Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

έχει "ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ" η μητέρα μου: ΠΩΣ ΝΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΗΣΩ ??


soevan07

Recommended Posts

Απο καιρό με απασχολεί πολύ ένα οικογενειακό μας πρόβλημα:

 

Η μητέρα μου δυστυχώς πάσχει απο κατάθλιψη!...

(η διάγνωση είναι δική μου γιατί δυστυχώς δεν θέλει να πάει σε κανέναν γιατρό....)

 

Είναι ένας άνθρωπος μονίμως νευρικός, ευέξαπτος, συνέχεια κουρασμένος,

δεν θέλει να βγαίνει έξω καθόλου, κλαίει με το παραμικρό, την ενοχλούν τα πάντα...

 

Πιστεύω οτι παίζει πολύ σημαντικό ρόλο η ηλικία της,

(είναι 68 χρονών)

τα ορμονικά της (έχει θυροειδή)

και κυρίως...

η κατάσταση του αδερφού μου -ο οποίος χωρίζει.

 

Πάντα ήταν ένας άνθρωπος απαισιόδοξος,

έβλεπε το ποτήρι "μισοάδειο" παρά "μισογεμάτο"!

 

Μου κρατάει το παιδί τα πρωινά (επειδή εργάζομαι)

με την δική της θέληση:

της είχα πει να την στείλω παιδικό σταθμό και εκείνη δεν ήθελε!!

Με παρακαλάει να την κρατήσει ακόμα

εως τον Σεπτέμβρη

-είναι και υπερπροστατευτική γιαγιά συν τοις άλλοις :roll:

 

Εγώ απο την πλευρά μου προσπαθώ να βοηθήσω την κατάσταση όσο μπορώ

και προσπαθώ να μην την επιβαρύνω και να μην την κουράζω:

 

-της μαγειρεύω (για εκείνη και τον πατέρα μου, πολλές φορές και για τον αδερφό μου)

-τα απογεύματα την αφήνω τελείως ελεύθερη -ποτέ δεν της έχω πει κράτα το παιδί για να βγω!!...

-προσπαθώ να της μιλάω και γενικά να την ανεβάζω με θέματα ευχάριστα!.....

 

Πιστεύω όμως οτι δεν φτάνει μόνο αυτό...

κατά την γνώμη μου χρειάζεται βοήθεια ψυχολόγου!

 

Ελα όμως που μέσα στην κατάθλιψή της

την έχει πιάσει και μια απίστευτη τσιγκουνιά:

για τον εαυτό της δεν θέλει να ξοδεύει ΤΙΠΟΤΑ!

Μόνο για ΕΜΑΣ θέλει να ξοδεύει!....

 

Εαν της πω να πάμε ιδιωτικά σε κάποιον ψυχολόγο δεν πρόκειται να δεχτεί

που να χτυπιέμαι κάτω!....

Που να της έλεγα να της τον πληρώσω κι εγώ...

...θα γινόταν ο 3ος παγκόσμιος πόλεμος!

 

Δεν μπορώ να την αφήσω έτσι...

 

...δεν κάνει καλό και στο παιδί μου να το μεγαλώνει ένας άνθρωπος που έχει κατάθλιψη...

(φυσικά δεν θέλω να της στερήσω την χαρά να μεγαλώνει το εγγόνι της

αφού ίσως είναι το μόνο που την ευχαριστεί!!)

 

Τι να κάνω............

Δεν ξέρω!!!............

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 79
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • soevan07

    soevan07 36 δημοσιεύσεις

  • elenik

    elenik 6 δημοσιεύσεις

  • Niki81

    Niki81 5 δημοσιεύσεις

  • UFO

    UFO 3 δημοσιεύσεις


Διαφημίσεις

ραντεβού σε ψυχιάτρο - ψυχολόγο σε εξωτερικά ιατρεία δημόσειου νοσοκομείου: Σισμανόγλειο, Αιγηνίτειο κ.α.

 

Είναι άραγε καλοί εκεί οι ψυχολόγοι

ή θα την κάνουν χειρότερα;

(ξέρετε κάποιον να μου προτείνετε;)

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα εγω στη θεση σου θα γινομουν λιγο αυστηρη και θα της εκλεινα ραντεβου χωρις να τη ρωτησω και θα την πηγαινα σηκωτη.

 

Βεβαια να σου πω την αληθεια δεν το πιστευω και απολυτα οτι το κανει λογω τσιγγουνιας...επειδη περναω μια φρικη με κρισεις πανικου και εφτασα προσφατα πολυ κοντα στην καταθλιψη...κι εγω αρνηθηκα και δεν πηγα τελικα σε ψυχολογο..μαλλον φοβηθηκα αν και ηξερα ποσο καλο θα μου εκανε.Προσωπικα βοηθηθηκα αρκετα με καποια βιβλια αυτοβοηθειας που αγορασα και πολυ προσωπικη προσπαθεια εννοειται...και πολλες παρα πολλες βολτες.

 

Παντως μου κανει εντυπωση που καταφερνει και κραταει το παιδι.Μηπως απλα περναει μια ασχημη φαση και δεν ειναι καταθλιψη?

Link to comment
Share on other sites

Mηπως να καλουσες εναν ψυχολογο σπιτι?

 

 

με μια μικρη παραλλάγη θα πρότεινα κατι άλλο.

 

Το είχαμε κάνει σε ενα πολυ στενο οικογενειακο μου προσωπο.

 

Μπορεις να επισκευτεις η ιδια εναν ψυχολόγο , να του πεις ακριβως αυτα που γραφεις και να ζητησεις συμβουλές αντιμετώπισης του προβλήματος.

 

Εμάς η ψυχολόγος ήταν πολύ συνεργάσιμη και ενδιαφέρθηκε πολύ σε σημειο που κανονισαμε ενα καφεδακι καπου εξω και ηρθε προσποιούμενη μια φιλη μας.....ετσι το στενο μας προσωπο που ειχε το προβλημα , πανω στη συζητηση εξεφρασε αυτο που το απασχολούσε κια η ψυχολόγος ώς ''φίλη'' είπε τη ''γνώμη'' της ;)

 

δεν εχεις τίποτα να χασεις ;)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν και τέτοιοι;

Eίναι ιδιωτικοί;

(βλέπεις,

δεν πρόκειται να δεχτεί να ξοδέψουμε!!! :roll: :roll: :roll:)

 

Όχι δεν κάνουν επισκέψεις σε σπίτια αυτές οι ειδικότητες όσο άσχημη κι αν είναι η κατάσταση του ασθενή.

Η καλύτερη λύση είναι αυτή που πρότεινε η ΜΑΡΙΑΛ νομίζω.Δες αν υπάρχει παράρτημα και στην περιοχή που μένεις (σε μάς έχει) ή αν έχετε πολυιατρείο, δες αν υπάρχει ειδικότητα εκεί.

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

soevan07 μου, η μητέρα σου θα αρχίσει να θεραπεύετε όταν αρχίσει να καταλαβαίνει το πρόβλημα της και κατανοήσει ότι ΟΝΤΩΣ χρήζει ψυχολογικής υποστήριξης και βοηθείας...Να ξέρεις ότι, ΟΤΙ και να κάνεις εσυ αν δεν θέλει να βοηθήσει τον ευατο της θα κάνετε μια τρύπα στο νερό....

Πρέπει να έχεις ασχολίες και να απασχολεί το μυαλό της με διάφορα πραγματα..Μην κάνει το ΜΕΓΑ λάθος να κάθεται άπραγη.....

 

Πρέπει να σου πώ από προσωπική μου εμπειρία (επίσης η μητέρα μου και τον πεθερό μου), αν δεν κάνετε κάτι άμμεσα, η κατάθλιψη είναι το πρώτο στάδιο, έπετε 2ο η μανιοκατάθλιψη και καταλήγει στο 3ο της σχιζοφρένειας...

 

Η μητέρα μου είναι στο δεύτερο στάδιο και έχει αρχίσει να ξεχνάει τρελά και να αυτοκαταστρέφει τον ευατο της (κάνει πληγές στον ευατό της ξίνοντας τον και λέγοντας ότι έχει φαγούρα κλπ κλπ)..Είναι μόλις 46 ετών και έχει έναν γιο 14 ετών (τον αδερφό μου). Δεν μπορούμε να την βοηθήσουμε γιατί συν όλων των άλλων έχει θρομβώσεις στα πόδια και δεν θέλει να κουνάει όυτε καν τον κ@λο της απο την καρέκλα...Έχει παχύνει απίστευτα είναι πραγματικά ένας ακίνητος όγκος και Καπνίζει 3-4 πακετα την μέρα και δεν την νοιάζει τίποτα...(έχουμε κάνει τα πάντα αλλά δεν θέλει να συνεργαστει και απλά τώρα όπως έχει πεί και αυτή "Περιμένει τον θάνατο να την πάρει γιατί δεν αντέχει άλλο την ζωή"..(συμπτώματα είναι αυτά της μανιοκατάθλιψης της έτσι?)....Επίσης αντιθέτως με την δικιά σου η μητέρα μου θέλει να ξοδεύει ασύστολα χρήματα και ας μην έχει, βάζει όλους τους άλλους να κάνουν πραγματα γιαυτην.....κλπ κλπ και μόνο που τα λέω κουράζομαι!!!!

Μέχρι και σηκωτη την πήραμε αλλά δεν κάνει απολύτως τίποτα...Θέλει να σαπίσει εκει μέσα σε μια πολυθρόνα...Μέχρι και γιατρό στο σπίτι είπα να της φέρω και μας είπε ότι "εγω δεν θέλω τρελογιατρούς δεν είμαι τρελή!!!" (όπως καταλαβαίνεις είναι)..Όταν της μιλήσαμε το μόνο που μου είπε είναι να μην της ξαναπώ τίποτα γιατί ταράζω τον γιό της...Από τότε δεν ξαναμίλησα και είπα αφου και τώρα με πετάει απο την ζωή της όπως παλιά, ας κάνει ότι θέλει και ας εξελιχθεί όπως θέλει...

 

 

Τον πεθερό μου τον χάσαμε πριν 40 μέρες επίσης απο μανιοκατάθλιπτικά χάπια που έπαιρνε(έκανε θεραπεία) σε συνδιασμό με τα 5 πακέτα τσιγάρα την μέρα...

 

 

Η αρρώστια αυτή θέλει πραγματικά προσοχή και ιδιαίτερη μεταχείρηση που πραγματικά εγω δεν την έχω, ελπίζω να την βρείς εσύ κορίτσι μου και να την επιχειρήσεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν και τέτοιοι;

Eίναι ιδιωτικοί;

(βλέπεις,

δεν πρόκειται να δεχτεί να ξοδέψουμε!!! :roll: :roll: :roll:)

Μια θεια μου ειχε σοβαρο προβλημα με τον γιο της ο οποιος ηταν αρνητικος για να παει στον γιατρο, μιλησε με τον γιατρο και τον εφερε σπιτι,σιγουρα πληρωσε κατι παραπανω αλλα τη να εκανε.Παντως αυτος τον επεισε και καποια στιγμη αρχισε να πηγαινει στο ιατρειο του.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα εγω στη θεση σου θα γινομουν λιγο αυστηρη και θα της εκλεινα ραντεβου χωρις να τη ρωτησω και θα την πηγαινα σηκωτη.

 

Πιστεύω οτι επειδή ακριβώς αφορά ψυχολογική υποστήριξη θα πρέπει να το θέλει κι εκείνη πραγματικά!

Δεν νομίζω οτι θα βοηθούσε να την πάω σηκωτή...

και τι θα πάει να κάνει στον ψυχολόγο εαν δεν συνεργαστεί....να του μιλήσει....

 

Παντως μου κανει εντυπωση που καταφερνει και κραταει το παιδι.

Ελα ντε...και το θέμα είναι δεν θέλει να την στείλω στον παιδικό σταθμό!

Τον Φεβρουάριο ήμουν έτοιμη, της είχα βρει παιδικό σταθμό,

και εκείνη αντι να χαρεί

μου είχε κάνει το κεφάλι καζάνι

να μην την στείλω γιατί ήταν λέει μικρή ακόμα!!....

 

Μηπως απλα περναει μια ασχημη φαση και δεν ειναι καταθλιψη?

 

Μακάρι να είναι έτσι....

εμένα πάντως για κατάθλιψη μου φαίνεται όλη αυτή η συμπεριφορά της .....

 

Είναι πολύς καιρός έτσι...

απλά τώρα με τον αδερφό μου ηρθε κι έδεσε!

 

Η κατάσταση έχει φτάσει στο απροχώρητο!

 

Στεναχωριέται και ο μπαμπάς μου!.....

 

Μην πάθει κανείς και κανένα εγκεφαλικό φοβάμαι,

δεν είναι και νέοι-παιδάκια!.....

Link to comment
Share on other sites

ζήτησέ το της σαν χάρη......γενικώς ρίξτη στο φιλότιμο...

Πάντως ακόμα και να δεχτεί να κάνει αυτό το πρώτο βήμα θα είναι δύσκολο να το ξεπεράσει αν η ίδια δεν έχει τη διάθεση διότι αν για παράδειγμα της δώσει αντικαταθλιπτικά ο ειδικός δεν μπορείς να είσαι σίγουρη ότι θα τα παίρνει ακόμα και να σε διαβεβαιώνει ότι το κάνει.

Link to comment
Share on other sites

.Έχει παχύνει απίστευτα είναι πραγματικά ένας ακίνητος όγκος και Καπνίζει 3-4 πακετα την μέρα και δεν την νοιάζει τίποτα...(έχουμε κάνει τα πάντα αλλά δεν θέλει να συνεργαστει και απλά τώρα όπως έχει πεί και αυτή "Περιμένει τον θάνατο να την πάρει γιατί δεν αντέχει άλλο την ζωή"..(συμπτώματα είναι αυτά της μανιοκατάθλιψης της έτσι?)....

 

Το έχει πει και αυτό!!!

 

Και έχει αρχίσει και το κάπνισμα

(εκεί που μας έκανε εμάς κήρυγμα όταν ήμασταν μικροί:

για το πόσο κακό κάνει το κάπνισμα!.....)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Άλλος ένας λόγος της κατάθλιψής της είναι

οτι δεν έχει κανέναν άλλο συγγενή εδώ

(μόνο εμάς)

 

και όπως καταλαβαίνετε αυτό επιδεινώνει την κατάσταση!....

Link to comment
Share on other sites

Αφου παραδεχεται οτι εχει προβλημα και χρεαζεται βοηθεια πιστευω οταν βρεθει μπροστα στο γιατρο θα συνεργαστει.

 

Η ξεκινα με το να πας εσυ σε ενα γιατρο -οπως προτινε και καποια αλλη κοπελα-να δεις τι θα σου πει.Συνηθως αυτοι που εχουν καταθλιψη δεν εχουν ουτε ορεξη αλλα ουτε και αντοχες να κανου παραγματα...ποσο μαλλον να εχουν την ευθυνη ενος παιδιου.Γι'αυτο σκεφτομαι μηπως απλα ειναι κατι αλλο...το οποιο ουτως η αλλως πρεπει να αντιμετωπισετε γιατι μπορει να χειροτερεψει και να μη τη γλιτωσετε την καταθλιψη τελικα.

 

Και ριξτο λιγο στο παιδι..οτι δεν αισθανεσαι καλα που την κραταει και φοβασαι μηπως την χειροτερεψει και καλα και θες μια επισημη γνωμη γιατρου..κατι τετοιο.

Link to comment
Share on other sites

Το έχει πει και αυτό!!!

 

Και έχει αρχίσει και το κάπνισμα

(εκεί που μας έκανε εμάς κήρυγμα όταν ήμασταν μικροί:

για το πόσο κακό κάνει το κάπνισμα!.....)

 

 

πρόσεξε μην αρχίσει και η δική σου να αυτοκαταστρέφετε και σε σημεία που δεν είναι εμφανή σε σας!!!!:?:?:?

Link to comment
Share on other sites

Αφου παραδεχεται οτι εχει προβλημα και χρεαζεται βοηθεια πιστευω οταν βρεθει μπροστα στο γιατρο θα συνεργαστει.

 

Η ξεκινα με το να πας εσυ σε ενα γιατρο -οπως προτινε και καποια αλλη κοπελα-να δεις τι θα σου πει.Συνηθως αυτοι που εχουν καταθλιψη δεν εχουν ουτε ορεξη αλλα ουτε και αντοχες να κανου παραγματα...ποσο μαλλον να εχουν την ευθυνη ενος παιδιου.Γι'αυτο σκεφτομαι μηπως απλα ειναι κατι αλλο...το οποιο ουτως η αλλως πρεπει να αντιμετωπισετε γιατι μπορει να χειροτερεψει και να μη τη γλιτωσετε την καταθλιψη τελικα.

 

Και ριξτο λιγο στο παιδι..οτι δεν αισθανεσαι καλα που την κραταει και φοβασαι μηπως την χειροτερεψει και καλα και θες μια επισημη γνωμη γιατρου..κατι τετοιο.

 

Η αλήθεια είναι οτι απο την μια παραπονιέται

οτι κουράζεται με το παιδί κλπ

αλλά απο την άλλη

δεν θέλει και να μην την έχει

(της έχει πολύ αδυναμία και φαίνεται οτι την "ανεβάζει" κιόλας)

 

πρόσεξε μην αρχίσει και η δική σου να αυτοκαταστρέφετε και σε σημεία που δεν είναι εμφανή σε σας!!!!:?:?:?

 

Αυτό φοβάμαι.....

ήδη το ξεκίνησε με το τσιγάρο... (πριν δεν κάπνιζε)

Link to comment
Share on other sites

ρίξε μια ματιά εδω κοριτσι μου

 

http://www.prosarmogi.gr/psychological-support-services.html

 

 

είναι κεντρα ψυχικης στηριξής.....πάρε ενα τηλέφωνο να μιλησεις με καποιον για το προβλημα και να σε κατευθεινει ;)

 

 

και εδω

 

Ψυχική υγεία

Γραμμή Ψυχοκοινωνικής Στήριξης: 197 και 210-197

(για κλήσεις εκτός Αττικής)

Απευθύνεται Σε όσους αντιμετωπίζουν σοβαρά ψυχολογικά προβλήματα (π.χ. κατάθλιψη) και σε κακοποιημένες γυναίκες που αναζητούν φιλοξενία. Στο τηλέφωνο απαντούν κοινωνικοί λειτουργοί και ψυχολόγοι.

Λειτουργεί Καθημερινά επί 24ώρου βάσεως, με αστική χρέωση για όλη την Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

ρίξε μια ματιά εδω κοριτσι μου

 

http://www.prosarmogi.gr/psychological-support-services.html

 

 

είναι κεντρα ψυχικης στηριξής.....πάρε ενα τηλέφωνο να μιλησεις με καποιον για το προβλημα και να σε κατευθεινει ;)

 

 

και εδω

 

Ψυχική υγεία

Γραμμή Ψυχοκοινωνικής Στήριξης: 197 και 210-197

(για κλήσεις εκτός Αττικής)

Απευθύνεται Σε όσους αντιμετωπίζουν σοβαρά ψυχολογικά προβλήματα (π.χ. κατάθλιψη) και σε κακοποιημένες γυναίκες που αναζητούν φιλοξενία. Στο τηλέφωνο απαντούν κοινωνικοί λειτουργοί και ψυχολόγοι.

Λειτουργεί Καθημερινά επί 24ώρου βάσεως, με αστική χρέωση για όλη την Ελλάδα.

 

Αχ, mpap

σ’ ευχαριστώ ΠΑΑΑΑΡΑ ΠΟΛΥ!!!

Link to comment
Share on other sites

ζήτησέ το της σαν χάρη......γενικώς ρίξτη στο φιλότιμο...

Πάντως ακόμα και να δεχτεί να κάνει αυτό το πρώτο βήμα θα είναι δύσκολο να το ξεπεράσει αν η ίδια δεν έχει τη διάθεση διότι αν για παράδειγμα της δώσει αντικαταθλιπτικά ο ειδικός δεν μπορείς να είσαι σίγουρη ότι θα τα παίρνει ακόμα και να σε διαβεβαιώνει ότι το κάνει.

 

Mόνο σε αυτό ελπίζω μήπως καταφέρω κάτι...

 

Το θέμα είναι οτι εγώ εκεί που πάω να φτιάξω τα πράγματα και να

"ανεβάσω" λίγο την κατάσταση

 

έρχεται ο αδερφός μου

(ο οποίος και αυτός ο φουκαράς περνάει το δικό του λούκι

έχω γράψει εδώ για εκείνον

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=42826&page=2

 

και την ισοπεδώνει!!.....

Link to comment
Share on other sites

Συνηθως αυτοι που εχουν καταθλιψη δεν εχουν ουτε ορεξη αλλα ουτε και αντοχες να κανου παραγματα...ποσο μαλλον να εχουν την ευθυνη ενος παιδιου.

 

Η αλήθεια είναι οτι της λέω πχ:

 

"πήγαινε κανένα πρωινό με την μικρή στις κούνιες"

(για να ξεσκάσει και εκείνη αλλά και το παιδί επίσης!)

 

"Α-όχι μου λέει

εγώ δεν μπορώ να έχω τέτοια ευθύνη! Μόνο μέσα στο σπίτι!!"

 

Ούτε στην αυλή μας καλέ δεν θέλει να κατέβει...

Προτιμάει κλειδαμπαρωμένη μέσα στο σπίτι!!!

 

Βέβαια δεν μπορώ να πω....

δεν έχω κανένα παράπονο (θα έπεφτε φωτιά να με κάψει εαν είχα!!!)

 

Ασχολείται πάρα πολύ με το παιδί...

 

Το λατρεύει (!!!!!)

 

Δεν μπορώ να πω για αυτό τίποτα!!

Ισα-ίσα !!...

 

Εαν είχα διαπιστώσει οτι έκανε κάτι "κακό"

έστω και άθελά της στο παιδί

δεν υπήρχε περίπτωση να της το άφηνα!!

Link to comment
Share on other sites

Απο καιρό με απασχολεί πολύ ένα οικογενειακό μας πρόβλημα:

 

Η μητέρα μου δυστυχώς πάσχει απο κατάθλιψη!...

(η διάγνωση είναι δική μου γιατί δυστυχώς δεν θέλει να πάει σε κανέναν γιατρό....)

 

Είναι ένας άνθρωπος μονίμως νευρικός, ευέξαπτος, συνέχεια κουρασμένος,

δεν θέλει να βγαίνει έξω καθόλου, κλαίει με το παραμικρό...

 

Πιστεύω οτι παίζει πολύ σημαντικό ρόλο η ηλικία της,

(είναι 68 χρονών)

τα ορμονικά της (έχει θυροειδή)

και κυρίως...

η κατάσταση του αδερφού μου -ο οποίος χωρίζει.

 

Πάντα ήταν ένας άνθρωπος απαισιόδοξος,

έβλεπε το ποτήρι "μισοάδειο" παρά "μισογεμάτο"!

 

Μου κρατάει το παιδί τα πρωινά (επειδή εργάζομαι)

με την δική της θέληση:

της είχα πει να την στείλω παιδικό σταθμό και εκείνη δεν ήθελε!!

Με παρακαλάει να την κρατήσει ακόμα

εως τον Σεπτέμβρη

-είναι και υπερπροστατευτική γιαγιά συν τοις άλλοις :roll:

 

Εγώ απο την πλευρά μου προσπαθώ να βοηθήσω την κατάσταση όσο μπορώ

και προσπαθώ να μην την επιβαρύνω και να μην την κουράζω:

 

-της μαγειρεύω (για εκείνη και τον πατέρα μου, πολλές φορές και για τον αδερφό μου)

-τα απογεύματα την αφήνω τελείως ελεύθερη -ποτέ δεν της έχω πει κράτα το παιδί για να βγω!!...

-προσπαθώ να της μιλάω και γενικά να την ανεβάζω με θέματα ευχάριστα!.....

 

Πιστεύω όμως οτι δεν φτάνει μόνο αυτό...

κατά την γνώμη μου χρειάζεται βοήθεια ψυχολόγου!

 

Ελα όμως που μέσα στην κατάθλιψή της

την έχει πιάσει και μια απίστευτη τσιγκουνιά:

για τον εαυτό της δεν θέλει να ξοδεύει ΤΙΠΟΤΑ!

Μόνο για ΕΜΑΣ θέλει να ξοδεύει!....

 

Εαν της πω να πάμε ιδιωτικά σε κάποιον ψυχολόγο δεν πρόκειται να δεχτεί

που να χτυπιέμαι κάτω!....

Που να της έλεγα να της τον πληρώσω κι εγώ...

...θα γινόταν ο 3ος παγκόσμιος πόλεμος!

 

Δεν μπορώ να την αφήσω έτσι...

 

...δεν κάνει καλό και στο παιδί μου να το μεγαλώνει ένας άνθρωπος που έχει κατάθλιψη...

(φυσικά δεν θέλω να της στερήσω την χαρά να μεγαλώνει το εγγόνι της

αφού ίσως είναι το μόνο που την ευχαριστεί!!)

 

Τι να κάνω............

Δεν ξέρω!!!............

 

 

 

Eχω περασει και εγω καταθλιψη

επιλοχειοσ καταθλιψη και μπορω να την καταλαβω απολυτα

ειναι οτι πιο χειροτερο μπορει να σου συμβει εκτοσ απο θανατο

εγω 2 μηνεσ ουρλιαζα απο κλαμα δεν ειθελα τιποτα δε με γεμιζε τιποτα οτι χυροτερο στη ζωη μου

δε μπορουσα να χαρω την κουκλιτσα μου

ευτιχοσ δεν ειχα διαθεση για κακο να κανω ουτε στο μωρο μου ουτε στον εαυτο μου

μισουσα το σπιτι δεν ετρωγα ουτε επινα νερο

πιγα σε ψιχολογο και μου ειπε οτι θα περασει με το κερο

πηγα σε ψιχιατρο που πολοι το φοβουντε να πανε και πειρα 2 μηνεσ αντιανχοτικα χαπια

ολο και καθε μερα γυνωμουν και πιο καλα μεχρι που δεν τα χριαζωμουν καθολου τα χαπια

καταλαβενω τη περναει αυτη η γυναικα ενα μαρτιριο που κανεισ αν δε το περαση δε το καταλαβενη

προσπαθισε να την πεισησ να παει σε ψιχολογο η ψιχιατρο θα την βοηθηση πολυ που εσυ δεν μπορεισ να την βοηθησησ

οχι γιατι δε θελεισ δεν γεινετε οσο και να προσπαθεισ

μλισε τησ για την καταστασι του αδερφουσου

δε ξερω τι φτευη αλα πεσ τησ αν ειναι να ζει ηρεμα καλιτερα να ειναι χωρισμενοσ ανθρωποσ να ζει υσειχα

μιλισε τησ οσο μπορεισ για εσενα για την οικογενεια σου που εχεισ το παιδακι σου και εισαστε μια χαρα και οτι δε πρεπ[ει να τα βαζει μεσα τησ να παλεψη τον ευατο τησ να μην την τσακιση

τοσα κακα υπαρχουν στην ζωη πρεπει να δει την καλη πλευρα τησ ζωησ και να χερετε που εχει παιδια και εγκονη δε ξερω αν εχει και αλα

η ζωη ειναι πολυ καλη οταν εχουμε δωσει στον εαυτο μασ να καταλαβη τη χανουμε οταν στεναχωριομαστε αντι να πολεμουμε τα προβληματα μασ μεχρι να τουσ δωσουμε τη λυση

ετσι απλα θα ξεπερασει αυτο που περναει

δε ξερω αν σε βοηθησα λιγακι μακαρι να ειμουν κοντα σασ να την σιμβουλευα οσο μπορουσα να ξεπερασει που θα το ξεπερασει καπια στηγμη αρκη να το θελει

σιγνωμη για την ανορθογραφεια μου

σε οτι θελει εδω ειμε

γεια χαρα

ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΓΛΥΚΙΑ ΜΑΝΟΥΛΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...