πάει να φάει. Δεν χρειάζεται να είναι κανείς ειδικός για να καταλάβει ότι αυτό δεν είναι φυσιολογικό υπό οποιεσδήποτε συνθήκες. Σκέφτηκες το ενδεχόμενο της κατάθλιψης?

 

3) Αφού μιλάτε στο τηλέφωνο, της εξέφρασες τα παράπονά σου, κι ναι, τι απάντηση πήρες?

 

1. δεν μπορουσα να της πω να μην ερθει γτ οκ γιαγια ειναι

2.δεν εχει καταθλιψη απλα επιεδη δεν της μιλουσα για πολλα χρονια γιατι δεν ηθελε τον πρωτο μου συζυγο κ δεν ηταν παρουσα στην γεννηση της πρωτης μου κορης αλλα την ειδε για πρωτη φορα οταν ηταν 7 χρονων (τωρα 13) νομιζεο οτι αν πει η κανει κατι θα ξαναγινουν τα ιδια. απο την δικια μου πλευρα ειμαι παντως πολυ τυπικη.

 

3.δεν της ειπα κ ουτε θα της πω γιατι ξερω τι απαντηση θα παρω.δλδ οτι δεν υπαρχεο προβλημα.αρα δεν μπaiνω στηνν διαδικασια καν. ηταν ειναι κ θα ειναι εγωιστρια.κ ειμαι σιγουρη γι αυτο γιατι κατα το παρελθον ηξερα σοβαρα πραγματα οτι ισχυουν κ εκεινη το αρνιοταν.

 

επισης οταν βρισκετε με αλλους μια χαρα μιλαει.με τα αδερφια της την πεθερα μου την κορη μου....

 

επισης το προβλημα μου ειναι οτι οταν γενννησα ηρθε υποτιθετε για να με βοηθησει κ οχι να μου βγαλει το λαδι.σε αλλη φαση δεν εχω ζητησει ποτε τιποτα.επισης εκεινη την στιγμη δεν ειχαμε αναγκη τα γλυκα οταν ειχαμε 5 κουτια στο ψυγειο.ειχα 40 πυρετο στην κλινικη κ δεν σηκωθηκε να παει να βρει ενα γιατρο , οποτε κ γω της ειπα να παει στο σπιτι. ΑΜΕΤΟΧΗ εντελως.guest star...

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι δυνατον να μηνκανει τιποτα στην συγκεκιμενη φαση μιλαω παντα. κ πριν γεννησω κ μετα αφου γεννησα με κ.τ. τι παραδειγματα να πω. οτι μαζευε η 13χριονη κορη μου το τραπεζι.οτι πηγαινε να παρει ψωμι κ ποσα ακομα...κ αυτο παιδακι ειναι δεν μπορει να κανει πραγματα που θα εκανε ενας μεγαλος.

με το φαι εχει ενα θεμα παντως γτ ρωτησα την ξαδερφη μου που μενουν κοντα κ μου ειπε πως ουτε σπιτι της μαγειρευει .εχει χοληστερινη κ ολο τρωει τηγανητα. η κορη μου οταν τηνεστελνα εκει κανα μηνα το καλοκαιρι ολο ετρωγε πατατες τηγανητες κ σουβλακια απ'εξω.οχι οτι κ γω μικρη ετρωα κατι διαφορετικο....

:cry::cry::cry:

Link to comment
Share on other sites

2) Μιλάς για μια γυναίκα που στέκεται βουβή και δεν σηκώνεται από την καρέκλα ούτε για να πάει να φάει. Δεν χρειάζεται να είναι κανείς ειδικός για να καταλάβει ότι αυτό δεν είναι φυσιολογικό υπό οποιεσδήποτε συνθήκες. Σκέφτηκες το ενδεχόμενο της κατάθλιψης?

 

Θα συμφωνησω με την αγγελινα , οντως αυτα μοιαζουνε συμπτωματα καταθλιψης και προσεξετο λιγακι

 

Θα συμφωνήσω κι εγώ σε αυτό.

Ηταν το πρώτο πράγμα που μου ήρθε στο μυαλό.

 

Nikol και μόνο αυτό που αναφέρεις....

......επειδη δεν της μιλουσα για πολλα χρονια γιατι δεν ηθελε τον πρωτο μου συζυγο κ δεν ηταν παρουσα στην γεννηση της πρωτης μου κορης αλλα την ειδε για πρωτη φορα οταν ηταν 7 χρονων (τωρα 13) νομιζεο οτι αν πει η κανει κατι θα ξαναγινουν τα ιδια. απο την δικια μου πλευρα ειμαι παντως πολυ τυπικη.

 

...είναι ένας πολύ σημαντικός λόγος για να έχει κατάθλιψη!

 

Μην το υποτιμάς και προσπάθησε να έρθεις

λίγο και στη δική της θέση,

 

τι προβλήματα μπορεί να έχει αυτή η γυναίκα στη ζωή της...

 

είναι ένα πολύ συνηθισμένο φαινόμενο ιδίως

στις γυναίκες αυτής της ηλικίας!

 

...μπορεί να είναι και απο τη φύση της "υποτονικός άνθρωπος"

και η κατάθλιψη να την έχει ρίξει τελείως!

 

Σου τα λέω αυτά γιατί έχω τη δική μου μαμά

με κατάθλιψη...

...έχω ανοίξει αντίστοιχο θέμα εδώ:

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=61841

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τα κορίτσια. Μόλις διάβασα το πρώτο που μου ήρθε στο μυαλό είναι ότι η γυναίκα δεν είναι καλά. Να της φέρεσαι με τρυφερότητα και στοργή. Μην περιμένεις να πάρεις. Δώσε. Μόνο δώσε. Μάνα είσαι κι εσύ. Φερ'σου της σαν να είσαι εσύ η μαμά της και ας μην έχεις αντίκρυσμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ πάλι Νικόλ μου κατάλαβα ότι το πρόβλημα μεταξύ σας έχει τις ρίζες του πολύ βαθιά, εδώ και πολλά χρόνια, και δεν το βρίσκω εύκολο να λυθεί. Θα χρειαστεί πραγματική θέληση και από τις δυο σας να παραμερίσετε τις διαφορές του παρελθόντος, να συγχωρέσετε η μια την άλλη και να κάνετε μια νέα αρχή - ίσως ακόμα και καθοδήγηση ειδικού.

 

Όλα αυτά βέβαια, με την προϋπόθεση ότι θέλεις να αποκαταστήσεις τη σχέση σου μαζί της, γιατί δεν είμαι βέβαιη ότι διέκρινα κάτι τέτοιο στα μηνύματά σου. Πιθανόν να άνοιξες το θέμα εδώ απλά και μόνο για να εξωτερικεύσεις και να μοιραστείς τα συναισθήματά σου, κάτι απόλυτα φυσιολογικό που το κάνει πολύς κόσμος. Σε αυτή την περίπτωση, στη θέση σου θα την κρατούσα σε απόσταση για να αποφεύγονται οι έριδες και θα είχα τυπικές επαφές. Αλήθεια, μου κίνησε την περιέργεια κάτι, αλλά είναι κάπως προσωπικό, οπότε αν θέλεις μου απαντάς: αφού έχουν έτσι τα πράγματα, πώς και αποφασίσατε να δώσετε το όνομά της στο παιδί σας?

Link to comment
Share on other sites

Nikol μήπως έχουμε την ίδια μάνα; :lol:

 

Επιλογή σου ήταν να μη της μιλάς τόσα χρόνια η δική της;

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

οπως ειπαν κι αλλοι παραπανω, μοιαζει με καταθλιψη, ισως χρειαζεται την βοηθεια καποιου ειδικου...

μηπως να φροντισετε προς αυτη την κατευθυνση. δεν βοηθα να ερθει απλως για τις γιορτες.

Link to comment
Share on other sites

Nikol μήπως έχουμε την ίδια μάνα; :lol:

 

Επιλογή σου ήταν να μη της μιλάς τόσα χρόνια η δική της;

 

μμμμμ???η μανα μου ακουγε παντα μονο τον ευατο της.η εκρηξη εγινε στην εφηβεια. σταματησα πια να μιλαω γιατι πολυ απλα δεν με ακουγε. καταθλοψη μια φορα δεν εχει.....καθετε κ δεν μιλαει γιατι νομιζει οτι ενοχλει.το καλοκαιρι λιγοπριν γεννησω πηγα μια βολτα με μια φιλη μου κ ελειψα 4 ωρες ε οση ωρα ελειπα επειδη ηταν εδω ο αντρας μου δεν κουνηθηκε . αφου ο αντρας μου σε καποια στιγμη τρομαξε γτ την ειχε ξεχασει . καταθλιψη επιμενω δεν εχει... αλλα κομπλεξ ναι . κατα καιρους της εχουν μιλησει διαφορει αλλα αποτελεσμα μηδεν.

Link to comment
Share on other sites

τωρα για το ονμα που με ρωτησε μια κοπελα.επειδη ειμαι μοναχοπαιδι κ ο αντρας μου 3 αδερφια κ οι γονεις του εχουν ακουσει τα ονοματα τους ειχαμε πει να δωσουμε στην μπεμπε το ονομα της. κατι βεβαια που σκεφτομουν πολυ σοβαρα μετα απο αυτα που εγιναν.ετσι ειπα 4 ονοματα στον αντρα μου μαζι κ αυοτο της μαμας μου κ του ειπα να διαλεξει οποιο θελει αυτος. κ παλι το κανω με βαρια καρδια ειπα να ριξω λιγο νερο .....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

sorry που θα σε τρελάνω στις ερωτήσεις αλλά θέλω να καταλάβω... ο μπαμπάς σου;

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

τωρα για το ονμα που με ρωτησε μια κοπελα.επειδη ειμαι μοναχοπαιδι κ ο αντρας μου 3 αδερφια κ οι γονεις του εχουν ακουσει τα ονοματα τους ειχαμε πει να δωσουμε στην μπεμπε το ονομα της. κατι βεβαια που σκεφτομουν πολυ σοβαρα μετα απο αυτα που εγιναν.ετσι ειπα 4 ονοματα στον αντρα μου μαζι κ αυοτο της μαμας μου κ του ειπα να διαλεξει οποιο θελει αυτος. κ παλι το κανω με βαρια καρδια ειπα να ριξω λιγο νερο .....

 

Συγγνώμη που θα επέμβω....

αλλά πολύ καλά θα κάνεις που θα δώσεις

στη κόρη σου το όνομά της!

 

Να το κάνεις! Χωρίς καθόλου βαριά την καρδιά!

 

Και να έχεις υπόψιν σου

οτι τα παιδιά σου

παραδειγματίζονται απο την συμπεριφορά σου

προς στη μάνα σου.....

 

Αργότερα τα ίδια θα σου κάνουν και σε εσένα!

Είτε θετικά είτε αρνητικά!

 

Σε καλό θα σου βγεί! ;)

Link to comment
Share on other sites

sorry που θα σε τρελάνω στις ερωτήσεις αλλά θέλω να καταλάβω... ο μπαμπάς σου;

 

ο μπαμπας μου μια πικρη ιστορια....εχει πεθανει εδω κ καιρο κ δυστυχως το διαστημα που δεν μιλουσαμε κ δεν πηγα ουτε στην κηδεια του... ηταν αρρωστος βεβαι απο πιο πριν.γι αυτο θα χω τυψεις μια ζωη

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τα κορίτσια. Μόλις διάβασα το πρώτο που μου ήρθε στο μυαλό είναι ότι η γυναίκα δεν είναι καλά. Να της φέρεσαι με τρυφερότητα και στοργή. Μην περιμένεις να πάρεις. Δώσε. Μόνο δώσε. Μάνα είσαι κι εσύ. Φερ'σου της σαν να είσαι εσύ η μαμά της και ας μην έχεις αντίκρυσμα.

 

 

συμφωνώ α-πο-λύ-τως!

Link to comment
Share on other sites

να σας πω κ καποια πραγματα ακομα.περυσι που πηγα να την προστατεψω γιατι εκανε καποιες δουλειες στο πατρικο της το οποιο ανηκει σε παραδοσιακο οικισμο κ ο μαστορας εμαθα οτι την κοροιδευε κ ηθελε να της φαειλεφτα , κινδνευε να παει αυτοφωρο γτ αυτοι εκτελουσαν εργασιες χωρις αδεια απο το υπουργειο πολιτισμου κ την νομαρχια.θυμωσε γγτ κατεβηκα 5 ωρες ταξιδευα μονη μου οδικος για να ακουσω στο ττελος οτι της χαλαω την συμφωνια με τον μαστορα που για μια δουλεια 2000 ευρω της πηρε 7000 κ που της ειχε πει ψεματα οτι ειχε βγαλει αδεια απο την πολεοδομια.ετσι κ γω εκει εκανα πισω ,της ειχα πει μονο προσεχε μην με παρουν κ μου πουν οτι σε μαζαψε η αστυνομια.κ ολα αυτα γτ εμενα δεν με εμπιστευετε στην προκειμενη ειχε ακουσει οτι της ειχε πει ο μεγαλος της αδερφοσ ετων 80.τα μυαλα στα καγκελα.εγω δεν ηξερα γτ ημουν μικρη.επισης για τοο συγκεκριμενο θεμα αυτου του σπιτιου κανει απιστευτες σπαταλες χωρις τελικα να το επισκευαζει σωστα.της εχω πει ποσες φορες μην το κανεις ετσι αυτο κανε ετσι αυτη τιποτα.κ δεν τα λεω αυθερετα ρωταω πρωτα τον κουμπαρο μου που ειναι πολ.μηχανικος αλλα αυτη τιποτα.ειναι αυτο πουξαναειπα.ποτε δεν ακουγε τι της ελεγα.κ εννοειτε οτι τα χρηματα ειναι δικα της κ εχει καθε δικαιωμα να τα κανει οτι θελει (δεν εχω παραπονο εγω εδω) αλλα δεν μπορει να τα χαλαει σε βλακειες γεραματα ερχονται.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τα κορίτσια. Μόλις διάβασα το πρώτο που μου ήρθε στο μυαλό είναι ότι η γυναίκα δεν είναι καλά. Να της φέρεσαι με τρυφερότητα και στοργή. Μην περιμένεις να πάρεις. Δώσε. Μόνο δώσε. Μάνα είσαι κι εσύ. Φερ'σου της σαν να είσαι εσύ η μαμά της και ας μην έχεις αντίκρυσμα.

 

Βαγγελίτσα μου,

 

κι εγώ πιστεύω πως η γυναίκα δεν είναι καλά. Όπως βέβαια το εννοεί κανείς το καλά...

 

Όμως σε αυτή την σχέση η Νικόλ ήταν το παιδί... Είναι το παιδί...

Link to comment
Share on other sites

Yπάρχουν μαμάδες zopiron που δεν μεγάλωσαν ποτέ και είναι και οι ίδιες παιδιά... Δεν ξεπέρασαν ποτέ τον εγωκεντρισμό που έχουν εκ φύσεως τα πιτσιρίκια ;)

 

Νικολ φαντάζομαι ότι η μαμά όσο ζούσε ο μπαμπάς εξαρτιόταν από εκείνον; Πόσο χρονών είναι;

 

Μην αποκλείεις εντελώς την κατάθλιψη... Μοιάζει να έχει. Και μπορεί να την είχε από πάντα.

 

Προσοχή! Δεν προσπαθώ να στην δικαιολογήσω. Είμαι η τελευταία που θα το κάνει καθώς μοιάζει πολύ με τη δική μου μαμά και αφού δεν έχω συγχωρήσει εκείνη δεν μπορώ να συγχωρήσω και καμμία άλλη μαμά που δεν μπορεί να σταθεί στην κόρη της σε εγκυμοσύνη και γέννα! Ιδιαίτερα σε αυτά τα δύο! Διότι δεν μπορεί να έχουν ξεχάσει πως ήταν όταν γέννησαν εκείνες. Και αν το έχουν ξεχάσει... τότε στραβά αρμενίζουνε!

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

μμμμμ???η μανα μου ακουγε παντα μονο τον ευατο της.η εκρηξη εγινε στην εφηβεια. σταματησα πια να μιλαω γιατι πολυ απλα δεν με ακουγε. καταθλοψη μια φορα δεν εχει.....καθετε κ δεν μιλαει γιατι νομιζει οτι ενοχλει.το καλοκαιρι λιγοπριν γεννησω πηγα μια βολτα με μια φιλη μου κ ελειψα 4 ωρες ε οση ωρα ελειπα επειδη ηταν εδω ο αντρας μου δεν κουνηθηκε . αφου ο αντρας μου σε καποια στιγμη τρομαξε γτ την ειχε ξεχασει . καταθλιψη επιμενω δεν εχει... αλλα κομπλεξ ναι . κατα καιρους της εχουν μιλησει διαφορει αλλα αποτελεσμα μηδεν.

 

 

Πως είσαι τοσο σίγουρη ότι δεν έχει ; Συμφωνω με τα υπολοιπά κορίτσια ότι δεν είναι καλά δεν ειναι φυσιολογικη συμπεριφορά. Ξέρεις είχα δίπλα μου χρόνια καποιον με σοβαρη ψυχική ασθένεια και έλεγα πάντα οτι έτσι είναι ο χαρακτήρας του μέχρι που ήρθε η μεγάλη κρίση και η διαγνωση ψυχιατρου.Πίσω απο κάθε συμπεριφορά κρύβετε κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια τη γνώμη μου λέω και ίσως να έχω άδικο, αλλά πιστεύω πως περνώντας τα χρόνια γινόμαστε οι γονείς των γονιών μας. Προσωπικά, οι γονείς μου είναι νεότατοι και υγιέστατοι και ανεξάρτητοι, αλλά βλέπω ότι έγιναν πιο συναισθηματικοί. Πιο ευαίσθητοι. Εδώ και λιγό καιρό που το συνειδητοποίησα έχω αλλάξει στάση απεναντί τους. Δεν τους τονίζω τα λάθη τους και δεν πιάνομαι από κάθε κουβέντα και πράξη τους για να "τους την πω". Ο άνθρωπος δεν αλλάζει. Πρέπει να τους δεχόμαστε όπως είναι.

Πάντα μιλάω προσωπικά, γιατί είναι υπέροχοι οι γονείς μου, οπότε και αποφάσισα να μη τους χαλάω τη διάθεση για κανένα λόγο.

Τώρα αν κάποιος έιχε και έχει πάντα άσχημη σχέση με τους γονείς του, να σας πω την αλήθεια δεν βρίσκω κανένα λόγο να προσπαθεί και να χαλιέται. Ακόμα και περιουσία να υπάρχει...τι να την κάνεις, όταν όποτε τους βλέπεις σε γ.... την ψυχολογία. Δηλαδή να το παίζεις καλός και να ανέχεσαι διάφορα για να πάρεις ένα σπίτι? Το βρίσκω χάσιμο χρόνου και όμορφων στιγμών.

Αλλά επειδή το θέμα μας είναι η μαμά της Νικόλ, πιστευω πώς αν κορίτσι μου η μητέρα σου ήταν καλή μαμά γενικότερα, μην κολλάς στα γεγονότα των τελευταίων ετών και δες τι τρέχει (αν και είσαι σίγουρη ότι δεν έχει κατάθλιψη. Εσύ ξες).

Αν πάλι δεν ήταν καλή ποτέ μαζί σου και ποτέ δεν επικοινωνήσατε ουσιαστικά, γιατί το κουράζεις? Ασ'τη γυναίκα στην ησυχία της και αφοσιώσου στην δική σου οικογένεια.

 

Φιλικά

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...